Nu i Groninger Jgaever Bru ÏBI S. G. van 31 Juli tm. 14 Aug. afwezig. van m 45, 65 et. J.KLIF dat gei P. VAI Welke distributie boiis zijn geldig COCAÏNE. Chique Voor de Mm Bitte Aiis ge M ■ÊkSM in Cartonve; Banketba Tel. 274 Prima kM Wij leveren v< een iiter gnede Neemt oroef. Tel. 263 - 8 Nogm kelijk o] van den het beze bied, tus en zom moet wc moelen z worden, AUTO afgeschei 500 M. f en schuii schljnsil kan worc De v FIETSE! scherrad helft een van 3—5 hoogte.) De Ac ten branc kelijk kai over het i fietsband D Di Vervolg var vragen en veri l|k juffrouw S „Zoo mijnhc de toekorast v Ik beb reputat U zelf Zeker op leeftqd, hè Veel zorgen g Ja, j?, dat is 't Leven is nie praat er mij n! mqn deel van geen verdriet? ôôk wel een b Dries zat be juffrouw die m acbt te slaan ôôk cens aan 1 „lk wou U kan „Natuuriqk, weer in ziet l kaarten. Met i cent. Ze schudde kaarten in bas stel voor hem i „Neem er no Dries begon wi ik wou weten „Ia, negen k de reden. Negi Drhes nam nt ~Zoo. Nou wat dat te zegg de kaarten wee keeren. „Klaver al maar klaver. ik zle het al." Dries begreei kwam uit. spaarpot. Vec Boter, margarine, vet De bons 67 en 68 geven van 15 Juli tôt en met 28 Juli a.s. recht op het koopen van 272 ons boter, ôf mar garine, vet, naar keuze van den kooper. Brood De bons 81 tôt en met 90 (broodbonboekje) zijn geldig van 29 Juli tôt en met 4 Aug. en geven recht op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bons, die in deze période niet gebruikt wor den, behouden hun geldig- heid tôt en met 8 Augustus. De bons 71 tôt 80 blijven geldig tôt 1 Aug. Suiker Op bon 66 (al- geméen distributiebonboek- je) één kilo suiker van 26 Juli tôt en met 23 Augustus. Koffie en thee Op bon 85 V2 pond koffie ôf l/2 ons thee tôt en met 2 Augustus. Meel Op bon 90 V2 pond tarwebloem, tarwe- meel, boekweitmeel, rogge- bloem, roggemeel ôf zelf- rijzend bakmeel tôt en met 9 Augustus. Petroleum Petroleum- zegel Période 3 geldig ver- klaard van 15 Juli tôt en met 11 Augustus voor 2 liter petroleum (alleen voor hen, die daarvoor vergunning hebben). Grutterswaren Bon 95 geeft van 22 Juli tôt en met 11 Augustus recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 geeft van 22 Juli tôt en met 11 Augustus recht op het koopen van 250 gram havermout ôf havervlokken ôf gort ôf grutten. Bon 105 geeft van 22 Juli tôt en met 11 September recht op 100 gram maizena ôf griesmeel ôf pudding- poeder. Bon 110 geeft van 22 Juli tôt 11 September recht op 103 gram macaronie ôf ver- micelli ôf spaghetti. Brandstoffen Tôt 30 September kan men bij de handelaren koopen 20 pet. van het verbruik van April 1939 tôt en met Maart 1940. Textielgoederen: Stam- kaart toonen bij de meeste textielgoederen. Zomerklee- ding is vrij van stamkaart. Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. Twaalf geboden voor de kous en een goeden raad. Door Mevr. R. Lotgering— Hillebrand. 1. Koop kousen en sokken van een goede en sterke kwa- liteit, opdat ze lang mee kun- nen. 2. Zoek betrekkelijk neutra- le kleuren uit, die bij kleeding- stukken van verschillende kleur kunnen worden gedragen. 3. Naai den achternaad van den hiel voorzichtig aan den binnenkant met een festonsteek om. Dat voorkomt het ontijdig loslaten van den naad, waardoor dikwijls slijtage ontstaat. Ge- bruik voor dit omfestonneeren een dunne naald en zacht garen of stopzijde. 