nif G. Gmingei Jaiever Brai Dag fieo Verdui p: SLO in ee Stookt TEUBE VELO Yeloi [EUS.I abonnement 10 et. per kwartaal Nieuws van de Badiocentrale Ons Gramofoonplaat-nnrtje RIectriciteitswerken JAG. H FEILINGER Ik Wilde meer zien Nu i Sap 45, 65 et. J.KLIF van 6 KRE Boek Kooj Aan onze Lezers! Chique Voor de Voor Noord "™p11dTkbiû"rt1n*~" Noodgeld lopdt ingetrokkea. Bitte Plaati I *3E* *3* *3* *34» *3* *3* *3* *5+1 Geen gsbrek aan vleisch, botir, kaas an oisrsn. in Cartonve Banketba Tel. 274 Prima ky Wij leveren vi een liter gnede Neemt oroef. Tel. 263 - S SPJ Hmiuii Spaarbusj krijgbaar. Hierme i Union per 10 Verkrljgbaar Dus Deze gec waarde. ELS Délité Berg toejager in een legde zfln unit in de kast v< en ging tevo woonde meer het botel maai ter wereld eer men hebben. Doodmoe ki bet buis, waat kamertje bewe naar bove neer. Nadat hi] i baalde hi] ee van onder z^r telde z|n spa loopen jaar ni stil voor zich h bezat bQ. VI] beltje voor d spaard, twaalf lang, Tochtet lang wachten treinen, lastig brengen, koffe dat ailes had derd gulden I genoebtend kc het hem toel fooienpot hait cantieweek in zijn scbrale ma de vele ande zieb getroost een groote me te worden, v De volgende week wordt de kwitantie aangeboden voor een op dit blad over de maanden Juli, Augustus en September. Wij hopen dat aile lezers, zoozeer aan ons blad gehecht zijn geworden, dat het luttel bedrag van 10 cent geen be- zwaar zal maken. Slechts een enkele heeft het vorig kwar taal ons blad opgezegd, terwijl wij van verder afgelegen streken aanvraag om toezending ontvingen, zoodat onze oplaag niet is verminderd. Wij brengen onze lezers dan ook dank voor de sportane wijze waarop ze dit dubbeltje hebben betaald. Daar ons blad door de gemeenten Hoogezand en Sappemeer als officieel orgaan is aangenomen, komen aile officieele mededeelirigen hierin voor. DE UITGEVER. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Voor een flink aantal leden onzer Vereeniging hield Don- derdag j 1. Mej. E. L. de Langen een kookdemonstratie over het inmaken van vruchten, jams en limonade in oorlogstijd. Mevr. Schoemaker opende de bijeenkomst met erop te wij zen, dat we als we zoo gewoon bijeen zijn, met de bekende gezlchten, niet zouden denken dat er zooveel is gebeurd. Het was een aardige middag na afloop werd de bereide limonade, geproefd. Op Donderdag overacht dagen hebben wij onze ex- cursie vastgesteld naar de Ge- meente-Proeftuin te Sap pemeer, alwaar de Heer Wiecherts, directeur ons zal rmrilelden lancrs ernentp- pn fruitteelt. Verzamelen om 3 uur, Parkstraat, Sappemeer. Bond van Plattelandsvrouwen. Afdeeling H.-S. Vergadering op Woensdag 3 Juli 's avonds half acht in 't Café „Prins" te Sappemeer Oost. Offlolele MsdedeSlng. JKWIEK" Wedstrijdprogramma voor morgen Delfzijl— Kwiek il (aanv. 3 u.) Adspiranten., Hoogezand—Kwiek (aanv. 11.30 uur) Opstelling Kwiek II H. B dewes. J. Oeling Q. Scholte P. Drent J. Qibcus J. Bakker Chr. Meijer B. Scholte Jr. B. Deiman, J. Scheen, N. Nagengast Jr. Reserve's P. Deiman en M. Nagengast. Vertrek per fiets om half elf vanaf de Kl.meersterbrug. Opstelling Kwiekadspiranten D. Meints, Jorna, H. Oeling, Nie Wilbrink, Ph. Scheen, W. Steenhuis, J. Scheen, A. Eising, B. Scholte Ûzn., A. Deiman, L. v.d. Werff. Reserve's: Frits v.d. Werff, J. Steenhuis, Herm. Mulder, Kasp. Stege. Voorloopig is de training vastgesteld op Donderdag- avond, aanvang 7.30 uur op het terrein a/d v. Royenstraat. Clubcostuum verplicht. Op aller aanwezigheid wordt ge- rekend. Officieele Publication. Gevonden voorwerpen. Een ceintuur. Een heerenschoen. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. BURGERLIJKE ïT~8TÂND SAPPEMEER 14—20 Juni. Geboren Jan Herman Theo- dorus, z. v. Johan Marinus Suurmeijer en Alida Maria Niehuis, wonende te Hooge zand Jantje, d. v. Cornelis Vegteren EgberdinaPanneman. Ondertrouwd Borgert Vrie- ling, oud 26 j. en Qreta Mozes, oud 21 j., beiden van Sappe meer. Oetrouwd Lammert Aten, Oroningen en Oeertruida Lucia van Sijtsema, Sappemeer. HOOGEZAND 14—20 Juni. Oeboren Wietse, z. v. Jan Hollander en Stientje Vegter, Martenshoek; Harm Edo, z.v. Klaas Meijer en Tjadda Kl. Veldkamp, Windeweer. Gçtrouwd Weite H. Olden- ziel en Annigchien Adams Klaas Kempinga en Aaltje Westerkamp Oeert Prins en Afina Ottens Jakob Wester- diep en Harmke Bosma. Overleden Jacob Blaak, oud 3 maanden, z.v. Andries Blaak en Albert. H. Huifzing, overl. te Oroningen. SLOCHTEREN 13—19 Juni. Oeboren Lucas, z.v. H. van Bergen en W. Sap, Hélium Klaassien, d.v. O. Blaauw en B. Boelens, Kolham Oeertje EelUe, d-v. E. Tams en H. A. Meijer, Kolham Qerda, d.v. H. Noordhuis en O. Koops, Harkstede; Antje,d.v. J Noord- man en J. van Huis, Woud- bloem Hindrikje Trijntje, d. v. O. Slachter en A. Lutterop, Harkstede. Ondertrouwd B. Nijborg, 28 j., Hamweg en T. Kleefman, 24 j., Woudbloem J. P. Lou- rens, 35 j., Appingedam en D. Noordman, 23 j., Schildwolde K. Dljkman, 21 j., Slochteren en L. Vos, 21 j., Harkstede J. K. Qroeneveld, 25 j., Schild wolde en T. Mulder, 22 j., Kolham H. Veltman, 28 j., Scharmer en W. v.d. Deen, 21 j., Harkstede. Oetrouwd J. J. Tammenga, 26 j., Oroningen en H. R. Knollema, 26 j., Slochteren J. Wilthof, 31 j., en K. Wolda, 21 j., beiden van Kolham W. Springelkamp, 23 j., en P. Heikens, 23 j., beiden van Kolham. Overleden Freerk Kolk, oud 62 j., ongehuwd, Schildwolde Johanna de Jonge, oud 72 j., echtgen. v. H. Bouman, Sloch teren. ZONDAQ 23 Juni 1940 Herv. Getn. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand geen dienst wegens vacature. Kielwindeweer: v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde v. m. 10 uur, ds, D. Bender. Westerbroek: 's av. 7 uur, de heer Kraima. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Lekkerkerker. Harkstede-Scharmer: v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v.m. 10 uur, ds. Qreeven. Slochteren v. m. 9.30 uur ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek (H.A Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Fischer. Doopsgez. Qem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Dufour. Qeref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Schaaphok v.m. 10 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt, Qem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt -r 's av. 7% uur, Jeugddienst. INGeZONDEN Naast het verzorgingshuis ligt achter een blok van vier woningen, waarvan drie ont- ruimd, een groote lap tuingrond totaal renteloos. Nu er in dezen tijd van vrees voor komende voedselschaarschte ailes er op is gericht om den grond zoo veel mogelijk productief te maken, valt deze verspilling niet alleen op, maar wekt zelfs ergenis. Te hopen is, dat er iemand zal worden gevonden of aangewezen, die alsnog zal trachten uit deze braak liggende lap te halen, wateruitte halen is. Waarom wij er aandacht op vestigen. Qiarne dankend voor de plaatsing, Socius. De loop der bevolking In 1938. Ter aanvuliing van onze opgaven van de vorige week, overgenomen uit het verslag van het Centraal Bureau voor de Statistiek over den loop der Ned. bevolking in 1938, deelen wij nog verder mede, dat het geboortecijfer, dat in 1937 zijn diepste punt op 19.8 per 1000 inwoners had bereikt, in 1938 weer even omhoog liep tôt 20.5, dat het geboortecijfer het hoog- ste was in de provincies Bra- bant en Limburg, waar het resp. 25 7 en 24.7 bedroeg, het laagst in Amsterdam en Den Haag met 15.4 en 15 5 dat het aantal per dag geboren kinderen gedurende de eerste helft van het jaar aanzienlijk grooter is dan in de tweede helft, dat het percentage der onwettige geboorten van 1840 af regelmatig is teruggeloopen van 5 tôt 1.4 procent. dat er in 1938 in ons land 2259 tweeling-geboorten voor- kwamen en 14 drielingen, dat 