ni( G. Sap Groniip Jewver Brai J.KLIF op ZATERDAG 14 Septamber 1940. Dames WESBMEIJEB, Modevâschool Permanenten enz. BEERTA, llectrlsche I1C. H. FELLINGEt - ïoogezand Il Ituihandil il E. TEN ME MUMÉÉlMIi Mitant bez. loulmaia Taakplaten, Java- Teakzwalpea eo -Balles. Hoote eiiei Stammea. TRIPLEXPLATEI. sterke Schoolschoenen. G. W. VER VER, lik 45, 65 et, Chique Voor de Collectanten kunnen zich aanmelden voor Hoogezand bij den Heer G. WIEGERTJES, Hoofdstr. 98, voor Sappemeer bij den Heer H. VIENING, Zuiderstraat 13. Huurboekjes - Kremer's Boekh. levait scherp concurreerend ait voorraad Nu de Scholen weer beginnen Bitte Dames Laat Uw HAAR 1 1 wwpsca Opsnins Hieuwe A.V.R.O. Studio. in Cartonve Banketbfi Tel. 274 Prima kv Wij leveren v een uter goede Ne^mt oroef. Aangesloten bij de Vereeniging van Leeraressen In het Modevakonderwijs „Qe Dr e P.ovinciën". ZUIDERSTRAAT 46, HOOGEZAND DAMES Onderwljs in de volgende vakken Ontwerpen en vervaardigen van Costuums Het maatnemen. Om een goed patroon te kunnrn ve vaar- digen maet de maat zorgvuldig genomen zjjn, 't geen studie vereischt, maar ook door veel oefening moet word in verkregen. Het makenderpatronen Het sy.teem.dat wij daarbij volgea is zoodanig, dat nagenoeg nists behoeft te worden veranderd. Het passen. Vooral dit belargrijk enderdeel van het vak ver eischt herhaald oefening en voortdurende aandacht. Het vervaardigen van aile sjortea Kleediugstukken voor mis- vormde Dames, zooals Dames met korte borst en gebogenrug, scheeve rug of die sterk voorover loopen. Wanaeer men deze cursussen heeft gevoigd en de leerlinge hare examen heeft afgelegd, wordt een diploma uitgereikt en kan men alsdan als leerares (coupense of in een modevak of particulier) optreden. Op deze Cursus mag iedere dame voor zichzelf of andere de elegantste toiletten vervaaidigen, waardoor het leergeld reeds tijdens de lessen verdiend kan worden. Aanvang cursus Sept. Aangiïte dagelijks. Doorloopende lessen voor eigen gebruik in het KAPPERSHUIS van SAPPEMEER TsI. 256. voor kamerverwarming. i Tel. 155. Voo ziet Uw Jongens en Meisjes tijdig van een paar We hebben hierin een groote voorraad ontvangen met LEER- en RUBBERONDERWERK Ailes nog OUDE KWAL1TEIT. RUBBERLAARSJES In voorraad. Brugstraat 19 Pedicure-Voetverzorging. HOOQEZAND. Repara'ie-Inrichting. OrwxwdAxrtlfsin.: KREMER's Vulpenhuls Noorderstraat 54 SAPPEMEER Algemene toelichting nopens de aanleiding tôt de uitbreiding van de A.V.R.O.-Studio's te Hilversum en enige bijzonderheden over. de uitbreiding zelf door W. VOQT, Directeur van het omroepbedrijf. Een Radio-omroep is om een woord van den nieuwen tijd te ge- bruiken een dynamisch bedrijf. Het is een instelling, die zich voort- durend ontwikkelt, die altijd streeft naar vernieuw.ng en verjonging in de verwachting, dat hiermede uit- eindelijk verbetering wordt bereikt. In deze gezonde rusteloosheid van het Bedrijf moet de verklaring wor den gezocht van het verschijnsel, dat de A.V.R.O. nu juist vier jaren na^ de ingebruikneming van de „oude" studiogebouwen er een ge- heel nieuw complex aan toevoegt, waarvan bovendien moet worden gezegd, dat het in een dringend gevoelde behoefte voorziet. Toen de A.V.R.O. in 1936 de „oude" studio opende, dacht zij, dat zij voor langen tijd over meer aan de architecten Merkelbach en Karsten - de bouwmeesters van de „oude" studio - opdracht werd ver- strekt voor den bouw van een nieuwe. Bovendien werd in den loop van 1939 besloten tôt het stichten van een aanbouw aan de „oude" studio, die omdat het gebouw op betonnen draagjukken is geplaats den naam van „Poortgebouw" ontving, hoewel de architecten met hun fijn gevoel voor de windstreken spreken van de „Noordwest-uitbreiding". Het nieuwe studiogebouw aan den 's Qravelandscheweg no. 50 is een geheel zelfstandig gebouw, dat den naam van Studiogebouw II" ontving en dat door een ruimen tunnelgang, die onder het Melkpad doorloopt, met het oude gebouw is verbonden zodat men om van het ene in het andere gebouw te komen niet den openbaren weg behoeft te betreden. Welke waren nu meer in 't bij- zonder de