4. Koop kousen en sokken vooral niet te klein. Overtuig u dat de maat goed is. Niet aile nummers hebben altijd dezelfde afmeting. Neem een kous of sok van de goede maat mee ter contrôle. Te kleine voetbekleeding is na één- of tweemaal dragen al stuk. 5. Koop altijd twee paar kousen en sokken van dezelfde kleur en hetzelfde materiaal. Als er met één exemplaar eens een ongelukje gebeurt, dan kan soms het tweede paar nog uitkomst brengen ter aanvulling van de eenzaam achtergeble- vene. 6. Wasch nieuwe kousen en sokken uit voor het gebruik. Zij zijn dan beter tegen het rekken bestand. 7. Draag kousen en sokken niet te lang. Wasch ze her- haaldelijk uit. Dunne zijden kousen blijven langer heel als ze iederen avond even worden uitgespoeld. 8. Verzorg de voeten waar- voor de kousen zijn bestemd, goed. Ongerechtigheden aan voetnagels beschadigen vooral fijn kousenweefsel héél gemak- kelijk. 9. Trek geen dunne kousen en sokken aan, door aan één punt te trekken. Wees voor zichtig met ringen, waaraan soms scherpe punten voorko- men. Eén opgehaalde steek is nog dienzelfden dag een ladder. 10. Zorg dat de kousen lang genoeg zijn. Gebruik geen jarretelleknoopen met scherpe randen. Neem den rand van de kous dubbel in de jarretelle of ver- sterk de plaats, waar de kous of de sok wordt opgehouden. 11. Wacht niet met reparee- ren van kousen en sokken tôt de dunne plek een gat is ge- worden of tôt het kleine gaatje grôôt is. In breiwerk vallen de steeken snel en over een grôôt opper- vlak. 12. Waak voor scherpe, uit- stekende randen en splinters aan stoelen en banken. Tracteer uw gasten niet op een bescha- diging in het kostbare kousen weefsel. Draag bij werk, waarbij de knieën wordt gebruikt, of waar bij véél gebukt moet worden, kniekousen of bewaar daarvoor oude kousen. Bij huishoudelijk werk, tuinarbeid enz. is be- schadigingvan de beenkleeding niet altijd te voorkomen. Aan deze „twaalf geboden voor de kous" kan nog één voorname en algemeene raad worden toegevoegd Wasch kousen uitsluitend in een lauwwarm sop van geheel opgeloste, zachiezeep. Gebruik geen stukken zeep voor het „aanwrijven" en laat de kousen geen halve dagen in het weekwater staan. En ten slotte Als het warm is, zijn sport- sokjes voor kinderen en jonge meisjes veel voordeeliger dan kousen. Als het koud is, dan kunnen oude en gestopte kou sen netjes worden opgedragen, als sportsokjes de gestopte kousenhielen bedekken. (Overgenomen uit de Telegraal). Officie!» Mededellng. .KWIEK" Wedstrijden voor morgen: Siddeburen IIKwiek III half twee. Siddeburen I—Kwiek II kwart na drie. Vertrek Bonthuizerbrug half één. Opstelling Kwiek II J. Bakker. J. Geling, P. Drenth. H. Drenth Jr, j. Gibcus, N Nagengast Jr. Chr. Meijer, M. Nagengast, B. Scholte, J. Scheen, P. Deiman. Res. H. Ronde, B. Wilbrink. Opstelling Kwiek III: N.N. H. Geling, H. Bodewes. E. Hijlkema, J. Kerdijk, A. Tiecke. Ph. Scheen, N. Mulder, R. v. d. Werff, F. v. d. Werff, B. Mulder. aanv. J. Kerdijk. Reserve: B. Scholte. Bericht van verhindering bij M. Scheen voor Zondagmorgen 10 uur. De adspiranten training is vastgesteld op Vrijdag'savonds van 7 tôt 9 uur onder leiding van G. en B. Scholte. Woensdag 31 Juli speelt S.B.O. tegen Uni des avonds om 8 uur, vertrek per fiets om 7 uur. Allen vroegtijdig aan- wezig zijn. De Secretaresse. Offldeele Publleatlën. Gëvonden voorwerpen. Een belastingkenmerk. Een bril. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuit te Hoogezand. Verduistering Luchtbescherming. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sap- pemeer maken aan de ingeze- tenen dier gemeenten bekend, dat de verduistering ten behoeve van de luchtbescherming nog steeds onverminderd van kracht is. Evenwel komt het meerdere malen voor, dat aan de achter- zijde van woningen, enzuit- stralend licht zichtbaar is. Tôt nog toe werd de overtreder steeds gewaarschuwd, doch voortaan zal zulks niet meer geschieden. Vanaf heden zal bij het constateeren van over- treding als bovenbedoeld direct verbaal worden opgemaakt. Hoogezand, 2g ig4Q Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd, J. TUIN. A. JONKEREN. SAPPEMEER, 19-25 Juli. Geboren Harmina d.v. Jan Kruijer en Trijntje Wolf Dina d.v. Geert Knip en Klaasiena Johanna Patje Cornelia d.v. Johanna Jager en Trijntje Rog- gen Marchiena Rensina d.v. en Louwe Jannes z.v. Jan ter Veld en Harmina Hoiting, wo- nende te Grootegast. Ondertrouwd s Jan Tjarks,27 j., en Ebeltje Scholma, oud 22 j. beiden van Sappemeer. HOOGEZAND, 19-25 Juli. Geboren Lammert Klaas, z.v. Roelof Oosting en Grietje Bijsterveld, Kropswolde Be- rendje, d.v. Sjoerd Brugge en Sietske Kranenburg, Martens- hoek. Ondertrouwd Albert Bruins, Groningen en Kornelia Middel, Groningen, onl. te Hoogezand Dirk Richards, Hillegersberg, onl. te Rotterdam en Anneke Hidding, Hoogezand. Getrouwd Bieko Rozendal en Grietje Mulder. Overleden: Jan Glas, 76 j., echtgen. van Geertje van Del- den johannes Meijer, 6 weken, z.v. Jan Meijer en Geertje Kloosterman Willem van Del- den, 25 j., ongehuwd, overl. te Gramsbergen. SLOCHTEREN, 18-24 Juli. Geboren Geertje d. v. G. Wiltjer en H. Kempinga, Sloch- teren; Jantina, d. v. J. Woida en A. Doornbos, Kolham Ja- kobus z.v. J. Folkersma en E. Huttenga, Schildwolde; Grietje d.v. F. H. Zuidema en T. Stol, Foxham; Trijntje Alberdiena d.v. B. J. Staal en A. B. Mulder, Kolham Hilje Eva d.v. T. Rit- sema en G. Siertsema, Over- schild Pieter z.v. W. Poort en J. Mossel, Siddeburen Anje d.v. P. Paap en A. v. d. Veen, Harkstede. Getrouwd L. Prins, 27 j., Slochteren en A. K. Snitjer, 26 j., Siddeburen J. P. Reh- winkel, 25 j., Sappemeer en H. Hekert, 25 j., Kolham K. Roggema, 24 j., Schildwolde en J. B. Bos, 22 j., Siddeburen. Overleden Klaas Pentinga, 75 j., echtgenoot v. J. Boerema, Overschild. PBEDIKBEURTIN ZONDAG 28 Juli 1940 Herv. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds C. A. Schenk. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. D. Bender (extra collecte). Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde geen dienst. Westerbroek: 's av. 7 uur, ds. C. A. Schenk. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7.30 uur, de heer Kraima. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. H. Av, Kolham v. m. 10 uur, ds. Greeven. (Voorber.) Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Zuiderduyn. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur, en n.m. 4.30 uur, Cand. J. Z. Potjer van Winschoten. Martenshoek 's av. 7.30 uur, Openluchtprediking. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Vroombosch n. m. 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Schaaphok v. m. 10 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, den WelEd. Heer H. Mostert, 's av. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol v. m. 9.30 uur en n.m. 6 uur, Pred. door den heer J. v. d. Heide van Veen- huizen, 's av. 8 uur, Jeugddienst. INGEZONDEN. Door den Groninger Ge- meenteraad werd benoemd tôt Onder-Ontvanger der Stads Land- en Heemhuren de heer N. Nijlaan te Hoogezand. Zonder ter zake hiervan in onderdeelen te treden teekent de verslaggever van het N.v.h.N. hierbij aan: „Bij de stemming viel het op, dat bij de benoeming van een onder-ontvanger der Stads Land- en Heemhuren no. 2 der voordracht niet minder dan eif stemmen verwierf, waartoe waarschijnlijk zal hebben bijge- dragen, dat de heer Boelens de eenige van aile sollicitanten was, die geheel aan de in de oproep- annonce gestelde eischen heeft voldaan." Plaatselijk Nleuws. Sappemeer. Wij meenen goed te doen met er nadrukkelijk op te wijzen, een mededeeling, die tegelijkertijd een waarschu- wing voor wielrijders bevat, dat met ingang van Maandag 29 Juli a.s. de termijn van drie weken voorbij is, waarin ge- legenheid is gegeven de rij- wiellampen behoorlijk af te schermen en er zorg voor te dragen, dat het roode achter- licht niet naar boven uitstraalt. Binnenkort zal de uitvoerings- verordening verschijnen, waar bij o.a. is verboden andere dan goedgek. verduisteringskappen in den handel te brengen en te gebruiken, terwijl verder een wijziging is gebracht in de maten der lichtuitstralingsope- ning. De lengte van deze opening zal maximaal 3 c.M. mogen zijn, terwijl de hoogte maximaal 4 m.M. mag bedragen. Intusschen is het echter voor- loopig nog wel geoorloofd, dat een rijwiel op een andere wijze wordt afgeschermd, mits de opening niet grooter is dan boven is aangegeven en is aangebracht in de onderste helft van de lamp. Het rijden zonder licht, zoodra het duister is gewor- den, is eveneens verboden en strafbaar. Er moet verduisterd worden tusschen zonsondergang en zonsopgang. Met ingang van 29 Juli a.s. zal de politie niet meerwaar- schuwend optreden, doch tegen overtreders onmiddelijk proces- verbaal opmaken. Aan de Rijkskweekschool voorOnderwijzerste Groningen zijn bevorderd van de tweede naar de derde klasse AtieHoman en L. J. Jansen, beiden alhier. Bij het den 2 Juli te Groningen gehouden examen vanwege de Nederlandsche Ver- eeniging tôt Bevordering der Handelswetenschappen (Ver- eenigingvoorBediijfseconomie) slaagden onder meer voor het Practijk-Diploma Nederlandsch Handelscorrespondentie de dames R. Beerta, Hoogezand, L. Kroon, Tripscompagnie (gem. Muntendam) en de hee- ren: R. Brouwer, Sappemeer, J. Klaassens, Zuidbroek en H. Kok, Sappemeer. Allen ont- vingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes, „De Erkende School", voor Sténo, Typen etc. te Sappemeer. Hoogezand. Voordracht voor hoofd der u.l.o. school, alhier 1 J. Boit, Ede, hoofd der u.l.o.school, aldaar 2. H. de Lange, Amersfoort, onderwijzer aan een u.l o.school en 