N Jeu TJ Fil 1 PfiH£»¥l F l.l Suggt zijn geldig Tel. hooge; n n ri Welke distributie-bons Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger Kielst i n I Tel. 2 P Wij een ut Neei Meel Noorderst Brugstr Den eerste in het pensif te regenen. soinbere voo satiekamer waren nog gelukkig nie doch iets laij en al spoec dien man mi een verschril iets bepaald was maai Iijkste mensi eens met go< doen nooit i liebben kan te bederven vinden zichz in elke omj en ze slagen Ik dacht - het een merkwa dat hij later vertelle Wel, binn me het lezef doordat hij i durend spra een slag nee bedeesd sch dat men nie men haar rei hindert men natuurlijk gei me Lezen k Wat hebt U Ik ben dol wilt U me altijd wie h daar langzai 1S in aile prijzen en Brood. De met „12" genummerde dubbele bonnen van 28 Oct. t.m. 3 Nov. voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Deze bons blijven geldig t.m. 5 Nov. De met 11 genummerde bons blijven geldig t.m. 29 Oct. Boter en Met. Boterkaart. Bon 14 van 26 Oct. t.m. 1 Nov. voor een '/2 pond boter. Vetkaart. Bon 14 van 26 Oct. t.m. 1 Nov. voor een 1 /2 pond margarine of boter. Deze bons blijven geldig t.m. 8 Nov. Vleesch en Vleeschwaren. De met „06. vleesch" ge- merkte bon van 28 Oct. t.m. 3 Nov. voor 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rant- soen vleeschwaren. De met „06 worst, vleesch waren" gemerkte bon voor een rantsoen vleeschwaren. Bonnen uit deze période blijven geldig t.m. 10 Nov. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bluedworst. De met 05 genummerde bons blijven geldig tôt 3 Nov. Brandstoffen. Gedurende October zijn gel dig Voor haarden en kachels bon 01, 02 en 03. Voor haarden en kachels bon 04, 05 en 06, thans turf of later kolen. Voor Centrale verwarming de bonnen 01 t.m. 06. Vervolgens aile eenheden der le période. Algemeen Distributiebonboekje. Grutterswaren. Bon 15 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Bon 28 van 9 Sept. t.m. 1 Nov. voor 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 76 van 5 Oct. t.m. 1 Nov. voor 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Bon 77 van 5 Oct. t.m. 1 Nov. voor 250 gram haver- mout of havervlokken of gort of grutten. Zeep. Bon 55 van 19 Oct. t.m. 12 Nov. voor 150 gr. toilet- zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkend waschmiddel of 200 gr. vloei- bare zeep. Meel. Bon 78 van 7 Sept. t.m. 1 Nov. voor een '/îPond tar- webloem of tarwemeel of rog- gebloem of roggemeel of zelf- rijzend bakmeel of boekweft- meel of gruitenmeel (z.g. ge- mengd meel). Suiker. Bon 42 van 26 Oct. t.m. 22 Nov. voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. Bon 114 van 28 Sept, t.m. 8 Nov. voor een '/2 pond kof fie of een 3/4 ons thee. Kaas. Bon 39 van 28 Oct. t.m. 10 Nov. voor 1 ons kaas. Scheerzeep. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleum. Petroleumzegel Période 6 van 9 Sept, t m. 3 Nov. voor 2 liter petroleum. Petroleum zegel Période A van 9 Oct. t,m. 10 Nov. voor verlichting. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Wij kunnen onze leden mede- deelen, dat op Dinsdag 5 No- vember de bekende ontdekkings- reiziger de Heer Strijbos uit Haarlem foor onze leden zal spreken over één zijner ontdek- kingsreizen. Het spreekt vanzelf dat dezen avond de moeite waard wordt. Wij willen dezen avond voor dit keer voor onze leden en aile huisgenooten van leden vrij toegankelijk stellen. De lezing heeft plaats bij Hôtel Faber en begint des avonds om half acht uur. Houdt alleu dezen avond zoo- veel mogelijk vrij. Voor niet leden en niet huis genooten van leden zullen kaart- jes verkrijgbaar worden gesteld bij aile bestuursleden tegen be- taling van 25 et. per persoon. D. O. S. Nieuwe leden Or. Bodewes, kleuters 4.30-5 30 C. Heikens. kleuters 4.30-5 30 F. Schomaker, DamesA 6.30-7.30 A. Schomaker, DamesB 9'/2-10'/2 M. Ronde, DamesB 9'/^-lO'/a A s. Vrijdag (Aller Heiligen) géén les. De Secretaris. Officiele Mededeling. „KWIE K" Wedstrijdprogramma voor morgen Kwiek 3—Woldjer Boys (aanvang 3 uur) N.O.V.O. 2—Kwiek 2 (aanvang 2 uur) Kwiek adsp.