ni( G. Groninger Jeaever Bras Se iaatiti on Electriciteitswerken JAC H FELLINGER Verkooping Eene Bsbuizing Dr.J. BBDKEMA is afwezig Kachelpijpen, Ellebogen, Kachelplaten Sapi J.KLIF Welke distrMe-bons zijn geldig Dlstribntle van Zeep. Koopt Uw KiCHEL bij een vertronwd en vakknndig idresl 45, 65 et. in Ned TbIdïkbeûbtëm" 4 Sept. tm. 16 Sept. Haardkachels, Siersalamanders, Huishoudkachels. inn «1 Chique Voor de Bitte OFFICIEELE PU3LIC&T1B OFFICIEELE BEKEHDMAKING OFFICIEELE PDBLICATIE Kropsvvolde. SAPPEMEER. «il Mil in Cartonve Banketba Tel. 274 Prima ky\ Wij leveren v< een iiter goede Neemt oroef. Tel. 263 S De hoeveelhi voldoende, distribuée noodig zal De Leidsche van de N. R. Naast het br appel een volki eerste orde. Er zullen ir ook ver daarbul gezinnen gevi waar niet een onze „blommi den disch siei maaltijd zondi behoort in ons wel tôt de onn Maar daarna van groot bela ductie van aai niet te vergeter Teneinde ons~ vormen van de a in deze tijd ziji hoogte gaan ste eeniging tôt B den Nederland pelhandel, wel ruim vijf en der en plaatselijke ons land omvi hier door de h1 man en C. J. vî voorzitter en se< eeniging, ontva bereid bleken o dige inlichtingi „Kunt u ons' onze eerste vr tellen over den raad in ons lan Geer De opbrer aardappelteeli ruim voldoen in de behoe land te vooi oogst-1940 opleveren. Er behoeft sument dan o ongerustheid worden, dat een aardappe men. Het zal naai dan ook zeke een distributi pelen te voor „Het ziet er", Bouwman, „zelf er dit jaar groo aardappelen aan lenverschijnend; In normale tijde groote kwanta ui land, Zwitserli Egypte, Engelai rika, Marokko, West-Indië. On woordige omstar de uitvoer sim practisch stil. Hi over dat naar al lijkheid de consi nemen maar e serve hebben v veelheden, die veevoeder gebru •vanVALKEMBURG'S RAA DRALSItlA .Maar' zoo „zal door het o] aardappelziekte deel van de voor bestemde teelt worden „Deze ziekte,' zegsman, „valt z invloed zal op van den oogst n biijken te zijn. er, zooals gezeg Daar er dus gei tekort dreigt, be particulieren at enkele reden om Een diepe sebe hoog en zwaarbei werkkamer van zoodat de letter; roman, waarin bij vloeiden. Met eer hi] hetboekneere kere baren van bel Een gevoel van hem opeens gep alsof een i]skoudt bart legde en ben dreigde. Een huivering c siddering, die zicl uitstrekte belette i drukte werktuigeli en toen z^n ks blnnentrad, wist t zeggen wilde. Zv man het vertrek aan, toen kionk o stem Is meneer de gi Edmond gevoeb wenis van zieb w Broodbonboekje. De met „4" genummerde dubbele bonnen van 2 Sept, t.m. 8 Sept, voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Deze bons Dlijven geldig t.m. 12 Sept. De met „3" genummerde Dons blljven geldig t.m. 5 September. Boterkaart. De bons 05 t.m. 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een 1/2 pond boter. Vetkaart. De bons 05, 06 en 07 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/a Pond margarine of boter. Bon 08 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/2 pond gesmolten spijsvet of boter. De bons 09,10,11 en 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een i/2 pond boter met 10 cent reductie per bon. Algemeen Dlstrlbutlebonboekje. Bon 14 geeftvan 12 Aug. tôt en met 6 September recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 27 geeftvan 12 Aug. tôt en^met 6 September recht op het koopen van 250 gram havermout ôf havervlokken ôf gort ôf grutten. Meel: Op bon 40 VL pond tarwebloem, tarwe- meel, boekweitmeel, rogge- bloem, roggemeel ôf zelf- rijzend bakmeel van 10 Aug. tôt en met 6 September. Bon 72 van 31 Aug t.m 27 Sept, voor 1 kilo suiker Bon 73 van 31 Aug. t.m 27 Sept, voor een '/2 pond koffie of een l/2 ons thee. Bon 105 geeft van 22 Jul tôt en met 11 September recht op 100 gram maizena ôf griesmeel ôf pudding- poeder. Bon 110 geeft van 22 Jul tôt 11 September recht op 100 gram macaronie ôf ver micelli ôf spaghetti. Petroleum Petroleum- zegel Période 