Echt gezellig Leesbibliotheek M. A. BOUMAN Drukwerken Erres ol PhiSips Radio-toestel VoEkszaak H. Schaap Prima Bonsumptie Koolrapen KEURIG UITGEVOERD. Drukkerij T. K. Kremer Baby-Uitzetten Derk Blaak, H. TEUBEN Wringers P. v. DIMES - Hugezand. v.h. E. TES HAVE Zoowel in groote als kleine oplagen en in elke gewenschte uitvoering worden in den kortst mogelijken tijd en tegen de laagste prijzen geleverd door wmmxi Mej. Gr. BRAAM Lippenstift. Nu is het de tijd Advertentie's en Drukwerken HOOGEZAND (Martenshoek) Tel, 75 meskant bez. Moulmain Teakplaten, Java- Teakzwalpen en -Dolken. Mooie eiken Stammen Triplexplaten. A. J. v. d. VEEN - Kalkwijk. een enorme sorteering P. v. DU KEN - Hoogezand. -^2L- JE JE —l»., a*.in aile nriizen en kan het zijn, wanneer men de Lange Winteravonden verkort, door het lezen van een boek uit HOOGEZAN D - Tel. 81. Romans, Jongens- en Meisjesboeken. Catalogus op aanvraag gratis verkrijgbaar. Lage tarieven. voor het aanschaffen van een Laat U inlichten door t.o. R.K. Kerk SAPPEMEER Telefoon 275. Inruil oude toestellen. Vraagt demonstratie en betalingsvoorwaarden. Erkend Radiohandelaar. Uw adres. In COMPLETE Wiegen en Kinder-Ledikantjes vindt U bij ons een mooie sorteering. b. h. Gemeentehuis, HOOGEZAND. in aile prijzen en modelien. Noorderstraat 56 Sappemeer. KREMER's Vulpenhuis Noorderstraat 54 - SAPPEMEER. KOLHAM - Telefoon 183x Agentschap voor „Oost-Goorecht" en „Slochter Courant" worden z o n d e r prijsverhooging aangenomen. levert scherp concurreerend uit voorraad M. HUNER. 1k was de eenige, die wist van Reginald's liefde voor zijn mooie nichtje May. Wij waren schoolkameraden geweest en een tijdlang dweepten May en ik met Reggie. Toen werd May wat zij bleef tôt aan haar dood, enkele uren daar gelaten een betooverende vrouw, die zooveel aanbidders had zoozeer glansde en schitterende in demondai- nen kring, waarin zij leefde, dat zij ons een beetje vergat, mij, haar oude vriendin, Letty en Reginald. En toen ze twintig was, trouwde ze met den veel ouderen, beroemden violist Gar- ding. Reginald vertrok voor 'n grooten zwerftocht door allerlei landen. Soms ontving ik een brief van hem en ant- woordde trouw. Mij alleen had hij iets laten merken van de wond, die dit huwelijk hem had toegebracht. Bij mij kwam hij, drie jaar later, toen hij in het vaderland was teruggekeerd en ik wist, dat hij slecht één ding van mij wilde weten of May gelukkig was. Ik vertelde hem, dat ik May langen tijd uit het oog had verloren, door mijn werk ik had sinds jaren een werkkring, hoewel mijn geldelijke omstandigheden mij daartoe niet nood- zaakten mij geen tijd liet voor veel genoegens. Ik wilde er niet bijvoegen dat het leege leventje van vermaak, dat zij voerde, mij niet in 't minst aantrok, doch in de laatste maanden was ik toevallig weer meer met haar in aanraking gekomen. We hadden zelfs beiden bij dezelfde kennissen gelogeerd en voorzoover ik kon nagaan, was zij zeer gelukkig. De oude May van altijd, zei ik, nog mooier, als het mogelijk is, coquet, een flirt En haar huwelijk Het kwam eenigs- zins moeizaam over zijn lippen. Wel ik geloof, dat het goed gaat. Hij is nogal zonderling, een echte kunstenaarsnatuur. Daarbij heeft hij gemengd bloed, zijn moeder was een Spaansche. Ik geloof, dat er onder zijn koel en beheerscht uiterlijk veel tempérament schuilt en dat hij nogal jaloersch was. Maar men merkt aan ailes, dat hij haar aanbidt. Eenige weken later, toen ik met Reggie een tentoonstelling bezocht, stonden wij eensklaps tegenover haar. Ze was nog mooier, dan vroeger, al leen wat bleek, hetgeen haar echter nog interessanter maakte. Haar man speelde dien avond voor een liefdadig doel, ze was in gezelschap van een harer vele vrienden, maar ze noodigde ons beiden te eten voor den volgenden dag. Wat Reggie, die haar sinds jaren ontvluchtte, ertoe bewoog dit aan te nemen, hoorde ik pas, toen wij weer