Elëctriciteitsverken JAC H FBILINGER Qnderl, Huurwaarb. ..Eendraclit m, Macht" ZITDAG Woensdag I Ksi, 'tKstel H. A. BROEHEf ELD le Kindsrwaps WOLTERS' Foagers Rijwiel Pionin Rijwiel J. J. BODEWES S In., JAMES SLDITER Zaterdag Réclamé, 30 ci Slagerij A.L. TIMANS Toelatingsexamen G. H. B. S. Hoogezand. Nergens hebt D zoo'n kenze in onze prachtige eigen merk Rijwielen Simig-loedii I ook vooi Uw Jonnnn S. ME1JEK DE TIJDGEEST" Advertentie's CHIQUE HOEOEN in fijn en grnf Sfron A. BOGAERTS, Verhuizingen, le klasse van de G. H. B. S. te Hoogezand R. S., - Courier, - Eysink, Phoenix f 37.50. Rijwiel- en Radiohandel Kielsterstraat 33 - Hoogezand Levering v. prima Voerartikelen K i H Koopt thans vanaf f 57.- vanaf f 43.50. Ook voor U HiiiiïïiiiKiiiin i ninui i' mur iiii m m iiwn" mit'hi r "f"mn~ninr t d< hl e« w ni ki ai bi vi ht di m st g* zl 1« j« d' le h t< b k H C N«derï. Vereeo. van Huisvrouwen. Atd. H.—S. Onze laatste winterbijeen- komst had plaats op Dinsdag 23 Nov. Dien avond hebben wij met den heer Brinkman een zeer intéressante reis ge- maakt door Italie. Na over Wtirzberg, Innsbiiick en de Brennerpas Italie te zijn binnen gereisd stond de spre- ker uitvoerig stil bij Verona. Van Verona kregen we een arena te zîen uit den Romein- schen tijd deze is zeer goed bewaard. Verder zagen we in Verona nog de kerk Sant Zeno, benevens de graftombe van Romeo en Julia. Ook maakten we nog een uitstapje naar Mantiea, belangrijk wegens het fusilleeren van Andréas Hofer. Verder ging onze reis, we bezochten Ravenna, waar het Mausoleum beroemd is, een prachtig gebouw, met bovenop een monoliet deksteen. We zagen 2 prachtige mozaiken. Opvallend is, dat het landschap veel overeenstemming vertoont met het Nederlandsche land schap. Wegens tijdgebrek werd slechts korten tijd stilgestaan bij Rome. We zagen het Panthéon en de Pauluskerk met zijn vergulde achtergevel, die op K.M.'s afstand flikkert. Verder gaat onze reis Napels naar Calabrie. We verlaten nu het vasteland en gaan naar het eiland Sicilië waar we eerst Messina en daarna Syracus bezoeken tôt we in de vlakte van Catania bij de plaats van dezelfden naam op den achter- grond genieten van het schoone gezicht op de Etna Van Sicilië bezoeken we nog Paler- mo, bekend om zijn mozaiken door koning Roderik gesticht. Terug ging de reis weer over Napels, van waaruit het eiland Capri met zijn prachtige azurengrot en de wereldbe- roemde Vesuvius werden be- zocht. In de omgeving van dezen berg zijn plamen noch dieren te bekennen. Na nog even bij Pompeje te hebben stilgestaan gingen we Noordwaarts naar Genua, waar het beroemste en schoon- ste kerkhof van Europa is, het Campo Santo, hier is heilige aarde uit Palestina gebracht, zoodat diegene die dit wenscht in heilige aarde kan worden begraven Eenige prachtige beelden uit het Campo Santo werden vertoond. Nog gingen we naar Pisa, beroemd behalve om zijn scheeve toren om zijn Baptis- teruïne van wit marmer. Het verdient aanbeveling er op te wijzen, dat deze toren niet scheef is tengevolge van een verzakking, dochdat een bouw- kundige fout gemaakt heeft, dat reeds vanaf