StJi 1.1. Drogi Drukwerken KEURIG UITGEVOERD. Drukkerij T. K. Kremer SPE FO J. K Zoowel in groote als kleine oplagen en in elke gewenschte uitvoering worden in den kortst mogelijken tijd en tegen de laagste prijzen geleverd door 9e Éiwt bewoners. bete I Si Officieele Publicatie. Kiels HOC Papiergeld Zakportefeuilles KREMER'S Onze is Schitterei voor 1( Komt kijken, U voor U b Uw kindi Ook groc mool n; Tel. 38^ De mes ste SAPPEMI Een k Ee Wl De hee boekhoudi laat, preci half aclit !s zoo< geslapen iederen di haar zijn hiet kunne toor, maa hij door bonden. E Meneer stappen t hoek, Al bus. Aile paald sch passen da dag het i dat hij he derde vei den hoek als ze ten ze een ka tuurlijk or En wacht mengeline Het mi Maar de? Het meisj staan voo eenige on haar weg. Meneer de vroeg na te den delingen kantoor 1 Voor der meneer S beide hee vriendcha VERORDENING betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levens- middelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan onder I. „Afvallen van levensmiddelen" hetgeen het Afvallenbesluit 1940 I daaronder verstaat. II. „Dierlijke afvallen": hetgeen het Afvallenbesluit 1940 II verstaat onder vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodge- boren dieren. Artikel 2. 1. De bewaring van afvallen van levensmiddelen, die krach- tens art. 2 van het Afvallenbesluit 1940 I moeten worden bewaard, geschiedt afzonderlijk en zonder vermenging met andere stoffen of voorwerpen. 2. De in het le lid bedoelde afvallen van levensmiddelen moeten afzonderlijk en zonder vermenging met andere stoffen of voorwerpen zoo spoedig mogelijk ter beschikking worden gesteld van de personen of lichamen, die door Burgemeester en Wet- houders voor het inzamelen van deze afvallen zijn aangewezen. Artikel 3. Hij die een cadaver van een hond of kat ter beschikking heeft moet dit zoo spoedig mogelijk ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders daarvoor aangewezen, aflevercn of, door middel van de diensten, lichamen of personen door Burgeméester en Wethou ders voor de inzameling van deze cadavers aangewezen, doen afleveren. Art kel 4. Hij die dierlijke afvallen ter beschikking heeft moet deze, onverminderd het bepaalde bij of krachtens de Vleeschkeuringswet, afzonderlijk en onvermengd met andere voorwerpen of stoffen, zoo spoedig mogelijk afleveren of doen afleveren ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders daarvoor aangewezen. Artikel 5. Voor de opsporing van de bij het Afvallenbesluit 1940 I en het Afvallenbesluit 1940 II strafbaar gestelde feiten worden, behalve de overigens daarmede belaste ambtenaren, aangewezen de ambte- naren van den Vleeschkeuringsdienst der gemeente Sappemeer. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op 22 November 1940. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Sappemeer, 16 November 1940. De Secretaris, J. J. PERDON. De Voorzitter. A. JONKEREN. slachtvee. Van deskundige zijde vernam de Telegraaf omtrent de vleesch- voorziening c.a. het volgende „Het feit, dat met het oorspron- kelijk voor een week vastgestelde vleesch- en vleeschwarenrant- soen tien dagen moet worden gedaan, heeft onder het publiek allerlei „verhalen" doen ontstaan. De kern van die verhalen is over een paar maanden zal er wel heelemaal geen vleesch meer zijn. Het is duidelijk, dat het absoluut onmogelijk is, dat er op het oogenblik al geen slacht vee meer zou zijn. Dit is trouwens voor te rekenen. Hier volgt een staaltje uit het officieele orgaan van den vee- en vleeschhandel, tevens vakblad voor het slagersbedrijf. In het vierde kwartaal 1939 het basistijdvak voor de huidige distributie bedroeg het aantal goedgekeurde slachtingen (exclu- sief de slachtingen voor den militairen etappendienst) en de hoeveelheid daardoor beschik- baar gekomen vleesch Aantal Vleesch slacht- in tingen tonnen Runderen 129.848 33.760 Nuch. kalveren 113.835 2 846 Vette kalveren 26.797 2.278 Graskalveren 41.396 3.933 Varkens (geen huisslachting) 300.472 36.057 78.874 Bij deze hoeveelheid vleesch kunnen nog opgeteld worden de invoer en de afvallen der bacon- varkens en als men dan nog re- kening houdt met den conserven- export, dan blijkt ten slotte, dat het rund- en varkensverbruik (buiten de huisslachtingen