St. io totale! St. Sint FOTO Droiist-artikelen H. Verloviogs- en Ondertrouwkaarten Drukkerij KREMER SPEELGOED en FOTOHUIS j. KLIPHUIS, door c HOOGEZAND. betere soort Speelgoed. &.H.TEUBOJ, Prach Welke distributie-bons zijn geldig Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger Onze is weer gereed. j Schitterend voor 10, 25 en 50 cent. Komt U eens vrijblijvend I kijken, U vindt er zeker iets voor U bij, en zeer veel voor j Uw kinderen. Kielsterstraat 15 Tel. 73 Ook groote keuze in De Vel in on brave Allee ÛËVERTRÂÂN Niet YAK Dnogist en. Vi mool afgewerkte in passende lijst. naast Gem.huis Tel. 388 - Hoogezand steeds voorradig. SAPPEMEER-OOST - Tel. 263. Een krankzinnige dag. De heer Ottokar Dirmoser, hoofd- boekhouder bij Brenslich Co, ver- laat, precies als aile andere dagen om half acht de echtelijke woning. Hij is zooals aile dagen heerlijk uit- geslapen en hij begeeft zich als iederen dag naar de tramhalte om naar zijn kantoor te gaan. Men zou hiet kunnen zeggen zijn „geliefd" kan toor, maar toch een kantoor, waaraan hij door een Entente cordiale is ver- bonden. En dat is al heel wat. Meneer Dirmoser hoeft maar drie stappen te doen tôt aan den eersten hoek, Ailes in zijn leven klopt als een bus. Ailes geschiedt volgens een be- paald schéma. Ook de toevalligheden passen daarin. En zoo doet zich elken dag het wonderbaarlijke toeval voor, dat hij het dienstmeisje van Henke derde verdieping links precies op den hoek van de straat tegenkomt, als ze terugkeert van den winkel, waar ze een kan melk heeft gehaald. Na- tuurlijk ontmoet hij haar vandaag weer. En wacht op den bekenden blik: een mengeling van verbazingen voldoening. Het meisje komt. De blik volgt. Maar deze is anders dan gewoonlijk. Het meisje blijft een moment stokstijf staan voor Dirmoser, beziet hem met eenige ontsteltenis en vervolgt dan snel haar weg. Meneer Ottokar Dirmoser heeft in de vroege ochtenduren geen tijd om na te denken over de mysterieuze han- delingen van dienende geesten. Het kantoor wacht, dus loopt hij door. Voor den boekwinkel staat natuurlijk meneer Schmutzer, de eigenaar. De beide heeren groeten elkaar altijd zeer vriendchappelijk. Dat hoort ook bij De met „16" genummerde bons van 25Nov. t.m. 1 Dec. elk voor 125 gr. roggebrood of 100 gr. ander brood of een rantsoen gebak. De bons uit deze période blijven geldig t. m. 8 Dec., echter niet in hôtels, restau rants, café's e.d. De met 15 genummerde bons blijven geldig t.m. 1 Dec. Bloemkaart. De met „1" genummerde bons van 4 Nov. t.m. 1 Dec. elk voor 60 65 gr. rogge brood of 50 gr. ander brood of '/a rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem (d.i. tar- webloem, tarwemeel, rogge- bloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Eén rantsoen gebak bestaat minimum uit 160 gr. koek (ontbijtkoek), 140 gr. specu- laas, 200 gr. andere koekjes, 90 gr. bisquits of wafels, 75 gr. beschuit, 300 gr. cake, 600 gr. taart, 600 gr. gebakjes; 500 gr. gevuld groot korstgebak (bo- terletter e.d.) of 400 gr. ge vuld klein korstgebak (aman- delbroodjes e.d.). Boter- en Vetkaart. Bon 18 van 23 Nov. t.m. 29 Nov. voor een pond margarine of boter. Deze bons blijven geldig t.m. 6 Dec. Bon 17 blijft geldig t.m. 29 Nov. merkte bon van 18 Nov. t.m. 24 Nov. voor 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rant soen vleeschwaren. De met „09 worst, vleesch waren" gemerkte bon voor een rantsoen vleeschwaren. Bonnen uit deze période blijven geldig t.m. 1 Dec. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood of 150 gram voor bluedworst. De met 08 genummerde bons blijven geldig tôt 24 Nov., echter niet in hôtels, restaurants e.d. Bon 29 van 13 Nov. t.m. 6 Dec. voor 150 gr. toilet- zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkend waschmiddel of 200 gr. vloei- bare zeep. Ook combinaties mogelijk. Bon 16 van 23 Nov. t.m. 6 Dec. voor 1 kilo suiker. Bon 81 van 9 Nov. t.m. 20 Dec. voor een V2 pond kof fie of een 3/4 ons thee. Bon 24 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. voor 1 ons kaas. Deze bon blijft geldig t.m. 8 Dec. Bon 51 blijft geldig t.m. 1 Dec. echter niet in hôtels restaurants, café's e.d. Bon 37 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. voor één ei. Deze bon blijft geldig t.m. 8 Dec. Bon 64 blijft geldig t.m. 1 Dec. Bon 82 van 2 Nov. t.m. 29 Nov voor 250 rijst, rijst- meel, rijstbloem of grutten- meel (gemengd meel). Bon 83 van 2 Nov. t.nv 27 Dec. voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 88 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. uitsluitend voor 250 gr. gort, gortmout of grutten. Bon 93 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappel- meel of een hoeveelheid pud- dingpoeder of puddingsaus- poeder, welke 100 gram zet- meel bevat. Bon 98 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. voor 100 gr. vermi- celli, macaroni of spaghetti. Gedurende November zijn geldig Voor haarden en kachels bon 04, 05, 06 en 07. Voor haarden en kachels bon 08, 09, 10 en 11, thans turf of later kolen. Voor Centrale verwarming de bonnen 07 t.m. 14. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleum. Petroleumzegel Période 7 van 4 Nov. t m. 29 Dec. voor 2 liter petroleum. Petroleum zegel Période B van 11 Nov. t.m. 15 Dec. voor verlichting. De bonnen A en AA van de textielkaart van het hoofd van het gezin geven t.m. 31 Dec. recht op het koopen van een Winterjas of -mantel. Dit beteekend dus, dat slechts één persoon uit ieder gezin op het koopen hier- van recht heeft. het ocl echter welijks laten v trekt ei staart I Maar 1 hij wee hein te tijd me Maai menscf vreemd teekeni deze b nog oc manke< Opeens ik miss anders Ailes i tijd he genoeg bekijkt goed e Mogeli straatjc is in c wens schen Natuur verzuir toch re er ove is wel enfin te wa houdt1 afzijdlg merkt. hem h keurig tweede een vi staat ri en veiicucn dan gek geworden Electr. dynamo zaklantaarn Lederen handschoen Een handschoen Een pak watten. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Burgemeester en Wethouders der gemeenteHoogezand brengen ter voldoening aan de artt. 238 en 253 der Gemeentewet ter openbare kennis, dat de begroo ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1941, alsmede de begrooting van het Openbaar Slachthuis 1941 der gemeenten Hoogezand en Sappe- meer en de begrooting van het Internaatsbedrijf 1941, door hen aan den Raad zijn aangeboden en vanaf 23 November tôt en met 6 December 1940 op de Secre- tarie ter lezing zullen worden nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zullen worden ge- steld. Hoogezand, 21 November 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TUIN. De Secretaris, G. ZW1ERS. SAPPEMEER 15-21 Nov. Geboren Aaltje, d. v. Ede Kliphuis en Trijntje Bleeker; Roelf Jan Andries, z. v. Albert Wolthuis en Grietje Hoving; Klaassien Roelfina, d. v. Harm Jager en Hendrikje Schrik. Getrouwd Heinrich Wilhelm Imbos, Hoogezand en Elsie Kraai, Sappemeer Simon Blaauw, Zuidbroek en Antje Moesker, Sappemeer. Overleden Johannes Stefanus Brugge. 