Nu i G. Groninger n O Pï r Jenever Slectriciteitswerken JÂG. H FEIL1NGER S, a i HllUM Sapi 45, 65 et. P. V. KREI J.KLIPHUIS VeftronweWke brieven. Chique Voor de Bittei Persil-producten zijn dezelfde niet te evena- ren kwaliteit overal ver- krijgbaar zonder prijsver- Henco, wasch- en bleek-soda, voor het inweeken der wasch en het zachtmaken van het schrale water. Groninger Paardonstamboek. if! in Cartonvei Banketbal Tel. 274 VO< Wlj N( Qè Prima kwi Wij ieveren voi een uter goede C I Nevmt oroef Tel. 263 Sappemeer-O. Officiels Mededellng .KWIEK" Wedstrijd voor morgen a.s. Kwiek 2—Huriy Up. (Terrein Zuidbroek aanvang 10 uur). Opstelling H. Bodewes. P. Drent, 0. Scholte R. Drent jr.. J. Qibcus, N. Nagengast Jr. Chr. Meijer, J. Qeling, B. Scholte Jr., .J. Scheen, P. Deiman. Reserve's M. Nagengast, J. Bakker, G. Scheen. Vertrek per fiets 9 uur pre- cies vanaf Kleinemeersterbrug. Voor serie-wedstrijden der vereen. Siddeburen op 30 Juni werd ons eerste elltal uitge- noodigd. 12 Juni 's avonds 8.30 uur bestuursvergadering ten huize van G. Ruding. 8.B.O. Zondag 9 Juni a.s. Rhoda- S.B.O. vertrek per fiets om 2 uur. De Secretaresse Officiels Publlcatle Qevonden voorwerpee. Een motorkap Zeil. Een damestasch. Een Vulpen. lnlichtingen op yverkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand INGEZONDEN. Oorlogsslachtoffers. Deze groep komen wij op allerlei wijze tegen, ook al heeft de eigenlijke oorlog ge- lukkig slechts zeer kort geduurd. Er zijn eerst de gewonde soldaten, met wie de familie- leden gaarne in contact zullen willen komen, doch waarvoor geld noodig is. Dit zijn de rechtstreeksche slachtoffers. Dan de duizenden, die door de verwoesting have en goed verloren hebben, die geen onderdak meer bezitten en hun zaak zagen vernietigd. Wij hebben gelezen over Rotterdam, Rhenen, Veenendaal, Middel- burg, enz. Voor kinderen wordt huis- vesting gezocht. Voor deze onderdeelen heb ben zich centrale comité's ge- vormd met het doel te helpen. Zal deze hulp van beteekenis zijn dan is veel geld noodig. Dit mogen in de eerste plaats in het algemeen zij in dank- deelen van Nederland wonen, waaraan de oorlogsfakkel is voorbijgegaan en bovenal zij, die veel bezitten en aan wie dus ook veel bespaard bleef. Eene kleine gave is zeer wel- kom, maar van hen, die het kunnen missen, vragen wij, gezien den grooten nood der tijden, met vrijmoedigheid, iets meer. Velen zullen ook stellig, de inspraak van hun hart vol- gende, behoefte hebben tôt het schenken van een ruime gift. Een dames-comité zal door het aanbieden van lijsten daar- toe aan de ingezetenen de ge- legenheid geven in een van de eerstvolgende dagen. Het in- gezamelde geld zal voor de aangegeven doeleinden worden bestemd en naar eigen inzicht over de ingestelde comité's worden verdeeld. Voor de gewonde soldaten uit de eigen gemeente zal voldoende wor den achtergehouden. Tal van ingezetenen hebben hun huis opengezet voor kin deren van elders. De gele- genheid bestaat zich daartoe ook nog op te geven bij de collectrices. Sappemeer, 7 Juni 1940. De Burgemeester van Sappemeer, A. JONKEREN. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155 Dorpsgenoten. In verschillende streken van ons land is door den oorlog ernstige schade toegebracht. De berichten over den toestand in gemeenten als Rotterdam, Rhenen, Scherpenzeel, Middel- burg, enz. spreken duidelijke taal. Tallozen zijn dakloos; duizenden hebben aile kleding en huisraad, al wat zij met arbeid en spaarzaamheid had- den vergaard, verloren. Het hart van aile Nederlanders wier huis en gezin voor deze ramp bleef gespaard, gaat uit naar de getroffen landgenooten. Directe hulp moet worden geboden. In vele gemeenten zijn Comité's voor vluchtelin- gen werkzaam, die onderdak, voeding en kleding bieden. In