L H M km A v I Hi J.K do D distribuée bons Niel Tel. 27 Pr Wij if een lîtei Nef m' Tel. 21 ver Stri ten de plu hoi jaa gra dar de Ge vai pla wa hie I nei wa eer len goi dai uit zij ho J acl stil hei bo vri ani we Zo toc ka orr wa wc ve on be da he w< zic de Welke zijn geldig De met „11" genummerde dubbele bonnen van 21 Oct. t.m. 27 Oct. voor 2500 gram roggebrood of 2000gram ander brood. Deze bons blijven geldig t.m. 29 Oct., met dien verstande, dat zij 28 en 29 Oct. niet gebruikt mogen worden voor het betrekken van brood in hôtels, restaurants e.d. De met lOgenummerdebons blijven geldig t.m. 22 Oct. De bons 05 t.m. 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een 2 pond boter. Vetkaart. De bons 05, 06 en 07 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/2 pond boter. De bon 08 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een V2 pond gesmolten spijsvet of boter. De bons 09, 10, 11 en 12 van 24 Aug. t.m. 18 Oct. voor een '/2 pond boter met 10 cent reductie per bon. Vleeschkaart. De met „05. vleesch" ge- merkte bon van 21 Oct. t.m. 27 Oct. voor 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rant- soen vleeschwaren. De met „05 worst, vleesch waren" gemerkte bon voor een rantsoen vleeschwaren. Bonnen uit deze période blijven geldig t.m. 3 Nov., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 28 Oct. t.m. 3 Nov. niet gebruikt mogen worden voor het be trekken van vleesch of vleesch waren in hôtels,restaurants ed. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De met 03 genummerde bons blijven geldig tôt 20 Oct., echter niet in hôtels, restaurants e.d. Bon 15 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Bon 28 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 55 van 19 Oct. t.m. 12 Noa. voor 150 gr. toilet- zeep (nieuwe samenstellingj of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkend waschmiddel of 200 gr. vloei- bare zeep. Bon 76 van 5 Oct. t.m. 1 Nov. voor 250 gram rijste- meel of rijstebloem. Bon 77 van 5 Oct. t.m. 1 Nov. voor 250 gram haver- mout of havervlokken of gort of grutten. Bon 78 van 7 Sept. t.m. 1 Nov. voor een 2 pond tar- webloem of tarwemeel of rog- gebloem of roggemeel of zelf- rijzend bakmeel of boekweit- meel of gruttenmeel (z.g. ge- mengd mecl). Bon 109 van 28 Sept. t.m. 25 Oct. voor 1 kilo suiker. Bon 114 van 28 Sept, t.m. 8 Nov. voor een '/a pond l<of- fie of een 3U 0I1S Mee. Brandstoffen. De bonnen 01, 02, en 03 „haardnn kachels", 01, 02, 03, 04, 05 en 06 „centrale verwarming", ,,brandstof, één eenheid, le période" en „cokes, één eenheid, eerste période" geven gedurende de maand October elk recht op 1 eenheid brandstof,bestjande uit 1 H.L. (max. 75 kg.) anthra ciet, steenkolen, industrie of eierbriketten of 2'/a H L. ko- lenslik of 2 H.L. (max. 100 kg.) cokes (00k gascôkes) of 110 kg^bruinkoolbriketten of 450 stuks (200 kg.) baggerturf of 300 stuks (195 kg.) persturf of 175 kg. fabrieksturf of 200 kg. overige turfsoorten. De bonnen 04, 05 en 06 ,.haarden kachels" geven ge durende de maand October elk recht op 1 eenheid turf, deze bonnen worden echter later aangewezen voor het koopen van een eenheid an- dere brandstof. Scheerzeep. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleumzegel Période 6 van 9 Sept, t m. 3 Nov. voor 2 liter petroleum (alleen voor hen, die daarvoor vergunning hebben). Vermoedelijk zal op 4 Don- derdagmiddagen, te beginnen 21 Nov. de aanpassingscursus in koken worden gegeven. De dames die zich voor deze cursus interesseeren en die niet op de voedingsleer zijn, kunnen zich reeds thans opgeven bij het Bestuur. Bij voldoende belang- stelling kan misschien nog een 2e cursus op een rnorgen van half 10—12 worden gegeven. Verder hebben wij het plan nog in de eerste helft van No- vember een avond te organisee- ren waarvoor de Heer Strijbos is uitgenoodigd. Wij hopen, dat deze in de gelegenheid is een avond bij ons te komen. Voor de Kerstvacantie hopen wij verder nog een keer bij elkaar te komen op een thee- middag. Nadere bijzonderheden volgen nog. In de Donderdagavond gehou- den bestuursvergadering werden de lesuren als volgt vastgesteld Vrijdag 4.30—5.30 Kleuters 5.30—6.30 Meisjes adsp. 6.30—7.30 Dames A 9.30-10.30 Dames B Tôt dames A behoren A. Scheen, A. Ronde. R. Ronde, L. Hensen, T. Galdernians, A. Buider, L. Lieberom, A. Bakker, A. Veerkamp, G. Fellinger, M. Nieland. De B afdeling bestaat uit de volgende dames Gré Koeneman, M. Koeneman, A. Nagengast, M. Kroon, B. Swart, F. Buider, T. Clobus, G. Ronde, T. Buider, J. Goorkate, J. Kuiter, T. Buider, Hoofdstr., T. Boekholt, N. Bakker, Gré Breurken. Mochten cr dames zijn die graag bij een andere afd. ge- plaatst willen worden dan kunnen ze dit aan ondergetekende op geven. Bij aile groepen kunnen nog nieuwe leden geplaatst worden, aangifte bij de secretaris. De lessen volgens het nieuwe lesrooster beginnen op Vrijdag 25 October. De heren hebben voorlopig nog geen les. De Secretaris M. Nagengast. „KWIEK" Wedstrijden voor rnorgen. Kwiek 1 Wildervank 2 (aanvang 2 uur.) Siddeburen 2—Kwiek 3 (aanvang 2 uur.) Kwiek 2—Woldjer Boys (aanvang 12 uur.) Kwiek adsp.—F. V. V. adsp. (aanvang 4 uur.) Opstelling Kwiek 1 H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus Bodewes, J. Kerdijk, B. Scholte. G. Boekholt, M. Scheen, B. Wilbrink, B. Deiman, W. Gibcus. Reserve N. N. Opetelling Kwiek 2 H. Schomaker, P. Drent, G. Heller, H. Drent, J. Gibcus, M. Nagengast. J, Geling, B. Scholte Jr. R. v. d, Werff, J. Scheen, P. Deiman. Reserve P. Geling. Opstelling Kwiek 3 F. v. d. Werff. N. Mulder, H. Bodewes. B. Mulder, N. Nagengast, E. Hijlkema. G. Scheen, J. Bakker, Chr. Meijer, H. Roose, Stiekema. Reserve: H. Veerkamp, L. v. d. Werff (vertrek 12.15 uur, vanaf de Kl.meersterbrug). Bericht voor verhindering bij M. Scheen Zuiderstraat Sappe- meer. Opstelling Kwiek Adsp. L. v. d. Werff. W. Steenhuis, G. Scholte. H. Geling, Ph. Scheen, 0. Teuben. J. Scheen, F. v. d. Werff, A. Deiman, A. Thiecke, K. Stege. Reserve's N. Wilbrink, A. Eis- sing, Mulder. Bericht van verhindering bij M. Nagengast. Wedstrijd programma voor Zondag 27 October. Kwiek 1- Wildervank 2. Kwiek 3—Woltjer Boys. N. 0. V. 0. 