la» Ook in Bestel VAN g H.H. Âdverteerders meet succès »De Breiaald« Prima Wngers Elec. Waschmachines, A. ELZINGA ZOON, OUSN Italiaansch Legerbericht KREMER's Boekhandel Mej. Gr. BRAAM Uw MEUBELEiN herstellen en opnieuw Bekleeden Een advertentie in dit blad brengt U onge- twijfeld het meeste succès. Het is het eenigst blad wat in Hoogezand en Sappemeer huis aan huis wordt gelezen. Het blad met de meeste abonnée's. Adverteerders, die gere- geld bij ons adverteeren weten dat, zij die tôt heden niet bij ons adverteerden kunnen eens een proef nemen. vindt U Ions een ruime stering. Advertentie's en Drukwerken door den v a k m a n. Wo!- en Hanœrkhuis P. v. D!JKEN - Hoogezand. Nieuwe kaart van Europa Wringers, Kookpottenf Eleciro Motoren. Papiergeld Zakportefeuilles Laat H. H. L Uit ruime KA PA Zw A. GR NA Een beper stoffen. Pr „Fosfaat Ar 19 opnee Voor Febr soorten Siik Zuiderstr; KOLEL Indien U alleen in ons blad adverteert bereikt U toch aile inwoners van Hoogezand, Kielwin- deweer, Kropswolde, Westerbroek, Sappemeer en bijna de geheele gemeenten Slochteren, Noordbroek en Zuidbroek. Olficieel orgaan der gemeenten Sappemeer en Hoogezand. (J. LEIDEKh Noorderstraat 53 Sappemeer. Uitgevoerd in 8 kleuren. Formaat 90X120 cM. Waarop aangegeven de nieuwe toestanden in Hongarije, Roemenië en Bulgarije en de Baltische Staten in hun huidige omstandigheden. Terwijl de bezette en geannexeerde gebieden duidelijk zijn aangegeven. f 1.— Kaart van Griekenland en Albanië f 0.40 SAPPEMEER Telefoon 213 Grootste sorteering in het Noorden. Nergens voordeelîger. Handel korting Doordat wij rechtstreeks importeeren, zijn onze prijzen ver beneden iedere concurrentie. Kantoor en magazijnen Zuiderstraat 15 - Hoogezand - Telefoon 188 Niet VAKKUNDIGE reparaties zijn ALTIJD te duur. Laat daarom in diverse uitvoeringen zeer handig met indeling met Elasto-sluiting KREMER'S Boekh. - Sappemeer. Plaatsen, die men zonder een spéciale vergunning niet mag bezoeken. KOLHAM - Telefoon 183x Agentschap voor „Oost-Goorecht" en „Slochter Courant" worden zonder prijsverhooging aangenomen. Laat Uw reparaties en veranderingen eens door ons uitvoeren en U zult tevreden zijn. GEDIPL. STOFFEERDER en BEHANGER Zuiderstraat 134 - SAPPEMEER. Meubelmakerij Stoffeerderij. Volgens officieele mededeeling zijn het niet uitsluitend, zooals velen meenen, de Zeeuwsche eilanden, die zonder spéciale vergunning van den stafofficier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris niet door niet- ingezetenen mogen worden be- reisd, maar behooren daartoe ook tal van gemeenten in deprovin- cien Noord-Brabant, Zuid Holland, Noord-Hoiland, Fries- land en Groningen, aile bij name genoemd. Wat Friesland betreft zijn het alleen Ameland en Schiermonnikoog en wat de prov. Groningen aangaat is het uit sluitend Rottumeroog, gemeente Warffum. En verzoek voor een uitzon- deringsvergunning moet worden gericht tôt den burgemeester van de te bezoeken plaats met vol- Iedige opgave van naam, adres enz. en bovendien van de reden, waarom men het bezoek wenscht te brengen en den duurvan het bezoek. Wie verzuimen dit te doen en zich desondanks in het ver- boden gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmid- dellijk gedwongen naar huis terug te reizen. Kérp prachtig voedsel. >er iemand het royaal heé hij er niet op welk vovoor de instandhouding vatichaam de meeste waar- de doch aïs het er begint te en de voedselvoorzie- nirnet gedrang koint, wordt dats en wordt wel degelijk eerrzoek naar de voedings- wangesteld. En nu gaat hetrbij met de voedings- art als met menschen, die me beter leert waardeeren, na; men ze beter kent. Zoiikei is bijv. kaas, dat nieder dan de volgende reen voor onze voeding beke stoffen bevat eiwit- teren, koolhydraten, kalk, ph(, ijzer en vitaminen. Merdig is het, dat magere karraard veel minder vet be\n de vetrijke soorten, docer eiwitten en kool- hycen ongeveer hetzelfde geian kalk, phosphor en ijze \it te leeren valt, dat het dw om het hoedje af te nertor de 40 -)- en de neus op ken voor de 20 -f-. Deze Iev6 evenzeer beschermen- de n, noodig voor onze gead en tal van mineralen zoclk, de onmisbare stof voenstandhouding van ons beastelsel en voor ons geb Vaas