StJiealaastafe! 1.1. FOTO A. Oroiist-arti v< H a fidelsdrukkerij Het aangewezen adres voor Uw Vlugge levering. Lage prijzen. SPEELGOED FOTOHUIS 1 J. KLIPHUIS, ToÊofoon SAPPEMEER doc HOOGEZAND. Ibetere soort Speelgoed.g >&H.TEUW3t Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger Onze De Vel is weer gereed. Schitterend voor 10, 25 en 50 cent. Komt U eens vrijblijvend kijken, U vindt er zeker iets voor U bij, en zeer veel voor Uw kinderen. Kielsterstraat 15 Tel. 73 Ook groote keuze in i hoestorankem KRUSCHENSAlïS n MEJ PRCEFPAK Dnogist en. VI Voor Niet mooi afqewerkte in passende lijst. Rfleu! naast Gem.huis Tel. 388 - Hoogezand De meest voorkomende steeds voorradig. SAPPEMEER-OOST - Tel. 263. Bloem Een kranlczinnige dag. Een charge door WILHELM LICHTENBERG. De heer Ottokar Dirmoser, hoofd- boekhouder bij Brenslich Co, ver- Iaat, precies als aile andere dagen om half acht de echtelijke woning. Hij is zooals aile dagen heerlijk uit- geslapen en hij begeeft zich als iederen dag naar de tramhalte om haar zijn kantoor te gaan. Men zou niet kunnen zeggen zijn „geliefd" kan toor, maar toch een kantoor, waaraan hij door een Entente cordiale fs ver- bonden. En dat is al heel wat. Meneer Dirmoser hoeft maar drie fetappen te doen tôt aan den eersten hoek, Ailes in zijn leven klopt als een bus. Ailes geschiedt volgens een be- paald schéma. Ook de toevalligheden passen daarin. En zoo doet zich elken dag het wonderbaarlijke toeval voor, dat hij het dienstmeisje van Henke derde verdieping links precies op den hoek van de straat tegenkomt, als ze terugkeert van den winkel, waar ze een kan melk heeft gehaald. Na- tuurlijk ontmoet hij haar vandaag weer. En wacht op den bekenden blik: een mengeling van verbazing en voldoening. Het meisje komt. De blik volgt. Maar deze is anders dan gewoonlijk. Het meisje blijft een moment stokstijf staan voor Dirmoser, beziet hem met eenige ontsteltenis en vervolgt dan snel haar weg. Meneer Ottokar Dirmoser heeft in de vroege ochtenduren geen tijd om na te denken over de mysterieuze han- delingen van dienende geesten. Het kantoor wacht, dus loopt hij door. Voor den boekwinkel staat natuurlijk meneer Schmutzer, de eigenaar. De beide heeren groeten elkaar altijd zeer vriendchappelijk. Dat hoort ook bij h e< w tr si N hi tij m te de ne m 0 ik ar Al tij ge be gc M sti is sel Nr ve to< er is en! te ho afz me hei kei twi eer sta en dar Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. De kookeursus op Donderdag wordt ter eere van het Sint Nicolaasfeest 1 X overgeslagen en is dus weer op Dond. 12 Dec. des middags half 3. Wij houden in de maand Dec. nog een Kerstmiddag waarvan het programma verzorgd wordt door mevr. Orietje Drewes— Brinkman. Officiele Mededeling. „K W I E K" Wedstrijden voor morgen F.V.V. 2-Kwiek 1 (aanv. 2 u.) Froombosch 2—Kwiek 2 (aanvang 2 uur). Opstelling Kwiek 1 H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus. B. Scholte, O. Heller, J. Bodewes. Q. Boekholt, M. Scheen, B. Wilbrink, B Deiman, W. Gibcus. Opstelling Kwiek 2 H. Schomaker. J. Geling, J Kerdijk (aanv.) J. Kroon, J. Gibcus, M. Nagengast. N. Mulder, B. Scholte Jr., R. v. d. Werff, J. Scheen, P. Deiman. reserve's J. Bakker, N. Nagen gast. Vertrek per fiets 1 uur vanaf Kl.meersterbrug. Wedstrijdprogramma voor Zondag 8 Dec. Kwiek 2N.O.V 0. 2 Woldjer Boys—Kwiek 3 D. O. S. Onze vereeniging is toegetre- den tôt het bureau voor medische sportkeuring. Nieuwe leden zullen zich in het vervolg, bij toetreding als lid, inoeten laten keuren. We wekken aile leden op zich te laten keuren, inlichtingen op de les en bij den secretaris De dames B afdeling heeft in het vervolg les Dinsdagsavonds 9.20 uur. Vrijdag a.s. worden de volgen- de dames om half zeven aan de turnhal verwacht, voor het naar huis brengen van de meisjes adsp. G. Ronde, T. Clobus F. Bulder. De Secretaris, M. Nagengast. maanden zoon van Albert Vos en Johanna Georgina Freij. HOOGEZAND, 22 -28 Nov. Geboren Angela Maria, d.v. Marinus Brummer en Helena