N km I HandelsvBreniging „Hoogezand-Sappemeer" Spaarzegels J.K Tegen Mej. Gr. BRAAM I I Advertentie's en Drukwerken 1 Tel. 21 distributie bons Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat Tel. 27< Pri Wij le een titer Neem1 K( Vi s K. T1 ~m Sf Se Be Fr Mevi dochtei stierf. levensc het, dii te huw niet in neen. bewusl zijn, w haar d verstar en die zouden Maar l kunner veel. ze aan meisje ster te twintig en Leti meisje, koken, stukjes nogtati dan h bengel moedei want z eenvou en las mogen De j toeschc en gee zusters nijen et Maud moedei tische schatrij vijftig menset Morton tong ui Ellen lang vi aardige Letty i waarbij offerva: om de Evenwi - een het maal ge En M dochlei eenvouj Ellen f politicu adellijk DRAISMA-van-VALKENBURÇ S-- c .4 LEVERTRAA Op bon van Uw dokter Welke zijn geldig De met „10" genummerde dubbele bonnen van 14 Oct. t.m. 20 Oct. voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Deze bons blijven geldig t m. 22 Oct., met dien verstande dat zij 21 en 22 Oct. niet gebruikt mogen worden voor het betrekken van brood in hôtels, restaurants e.d. De met 8 genummerde bons blijven geldig t.m. 15 Oct. Boterkaart. De bons 05 t.m. 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een 1 /2 pond boter. De bons 05, 06 en 07 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/2 pond boter. De bon 08 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een 2 pond gesmolten spijsvet of boter. De bons 09, 10, 11 en 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/2 pond boter met 10 cent reductie per bon. Vleeschkaart. De met „04. vleesch" ge- merkte bon van 14 Oct. t.m. 20 Oct. voor 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rant- soen vleeschwaren. De met „04 worst, vleesch waren" gemerkte bon voor een rantsoen vleeschwaren. Bonnen uit deze période blijven geldig t.m. 27 Oct., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 t.m. 27 Oct. niet gebruikt mo gen worden voor het betrek ken van vleesch of vleesch waren in hôtels, restaurants ed. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De mey 03 genummerde bons blijven geldig tôt 20 Oct., echter niet in hôtels, restaurants e.d. Algemeen Distributiebonboekje. Bon 15 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Bon 28 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 76 van 5 Oct. t.m. 1 Nov. voor 250 gram rijste- meel of rijstebloem. Bon 77 van 5 Oct. t.m. I Nov. voor 250 gram haver- mout of havervlokken of gort of grutten. Bon 78 van 7 Sept. t.m. 1 Nov. voor een 2 pond tar- webloem of tarwemeel of rog- gebloem of roggemeel of zelf- rijzend bakmeel of boekweit- meel of gruttenmeel (z.g. ge- riiengd meel). Bon 104 van 25 Sept. t.m. 18 Oct. voor 150 gr. toilet- zeep (nieuwe samenstellingj of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwcrkend waschmiddel of 200 gr. vloei- bare zeep. Bon 109 van 28 Sept. t.m. 25 Oct. voor 1 kilo suiker. Bon 114 van 28 Sept, t.m. 8 Nov. voor een '/z P«nd kof" fie of een 3/4 ons thee. Zie afzonderlijk gedeelte over Distributie van vaste br'ndstoffen op deze pagina. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheerzeep of een tube'scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleumzegel Période 6 van 9 Sept, t m. 3 Nov. voor 2 liter petroleum (alleen voor hen, die daarvoor vergunning hebben). Kwiek 2 Siddeburen 2 (aanv. 2 uur). Zuidbroek 3—Kwiek 3 (aanv. 10 uur). Hoogezand adsp.