—H.S.C. adsp. (aanvang 1.45 uur) Opstelling Kwiek 2, H, Schomaker (aadv.). P. Drent, J. Geling, H. Drent, J. Kerdijk, J. Gibcus, M. Nagengast, B. Scholte Jr., R. v.d. Werff, J. Scheen, P. Deiman. Reserve: N. Mulder. Vertrek per fiets half één vanaf de Kl.meersterbrug. Kwiek 3. J. Bakker. H. Bodewes (aanv)., B. Mulder, P. Geling, N. Nagengast, H. Roose, G. Scheen, L. v.d. Werff, Chr. Meijer, H. Veerkamp, J. Stiekema. Reserve E. Hijlkema. Opstelling Adspiranten. L. v.d. Werff. H. Geling, B. Scholte. D. Meints, Ph. Scheen, A. Thiecke, J. Scheen, A. Simons, A. Deiman, N. Wiibrink, C. Stege. Reserve's: 0. Teuben, F. v.d. Werff, H. Mulder. Scheidsrechter M. Scheen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 3 November '40. Kwiek—Muntendam 3. Siddeburen 2 Kwiek 2. Wagenborgen—Kwiek 3 F.V.V.—Kwiek. Indoortraining Vanaf Don- derdag a.s. zal iedere week 's avonds in de turnhal Hooge- zand een indoortraininggehouden worden. Onze ieden, die hiervoor intresse hebben, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij M. Scheen, M. Nagen gast of W. Manekamp waar nadere inlichtingen gegeven wor den. Wij vertrouwen, dat spe- ciaal onze eerste en tweede elftallers zich zullen opgeven. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER 18-24 Oct. Geboren Hinderika Louisa, d.v. Ties Staal en Trientje Hin derika Klaasina Dijk, wonende te Hoogezand fjelena Maria Theresia, d.v. Peter Jan Theu- wissen en Tecla Zuzanna van der Werff; Huibert, z.v. Hendrik Dijk en Lammechina de Vries. Ondertrouwd Harm Middel- ans, 24 j., Veendam en Johanna "arbara Wijndels, 21 j,, Sappe- meer, Overleden Jan Kremer, 18 dagen, z.v. Berend Kremer en Boukjc Coenraads Roelof Bor- cherts, 68 jechtgenoot van Jantina Kuiper. HOOGEZAND 18-24 Oct. Geboren: Harmanna Tecla, d. v. Bernardus L. Kerdijk en Antonia M. Bodewes, Martens- hoek; Jan Hendrik, z. v. Poppe Wolters en Hendrikje Reinders, Kropswolde Niessien, d.v. Jan Ramaker en Frouktje Akkerman, Windeweer; Judith, d.v. Andries Gootdorp en Charlotte Simons, Hoogezand. Ondertrouwd Hannes K. Kappen, Hoogezand, onl. te Sappemeer en Anna M. de Keij- zer, Hoogezand. Getrouwd Wicher Gerh. Swart en Bernardina Har. Teuben Jan Homan en Pieterke Prins; Jan Klinkhamer en Jantje Struik Gerrit Ensing en Kornelske Wie- renga. Overleden Pieter Huizinga, oud 60 jaren, laatst echtgenoot van Aaltje Dijkema; Johannes Th. Eising, oud 74 jaren, wednr. van Alida M. Bodewes. SLOCHTEREN 17-23 Oct. Geboren Onko Pieter, z. v. K. J. Holtkamp en G. Folkersma, Schildwolde; Elsien, d. v. H. J. Baptist en C. Holstein, Hark- stede Maria, d.v. W. van Goinga en G. Pottjegort, Hélium. Ondertrouwd E. R. Veldman en J. C. de Vries, beiden wonende te Schildwolde. Getrouwd J. Veenema, 25 j., Slochteren en H. Staal, 24 j., Harkstede. Overleden Klaas Schipper 92 j., weduwnaar v. H. van der West, Siddeburen. Predikbeurten. ZONDAG 27 Oct. 1940. Herv. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. C A. Schenk. Hoogezand n. m. 2.30 uur, ds. D. Bender. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek v. m. 10 uur, ds. D. Bender. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert: n. m, 2.30 uur, ds. Kruizinga. Harkstede Scharmer v. m. 10 uur, ds. Smids. Kolham.: v, m. 10 uur, ds Kwint. Slochteren n. m. 2.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v. m. 10 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek: v. m. 10 uur, ds. v. d. Vlugt. Doopsgez. Gem. Sappemeer: n. m. 3 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom Viering H. Av. en Dankzegging. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur, de heer F. Faber. Schaaphok: v. m. 10 uur, de heer Blauwwiekel, Vroombosch n. m. 3 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 4 uur, ds. C. Brandt 's av. 7.30 uur, Jeugd- dienst. Foxhol v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, Evang. Wolters 's av. 7 uur, Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand Van Royenstr.: v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 7 uur, Verlossingsamenkomst. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155. Plaatselijk Nieuws. Hoogezand—Sappemeer. Goed bezocht was de alge- meene ledenvergadering van de Handelsvereeniging „Hoogezand- Sappemeer", die onder voorzit- terschap van den heer Mr. Dr. J. H. Bast in Het Bontehuis is gehouden. Uit het verslag bleek, dat den penningmeester, den heer P. van Dijken, bleek, dat de totale ont- vangsten, incl. saldo, f 1401,56 waren, waarvan aan contributies f 573.40. Aile uitgaven bedroegen f 767.62, bij de Ned. Wiss. en Eff. Bank was f 565,40 gestort, zoodat er een kassaldo overbleef van f 68,56. Décharge werd verleend, nadat de heer D. Poelstra namens de kascommissie het rapport accoord had verklaard. In een keurig verslag weesde secretaris, de heer J. J. Smedesjr, op de sombere tijden, die voor- al ook de middenstand thans doormaakt. Er stonden lichtpnnten tegenover. Er was bij de middenstanders een groeiende homogeniteit, or- ganisatorisch viel er voor de Handelsvereeniging groote wins- ten te boeken. Zoo waren er twee nieuwe onderafdeelingen opgericht, n.l. die van het krui- deniersbedrijf met 54 en van het textielbedrijf met 30 leden. Dank bracht hij aan deze groepen, vooral aan de stuwende krachten, dank ook aan directeur en lee- raren van den door de Handels vereeniging gestichten midden- sjandscursus, waarvan van de 100 leerlingen 87 waren geslaagd, thans verder overbodig, wijl de opleiding op de Handelsavond- school wordt gegeven. Na te heb ben gewezen op de onverzette- lijke arbeidslust, die bij de mid denstanders is gebleven, op hun bewijs van medeleven met de in Rotterdam zwaar getroffen collega's, voor wie door de vereeniging f 100 was gestort, wekte de secretaris er krachtig toe op om die arbeidslust te blijven handhaven en zich nog hechter aaneen te sluiten in het belang van zich zelf en van het algcmeen. De heeren W. Pol en G. H. Kuiter werden als bestuursleden herkozen. Nadat de vergadering officieel had besloten om de textielgroep als onderafdeeling toe te laten en eveneens om het bestuur uit te breiden met 2 leden, verte- genwoordigers vandeafdeelingen Kruideniers- en Textielbedrijven, werden als zoodanig resp. ge- kozen de heeren D. Poelstra te Sappemeer en W. Gorens te Hoogezand. Na uitvoerige discussie werd ten slotte op voorstel van het bestuur een algemeene regeling der winkelsluiting voor de maand November vastgesteld voor aile leden-winkeliers, behoudens en- kele uitzonderingen, n.l. sluiting van 1 t m, 15 Nov. a.s om 6 uur en van 16 t.m 30 Nov. om 5.30 uur. Hoogezand. Tôt grafdelver is door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem., alhier, benoemd de heer G. Niewold, alhier. De tôt opperwachtmeester bevorderde wachtmeester leklas H. Broersma, alhier, is als op perwachtmeester geplaatst te Vlachtwedde en de wachtmees ter le klas P. A. Selles is van hier als zoodanig overgeplaatst naar Zweeloo. Onze plaatsgenoot de heer K. Buma, wegwerker bij de Ne- derlandsche Spoorwegen wordt met ingang van 3 November overgeplaatst naar Hindeloopen, Friesland, waar hij is benoemd als Ploegbaas. Volgens verordening no. 73 van den Rijkscommissaris mag in bebouwde kommen per auto niet sneller worden gereden dan 40 K.m. Wat blijkbaar aan velen onbekend is, altnans, indien men op de snelheden van sommige automobilisten in de bebouwde kommen acht geeft. Ook zal wel opzet in het spel zijn. Dat men een overtreding overigens niet steeds ongestraft kan doen, bleek Woensdag op de zitting van het kantongerecht te Zuid- broek. Daar werd wegens ge- noemde overtreding, begaan in deze gemeente, Daniel J. H. uit Haarlem veroordeeld tôt f 15.