Anna Schulte, Windeweer Hen- drik, z.v. Jan Adams en Mar- gien Strijker, Kropswolde; Ger- trudis Maria Hubertina d.v. Ton- nis Smit en Laura W. H. van Oosten, Hoogezand; Christina, d.v. Koenraad Laning en Jantje Oosterveld, Kropswolde, Ondertrouwd Elbert Kievit, Zwolle en Aaltje Runhart, Hoo gezand a.b. Hillebrand Kooi, van Westerbroek en Jantje Kre- gel, van Tinaarloo, gem. Vries Derk Winkel, van Hoogezand, onl. te Amsterdam en Gezina Swalve, van Delfzijl. Overleden: Eisso ten Have, 87 j. wednr van Trijntje A. Smit, overl. te Groningen Anna Timmer, 71 j. echtg. van Gerrit Bakker Martje Knol, 67 j., echtg van Willem Vos. SLOCHTEREN 21-27 Nov. Geboren Reint, z. v. A. Pot en H. Staal, Siddeburen Roelof Lambertus, z.v. H. J. Heringa en J. Topper, Kolham Jantina, d.v. E. H. Zeeman en A. Grunefeld, Tjuchem; Klaas, z. v. H. Muda en G. v. d. Schaaf, Harkstede; Pieter Harm, z.v. S. Reitsma en T. Boelens, Kolham. Overleden Jantje Zuur, oud tien j., d.v. J. Zuur en G. Rutgers, Slochteren (Overl. te Groningen) Jan Snijder, oud 77 j., echtgen. v. J. Blokzijl, Hélium |akob Munnik, oud 71 j., echtgen. v. G. Kuiper, Slochteren Aafke Jager, oud 82 j., echtgen. v. P. Ruben, Schildwolde Pieter Folkersma, oud 77 jweduwn. v. A. Veenema, Schildwolde Reinder Bakker, oud 73 j., weduwn. v. F. Hamminga, Sloch teren (Overl. te Groningen). Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. M. Gaaikema van Uithuizen. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 10 uur en n.m. 3 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 10 uur en n. m. 3 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 10.30 uur, de heer Blauwwtekel. Vroombosch n. m. 3 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 uur en n.m. 4 uur, ds. C. Brandt, viering H. Av. 's av. 7 uur, Jeugddienst. Foxhol: v.m. 10 uur en n.m. 4 uur, Evang. Wolters. 's av. 7 uur, Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand Van Royenstr.: v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 7 uur, Verlossingsamenkomst. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER, 22-28 Nov. Geboren Henderika Elsje, d. v. Andries Jan Vegter en Aren- dina Frederika Trenning; Hen- drik, z.v. Jan Douma en Klaske van der Lei Cornelis z.v. Abra ham van der Jagt en Hindertje de Vries; Adriana d.v. Douwe Weijer en leltje Muurman; Hin- drik Jan z.v. Jan Tepper en Aal tje Boerma. Getrouwd Allie Brands van Hoogezand en Jantje Baptist van Sappemeer. Overleden Jacob Vos oud tien Predikbeurten. ZONDAG 1 Dec. 1940. Herv. Gem. Sappemeer v. m. 10.30 uur, ds. C A. Schenk. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. W. F. ten Bruggenkate van Oosterlittens Kollecte; v.m. 11.45 uur, Z.S. en Kinderkerk. Kielwindeweer v.m. 10.30uur, ds. Wasch. Westerbroek n.v. 2.30 uur, ds. Schenk. Kropswolde geen dienst. Engelbert v. m. 10.30 uur, ds. Kruizinga. Middelbert v. m. 10.30 uur, ds. D. Bender. Harkstede Scharmer v. m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v. m. 10.30 uur, Cand. Geerlings. Slochteren v. m 10 uur, en n.m. 3 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v. m. 10 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium: v. m. 10 uur, ds. Politiek. Noordbroek v. m. 10 uur, ds. De Nie. Sappemeer. Zooals algemeen als bekend mag worden veron- dersteld, is elke etalage-verlich- ting ten allen tijde verboden, dus ook over dag. Hiervan wordt echter in verband met de grootere drukte, die de St. Nicolaas-perio- de gewoonlijk meebrengt, dispen- satie verleend tôt en met 5 December, met deze beperking evenwel, dat het niet de normale, groote verlichting mag zijn, doch dat uitsluitend de geringste mate van verlichting moet worden toegepast. Wordt door winkeliers tôt en met 5 December 1940 overdag etalage-verlichting ontstoken, dan moet er ten strengste op gelet worden, dat ditalleen maar tusschen zonsopgang en zons ondergang geschiedt. Tegen hen die uit nalatigheid hun etalage- lichten in den genoemden over- gangstijd nog na zonsondergang