den opbouw de toren scheef staat. Jammer was het, dat de tijd niet langer toeliet verder met den heer Brinkman op stap te gaan. We hopen van harte dat we nog eens weer een dergelijke intéressante bijeen- komst zullen kunnen meemaken onder leiding van den spreker. ûfflcleele Publïcatlën. Gemeente SLOCHÏEREN. VERHUIZiNGEN. OfficielsMfldedellnfr,, Wedstrijdprogramma voor morgen Hoogezand 3—Kwiek 1 (aanv. 2 uur) F.V.V. 3-Kwiek 2 (aanv. 2 uur) Opstelling Kwiek 1 F. v.d. Werff. J. Hanekamp G. Scholte H. Koeneman G. Heller B. Scholte. J. Bakker N.N. M. Scheen, Jac. Bodewes, P. Deiman. Opstelling Kwiek 2. H. Bodewes. Drenth Th. Limberger G. Scheen, J. Gibcus, J. Meijer Chr. Meijer, J. Scheen, B. Scholte Jr-, F. Deiman, B. Mulder. Voor Zondag, 5 Mei geen wedstrijden vastgesteld. Wij animeerenonze leden de soirée, gegevendoor onzezustervereen. D.O.S. op morgen in hôtel Faber aanvangende 's avonds '8 uur, te bezoeken. D. O. S. Zondagmorgen 9.30 repetitie bij Faber. Allen stipt op tijd présent De leden kunnen dan kaarten bekomen f 0.30. De Soirée vangt aan om 8 uur. Muziek verzorgt Evelyn Novacek. 't Belooft dus een prettige avond te worden. De w.n. Secretaris S.B.O. Zondag 28 April Rhoda— S.B.O. Vertrek per fiets 2 uur vanaf Café Boerma. En He- melvaaitdag 2 Mei des mor- ge s vertrek om 9.45 uur. De Secretaresse. zoowel binnen de gemeen te, aïs naar elders, moeten binnen 5 dagen nà de ver- huizing. worden opgegeven ultsluitend ten gemeente- i hulze. Bij de opgave te vermelden volledige geslachtsnaam en voornamen, geboortedatum en -jaar, vorig en nieuw adres, beroep. Tegen ieder, die bovenstaan- de opgave niet doet, wordt onherroepelijk procès- verbaal opgemaakî. Invulformulieren worden gra tis aan het gemeentehuis ver- strekt. Slochteren, 24 April 1940. Burgemeester en Wethouders van Slochteren, VAN DER HOOP VAN SLOCHTEREN. De Secretaris, H. SNATER. PKEBIKBE PRTEN ZONDAG 28 April 1940 Herv. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Bender, Doop. Coll. 11.15 uur, Kinderkerk. Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde v.m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Engelbert geen dienst wegens vacature. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Oskamp. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v.m. 9.30 uur,dienst Slochteren v. m. 9.30 uur ds. Kwint, (bev. ouderl.) Schildwolde v.m. 9 30 uur, ds. Zuiderduyn, (voorber Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 9 30 uur, ds. Arthur Mulder. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, de heer D. Richards, Doops gez. Prop. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur.ds. W. Tom Viering H. Av. en Dankz. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v.m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt 's av. 73/4 uur, Jeugddienst. Woensdagav. 7.30 uur pred. ten huize van den heer Jac. Bos Siochteren Vrijdagav. 