—Kwiek adsp. (aanv. 11 uur). Opstelling Kwiek 1. H. Ronde. J. Hanekamp M. Clobus Bodewes, J. Kerdijk, B. Scholte, G. Boekholt, M. Scheen, B. Wilbrink, B. Deiman, W. Gibcus. Vertrek 1.30 uur vanaf Kleine- meesterbrug. Opstelling Kwiek 2. H. Schomaker, (aanv.). P. Drent G. Heller H. Drent, J. Gibcus, M. Nagengast. Deiman, B. Scholte Jr., R. v.d. Werff, J. Scheen H. Veerkamp. Reserve E. Hijlkema. Opstelling Kwiek 3. F. v.d. Werff. J. Geling H. Bodewes (aanv). B. Mulder, N. Nagengast, P. Geling. G. Scheen. J. Bakker. Chr. Meijer, N. Mulder, J, Stiekema. Reserve H. Roose. Vertrek 9 uur vanaf Kl.meersterbrug. Opstelling Kwiek adsp. H. Geling B. Scholte. J. Scheen, Ph. Scheen, H. Mulder, D. Meints, F. v.d. Werff, A. Deiman, A. Eissing, K. Stege. Reserve's Nie. Wilbrink, O. Teuben, de Jonge. Bericht van verhindering bij M Nagengast. Ook de reserve's zijn verplicht van verhindering kennis te geven. Wedstrijdprogramma Zondag 20 Oct. Kwiék 1 Wildervank 2 Siddeburen 2 Kwiek 3 Kwiek 2—Woldjer Boys Kwiek adsp.—F.V.V. adsp. (4 uur). Donderdag, 17 Oct. clubavond bij Gebr. bmit Martenshoek, aanvang halfnegen. Werekenen op aller opkomst. D. O. S. Onze pogingen om de lesuren voor de dames op een later uur en voor de herenafdeling op een andere dag te krijgen, zijn tôt nu toe nog niet geslaagd en blijven dus voorlopig ongewij- zigd. Aangifte van nieuwe leden kan elke Vrijdag op de les geschieden. De Secretaris. S. B. O. Vrijdagavond 18 October a.s. ledenvergaderin^. Aanvang 7.30 uur offic. tijd. De leden worden verzocht allen aanwezig te zijn, en contributie en contributiekaar- ten meebrengen. Belangrijke be- spreking. De Secretaresse. Een kindermuts. Een wandelstok. Een ring met 3 sleuteltjes. Een portemonnaie met inh. Een regenjas. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Verslag van de Paddestoelen excursie naar Zuidlaren. Er woei een fellen wind zoodat een deel van de dames die zich hadden opgegeven geen moed hadden de reis te aanvaarden. De thuis blljvers hadden ongelijk, het werd een mooien middag. We vonden weinig boleten, maar des te meercantharelien. Nadat de recepten voor de bereiding van deze paddestoelen waren uitgereikt trokken we met onzen buit huiswaarts. Wedstrijden voor morgen. Wildervank 2 Kwiek 1 (aanv. 3 uur). SAPPEMEER 4-10 Oct. Geboren Janna, d.v. Johannes Hermannus Theodorus Albertus Tepper en Trijntje Visser; Tea Zwantjeline, d.v. Evert Smit en Zwanette Sanders Johannes Harmannus, z.v. Johannes Har- mannus Fellinger en Catrina Engelina Maagd. Overleden Roelof Doornbos, 64 jaar, echtgenoot van Jantina Middel Jan Jongman, 7 jaar, z. v. Roelf Jongman en van Catha- rina Bruining. HOOGEZAND 4-10 Oct. Geboren Feike, z. v. Eltje Visser en Jantje Koenz, Foxhol- sterbosch Willem, z.v. Hendrik Lambeck en Janna Ant. Benthem, Hoogezand Ewold, z.v. Hende- rik W. Scherfnga en Margaretha Kuiper, Martenshoek Annechien Jacoba, d.v. jan Fokko Endema en Johanna van Rhee, Martens hoek; Berendina Henderika, d.v. Rieks Fledderman en Jantje Tonkens, KalkWijk Harmanna Agnes, d.v. Johan Bern. van der Werf en Maria Joh. Wessels, Westerbr. Ondertrouwd Leendert Gel- ling, Hoogezand en Alida T. Niemeijer, Veendam Harm Krui- ze, Vossenburg, Hgz. en Jantje Sloots, Anloo Kornelis van Bon, Sappemeer en Gezina Fenneg. Veenma, Hoogezand Wilhelm de Haan, Hoogezand en Anje A. M. Leppers, Winsum, Gr. Ties Vegter, Wildervank en Grie- tje Prins, Meeden, onl. te Hoo gezand. Getrouwd Pieter H. Themmen en Hillechien Hind. Rijkens. Overleden Janna Gankema, oud 83 jaren, echtgenoote van Evert Lammers. SLOCHTEREN 3-9 Oct. Geboren: Anniggien, d. v. H. Dikkema en T. Schneiders, Hark- stede. Ondertrouwd: J. Veenema, 25 j., Slochteren en H. Staal, 24 j., Harkstede; A. Hoogakker, 29 j., Spijk (Gem. Bierum) en W. F. Buiirma, 25 j., Schildwolde P. Olinga, 24 j Groningen en H. Vos, 25 j., Slochteren; J. van Tinuneren, 31 j., Appingednm en H. Geuze, 30 jSiddeburen B. Brink, 28 j., en C. J. K. G. Roelfsema, 29 j., beiden van Schildwolde; H. Werkman, 25 j.. Loppersum en W. Vegter, 26 j., Siddeburen. Getrouwd: D. K. Stiven, 36j., Amsterdam en J. J. Wijngaard, 33 j., Hélium J. Freije, 28 j., en J. Mekkes, 24 j„ beiden van Harkstede. Overleden Epke Bakker, oud 93 j., weduwe v. L. Wolgen, Siddeburen Jan van Dam, oud 54 j., echtgen. v. J. Noordhof, Kolham. Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. C. A. Schenk; Donderdagav. 17 Oct. 8 uur, Gemeenteavond Le- zing m. lichtbeelden, Kerkkoor. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. D. Bender, Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek v. m. 10 uur, ds Kruizinga. Engelbert geen dienst, we- gens vacature. Middelbert: n. m. 2.30 uur, ds. D Bender. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Beijer. Slochteren v m 9.30 uur, ds. Kwint. (Voorber.) Schildwolde: v. m. 10 uur, ds Zuiderduyn. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek (Voorber. H A.) Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. Fischer. Doopsgez. Gem. Sappemeer: n. m. 10 uur, ds. De Zeeuw van Twisk. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur, Cand. W. J. Wynia; n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 10 uur, de heer Blaauwwiekel. Vroombosch n. m. 3 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9 uur en n.m. 4 uur, ds. B. Brandt Doop en Avondmaal ;'s av. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol v.m. 9.30 uur en n.m. 9 uur, Evang. Wolters 's av. 8 uur, Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand Van Royenstr.: v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 7 uur, Verlossingsamenkomst. Sappemeer. Aile gemeente- besturen hebben een circulaire ontvangen, waarin hun wordt opgedragen er nauwlettend op toe te zien, dat slagers, die tôt nog toe nooit schapen hebben geslacht, dit thans, op gevaar van straf, ook niet doen, tenzij zij in verband met de vestigings- wet daartoe van de Kamer van Kooph., waaronder zij ressor- teeren, vergunning hebben ge- kregen. Dat het verkeer op straat des avonds zeer gevaarlijk is en de uiterste voorzichtigheid gebiedt, behoeft niet te worden gezegd. In de eerste plaats geldt dit voor de wielrijders, van wie er zijn, die het er maar op wagen en veel te snel rijden. Er is nog een ander gevaar, waarop nauwkeurig dient te worden gelet het veranderen van ricli- ting. Het uitsteken van een arm moge bij daglicht voldoende zijn, dit is in de duisternis niet het geval, daar het dan niet wordt gezien en ongelukken daardoor onvermijdelijk zijn. Wat een wielrijder in zoo'n geval moet doen Hij is eerst verant- woord, als hij behalve het geven van het teeken zich eerst terdege overtuigt, voordat. hij zich naar links en rechts ombuigt, of ook andere wielrijders, wandelaars of wat dan ook naderen, met wie hij in botsing kan komen. Wij meenen goed te doen hierop eens de aandacht te vestigen. Hoe broos het leven is, bleek hier Woensdagmiddag te half 12 ongeveer. Ze kwamen uit de Westerschool, de jongens druk en levendig, zooals dat steeds het geval is, als ze ge- ruimen tijd tôt stilzitten verplicht zijn geweest. Enkelen van hen gingen de Borgercompa'gniester- straat op. Daar ontdekten ze een stroowagen, waarop maar even 5000 K.G. stroo was gela- den, bespannen met een paard, dat, zooals later bleek, bestuurd werd door den voerman J. H. Gerringa van Borgercompagnie (Veendam). Voor jongens altijd een verleidelijk ding. Ze weten wel, dat ze er niet achteraan mogen hangen, doch de natuur gaat zoovaak boven de leer en zoo ook hier. De zevenjarige Jan Jongman uit de Middenstraat, zich ervan bewust dat het niet mocht, zou den voerman waar- schuwen. Dat werd hem nood- lottig. Hij gleed uit en viel tus schen voor- en achterwiel, zoo dat het laatste over hem heen ging. De heer Edses Koerts, voor wiens woning het ongeval plaats vond, door hulpgeroep der andere jongens opmerkzaam geworden, snelde naar buiten greep het kereltje voorzichtig op en bracht het in huis. Waar ook spoedig dr. Beukema aanwezig was, doch hulp kon niet meer baten. Bin- nen korten tijd trad de dood in. Natuurlijk wekte dit droeve, plotselinge verscheiden alge- meene ontsteltenis en was de deernis met de arme ouders groot. De gemeentepolitie heeft de zaak onderzocht. Van schuld van den voerman moet geen sprake zijn. Hoogezand. In de bestuurs- vergadering van de afdeeling Hoogezand van den Bond voor Staatspensionneering is besloten om, zoo mogelijk, evenals in vorige jaren ook in dit winter- seizoen een feestelijke propa- ganda-avond te organiseeren. FOXHOL. Door de politie is alhier procesverbaal opgemaakt tegen J. M. huisvrouw van J. V. terzake beleediging van haar buurvrouw. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155. Distributie van vaste Brandstoffen. Bijzonderheden over de regeling. Op 9 October j.l. is een aan vang gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, waarvan gedurende de période van 30 September tôt 8 October de af- levering geheel was stopgezet, om de distributiediensten gele- genheid te geven, de bescheiden voor de distributie uit tereiken. Voar de bij de verbruikers aanwezige voorraden iseenaftrek toegepast, waarbij de kilogram- men, hectoliters of mudden vol- gens onderstaande tabel in een- heden werden omgerekend. 1 eenheid 1 H.L, (max. 75 kg.) anthraciet, steen- kolen, industrie of ei- erbriketten. 2'/2H.L kolenslik. 2 HL. (max. 100 kg.) cokes (ook gas- cokes). =110 kg. bruinkool- briketten. 450 stuks (200 kg.) baggerturf. 300 stuks (195 kg.) persturf. 175 kg. fabrieks- turf. 200 kg. overige turfsoorten. Bovendien moest worden op gegeven de hoeveelheid huis- brandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 L. huisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Bij uitreiking der kaarten, is een aantal bonnen van deze kaarten verwijderd overeenkom- stig de voorraad. Voor elke een heid is dus een bon van de kaart verwijdert. Om hen, die over geen of een geringe voorraad beschikken in de gelegenheid te stellen eerst hun benodigde brandstof te be trekken zijn voor de voorraad van verbruikers de laagstgenum- merde bonnen verwijderd. Zo- dat zij die nog over voldoende voorraad beschikken eerst later in de gelegenheid zullen worden gesteld hun brandstoffen te betrekken. Met nadruk wordt de verbruikers erop gewezen hun brandstoffen zoveel mo gelijk van hun gewone leve- ranciers te betrekken. De groep verbruikers „a", wel ke de woningen van particulière personen omvat, is verdeeld in verbruikers, die stoken met haar- den en kachels en verbruikers, die stoken met centrale ver- warming. Aan de verbruikers, behorende tôt groep „haarden en kachels", zijn al naar gelang zij 1 tôt en met 4 of 5 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten ver- strekt met resp. 16 en 21 bonnen, elk voor een eenheid met aftrek van de aanwezige voorraad, Aan de verbruikers, behorende tôt groep „centrale-verwarming", zijn al naar gelang zij 1 tôt en met 6 of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten ver- strekt met resp 36 en 48 bonnen, elk voor een eenheid, met aftrek van de bonnen voor de aanwezige voorraden. Het aantal bonnen, dat aan de verbruikers van de groepen b, c en d is uitgereikt. is door de brandstoffen-commissie vastge- steld. Hierbij is o.a. rekening gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroeger gebruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributie période aanspraak kunnen maken ont vangen al deze verbruikers bon- nenkaarten voor het gehele stook- seizoen, waarvan eveneens bon nen zijn afgetrokken voor de aan wezige voorraad. Aan degenen, die een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden per distri- butieperiode ontvangen, zal per période een toewijzing worde» uitgereikt. Voor „e", kleinindustrie" wordt maandelijksdoor de brandstoffen- commissie de toegestane hoeveel heid vastgesteld. Op de te verstrekken bonnen- kaarten, bonnen of toewijzingen staat, al naar gelang met haar- den en kachels of centrale ver- warming wordt gestookt ver- meld het woord „brandstoffen" dan wel „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tôt nader aankondiging ook op de met „cokes" ge merkte bescheiden aile soor- ten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met cokes gemerkte bon kan inplaats van 2 H.L. cokes ook b.v. 1 H.L. anthraciet of 450 stuks baggerturf worden gekocht. De keuze tussen turf of andere brandstoffen. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 ge merkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen - haarden, kachels", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 ge merkte bonnen van de „bonkaart distributie centrale verwar- ming", en voorts.de met brand stoffen, één eenheid, le période", alsmede de met cokes, één een heid, eerste période" gemerkte bonnen elk recht op het kopen van één eenheid vaste brand stoffen. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen - haarden, kachels" elk recht op het kopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op ge vestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen als- nog zullen worden aangewezen voor het kopen van steen- kolen of andere vaste brand stoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. 'De aan houders van identi- teitskaarten uitgereikte toewij zingen geven gedurende October recht op het kopen van het daarop vermeldeaantaleenheden. De met „auto-anthraciet" ge merkte bonnen geven uitsluitend recht op het kopen van 1 H.L. (maximaal 75 kg.) anthraciet- nootjes IV of V. Maximum-Prijzen voor Eenheids-Rijwielbanden. De secretaris-generaal, waar- nemend hoofd van het départe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat bij de „prijzenbeschikking eenheids- rijwielbanden no. 1",welke heden in werking is getreden, maximum prijzen voor eenheidsrijwielban- den zijn vastgesteld. Eenheids- rijwielbuiten- en binnen- banden, welke volgens de voor- schriften van het rijksbureau voor rubber zijn vervaardigd, zijn te herkennen aan den zwarte res- pectievelijk roode kleur en aan een merk bestaande uit de letter b, c, h, of v. Bij verkoop aan verbruikers bedragen deze maximum-prijzen, inclusief vrachten omzetbelasting voor Tour buitenband 28-1 1-2 f 2.— Transport buitenband 28-1 1-2 - 3.30 28-1 3-4 5-8 -3.70 28-2 - 4.25 26-2 - 4.- Tour binnenband 28-1 1-2 - 0.68 Transport binnenband 28-1 1-2 - 0.87 28-1 3-4X1 5-8 - 0.96 26-2 (ook ballon) - 1.05 28-2 - 1.12 Voor de maximum-prijzen, die zijn vastgesteld bij verkoop aan grossiers en detaillisten, wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant, waarin de boven- vermelde beschikking is opge- nomen. Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van f 0.30 per band worden berekend. Bjj gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mag het bedrag van f 0.30 slechts een- maal in rekening wordengebracht. Tenslotte wordt erop gewezen, dat men uitzondering van garan- tiebepalingen, de betalings- en leveringsvoorwaarden, zooals de ze op 9 Mei 1940 golden niet mogen worden gewijzigd. Sportdemonstratie De centrale commissie voor sportpropaganda, waarvan de uitvoerende taak berust bij de heeren K. Addens en H, Baas, heeft voor dezen Zaterdagmiddag blijkers een advertentie in dit numrner een sportdemonstratie georganiseerd, die een groote aantrekkingskracht zal toonen te hebben. Niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd, nu leerlingen van de u.l 0. scholen te Sappe meer en Hoogezand een voetbal- en jongens van W.I.K. en H.S. een handbalwedstrijd zullen spe- len, zullen deze demonstratie bezoeken, waartoe wij overigens gaarne opwekken. Dit te meer, nu ook een hockey-wedstrijd wordt gespeeld, een spel, dat velen hier nog onbekend is. Bovendien behoeven de kosten geen bezwaar te zijn, daar er vrije toegang is Handhaving van den Zomertijd. Naar verluidt, zal de zomertijd ook voor den komenden winter blijven gehandhaafd. Dit be- teekent, dat het 1 uur en 40 minuten vroeger is dan de klok