Nu nie G. Groningti Jeaever Brai E n® Onzi KLEIHEI Aardappnlmeilfahriek Je Toekomst' ti wiilii îereed zijidi Mpptlin. RADIO I JAN BODEWES Telefoon 138 Martenshoek Sap! 45, 65 et. J. KLIF Al 1 1® H Bal Welke distributie-bons zijn geidig Bond voor Staatspensioniieerlng. Advertaotiên worden aangenomen WALDORP's Edelserie Chique Voor de SA Ta Ka Schi "m* Kinder- Jurkjes De Breinaald HAMMINGA, Nw. Compagnie. Bitte 1 Nationalo Raclasseeringsdag. Vraagt directe opgave vanaf f 136,50. DRAlSItlAvANVALKEMBURG'f G A -I FVFRTRAAr in Cartonve Banketba Tel. 274) Prima kv Wij leveren vi een ister gnede Neemt oroef. Tel. 263 - 8 275, 1 moo - - ruime Ll! 90/90 z l en s Zonder Dlen dag had ïoebt en de ave Septemberavond de baU van taet gesmeed om gei en Crever, de p gezelsctaap sebi groote aantrekk b?zoek aan er cabarets, waar t geweest, vroegei in Pai|s woond Hlj won de ht voor idee e ruchtig, zooals d die in Parjjs eer Paul en ik b!e met enkele oudt den avondop ee dooibrengen, zoe van een hunner Moeten de heei op met dit mooi dien leeftijd was, De spreker, et kreeg van zijn e manend duwtje i met een knipo beantwoordde. Toen we even Ook het botel ti hï ens toe Veel genoegen met „Tbais" tevi Paul en 1k slei Waarheen We we hadden geci mij 1s dat juist e aantrekkelfkhede een vreemde stai die stad Parijs h alleen, of met et avondi^ke bouler rige lichen, lang Op bon van uw dokter Broodbonboekje. De met „5" genummerde dubbele bonnen van 9 Sept, t.m. 15 Sept, voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Deze bons blijven geidig t.m. 17 Sept. De met „4" genummerde bons blijven geidig t.m. 12 September. Boterkaart. De bons 05 t. 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een 1/2 pond boter. Vetkaart. De bons 05, 06 en 07 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/a pond margarine of boter. Bon 08 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een */2 pond gesmolten spijsvet of boter. De bons 09,10,11 en 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een Va pond boter met 10 cent reductie per bon. Âlgemeen Dlstrlbutiebonboekje. Bon 15 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram ma- caronie of vermicelli of spag hetti. Bon 28 van 9 sept t.m. 1 Nov. voor 100 gram mai- zena of griesmeel of pud- dipgpoeder. Bon 41 van 7 Sept. t.m. 4 Oct. voor 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Bon 54 van 7 Sept. t.m. 4 Oct. voor 250 gram haver- mout ôf havervlokken ôf goit ôf grutten. Bon 71 van 7 Sept. t.m. 4 Oct. voor een i/2 pond tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boek- weitmeel. Bon 72 van 31 Aug t.m- 27 Sept, voor 1 kilo suiker. Bon 73 van 31 Aug. t.m. 27 Sept, voor een V2 pond koffie of een l/2 ons thee. Bon 115 van 31 Aug. t.m. 24 Sept, voor 150 gram toi- letzeep of 120 gram huis- houdzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkend wasch- middel of 200 gr. vloeibare zeep. Scheerzeep. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheer zeep of een tube scheerci ême of een pot scheerzeep. Petroleum Petroleum- zegel Période 5 geidig ver- klaard van 12 Aug. tôt en met 8 September voor 2 liter petroleum (alieen voor hen, die daarvoor vergunning hebben). Bond van Plattelandsvrouwen. Afdeeling H.-S. Donderdag 12 September zal Mevr. HofmanDe Vries in 't „Bonte Huis" een lezing houden over Indië. Daar Mevr. Hofman genood- zaakt is, weer vroeg te ver- trekken, begint de lezing pre- cies 7 uur. Laat ieder dus zorgen vôôr die tijd aanwezig te zijn. Dinsdag 17 .September is er een Algemeene Provinciale Vergadering in de Harmonie te Groningen,'s morgen van 10.30 1 uur en 's middag van 2— 5 uur. 's Morgen worden de ver- schillende punten v.d. Agenda afgewerkten 's middagsspreekt Dr. E. Q. v. 