oorzaken, die tôt deze uitbreidingen noopten Ten eerste de openstelling van de studio voor het publiek meer in engeren zln de openstelling voor de leden-luistervinken. De grote zaal, die ruimte biedt voor 500 toe- Vooraanzicht van het Nieuwe Studio-Gebouw, dan voldoende ruimten voor haar arbeid beschikte. De nieuwe moge- lijkheden' die echter voor het Bedr^f In 1936 beschikbaar kwamen en dat waren er vele, wanneer men die vergelijkt met den armslag, die ztj Zich vddr 1936 in de villa aan den Ouden Engweg 4 (thans weer een eenzaam notaris-kantoor, waar de acten van de partijen ter eenre en ter andere zij de sluimeren!) en in de Schouwburgzaal van het „Hof Van Holland" te Hilversum mocht Veroorloven. Toch werden deze mogelijkheden aanstonds voor het Bed ijf gebruikt en zij leidden tôt een zo intensief studio'even, dat wilde men een gezonde ontwikke- ling en ontplooiïng der verschillende nieuwe bedrijfs-activiteiten niet remmen - over het stichten van nieuwe lokaliteiten moest worden gedacht. Bij de A.V.R.O. ligt er tussen bedenken en doen nooit een lange stoffige weg, zodat reeds eind 1938 hoorders, was weldra enige malen per week dicht bezet met onze gas- ten. Zij genoten er van in de ge- legenheid te zijn, eens een uitvoering van een concert of een toneelspel in de studio te kunnen bijwonen en om eens te zien hoe het eigenlijk bij de radio-uitzendingen toeging. Dat hiervan een grote propagan- distische werking uitging door, wat in de toneel- en revuewereld „mond- reclame" wordt genoemd, bemerkten wij in de stijging van het aantal leden en in de toeneming van het aantal studiebezoekers Tôt dusver bedroeg dit laatste niet minder dart ruim 138.000 personen van wie een groot gedeelte ook in het studio* restaurant werd gespijsd en gelaafd. Later ontwikkelde zich het instituut van de z.g. Bonté Dinsdagavond Treinen, dat van de Italiaanse Opera- concerten en vooral dat van de Concertgebouw-concerten onder lei- ding van Professor Dr. Wilem Mengelberg of Eduard vanBeinum. Deze laatste instelling groeide tôt een door de leden uit Hilversum en omstreken hogelijk gewaardeerd cultureel en artistiek evenement. Welk een omvang deze zaken heb ben gekregen, blijkt wel uit onze administratie, die hêeft genoteerd, dat er tôt dusver - boven en behalve de hiervoor genoemde 138.000 „ge- wone" bezoekers, ruim 137000 be- zoekers van concert en andere avonden zijn. Voor het bijwonen van de Bonté Dinsdagavond Treinen kwamen de bezoekers van heinde en verre per extra trein aan en het binnenmar- cheren van de Bonté Trein-reizigers in Hilversum, voorafgegaan door de Post- of Politiefanfare was een we- kelijks terugkerend hoogtepunt van verstroolïag en vermaak voor de burgers van dit „dorp". Men zou kunnen tegenwerpen, dat het aanmoedigen van een zo druk bezoek lasten meebrengt, die men zichzelf op den hais haalt en die de eigenlijke uitzendtaak van den omroep belemmeren althans niet helpen bevorderen, maar hij, die zô spreekt, miskent het karakter van de A.V.R.O. als vereniging, die uit het hart van het volk is geboren en die haar wortels heeft in de genegenheid, die het haar toedraagt. Die genegenheid is thans bij al haar aanhangers vermengd met een gevoel van gepaste trots over hetgeen ge- meenschappelijk werd bereikt. Uit ervaringen, opgedaan tijdens het gebruik van de oude studio, was komen vast te staan, dat 1. De garderobe- en restauratie- ruimten niet groot genoeg waren om den bezoekers het vereiste comfort te bieden 2. De grote studiozaal te inten sief bezet was door uitvoeringen met publiek (die voorbereidingen ook in de zaal verei-en!) om vol- ledig tôt haar recht te kunnen komen voor de zuivere microfoon- repetities en uitvoeringen van de A.V R O.-orkesten 3. De grote zaal dikwijls geïm- mobiliseerd was alleen door radio- orgelconcerten, wijl het A.V.R.O.