zulk een waardevol vos, dient men het kaas- ransteeds ten voile te be- nutetgeen voor sommige gez zal beteekenen, hoe vrejat ook zal klinken, datians meer kaas gebruikt danroeger het geval was. Hett ons niet tôt eer, dat er iland, als kaasproducent bekver de geheele wereld, nogplen zijn, die er nog nieteijn doordrongen welk eentig voedsel kaas wel is. r J GE Als je nu n hebt, dan zal zijn," meende „Och, dat ze Edmond mismi hetzelfde." Het jongetje begon snikken sneden Wa£ er dan ni kon, die dat je Zeker verkwijne geven f Zou hei kelen blijven, ei dood ontijdig e< Vreugdeloos besi gonnen Wat weelde hier ba naderenden doo Corrie dacht haar oom, gezo deren, al waren rende omstandig aan Wim, die i geheel was gend voor haar geest bescheiden jong anders in zijn Van der Bilt, den smaak van dokter Hastings stellen, Edmond Een bediende brieven. Een wa kende het aansta onregelmatige sci „Net de hand vj haar moeder gez het schrift gezier haar dochter cori boerenmeisje. „Och, moeder, Het Italiaansche legerbericht maakt melding van aanvallen en tegenaanvallen in Griekenland en Noord-Afrika. Doch voor velen is dit, hoewel het in het Nederlandsch gesproken en geschreven wordt, Latijn, daar zij niet weten, waar de genoemde plaatsen liggen. U kunt het gewaar worden, en wel zeer goedkoop door de moeite te nemen, de in onze étalagé op- gehangen kaarten te bestudeeren. Hiervan is echter het bezwaar, dat dit tegenwoordig door de ver- duistering 's avonds onmogelijk is, terwijl U mis- schien overdag weinig tijd zult hebben. KOOPT daarom een kaart, zoodat U deze steeds bij de hand hebt, als U wilt kijken. GEBR. HOEN, ES Op het hooren van den naam Van Wijck was de jonge dame in den hoek meer naar achteren geschoven, dichter tegen de rugleuning van den wagen aan, en trok haar voile vaster over het gezicht. Ik ging naar den bankier toe, her- nam het mannetje, en zette hem ailes uiteen. Dat treft, zei hij, ik heb net iets voor u, Amerikaansche spoor- wegen, beste papieren, solied, en die goed geven, zes percent. Ik hapte toe, blij, dat ik zoo'n mooi zaakje gemaakt had, en dat ik mijn vrouw kon laten zien, dat er nog iets beter is dan huizen. Nu mijn vrouw was ook héél blij. Da's te begrijpen, verklaarde de juftrouw, zes percent, waar ge niets voor lioeft te doen, waar ge geen omkijken naar hebt, dan op zijn tijd er een couponnetje af te knippen. Maar nu las ik van morgen in de krant, dat die maatschappij bankroet was, heelemaal bankroet. We waren er ziek van, we konden geen kruimel eten door de keel krijgen. Ga eens naar den bankier, zei mijn vrouw, misschien is het wel niet waar. Ik kom daar nu vandaan", vervolgde het manuetje met een snik. „En wat heeft-ie gezegd infor- meerde de juftrouw „was het zoo „Ja, het was zoo. Het speet hem Wel, zeit-ie, maar hij kon er niets aan doen. En toen ik vroeg, of het nu maar goed genoeg was iemand te ruïneeren, haalde hij de schouders op en keerde me den rug toe ,,'t Is gemeen verklaarde de juf- frouw op hoogen toon. „Wat zeggen jullie daarvan menschen Van aile zijden werden teekenen van instemming gegeven met het ge- sprokene. Alleen de jonge dame in den hoek zei niets, maar verschool zich nog meer achter den rug van haar fauurman. „En nu moet ik mijn arme vrouw, die thuis in angst op mij wacht, zeg gen, dat al ons geld weg is geld, waar we heel ons leven hard voor gewerkt hebben, dat we stuiver voor stuiver, cent voor cent hebben over- gespaard. En zoo'n groote meneer, die misschien wel een milioen rijk is, trekt er zich eenvoudig niets van aan, dat een paar oude stumpers door zijn schuld hun spaarpenningen zijn kwijt geraakt. 