43.3 procent der nieuw geborenen stamde uit een hu- welijk, waarvan beide ouders katholiek, 41.4 procent uit een huwelijk, waarvan beide ouders protestant waren, dat van het totaal aantal hu- welijken, in 1938 gesloten, 31.1 procent werd gesloten tusschen twee katholieken, 43 8 procent tusschen twee protestanten en 16.2 procent gemengd. dat 44.8 procent der in Neder- land geboren kinderen katho liek werd gedoopt. Plaatselljk Nleuws. Sappemeer, Ter aanvuliing van ons vorig bericht betref- fende de op Zondag a.s. in het gebouw bij de Ned. Herv. Kerk te houden tentoonstelling v d.„Zusterkring", waarin o.m. werd vermeld, dat op deze tentoonstelling f 0.10 een schilderij zal worden verloot ten bate van „noodlijdend Rotterdam," deelen wij thans nog mede, dat dit doek is geschilderd en belangeloos aangeboden door den heer Luitje Wierisema, alhier. Eenigen tijd geleden werd door ons vermeld, dat op de Stationsstraat, hoek Burgemeester Bartelsstraat een botsing had plaats gehad tus schen een luxeauto van den heer J. Tromp en een vracht- auto en dat- de marchaussee daarnaar op zich had genomen. Dienaangaande, deelen wij thans mede, dat deze zaak deze week is berecht aan het kan- tongerecht te Zuidbroek en dat de heer Tromp isvrijgesproken. In het St. Anna gesticht te Harlingen slaagde voor het examen leeraar-machineschrij- ven H. J. Bartholomeus, alhier. Bij besluit van heden is door den Voorzitter van het hoofdstembureaubenoemd ver- klaard tôt lid van den raad de heer A. T. Lieberom alhier (vacature W. H. Scholtens). Onder voorzitterschap van den heer K. Slim werd in het café Dijkhuis de vergade ring gehouden van de inge- landen van het Waterschap «Overwater" gelegen onder de gemeente Sappemeer en Zuid broek. De omslag voor het jaar 1940/1941 werd bepaald op f 4.per H.A. De reke- ning over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd tôt een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 7606.74, waar- onder een bedrag van f 1007.46 van de inkomsten hetwelk op den volgenden dienst werd overgeboekt. Onder het totaal bedrag is begrepen de op- brengst eener geldleening in verband met de stichting van een nieuwebemalingsinrichting te Zuidbroek. De begrooting 1940/1941 werd vastgesteld met de eindcijfers in ontvangst en uitgaaf van 2112.07. De heer C. H. Drenth werd met op 1 na algemeene stemmen tôt bestuurslid herkozen Deze herbenoeming werd aange nomen. Van Heeren Qed. Staten werd bericht ontvangen dat het peil van het Waterschap is gebracht op 1.20 M. W.P. is 0.58 M. N.A.P. Vervolgens werd door den Voorzitter medegedeeld dat de nieuwe electrische bemalings- inrichting tôt welker oprichting het vorig jaar is besloten gereed gekomen is en in bedrijf gesteld. Bij het proefdraaien werd ailes in de beste orde bevonden. Verwacht wordt daarom dat de inrichting in aile opzichten aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden. Spreker noo- digde de aanwezigen uit per- soonlijk eens de inrichting te komen bezichtigen om de prachtige instaliatie in oogen- schouw te nemen. De totale stichtingskosten hebben rond f 4500.bedragen. De be- malingsinstallatie werd gele- verd door den heer D. E. Qorter te Hoogezand terwijl de heer P. Blaauw van Zuid broek de noodige béton- tim- mer- en metselwerken verzorg- de. Tengevolge van den langen strengen winter konden nog niet aile wateringen worden geschoond. Het overgebleven deel zal zoodra mogelijk wor den aangepakt. Na een woord van dank te hebben gebracht aan allen die tôt deze stichting hebben mee- gewerkt sloot de Voorzitter de vergadering. Het bericht in ons vorig nummer over een paar krijgs- lustige daines, die elkaar met bezemstokken te lljf gingen, eischt in zooverre eenige recti- ficatie, dat dit gelevérd is in de Smitslaan te Hoogezand tusschen Meike S. en Hermanna P. Hoogezand. Aangenomen naar Hoogezand, Bapt. Ge