2—Kwiek 2. SAPPEMEER 11-17 Oct Geboren Atje, z. v. Geert Ubels en Ruurdtje Reitsema. Ondertrouwd Hendrik Dallin- ga, oud 25 j., Zuidbroek en Oomkelina Bouwman, oud 24 j., Sappemeer; Jan Mintje Oosterhof, oud 29 j., en Gelida Fenna Scheeringa, oud 23 j., beiden van Sappemeer Kornelis van Bon,, oud- 25 j., Sappemeer en Gezina Fennegiena Veenma, oud 19 j., Hoogezand. Getrouwd Filippus Wiltjer en Lammechiena Schothorst, beideni van Sappemeer Abraham Bal- lenia, Hoogezand en Roelfina de Jonge,Sappemeer; BerendKoning en Marchina Teunis, beiden van Sappemeer Wiebe Homan Grootegast en Jantje Blaauw, Sappemeer. Overleden Jan Jongman, oud 7 j., z.v. Roelf Jongman en Ca- tharina Bruining. HOOGEZAND, 11-17 Oct.'40 Geboren Fenje, d. v. Derk Schuurman en Ida in 't Veen, Windeweer; Pieterke Klaassien, d. v. Lammert de Vries en Kla- zina Wilh. Tepper, Hoogezand; Jantine Rudolphine, d. v. Geert H. Pentinga en Derkina Schipper, Kalkwijk. Ondertrouwd Gerrit Ensing van Westerbroek en Kornelske Wierenga van Middelbert N. Bronne Mulder van Hoogezand a. b. en Henderika Kl. Niemeijer van Groningen. Overleden Eltjo Landeweer, oud 67 jaren, wednr. van Jantje A. Smit, overl. te Groningen Annechien Kloosterhuis, oud 43 jaren, echtg. van LourensBuining. Berend Martena, 34 jaren, echtg. van Aafke Reitsma, overl. te Groningen Roelf Bijl, oud 60 jaren. echtgenoot van Hindriktje Norden. SLOCHTEREN 10-16 Oct. Geboren Jan Marten, z.v. E. Bosker en H. Borg, Slochteren Anne Kornelis, z. v. G. F. Veen en H. Beerta, Kolham Lamber- tus Rengenier, z. v. K. Veltman en W. de Wit, Lageland. Ondertrouwd K. Woldhuls, 68 j., en N. van Dijk, 65 j., beiden van Siddeburen E. Spij- ker, 27 j Meedhuizen (Gein. Delfzijl) en T. Fokkens, 23 j., Siddeburen. Overleden Anje Datema, oud 61 j., weduwe v. J. Rensema, Overschild Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer geen dienst. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. D. Bender, (Doop) v. m. 11.15 uur, Kinderkerk. Kielwindeweer v. m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek v. m. 10 uur, ds. Lekkerkerker. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert: v. m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Harkstede Scharmer v. m. 10 uur, ds. Srnids (Doop). Kolham n. m. 2 uur, ds. Zuiderduyn. Slochteren v. m 9.30 uur, (H.Av.) en n.m. 2.30 uur, (Dankz.) ds. Kwint. Schildwolde v. m. 10 uur, ds Zuiderduyn. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. (H.A.) Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Voorber. H.Av. en Openb. Be- lijdenis, Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur, de heer F. Faber. Schaaphok geen dienst. Vroombosch geen dienst. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 4 uur, ds. C. Brandt; 's av. 7.30 uur, Jeugd- dienst Leger des Heils. Hoogezand Van Royenstr.: v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 7 uur, Verlossingsamenkomst. WvvFsévdimAo. soortctt fteerzW's l|zc/katixkL Sappemeer. Voor f 4700.— en f 50 voor overname is de heer H. H. Geling, kweeker, alhier op een ten overstane van notaris Denijs in café Braam te Kolham gehouden verkooping kooper geworden van den namens den heer J. Kroon Gzn., aldaar te koop gepresenteerde behuizing met ongeveer 20 A grond, in combinatie met 1.13.10 H.A. groen- en bouwland, daarachter gelegen. Goed bezocht was de jaarvergadering van de afd. H.S. van de Ver. tôt bevordering van de bijenteelt in Nederland, die onder voorzitterschap van den heer K. de Vries in het Bontehuis is gehouden. Het verslag van den secretaris, den heer P. Sie- bering, sprak o.m. van een on- gunstig honingjaar, dat van den penningmeester, den heer L. Boelens, wees een batig saldo aan. Secretaris werd in de plaats