ERRES Radio!! Volkszaak H. SCHAAP BLOEMWERKEN H. G. PRE USER, Junker S Ruh HAARDKACHELS H. SCHAAP, Mej. BEERTA GeenZeep Waschinrichting KLEIN WOLDENOOlPs Kriideaiarsbatlrijf E. M. laarsaia Incasso-Bank N.V. E. STULP, Zuiderstr. 41, Sappemeer. Waschinrichting KLEIN Papiergeld Zakportefeniiie KREMER's Boekh. H. TEUBEN N.V. Houihandel «1 E. TES HAVE Il BâMISTâ K. BEISHUIZEN Z>. Electrische Installais. T weede Noordelijke Onderlinge Waarborgmaatschappij Nu mesr dan ooit i Tegen aile regelen der kunst. DAMES PERMANENTEN tegen HOOGEZAND (Martenshoek) Tel, 75 meskant bez. Moulmain Teakplaten Java- Teakzwalpen en -Dolken. Mooie eiken Stammen Triplexplaten Wenscht U Opplakvellen HOOFDSTRAAT 24 - Tel. 152 - HOOGEZAND een enorme sorteering P. v. DU KEN - Hoogezand Tel. 275 SAPPEMEER t.o. R. K. Kerk. Vraagt inlichtingen. Beleefd aanbevelend. Tel. 275 Laat Uw haar in het Kappershuis van Wij helpen Uoverdeze moeilijkheden heen. KREMER's Boekh. 'V (Zie ook de Etalages Levert U nog zonder bon zonder bon)fa Koffiemelk 35 et. Voile melk met suiker gr. bus 35 et. Tapte Melk met suiker, per bus 20, 23, 25 et. 20 Vuuraanmakers 15, 20, 25 et. Koffie Surrogaat 25, 30, 35 et. Thee Surrogaat, niet te onderscheiden. Aardappelmeel per pakje 10 et. Sago per pak 18 et, Amoka p. pak 10 et. Maggie Soeptabletten. 20 soorten Honing's Soepen. Bouillonblokjes Busgroenten Andijvie 32 et. Sereieboonen 35 et. Doperwten 35 et. enz. enz. Sparado Liter 60 et. Schilletje Liter f 1.00 Bessen Liter f 1.00 Frambozen L. f 1.00 enz. enz. Sukretten 40 et. Sucristol 25 et. Honingzoet 10 et. en andere zoetmiddels Aardappelvlokken ver- mengd met 10% ma- gere Melkpoeder, sma- kelijk, direct gereed, per groot pak 18 cent. Appelstroop p.p. 25 et. p. kilo 40 et. Jam, verschillende smaken 25,30, 37 et. Chocol.Pastij 32,70 et. Fosco, per bus 70 et. Witte Boonen p. p. 24 et. Groene Erwten p. p. 14 et. Spliterwten p. p. 16 et. Kaarsen p. pak 50 et. Cacao p. '/2 p. 30 et. Spar Cacao, p. P- 40 et. Deka Koka, cacao met suiker p. p. 60 et. Voile Melkpoeder per pak 65 et. Magere Melkpoeder per pot 40 et. Edammers 40-|- 50 et. p. pd. Edamm. 20-f- 35 et. p. Kistjes Kaas volvet. Smeerkaas 40 et. Custard 35 et. p. p. Papmeel 40 et. p. p. Puddingl2'/2 et. pakje Verschillende smaken Stroop 35 et. kilo Glucose (witte stroop) per pond 18 et. Rietsuikerstroop per bus 40 et. Tomatensoep 21 et. Bruine Bonensoep 23 et. Ossestaartsoep 23 et. Erwtensoep 23 et. Zilver Vlokken 35 et. Transparanta 18 et. Geroosterde Vlokken direct klaar 25 et. pd. Haring in Tom.saus 25 et. Mosseien 30 et. Sardines 20 et. Honing 45—65 et. Imi per pak 13 et. Sil per pak 12 et. Ata per pak 20 et. Tommy per pak 20 et. Spaart U zeep. Levertraan, Emulsie, Sanostol, Halitran, Hoestdranken, Viks-Fainel enz. enz. Osalon p. pakje 15 et. Edelstijfsel p. p. 12 et. S.B. Stijfsel p. p. 10 et. Glansstijfsel per doos 20 et. Aardbeien 1/1 blik 58 et. Appelmoes 1/1 blik 32 et. Kersen 1/1 blik 48 et. Gele Pruimen 1/1 blik 45 et. Bessensap met suiker '/2 fl. 22 et. Bessensap met suiker 1/1 fl. 40 et. Tomatenpurée Va fl 20 et. Tomatensap '/2 fl. 15 et. Sappemeer. Een solied en goedkoop adres voor ALLE GRONINGEN. VISCHMARKT Z.z. 54 Aarital deelnemers plm. 2900. Aantal objecten plm. 6000. Vraagt inlichtingen bij VISCHMARKT 54, GRONINGEN En de agent: Koopt U in de Volkszaak van Tel. 275 - t.o. R.K. Kerk, SAPPEMEER. is er reden om Uw wasch te laten behandelen. Geeft U ons eens 'n proef- wasch. levert scherp concurreerend uit voorraad Mevrouw Morton bleef met drie dochtertjes achter, toen haar man stierf. En haar groote ideaal, haar levensdoel, haar heilige illusie werd het, die dochters zoo rijk mogelijk uit te huwelijken. Mevrouw Morton leefde niet in het jaar 1800 en zooveel. O, neen. Ze