Jeu J.l MAKSEPEIN nt St. Nicolaas Boter Electr. lijwiellampen H. NANNINGA A. ELZINGA ZOON, Versche Snijbloemen, H. C. PRENGER, Firma J. KNOL en Zn Onze Letters zijn nie! gevuld B. PBMPSTBA, Hooldstr. 96 »De Breînaaid« Boter- banketletters H. VENEKAMP, 1 SPEELGOED FOÏO FOTOHUIS en zijn Knecht le soort nieuwe KI|WIELEN. Statimsslr. SAPPEMEER vdWERFFeCo Uw MEUBELEN herstellen en opnieuw Bekleeden j. KLIPHUIS, LEERDAMS GOED maar met zuivere Amandelpers 'n Handwerkje als St. Nicolaas-Cadeau Ghocolade figuren IIOOGEZAND. Ibetere soort Speelgoed. zijn: Zaterdag 23Nov. Woensdag27 Nov. Zaterdag 30 Nov. Woensdag 4 Dec. letters j banket banketstaven Voor St. NicoSaas Dragertassen - Jasbeschermers rnaÊsmmmÊMBmmaÊÊëÊËBÊmEÊÊËSEËÈÊRS door den vakman. Pracht St. Nicolaas Cadeaux Gevulde Speculaas. Tel. 29 - HOOGEZAND. met namaak Voorgetekende tlieedjes Wol- en Handwerkhuis Evenals vorige jaren ook nu weer onze heerlijke Tel. 2 Wij een tif Neel H v G N va gei hoi pei I De( F.V Fro D Vrij turn huis adsj D is w mesl Vc geen extrj Dins A.s 3.30 gens Er w leden Saf in de met 3 veldw midde H. Ve en J Hoo gemee bouw gemeei gemakl central ding ei stemd automo brenger heeftin het Kit oude m mende kunnen f 4200.- E M Bi Di Er W M; Se En En Ja, Ma En Da En Vot Mai En Zek lets Wal Tus; Ze i Voo En i V 00! Wan Kijk De g En h En a Een I Onze elo kachels en lornuizen elo rijwielen Telefoon 92. is weer gereed.j |Schitterend voor 10, 25 en 50 cent. Komt U eens vrijblijvend kijken, U vindt er zeker iets voor U bij, en zeer veel voor j Uw kinderen. Wij ETALEREN heden uitsluitejid in een reuzen sortering Kielsterstraat 15 Tel. 73 lOok groote keuze in KEUSCMENSfelB O MET PROEKPAK Drogist erv Vi &.H.TEUBEPL mooi afgewerkte in passende lijst. naast Gem.huis Tel. 388 - Floogezand in onze zaak van 3-5 uur en geven aan brave kinderen VERSNAPERINGEN. Alléén kinderen onder geleide hebben toegang. Ruime keuze in in verschillende soorten en prijzen. Parallelweg 21 Officieele Publicatiën. Laat daarom Niet VAKKUNDIGE reparaties zijn ALTIJD te duur. Laat Uw reparaties en veranderingen eens door ons uitvoeren en U zult tevreden zijn. steeds voorradig. SAPPEMEER-OOST - Tel. 263. Ëen kranlczinnige dag. WILHELM L1CHTENBERG. De heer Ottokar Dirmoser, tioofd- boekhouder bij Brenslich Co, ver- laat, precies als aile andere dagen om half acht de echtelijke woning. Hij is zooals aile dagen heerlijk uit- geslapen en hij begeeft zich als iederen dag naar de tramhalte om haar zijn kantoor te gaan. Men zou niet kunnen zeggen zijn „geliefd" kan toor, maar toch een kantoor, waaraan hij door een Entente cordiale is ver- bonden. En dat is al heel wat. Meneer Dirmoser hoeft maar drie Stappen te doen tôt aan den eersten hoek. Ailes in zijn leven klopt als een bus. Ailes geschiedt volgens een be- paald schéma. Ook de toevalligheden passen daarin. En zoo doet zich elken dag het wonderbaarlijke toeval voor, dat hij het dienstmeisje van Flenke derde verdieping links precies op den hoek van de straat tegenkomt, als ze terugkeert van den winkei, waar ze een kan melk heeft gehaald. Na- tuurlijk ontmoet hij haar vandaag weer. En wacht op den bekenden blik een mengeling van verbazingen voldoening. Het meisje komt. De blik volgt. Maar deze is anders dan gewoonlijk. Het meisje blijft een moment stokstijf staan voor Dirmoser, beziet hem met eenige ontsteltenis en vervoigt dan snel haar weg. Meneer Ottokar Dirmoser heeft in de vroege ochtenduren geen tijd om na te denken over de mysterieuze han- delingen van dienende geesten. Het kantoor wacht, dus loopt hij door. Voor den boekwinkel staat natuurlijk meneer Schmutzer, de eigenaar. De beide heeren groeten elkaar altijd zeer vriendchappelijk. Dat hoort ook bij Steeds in voorraad en zonder bon Bégonias, Cyclamen, Primulas enz., groen blijvende Planten Groote voorraad w.o. Potjes, Kannen Bakjes enz. Wij hebben een GROTE SORTERING w.o. Ontbijtlakens, Theemutsen, Spatkleden, Bridgekleden, Nachtzakken, Schortjes, Papier- mandjes, enz