5 geldig ver- klaard van 12 Aug. tôt en me 8 September voor 2 liter petroleum (alleen voor hen, die daarvoor vergunning hebben). Honden- en katten- brood Tôt en met 3 Augustus geeft bon I rech op het koopen van 3 t.m. 12 k.g. hondenbrood en 1V2 kg. kattenbrood al naarge lang de groep. model-kaart en dat daardoor het beoogde doel nietvolkomen wordt bereikt. Ter voldoening aan boven- vermeld schrijven wordt ver- zocht voortaan uitsluitend ge- bruik te maken van de hier bedoelde kaatten, die ten ge- meentehuize verkrijgbaar zijn en aldaar kunnen worden inge- zonden. Aanvragen die na 1 Septem ber a.s. niet op bedoelde kaar- ten worden gedaan zullen wor den teruggezonden. Hoogezand, 28 Aug. 1940. Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd J. TUIN. A. JONKEREN. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sappe meer brengen het volgende ter algemeene kennis: „Ingevolge den wensch van den Bevelhebber der Weer- macht in Nederland en op last van denRijkscommissaris wordt het navolgende bepaald „1. Met ingang van 27 Augustus 1940 is tôt nader order tusschen 22 uur des avonds en 4 uur des ochtends ieder verkeer van Nederland- schemotorvoertuigen verboden. „Evenwel geldt deze beper- king niet voor verkeer met motorvoertuigen die behooren „a. tôt de Duitsche Weer- macht, Waffen SS en Politie den dienst van den Rijks commissaris den dienst van het grenstoe zicht den technischen hulpdienst; en Rijksduitsche ambtelijke instanties, voorzien van de ambtelijke Duitsche ken- teekenen „b. tôt de Nederlandsche politie en brandweer, den dienst der luchtbescherming alsmede ambulance of red- dingsdiensten of aan artsen of vroedvrouwen in de uit- oefening hunner diensten „c. taxi'auto's, in zooverre zij rijden ten behoeve van artsen, vroedvrouwen of zieken. „overtreding heeft politio- neele dwangmaatregelen en inbeslagneming van het motor- voertuig tôt gevolg. „2. Met ingang van 27 Augustus 1940 is het tôt nader order in geheel Nederland ver boden het zeestrand te betreden tusschen het invallen der avondschemering en het licht worden. „De Duitsche kustbewaking heeft te dezen bijzondere aan- wijzingen van den Bevelhebber der Weermacht ontvangen." Hoogezand, 2g A stus >40 Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd J. TUIN. A. JONKEREN. Officiels Mededellng. 7KWIBK" Maandagavond 7 uur speelt het volgende elftal tegen Hoo gezand III op het terrein van Royenstraat. J. Bakker P. Drent B. Mulder F. v.d. Werff H. Bodewes M Nagengast Chr. Meljer, N. Mulder H. Veerkamp P. Qeling N. Nagengast Jr. Reserve's: O. v.d. Werff, E. Hijlkema en L. v.d. Werff. D. O. S. Zondag 1 Sept, bestuurs- vergadering, na de Hoogmls, bij H. Koeneman. Agenda volgt. De leden van de herengroep, ontvangen spoedig bericht omtrent al of niet doorgaan der lessen. De w.n. Secr. J. KROON. Offlcleele Pnbllcatlën. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sappe meer brengen hierbij ter alge meene kennis, dat blijkens een van den heer Procureur-Gene- raal bij het gerechtshof te Leeuwarden ontvangen schrij ven, voor het houden van ver- gaderingen, openluchtbijeen- komsten, optochten enz. niet steeds gebruik wordt gemaakt van de daarvoor vastgestelde De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sappe meer brengen ter algemeene kennis dat van den Heer SECRETARIS- OENERAAL, waarnemend Hoofd van het Département van Binnenland- sche Zaken het volgend schrij ven werd ontvangen „Ik meen goed te doen U „uit te noodigen de bevolking „van Uw gemeente met het oog „op den 31sten Augustus nog- „maais opmerkzaam te maken „op de oproeping van den Rijkscommissaris voor het „bezette Nederlandsche gebied, „opgenomen in de dagbladen „van 1 Augustus j.l. en tôt „stipte naleving daarvan aan „te manen, zulks teneinde de goede verstandhouding tus schen de Nederlandsche be- „volking en de Duitsche bezet- „tingsautoriteiten in stand te „houden." Ook het dragen van rouw- banden