I Nicoloas FOÏO 1 Drogist-aÉelen H Kachels en Haarden J. POOL B. RUDING Gz. KANT-KLEEDJES De Breinaald tlicolaastafe! il. I. BONTINB FOTOHUIS j. KLIPHUIS, HEIKENS' R. HEIKENS, Me maten Kachelpijpen en Ellebopen voorradig. SPEELGOED Practische en Nuttige St. Nicolaas cadeaux Welke distributie-bons zijn geldig Laat nu Uw nazien en herstellen. Bewaarmap voor Distributiebons KREMER's Boekhandel zeer modem WqI- en Handwerkhuis Nieuw leven betere soort Speelgoed. WÊÊÊf - De Vel Voor mooi aîgewerkie in passende lijst. naast Gem.huis Tel. 388 - Hoogezand N mi De meest voorkomende steeds voorradig. SAPPEMEER-OOST - Tel. 263. Blo< Len krankzinnige dag. Een charge door WILHELM LICHTENBERG. De heer Ottokar Dirmoser, hoofd- boekhouder bij Brenslich Co, ver- Iaat, precies als aile andere dagen om half acht de echtelijke woning. Hij ls zooals aile dagen heerlijk uit- geslapen en hij begeeft zich als lederen dag naar de tramhalte om haar zijn kantoor te gaan. Men zou hiet kunnen zeggen zijn „geliefd" kan toor, maar toch een kantoor, waaraan hij door een Entente cordiale is ver- bonden. En dat is al heel wat. Meneer Dirmoser hoeft maar drie stappen te doen tôt aan den eersten hoek, Ailes in zijn leven klopt aïs een bus. Ailes geschiedt volgens een be- paald schéma. Ook de toevalligheden passen daarin. En zoo doet zich elken dag het wonderbaarlijke toeval voor, dat hij het dienstmeisje van Henke -- derde verdieping links precies op den hoek van de straat tegenkomt, als ze terugkeert van den winkel, waar ze een kan melk heeft gehaald. Na- tuurlijk ontmoet hij haar vandaag weer. En wacht op den bekenden blik een mengeling van verbazing en voldoening. Het meisje komt. De blik volgt. Maar deze is anders dan gewoonlijk. Het meisje blijft een moment stokstijf staan voor Dirmoser, beziet hem met eenige ontsteltenis en vervolgt dan snel haar weg. Meneer Ottokar Dirmoser heeft in de vroege ochtenduren geen tijd om na te denken over de mysterieuze han- delingen van dienende geesten. Het kantoor wacht, dus loopt hij door. Voor den boekwinkel staat natuurlijk meneer Schmutzer, de eigenaar. De beide heeren groeten elkaar altijd zeer vriendchappelijk. Dat hoort ook bij Koopt nu voor ST. NICOLAAS'n Barometer, Thermometer, Leesglas of Kompas Bakkersartikelen. Broodbonboekje. De met ,16" genummerde bons van 25 Nov. t.m. 1 Dec. elk voor 125 gr. roggebrood of 100 gr. ander brood of een rantsoen gebak. De bons uit deze période bliiven geldig t. m. 8 Dec., ecnter niet in hôtels, restau rants, café's e.d. De met 15genummerdebons blijven geldig t.m. 1 Dec. Bloemkaart. De met „1" genummerde bons van 4 Nov. t.m. 1 Dec. elk voor 60 65 gr. rogge brood of 50 gr. ander brood of I2 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem (d.i. tar- webloem, tarwemeel, rogge- bloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Eén rantsoen gebak bestaat minimum uit 160 gr. koek (ontbijtkoek), 140 gr. specu- laas, 200 gr. andere koekjes, 90 gr. bisquits of wafels, 75 gr. beschuit. 300 gr. cake, 600 gr. taart, 600 gr. gebakjes; 500 gr. gevuld groot korstgebak (bo- terletter e.d.) of 400 gr. ge vuld klein korstgebak (aman- delbroodjes e.d.). Boter en Vet. Boter- en Vetkaart. Bon 18 van 23 Nov. t.m. 29 Nov. voor een 2 pond margarine of boter. Deze bons blijven geldig t.m. 6 Dec. Vleesch en Vleeschwaren. De met „10. vleesch" ge- merkte bon van 25 Nov. t.m. 1 Dec. voor 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rant soen vleeschwaren. De met „09 worst, vleesch waren" gemerkte bon voor een rantsoen vleeschwaren. Bonnen uit deze période blijven geldig t.m. 8 Dec. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood of 150 gram voor bluedworst. De met 09 genummerde bons blijven geldig tôt 1 Dec., echter niet in hôtels, restaurants e.d. Algemeen Distributiebonboekje. Zeep. Bon 29 van 13 Nov. t.m. 6 Dec. voor 150 gr. toilet- zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep- vlokken of 250 gr. zelfwerkend waschmiddel of 200 gr. vloei- bare zeep Ook combinaties mogelijk. Suiker. Bon 16 van 23 Nov. t.m. 6 Dec. voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. Bon 81 van 9 Nov. t.m. 20 Dec. voor een 2 pond kof fie of een 3/4 ons thee. Kaas. Bon 24 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. voor 1 ons kaas. Deze bon blijft geldig t.m. 8 Dec. Bon 51 blijft geldig t.m. 1 Dec. echter niet in hôtels restaurants, café's e.d. Eieren. Bon 37 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. voor één ei. Deze bon blijft geldig t.m. 8 Dec. Bon 64 blijft geldig t.m. 1 Dec. Peulvruchten. Bon 56 van 19 Nov. t.m. 16 Dec. voor 2 Kg. peul vruchten (voorlopig alleen groene erwten, spliterwten en event. capucijners). Grutterswaren. Bon 83 van 2 Nov. t.m- 27 Dec. voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 88 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. uitsluitend voor 250 gr. gort, gortmout of grutten. Bon 93 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappel- meel of een hoeveelheid pud- dingpoeder of puddingsaus- poeder, welke 100 gram zet- meel bevat. Bon 98 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. voor 100 gr. vermi- celli, macaroni of spaghetti. Brandstoffen. Gedurende November zijn geldig Voor haarden en kachels bon 04, 05, 06 en 07. Voor haarden en kachels bon 08, 09, 10 en 11, thans turf of later kolen. Voor Centrale verwarming de bonnen 07 t.m. 14. Scheerzeep. Bon 116 (extra bonnen- kaartje) van 31 Aug. t.m. 31 Dec. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleum. Petroleumzegel Période 7 van 4 Nov. t m. 29 Dec. voor 2 liter petroleum Petroleum zegel Période B van 11 Nov. t.m. 15 Dec. voor verlichting. Textielproducten. De bonnen A en AA van de textielkaart van het hoofd van het gezin geven t.m. 31 Dec. recht op het koopen van een Winterjas of -mantel. Dit beteekend dus, dat slechts één persoon uit ieder gezin op het koopen hier- van recht heeft. dat is kwaliteit reeds jaren gunstig bekend om de hoog fijne kwaliteit. Heilcens Brokken Amandel Speculaas, Koek en Oude Wijven zijn niet te overtreffen. De prijzen zullen U meeval- len reeds een pracht letter voor 35 cent. Gelieve vroegtijdig te willen bestellen. Beleefd aanbevelend, Brood- en Banketbakkerij SAPPEMEER Tel. 305 't Optiekhuis»Centrum« Bij de Hoogezandsterbrug. Tel. 401. Bij het ter perse gaan van dit blad waren de nieuwe bonnen voor Brood, Bloem, Boter en Vet, Vleesch, Kaas, Eieren, Rijst en Brandstoffen nog niet bekend. Parker Vacumatic Televisor Parkette Haro en Impérial Vulpennen. Ruime keuze Vuipotloden, Kremer's Vulpenhuis Noorderstraat 54 SAPPEMEER. Bij het afscheid van Slochteren's Burgemeester Mr. Evert Jan Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester der ge- meenteSlochteren, die in verband met het bereiken van zijn 65 jarigen leeftijd verplicht was zijn ambt vaarwel te zeggen, heeft gisteren in een opzettelijk daar- voor belegde raadsvergadering onder groote belangstelling af scheid genomen van de raadsleden en de ambtenaren, waarbij van weerszijden vele woorden zijn gesproken, getuigende van vrien- delijke gevoelens en groote waardeering. Een korte schets over persoon en ambtsvervulling moge hier volgen. Geboren op4 Febr. 1875, oudste zoon