hebben branden, zal op de meest drastische wijze worden opge- treden. Er wordt derhalve met den meesten nadruk çewaar- schuwd tegen het misbruik van deze voor de bijzondere Sinter- klaas-periode toegestane tege- moetkoming. De tijden van zonsop- en zonsondergang, die dagelijks in de pers bekend wor den gemaakt, dient men dus nauwlettend in het oog te houden. Met ingang van 6 December mag etalage-verlichting alleen nog maar in uitzonderingsgevallen en alleen met bijzondere schriftelijke vergunning worden ontstoken. Rijwielen. Afgezien van het feit, dat juist onder wielrijders in de laatste maanden een massa overtredin- gen van de verduisteringsvoor- schriften moest worden vastge- steld, hebben na het van kracht worden der huidige voorschriften de groote omvang van het rijwielverkeer in Holland en de hier gebruikelijke sterke lampen zulk een overvloed van licht tengevolge gehad, dat nu ook voor de afscherming derrijwiel- lampen een radicale verscherping der bepalingen noodigis. Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwiellampen thans zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 cm. lange en 0,4 breede ope- ning in de bovenste helft het licht doorlaat; bovendien moeten de lampen van boven worden af- gedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van 8 dagen gegeven. Met in gang van 4 December moeten dus aile fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. Hoogezand—Sappemeer. In een onder voorzitterschap van den heer Mr, Dr. J. H. Bast in het Bontehuis gehouden alge- meene ledenvergadering van de Handelsvereeniging „Hoogezand- Sappemeer" is ten aanzien van de winkelsluiting metalgemeene stemmen besloten a. dat voor de St. Nicolaas- periode de bestaande rege- ling ongewijzigd blijkt b. dat deze ook voor de maan den December en Januari zal geschieden te 17.30 uur (hal feschi zes.) Hoogezand. De heer J. A. Douwes, wiens bakermat Hooge zand is, waar hij ook tôt voor een paar jaar stationschef 2e Kl. der N S. is geweest, thans als zoodanig werkzaam teCoevorden, is met ingang van 1 Dec. be- noemd tôt stationschef le Kl. te Geldermalsen. Te Groningen is Donder dag tôt arts bevorderd de heer J. Schrage, geb, te Hoogezand. Help je niet gewillig, dan krijg je op je huid," dat schijnt de stelregel te zijn van Sijtse P. chauffeur te deze plaatse. Wat er dan wel gebeurd was? Op 14 September tegen 6 uur 's avonds raakte een groote vracht- auto, bestuurd door K. H. uit Zuidhorn met S. P. als helper, te Scheemda vast te zitten in den berm van den weg. Toen het aan de chauffeurs niet gelukte den wagen weer op den weg te krijgen, riepen ze de hulp in van den expéditeur G. Otter te Meeden, die, vergezeld van een knecht, toevallig met een met twee paarden bespannen wagen passeerde. Nu is het bij de Nederlanders een mooie karakter- trek, dat ze in zulke gevallen dadelijk tôt helpen klaar staan en een enkel woord van de ver- legen chauffeurs was dan ook voor den expéditeur en zijn hulp voldoende om dadelijk bij te springen. De schouders werden achter de vrachtauto gezet, maar deze bekommerde zich niets om de krachtsuitingen nu van vier man en bleef kalm, waar zij was. Hoe nu? Als de paarden ereens voor kwamen, dacht S. P. en meteen vroeg hij Otter om de beesten even om te spannen. Maar deze had weinig trek. Het was al laat, hij had geen licht bij zich, moest zijn vracht nog kwijt en tôt overmaat herinnerde hij zich ook nog, dat dezelfde chauffeur voor enkele dagen een disselboom van zijn wagen had genekt. Dus na de bereid- willigheid van eerst, thans een weigering. Dat nu neusde S. P. zoo slecht, dat hij onverwachts aan den expéditeur een paar gevoelige klappen uitdeelde, zoo zelfs, dat deze in de sloot langs den weg terecht kwam. Nu was dit al een heel zonderlinge en hoogst ongeoorloofde wijze van optreden en niets was natuurlij- ker, dan dat al heel gauw aan de heeren werdduidelijk gemaakt, dat ze de gevolgen maar moesten afwachten. En deze waren De politierechter te Groningen heeft K. H. deze week veroordeeld tôt f 20.