was er zich ook wel van bewust dat er tegenwoordig moeders zijn, wier ideaal hetzou zijn geweest, haar dochters tôt onafhankelijke en verstandige menschen op te voeden, en die het beetje geld dat ze bezaten zouden hebben aangewend, daartoe. Maar Mevrouw Morton had evengoed kunnen leven in 't jaar 1800 en zoo veel. Het geld, dat ze bezat, besteedde ze aan dat soort opvoeding, dat een meisje voorbestemt om mannenjaag- ster te worden. Toen de oudste, Maud, twintig was, detweede, Ellen, achttien en Letty veertien, was Maud een knap meisje, dat keurig kon handwerken, koken, viooltjes schilderen en piano- stukjes spelen. Ellen was zoo mogelijk nogtalentvoller op huishoudelijk gebied dan haar zuster en Letty was een bengel van een hakvisch, die haar moeder menige bittere zucht kostte, want ze haatte handwerken en wilde eenvoudig niet huishoudelijk worden, en las veel te veel en zanikte om te mogen studeeren. De jacht werd geopend. Letty was toeschouwster. Ze was bij de hand en geestig en ergerde haar moeder en zusters dikwijls genoeg met spotter- nijen en hoonendeopmerkingen. Maar Maud veroverde, na twee jaren van moederlijke raadgevingen en systema- tische méthodes van vangen, een schatrijk fabrikant. Hij was weliswaar vijftig en dik, maar ailes kan een mensch niet hebben, meende Mevrouw Morton. En alleen Letty stak haar tong uit en verachtte Maud diep. Ellen was, een jaar later, een tijd lang vreeselijk verliefd op een heel aardigen jongeman, welke idylle door Letty in spanning werd gevolgd en waarbij deze jonge dame met groote offervaardigheid tôt huip was bereid, om de argwanende marna te misleiden. Evenwel had |de bedoelde jongeman een heel eenvoudige positie en heele- maal geen bankrekening van beteekenis. En Mevrouw Morton overtuigde haar dochter ervan, dat men opzôô'n man eenvoudig niet verliefd kan zijn. En Ellen trouwde met een respectabel po!iticus met een kaal hoofd en een adellijke naam. Letty schreide van woede en gedroeg zich schandelijk bij het huwelijksfeest. En ze schreide nog dagen nadat Ellen weg was en zei vreeselijke dingen tegen haar moeder, die zuchtend beweerde, dat ze te veel den aard had van den „armen, goeden John", waarmee ze wijlen haar echtgenoot bedoelde Die nooit iets tegen haar had durven in- brengen en zijn aard aan de beide oudste dochters had nagelaten, maar die in weerwii van zijn gebrek aan wilskracht een goed en eerlijk karakter had bezeten. Letty was een mengeling van haar vader en moeder. Ze had haar vaders' eerlijkheid, haar moeders' ijzeren wil. Daarmee begon de strijd. Natuurlijk wierp de zegevierende Mevrouw Morton zich met aile kracht op de laatste spruit, die ze even goed en misschien „beter" hoopte onder te brengen" dan de twee andere meisjes. Want Letty was verreweg de mooiste van de drie, een pikante brunette met stralende groote oogen en een Ienig sportief figuurtje. Maar ze was on- handelbaar. Mevrouw Morton vertrok met haar naar een badplaats en een tijdje was Letty heel tevreden. Ze was dol op zwemmen en zeilen en op het natuur- lijke en frissche strandleven. Maar ze haatte de mondaine gelegenheden, waarheen Mevrouw Morton haar sleep- te en ze ontdekte binnen enkele dagen, waarom haar moeder hierheen was gegaan en in een veel te duur hôtel woonde met haar en een vertoon van weelde hield, dat het meisje bijna beangstigde. In hun hôtel was de Amerikaansche krantenkoning B. L. Rughs afgestapt, die er een heele etage van bewoonde met zijn bedienden. Er gingen verhalen over zijn onnoeme- lijken rijkdom, zijn grillen, zijn onge- makkelijkheden en de wijze, waarop diverse meisjes en vrouwen liern ver- volgden. Want hij was gescheiden van zijn vrouw en sindsdien zooiets als een vrouwenhater, een veel be- geerde Mevrouw Morton