van Mr. Abraham Johan Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren en Geer- truida Ketelaar, bracht hij de eerste levensjaren door op de voorvaderlijke burcht, totdat opvoeding en studie hem naar elders riepen. Evenals dit met zijn vader het geval was geweest, trok de rechtsstudie hem aan en na zijn promotie tôt meester in de rechten keerde hij naar zijn geboorteplaats terug om daar in 1911 zitting te nemen tusschen de vroede vaderen dergemeente. Hij bleef 6 jaren raadslid om daarna te verhuizen naar Sappe- meer, waar hij bij Kon. besluit van 2 Aug. 1917 tôt burgemeester werd benoemd. Na deze functie, gedurende 8 jaren op lofwaardige wijze te hebben vervuld, volgde zijn benoeming op 27 April 1925 tôt burgemeester van Slochteren, waar hij nog 15 jaren als zoo- danig is werkzaam geweest, voordat zijn leeftijd hem dwong van een taak, die hem lief was afscheid te nemen. Onder zijn leiding is er ondanks het feit, dat de gemeente steeds met financieele moeilijkheden te kam- pen heeft gehad, nog heel wat tôt stand gekomen. Zoo werden er o.a. een 8 tal openbare scholen verbouwd, werd er in Schildwolde een nieuwe gebouwd. Het gemeente- huis werd eveneens verbouwd, terwijl daarnaast de concierge een nieuwe woning kreeg. Ook de administratie der werkver- schaffing enz. kreeg een nieuw kantoorgebouw. Het Dorpshuis te Harkstede, de lagere landbouwschool te Slochteren en eveneens de land- bouwhuishoudschool aldaar mogen dan stichtingen zijn van het Rijk, dat ze daar gesticht zijn is mede aan den invloed van den burgemeester te danken geweest, die dit onderwijs een warm hart toedraagt. De verbetering van tal van wegen, w.o, de hoofdweg door het dorp Slochteren, de aanleg van den Woldjerspoorweg, op 1 Juli 1929 door den burgemeester geopend, die van de waterleiding, welke in het begin van 1941 zal zijn voltooid en nog veel meer wijzen erop, dat de arbeid van burgemeester van der Hoop van Slochteren voor de gemeente Slochteren vruchtdragend is ge weest. Wij hebben flinke voorraad Kachelsteenen, Vuurvaste Specie, Nadenkit enz. Reparatiekachels, worden door ons gehaald en terugge- bracht. Kachelsmederlj Brugstraat 109. Dit jaar koopt U nog meer als andere jaren 'n Uitgebreide sortering vindt U bij ons als Sjaals Handschoenen Kousen Peignoirs Zakdoeken Parapluies Pullovers Eng. Hemden Zelfbinders Sokken etc. etc. Koopt vooral in de morgenuren. Tafelkleden Divankleden Schoorsteenranden Theemutsen Kleedjes etc. etc. zonder punten verkrijgbaar. SAPPEMEER. Uitvoering met stofkleppen Uitvoering met Elasto-sluiting Met inhouds verdeling Onmisbaar voor ieder huisgezin Practisch en stevig Prijs 10 cent Met Elasto-Sluiting 15 cent. SAPPEMEER Tel. 213. Ruime keuze in rond, vierkant en ovaal, w.o. Dressoirlopers, Crapeaukleedjes, enz. Dit artikel is vrij van punten! (J. LEIDEKKER) Noorderstraat 53 Sappemeer. door HENNY WILLINGS. Boven de besneeuwde bergtoppen staat de donkere oneindige nachtkoe- pel. Koud is de luchthet vriest. Hoog, langgerekt en klagend galmen de slagen van de torenklok op de dorpskerk. Reeds twee dagen dreunt de torenklok regelmatig nauwelijks heeft zij enkele uren trillend haar gebimbam gestaakt, of zij verheft weer hoog en galmend haar stem Vesper, avond- en morgendienst. De klokkentoon begeleidt de enkele inenschen. die tezamen of alleen over de dikbesneeuwde wegen naar huis gaan. De nacht van Goeden Vrijdag de donkerste dag van het jaar is voorbij Nog een Zaterdag, vervuld van ernstige arbeid en dan rustdan is het Paschen De oude boerin is langzaam tusschen de besneeuwde grafheuvels doorge wandeld. Van een eenvoudig houten