samen waren. Hij zei Er is iets vreemds aan haar zij is toch niet ziek? Misschien wat bloedarm, zei ik, men vertelde me laatst dat ze een flauwte had gehad ze leidt ook een vermoeiend leven, dat de zenuwen uitput. Hij zweeg, maar ik voelde, dat hij zich ongerust maakte over May en dat dit hem ertoe gedreven had, de uitnoodiging aan te nemen. May straalde van vroolijkheid aan het intieme, bijzonder gezellige diner, waar wij mee aanzaten den volgenden dag. Haar man begroette ons met zijn gewonen, teruggetrokken ernst. Hij was leelijk, maar hij gold voor een van de grootste musici ter wereld. Had May hem ooit liefgehad 1k ge loof niet, dat zij tôt liefde in staat was. Maar zij moest veroveren, altijd meer, dat was haar natuur. Garding gold voor een vrouwenverachter tôt hij haar leerde kennen. Zij bracht hem aan haar voeten en trouwde met hem, zooals een Indiaan de scalp van een overwonnen vijand meeneemt. Hier- mede wil ik niets onaardigs van May zeggen. Ze was in haar soort goed- hartig, zou geen bedelaar voorbijloo- pen zonder iets te geven, geen kind of dier ooit kwaad doen, maar ze was doordrenkt van ijdelheid en een aan- bidding voor zichzelf, die bijna aan- doenlijk was. Na het diner dronken wij onze koffie in haar eigen kamer en toen merkte ik op, dat zij steeds bleeker werd. 1k zag, dat zij wat rouge op haar wangen wreef en met een gouden lippenstift haar lippen rood verfde. Het was mij reeds opgevallen, dat zij zich meer schminkte dan vroe ger, maar die roode lippen stonden haar heel pikant. Eenige dagen later hoorde ik, dat zij weer een flauwte had gehad. En twee weken na dit diner ik had noch haar, noch Reginald meer gezien, daar ik voor zaken op reis moest, trof mij het bericht van haar dood als een donderslag. Ik had haar nooit werkelijk liefge had, mijn gevoel voor haar was ver- mengd met een zekere geringschatting en met bitterheid. Want zoolang zij leefde, scheen Reginald niet bij machte, mij te zien als iets anders dan een laatste verbindingsmogelijkheid tus- schen haar en hem. Doch dat zij zoo jong zou sterven, zij, die het leven zoo genoten had, trof mij toch diep. Ik woonde haar begrafenis bij. Onder bloemen bedolven werd de kist in de donkere aarde gelaten en ik had een visioen van haar zooals ik haar het laatst gezien had mooi en stralend en genotzuchtig, met in haar wat bleek gelaat, die roode lippen, die zéér roode lippen, die mij nu tragisch voorkwamen. Zij moest reeds Iang lijdend zijn geweest, en hartziekte, die haar langzaam ondermijnde en zonder twijfel had zij haar redenen gehad, arme ijdele May, om zich meer te schminken dan vroeger. Eenige dagen na de begrafenis kwam Reginald bij mij. Hij zat tegenover mij, als vaak tevoren en ik vermeed het, hem iets te vragen of over May te spreken. Hijzelf begon erover en wat hij zei, deed mij opspringen van schrik. Letty, zei hij, ik ben er van over- tuigd dat May vermoord is. 1k vreesde in ernst, dat het verdriet zijn verstand geschokt had. Hij schudde het hoofd, als in antwoord op onuit- gesproken woorden. Neen maar ik merkte de ver- andering in haar op, misschien meer dan jij en anderen. 1k merkte dadelijk, dat May zieker was dan men meende. Dat zij sporen van haar zwakte ver- borg onder rouge. Haar hel-roode lippen vooral troffen mij en ik zag, hoe zij herhaaldelijk het lippenstift over haar lippen haalde. Het kwam mij voor, dat men bezig was een zeer ernstige kwaal te verwaarloozen en ik sprak er eerst met haar, later met haar man over. Beiden toonden zij niet in 't minst ongerustheid. Wat bloedarmoede en haar hart was niet erg sterk maar geen gevaar, o, absoluut niet Je zult zeggen, Letty, dat ik bevoor- oordeeld was tegenover Garding. Neen, ik was het niet, dat verzeker ik je. Ik heb, zooals je misschien niet weet, May in de laatste weken voor haar dood tamelijk veel gezien en gespro- ken en ik ben ervan overtuigd, dat zij hem behandelde op een wijze, die geen man verdragen kan zoolang hij nog eenig zelfrespect bezit. Hij was een stuk speelgoed voor haar, zooals hij stokte even en voegde er toen bij zooals aile mannen, die zij onder haar betoovering bracht. En deze man is een te sterke per- soonlijkheid om zich als stuk speel goed te laten gebruiken. Hij kon na- tuurlijk van haar scheiden, maar hij had haar lief, op een primitieve, wilde wijze. Hij gunde haar aan nie- mand anders en daarom doodde hij haar". Maar Reggie, stamelde ik, hoe kom je op die gedachte? 