7.30 uur, Bijbellezing en Bid- stond. Foxhol v. m. 9.30 uur, Evang Wolters (Huwelijk inz.) n.m. 6 uur, Evang Wolters 's av. 8 uur, Jeugddienst. DONDERDAG 2 Mei, Hemelvaartsdag Herv. Gem. Kielwindeweer: v.m. 10uur, ds. Wasch. Kolham v.m. 9^ uur, de I' heer Joh. Kuipers. Slochteren v.m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, j ds. Zuiderduyn. Geref. Kerk. f Sappemeer: v.m. 9.30 uur, ds. W. Tom. I Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, de heer F. Faber. j BURGERUJKBN STAND. S SAPPEMEER 19—25 April. Geboren Gerda Nettie, d.v. Koert Snitjer en Bertha Mozes Albert, z. v. Berend Hartman en Harmina Smit Jan, z. v. Freerk Wolthuis en Jetta Groe- neveld, wonende te Hooge zand Harmannus Niklaas, z.v. Lukas Johannes Hijlkema en Geertruida Elizabeth Teuben. Ondertrouwd Tonnis Smit, oud 24 j., Sappemeer en Laura Hubertina Wilhelmina van Oosten, oud 22 j,, Hoogezand Heinrich Wilhelm August Rath, oud 40 j., Sappemeer en Grietje Dodde, oud 34 j., Meeden Jakob Middel, oud 23 j., Sap pemeer en Henderika Klaziena Wagena, oud 21 j., Midwolda Berend Redeker, oud 26 j., en Jantje Blijham, oud 24 j., beiden van Sappemeer Thomas Ker- dijk oud 28 j., Sappemeer en Trijntje Klasina Begeman, oud 31 j., Noordbroek Benedictus Roelof Ottens, oud 34 j., Mun- tendam en Catharina Elizabeth Geling, oud 31 j., Sappemeer Jan Swalve en Hendrika Jantina van Duinen, beiden van Sap pemeer. Getrouwd Rijk Bitter en Willemina Mante Geert Toole en Jantina Harm. de Wit; Taeke de Wolf en Agatha Maria Cordes Hindrik Geert Meijer en Baukje Oosting Johannes H, Th. Alb. Tepper en Trijntje Visser; Wolbertus Nik. W. Grol en Gezina Alida Koene man. Overleden Frederika Wilh. Winkenbach, oud 61 jaren, echtgenooie van Hendrik Huttinga Grietje Lahpor, oud 20 jaren, ongehuwd, overl. te Groningen Jan Brommer, oud 36 jaren, ongehuwd Remt Schipper,oud88 jaren, weduw- naar van Jacoba Doornbusch Willen Kanon, oud 81 jaren, echtgenoot van Aaltje Pestman Roelfina Alida Harm. Kerstholt, oud 63 jaren, weduwe van Hinderikus Helmers. HOOGEZAND 19-25 April. Geboren Antje Martina, d.v. Hendrik Zuur en Tebina Koster, Kaikwijk Gezinus, z.v. Hen drik Zuur en Tebina Koster, Kaikwijk; Hendrik, z. v. Jan Duimering en Jantje Dijk, Windeweer; Rommert, z. v. Jacobus Bijma en Anna Douma, Lula. Ondertrouwd Derk Rowaan en Geessien Werkman, beiden van Foxhol Gerrit Mulder, Westerbroek en Harmke Veen- stra, Noorddijk; Luitzen Eer- hard, Hoogezand en Maria Burema, Onde-Pekela; Hooite Jan Stukje, Onstwedde en Hin- drika Hoepman, Windeweer, Hgz. Arnold Huneman, Hoo gezand en Anniggien J. van Dijk, Hoogezand, onl. te Ede, Gld. Josephus, Suurmeijer, Kaikwijk en Geessien Eenjes, Hoogezand Harm Hulshof, Annerveensche- kan. en Annechien Koekkoek, Windeweer Jan Emmens, Windeweer en Jantje Braam, Zuidbroek; Tonnis Woldhuis, Kiel, Hgz. en Anje Landman, Zuidlaren Hendrik Keun, Tynaarloo, (gem. Vries) en Geessien ;Koekkoek, Nieuwe- comp. Oomke Marring, Kaik wijk, Hgz. en RoelfienWierin- ga, Klein-Harkstede, SI. Jan Derk Kliphuis en Catharina Breemhaar, beiden van Winde weer Roelof Leidekker, Hoo gezand en Roelfje Oosting, Sappemeer Klaas Kempinga, Hoogezand en Aaltje Wester- kamp, Martenshoek; Adriaan Koster, Martenshoek en Alber- tha Joh. Hensen, Martenshoek, onl. te Wageningen Frederik van Meurs, Hoogezand