kruis heeft zij met een korte handbe- weging de sneeuw weggeveegd. „Anna Katharina Oberrain" wie goede oogen heeft, zal deze naam kunnen ontcijferen Maar de oude boerin kent ieder groefje in de letters, die de hout- snijder te voorschijn bracht uit het harde houtZij kijkt door het kruis heen. „Op den nog jeugdigen leef tijd van 20 jaarOp Goeden Vrijdag is het meisje gestorven. „Waarom heb je mij verlaten denkt de oude plotseling en de tranen schieten haar in de oogen en zoeken langzaam hun weg door de groeven op het verweerde gelaat. Het is een lange wegnaar het kerkhof. De oude boerin moet ook weer terug De boerderij ligt nog in het halfduisterde schemering breekt aan alleen de waakhond kwisped hartelijk met den staart. als zij de sneeuw van haar kleeren klopt en de zware klompen voor de deur laat staan in de kamer is het warm, erg warm. De luiken zijn nog gesloten en bij een lamp zit de oude boer voor de ruwe tafel bij de haard. Als de vrouw bin- nenkomt, heft hij het grijze hoofd op. Zijn trekken zijn hard, maar vermoeid „Koud?" vraagt hij en zijn stem beeft. De boerin schudt het hoofd. Beide zwijgen. De groote, zwarte doek die het gezicht van de boerin verhulde, is nu wat terzijde geschoven. Een ge laat, dat levensloos schijnt, zonder kleur, zonder beweging, versteend en ingevallen. Maar toch niet oud... De groote, grijze oogen zijn doordrin- gend, schijnen de dingen te doorboren, als hadden zij geen belangstelling meer voor deze wereld De lamp druppelt en walmt. De boerin stelt de schroef iets anders. Het walmen houdt op, maar het is donkerder geworden in de kamer. Dan moet zij even naar de keuken. Als zij terugkomt heeft de boer een groot boek voor zichEr is op den Oberrainerhof slechts één enkel boek en dat heeft een zilver kruis op het dekblad en zilveren slotenDe geheele Oberrainer-generatie heeft slechts dit ééne boek bezeten en gebruikt! Wie zal nu erin lezen, als deze beide, oude lieden eens op het kerkhof liggen De zoon viel in de wereldoorlogbij Verdunen Anna Katherina ach, Anna Katharina Een ruwe hand, donkerbruin als uit hout gesneden glijdt over de regels van het oude boek. Langzaam, heel langzaam. En wat de oude oogen zien, wat de hand op de vergeelde bladen aanwijst, mummelen de lippen geluidloos na De boerin zit nu naast hem. Haar handen zijn bezig met een handwerkje een gewoonte van haar. Maar haar gedachten waar zijn die gebleven Die kan men niet dwingen of bevelen. Zij gaan siechts naar één punt uit, steeds naar dat ééne punt. Sedert weken, sedert inaanden Anna Katherina, mijn kind 1 Drukkend hangt de stilte in de kleine kamer, Hoe lang zitten deze beide menschen al naast elkaar? De boer staat moeizaam op zijn handen steunen op het tafelblad. „Dan ga ik maar Een oogenblik wacht hij aan de deurAarzelt hij Hoopt hij ant- woord te krijgen Ach neen, hij is het zwijgen reeds gewoon, reeds sedert weken, maanden zelfs 1 Boven, in zijn kamer is het donker en ijskoud. De boerin hoort zijn voetstap, zijn onrus- tige passen daarboven, heen en weer, heen en weer.- zonder ophouden. Zij slaat het dikke boek dicht en schuift het van zich af. Maar voor zij het heeft dichtgeslagen, is haar blik gevallen op de bladzijde, waar haar man laseen paar woorden uit het Evangelie" en Petrus ging heen en weende bitterWoorden, woorden, doode woorden Het leven is dood. Het leven was immers Anna Kathe rina?... Anna Kahterina, het steeds gelukkige, rustige kind. Bestond er wel ooit een kind op de wereld, dat zoo lieftallig en braaf was geweest, als Anna Kahterina? En toen zij ouder werd, was er ooit iets aan te merken geweest op Anna