meente cand. C. Brandt, hulp- prediker aldaar. Aan de Rijkskweek- school voor onderwijzers te Oroningen is geslaagd voor het eindexamen de heer E. Lahpor, alhier. Het Kieldiep (Hooge zand, Kiel, Annerveensche Kanaal, Bareveld, Stadskanaal) is voor de vaart open. Ditzelfde geldt voor het Winschoterdiep (Oroningen— Hoogezand—Winschoten— Nieuweschans—Nieuwe Sta- tenzijlen). Qaarne vestigen wij er de bijzondere aandacht op, dat de collecte voor de geteis- terde gebieden in Nederiand, die heden, Zaterdag, hier en in de onderhoorige dorpen zou worden gehouden is uit- gesteld. Een desbetreffende advertentie komt in een gedeelte der oplaag voor. Kielwindeweer. In de zit- ting van het Kantongerecht van Zuidbroek van 19 Juni zijn o.m. veroordeeld wegens overtre- ding van de drankwet R. K., alhier, tôt 4 X f 25. b. of 4 X 25 d.h. 's av. van X7-S, wordt weer ingevoerd met ingang van heden Zaterdag- f vanaf Maandagavand. Radio central a Hgz.-Spm, Schildwolde. Op de jaar- vergadering bleek, van de Be~ grafenisvereeniging a hier, dat het ledental met 2 was geste- gen en thans 549. De ontvang- sten ad -f 708 60 hadden de uitgaven met f 59.48l/s over- troffen. De reserve bedroeg f 1117.13. De heer A. Rademaker werd tôt bestuurslid benoemd en tôt lid der kascommissie de heer Q. Bron. De vergadering besloot om aile begrafenissen te bedienen met vollen rouw. Slochteren. De heer J. Rijkens, alhier, heeft aan de Rijkskweekschool te Oroningen met goed gevolg het examen voor onderwijzer afgelegd. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155 Brooddistributie. Gedurende de week van 24 tôt en met 30 Juni a. s. geven de met 31 tôt en met 40 ge- nummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2000 gram brood met dien verstande, dat deze bonnen ook tôt en met 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk dezer bonnen geeft der- halve recht op het koopen van 100 gram brood. Bloem- en Bakmeel bon 75 van 17 Juni tôt 12 juli. In een circulaire aan de ge- meentebesturen heeft de Secre- taris-Generaal van het Dépar tement van Binnenlandsche Zaken maatregeleu gela'st tôt het zoo spoedig mogelijk in trekken van het in de oorlogs- dagen in omloop gebrachte noodgeld. Lindebloesemthee. Utrecht ziet vooruit. Ge- meentepersoneel van bus en tram zijn eerst begonnen met het poten van boonen, vervol gens is men daar begonnen met het schiften van huisvuil, daar het afval somsnogwaar- devolle 'grondstoffen oplevert en thans zijn de Utrechtsche buschauffeurs druk bezig met het plukken van lindebloesems, waarvan straks thee wordt ge- maakt.die niet alleen goedkoop, maar ook zeer gezond is. Het blijkt, dat sommigen be- vreesd zijn voor een aanstaand tekort aan vleesch en vet en wel naar aanleiding van het dezer dagen bekend geworden verbod tôt bereiding en afle- vering van vleeschconserven in blik. Watbetreflde Nederlandsche vleeschpositie is gebleken, dat er van een vleeschtekort voor loopig geen sprake behoeft te zijn, 66k al bedenkt men, dat wij ter betaling van onzen invoer, zullen moeten expor- teeren. o.a. vleesch, waarvoor immers in de eerste plaats zal kunnen worden bestemd, de rond dertig millioen kilo var- kensvleesch, welke wij tôt dusver naar Engeland verkoeh- ten. Bovendien zullen we, zoolang de zeeweg nog geslo ten blijft, een aantal varkens en koeien, benevens pluimvee, moeten afslachten, om voeder te besparen. Deze inkrimping geeft een groote hoeveelheid vlees, die in koelhuizen kan worden opgeslagen bij wijze van reserve. Wij wijzen er op, dat onze productie van scha- pen welke dieren geen in gevoerd krachtvoeder behoeven zal kunnen worden uitge- breid, terwijl wij in onze kolos- sale eieren-productie, 6ok wan- neer deze sterk zou worden ingekrompen (in welk geval er veel slachtkippen beschik- baar komen) een flinke reserve hebben aan dierlijk eiwit eventueel ter