van varkens) in het vierde kwartaal van 1939 rond 80.100 ton heeft bedragen. De huidige distributie is ge- baseerd op een verbruik van 70% hiervan, dus op circa 56.000 ton per kwartaal. De varkens- en runderslach- tingen zijn echter niet beide gelijkelijk met 70verminderd. Voor de varkens werd de slach- ting teruggebracht tôt 50% van het aantal slachtingen in 1939, hetgeen neerkomt op 150.250 stuks per kwartaal. Deze 150.250 varkens leveren bij een gemid- deld slachtgewicht van 75 kg. circa 11.300 ton vleesch, spek enz. De rest van het kwartaal- verbruik, of 56.000 ton11.300 ton 44.700 ton, moet dus door rundvleesch gedekt worden. Een vergelijking met het 4e kwartaal 1939 leert zie het bovenstaande staatje over slach tingen en vleeschopbrengst dat toen 42.817 ton rund- en kalfsvleesch werd geproduceerd. Met andere woorden globaal genomen moet het aantal voor het binnenland bestemde runder en kalverslachtingen gedurende de thans verloopen distributie- periode ongeveer even groot hoogstens slechts een paar pro- cent hooger zijn geweest dan in het 4e kwartaal 1939. Daarbij kwamen de slachtingen voor de Duitsche weermacht. Bovendien zijn er runderen in- gevroren, terwijl verder regelma- tig kalfvee voor export wordt verkocht. Grooter dan in 1939 De totale afname van rundvee (slachtvee en gebruiksvee te zamen) is verscheidene duizen- den dieren grooter geweest dan in 1939. In den komenden stal- tijd zal het gemiddelde slacht gewicht nog wel dalen, daar het krachtvoer schaarsch is. Het is intusschen de bedoe- ling van de overheid, het aantal oudere melkkoeien beduidend in te krimpen. Van een tekort aan vee voor de slachtbank is dus geen sprake. De boeren houden hun vee vast om verschillende oorzaken, maar de goede melk- en zuivel- prijzen zijn wel de voornaamste daarvan. Gehoopt wordt echter, dat zij spoedig weer zullen gaan leveren. De verplichte levering staat als een stok achter de deur. De geheele vleeschdistri- butie staat of valt met de quota runderen, die worden aangebo- den. Het is mooi, dat den boer nog vrijheid in dezen wordt ge- laten, maar de distributie moet doorgaan. De Veehouderij-Centrale is thans met een nieuwe veetelling begonnen. Ook de schapen worden geteld. Vleeschbon weer voor 10 dagen. Gedurende het tijdvak van Donderdag 5 December tôt en met Zondag 15 December a.s. geeft elk der vier „11 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe- grepen, of een rantsoen vleesch waren. De met „11 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch waren. De bonnen, welke op 15 Dec. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tôt en met Woensdag 18 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, "lOOgram vooi; gek. worstsoorten, rolpens en knak- worst, 125 gram voor leverarti- kelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst, Boekh. - Sappemeer. door MOMUS. Job droeg z'n naam met eere Wat trouwens ook weer zoo'n wonder niet was, want Job was artist En het is héél moeilijk in een klein land, als artist je brood te verdienen En zèker, wanneer je artist was als Job Maar daarover wil ik het nu niet hebben, anders zou ik U leiden op de vele kronkelende en eindelooze wegen van het futurisme, kubisme en dadaisme, „waaraan Job in z'n vrije uren 66k placht te doen Job was dus artist en had als zoo- danig eenige weken hard gewerkt, hetgeen dââruit bestond, dat hij zich gedurende dien tijd had opgesloten in z'n atelier, teneinde een nieuwe „schep- ping" te voltooien. Niemand echter zou er mee geschaad zijn geworden, indien dit nimmer het ware geweest. Ook Jôb niet, want tusschen scheppen en verkôôpen ligt een weg, welke Job nog nimmer tôt het einde toe had bewandeld. Edoch Job had gewerkt, vele weken achtereen, en zoo kon het gebeuren, dat hij wenschte rust te nemen Nou is „rust nemen" op zichzelf heel aardig, maar als je alleen bent, wordt het gauw vervelend, en zulks overwegende stapte Job op een goeden morgen het atelier binnen van z'n vriend Pim, na vooral vele moeilijke en steile trappen te hebben beklommen. Job ondervond verder geen moei- lijkheden, want zelden riep een vriend tevergeefs de hulp in van Pim, als het erom ging, zijn bijstand te ver- leenen in het nemen van rust Samen maakten ze de kas op. Job bezat