— b. of 15 d. h. Westerbroek. Op de Eems heeft de goed geslaagde proef- vaart plaats gehad van het motorkustvaartuig „Jans" ge- bouwd bij v.d. Werff's Scheeps- bouw, alhier, voor rekening van den heer J. Timmer te Groningen. Het schip is gebouwd onder klasse British Corporation en Ned. Scheepvaartinspectie en is van het gladdek type. Het heeft midscheeps een stalen mast en twee dito laadboomen, waarvoor voor het laden en lossen opge- steld zijn twee Bodewes' hijsch- lieren met elk een 8 p.k. Lister met een hijschvermogen van twee ton. Het hijschgerei is gelevérd methetcertificaatHaveninspectie. Voor op het dek is een motorankerlier geplaatst met een 6 p.k. Lister. Voor de voort- stuwing zijn in de moterkamer geplaatst een 195 p k. tweetact Brons- en een 6 p.k. Brons- motor voor aandrijving van de hulpwerktuigen enz. Verder is het geheele schip electrisch verlicht en zijn aile hutten voorzien van centrale verwarming. Het schip is groot plm. 350 ton d.w., nreet 294 66 bruto en 130.02 netto Reg. ton en heeft de vol- gende afmetingen Lengte L.L. 38 M., breedte o.d. spanten 7.05 M. en 2 90 hol. Het is voorzien van een Oertz- roer, waarmee het zeer goed bestuurbaar bleek en waarmee met het schip zeer goed kon worden gemanoeuvreerd. Op de proefvaart behaalde het schip een snelheid van 91 2 niijl in ballast en voldeed ruim aan aile gestelde eischen. Het werd dan ook zeer tôt tevredenheid door den eige- naar overgenonien. Martenshoek. De 74 jarige J. T. Eising, wonende aan de Smitslaan, is Woensdagavond, komende van den barbier, ten- gevolge van de duisternis bij de sluis in het Winschoterdiep ge- raakt. Wel werd hij op den wal gebracht, doch het mocht aan dr. de Jong, die het een uur lang beproefde, niet gelukken de levensgeesten weerop te wekken. Geestelijke bijstand werd nog verleend. Ook de doktoren Blonk en Schober waren later aanwezig. Slochteren. B. en W. heb ben ter benoeming van een con cierge in het gemeentehuis voor- gedragen de heer H. Kruizinga te Zuidlaren, voorheen sergeant- majoor-instructeur bij het 12e reg. infanterie. De Nederlandsche Unie te Groningen. Ledental neemt dagelijks met 200 250 toe. Met het overschrijden van een ledenaantal van een half millioen heeft de Nederlandsche Unie een mijlpaal bereikt, welke hier en daar ongetwijfeld aanleiding zal geven tôt de vraag hoe groot het aandeel van Groningen, de provincie toch van een der leden van het driemanschap, in dezen groei is. Volgens gegevens, welke ons van de zijde van het gewestelijk secretariaat zijn verstrekt, kan het ledenaantal der Nederland sche Unie in deze provincie op rond 35000 worden gesteld, het geen ongeveer overeenkomt met één lid op de driegezinnen. De stad Groningen met een leden tal van om en bij 10.000 geeft een zelfde verhouding te zien. Dit ledental neemt nog iederen dag met 200 250 toe, waarvan er in de stad op het bureau van het gewestelijk secretariaat in de Zwanestraat dagelijks 80 100 kunnen worden geboekt. Dit succès is voor een belang- rijk deel het gevolg van de intensieve propaganda, welke ook hier op allerlei wijzen onder de verschillende bevolkingsgroe- pen is en wordt gevoerd. Onder deze propaganda neemt de col portage met het weekblad „De Unie een voorname plaats in. Wekelijks worden in de provincie Groningen hiervan 15.000 exem- plaren aan de man gebracht, waarvan alleen reeds in de stad Groningen op Zaterdagmiddag 8 9 duizend. Dezer dagen wordt een extra propagandanummer van „De Unie" in 110.000 exemplaren huis aan huis in stad en provincie Groningen verspreid. De insignes der Unie iVinden al een even grooten aftrek iedere nieuwe voorraad, welke het ge westelijk secretariaat ontvangt, is steeds in een minimum van tijd weer uitverkocht, terwijl alleen reeds de aankondiging, dat er binnenkort fietsvlaggetjes van de Unie verkrijgbaar zullen zijn, groote vraag daarnaar heeft doen ontstaan. Het aàntal afdeelingen in de