onder normale omstandigheden zou aanwijzen. Wat tôt eigen- aardige toestanden aanleiding zal geven. Men oordeele, Zoo zal de klok bijv. op21 Dec., den kortsten dag, 9.49 aanwijzen, als de zon opkomt. M. a. w. de scholen beginnen, indien in het openingsuur geen wijziging wordt gebracht, één uur en io minuten voordat de zon opkomt. Dus als nog verduisterd moet worden ook. Het zal niet zoo lang meer duren, of de menschen, ook zij, die niet gewend zijn vroeg op te staan, zullen hun dagelijk- sche taak bij kunstlicht en ver- duistering moeten aanvangen. De zon stoort zich evenwel niet aan decreten der menschen en geeft hun des avonds aan licht terug, wat zij des ochtens heb ben ingeboet. De tijden veranderen en wij veranderen mee. Een bekend woord, dat ook betrekking heeft op het eten van paddestoelen. Behalve bij enkele fijnpoevers waren ze in ons land al heel weinig in trek. En nu? Een enorme vraag is ontstaan naar eetbare paddestoelen, zoo dat de Veluwe, waar ze vooral in dezen natten zomer veelvul- dig voorkomen, overstroomd is met paddestoelen-zoekers. Er zijn wel bedrijven, die honderd vol- wassen menschen aan het werk hebben om paddestoelen tever- zamelen. Eén persoon kon daar wel per dag van 15 tôt 25 K.G. opzoeken. De prijzen zijn stij- gende met als gevolg, dat velen in dit seizoen met dit werk eenige honderden guldens hebben ver- dient. Apeldoorn is het centrum van den handel. De slagzin van de verkoopers is, dat padde stoelen vleesch vervangen. Niet uitgemaakt is nog hoeveel pond van deze plant gelijk staan met een koe. De handelaren verwachten er een toenemend gebruik van en niet alleen meer bij de hoogere klassen, doch ook bij het overige deel der bevolking, dat er de voedingswaarde van begint in te zien. Of ook de Veenkolo- nialen er gauw aan toe zijn De tijd zal 't leeren. Wijzend op verschillende moeilijkheden, die de tegen- woordige tijdsomstandigheden medebrengen, noernt ds. Loo van Siddeburen in „Ons Kerkblad" ook het feit, dat predikanten geen bijzondere toewijzing van brand stoffen voor hun studeerkamer kunnen krijgen. De preken zul len dus dezen winter, aldus ds. L., niet in de studeer- maar in de huiskamer gemaakt moeten wor den. Dat wordt wat. Vooral als dominé ook vader is van een talrijk kroost en mevrouw nog al eens visite ontvangt. Zouden de heeren van de distributie, die beschikt hebben, dat zakenmen- schen voor hun kantoor wel, maar predikanten voor hun stu deerkamer geen brandstof krij gen, misschien ook de veel ver- breide meening zijn toegedaan, dat dominé's hun preken toch maar uit de mouw schudden Denkend aan den koster, gaat dan ds. L. voort, die in vroeger jaren bij mijn vader des Zater- dagsavonds de psalmbriefjes kwam ophalen en nooit naliet belangstellend de vraag te stel len ,,Of het brood al in den oven was?'' hoop ik, dat er ondanks ailes er dezen winter des Zortdags weinig of geen oudbakken brood zal opgediend worden. die vôôr 1 October in omloop zijn gebracht, door leden der Handelvereniging uiterlijk tôt 1 Januari a.s. in ontvangst zullen worden genomen. Spaarzegels, die na 1 October zijn uitgegeven, wordt niet meer geaccepteerd, terwijl nà 1 Januari a.s. in 't geheel geen Spaarzegels meer worden aangenomen. Het Bestuur. KOLHAM - Telefoon 183x Agentschap voor «Oost-Goorecht" en „Slochter Courant" worden z 0 n d e r prijsverhooging aangenomen. r SAI Tel. 20 Bc LEEUWARDEn Broodbonboekje. Vetkaart. Brandstoffen. Scheerzeep. Petroleum. L. v.d. Werff. Officiele Publicatie Gevonden voorwerpen. Burgerlijke Stand. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Officieele ï¥Iededeling. „KWIEK" ZONDAG 13 Oct. 1940. Plaatselijk Nieuws. Voorlopig worden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen voor kookdoeleinden beschik- baar gesteld. te Hoogezand. Ook opgewarmde Preeken

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2