van den heer P. Siebering, be- noemd tôt hoofd der school in St. Annen, de heer J. B. Bos te Borgercompaguie, tôt commis- sarissen werden benoemd de heeren E. G. Smit Borgercom- pagnie en H.Olthof te Sappemeer. De vergadering besloot om de wintervergaderingen als gewoon- lijk te houden. Daarna volgde de uitslag van de onderlinge prijsinspectie van de bijenstanden dezen zomerdriekeeren gehouden Deze luidde 1 K. de Vries, Hoogezand, 2 H. Huisman, Bor- gercompagnie, 3 D. Jongman, Sappemeer, 4 j. Drenth, Martens- hoek. Ten slotte had een huldiging plaats van den heer P. Siebering, gediplomeerd-deskundige, jaren- lang de ziel der afdeeling, welke naar elders vertrekt. De voor- zitter wees op het groote verlies, dat dit vertrek voor de afdeeling beteekent, bracht den heer Sie bering dank voor diens groote toewijding en steun, waaraan een mooi bloemstuk, dat werd aangeboden, verder uitdrukking gaf. Wij meenen goed te doen erop te wijzen, dat het Provin- ciaal Groninger noodgeld tôt 9 Nov. a.s. inwisselbaar en nadien waardeloos is. Hoogezand. Voor de betrek- king van onderwijzer aan de o.l. komschool, alhier, zijn maar even 94 sollicitanten. Reeds menigmaal hebben de muziekliefhebbers door de radio kunnen genieten van het A.V.R.O Dansorkest. Thans echter zullen zij 00k in de ge legenheid zijn bij demuziekvan dit orkest onder leiding van Klaas Verbeek te dansen, terwijl het aanschouwen van de diverse shownumniers niet anders kan, dan de attracties ervan nog te verhogen. Dit is mogelijk ge worden door de voortvarendheid van den heer Faber, die kosten nog moeite sparend, op dit orkest voor Maandag a.s. beslag heeft weten te leggen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. De politie van hier heeft procesverbaal opgemaakt tegen C. J. T. te Wildervank wegens overtreding van de motorbrand- stof-beschikking 1940. Deze maakte met een motorboot op het Zuidlaardermeer een plezier- tocht zonder vergunning van benzineverbruik. De verduisteringsvoor- schriften bezorgen heel wat moeite en last en het meest nog wel aan de winkeliers, die nog bovendien het nadeel hebben, dat het winkelend publiek de straat verlaat, zoodra het donker begint te worden. Waarvan ver- voegde sluiting een rationeel gevolg is. Toch zijn er uitzon- deringen en het zijn die zaken, welke men plotseling noodig kan hebben. De drogisterij „Het Centrum" is er een van. Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer, heeft de eigenaar voor volkomen verduistering gezorgd en kan men daar aog terecht als vrijwel aile andere zaken zijn gesloten. Wat voor velen een geruststelling moet zijn. Kiel-Windeweer. In de plaats van wijlen den heer B. J. Huis man is tôt boekhouder van de Onderl. Brandwaarborgmij Kiel windeweer en O." benoemd de heer J. D. Kliphuis, bouwkun- dige. alhier. Kolham. Beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente, alhier, M. L. W. Schach, cand en hulp- prediker te 's Gravenhage. Slochteren. Aan de Chr. school, hoofd de heer W. Weerts is de heer J. de Vroome te Sleen tôt volontair benoemd. De winkeliers in deze ge meente zijn het onderling eens geworden over het sluitingsuur. Dit is voorloopig bepaald om 's avonds half 7, 00k des Zater- dags. Kappers en caféhouders zijn uitgezonderd. De waarheid marcheert, door W. Picht, 3e