één gulden zeventien, ter wijl Pim in het gelukkige bezit bleek te zijn van twee, drie en twintig en een half. Daar komen we een héél eind mee meende Job, die wel voor moeilijker problemen had gestaan. Het was prachtig, helder winter- weer, toen Job en Pim den volgenden ochtend stevig doorstapten in de rich- ting van het station. Heb jij eh soms trèk meende Job te moeten vragen, die z'n niaag verdacht hoorde rommelen, wijl hij sinds den vorigen middag nog niet had gegeten. Maar Pir.i was verstandiger. Wat hèb je eraan, als je nu ailes vooruit al opmaakt dan kunnen we wel thuisblijven oordeelde hij zeer verstandig, waarna Job met een zucht berustte maar toch niet kon nalaten in de restauratie vlug een kop koffie naar binnen te slaan. Hè, zuchtte hij voldaan, dat knapt op! Pim schudde z'n hoofd dàn zetten de beide vrienden zich in de derde klas coupé, die hen naar het vriendelijke, maar deftige villadorp X zou brengen. Nou moeten we eerst eenhôtel opzoekenmeende Job optimistisch, toen ze aan het kleine stationnetje waren uitgestegen. Hoe lang denk je te blijven infor- meerde Pim. die graag ailes aan een ander overliet. Zoo lang als dat mogelijk is natuurlijk meende Job meesmuilend. Dan opeens uitte hij een kreet. Pim... dààrzie je wel? M'n gelukkige gesternte Pim volgde met den blik de richting van Job's vinger en ontwaarde een twintigtal meters van den straatweg af een fraaie, leeg- staande villa Kijken besloot hij kort en bondig en stapte op het groote ijzeren hek af dat open bleek te staan. Samen wandelden ze om het huis heen, waarvan, o, wonder, de achter- deur evenmin was afgesioten, als het ware hen uitnoodigend tôt een bezoek. Hier houd ik het een week minstens uit oordeelde Job, nadat hij critisch de benedenkamers had bestudeerd nu naar boven't is een prachtig huis, dat moet ik zeggen, en Op dat moment werd er aan den voorkant tegen de ruit getikt. Het was een aarzelend zacht klopje maar de beide vrienden ontstelden er hevig van. Korte vreugd meende Pim, die hun vrijheid bedreigd zag. Afwachten vond de altijd optimistische Job en opgewekt stapte hij naar de voordeur. Op den stoep stond een klein dik manneke en tusschen z'n vingers draaide hij zenuwachtig z'n pet. Wat is er? snauwde Job, die voelde dat slechts een autoritair optreden hem hier zou kunnen redden. Pardon meneer stamelde de man maar ik wou es vragen, meneer as het niet te brutaal is, meneer Nee, heelemaal niet, beste vriend! hielp Job minzaam vraag jij maar Ik wou 'es weten, ziet U meneer.... of U de nieuwe bent, meneerde nieuwe bewoner, as ik 't zoo 'es mag uitdrukken In Job's hersens werkte het als in een machinekamer. Wat moest die man Was het z'n voordeel, den nieuwen bewoner te zijn was het z'n nadeel Hij weifelde Ziet U meneer... ik ben de melk- boer meneer, en nou wou ik 's weten, ziet U of U van mijn voortaan strakkies, as U hier woont, ziet U O, aha ladite Job opgelucht de leverantie natuurlijk dàt bedoel je zeker? O, jawel meneer! lachte eveneens de ander, die zich echter in stilte om de vroolijkheid van Job ver- baasde, opgelucht toch, nu het hooge woord er uit was. Nou, meende Job vriendelijk we zullen wel eens zien hè Hoe heet je Derksen, meneer O, juistnou, eh Derksen, ik zal je wel een boodschap sturen, hoor, als ik je noodig heb en Job wilde de voordeur sluiten. Jawel meneerziet U, begon de man opnieuw. Nog iets op je hart? vroeg Job vriendelijk. Ja ziet U, en nou wou ik U 'es vragen of dat ik U soms een eh proefpakket mag sturen, ziet U dat is zoo de gewoon- te hier., dan kuntUzelversoordeelen asdat ik veel betere waar lever as m'n eh con con-concurrent hielp Job minzaam, die zich hier plot- seling een perspectief zag geopend waarvan de mogelijkheden vele waren Maareh doe dat maar niet, vriend antwoordde hij dan want stel nu dat ik je concurrent eens beter vindof een andere melkboer bij- voorbeeld, dan heb je voor niks dat pak gestuurddat vind ik geen prettige gedachte. O, meneer lachte de man da's niksdie proefpakkies beteekenen voor ons niks, hoor heelegaar niks Da's alleenig maar een formelasie of hoe heet dat Om te laten proeve wie de beste is op 't dorp Zoo, zoo haperde Job. Dus maar sturen, meneer? noteerde de man. Och ja eh stuur maar 'es, hè Zonder