en Martha Christina Menzinga, Waterhuizen, Nrd. Harm Meij er, Windeweer en Alberdina Kroeze, Oude-Pekela. SLOCHTEREN 18—24 April. Geboren Jacob Willem, z.v. J. Laan en A. Ruben, Sloch teren Jantje Elsiena Maria, d.v. J. Prijt en J. E. M. Kiewiet, Siddeburen Geertje Meentje, d.v. B. F. Snijder en G. Jansen, Siddeburen Annegine, d.v. E. Kruit en A. van Kalsbeek, Kolham. Ondertrouwd E. J. Rijkens, 26 j., Slochteren en I. Zuur, 24 j., Borgweg H. Kalt, 26 j., Wirdum (Gem. Loppersum) en F. ter Borg, 21 j., Steendam G. Oosterveld, 25 j., Kolham en T. Bos, 26 j., Kolham D. Spandauw, 24 j., Ter Apel (Gem. Vlagtwedde) en J. Ben- ninga, 23 jSchildwolde B. van Loenen, 25 j., Hamweg en A. Borgers, 17 j., Hamweg J. Feiken, 25 j., Muntendam en J. Westerhuis, 21 j., Borg weg S. Jurjens, 22 j., Wol- dendorp (Gem. Termunten) en J. Huizinga, 23 j., Siddeburen O. Marring, 24 j., Kaikwijk (Gem. Hoogezand) en R. Wie- renga, 26 j., Klein-Harkstede H. van Selling, 26 j., Sidde buren en A. Spandauw, 25 j., Siddeburen A. Lenting, 22 j., Schildwolde en A. Meijer, 24 j„ Slochteren J. E. Luursema, 29 j., Tjuchem en H. F. Boe- rema, 25 j., Siddeburen. Getrouwd J. Hartman, 22 j., Slochteren en A. de Boer, 19 j., Kolham T. T. SlachterT 25 j., Harkstede en H. Menzinga, 24 j., Harkstede P. Oudman, 25 j., Noorderhoogebrug (Gem. Noorddijk) en L. Venekamp, 20 j., Overschild J. C. Hui zinga, 31 j., Marsum (Gem. Appingedam) en W. Kort, 27 j., Overschild. Overleden 1.1. z.v. R. Ooster- hof en J. K under, Foxham. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155 Plaatselijk Nleuws. Sappemeer Naar wij ver- nemen zal vanwege het „Insti- tuut Boelkes" op Vrijdag 10 Mei a.s. een openbare Cursis- ten-avond worden gehouden in het Hôtel Struvé alhier, waarbij Ouders, Cursisten, ex-cursisten en belangstellen- den zullen worden uitgenoo- digd. Een 3-tal onderwerpen met name „Machineschrijven en haar opleiding", Stenografie en Systemen" en Boekhouden en Bedrijf, zullen met afwisse- ling van enkele filmopnamen etc., door H.H. Docenten aan het Instituut verbonden worden behandeld. Vervolgens zal de daarop- volgende dag t.w. Zaterdag 11 Mei a.s. des namiddags op initiatief van Instituut Boelkes in genoemd Hôtel een tentoon- stelling worden gehouden van diverse Schrijf- en andere Kantoormachines, hetwelk zal worden uitgevoerd door Ruys' Handelsvereening fil. te Gro ningen. Bij het den 10 April j.l. te Assen gehouden examen vanwege de Kon. Erk. Alge- meene Stenografen Bond gev, te Utrecht ter verkrijging der Diploma Stenografie en/of Machineschrijven slaagden on der meer voor het Practijk- Diploma Stenografie (Nederl 130 lettergr. per minuut, Sy- steem „Groote" Mej. L Broër- ken, Sappemeer en den heer J. Woltjer te Sappemeer. Ze ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes „De Er- kende School voor Sténo, Ty- pen etc. te Sappemeer. Leef gewoon, doe ge- woon, koop gewoon, dat moet in deze duistere, onzekere tijden het algeineen devies zijn. Voor den verkooper evenzeer. Verslapping der energie leidt onherroepelijk tôt ondergang, ontplooiing ervan tôt zelfvol- doening niet