hield een preek tegen haar dochter. Ze zei haar ailes, wat ze de andere meisjes ook zoo dikwijls had voorgehouden. Wees ingetogen, de mannen zijn nog niets veranderd sindslOO jaar en houden nog altijd van bedeesde, inge togen meisjes. Maar wees ook vooral opgewekt. Tracht onderhoudend te zijn, maar als hij praat, laat hem pra- ten en luister met aile aandacht, val hem nooit in de reden en toon het nooit al hij je verveelt. Zeghem.dat hij goed danst of zwemt of wat zoo te pas komt en tracht het blozend te zeggen. Vertel hem onopvallend, dat je zoo goed kunt koken en dat je het liefst van handwerken houdt en bovenal laat hem nooit merken, dat je hem tracht te vangen. Letty onderbrak haar moeder Ik kan niet koken en ik haat handwer ken en ik wil me niet verkoopen aan een leelijken ouden millionair Liever ging ik als dienstmeid in betrekking Mevrouw Morton's oogen vulden zich met tranen. Letty, je weet dat ik haast niets meer heb ik moet je goed onder- brengen dan kan ik in vredegaan leven Ik denk toch bij ailes alleen aan jou ik heb toch alleen voor jullie geleefd al die jaren Het gekke was, dat het eigenlijk waar was en dat Mevrouw Morton het meende, wanneer ze zichzelf een goede, opofferende moeder vond. Letty zweeg. Tegen haar moeder's tranen was ze niet erg opgewassen en mevrouw Morton meende al te zegevieren. Dien avond zaten ze in de lounge van het hôtel met nog eenige andere gasten, toen iemand zei Daar is Rughs Letty keek. Hij viel haar eigenlijk mee. Misschien was hij veertig, maar zijn slanke en krachtige figuur en de wilskracht van zijn mond, descherpte van zijn blik, maakten hem zoozeer tôt een persooniijkheid, dat men geen jongeman meer zag naast hem. Hij zat met een paar kennissen en trok een onbeschaamd verveeld gezicht, ook als hij danste. Mevrouw Morton manoeuvreerde en zôô goed, dat ze haar dochter met hem in kennis wist te brengen. Letty's hart klopte sneller. Ze voelde een blinde woede en tegelijk een jongensachtig plezier als ze bedacht dat ze nu haar moeder in de wielen kon rijden en hoe Rughs danste met haar. Hij zei niets en zij zweeg ook en trok een minstens zoo verveeld gezicht als hij. Tenslotte vroeg hij: Danst Ugraag? Hangt er van af, zei Letty. Met een goed danser. Daarbij keek ze hem verpletterend aan, knikte nauwelijks toen hij haar naar haar plaats terug- bracht en wierp geen blik meer in zijn richting. Den volgenden dag aan het strand, manoeuvreerde Mevrouw Morton lien weer bij elkaar. Rughs had net ge- zwommen en deed het goed. Letty begon uitvoerig te vertellen van 'n denkbeeldigen kennis die zoo geweldig zwom. Toen hij daarop eenige plicht- matige zinnetjes zei, gaapte ze, legde zich op een andere zij en sliep in. Rughs zat een tijdje sprakeloos naar haar te kijken. Zonderling meisje, tegelijk coquet en vrij van aile behaag zucht. Rughs was niet gewend, dat huwbare meisjes insliepen terwijl hij praatte. Hij stond tenslotte op en ging weg. Maar dien avond kwam hij haar weer een dans vragen. Al dans ik dan slecht, zei hij wat grimmig. Letty antwoordde vriendelijk Als U erg Uw best doet, leert U het nog wel. 1k heb betere dingen te doen, zei hij. O, ja? Niets had onverschilliger kunnen klinken dan dat „o, ja". Kranten niet? Wat een oninteressant vak Maar dat geld opbrengen kan, zei Rughs geprikkeld. Letty trok haar neus op. Ik haat rijke mannen, zei ze vinnig. Mijn zusters zijn aile twee rijk getrouwd en m'n eene zwager is nog ouwer en leelijker dan de andere. Rijke mannen schijnen altijd onaantrekkelijk te moe- ten zijn. Rughs begon aanzienlijk lust te krijgen haar midden in een dans te laten staan, maar iets weerhield hem. In den grond was ze wel grappig, met haar brutale mondje en lachende oogen en haar agressiefheid. In elk geval