druk, geïllustreerd. Uitgave W. J.Ort, 's Gra venhage. Nadat reeds eenigen tijd ge- leden een 2e druk van dit boekje het licht had gezien, ontvingejp wij thans reeds een exemplaar van den 3en druk, die nu boven dien verrijkt is met een aantal intéressante foto's uit den strijd in Polen. Men zal zich herinneren, hoe de verovering van Polen door Duitschland tusschen 1 en 20 September van het vorig jaar plaats had. De détails zal echter menigeen zijn vergeten, vooral door de enorme stroom van tegenstrijdige berichten, die van de zijde van de beide in den strijd betrokken partijen de wereld in werden gezonden. Dit boekje nu geeft tegenover elkaar de Duitsche legerberichten en de op denzelfden dag ver- spreide krantenberichten. leger- communiqué's radiomededeelin- gen en dergelijke van de zijde der Polen en geallieerden. Dit ailes wordt volkomen objectief tegenover elkaar gesteld, zoodat de lezer zelf de gelegenheid heeft, een vergelijking te maken, en zelf zijn conclusies te trekken. Ongetwijfeld blijkt hieruit, dat de berichten van geallieerde en Poolsche zijde verspreid, tôt op het allerlaatste moment de wereld onjuist hebben ingelicht over den werkelijken gang der gebeurte- nissen en de waarheid steeds hebben trachten te verbloemen totdat dit niet meer mogelijk bleek. Een boekje, dat waard is om bewaard te worden, vooral in dezen geïllustreerden, en 00k nu weer uitstekend verzorgden vorm. Het voorspel tôt den grooten strijd, door W. Picht. Uitgave W. J. Ort. 's-Gra- venhage. Wij herinneren ons uit de kranten van een half jaar geleden allen de ontelbare berichten over den oorlog, die wij in de kran ten hebben gevonden. Daarbij werden de communiqué's van de verschillende légers en de com- mentaren daarop in de dagbladen in binnen- en buitenland. De meesten onzer hebben die kranten niet bewaard, maar zou- den ongetwijfeld dit ailes nog wel eens willen doorzien en vergelijken. De heer W. Picht heeft nu, evenals hij dat reeds deed na den veldtocht in Polen, de be- kcndmakingen van hetopperbevel der Duitsche weermacht uitge- geven tijdens den oorlog in Noor- wegen, dag voor dag verzameld en nog eens in boekvorm her- drukt, en daarnaast telkens de beschouwingen geplaatst van dagbladen, radiozenders en pers- agentschappen van de tegenpartij. Daarbij treedt dikwijls een op- vallend verschil aan den dag, dat wij niet nader behoeven te definieeren, omdat het beter is, dat de belangstellende lezer ze zelf vergelijkt aan de hand van dit boekje. Na „De Waarheid Marcheert" van denzelfden schrijver, is dit boekje dat bovendien met inté ressante foto's uit den oorlog in het Noorden, is verlucht, een document van waarde, 00k voor later. Duisternis In deze tijden, nu buiten het kunstlicht is uitgeschakeld en wij, vooral als de maan afwezig is, verplicht zijn ons des avonds in het donker voort te bewegen, wordert wij telkens opnieuw er van overtuigd welk een wonder- mooi apparaat ons 00g is en treft ons zijn groot aanpassings- vermogen, ook al is dit bij den een sterker dan bij den ander. In het Utr. Dagblad, dat zich tôt prof. Dr. H. Weve heeft gewend om desbetreffende inlichtingen, vooral 00k wat het feit betreft, dat de een zich in het donker beter kan orienteeren dan de ander, komt dienaangaande het volgende voor: De hoogleeraar merkte