't Hoogh van Amsterdam over Voedings- mogelijkheden in de tegen- woordigen tijd. Aangifte van deelname aan deze vergadering vddr a.s. Maandag 12 uur bij de secretaresse. Officiels Mededellng. bKWIEK" Vanavond 8 uur, zal er een bespreking worden gehouden in het Vincentiusgebouw, achter de R.K. Kerk te Sappemeer. Aile leden worden dringend verzocht deze bespreking bij te wonen. Aile nieuwe leden, die nog niet in het bezit van een iden- titeitskaart zijn, worden ver zocht een pasphoto (of daarmee overeenkomend) zoo spoedig mogelijk met opgaaf van leef- tijd en geboortedatum in te leveren bij M. Scheen, Zuider- straat, Sappemeer. D. O. S. De lessen gaan de volgende week weer gewoon door. Dinsdagavond van9—lOuur, eerste les voor de Heren- afdeiing. Allen op tijd aanwe zig s.v.p. Zondag 15 Sept., algemene ledenvergadering in 'tParochie- huis, aanvang plm. 11.15 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen. 4. Bestuursvoorstel, verhoging contributie voor Jeugdbe- weging-leden tôt 10 et. 5. Verkiezing Voorzitter. 6. Bespreking lesuren, met het oog op verduistering. 7. Rondvraag en Sluiting Candidaten voor de functie Voorzitter, kunnen door de leden worden ingediend tôt voor de vergadering. Zie off. med. van a.s. Zaterdag. De w.n. secr. J. KROON. PRIMKBEDKTEN ZONDAG 8 Sept. 1940 Herv, Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Schenk. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. D. Bender, (collecte). Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds .Wasch. Westerbroek: 's av. 7 uur, ds. Bender. Engelbert v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert v. m. 10 uur, ds. B. J. Graatsma. Kolham n. m. 2.30 uur, cand. Ter Haseborg. Slochteren v. m. 9.30 uur, de heer Van der Meer. Schildwolde v.m. 9.30 uur, de heer Faber. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Mulder. Doopsgez. Gem. Sappemeer geen dienst we- gens alg. gemeentedag. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n. m. 4.30 uur, ds. W. Tom; 7.45 uur Openluchtprediking te Foxhol. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, de heer C. L. Verbaas, Theol. Stud. Heili- gerlee n.m. 5 uur, de heér F. Faber. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt, viering H. Av. 's av. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol v. m. 9 30 uur en n.m. 6 uur, Evang. Wolters, 's av. 8 uur, Jeugddienst. burgIrLijken stand. SAPPEMEER 30 Aug.-5 Sept. Geboren Abel, z.v. Simon Westerhof en Leentje de Haan Martje, d. v. Heiko Kuur en Martje Scheper Pier, z.v. Jan van der Let en Frederika Meeken Hendrik, z.v. Hendrik Staal en Aaffien van Minnen. Overleden: Stoffer Blaauw, oud 69 j., weduwnaar van Alberdina Seggers. HOOGEZAND 30 Aug.-5 Sept. Geboren Pieter, z.v. Klaas Zwaneveld en Pieterdina van Dalen, Westerbroek; Roelofje Pieterke, d.v. Willem Landman en Hendrikje Alberts, Winde- weer Antje, d.v. Johannes van Dijk en Grietje Ketelaar, Nwe. Compagnie Afina, d.v. Gerrit Reinders en Titia Rensema. Martenshoek. Ondertrouwd Evert Eggens, Westerbroek en Tjitske Brui- niers, Noorddijk, onl. te Groningen; Klaassienus Win- kel, Groningen en Fennegien Elizabeth van Duinen, Kalkwijk. Getrouwd Willem Joseph Hohmann en Ytje T. Botke; Bastiaan Nijmands en Elisabeth Ber. van Poeteren. SLOCHTEREN 29 Aug.-4 Sept. Geboren Aaffien, d. v. K. Emmelkamp en A. Groeneveld, Siddeburen Hendriejettha Aafje, d.v. B. M. Boekhoudt en M. K. Kamminga, Siddeburen Derk Siemon, z.v. K. Dijkman en L. Vos, Slochteren Warn- der, z. v. G. ten Cate en A. Mulder, Borgweg. Ondertrouwd J. Steenhuis, 27 j., Slochteren en R. Udding, 24 j., Slochteren J. Vroom, 32 j., Wagenhorgen, gem. Termunten en L F. Wildeboer, 35 j., Hélium. Overleden Albert Wierenga, oud 84 j., echtgen. v. A. Even- huis, Siddeburen. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar en wel op Zaterdag 14 September a.s. een huis- en straatcollecte worden gehouden voor de Nationale Reclasseering van aile gezindten, teneinde de geldmiddelen van de Reclas seering te versterken. Ofschoon reeds vele malen een beroep op allen is gedaan, durven wij toch ook nog voor dit mooie werk hetwelk overal bekend is een bijdrage te vra- gen, wetende dat vele kleintjes één groote maken. Voor een groot deel wordt de Nationale Reclasseering juist door de opbrengst van de collecte in staat gesteld haar zeer nuttige werkzaam- heden voort te zetten. Wij durven dan ook het vertrouwen uitspreken, dat de opbrengst niet voor die van voorgaande jaren zal onder doen. Naast het landelijk Comité is er ook een plaatselijk Comité van aanbeveling bestaande uit de volgende personen Hoogezand Sappemeer Comité van Uitvoering: J. Tuin T. A Janssens Offlclele Pubilcatle Gavcsnden voorwerpen. Rijwiel-spatlap. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuia te Hoogezand. De afdeeling Winterswijk van den Bond voor Staats- pensionneering heeft daar huis aan huis onderstaande circulaire bezorgd. Daar de opwekking iot trouw en voortdurende propaganda geacht kan worden te gelden voor allen, onafhan- kelijk van de plaats van in- woning, meenen we goed te doen deze circulaire over te nemen. Aan onze leden en allen, die belang stellen in de zaak van het Staats- pensioen. L.S. Nog verkeert ons volk in groote moeilijkheden, worden zware beproevingen ons niet gespaard en toch 4zijn er reeds symptomen, dat na dezen tijd van verschrikking en beproe- ving, andere en laten we hopen, betere tijden en verhoudingen zullen komen, althans zeer zeker een versterkt gemeen- schapsgevoel te voorschijn zal treden, een gemeenschapsge- voel, dat mede verwezenlijking zal brengen van een betere voorziening in den nood der economisch zwakken, van een meer afdoende hulp aan Hen, die oud en arm zijn, van de vervulling van een eisch, die steunt op recht en gerechtig- heid. Wat de toekomst voor land en volk zal brengen, weet nog niemand wel kunnen we met eenige grond ziggen, dat de zaak van het Staatspetiâioen er niet hopeloos voor staat. Uit- latingen van stroomingen in ons volk, culmineerend in de propaganda voor de eenheids- gedachte, die het gemeen- schapsgevoei tôt hoogere ont- wikkeling hoopt te brengen en die de goedkeuring hebben der bezettende Duitsche autoriiei- ten, wijzen in die richting. En dez'e volksgedachte houdt in zich den ouden van dagen een eervollen, zonnigen levens- avond te bezorgen. Staats- pensioen is altijd geweest en zal ook in de toekomst zijn, een geen partijbelang, maar algemeen volksbelang. Het is daarom, dat wij U, in het welbegrepen belang van U zelf, Uw kinderen, Uw naasten, met voile overtuiging opwekken, trouw te blijven aan het vaandel van den Bond, onvermoeid persoonlijke propa ganda te blijven voeren voor de rechtvaardige zaak van het Staatspensioen, opdat in steeds breedere kringen worde ge- hoord het devies van den Bond: Ik ga op voor hen, wier levens- zon ondergSat. Rationeele voeding en het drogen van fruit (en boonen). door Dr. H. W. DE BOER. In het Noorden van ons land en misschien ook elders was het vroeger de gewoonte van consumenten, fruit bij den bak ker te laten drogen. Hoe meer echter de verkoop van Califor- nisch gedroogd fruit zich uit- breidde, hoe meer het zelf laten drogen van fruit op den achter- grond geraakte. Het is nu echter gezien de moeilijkheden bij den aanvoer van gedroogd fruit van elders, de moeite waard, voor het zelf laten drogen van fruit een lans te breken en de consumenten aan te raden, weer tôt deze oude méthode van voedselver- schaffing over te gaan. Het is niet in de eerste plaats om de calorische waarde, welke wordt veroorzaakt door het gehalte aan eiwit, vet en kool- hydraten, dat men fruit in dezen gedroogd fruit gebruikt de calorische waarde is inderdaad van gedroogd fruit niet hoog gedroogde appels bijv. bevat- ten slechts 1.35 pet. eiwit en 2 pet. vet, daarentegen onge- veer 45 pet. suiker (invertsui- ker en saccharose) en 3.5 pet. plantenzuren het gehalte aan voedingszouten bedraagt 1.4 pet. dat aan ruw vezel 6 pet. Door het hooge suikerge- halte, het gehalte aan voedings zouten, organische zuren en ruw vezel is gedroogd fruit een gezonde kost. Daarbij komt nog, dat