1k ben er op gekomen, zei hij ern- stig, omdat, een dag vôôr haar dood haar gouden lippenstift, dat zij altijd gebruikte, verdwenen was. Ze maakte er nogal ophef van, in den nerveuzen toestand waarin ze verkeerde. Het was een geschenk geweest van haar man, hij troostte haar en bracht haar een ander mee. Letty, ik zal het niet kunnen bewijzen, maar ik ben ervan overtuigd, dat hij haar vergiftigde, sinds langen tijd langzaam vergiftigde, door midael van het lippenstift. Hij was het, die het haar gaf, die haar ertoe bracht door te beweren, dat haar lippen bleek waren, zich ermee te schminken ik heb dat ailes uit- gevorscht door haar kamermeisje en kennissen uit te hooren. Er waren vaak scènes in den eersten tijd van hun huwelijk. Later maakte hij geen scènes meer hij had zijn vreeselijk besluit genomen. En toen hij wist dat zij verloren was nam hij het vergif tigde lippenstift weg, om ieder spoor van bewijs uit te vagen. Maar, als dit zoo is, dan moeten er sporen van vergif in het lichaam zijn te vinden. Riginald schudde langzaam het hoofd. Ik heb over deze zaak meer gedacht, dan je vermoedt en ze grondigonder- zocht. Een vriend van me, in Spanje, zond me nauwkeurig informaties over de familie van Gardings moeder. Het heet, dat in die familie een gif bekend is, dat langzaam doodde en geen sporen naliet. Er volgde een stilte, waarin ik ver- stijfd van ontzetting hem aanstaarde. Toen bracht ik uit: Maar als dat zoo is, dan moet de politie Hij onderbrak mij. De politie? Er zullen geen sporen worden gevonden en het lippenstift is weg. Bovendien ik heb geen behoefte eraan dien man bij de politie aan te klagen. Heb je zijn gezicht gezien bij de begrafenis Ik had het gezien en ik wist, wat hij bedoelde. Het leven strafte dezen man meer dan welke justitie kon doen. Vier jaren later,'wij waren getrouwd en zielsgelukkig met elkander, bezocht ik met Reggie een concert. In de pauze wandelen wij wat rond in de breede wandelgangen. Ik zag mijn beeld in den spiegel weerkaatst en greep, met het instinctieve gebaar van een vrouw naar mijn poederdoosje. Toen ik me gepoederd had, nam ik mijn lippen stift, doch voordat ik mijn lippen ermee aangeraakt had, bleef ik als verstijfd staan. In den spiegel had ik den blik van twee oogen ontmoetdie op mij gericht waren met een uitdruk- king van zoo vreeselijke ontzetting, dat het lippenstiftje uit mijn vingers viel. De oogen waren donker en lagen diep in hun holen, het gelaat was dat van een oude man, maar toch kwam het mij bekend voor en eensklaps wist ik, wie het was Garding Toen ik naar hem informeerde, ver telde men mij, dat hij sinds eenigen tijd zeer lijdend was, blijkbaar in hooge mate overspannen en niet in staat meer, concerten te geven. Op zijn laatste concert is hij blijven steken, midden in een vioolsonate, die hij honderden malen gespeeld had, zei een dame. Ik zat dicht bij hem en kon zijn gezicht goed zien. Blijkbaar kwam de heele zaak hieruit voort, dat hij zich ergerde omdat een dame dicht bij mij midden onder zijn spei bezig was zich te poederen en haar lippen rood te maken. Hij staarde naar haar, alsof hij een spook zag en was niet bij machte, verder tespelen. ik moet ook zeggen, dat het hoogst ongepast was. (Nadruk verboden). mm Plj peu VOOR ISDERE HANO CN IEDERE B'URS

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 4