op, dat het 00g eigenlijk een wonder- mooi apparaat is. Het kan zich snel aan zeer sterke verande- ringen der lichtsterkte aanpassen. Op een helderen Meidag is de belichting in ons land ongeveer 100.000 lux; op een helderen winlerdag is ze ongeveer 40.000 lux. Als we 's avonds willen lezen, is een verlichting van 300 lux voldoende en uit hygiënisch oogpunt bezien kunnen we tôt bij een lichtsterkte van 30 lux nog behoorlijk werken. Maar 00k bij maanlicht, dat geen grootere sterkte dan J lux bereikt, vinden we het nog flink licht en zelfs bij een maanloozen hemel, waar aan alleen sterren staan, kunnen we nog genoeg onderscheiden, 00k al is de lichtsterkte dan niet veel meer dan ongeveer ^0 lux, dit is dus minder dan een hon- derdmillioenste van het licht op dien zonnigen Meidag Aan al die verschillen past ons 00g zich aan en ook snelleover- gangen van diepe duisternis tôt het licht kan het snel verwerken, maar het omgekeerde baat niet bij iedereen even vlug en even gemakkelijk. Als we uit een lichte kamer in het donker komen, gaat de aan- passing de eerste drie tôt vijf minuten zeer snel. Daarna gaat ze gedurende een klein half uur nog steeds geleidelijk voort en 00k daarna past het 00g zich gedurende uren en misschien wel gedurende dagen nog steeds zeer langzaam aan. Dat geldt voor het netvlies in zijn geheel genomen. Voor het scherp zien is echter een bepaald plekje van ons netvlies verant- woordelijk en dit plekje neemt aan de aanpassing aan het duis- ter nauwelijks deel. Vandaar dat men in het donker een niet al te lichtsterke ster beter waar- neemt, als men er even naar kijkt. Er zijn nu 00k groote in- dividueele verschillen in hetaan- passingsvermogen. Die verschil len hangen onder andere samen met de leeftijd. Beneden de 35 jaar is de aanpassing beter dan daarboven. Vrouwen zouden minder aanpassingsvermogen hebben dan mannen en 00k ras- verschillen kunnen van invloed zijn. Er zijn 00k erfelijke sto- ringen, die bij een deel der leden van een bepaalde familie voor- komen, en tenslotte zijn er zieke- lijke afwijkingen, die in het bij- zonder veroorzaakt blijken te worden door gebrek aan de zoo- genaamde edelstoffen in onze voeding de vitaminen, in het bij- zonder vitamine A. In ons land, waar de voeding over het algemeen goed verzorgd is, zal daar niet veel gevaar voor bestaan, doch er zijn ge- vallen waarin menschen een on- voldoende portie krijgen van het vitamine A, dat bijvoorbeeld zeer rijkelijk in eierdooier, boter, melk en groente zooals worteltjes, spinazie en sla voorkomt. Ook verschillende ziekten waarbij vi- taminegebrek ontstaat door on- voldoende opname in de darmen enz., blijken gepaard te gaan met z.g. „nachtblindheid". Deze ziekte komt echter weinig voor slechts 1 geval op de 200 tôt 300 personen zoodat degene, die meer moeilijkheden dan anderen heeft bij het loopen in het duister, niet dadelijk aan „nachtblindheid" hoeft tedenken. Wie met de tegenwoordige verduistering merkt, dat hij na den overgang van licht naar donker niet al te best kan zien, doet goed zich daar op in te stellen. De plotselinge overgang kan gevaarlijk wezen en daarom luidt de raad van prof. Weve voor dergelijke gevallen ga niet direct naar buiten, maar vertoef 'n minuut of vijf in een slecht verlicht vertrek. Uw oogen zijn