— en S. P. tôt f 10.— boete. Ze hadden zich ieder beter een werkje over „goede vormen" kunnen aanschaffen. Dat trou- wens ook voor Geessien W., eveneens van Hoogezand, geen overbodige weelde moet zijn. Deze toch werd in dezelfde zitting veroordeeld tôt f 5.— b. of 5 d. omdat ze Nantje Schuiling be- leedigd had. Kolham. Gistermorgen had de heer H. Hartog, landbouwer, alhier, bij het verplaatsen van stroopakken, het ongeluk daar- van af te vallen, met het nood- lottig gevolg, dat hij zijn been brak. Op advies van Dr. Jen- sema te Hoogezand is hij direct uaar Groningen vervoerd. Slochteren. Bij den gemeen- telijken distributiedienst zijn be- noemd de heeren H. J. Meijer te Borgweg en H. A. L. Vermeulen te Kolham. Een paar Kinderschoentjes door Elsa Kaiser. In de tram was hem voor de eerste maal het slanke donkere meisje opgevallen. Toen zij zijn onderzoekende blik op zich ge- vestigd voelde, bloosde zij en keek snel ter zijde. Bij de vol- gende halte stapte zij uit. „Als ik sportiever was en jonger", dacht hij en boog zich met een bitter lachje over de krant, die hij in zijn hand hield. Het was een half trotsch afstand doen. De tweede ontmoeting was pijnlijker. Hij had op een stoel in een schoenwinkel plaats ge- nomen en wachtte op de ver- koopster om een paar schoenen te passen. Eerst in het oogen- blik, dat zij op den grond knielde om zijn schoenen uit te trekken, werd hij zich van den smade- lijken eisch bewust, die hij, als vanzelfsprekend, niet alleen van haar, doch moeilijk van welke andere vrouw ook verlangen kon. Hij maakte een afwerende bewe- ging alsof hij haar verzocht om weg te gaan. Zij had ook hem herkend en weder trok een licht rood over haar gezicht, maar zij deed alsof zij zijn tegenstand niet merkte en begon rustig de veters van zijn schoenen los te maken. „Laat U dat toch", zei hij zacht. „Daarvoor ben ik hier" fluis- terde zij. „Ik heb er over nagedacht, ik heb geen schoenen noodig". Hij sprak tegen zijn gewoonte in boos en afgemeten. „Blijft U toch alsjeblieft De stem van het meisje was smee- kend. „Het doet mij anders kwaad" en haar oogen gingen angstig naar den eigenaar, die achter de kassa gezeten oplet- tend toekeek. „lk zal dat paar neinen I" zei hij luid en wees op een karton- nen doos. Zij deed tevergeefs haar best een lachje te onder- drukken. „Dat zijn kinderschoen tjes, crêpezooltjes, maat 5", zei zij zakelijk. „Ik neem ze", herhaalde hij eigenzinnig. „Een oogenblik, verzocht ze en wilde de veters van zijn schoe nen dichtknoopen. Hij keek haar boos aan. „Dat doe ik zelf", bromde hij en stond op. „Toen de chef dit zag, wierp hij het meisje een dreigenden blik toe Hun derde ontmoeting was op zijn kantoor. Toen zij voor hem stond, haar gezicht iets bleeker nog, sprong hij op. „U hier, hoe wist U mijn naam stamelde hij verward. „Als men dag in dag uit op straat loopt achter advertenties aan om werk te zoekenIk zag U met den sleutel naar bin- nen gaan en toen heb ik gebeld". De wanhoop, die uit haar houding sprak, trof hem en plot- seling dacht hij aan den dreigen den blik van den chef in den schoenwinkel. Het was dus zijn schuld. „Ik zou U graag helpen", zeide hij op een toon zôô warm en dringend, dat hij erzelfvanschrok Zij boog het hoofd. „Het viel mij erg moeilijk om naar U toe te gaan. Ik weet niet of U het zich herinnertDe woorden vielen als druppels. Zijn hart hamerde- „Als ik sportiever was", had hij indertijd gedacht en dit was een bekente- nis van zijn gemakzucht. Doch gemakzucht zou nu een misdaad zijn tegenover haar. „Ik zou U graag leeren kennen", zeide hij langzaam. Voor de derde maal kreeg zij een kleur Maar enkele jaren later trap- pelden de kinderschoentjes met crêpezooltjes. maat5tussen hen in op de straatsteenen. VOOR naar Hoofdstr., Hoogezand, Tel. 155. Overleden: Jacob Vosouatien i as. ue nue. s b ATEP EN PASTILLES LEVERTRAAN hi VI W( T. K. KRE betere Handelsdrukwerken

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 2