de meest getroffen gebieden 6 /fe:/ iiisfës Neerlands oudste, niet te evenaren zelf- werkend waschmiddel Ata, het radicale schuurpoeder, dat ailes reinigt, zonder krassen. iMi, het ideale afwasch- en reinigingsmiddel, dat ook werk- kleeding grondig reinigt. Sîlj het voortretfelijke spoel- en bleekmiddel. m zijn hulporganen ingesteld, die maatregelen nemen om het herstel zoveel mogelijk te be- vorderen. Al deze instellingen hebben behoefte aan geldmid- delen. Plannen voor wederopbouw worden gemaakt; sposdig zal de overheid velen aan den arbeid zetten om het herstel te beginnen. Nadat de huizen, werkplaatsen, kantoren en win- kels zijn gebouwd, zal de individuele hulpverlening aan de slachtoffers v. d. oorlog ter hand genomen moeten worden. Velen zullen reeds thans ge- holpen moeten worden door versterking van een gift voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werkkleding ot ge- reedschap. Zeer grote bedragen zullen nodig zijn om hulp in aile genoemde vormen te bieden. Een Nationaal Hulpcomité 1940, onder voorzitterschap van Dr. W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam, heeft de inzameling van gelden voor onze getroffen landgenoten ter hand genomen. Ook in deze gemeente zal op 15 Juni a s. een grote straat- en huizen- collecte worden gehouden om meer Thomas Kerdijk, Sap pemeer en Trijntje Klasina Begeman, Noordbroek. HOOGEZAND 31 Mei—6 Juni. Geboren Tijtje, d.v. Pieter van Sloten en Hendrika Nie- wold, Kalkwijk Anna, d.v. Wieger Elzenga en Lammegina Meijer, Westerbroek. Ondertrouwd Marcus Jan Oldenziel, Tripscompagnie, S. en Janna Bosma, Kropswolde Geert Prins, Windeweer en Afina Ottens, Gieten, onl. te Hoogezand Weite Hendrik Oldenziel en Annigchien Adams, beiden van Kropswolde. Getrouwd Jan Adams en Margien Strijker. Overleden Geeskeliena Looijenga, oud twee maanden, d.v. Hendrik Kr. Looijenga en Hemma E. Leeuw, overl. te Groningen Freerk Zijlman, oud 78 j., echtgenoot van Lena Wenning. SLOCHTEREN 30 Mei-5 Juni. Geboren Ernst Geert, z.v. A. Smit en J. A. Vegter, Kol- ham Maria Elizabeth, d.v. H. J. K. de Wit en H. A. Frarts- sen, Scharmer Jantje Martha, d.v. R. Wildeboer en J. Stro- bos, Hélium Aaldrik Johannes, Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt 's av. 73/4 uur, Jeugddienst. Foxhol v. m. 9.30. uur, en 's av. 7 uur, de heer Doornkamp van Groningen 's av. 8.30 uur, Jeugddienst. rijtuigenbelasting zal worden verleend, in verhouding van het aantal dagen, waarover de kaait loopt tôt het aantal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. Toelichting: Houders van motorrijtuigen, die ver- gunning bezitten om te rijden, moeten dus de gewone be- lastingkaart (geldig voor 3 maanden of 1 jaar enz aan- schaffen. Zij, die in hetbezit zijn van een belastingkaart kun nen deze blijven behouden en kunnen van dezelfde regeling profiteeren. Na afloop van den geldig heidsduur moeten zij den Ont- vanger der Directe Belastingen verzoeken om teruggave van de belasting over de dagen, dat zij niet gereden hebben, hetgeen aangetoond zal moeten worden door middel van de hierboven bedoelde rijvergun- ning, aan de hand van de in S het „werkboekje" gestelde aan- 1 teekeningen, de hoeveelheid getankte benzine enz. Daaren- boven kan een van dag tôt dag 1 bijgehouden boekhouding als j bewijs dienst doen. Bij het den 8 Mei j.l. te Groningen gehouden examen vanwege de Algemeene Sténo grafen Bond gev. te Utrecht slaagden onder meer voor het snelheidsdiploma A Machine- schrijven (tienvinger-systeem) Typist(e) de dames: E. S. Groeneveld, Hoogezand, G. Hartman, Sappemeer, J.Veen- tjer, Sappemeer, A. Wilbrink, Hoogezand, T. Wedda, Bor- gercompagnie en de Heeren M. van Bergen, Hélium, H. K. Blaauw, Zuidbroek, F. H. Dei man, Sappemeer, G. K. Hartog, Kolham, H. Houwing, Hooge