82 jaar, echtgenoot van Geesje Kamerling Jakob Blaauw, 75 jaar, echtgenoot van Geertje Knip. HOOGEZAND 15-21 Nov. Geboren Anna Margareta, d. v. Cornelis Brandt en Annegien Pikkert, Hoogezand Geert, z.v. Hendrik Hamminga en Zwaantje Hamming, Hoogezand Karel Harmannus, z.v. Georgius Bern. Lockhorn en Jantina Eerhard, Martenshoek. Ondertrouwd Siemen Hende- rikus Huisman, Nieuwecomp. en Hinderkie Oomkes, Westerbroek. Getrouwd Wilhelmus van Hal en Grietje Venema Johan Mein- dert Nijboer en Kornelske Ebels. Overleden (antje Bartels, oud 64 jaren, weduwe van Jurjen Winter; Anna Teuben, oud 81 jaren, ongehuwd Wilhelmina Schrôder, oud 83 jaren, weduwe van Willem Smittenberg. SLOCHTEREN 14-20 Nov. Geboren Aaltje Ida, d. v. J. Blaauw en J. Veenkamp, Schar- mer Elisabeth Klaassien, d. v. A. Koopman en Z. Bulthuis, Siddeburen Martha, d. v. R. Slagter en 1. Strobos, Hélium Willem, z.v. K. Haan en C. A. Schuit, Siddeburen Harmina, d.v. G. Kuipers en G. Hazenhoek, Siddeburen Jelmer, z.v. J. Fol- kersma en j. Apol, Schildwolde Antje Himmie, d.v. A. Kugel en H. van Beilen, Siddeburen. Ondertrouwd W. P. Hazen hoek, 19 j., en G. G. Laan, 17 j., beiden van Siddeburen L. Hakkeling, 34 j., Veelerveen (Gem. Bellingwolde) en K. Lintjer, 34 j., Steendam G. Buitenkamp, 20 j., Delfzijl en J. P. Lambeck, 19 Kolham. Getrouwd K. Maring, Tjuchem, 24 j., en A. Meijer, 22 j Sidde buren A. Hoogakker, 29 j., Spijk (Gem Bierum) en W, F. Buurma, 25 j., Schildwolde. Overleden Wilhelmus Berend Zuidhof, oud 67 j., echtgen. van R. Wubbeling, Foxham Jelle Ties Meijer, oud 10 j., z.v. K. Meijer en Niemeijer, Harkstede Lukas Blokzijl, oud 65 j., weduwn. v. J. Stel, Siddeburen Geert Ruben, oud 65 j., echtgen. v. G. Huisman, Slochteren Jan Bosch- ma, oud 36 j., ongeh., Klein- Harkstede. HET GEHALTE VAN TARWEBROOD. Eenige dagen geleden is een besluit van den secretaris-gene- raal van Sociale Zaken betref- fende het brood afgekondigd, dat voor de samenstelling van ons dagelijksch brood van veel be- teekenis is, aldus de „TeI." Voor den gewonen broodge- bruiker komt dit besluit hierop neer, dat het gehalte droge stof in zijn tarwebrood hooger wordt. Voor een heel bruin brood moet dit gehalte namelijk voortaan 480 gram bedragen, terwijl 't tôt dusver450 gram beloopen mocht. Voor wittebrood bedroeg het drogestofgehalte reeds 480 gram per heel brood, zoodat er in dit opzicht geen verandering is in- getreden voor roggebrood was dit gehalte 520 per heel brood en dit wordt thans eveneens op 480 gebracht. Er is dus een grootere unifor- miteit in de drogestofgehaltes ge bracht, welke aan het tarwebrood en deszelfs eters ten goede komt. Deze verandering heeft, behal- ve voor de voedingswaarde, ook haar beteekenis in administratief opzicht. De distribuée van meel aan de bakkers en de inwisseling van hun bons tegen nieuwe toe- wijzingen, worden er namelijk door vereenvoudigd. Door de nieuwe regeling hoopt men ook tegemoet te kunnen komen aan de klachten van bakkers, vol- gens welke zij niet voldoende meel kregen om te kunnen