wel- iswaar het gehalte aan vitamine C door het drogen grooten deels, zoo niet geheel, verloren is gegaan, doch het gehalte aan vitamine A is niet vermin derd en ook is nog eenigvi- tamine B aanwezig. Wanneer door zomer- en herfststormen veel fruit afwaal en dit goedkoop op de mark verkrijgbaar is, is het inder daad van veel belang deze groote hoeveelheden waardevo fruit door droging te conser- veeren en geschikt voor den wintervoorraad te maken. Door welwillende medewer- king van de Besturen van den Prov. Gron. Bakkersbond en de Afdeeling Groningen van den Bond van Christelijke Bakkers- patroons in Nederland hebben de bakkers in de provincie Gro ningen, die daarvoor tijd en gelegenheid hebben, zich be- schikbaar gesteld, om op groo- tere schaal dan dit tôt dusver geschiedde, fruit en ook boonen voor de consumenten te drogen. Waar het tôt dusver de ge woonte was dat dit drogen gratis werd verricht, zal thans echter door de bakkers, die zich hier- voor op eenvoudige wijze moe ten inrichten, eene kleine vergoe ding worden gevraagd, welke waarschijnlijk 21/, 3 cent per kg. te drogen fruit en boonen niet te boven zal gaan Enkele wenken dienen echter nog wel aan het publiek te woiden gegeven. Het beste leenen zich voor droging zoete en zure appels; ook peren en pruimen laten zich drogen, doch daaromtrent be- staat bij de bakkers, die deze droging moeten verrichten, nog niet zooveel of geen onder- vinding. De zoete appels worden niet geschild in vieren gedeeld en ontdaan van de klokhuizen; de zure appels worden echter geschild, verder in vieren ge deeld (of in schijfjes gesneden) en ontdaan van de klokhuizen bij zeer groote appels is het zelfs gewenscht elken appel in 8 stukjes te verdeelen; het spreekt vanzelf, dat aile worm- steklge en door rotting aange- taste appels zorgvuldig worden uitgesneden men behandele het te drogen fruit niet van te voren met heet water; dit brengt zeer veel lastvoor den jetrokken bakker met zich mede en de kans.dat gedurende de droging schimmel optreedt, wordt grooter. De te drogen boontjes (be- doeld zijn boonen in de peul of schil) worden gedraad en n tweeën gebroken aile door schimmel aangetaste boontjes worden zorgvuldig verwijderd ook hier geldt het advies om de te drogen boontjes niet van te voren „wellen" (zooals men dit in Groningen noemt) dus niet van te voren met heet water te behandelen, omdat dan de droging veel langer duurt en kans op beschimme- ling veel grooter wordt. Wanneer September vol- doende zonneschijn en warmte met zich meebrengt, kan men de boonen in de schil ook drogen, door deze na het ont- draden en in tweeën breken aan een touwtje te rijgen en op een zonnige warme plaats of op een warmen drogen zolder ter droging te hangen men kan de gebroken boontjes ook op schoon papier op een warmen drogen zolder neer- leggen, daarbij in acht nemen- de, dat de boontjes eenige keeren stuk voor stuk met de hand moeten worden gekeerd de droging bij een bakker gaat]sneller en kans op beschim- meling gedurende het drogen is daarbij zoo goed als uitge- sloten. Nadat het fruit, eventueel de boonen zijn gedroogd, doet men deze in goed gesloten blikken trommels en bewaart men ze op een droge, koele en donkere plaats. Goed ge droogd fruit kan soms meer dan een jaar goed blijven; het is echter aan te raden, niet te hooge eischen aan de duur- zaamheid te stellen en den voorraad in den ioop van den e.k. winter op te maken. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Ds. B. Dufour, predikant der doopsg. gemeen- te, alhier, hoopt op Zondag 27 Oct. afscheid van zijn ge- meente te nemen en zich op 10 Nov. aan zijn nieuwe ge- meente, Wageningen, te ver- binden. In de vacature Azing Kamps is tôt lid van den raad voor de V.D. benoemd ver- klaard de heer L. Wallinga, welke deze benoeming heeft aangenomen. Hoogezand. Tôt tijd. onderwijzeraan deu.l.o. school, alhier, is de heer J, A. de Vries van Groningen benoemd. Wachtmeester M. Bilstra, die het vorige jaar van hier is overgeplaatst naar de brigade der maréchaussée te Appinge- dam is thans van daar weer overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Aan het postkantoor Hoogezand en het daaronder behoorende ambtsgebied is gedurende de maand Augustus ingelegd f 11.859.69 en terug- betaald f 66.609.76. Alhier is men van gemeentewege begonnen op gevaarlijke paatsen langs den waterkant breede witte strepen aan te brengen op den weg of langs de trottoirbanden, even- eens bij de bruggen, gevaar lijke bochten enz. Ook de brug- leuningen zijn wit. Deze maat- regelen, die natuurlîjk geschie- den om in het donker zooveel mogelijk ongelukken te voor- komen, hebben natuurlijk ieders sympathie. De „V.O.N.K." (Voor Onze Ned. Herv. Kerk) is weer in gloed. Dit is later geschied dan in vorige jaren, doch in de gegeven abnormale omstan- digheden kan het moeilijk an- ders. Wie echter denkt, dat zij in den sluimer heeft gele- gen vergist zich. De leden dezer sympathieke vrouwen- vereeniging hebben onvermoeid ook thans weer op haar gere- gelde bijeenkomsten belange- loos en met groote toewljding haar tijd, geld en talenten be- schikbaar gesteld. En de vruch- ten van haar arbeid Zooals uit een advertentie in dit num- sner blijkt, zijn ze op 10, U en 12 Sept a.s. te zien in 't Vonkgebouw. 't 1s een rijke collectie in groote verschei- denheid van allerlei dames- handwerken, spreien, kussens en wat dies meer zfl, zooals men dat nu eenmaal van de „Vonk" gewend is. Daar zien „bewonderen" beteekent, wek- ken wij onze lezersen natuurlijk vooral onze lezeressen gaarne tôt een bezoek op. Men zal eivaren, dat ook thans weer de verwachtingen zijn over- troffen. En bij wie, zooals door- gaans het geval zal zijn, de lust ontwaakt om een of meer der artikelen in het bezit te krijgen, die lust kan bevredi- ging vinden. Men doe een beroep op de fortuin en koope een lot, dat nog wel voorradig zal zijn. Dat ook nu weer verschillende attracties nietont- breken, behoeft feitelijk niet te worden vermeld. Daarom ook is voor deze streken de vol gende week het parool Op naar de tentoonstelling van ,,Vonk" Kolham. Ds. Ph. J. Greeven, alhier, hoopt op 6 Oct. a.s. zich aan zijn nieuwe gemeente, Vrieschelo, te verbinden. Kropswolde. In het café Kloosterhuis werd ten verzoeke van de Erven van de heer H. Daliinga, en ten overstaan van den Heer Notaris Hoogenboom te Hoogezand publiek verkocht: Eene behuizing met Schuur, waarin stalling voor 2 koeien varkenshokken, met de vaste altijddurende, onopzegbare, in aile liniën verervende beklem- ming van erf en achtergelegen tuingrond, groot 10 20 Are doende jaarl. tôt vaste huur f 11.,voor f 1700.aan den heer J. Harms te Kropswolde. II. De v.a.o.i.a.l.v. Beklem- ming van een perceel grond ten Oosten van perceel I ge- legen, groot 42.40 Are, doende jaarl. tôt vaste huur f 3. voor f 850.— aan den heer M. Sluis te Kropswolde. Foxhol. Tôt tijd. onder- wijzeres aan de o.l. school, alhier, is benoemd mej. J. Potjer, alhier. De raad der gemeente Hoogezand vergaderd op Don derdag 12 September's avonds 7 uur. Ruime keuze in Voorgetekende Wol- en Handwerkhuis voor dit blad door Winkelier, Kiel-Windeweer. van de is een succès! D. V h3i 1 t t te DOOR CH LEEUWARDEM r Mr. Dr. J Bast A- Joakeren J. G. Benes A. B. Schenk Dr. P. Blonk Ds. B. Dufour R. Bosraan Dr. D. v. d. Veen E F. W. Brinkman Dr. J. Beukema H. Cazemier, arts Ds. W. Tom A. van Dijk K. de Wind H. Eeûjes Ds C A Schenk K. Huizinga A. Edzes Koerts K. Jansen H. G. Steenbeek B. de Jong, arts Mr. P. H. Velzen F. ten Kate J. A. Gischler, P. Middel arts J. Nieboer F. Eaber Joh. Pot S. G. Meikuizen, CJ D. Reinders arts D. Streuper G Boer W. Winkler A. Kiewiet G. Zwiers L. J. Metz Leger des Heils Ds. D. Bender A. Elzinga G. Hamburger S. Nijveen J. Bouwman J. Giiiber O Smit H. Verver G. Wiegertjes A, Vonk (Sscr.) J. Bartholomeus H. Viening(Secr) .'"ïS

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2