verplichting natuurlijk nou eh bonjour Derksen bonjour en haastig sloot Job de voordeur. Ze waren juist op de eerste étage de keurige ingebouwde badkamer aan het bewonderen, waarbij Pim de op merking maakte, dat „ze" toch niet de waterleiding voor hun neus hadden moeten afdraaien, wat echter Job een zeer onbillijke uitlating vond, wijl niemand van hun plotseling bezoek op de hoogte kon zijn, nietwaar? toen er werd gebeld Brutaal, heftig rinkelde de schel door het leege huis. Dàt is de eigenaar, oordeelde nu ook Job, gedecideerd en met looden schreden toog hij naar beneden. Meneeren, begon de man die op de stoep stond - ik heb gehoord Ja wel, jawel meneer antwoordde Job - we gaan direct weg, hoor, we wilden alleen maar even kijken O, juist, meneer o, juist, maar als U nog één kwartiertje wilt wach- ten, ik heb juist iemand naar U toegestuurd met een proefpakket, begrijpt U, ik ben de bàkker de éénige, begrijpt U dat wil zeg gen, de eenige, die werkelijk ook bak- ken kan, want m'n concurrent men- heer enfin aïs U m'n proefpak ket eens grondig wilt keuren, dan zult U zeker niet aarzelen M'n kaartje meneer alstublieft meneer môge m'neer Job stond perplcx staarde den man na, die alweer aan het einde van de laan was gekomen. Dat kon goed worden Een alleraardigst dorp, meesmuilde hij, toen hij even later Pim op de vliering had teruggevonden, waarbij hij, gedachtig het zoo mogelijk, nôg hooger gelegen atelier van z'n vriend, de geestige opmerking had gelanceerd Kijk, kijk, on revient toujours welke opmerking Pim evenwel met een achteloos schouderophalen had genegeerd Dien ochtend stond de bel niet meer stil. Met een juichkreet had Job het eerste pak binnengehaald en samen hadden ze in zenuwachtigen haast de touwen eraf gewurmd. Hàp! lachte Job, toen een versch kadetje als eerste naar buiten rolde, spoedig gevolgd door een, in perka- mentpapier verpakt wittebrood een half roggebroodje nôg een cadetje en een gemberkoek. Wacht nou nog even I stelde de practische Pim voor - we krijgen nog wel wat erôp ook en hij bleek juist gezien te hebben, want een tweede daarop volgende zending bleek tebe- vatten een half pond boter, een pakje margarine, een ons zoete en een ons Leidsche kaas benevens vier eieren Een ideaal oord prees nu ook Pim-als ik me ooit nog eens ergens ga vestigen nou, dan wéét ik het wel De plotselinge verhuring van villa Zonnehoeck, waarvan de eigenaar tijdelijk buitenslands vertoefde, bleek opgang gemaakt te hebben in het vriendelijke dorpje, want achtereen- volgens arriveerden nog een proef- zending van kruidenier Willemse een tweede proefpak van bakker van Driel een tweetal zakken athraciet van den toekomstigen kolenleverancier Graumans alsmede nog een groote taart van den banketbakker ten Haaf, waarop met witte schuimletters stond te lezen Welkom - op de tààrt wel te verstaan Doch, toen een en ander nog ver- gezeld bleek te gaan van een règen van bezoeken, kaartjes, drukwerken, e. d., terwijl ze zelfs het twijfelachtige genoegen hadden mogen smaken, den rédacteur van het „Plaatselijk Nieuws" eenige oogenblikken in hun „salon" te ontvangen, waarbij Job minzaam zijn excuses aanbood voor de maar zoo matige stoffeering, toen oordeelde zelfs deze laatste het beter, hun bezoek niet te lang te rekken en de aanvan- kelijk „besproken" week terug te brengen tôt een dag! En wàt voor een dag? grinnikte Pim, kijkend naai de voor nog min stens vier dagen overgebleven voe- dingsmiddelen, die in wilde- en artis- tieke wanorde over den vloer lagen verspreid. En dièn avond wandelden ze bepakt en bezakt naar het kleine stationnetje vriendelijk gegroet door de vele „toe- komstige" leveranciers, die aan de deuren van hun winkels stonden te genieten van de zoete rust na gedanen arbeid. Jammer, meende de immer optimistische Job, toen ze na vele pakken in het net te hebben gedepo- neerd, zich behaaglijk in een hoekje vleiden en het grappige kleine stati onnetje langzaamaan vervaagde voor hun blikken, jàmmer van de anthraciet.. we hadden een auto moeten huren (Nadruk verboden). 1 HOESTDRAI EN 1 PASTILLE Voor in Geen tekort aan in diverse uitvoeringen zeer handig met indeling met Elasto-sluiting tsas aW9s

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1940 | | pagina 4