3. J. Oostra, Gorredijk, onderwijzer aan een u.l.o.school. Door niet ver genoeg uit te halen botste de wagen, waar- voor een paard, bestuurd door den kweeker G. J. van A., alhier tegen een stilstaandedriewieler, beladen met melkbussen. Het liep met materieele schade af. De politie heeft procesver- baal opgemaakt. Met ingang van 22 Juli j.l. is als zoodanig benoemd tôt Commies bij de Dir. Be- lastingen en Accijnzen ter stand- plaats Eibergen (Gelderl.), de heer J. H. Boelkes Jr. te Mar tenshoek. De raad dezer gemeente komt op 30 Juli a s. in ver- gadering bijeen. Schildwolde. In totaal bleek in deze gemeente voor de Nationale inzameling gecol- lecleerd te zijn f 6848.15 ge- splitst over de dorpen Sid deburen f 991.95, Tjuchem f 465.55, Hélium f 759, Schild wolde f 1199.60, Overschild f 492.75, Slochteren f 1099, Kolham f 304 50, Harkstede Scharmer e.o. f 1535.80. Harkstede-Scharmer. Het beroep aangenomen naar de Ned. Herv. Kerk, alhier, door de Heer J. D. Smits, cand. en hulpprediker te Dokkum. Slochteren. Aan de Chr. Ind. en Huishoudschool „Prin- ses Juliana" te Groningen zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse A. de Roo en C. de Roo en is geslaagd voor het diploma costuumnaaien G. Weerts, allen alhier. Siddeburen. De heer A. Vink, alhier, is te Groningen geslaagd voor de hoofdacte. Kropswolde. Ten over- staan van notaris Mr. P. H. Velsen te Sappemeer is Don- derdagavond in het café-Kloos- terhuis, alhier, ten verzoeke van de erven van Mej. Wed. B. Blaauw publiek geveild 1. Een behuizing met erf en tuin, staande en liggende aan den Woldweg, alhier, groot 10.13 A, in huur bij den heer J. Udema voor f 3.75 per week. Geboden f 3575.Niet gegund. 2. Een behuizing met erf en tuin, alhier, staande ten zuiden van perc. 1, groot 9.37 A., in huur bij den heer M Mulder voor f 3.50 per week. Kooper de heer D. Hooites te Slochteren voor f 2750. Foxhol. Na een werkzaam- heid van 40 jaar, waarvan 35 aan de o.l. school te Beneden Kalkwijk en 5 jaren aan die te Foxhol heeft de onderwijze- res mej. Heymel gistermiddag afscheid genomen van haar arbeid om, genietend van haar pensioen, verder een welver-* diende rust te nemen. In het gymnastieklokaal, waar dit afscheid plaats vond, waren behalve aile kinderen en het personeel het volledig Dag. Bestuur der gemeente en de Oudercommissie aanwezig. ADVERTENTIEN. arts, Aan de ingezetenen der gemeente SAPPEMEER wordt bekend gemaakt, dat nieuwe BROODBONBOEKJES worden uitgereikt op DINSDAG 30 JUL11940, voor hen die wonen aan Achterdiep Nz. 9- 10 Achterdiep Zz. 9 10 Borgercompagnie 1011 Borgercomp.straat 10—11 Boswijkslaan, -straat 10-11 Heerenstraat 11 12 Jagerswijk 2—3 Noordbroeksterstraat 2 3 Kleinemeersterdiep Nz. 3 4 Kleinemeersterdiep Zz. 3 4 Kleinemeersterstraat 45 Langewijk 5-5 30 Slochterweg 5- 5.30 WOENSDAG voor hen die Luth. Kerkstraat Middenstraat Molenstraat Noorderstraat Parkstraat Slocht#rstraat Spitsbergen Stationsstraat Tripscompagnie 31 JULI '40 wonen aan 9-10 10-11 10-11 11-12.30 2—3.30 2-3 30 3.30-4.30 3 30-4.30 4.30 - 5 Tripscompagnie (eil.) 4.30—5 DONDERDAG 1 AUG. '40 voor hen die wonen aan 9-10 10-10.30 10.30-12 Wilhelminastraat Winkelhoek Zuiderstraat De uitreiking vertoon van aile der kaarten geschiedt