zand, H. Mellema, Meeden, B. Postema, Hoogezand, J. R. Roggen, Sappemeer en K. Wierenga, Kolham. Allen ont- vingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes „De Erkende School voor Sténo, Typen etc. te Sappemeer de gaven der ingezetenen in z.v. A. Kraster en T. Groen, ontvangst te nemen. Hiertoe j Kolham; Linus Roelf, z.v. W. heeft zich op initiatief van den Uuldersma en J. Wolgen, Sid deburen Grietje, d.v. J. Dal- linga en H. Zark, Steendam. Getrouwd S. van Dijken, 30 j., Appingedam en F. Kruid, 20 j., Kolham T. Riks, 26 j., Sappemeer en F. Brugge, 26 j., Foxham. Overleden Klaastina Balke- Burgemeester een Collectecom- missie gevormd, die U ter ondersteuning van deze actie uitnodigt uw gift te storten op giro no. 45656 onder ver- melding Collecte-Cogimissie- Hulpcomité 1940 van de Twentsche Bank alhier ter plaatse. Uw gift zal dan bij de ma, oud 79 j., weduwe v. A. opbrengst der collecte worden e. Boerma, Hélium Geert gevoegd. I Smit, oud 81 j., echtgen. v. Wij weten, dat bij velen de i a. Entjes, Slochteren Balster behoefte bestaat te tonen hoe- p0st, oud 84 j., weduwn. v. zeer men met de slachtoffers b. Vos, Siddeburen, van den oorlog in eigen land meeleeft. Wij vertrouwen dus spoedig Uw gift op boven- staand nummer te mogen ont- vangen. De tijden zijn voor een ieder moeilijk, doch voor dit doel vragen wij met vrij- 1 moedigheid. De Collecte- Commissie. PREMKBEUETIN ZONDAG 9 Juni 1940 Herv. Gem. Sappemeer geen dienst. Hoogezand geen dienst. Kielwindeweer: geen diensf. Kropswolde v. m. 10 uur, Zie voor verdere bizonder- j ds. Wasch. heden aangaande de plaatse-; Westerbroek: v.m. 10 uur, lljke Commissie in het volgend nr. dezer krant. Bij de keuring voor opname van merries in het Gron. Paardenstamboek, gehouden te Harkstede, zijn o.m. opgeno- men Nisia, v. Raadsheer, eig. J. v.d. Broek, Slochteren Silda, v. Kwaliteit, eig L. Scholtens, Harkstede Lemara, v. Aginus, eig. P. Heikens, Kolham Le- gina, v. Ridderslag, eig. G. Kloosterhuis, Kropswolde; Vo- rona, v. Kwaliteit, eig. J. H. Ritzema, Slochteren Mendina, v. Grundstein, eig. E. Kloos terhuis, Harkstede Urama, v. Germanenbloed, eig. J. Dikke- ma, Borgweg; Christina, v. Modulus, eig. R. Hoiting, Foxham Nolly, v. Waldherr, eig. Gebr. Heeringa, Harkstede. In het hulpstamboek werden o.m. opgenomen Merrie, v. Granikers, eig. J. v.d. Broek, Slochteren id. van H. Danes en id. van G. Olthof, beiden Harkstede en id. v. Aginus van P. Reinders, Borgweg. Preferent verklaard: Teelina, v. Rheinsohn, eig. J. Sluiter, Kropswolde. Plaatseltyk Nieuws. Hoûdt U gereed f ds. C. A. Schenk. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga, Middelbert: 's av, 7 uur, ds. Lekkerkerken. Harkstede-Scharmer v. m, 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v.m. 10 uur, de heer Joh. Kuipers. Slochteren v. m. 9.30 uur ds. Kwint. SchildWolde v.m. 9.30 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium v. m. 9.30 uur, BUROER.LÏ1KEN ST&îfD, SAPPEMEER 31 Mei-6 Juni. Geboren Frederik, z.v. Pie ter Broekema en Wihbina de Raad, geboren te Groningen Josephus Johannes, z.v. Ber- nardus Josephus Bodewes en Barbera Margaretha Berendina Kroon, wonende te Hoogezand. Ondertrouwd Jan Siardus ds. Politiek Roukema, oud 19 j., Sappemeer en Elizabeth de Vries, oud 19 jaren, Veendam Marcus Jan Oldenziel, oud 29 j., Sappe- meer en Janna Bosma, oud 22 j., Hoogezand Cornelis Poland, oud 45 j., Hoogwoud, weduw- naar van Johanna Baltus en Gerarda Cunera Lieberom, oud 32 j., Sappemeer. Getrouwd Abraham Raspe j en Grietje Koster, beiden van Sappemeer Benedictus Roelof de heer F. Faber. Ottens, Muntendam en Catha- j Schaaphok Noordbroek: v.m. 9.30 uur, ds. Poot. Doopsgez, Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Dufour. Geref. Ketk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, rina