alleen, doch tôt verbetering en uitbreiding van zaken met als zeker gevolg verhooging van het debiet. Een voorbeeld Bezoek het Confectiehuis-Hensen, waarvan de heer Londeman de leiding heeft. Dank zij den goeden zorgen van de heeren A. Bak ker en J. v. d. Meer is dit oude pand geheel verjongd en gemoderniseerd, zoodat ze bijna niet meer valt te herken- nen. De ingang in hetmidden is verplaatst naar de linkerzij, waar een ruime portiek is aangebracht, geflankeerd door twee kleinere etalagekasten. De hoofdetalagekast is thans tôt een geheel geworden, een prachtige gelegenheid biedend tôt expositie. Binnen is een nieuwe toonbank aangebracht enz., doch hoofdzaak is, dat thans het voile licht - en licht doet ook de zaken - in rijken overvloed valt op den goede- renvoorraad - vooral des avonds als kunstlicht de zon vervangt - en dat daardoor thans een overzichtelijk geheel is verkregen, dat gegadigden niet alleen prettig stemt, doch ze tevens tôt koopen stimuleert. Wat voor den energieken on- dernemer in rijke mate de ervaring moge worden. Hoogezand. Onder voor- zitterschap van den heer F. Jansma had gisteravond in hotel-Faber een algemeene ledenvergadering plaats van de afd. Hoogezand v.d. Bond voor Staatspensionneering. De secretaris, de heer J. D. Groeneveld, wees er in zijn verslag o.m. op, dat het ledental tôt rond 350 was gestegen. Er waren twee feestelijke pro- pagandavergaderingen gehou den. Op de laatste werd de revue „Volhouden en Door- gaan" door de afd. Veendam opgevoerd. Uit het verslag van den pen- ningmeester, den heer H. Klok, bleek, dat de inkomsten, incl. een batig saldo ad f 17.55 583.30 bedragende, f 8.29 boven de uitgaven waren ge- bleven. De heeren J. D. Groeneveld en C. Jager werden als be- stuursleden herkozen. De heer F. Jansma werd benoemd tôt afgevaardigde naar de alg. vergadering op 15 Mei te Rotterdam, en den heer J. D. Groeneveld als plaatsvervanger des avonds te voren voorafgegaan door een herdenkingsbijeen- komst in verband met het 40 jarig bestaan van den Bond. Nog werd verslag uitgebracht van de alg. vergadering van 1939 en van de laatste federa- tievergadering in Groningen. Hoogezand—Sappemeer. In verband met de verjaar- dag van H. K. H. Prinses Juliana, zijn de P.T.T. inrich- tingen te Hoogezand en Sap pemeer op 30 April a.s. om 12 uur voor den Postdienst gesloten. Voor de Telegraaf en Telefoonzljn openstellings- uren ingewijzigd. Bond van Vereeniglngen voorZiekenhulsverpleglng in de provlncie Groningen. Uit het 15e jaarverslag op- gemaakt door den heer G. Zwiers te Hoogezand, Bonds- secretaris, dat het ledental van 31000 uit 41 vereenigingen in het oprichtingsjaar thans ge stegen is tôt 65719 uit 69 ver eenigingen. De grootste ver- eeniging is Hoogezand-Sappe- meer met 5833, de kleinste Pieterzijl met 107 leden. In totaal werden in 1939 4826 personen verpleegd met 87449 verpleegdagen, d.i. gemiddeld 18. In totaal werd f 256 898.68 uitgegeven, d.i. gemiddeld per patient ruim f 53.23. Ook over 1939 was het aan- tal klachten over het tekort aan bedden in hetAcad.Zieken- huis legio. Het aantal ge- weigerde