bij wijze van démon- stratie is verboden. Hoogezand, 2g Aug> ig40 HOOGEZAND 23-29 Aug. Qeboren Oerben Abram, z.v. Warnder ten Cate en Hil- legien Faber, Foxhol Jan, z.v Jakobus Smit en Jannigje van Essen, Windeweer Hendrik Eisse Jakob, z. v. Pieter K. Hartog en Tjitske H. Hattuma, Hoogezand Engelina Catha- rina, d.v. Freerk van der Veen en Engelina Cath. Rijnvis, van Royenstraat; Christina Geer- truida, d.v. Hendrikus Herm. Qibcus en Euphemia Joh Ronda, Martenshoek Geessie- na Antje, d. v. Jan Kruse en Tjassina Kraan," Hoogezand Jantje, d. v. Hendrik Kuipers en Harmke Klunder, Krops wolde. Ondertrouwd Derk Muller, Foxholsterbosch en Trijntje Dina Botke, Kalkwljk Jan van den Toorn, Hoogezand, onl. te Dordrecht en Qoitske Tr. Cruiming, Dordrecht, onl. te Numansdorp. Overleden Anno Veendorp, oud 65 jaren, wdnr. v. Trijntje Gras, overl. te Groningen; Bina de Roosz, oud 70 jaren, echtgenoote van Eltje Settelaar. SLOCHTEREN 22—28 Aug. Geboren Gerda, d. v. K. Bouwman en P. Frans, Kolham; Harmke d. v. I. Kruizenga en F. Koit, Overschild Jan z. v. E. Dik en F. van Dijk, Tjuchem Marchien, d.v. H. Poort en E. Bouma, Slochteren Jantina Willemina, d. v. E. J. Rljkens en I. Zuur, Slochteren Leopold z. v. L. H. Zijlema en M. K. Reiss, Harkstede. Getrouwd H. van Selling, 26 j., en A. Spandauw, 25 j., beide van Siddeburea Jan Dik, 25 j., Appingedam en G, Roelfsema, 21 jSchilwolde. Overleden Klaas Muda, 56 j., weduwnaar v. A. Vos, Kol ham. VOOR naar HoofdstrHoogezand, Tel. 155 ZONDAG 1 Sept. 1940 Herv. Gem. Sappemeer: geen dienst. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. D. Bender, Vonkgebouw. Kielwindeweer v.m. 10 uur, dr. Wasch. Westerbroek: 's av. 7 uur, ds. Lekkerkerker. Engelbert v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert geen dienst. Harkstede-Scharmer: v. m, 9.30 uur, ds. Politiek. Kolham v. m. 10 uur, cand. Osinga. Slochteren n. m. 6.30 uur, ds. Zuiderduyn. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium: n. m. 6.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Henzel. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur, ds. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n. m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 10 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, diensten; 's av. 7.30 uur, Jeugd dienst. Foxhol v. m. 9 30 uur en n.m. 6 uur, Evang. Wolters 's av. 8 uur, Jeugddienst. Geef van Uw bezit o geef Geef als onze busjes komen Geef dan met een milden lach! Tast diep in Uw beurs [en geef dan Voor den [Reclasseeringsdag Sam van Hessen. Plaatselljk Nleuws. INGBZONDEN. Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd, J. TUIN. A. JONKEREN 8URGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 23—29 Aug. Geboren Margaretha Catha- rina Elizabeth, d. v. Reinier Willem Herman Heeres en Régnera Catharina Bos Arend- je, d.v. Hindrik Jan Smit en Johanna Geertruida Klein Gouke Freerk, z.v. Jan Hen drik Visser en Pietje Miedema. Lezer bent U in Uw leven wel eens in zoo'n cel geweest Denk er U een paar minuten als U thans dit liedje leest. Als de lente uit gaat botten en de boomen worden groen, Wees dan even in gedachten bij degeen' die boete doen. Ja zij schonden recht [en zede Maar, wie zonder zonde zijn, neem' een steen; durft [gij te werpen? Lezer, zijn Uw handen rein Help den broeder, den [verdoolde. Gij, die staand' in 't leven [bleef Reik de hand aan den [gëstrande Sappemeer. Geslaagd zijn voor het Mercurius-diploma boekhouden mej. G. Coops, alhier en de heer Jan Dop te Kalkwijk. Op de algemeene leden- vergadering van de Ond, Glasverz. Mij. Hoogezand— Sappemeer" bleek, dat er in het voorafgaande boekjaar een winst was gemaakt van f 464.85, waardoor het bezit steeg tôt f 4248.49. Tôt de inkomsten ad f 737.50 was een premie- ontvangst van f 542.Aan breuk was f 137.01 betaalt Herbenoemd werden als be- stuursleden de heeren Joh. Koeneman en G. Zwiers en benoemd werd tôt