enz. KANTKLEEDJES allé maten. KERSTK LEDEN, aparté dessins. Tevens ruime keuze in Luxe Doosjes Dames Zakdoekjes Noorderstraat 53 Sappemeer. Vleesch van frauduleuse siachtingen. De Burgemeester van HOOGEZAND Gelet op het bij hem ingekomen schrijven d.d. 19 November j 1 van den Veterinairen Inspecteur van de Voiksgezondheid te Haren en van den Geneeskundigen Inspecteur van de Voiksge zondheid te Groningen, waarbij het volgende wordt medegedeeld „Uit ingekomen berichten van burgemeesters, keuringsvee- artsen en opsporingsambtenaren is ons gebleken, dat het aantal frauduleuse siachtingen den laatsten tijd aanzienlijk toeneemt. Doel dezer siachtingen is, de bevolking, buiten de distributie om, vleesch te verschaffen. Doordat deze siachtingen geschieden in stallen, schuren en dergelijke gelegenheden, die allerminst hygiënisch zijn ingericht, het vleesch niet wordt gekeurd, ondanks het feit, dat het meer- malen afkomstig is van zieke dieren en doordat bij het slachten, de bewaring, de bewerking en het transport niét de noodige voor- zorgsmaatregelen worden genomen ter voorkoming van bezoedeling en bederf, bestaat de kans, dat door het nuttigen van dit vleesch schade aan de -gezondheid wordt toegebracht." Wijst de inwoners dezer geineente ernstig op vorenstaand ge- vaar en waarschuwt mitsdien tegen het koopen van vleesch, dat niet gekeurd is en ten bewijze daarvan niet is voorzien van de bekende, krachtens de Vleeschkeuringswet voorgeschreven stem- pelmerken. HOOGEZAND, 21 November 1940. De Burgemeester van Hoogezand, J. TIJIN. VERORDENIN'G betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levens- middelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan onder: I. Afvallen van levensmiddelen" hetgeen het Afvallenbesluit 1940 I daaronder verstaat. II. Dierlijke afvallen: hetgeen het Afvallenbesluit 1940 II verstaat onder vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodge- boren dieren. Artikel 2. 1 De bewaring van afvallen van levensmiddelen, die krach tens art. 2 van het Afvallenbesluit 1940 I moeten worden bev/aard, geschiedt afzonderlijk en zonder vermenging met andere stoffen of voorwerpen. 2 De in het le lid bedoelde afvallen van levensmiddelen moeten afzonderlijk en zonder vermenging met andere stoffen of voorwerpen zoo spoedig mogelijk ter beschikking worden gesteld van de personen of lichamen, die door Burgemeester eu Wet- houders voor het inzamelen van deze afvallen zijn aangewezen. Artikel 3. Hij die een cadaver van een hond of kat ter beschikking heeft moet dit zoo spoedig mogelijk ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders daarvoor aangewezen, afleveren of, door middel van de diensten, lichamen of personen door Burgemeester en Wethou ders voor de inzameling van deze cadavers aangewezen, doen afleveren. Artikel 4. Hij die dierlijke afvallen ter beschikking heeft moet deze, on- verminderd het bepaalde bij of krachtens de Vleeschkeuringswet, afzonderlijk en onvermengd met andere voorwerpen of stoffen, zoo spoedig mogelijk afleveren of doen afleveren ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders daarvoor aangewezen. Artikel 5. Voor de opsporing van de bij het Afvallenbesluit 1940 I en het Afvallenbesluit 1940 II strafbaar gestelde feiten worden, behalve de overigens daarmede belaste ambtenaren, aangewezen de directeur en de keurmeester van het Openbaar Slachthuis te Hoogezand. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op 22 November 1940. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Raad der geineente Hoogezand, 19 November 1940. De Secretaris, De Voorzitter, G. ZW1ERS. J. TUIN. het ochtendprogrammaDitmaal echter heeft de heer Schmutser nau- welijks zijn joviaal „Goede Morgen laten weerklinken, of zijn gezicht be- trekt en meFgroote, ongeloovige oogen staart hij Dirmoser aan... „Vreemd" denkt deze. „Hij ook al" Maar de tram wacht niet, dus loopt hij weer door. Meneer Schmutzer roept hem terug. Snel wenkt hij dat hij geen tijd meer heeft Maar wat is dat toch gek Aile menschen kijken hem vandaag zoo vreemd aan. Wat zou dat toch be- teekenen? Hij woont al zoo lang in deze buurt en geen sterveling heeft nog ooit op hem gelet Maar wat mankeert die menschen toch Opeens flitst het door zijn hoofd Heb ik misschien iets raars aan me? Maar anders ziet hij er toch altijd Ailes is intusschen mogelijk Veel tijd heeft hij .niet meer, maar toch genoeg om, In een winkelruit bekijkt hij zich van aile kanten, zoo goed en zoo kwaad als het gaat Mogelijk heeft de een of de andere- straatjongen Neen niets Ailes is in orde. Zooals gewoonlijk trou- wens Maar wat hebben de men schen dan toch Waarom Natuurlijk! Zijn tram, die hij nooit verzuimd die van 7 35 is met al toch reeds vertrokken. Gelukkig komt er over vijf minuten de volgende. Dat is wel niet zijn eigen tram, maar enfin Er staan heel wat menschen te wachten. Spitsuur. Bescheiden: houdt meneer Dirmoser zich een beetje afzijdig. Desondanks wordt hij opge- merkt. Een der wachtenden ontdek.# hem het eerst, schrikt, doet onwille^- keurig een stap achterwaarts Eerc tweede volgt. Dan een derde 5i een vierde En na een poasje staat meneer Dirmoser daar eenzaam en verlaten Maar is iedereen dan gek geworden Wat beteekestt dat allemaal Wel hier en ginder, wat beteekent dat toch Vlak voor meneer Dirmoser stopt de tram. Met veel geknars van rem- men. Het is net, of de tram ook al bang voor hem is. Idiote tram Meneer Dirmoser stapt in, maar niemand volgt hem. De menschen blijven als vast- genageld staan. Niemand verroert een vin. De conducteur kijkt besluiteloos naar de wachtenden, wacht nog, maar nog steeds verroert nog niemand een vin. Dan geeft hij het signaal en de tram schiet vooruit. Dirmoser werkt zich naar binnen in den wagen. Toevallig is er nog één plaatsje vrij. Hij gaat zitten, de oogen naar den grond gericht Opeens voelt hij den stelenden blik van zijn buurman op zich gevestigd. Die blik brandt als vuur Alweer iemand dat is toch werkelijk om De heer naast hem schuift met een ruk opzij. Zoo heftig, dat de dame naast dezen heer een kreet slaakt. Dirmoser kijkt op en ziet wat er gebeurd is. Dat was zijn linkerbuurman, die plotseling van hem wegschoof, alsof hij een melaatsche was Nu springt zijn rechterbuurman op van zijn plaats, baant zich haastig een weg door de tram snelt naar het balcon en springt van den vollen vaart zijnden wagen Tegenover Dirmoser zit een dame, een oudere dame ze leest de krant Nu kijkt ze op, waarschijnlijk omdat de onrust in de tram aanstekelijk werkt. De dame begint te beven en gilt dan opeens: „Help! Stoppen Uitstap- pen" Dirmoser weet zich geen raad. Het liefst zou hij ook willen gillen en schreeuwen en vragen „Wat hebben jullie toch allemaal Wat willen jullie toch van me? Wat is er toch aan me te zien?". Maar hij kan geen woord uitbrengen. Hij is er de man niet naar om van opschudding te houden. Hij is een stille figuur, niet gewend dat iemand zich met hem bemoeit Er heerst een paniek in de tram Allen dringen zich naar den uitgang. De conducteur trekt driemaal aan de bel en de wagen stopt. Nu wil ook Dirmoser weg hij kan het niet langer uithouden. Als een waanzinnige duwt hij de menschen die den uitgang ver- sperren opzij. Er wordt gescholden, gestompt gevochten. Als eerste bereikt hij de treeplank. Hij springt op straat. Achter hem klinken opgewonden kre- ten: Politie^olitie Houdt hem!! Politie 1 1" Dirmoser zet het op een loopen. Hij weet niet waarom, maar hij zet het op een loopen. De straat uit. Snel- ler, sneller aldoor sneller gaat het. Wat die oude botten nog presteeren. Geweldig Dat zou men een uur geleden ook niet van hem hebben gezegd. Een kluwen van menschen komen achter hem aan. Ook drie politieagen- ten volgen hem. De afstand wordt steeds kleiner, maar toch geeft Dir moser het nog niet op. Zoolang zijn iongen het uithouden kunnen, zal hij loopen. Waarom, doet niet ter zake, hij zal loopen Drie handen liggen zwaar op zijn schouders „ln naam der wet" Dan helpt niets meer, ontkomen is niet meer mogelijk. Toch verweert hij zich nog instinctmatig, spartelt, wil zich losrukken, beroept zich op zijn kantoor en den strengen heer Brenslich..