dan zooveraangepast, dat 'tkijken op straat zeker mee zal vallen. Ook het kijken naar felle lan- taarns kan het aanpassingsver mogen weer ongunstig bëïnvloe- den en dient dus te worden ver- meden. Hij zocht zelf zijn foto uit. „lk wist niet, dat ik er zoo uitzag." Een eerzaam inwoner van IJsselmuiden, aldus het „Kamper Nieuwsblad", volgde onlangs het voorbeeld van velen en trok stadwaarts om zich een pasfoto „aan te laten meten". Hij stapte bij een der Kamper fotografen binnen en zag al direct een tafeltje staan, waarop een massa pas- foto's. Op zijn vraag (misschien wat onduidehjk gesteld ant- woordde de fotograaf, dat hij zijn foto's maar moest uitzoeken, ter wijl hij een handgebaar maakte, dat hij geen tijd beschikbaar had en ieder zich zelf moest redden. Onze man zege daarom zijn bril op en begon geduldig in de stapel kiekjes te zoeken. Na lang aarzelen vond hij de gewenschte exemplaren. Hij offerde zijn 45 centen en ging huiswaarts, na nog den assistent van den foto graaf zijn tevredenheid te hebben betuigd met de opmerking: ,,'k Vin 't meer dan fijn 'k wist niet, dat ik er nog zoo uitzag!" Thuisgekomen toonde hij trots zijn beeltenis aan moeder de vrouw, die haar bril eens recht- zette en na zorgvuldige bezich- tiging van de foto zuchtte ,,'t Is mooi man, ie lieken nog gien veertig jaor". Ailes scheen dus in orde, tôt plotseling de dochter van het echtpaar in de kamerdeur ver- scheen „Wat now vâ, è'j de foto's al klaor?" merkte zij ver- wonderd op, „en ik docht, det „Jao kiend, dat giet tegens- woordig in 'n wippien", ant- woordde „vâ" zelfbewust. „Kiek maor ies". De dochter, wat achterdochtig, bekeek de foto's en riep onmid- dellijk „Maar vâ. det bin ie 'ag'ies niet, ie 'ebben zeker de verkeerde foto's mee'eneumen". Moeder nam de argwaan van haar dochter onmiddellijk ge- deeltelijk over en wejfelde „Meissien, ia geleuve as da'j geliek 'ebben. 'k Doch al deerk, wat è'k nog een knappe baos". Vader zat sprakeloos en kon het nog niet direct gelooven, maar half overtuigd door de gedeci- deerde verklaring van zijn doch ter, zei hij „Det ei'j der nou van as die kerels zoo druk bin, z'ebben ies gien tied om 'n mensche fesoenlik t' 'èlpen en ze Iaoten oe alleen maor uut- zuuken". Plotseling ging de dochter een licht op. „Ie 'ebben oe toch wel eerst laoten fotogrefeeren zei ze, „veurdat ie gingen uut- zuuken? „Nee", antwoordde „vâ", „ik wis niet det det neudig was en de andere menschen die daor waren, deden det ook niet". Het slot van het drama was, dat de vader zich door de doch ter de bqginselen der fotografie- kunst liet uiteenzetten. Hij ging daarna nogmaals stadwaarts, leverde de foto's in, verklaarde het geval aan den ietwat ver- bouwereerden fotograaf en liet zich geduldig op een stoeltje drukken om nu werkelijk gefoto- grafeerd te worden. Hij zal deze week zijn pasfoto's kunnen halen en de fotograaf heeft hem beloofd ze niet tusschen de groote stapel te leggen. r Met GE de: „Z< dra me VOI Broodbonboekje. Boterkaart. Algemeen Distributiebonboekje. Petroleum. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. D. O. S. Officieele Mededeling. Burgerlijke Stand. ZONDAG 20 Oct. 1940. Plaatselijk Nieuws. BOEKBESPREKING. B, en het aanpassingsver- mogen van het 00g.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2