Katherina? Geen meisje was ooit zoo blond, zoo rozig geweest Zulke stralende, blauwe oogen zag men nog nooit in het dal Allen, die haar zagen naderen, werden met levens- vreugd vervulden in het kleine kamertje werd het licht, wanneer zij er binnentrad Het was slechts een toeval, een ongelukkig toeval, dat het kind op het oogstfeest deze jongeman ontmoette en met hem danste. Spreken, spreken deed men niet veel op den Oberainer- hof. En Anna Katherina liet van haar verdriet niets merken. De vader was meer dan verwonderd geweest. toen de jongeman het waagde om naar zijn dochter te dingen. Met een paar korte harde woorden had hij hem ^fge- scheept. Niets was hij, niets had hij, als vreemdeling kwam hij en de Ober rainerhof kon andere eischen stellen Weken daarna had de oude boer met Anna Katherina een paar woorden gewisseld. Het was niet gebruikehjk over de dingen veel te spreken, vooral niet over dit onderwerp. Of zij nog aan den jongen dachtJa, had Anna Katherina gezegd en zij was verbleekt Steeds bleeker en uitgeteerder was zij geworden. Niet, dat zij koppig waj> geweest of geweend had. Niemand zag dat ooit van haar. Zoo was Anna Katherina niet Het scheen alsof zij zelf machteloos stond tegenover de smart, die haar gesteld ondermijnde. De boerin had het gezien en zij had de stoute schoenen aangetrokken en steeds maar weer met den boer ge sproken. Neen, had deze gezegd en zijn lippen waren verstrakt. Neen En op zekeren dag was Anna Katherina gestorven... „Op den nog zeer jeugdigen leeftijd van nauwelijks 20 jaar Sedert dien dag is de boerin van den Oberrainerhof een oude vrouw geworden en zij heeft het spreken verleerd. Zij vraagt zichzelf niet af, of het misschien zonde is, haar ziel zoo te verharden tegenover het bloeien- de leven Leven Het leven is dood. Het leven was immers Anna Kathe rina Wie klopt er toch tegen de ruiten Géén kloppen? Ja, toch! Wie zou nu in den nacht bij hen aankloppen En tbch klopt hetluister maar regelmatig als de slinger van een klok Tik-tik-tikDe boerin van de Oberrainerhof is een oude vrouw en heeft geen angst meer. Zij schuift het raam op en duwt de luiken open. Is daar iemand? Stilte, donkere nacht. Geen mensch te zien. Maar het tikken houdt aan tik-tik-tik Zware droppels zijn het, die van de dakgoot omlaag vallen op het vensterkozijn. Het dooit. En daarginder boven de bergen, staat een zwak lichtschijnsel de nieuwe dag, de dageraad Een stroom wind vervult de kamer -- en brengt een zeldzame geur mede warme aarde vochtige, broeiende aarde Lente Paschen opstanding Nieuw leven Leven Is er dan nog leven De oude boerin staat nog steeds als een steenen beeld voor het venster Maar het is haar vreemd te moede. Alsof de wind de zware steenen van haar hart wentelde, die het al dien tijd bedrukt had. Over haar vale wangen, stroomen groote, gloeiend- warme tranen. Als daarboven de zon als een schijf van gloeiend goud opgaat, keert zij zich tenslotte om Boven klinkt nog steeds de zware stap heen en weer, heen en weer! En ondanks haarzelf staat zij plot seling aan de trap en haar stem klinkt nog lager en gebrokener dan anders. „Kom toch beneden, vader, het is daarboven zoo vreeselijk koud voor je (Nadruk Verboden). I hoestdrankeh Drogist en. Ve? B.H.TEUDEN, Onze is weer gereed. |Schitterend voor 10, 25 en 50 cent. Komt U eens vrijblijvend Ikijken, U vindt er zeker iets voor U bij, en zeer veel voor Uw kinderen. Kielsterstraat 15 Tel. 73 HOOGEZAND. iOok groote keuze in V r 1 ^'vV v~~' - -" ^--•v^'- EN 1 PASTILLES KEUSCHENSA05 C» MET PRGEFPAK LEVERtRAAN ATEP

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 6