be- antwoorden aan de eischen, welke hun, wat de samenstelling van het brood betreft, gesteld werden. Straf: boete en lege banden zonder ventiel. Politie en Ordnungspolizei werken samen. Nu de auto's voor een groot deel de Nederlandsche wegen en straten hebben verlaten, heeft de wielrijder zich tôt beheerser van den weg uitgeroepen. Hier- tegen zou geen enkel bezwaar bestaan, indien de wielrijder zich aan de regels van het verkeer wilde houden, doch daar man- keert zeer veel aan. In de eerste plaats in verband met de veilig- heid van het verkeer, doch ook om het militaire verkeer ruim baan te geven, dieuen de ver- keersregels stipt opgevolgd te worden. Naar aanleiding van een schrijven van den hogeren S-S. en Politieleider bij den rijks- commissaris heeft de secretarig- generaal van het département van justifie een circulaire aan de procureurs-generaal, fungeren- de directeuren van politie ge- zonden, waarin met klem wordt aangedrongen op een verscherpt toezicht op wielrijders. Een verslaggever van het A.N.P. heeft naar aanleiding van deze circulaire, een onderhoud gehad met den heer C. Bakker, chef van het Bureau Verkeers- wegen te Amsterdam. „De regels", aldus de heer Bakker, „waaraan de wielrijders zich dienen te houden, zijn de volgende Men mag met niet meer dan twee personen naast elkaar fietsen. Een fietser mag twee anderen passeren, doch hij moet dit zoo snel mogelijk doen, zoodat slechts zeer korte tijd drie wielrijders naast elkaar rijden. Mendientzooveel mogelijk rechts te houden men mag elkaar bij het fietsen niet vasthouden, ook al is men pas verloofd en men dient ook bij stopstrepen, spoor- wegovergangen en dergelijke met slechts twee wielrijders naast elkaar aan de uiterste rechterzijde van de weg blijven. Bovendien moet aan militair verkeer altijd voorrang worden verleend. Het kan zoo niet langer. Er moet verandering in komen. Hier zal gelden „wie niet horen wil, moet voelen". De politie die bij de contrôle terzijde wordt gestaan door beambten van de Ordnungs polizei, treedt streng op. Iedere fietser, die zich aan een overtreding der regels schuldig maakt, krijgt onverwijld een proces-verbaal, dat een boete inhoudt en staat bovendien het volgend moment met lege banden zonder ventiel. De strengste maatregelen zul len toegepast worden om het zondigen tegen de verkeersregels tegen te gaan. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155. V I T A M I N EN. Gezondheid is een groote schat, welke voor een niet gering deei afhankelijk is van de voeding. Juist in dezen tijd, nu wij inzake het voedingsvraagstuk voor moei- lijke problemen worden gesteld, is het voor ailes noodig de maat regelen te treffen, waardoor de gezondheid het best wordt ge- diend, Niet zoozeer komt het erop aan hoeveel men eet maar vooral wat men eet. Het is niet de kwantiteit, maar wel de kwaliteit, welke beslist. De wetenschap geeft hier het ant- woord. Deze heeft ontdekt, dat voor het behoud der gezondheid vitaminen een gewichtige roi spelen. Wat dat eigenlijk voor dingen zijn Niemand, die het weet en de geleerde heeren zoe- ken er nog steeds naar, vinden er zelfs telkens nieuwe, doch dat ze er zijn staat thans wel vast, en evenzeer, dat mensch en dier ze noodig heeft. De praktijk heeft dit bewezen. Menschen, die bijvoorbeeld langen tijd aan boord van een schip uitsluitend geconserveerde