een verfrissching na kleverig-lieve dames die sinds jaren naar ieder van zijn woorden luisterden, aisof er louter goud Vârt zijn lippen vloeide. Huwelijksjaagsters Hoe hij ze ver achtte Berekende koude wezentjes, te dom, te lui, te egoïstisch om te werken vrouwen zonder gevoel van eigenwaarde, zonder trots, zonder hart Zooals zijn vrouw geweest was Mevrouw Morton was niet ontevre- den over den gang van zaken, aan- gezien zij niet hoorde weike vreeselijke dingen Letty placht te zeggen tegen Rughs. Dat ze hem uitvoerig vertelde, hoè ze het eten liet aanbranden en dat ze het altijd vertikt had om te haken of te borduren en dat ze wenschte te trouwen met een heeljongen, arinen, ideaiistischen man met blauwe oogen en een dichterlijke ziel. Rughs had bruine oogen en was er niet heel zeker van, dat hij een ziel bezat, laat staan een dichterlijke ziel. Maar hij was er heel zeker van, na een week, dat hij verliefd was op dit grappige, vroolijke, geestige kind met haar kwajongens- achtige uitvallen en haar charme en frischheid. Op een avond, dat het maanlicht scheen over de golven, kuste hij haar. Hè hè, zei Letty. Wat beteekent hè hè nu weer? vroeg Rughs geërgerd. Ik wou maar zeggen, dat het een tijd geduurd heeft. Wacht U altijc zoo lang met kussen Luister eens jongedame, zei Rughs laten we eens met elkaar praten al: mannen. 1k geef wel wat om je. J< bent tenminste origineel en je lieg niet en tracht me niet in je netten U vangen terwille van m'n millioener en al ga je nog zoo te keer, ik geloo dat je ook wel een beetje 'n zwal voor mij hebt, zullen we het maa: eens probeeren We kunnen altijc weer scheiden Letty zweeg een tijd. Ze keek naa: de golven, die zacht-kabbelend to aan haar voeten gleden. Haar ooger waren groot en ernstig en misschier treurig, toen ze over de zee staarde en eindelijk zei U vergist u heel erg, meneer Rughs Ik heb U wèl in mijn netten gevan- gen. Maar met ongeluk. Van het eerste oogenblik probeerde marna me toi Mevrouw Rughs te promoveeren. Ze gaf me een serie raadgevingen die prachtig gewerkt hadden bij mijn zusters. Ik keerde ze allemaal om. 1k was lastig en onvriendelijk en zei onprettige waarheden en deed wat ik kon, om U af te stooten en dat trok U aan omdat U een geblaseerd en wantrouwend man bent. Maar als we nu trouwen, wees er dan maar zeker van, dat er wéér een marna een rijken schoonzoon aan den haak heeft geslagen. Letty, je moet de zaken niet over- drijven. Wil je hiermee zeggen, dat jij me dan aan den liaak zoudt hebben geslagen Be trekkelijk wel, zei Letty. Zonder van me te houden Stil- zwijgen. Geef antwoord, klein mirakel, zei Rughs en trok hardhandig aan haar krullen. Blijf je bij je dichterlijken meneer met zijn blauwe oogen Dat is niet het ergste, zei Letty en er kwamen kuiltjes in haar wangen. Maar dat marna de voldoening zal hebben ook mij rijk uit te huwelijken dat is hard Een mensch moet iets voor zijn familie over hebben, meende Rughs, en kuste haar omstandig. Ditmaal zei ze er niets van, maar zuchtte tevreden. Ze was tôt de con- clusie gekomen dat deze kussen op- wogen tegen mama's triomf. (Nadruk verboden.) op gebied van iets goeds Richt U dan tôt het BLOEMENMAGAZIJN Kerkstraat 22 - Tel. 349, HOOGEZAND. Tevens Tuinonderhoud en aanleg. Koopt U in de Volkszaak van î.o. R.K. Kerk Sappemeer. ENZ. SAPPEMEER Tel. 256. en toch vuile bedrijfs- kleding. Slochterstr. 21 - Sappemeer. Algemeen en Textiel KRUSOiENSâUS HO EST DR AN KLM PROEFPAK PASTILLES levf.htkaan Drogîst en. Vcrl HOLEST-BISIGO OPGERICHT 10 JUNI1940. Verzekerd bedrag thans plm. f 112.000.000.- H. SCHAAP, SLOCHTERSTRAAT 21 SAPPEM E E R. in aile prijzen en PU peu modeilen. Noorderstraat 56 Sappemeer H. WITTiNGTON OWEN.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 4