bode de heer R. Fledderman in de plaats van den heer Streuper, die had bedankt. De heer Azing Kamps, jarenlang voor de V.D. lid van den Raad, oud-wethouder, heeft als zoodanig ontslag aange- vraagd. Opvolger op de lijst is de heer L. Wallinga. Hoogezand. In verband met de verduistering is het de be- doeling behoudens goedkeuring van den secretaris-generaal de lessen aan den Handelscursus tôt 1 April te geven op Woens- dag- en Zaterdagmiddag. Na dien worden deze uren gewij- zigd. Te Haren is in den ouderdom van 75 jaar over leden de heer Mr. W. C. Wil- dervank, iemand die jaren lang een vooraanstaande plaats in deze gemeente heeft ingenomen, niet alleen als directeur van het kassierskantoor Boon en Mul der, later overgenomen door de Nationale Bankvereeniging, maar ook door zijn talrljke functies in het politieke en maatschappelijke leven. Zoo was hij tal van jaren lid van den gemeenteraad, waarvan 19 ja-en wethouder. Hoooezand. Bloemen en sierplanten, de troetelkinderen in huis en hof, waaraan ze geur en fleur geven en intieme gezelligheid, tevens de sym- bolen van vreugde en rouw, hebben veel meer dan vroeger een belangrljke plaats in des menschen leven ingenomen. Bloemenmagazijnen zijn de groote attractie van de straat en vele ervan zijn geworden tôt ware lusthoven, die het oog streelen als niets anders. En nog steeds zijn de eige- naars er op uit om de maga zijnen te verbeteren en te ver fraaien. Zoo in Hoofdstraat 62 te Hoogezand de heer F. Wiltjer. Eenvoudig is daar de verandering geweest en toch belangrijk. Eenvoudig omdat niets anders is gebeurd, dan dat een gedeelte van de achterkamer bij den winkel is getrokken, belangrijk, niet alleen, wijl daardoor de winkel is verruimd, maar vooral ook, omdat het bij getrokken gedeelte hooger ligt en daardoor een uitgezochte gelegenheid biedt voor overzichtelijk en smaak- vol etaleeren, wat waardevol is voor wie binnen zoowel als buiten is. Nu is naar een han- delsterm goed etaleeren ook verkoopen, maar er behoort toch meer bij. Dat zijn de artikelen zelf. We'nu, ook in dit opzicht kan de heer Wiltjer aan hooge eischen voldoen. Niet alleen ten opzichte van bloemen en planten, doch even- eens wat sierpotten en vazen betreft, in ruime etalagekast voorradig, van eenvoudig aarde- werk af tôt vazen van zuiver kristal toe Men overtuige zich. Een advertentie in dit nummer licht een en ander nader toe. De jaarlijksche zomer- kermis, die hier gewoonlljk in de maand September wordt gehouden, gaat dit jaar in ver band met de tijdsomstandig- heden niet door. Ds. D. Bender, predi- kant der Ned. Herv. gemeente, komt voor. op een drietal te Cornjum (Fr.) Slochteren. Geslaagd voor het examen-adjunctcommies der dir. bel., invoerrechten en accijnzen de heer J. v.d. Velde, alhier. Zuidbroek. Bloeddorstige honden hebben naar aile waar- schijnlijkheid een bezoek ge- bracht aan de weide van den landbouwer S. Nieboer, alhier. Een drietal schapen werden althans verscheurd gevonden. Op een desbetreffend verzoek van de Kamer van Koophandel te Veendam heeft de Directie der Ned. Spoorw. besloten om een tljdelijke inrichting te maken, waardoor de spoorbrug, alhier, voorloo- pig weer voor de scheepvaart opengesteld kan worden, waar- mee men in 't begin van Sep tember gereed zal trachten te zijn. Dit beteekent, dat alsdan de Scheepvaart tusschen de Veenkolonien en Groningen, die thans via het Kielsterdiep plaats vindt, ook over Zuid broek zal kunnen gaan. De hoeveelheden. Voor de eerste distributie- periode, welke loopt van 31 Augustus tôt en met 24 Sep tember a s., zal een nader aan te wij zen bon van het al gemeen distributiebonboekje, naar keuze van de verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toiletzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Extra-rantsoenen. Kinderen, die op 1 Septem ber 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distribu- tieperiode. Kinderen boven de 2 jaar die op 1 September 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet bereikt hebben, komen in aan merking voor één extra rant soen per distributieperiode. Practiseerende artsen, tand- artsen en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zieken en in het algemeen zij, die op gecontroleerd me- disch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tôt de plaatselijke distributiediensten. Industrie en instellingen. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat schuur- poeder en andere reinigings- middelen buiten deze distri buée vallen en dat deze arti kelen dus zonder bon gekoeh kunnen worden. Hotels, restaurants e.d. waar regelmatig warme maaltijden worden verstrekt, zullen voor het wasschen van linnengoed, een extra toewijzing voor zeep ontvangen, nadat de betrokken instelling een desbetreffend verzoek heeft ingediend bij den plaatselijken distributiedienst. Evenwel zal geen zeep be schikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk in hôtels, restaurants e.d. waar- voor reinigingsmiddelen kun nen worden gebruikt en even- min voor het gebruik door gasten in hôtels, restaurants, café's, zweminrichtingen, bad huizen e.d. Wasscherijen zullen voor gezinswasch bonnen van de betrokken gezinnen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog wasch- goed. Op een bon zal de was scherij 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. Voor reini- ging van het linnengoed van hôtels, cafe's, ziekenhuizen e.d. zullen de wasscherijen toewij zingen, die aan deze instellin gen zijn verstrekt, in onUangst nemen. Afzonderlyke regeling voor scheerzeep. Met betrekking tôt scheer zeep is een afzonderlijke rege- ing getroffen. Op nader aan e wijzen bonnen zal aan man- nelijke personen, die op 5 Augustus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheerzeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheerctême per vier maanden ter beschikking worden gesteld. By de handel aanwezige voorraden. Tôt een nader te bepalen datum kunnen de bij den han del aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met uitzondering evenwel van toilet en médicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen wor den aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmid- delen of 200 gram vloei- bare zeep. De toiletzeep van oude samenstelling mag uit sluitend verkocht worden tegen inlevering van spéciale bonnen voor toiletzeep welke uitsluitend zullen worden uit- gereikt ten behoeve van kin deren, zieken, artsen tandartsen en veeartsen. Ook de médicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor spéciale bonnen kunnen inleveren Deze spéciale bonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten alleen aan die personen uitge- reikt worden, die aan deze zeep op medische gronden be- hoefte hebben en een gecon troleerd medisch advies kun nen overleggen. ADVERTENTIEN. Op Woensdag 4 Sep tember 1940, des avonds 7 uur, in 't Café „KLOOSTER- HU1S" te Kropswolde, zullen ten verzoeke van de Erven van den Heer H. DALL1NGA publiek worden verkocht met Schuur, waarin stalling voor 2 koeien, varkenshokken, met de vaste, altijddurende, onopzegbare, in aile liniën verervende beklemming van erf en achtergelegen tuingrond, groot 10.20 Are doende jaarl. tôt vaste huur f 11.— II. De v.a.o.i.a.l.v. Beklem ming van een perceel grond, ten Oosten van perceel I ge- legen, groot 42.40 Are, doende jaarl. tôt vaste huur f 3.—. Aanvaarding en betalingder koopsommen 1 Mei 1941. J. L. L. C. HOOGENBOOM, Notaris te Hoogezand. Sappemeer De practijk wordt waarge- nomea door de andere duk- toren. Uit voorraad leverbaar Bekende Nederlandse Fabrikaten o a „ETNA"Breda enz. Lavarlng van alla soortan Aile Haarden en Kachels worden onder voile garantie VAKKUNDIG UEPLAAT8T. N.B REPARATIE's van aile soorten Kachels worden door ons vlug en billijk ultgevoerd D LEEUWARDEN OTTO FELIX

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2