't Is God geklaagd Datzegjewel, beaamde de spraak- zame juftrouw. Had hij jou tenminste nog maar iets gegeven, als een pleis- tertje op de wond, wat maakt hem een duizend gulden Nog minder dan mij een dubbeltje Maar een mensch zoo afschepen, 't is meer dan grof! Het oude mannetje stond met moeite op. Ik moet hier uit, zei hij, maar ik durf haast niet thuis komen. Met knikkende knieën sukkelde hij den wagen door, onder de meewarige blikken der aanwezigen. De conducteur hielp hem de trede van de tram af. De jonge dame scheen met zich zelfs te overleggen, of ze ook zou uitstappen. Ja, ze moest het doen. Een oogenblik later stond ze op 't trottoir en wan- delde, zoo lang de tram in het gezicht was, aan den anderen kant der straat dan die, waar het mannetje waggelend voortsukkelde. Toen de tram ver genoeg weg was, stak ze de straat over en stond weldra naast het mannetje, dien ze even op den schouder tikte. Vriend, zei ze, ik was ook in de tram, waar je dat vertelde. Hij keek verbaasd op. Wat kon die jonge dame, die hem zoo vriendelijk toesprak, hem te zeggen hebben Zoo, juffrouw, stamelde hij en Hij wist niet, wat hij verder zou zeggen, en zweeg dus. Zeg me nu eens rechtuit, was dat allemaal waar, wat je daar vertelde Eerlijk waar, juffrouw, geen woord te veel. Ze keek den man in het gezicht, het diep treurig, openhartige gezicht. Neen, hij kon niet liegen, niet overdrijven. Het was echt verdriet, vertwijfeling, die haar stempel op zijn gelaat had gedrukt. Het is erg, zei ze, heel erg, maar misschien kan het nog wel terecht komen. Zou dat mogelijk zijn, juftrouw vroeg het mannetje, zich aanstonds aan die voorgespiegelde hoop vastklam- pend. Maar neen, dat kan niet, ver volgde hij, weemoedig het hoofd schud- dend. De maatschappij is bankroet, de bankier heeft het zelf p°zegd. Maar ik ken den bankier, ik zal er eens met hem over s ireken. O, juftrouw, u is wel vriendelijk, dat u voor een onge' ikkig man als ik, die moeite wil doen, naar het zal niets geven zoo'n voorna nen heer kan 't niet schelen, of een paar oude menschen ongelukkig worden, Dat moet je zoo niet zeggen, vriend. Je moet denken, dat een bankier zoo- veel aan zijn hoofd heeft, en misschien wist mijnheer Van Wijck niet eens, dat het verlies zoo zwaar voor u was. Ik heb het hem anders genoeg gezegd, juffrouw. Ik zal in ieder geval met hem spre- ken, en ik twijfel niet, of hij zal bereid zijn, je tegemoet te komen." „Ik ben u wel dankbaar, juffrouw, maar ik durf toch niet hopen „Kom, kom, je moet hopen, versta je me, je moèt hopen. Maar dan moet je me beloven, er verder met niemand over te spreken, voordat ik je heb op gezocht. Wil je dat. Heel graag, juftrouw, tegen niemand. Maar mijn vrouw mag ik het toch wel zeggen Zeker, maar je moet er bijvoegen, dat aile hoop nog niet verloren is, dat ze goeden moed moet houden. En zeg me nu eens, waar je woont. In de Wagenstraat, juftrouw, hier den hoek om, No. 16, beneden. Heel goed, ik zal het onthouden en je naam Lindeman, juffrouw, ze kennen me in de heele straat, zei het mannetje, met een heel klein vleugje fierheid. Nu, Lindeman, zooals wij afgespro- ken hebben. Jij zwijgt tegenover de buurt, en ik kom binnen een paar dagen bij je met goede tijding. Ze reikte hem de hand. Lindeman raakte schuchter-eerbiedig even de vingertoppen aan hij had toch wel gewild, dat men in de Wagenstraat gezien had dat een voorname jonge dame hem de hand gaf en zei, iets opgewekter door den stelligen toon der vriendelijke spreekster Ik hoop het, juffrck hoop het, en ik blijf u heel dar, en en ik zal voor u bien mijn vrouw ook. Dat is zei de jonge dame, ja, dat moet in. En reken er maar op, dat Lieve Heer brave menschenverlaat. Nog ee(delijk knikje, en Corrie van Wijcde op den afgelegden weg terugr zoodra ze alleen was, verdween jaar gezicht de glirn- lach, wa; ze den ouden man had opgerri. Ze keek heel ernstig, bedrukt zVat ze gehoord had toevallig, ze reed zelden met de tram, daai moeder dit veel te ordinair \had haar zeer treurig gestemd. Eder verdiende schatten, maar hoe koste van den onder- gang van en, van kleine burger- menschen die hem om raad vroegen enj misleidde. Het woord was hard, het was waar. Aan het goud, ij verdiende, kleefden de tranen îgelukkige bedrogenen, hun zweetiloed. Die Lirn was een van zijn slachtoffersvan de vele misschien. Hem zou dthans helpen, haar vader vragem de geleden schade te vergoedWat beteekenen zes duizend guvoor een millionnair Zeker, het maar een kleine res- titutie, doc was toch iets, het was toch ehuld minder op 't ge- weten. Maas zij eigenlijk niet medeplichti^ar zij mede genoot van de rijknen, die haar vader op zulk eeize vergaarde Vree- selijke vraaie haar arm hoofd pijnigde. (Wordt vervolgd).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 4