-. Belachelijk Alsof de politie-agenten zich iets van meneer Brenslich aan- trekken Men sleept hem voort, hem, Ottokar Dirrrtoser, de voorbeeldigste aller boekhouders, de Op het politie-bureau ontvangt de commissaris hem triomfantelijk met de woorden „Zoo, mannetje, ben jij daar eindelijk. Nu zal je wel geen tweeden keer ontsnappen". En op den koop toe vertelt men hem nog, dat hij Franz Rothâusel, de gisteren ontsnapte roof- moordenaar is Hij beweert, dat hij sinds vijftig jaar Ottocar Dirmoser is en dat hij voor dien tijd beslist nie mand anders is geweest om de een- voudige reden, dat hij er toen heele maal nog niet was. Men lacht hem in zijn gezicht uit. Ja, dat zijn degewone smoesjes Hij legimiteert zich als Dirmoser. Hij legimiteert zich met onweerlegbare bewijzen. Dan wordt de commissaris onzeker Hij noemt data, geeft adressen op, laat infor- meeren Het duurt twee lange uren. Twee uren in een cel. Twee uren. Maar dan is de zaak opgelost. Men maakt excuses en laat hem gaan Ottokar Dirmoser heeft nog nooit in een taxi gezeten. Nog nooit. Nimmer in zijn geheele leven had hij zooveel haast dat dit noodig was. Vandaag voor het eerst. Twee uur te laat. Dit is hem in de vijf en twintig jaar dat hijDe taxi stopt voor Brenz- lich Co. Daar1 Alweer Spant vandaag dan ailes Vôôr de zaak een aantal menschen, die in opwinding verkeerenEen ontdekt hem in de taxi. Hij erkent zijn collega uit de zaak Vier, vijf, zes storten zich op hem, tillen hem op dragen hem op hun schouders Dirmoser is door aile wederwaardig- heden zoo overstuur, dat hij zich niet meer verweren kan, wat er ook ge- beurt In triomf wordt hij naar binnen gedragen. Boven den ingang een transparant Leve de jubilaris In de vestibule een deputatie. Hoera-geroep. Gezwaai met zakdoeken. Enthousiasme. De trap op. Links af, naar de kamer van den chef. De beide vleugeldeuren staan wijd open. Veel bloemen en groen. Opnieuw een transparant. Opnieuw Vervolgens treedt meneer Brenzlich in officieele kleedij naar voren. Hij kijkt bijzonder vriendelijk en ontroerd en Tenslotte een toespraak. Meneer Brenzlich spreekt. Wàt hij zegt, kan Dirmoser na aile emoties niet goed meer verstaan. Hij vangt alleen brok- stukken van zinnen op Trouwe plichts- betrachtingGroote nauwgezet- heid DienstijverVijf en twintig jarig jubileum Het blijkt, dat hij vandaag precies vijf en twintig jaar de boekhouding voert bij Brenzlich CoHijzelf had er totaal niet aan gedachtDe chef wel En meneer Brenzlich geeft hem een krant. «Hier, mijn beste Dirmoser, nu kunt U zien, dat we onze getrou- wen naar waarde weten te schatten Dit hebben wij voor U in orde ge- maakt. In deze krant staat Uw por- tret. Kijkt U maarHet lijkt spre- kend". Bevend slaat Dirmoser de krant open Werkelijk 1 Daar staat zijn portret en het lijkt sprekendNaast het zijne staat nog een portret. Een echte boeventronie heeft die kerel afschuwelijk Jammer, dat men het onderschrift der beide foto's per vergissing heeft verwisseid, zoodat onder Dirmoser's portret nu met vette letters staat „De gisteren ontsnapte roofmoorde- naar Franz Rothhâutel" (Nadruk Verboden). v H G! vol Do PI A C 0 V De Velo Waschmachine MaatschappiJ N.V. Zet haar bedrijf onveranderd voort elo waschmachines De beste en bekendste machines met het grootste wascheffect elo wringers elo biljarteri elo naaimachines elo meubelaldeeling BRANDSTOFFEN FM.HAAN Voor solide koopers gemakkelijke condities Filiaal te SAPPEMEER: Noorderstraat 119. S moestdrankeh 1 EN PASTILLES LEVERTRAAN voor HOOGEZAND. GED1PL. STOFFEERDER en BEHANGER Zuiderstraat 134 - SAPPEMEER. Meubelmakerij Stofîeerderij. De meest voorkomende Drqist-artihlu Een charge door Bloemenmagazijn - Kerkstr. 20 - Hoogezand - Tel. 349. (J. LEIDEKKER) Zuiderstraat 12 HOOGEZAND

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 4