voedingsstoffen te eten kregen, gingen lijden aan de Szoogenaamde scheurbuik, Engelsche ziekte, waardoor het beenderenstelsel van kinderen te zwak wordt om het lichaams- gewicht te dragen, de tropische beri-beri, die ontstaat bij inlan- ders, welke uitsluitend leven van gepelde rijst, welke verdween, als de rijst werd gekookt met de schil, het zijn voorbeelden van ziekten, die het gevolg zijn van vitaminen-gebrek. Wat die geheimzinnige vitaminen zijn, moge men dan niet weten, wel is bekend, dat ze hun ontstaan te danken hebben aan bestraling door de zon en zich voorname- lijk bevinden aan de buitenste laag van wat er groeit in de natuur. Hierin ligt een aanwij- zing. Ook al zijn er en dan - voornamelijk ouderwetsche men schen die beweren, dat ze gezond zijn gebleven ook al wisten ze van die vitaminen- boudel niks af, de vitaminen be staan en wij hebben er rekening mee te houden vooral in een tijd van voedselschaarschte. Daar- om is het onverstandig van aard- appelen, worteltjes, appels en peren de schil te verwijderen, voordat men ze kookt, want juist daarin zit het beste, dat we noo dig hebben. In normale tijden zal iemand, die zich dagelijks een behoorlijken maaltijd kan verschaffen met de noodige vruchten en groenten, niet zoo gauw gebrek aan vitaminen krijgen, maar thans is dat anders. Wat vroeger een kwaal was van arme bevolkingsgroepen, kan in een tijd als deze gemakkelijk een algemeen verschijnsel worden en daarom is het goed thans aan deze kwestie bijzondere aandacht te schenken. Nauwkeurig is bekend welke vitaminen er zijn er verschillende, welke ge- makshalve met A., B., C. en D. worden onderscheiden in de voedingsstoffen aanwezig zijn en zelfs gaat de wetenschap zoover om ze kunstmatig te fabriceeren en nu doet men verstandig bij de voeding daarmee wel degelijk rekening te houden en desnoods vooriichtingtevragen. Tomaten bijv. zijn zeer vitaminenrijk. Levertraan, runderlever, room- boter, volvette kaas bevaten vitamine A., degroeivitamine, van vitamine B., onderverdeeld in B1 en B2 zit Bl in de bast van granen en dus ook in zemelen, B2 is noodig voor den groei en komt voor in eiwit, gist, melk, lever, hart en nieren van het rund en het varken, vitamine C in versche vruchten, citroenen, sinaasappelen, radijs enz., vita mine D. in dezelfde voedings stoffen als de vitaminen A. Moeilijk zal (het zijn voeding aan te passen aan wat in ver band met deze vitaminen het meest gewenscht is doch noodig is deze geleerdheid, die hoe langer, hoe meer algemeen goed is geworden, te overdenken en waar mogelijk, er rekening mee te houden. Dat de beoefening van de sport niet voor elke constitutie heilzaam en daarom vooraf een medische sportkeuring wensche- lijk is, wordt thans wel alge meen erkend. Die erkenning heeft echter in veel te weinig ge- vallen geleid tôt de daad, die er de consequentie van moet zijn. In de gemeenten Hooge zand en Sappemeer is men thans op den goeden weg. In een in het Bontehuis onder leidingvan den heer A. Kamps van Sappe meer gehouden gecombineerde vergadering van de gemeentelijke CornmissiesvoorLich. Opvoeding uit beide gemeenten, waarbij eveneffls aanwezig was de kleine commissie, aan wie nainens de verschillende gymn. en sport- vereenigingen de uitvoerende taak tôt propageering der sport is opgedragen, heeft het comité, dat indertijd was benoemd om te