alleen op distributiestamkaarten. De belanghebbenden worden verzocht zich te houden aan voormelde tijden, aangezien dit een vlugge uitreiking zeer bevor- dert. Sappemeer, 26 Juli 1940. D1STRIBUTIEKANTOOR SAPPEMEER. reeds door d J. v. d. MEERE. Scbflnbaar onverschillig slenterde Henri de Waart langs den Brusselschen trein, welke weldra zou vertrekken. Toen liep ht de tweede klasse-com partimente n door om een rustig hoek- plaatsje te vinden. Hlj hield er niet van door heeren op de vingers gekeken te worden en was liever in gezelscbap van dames. EindelQk vond h| een geschikt hoekje. Tegenover hem zat een jongedame met een knap uiterl(k. Hlj schatte haar twee en twintig. Zij stak juist een sigaret op, beantwoordde met een kort boofdknikje zijn grcet, zag bem een oogenblik onderzoekend aan en sloeg daarna de drukte op het perron gade. In bet bagagenet boven haar, lag een vaiies en naast baar stond een koffertje. Henri zag aan- stonds, dat het een kleine schrijfma- chine was, een zoogenaamdeportable'. Hq zelf had een dito thuis. hoewel er eenig verschil tusschen deze en de zij ne bestond, zooals h| onmiddellijk opmerkte. H| maakte het zich gemakkelljk, trok zijn overjas uit, welke bg ophing, vleide zich in zijn hoekje en stak een slgaar op. De dame rookte, dus hoefde hq haar niet eerst te vragen of rooken haar soms hinderde. Het tafeltje aan het raam was al opgeklapt. Er lagen tqdscbriften, een sigarettenkoker en een aansteker op. Henri bestudeerde in stilte z|n reis- genoote en bepeinsde wie en wat zij kon zijn. In geen geval gevaarlp, meende bij, en wellicht prettig ge- zelschap 1 De trein zette zich in beweging en René Vandevelde doofde haar sigaret in het ascbbakje. Toen zei ze met een glimlach tôt haar overbuur: Ik mag zoo gaarne die drukte bq het vertrek van een trein zien. Er vallen dikwqis zulke grappige scènes voor. Ik begrqp niet, waarom men- schen, die op reis gaan, zoo zenuw- achtig moeten zqn. In sommige gevallen kan ik me dit voorstellen, was Henri van meening. Bq een large afwezigheid of zoo. Zoo samen babbelend, had zq de schrqfmacbine uitgepakt en voor zich neergezet. Hq bewonderde haar vin- gervlugheid. Onophoudeiqk lypte ze door, het gestenografeerde lezend uit een schrift. Ze scheen geen tqd meer te hebben voor een praatje. Eindeiqk staakte ze haar werk en zei: Ziezoo I En nu ga ik even in den restauratiewagen een kopje koffie drinken. Ik heb er waarlijk trek In, eh heb het wel verdiend, dunk me. Ze sloot zorgvuldig de papieren in een actetascb, welke ze onder haar arm meenam. Henri bekeek de schrijfmaehine en grqnslacbte. Met half gesloten oogen begluurde bq even de reizigers in het andere gedeelte van den wagen. Hq keck op zqn horloge en sloeg dan een krant open. Toen René terugkwam, scheen hq in slaap gevallen te z|n. Zq waren nu alleen, daar de andere passagiers eveneens naar den restau ratiewagen gegaan waren. Haar eerste blik ging naar de schrqfmachine. Toen liet ze hem rusten c p het gelaat van den slapende. Ze dacht: „Hij is een koopman of iets dergelijks. Waarom zou ik me ongerust maken En wie kan er erg in hebben, dat in deze schrijfmaehine een geheim vak is? Vie kan daar de cocaïne in ont- dekken. Als ik de grens over ben, heb ik een flinke som