provincie Groningen bedraagt thans 35 en neemt nog regel- matig toe. Naast het gewestelijk bureau te Groningen zijn reeds plaatselijke bureaux te Veendam en Winschoten geopend, terwijl binnenkort Appingedam en Hoo- gezand-Sappemeer zullen volgen. In Haren is sinds een week in de Kerkstraat een z.g. vliegende winkel geopend met als resultaat meer dan 150 nieuwe leden in enkele dagen. In verschillende plaatsen zul len dezer dagen groote besloten ledenvergaderingen worden ge houden, zooals er Zaterdag j.l. reeds één te Ter Apel heeft plaats gevonden. Thans zijn o.a. Veendam, Haren en Hooge zand aan® de beurt. Er blijkt voor deze bijeenkomsten overal zeer groote belangstelling te be- staan, waaraan ook het feit, dat mr. J. Linthorst Homan als spreker optreedt, wel niet geheel vreemd zal zijn. Verder worden er door de geheele provincie heen avond aan avond bijeen komsten gehouden van de z.g. 20 man sterke kerngroe- pen. Uit dit ailes blijkt voldoende dat „De Unie" ook in Gronin gen haar actie onverflauwd voortzet, waarbij het steeds toe- nemende ledental uit aile krin- gen der provinciale bevolking een krachtige stimulans vormt. De laatste weken is vooral een grootere toevloed van leden merkbaar uit kringen, welke zich aanvankelijk iets meer gereser- veerd hielden, namelijk uit die der arbeiders en uit de „rechts" georienteerde bevolkingsgroepen. Wijst dit er reeds voldoende op, dat „De Nederlandsche Unie" steeds meer aile landgenooten gaat omvatten een sprekend voorbeeld geeft daarvan wel het dorpje Sellingen, waar de Unie rond 400 leden telt. Ook in de samenstelling van den gewestelijke raad, welke dezer dagen zal worden gein- stalleerd, zal deze algemeenheid tôt uitdrukking komen, evenals trouwens in die van de plaatse lijke raden, die daarna haar beslag zullen krijgen. Verkeers- en verduiste- ringscontrôle. Strengere maatregelen. De directeur-generaa! van politie heeft blijkens het Al- gemeen Politieblad aan de procureurs-generaal het volgende geschreven De Befehlshaber derOrdnungs- polizei heeft mij het volgende bericht „De in de période 2 tôt 15 September j.l. door de Neder landsche en Duitsche politie ge- zamenlijk uitgevoerde verkeers- en verduisteringscontrole heeft uitstekend voldaan. De samen- werking met uw ambtenaren was goed. Het is echter geble- ken, dat dezen, wanneer zij zelfstandig dienst doen, bij in- grijpen tegen verkeersovertredin- gen niet seherp genoeg optreden. Ten einde vooral dewielrijders, die zich in het verkeer nog zeer ôngedisciplineerd gedragen, op te voeden, is zulk optreden van groot belang. Het kan niet wor den geduld, dat nog steeds wiel- rijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eerste plaats met aile middelen een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgende overtredingen worden opgetreden 1. on voldoende verduistering van rijwielen en motorrijtuigen 2. wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet; 3. richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt 4. maximum snelheden worden overschreden 5. rijden door Nederlandsche motorrijtuigen in de verboden uren". Tôt zoover de Befehlshaber der Ordnungspolizei. Ik moge U verzoeken er op te willen toezien, dat de politie aan de gewraakte overtredingen bijzondere aandacht wijdt. Het zou van nut kunnen zijn, dat U zich van tijd tôt tijd door de onderscheiden politie- instanties ter zake verslag doet uitbrengen. Landbouwbedrijf en Ontslagverordening. Een landbouwer te Bourtange had op 29 Juni één zijner knech- ten ontslagen, zonder daarvoor vergunning aan te vragen bij den directeur-generaal van den arbeid, De landbouwer werd hiervoor geverbaliseerd en heeft reeds voor den Kantonrechter te Win schoten terecht gestaan. Deze ontsloeg verd. van rechtsvervol- ging, omdat naar zijn meening een landbouwbedrijf niet valt onder het begrip Gewerbebetrieb. Mm

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2