onderzoeken of een instituut voor medische sportkeuring in deze gemeenten wenschelijk en mogelijk was, bij monde van dr. Jensema dienaangaande rap port uitgebracht. In dit rapport nu werd de noodzakelijkheid van de oprich- ting van een dergelijk instituut betoogd en het gevolg is geweest, dat men na enkele besprekingen daartoe dadelijk is overgegaan. Ook werd reeds een bestuur be noemd bestaande uit de heeren dr. Jensema, A. Lamberts, sport- leeraar en K. Addens voor ad- ministratie. Bepaald is, dat alleen leden voor sportvereenigingen voor den prijs van f 0.50 zich voor een geneeskundig onderzoek kunnen opgeven. Men vertrouwt te zul len slagen, nu de plaatselijke doktoren hun voile medewerking hebben toegezegd. Vervolgens werd een en ander uitvoerig besproken met ver- tegenwoordigers van verschillen de sportvereenigingen, die daarna op uitnoodiging ter vergadering kwamen. Allen verklaarden er sympathiek tegenover te staan en voor de zaak zelf zooveel mogelijk propaganda te zullen maken. Te hopen is, dat deze propa ganda zal leiden tôt succès en dat zeer velen, zoo niet allen, overtuigd van het groote nut, zich voor een medisch onderzoek zullen opgeven. Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer v. m. 10.30 uur, ds. C, A. Schenk. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. D. Ëender; Verkiezingen, Kol- lecte. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek v.m. 10.30 uur, de heer Kraima. Engelbert v. m. 10.30 uur, ds. Kruizinga. Middelbert n. m. 2.30 uur, ds. Oskamp. Harkstede Scharmer v. m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v.m. 10 uur, Cand. Schoenmaker. Slochteren: v. m. 10 uur, de heer Faber; n.m. 3 uur, ds. Kwint. Schildwolde v. m. 10 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium v. m. 10 uur, ds. Politiek. Noordbroek: v. m. 10 uur, ds. van Druten. Sappemeer: geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 10 uur ds. W. Tom; Ure van veroot- moediging en gebed n.m. 3 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur, ds. K.G. Kwint van Sloch teren, H. Av. n. m. 3 uur, de heer F. Faber, Dankzegging. Schaaphok: v. m. 10.30 uur, de heer Blauwwiekel. Vroombosch n. m. 3 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, diensten 's av. 7.30 uur, Jeugddienst. Foxhol: v.m. 10 uur en n.m. 4 uur, Evang. Wolters. 's av. 7 uur, Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand Van Royenstr.: v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 7 uur, Verlossingsamenkomst. Voor naar Wat beteekesit I te houden Hy"is*eën"sViIle'figuurTnîet l këe7 ontsnappen"V En op den koop I Vervolgens treedt meneer Brenziich ATEP lu. 1. Voor s Filial 1 HOESTDRANKEM EN KRUSCHENSAlïs rMET PROEFPAK PASTILLES voor Ft-leubelms De meest voorkomende Bloemenma Een charge door WILHELM LICHTENBERG. Bakkersartikelen. Broodbonboekje. Boter en Vet. Vleesch en Vleeschwaren. De met „09. vleesch" ge- Algemeen Disfributiebonboekje. Zeep. Suiker. Koffie en Thee. Kaas. Eieren. Grutterswaren. Brandstoffen. Scheerzeep. Textielproducten. Officiele Publicatie d Gevonden voorwerpen. Gemeentebegrooting, Slacht- huisbegrooting en Begrooting Internaatsbedrijf 1941. Burgerlijke Stand. Waaraan de fietser zich houden moet. Medische Sportkeuring. ZON DAG 24 Nov. 1940. Doopsgez. Gem. mani ICUCICX7II

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 6