- orgel in de grote zaal speelt; 4. de Dansmuziekstudio door inbeslagneming voor koorrepetities en uitgebreide hoorspelen te vaak aan haar eigenlijke bestemming werd onttrokken, mede omdat zij voor het dansmuziek-repertoire niet in aile opzichten bevrediging schonk; 5. De technische dienst over een meetkamer voor technische onder- zoekingen moest kunnen beschikken, wi de deze dienst de snelle ont- wikkeling van de studio-techniek op den voet kunnen blijven volgen 6. De discotheek (gramofoon- platenarchief) te klein wasgeworden; 7. De muziekbibliotheek uit het Hoofdkantoor ia Amsterdam naar de studio's in Hilversum moest worden overgebracht 8. Enkele bureauruimten moes- ten worden beschikbaar gesteld voor de Chefs van den technischen-, omroep- en den muziekdienst en dat er een paar werkkamers moes- ten komen voor de muziekarran- geurs. Dat zijn musici, die illustra- tieve muziek of passende muzikale introducties of omlijstingen compo- neren voor radiorevue's, hoorspelen e. d. Aan al deze wensen en noodza- kelijkheden is thans door de gereed- komst van de nieuwe gedeelten volkomen bevrediging geschonken. De garderobe is met 228 kapstok- nummers uitgebreid. Het nieuwe restaurant telt 280 zitplaatsen. Er is een tweede concertzaal gebouwd uitsluitend voor omroepgebruik, dus zonder accomodatie voor het publiek, die een inhoud heeft van 3787 Ms, d.i. 762 Ms meer dan de „oude" grote zaal. Er is een nieuwe dansmuziek studio met een inhoud van 928 M3. De technische dienst krijgt de be- schikking over de „oude" disco theek voor meetkamer, terwijl een nieuwe discotheek van 95 M2 op- pervlak in het Poortgebouw gereed staat, d.w.z. 58 M2 groter dan de tegenwoordige. Voor de Muziek bibliotheek is in het Poortgebouw een ruimte gereserveerd van 191 M2 oppervlak, waardoor de stemkamer, die tijdelijk in gebruik was genomen als muziekbibliotheek, aan haar nings-installatie, opgesteld in de apparatenkamer en geleverd door de N.S.F. (Nederlandse Seintoe- stellen Fabriek) te Hilversum. Met deze installatie kunnen de uitzen- dingen onafhankelijk van die in het Hoofdgebouw uit worden gemani- puleerd. Vier afzonderlijke program mai (over vier verschillende zen- ders) kunnen gelijktijdig worden beheerst. Dit geschiedt van de technische bedieningsruimte uit, waar men door dikke glasruiten vrij uitzicht heeft in de beide stu dio's, die men via kleine diensttrap- pen snel kan bereiken. Deze moge- lijkheid is belangrijk voor de taak, die de A.V.R.O. reeds verzorgt en die zij hoopt te krijgen bij de uit- oefening van den wereldomroep. Met deze uitbreiding van haar werkruimten is de A.V.R.O. thans volkomen toegerust voor de taak waarvoor zij is gesteld en ook voor die, welke men haar in de toekomst op omroepgebied - zou willen toe- verlrouwen. Zij is ervan overtuigd, dat haar gehele omroepuitrusting wat moderniteit. uitgebreidheid en doeltreffendheid betreft, voor die van geen enkele oproepmaatschappij ter Intrieur Dansorkest-Studio. oorspronkelijke bestemming kan worden teruggegeven. Tenslotte zijn de begeerde werk kamers voor leden van den Staf en voor de arrangeurs eveneens in het Poortgebouw gereed gekomen. Deze kamers zijn aile op deugdelijke wijze geluidsvrij gemaakt van «gehorigheid" is er geen sprake, gelijk een goed studiogebouw be- taamt. De architecten zijn erin geslaagd, het Poortgebouw op een ongedwon- gen wijze aan het Hoofdgebouw te verbinden. Een vraagstuk waarvan de oplossing veel hoofdbrekens heeft gekost, maar die tenslotte zeer gelukkig is gevonden. Studiogebouw II is - behalve van een stemkamer voor het orkest, van twee dirigentenkamers (met moderne gemakken), van een recreatieruimte voor orkestleden, van de nodige toiletten en kelders - voorzien van een moderne radiotechnische bedie- wereld behoeft onder te doen. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat zij thans haar groei-en ontwik- kelingsgeschiedenis als afgesloien beschouwt. Wanneer het alleen van haaf afhangt, is de Pers thans niet voof de laatste maal bij haar op bezoek, maar zal zij terugkeren om nieuwé verrijkingen van A.V.R.O.'s bezlt te komen verslaan. Maar dat is nog toekomstmuziek. Moge die eenmaal klinken in een weer vrij gewordetl en gelukkig Nederland 0 Mit aan de COLLECTE m i> NATIONALE BECLASSEEBING VOOR IEDERE HAND EN IEDERE BEURS

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 4