Eiizabeth Geling, Sappe- j de heer Blaauwwiekel. v.m. 10 uur, Sappemeer. Gaarne vesti- gen wij de bljzondere aandacht op een in dit nummer voor- komende schets, die tôt titel heeft: „De roep van de zee." Het merkwaardige hiervan is, dat deze geschreven is door een meisje uit Hoogezand, dat slechts gewoon lager onderwijs heeft genoten en thans in dienstbetrekking is. Dat zij werkelijk een aangeboren talent als schrijfster bezit, bewijsthaar gemakkelijke verhaaltrant en de juiste, vaak gevoelige wijze, waarop ze weet uit te beelden. Evenals vrijwel aile beginne- lingen, voelt ook zij zich blijk- baar tôt het tragische aange trokken. De heer Dr. P. J. van Herwerden, leeraar aan de Rijks Hogere Burgerschool, alhier, komt als nummer één voor op de voordracht van leeraar in de geschiedenis van het Gymnasium te Groningen. Ds. A. N. Pijnacker Hor- dijk vroeger predikant der Ned. Herv. Gem., alhier en van hier in 1930 vertrokken naar Zie rikzee, waar hij nog werkzaam is, heeft aldaar Donderdag zijn 25 jarig jubileum herdacht. Sappemeer. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land (BB.N.) meldt ons: Het Département van Financiën heeft goedgevonden, dat aan houders van eenmotorrijtuigen- belastingkaart op c en daartoe strekkend verzoek restitutie van de door hen betaalde motor- Hoogezand. De heer F. C. de Joode, sedert 1 Juni van het vorige jaar hoofd der u.l.o. school, alhier, is thans in ge- lijke functie benoemd te Haar- lem. Er waren 60 sollicitanten. Sedert September is dé heer de Joode tevens directeur van den Handelsavondcursus, al hier. Onder voorzitterschap van mevr. Scheltens-Brand had il het Bontehuis een leden- vergadering plaats van de afd. H.S. van den Bond v. Platte- andsvrouwen, die een ver- traagde afsluiting was van het winterseizoen. Nadat de pré sidente in een korte inleiding had gewezen op de veranderde omstandigheden en op de wij- ziging van het zomerprogram- ma, speciaal het jaarlijksche uitstapje, die daarvan wel het gevolg zou moeten zijn, werd een en ander in 't kort be- sproke-», zonder dat een besluit werd genomen. De vergadering kreeg daarna meer een intiem, gezellig ka- rakter. Een enkele voordracht werd gehouden. Ged. Staten hebben B. en W. toegestaan het plaatsen van een beveiligingshek op den provincialen weg aan den kant van het Winschoterdiep tegenover de Knijpslaan. Hoogezand—Sappemeer. Opbouw en Nijverhelds- onderwijs. Zooals reeds in verschillen de bladen is gemeld is een nauwe samenwerking ontstaan tusschen de Stichting *de Groninger Gemeenschap" en de Piovinciale Groninger Ver- eeniging voor Opbouw" om tesamen te komen tôt uitbrei- ding van het cursuswerk. Ook in de plaatselijke af- deelingen Hoogezand en Sap pemeer heerscht alweer een bloeiend Vereenigingsleven. Zoo begonnen de laatste weken in beide gemeenten tesamen voor vrouwen 4 naaicursussen van de Groninger Opbouw en 2 kookeursussen. Op een dezer kookeursussen wordt goed koope en doeltreffende zomer voeding, op de andere crisis- en ziekenvoeding behandeld. Elke cursus wordt door onge- veer 20—30 vrouwen bezocht. Verder organiseeren dezelfde commissies ook cursussen van wege het Nijverheidsonderwijs, zoowel aan vrouwen als aan meisjes. Zoo bezoeken 3 groepen van vrouwen (±20) elk een viermaandelijksche Nijverheidscursus naaien, ter- wijl 4 groepen van meisje twee maal per week naar de cur sussen gaan om er zoowel naaien als koken te leeren. En gedeelte dezer meisjes bezoekt de vervolgcursus, het grootste deel evenwel de aan- vangscursussen. Deze cursus sen duren 8 maanden. Een cursus tuinbouw voor mannen en een cursus »K\n- derverzorging en op voeding" voor Meisjes zijn nog in voor- bereiding. Kielwindeweer. Tôt tijd. onderwijzeres aan de o.l. school, alhier, is