patienten bedroeg daar 150, een ongekend hoog aantal, De toekomst is in dezen weinig hoopvol. Wel zijn verschillende bouwwerken in uitvoering en voorbereiding, doch deze zullen slechts in geringe mate bijdragen tôt ver hooging der opname-capiciteit van het ziekenhuis. Denevenverzekering, in 1938 begonnen met 2315 leden, ge stegen tôt 3138 op 1 jan. 1939, daarna teruggeloopen als ge volg van financieele moeil(jk- heden, begint zich weer te herstellen, zoodat het ledental op 1 Jan. 1940 weer 2981 be- draagt. Gemobiliseerde leden hebben tijdens periodiek verlof of bewegingsvrijheid, alsmede tijdens verlof tôt herstel van gezondheid alleen aanspraak op geneeskundige verzorging voor rekening van het Dépar tement van Defensie, als zij verblijven in een garnizoens- plaats d.i. een plaats, waarin in normale omstandigheden garnizoen aanwezig is. Tijdens zakenverlof komt ook deze bepaling te vervallen. Het contract met de fa A. H. Becker, Groningen (30% kor- ting voor de leden) werd voor 1940 stilzwijgend verlengd. ADVERTENTIEN. Gevestigd te HOOGEZAND- SAPPEMEER. zoowel voor Huurders als Vtr- huurders op 's namiddags 2 uur in Stationsstraat, Sappemeer. worden uit onze groote V00R- JAARS C0LLECTIES gekozen. Meubelhandsl „DE CONCURRENT" Martenshoek—-Sappemeer een of (Fongers Fabrikaat) Agent Martenshoek - Tel. 48. voor dit blad moeten ultarlljk Dondsr- dag's 's avonds 6 uur van De Groeve en Om- streken in mQn bezit zfln Winkelier De Groeve D 85 liggen duizenden guldens, ter leen beschikbaar, op zeer ge- P Koterharnworst 18 et. 1 ons Gekr. Ham 1 ons Tongenworst 1 ons Boterhjmworst 2 ons Gekr. Bam 22 et. i/s pd. Haagse Leverworst 18 et. schikte voorwaarde», Vraagt isl. met postz. voor antwoord onder no. 22 Bureau dezes. Sappemeer. Degenen, die dit jaar toegelaten wensen te worden tôt de moeten zich aanmeldtn vûûr 1 Juni 1940 bij den Direc teur R. MARRING. en Nog eenige gebrulkta Rljwlelan voor lage prijs. vi Tal. 376. Heden brengen wij een fijne keuze Fijne MEI5JESHOEDEN apart en leuk, lage prijzen. Aardfga FIETSMUTSJES. BARETTEN alla klauran. KINDERHOEDJES- Groote keuze Oudere Dameshoeden Vlug wordt Uw oude hoed modem gemaakt. Zuldarstr. 54, ,'bij de R.K. Kerk SAPPEMEER. naar KWALITEITS" KLEDINQ SAPPEMEER Tel. 345 ff Kuikenzaad extra fijn Kg. 18, 10 Kg. 17i/a, 50 Kg. lager. Kuikenzaad middel Kg. 17, 10 Kg. 16i/s, 50 Kg. lager. Kuikenzaad grof Kg. 16, 10 Kg. I5i/s, 50 Kg. lager. Extra grof Kg. 15, 10 Kg. 14Vs, 50 Kg. lager. Opfokvoer A Kg 17, 10 Kg 16V«, 50 Kg. lager. Opfokvoer B Kg. 16, 10 Kg. 15i/«. 50 Kg. lager» Opfokvoer C 15, 10 Kg. 14i/s, 50 Kg. lager. Zwaar Gemengd Graan 11, 25 Kg. of meer lager. Eerste soort Ochtendvoer 12, 25 Kg. of meer lager. Kippengrit 2% Houtskool. Kippenringen 10 stuks 15 et. Prima vlugdrogende OHeverf pond 30, Kg. 60. Glansverf 35-70, Zeer mooie Lakverf 42i/«—85. Murillo aile kleuren pd. 25. Verfkwasten, Hoekwitters, Penseeltjes, Tuinboonen, zwart- kiem pd. 14. EIEREN extra gr. 85, gr. 77, m. 69, kl. 62. L, WOLTERS, SLUISKAOE 2, MARTENSHOEK. Vi 1 merk Eijwielen, i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2