gedeeltelijke ver- vanging van vleesch. Vorig jaar b.v. exporteerde ons land 101 millioen kilo eieren, waarvan tweederde deel naar Engeland ging. Er zijn, als gevolg van den oorlog en speciaal het weg- vallen van Engeland als koo- per z66veel eieren (en ook vleesch-, boter- en melkpro- ducten) op het vasteland van Europa beschikbaar gekomen, dat we ondanks het tijdelijk afsnoeren van den aanvoer over zee van voedergraan en olie- houdende zaden, niet bevreesd behoeven te zijn voor gebrek Dit is een ding, dat zeker is. Teekenend isin dit verband, dat in Duitschland, als gevolg van grootere eigen boterpro- ductie en van grootere invoer uit Denemarken en Nederiand de margarineproductie tijdelijk kan worden stopgezet. Engeland importeerde in het jaar 1938 3450 millioen kilo bacon, waarvan 2500 of drie- kwart van het vasteland van Europa kwam Iemand die bljziende is, lijkt veel op een verliefd mensch. Beiden zien ze hun toestand pas in, als deze reeds verge- vorderd is. Pas als het „voor- werp achter een dunne, aile fouten verbergende sluier, ver- schljnt, merken ze dat er iets met hen aan de hand is. Maar van dit tijdstip af, scheiden hun wegen zich. De verliefde, gaat, om weer hel- der te kunnen zien naar den juwelier en besteld twee gladde gouden ringen. De bljziende gaat naar den opticien en be- stelt een bril. Als ze dan dan weer de winkeldeur achter zich dicht slaan en verlegen op straat komen, hebben ze het mooiste deel van hun leven meestal gehad. Maar nu wil ik eens van mijn brillenervaring vertellen. Ik kreeg het eerst argwaan, toen ik mijn eigen huisheer niet meer herkende, dus ging ik naar een vriendelijk uitziend heer met een slank figuur en een kaal hoofd, die boven zijn deur een bord met «opticien", had hangen. „Bijziende", stelde hij vast en keek me diep in de oogen, «gaat u maar eens in die hoek staan «Waarom Ik heb nog niet eens wat gezegd" zei ik be- dremmeld. «Gaat u direct in die hoek staan en lees de let- ters op dat bord daar. De eerste regel, alstublieft!" «B D A B D", lasik gehoorzaam. «Nu de tweede regel beval hij. De tweede regel was veel kleiner gedrukt dan de eerste. „i1vtnee k geloof ik of wacht even h geloof ik Hier zat ik vast en wat ik ook probeerde, ik kon niet verder komen. De vriendelijke heer lietme nu door een soort verrekijker kijken. Het uitzicht was an- ders niet bijzonder. Ik zag plotse!ing dat de vriendelijke heer niet geschoren was en een vuile das om had. Ook leek hij niet meer zoo vrien delijk, maar had een brutalen trek om zijn mond. Dat beviel me niet, evenmin als de brillen die hij mij wou aansmeren. Met die dingen zag ik er uit als een oude, treurigen orang oetan. Dus verliet ik de brillen - winkel en ging nog even bij- ziende naar een andere opticien. Daar ging ailes veel vlotter. ik ging direct in den hoek staan en begon te lezen. Het was hetzelfde bord als in de andere winkel. De twee eerste regels ratelde ik zoo af, uit mijn hoofd. «Qek, ik heb 't gevoel alsof u niet eens naar het bord kijkt", zei de opticien. «Nee zeker niet", ontkende ik heftig en begon met den derden regel. Hier stokte ik. „v" dacht ik. «Hm volgens mij is 't een o", zei de opticien, «maar heel zeker ben ik er niet van, ik heb namélijk mijn bril weg- gelegd." j Nu gingen we allebei naar het bord toe, totdat we er bijna met onze neus op lagen. Toen stelden we vast dat het een D was. Een half uur later wandelde ik voor de eerste keer 'met mijn nieuwe bril op straat. Het was een onzettende teleur- stelling. Weliswaar lag er een nieuwe wereld voor me, maar, eerlijk gezegd, ik vond die wereld afschuwelljk. Op het groene gras lagen stukken papier en sigaretten- stompjes (die ik tôt nu toe voor madeliefjes gehouden had) het aardige jonge meisje dat me altijd toelachte als ik voor- -■ v- uni DOOR L. DE NOOF.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2