verdiend. Nog een kwartier en we zijn er". Ze hui- verde even „niets laten merken", dacht ze, „je natuurlijke houding vooral niet laten varen. Geen achterdocht wekken. Ze stak weer een sigaret op, sloeg het eene been over het andere en bleef droomend voor zich uitstaren. Lven meende ze, dat Henri door zijn wimpers heen, naar haar keek. Angst beving haar als hij eens van de politie was? Henri ontwaakte en René begon weer te typen, tikte vooral druk door toen de douane verscheen. Neen, niets aan te geven, knikte ze Ja, dat is mijn koffer Zal ik hem openmaken De beambte keek oppervlakkig naar de schrqfmachine en keek vervolgens in haar vaiies. Henri had bij den aanvang van zijn reis met angst het onderzoek der douane tegemoet gezien. Nu echter zat hij met een gezicht te kqken, alsof de gansche wereld hem niets aanging en alsof hij wilde zeggen wie doet me wat Ailes was in orde. OnwilL-keurig loosde René een zucht van verlichting. Even een benauwd oogenblik gehad, juffrouw plaagde Henri. Ik Welneen Waarom denkt U dat vroeg ze met een beklemd gevoel. Ik heb niets bij me waarover ik me angstig hoef te maken. Dus waarom zou ik Ze had een kleur gekregen en werkte weer voort. Na eenigen tijd noodigde Henri René uit met hem te dineeren, hetgeen zij aannam. Na het diner verontschuldigde hij zich om een afterdinner uit zijn jaszak te halen, welke hij wilde opsteken. Ik heb mijn valiesje maar meege- bracht, fluisterde hij bij zijn terugkomst. Ik handel in diamanten en heb een paar steenen in de voering van mijn hoed gesmokkeld, maar nu liggen ze hier in als in veilige haven. Is U bang voor diefstal? Voorzichtigheid is de moeder van de poiseleinkast, hè fluisterde hij lachend. Daarna keerden zij weer terug naar hun plaats en brachten verder den tijd onder gezellig gekout door. Op de plaats van bestemming namen zq met een handdruk afscheid van elkaar. Toen spoedde zij zich naar een hôtel. Ailes was gelukkig naar wensch afgeloopen. Vanavond nog werd het gesmokkelde gehaald. Op haar kamer deed ze de deur op slot en maakte haar schrijfmaehine open. Voorzichtig draaide ze haar op het voetstuk Met van schrik uitpuilende oogen staarde ze naar het leege vak van den dubbelen bodem. Leegl Ailes was weg Hoe kan dat Zelf had ze de tubetjes cocaine er in geplaatstl Vertwijfeld doorzoeht ze haar bagage. Niets I Al haar geld weg I „Hij heeft het gestolen 1" mompelde ze. „Hij bleef zoolang weg om een sigaar te halen. En hij bracht zijn vaiies mee. Daar waren diamanten in. OI stom- merik, die ik be* Bandiet I Roover 1 Schurk I" Ze vond een biiefje, met potlood geschreven, dat ze gejaagd las. „Mejuffrouw, Ik dank U voor Uw waardevol ge- schenk. Wij zijn bondgenooten of concurrenten, zoo U wilt. Ik heb mijn cocaiae, toen gij 'n kopje thee waart gaan drinken, aan Uw schrijfmaehine toevertrouwd. Ik behoefde dus niet bang te wezen voor de douane. Maar de gelegenheid om Uw cocaine er bij te nemen was zoo verleideiqk, dat ik deze benut heb. Met harteiqken danlr, Uw reisgenoot". 01 die die ellendeling I hqgde René. Als ik hem ooit ontmoet, zal ik hem zal ik hem Wat ze hem wilde doen, ging in haar gesnik verlorén. (N&druk nerbodenl nie 0. VAN ScBaOb DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2