benoemd mej. J. Potjer te Hoogezand. Onder zeer groote be- langstelling had hier Donder- dagmiddag de teraardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van den 25 jarigen Willem van Delden, als eerste oorlogsslachtoffer in deze ge meente op 10 Mei in De Krim gesneuveld en aldaar voorloo- pig begraven. Onder de aanwezigen waren ook het volledig collège van B. en W. der gemeente Hoo gezand, het kerkkoor en de muzitkvereeniging „Prins Bernhard", waarvan de over- ledene lid was. Nadat ds Wasch thuis een rouwdienst had geleid, trok de lange stoet grafwaarts. Aan de geopende groeve voerde eerst burgemees ter Tuin het woord. Kielwin deweer, aldus de burgemeester, heeft er recht op, dat wij hier zijn. Hij wees op dit droevig verscheiden, in ons land, waarin de vrede langer dan een eeuw woon vond, door niemand ver- wacht, troostte de familie en wees op aller plichtom thans saamhoorigheid te toonen en moedig ons lot te dragen. Zijn laatste woorden waren een eeresaluut aan den gevallen strijder. Ds Wasch herdacht den eenvoudigen jongen man, ge vallen als slachtoffer van zijn plicht. Voor de groote droe- fenis, hierdoor verwekt, is God alleen bij machte troost te verleenen. De familie bad hij toe, dat God haar mocht zege- nen. Verschillende kransen dekten de baar. Een broer dankte voor de belangstelling. Foxhol. Mej. Tj. Heimel, onderwijzeres aan de o. 1. school, alhier, die op 6 Aug. den 60 jarigen leeftijd heeft bereikt, zal met ingang van dien datum het onderwijs ver- laten met recht op een voor- loopig pensioen. Kolham. De heer G. Akker- man notabel der Ned. Herv. Gem., alhier, is gekozen tôt kerkvoogd. LOUISE VAN DROST. Lieve Babs, Eindelijk zul je zeggen. Maar ik heb nu ook iets heel belangrijks te vertellen. Ik heb den man gevonden 't Is heusch een ernstige zaak, hij is razend verliefd op me. Hij heet Jonas, heeft een goede betrekking en spreekt elken dag over irouwen. Voor- loopig laat ik hem een beetje in twijfel, je moet de mannen niet te veel tegemoet komen. Hij leest elken wensch van mijn gezicht en toen ik laatst een beetje boos was, heeft hij me met een door tranen verstikte stem om vergeving gevraagd. Je kunt je niet voorstellen, wat een voorbeeldig man Jonas is. Hij rookt niet, drinkt niet en stopt zelf zijn sokken Bo- vendien ben ik zijn eerste meisje. Is dat niet geweldig Zulke mannen moet je tegen- woordig met de loupe zoeken. Ik bof werkelijk reusachtig Het eenige wat me niet in hem aanstaat is zijn omgang met Toon. Die Toon is name- lijk het tegenovergestelde van Jonas: rookt, drinkt speelt en moet zelfs zijn schoenen tegen de muur gooienals hij 'savonds laat thuis komt. Bovendienzie je hem elken dag met een ander meisje. Laatst waren we met z'n drieën uit. Ik gaf hem een preek over zijn levenswandel en zei: „Schaam je je niet, Toon? Nee, antwoordde de brutale vlerk. Nu, ik zal er voor zorgen dat hij Jonas niet bederft Ik geloof, lieve Babs, dat Ik je in mijn volgende brief mijn verloving karf meedeelen. Hoe gaat 't met jou en je familie Schrijf gauw eens en veel liefs van je vriendin, Trinette. Lieve Trinette, Jij boft werkelijk. Zulke deugdzame mannen vind je tegenwoordig zelden. Ben je al verloofd met je Jonas Ik heb 't erg druk, vandaar dat deze brief maar kort is. Vol gende keer meer, groetjes, je Babs. Lieve Babs, Dank je wel voor je brief. Ik ben razend gelukkig, want gisteren heb ik me verloofd. Wel niet met Jonas, maar met Toon. Ik heb 'tnu erg druk, want ik wil van Toon een fat- soenlijk mensch maken. Ik zal zijn ziel redden en hem be- keeren is dat geen schoone taak voor een vrouw Wat ik nie I c baarheid bedenken, die in S.&.- M'' tvN V V - Op aile Persil-producten Icomen spaarzegels woor. f c DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2