Nieuwe II lakken. listel thaï VAN Bill Mej. Or Ad verte Welke distributie-bons zijn geldig H. H. LAND fi U ho be W Laat thans Uit ruimen voori KALIZOU PATENT! Zwavelzu A. S. F. K GRANUIV NATROM Een beperkt kwan stoffen. Probeert e „Fosfaat Ammonsa 19 opneembaar f Voor Februari-lev soorten Stikstofmes Zuiderstraat 15 KOLHAM Bakkersartikelen. Broodbonboekje. Bon 23 van 13 Jan. t.m. 19 Jan. voor 100 gr. rogge- brood of 100 gr. ander brood of een rantsoen gebak. Deze bon blijft geldig t.m. 26 Jan. Bon 22 blijftj geldig t.m. 19 Jan. Bloemkaart. Bon 3 van 30 Dec. t.m. 26 Jan. voor 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of '/a rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem (d.i. tarwe- bloem,tarwemeel,roggebIoem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Eén rantsoen gebak bestaat minimum uit: 160 gr. koek (ontbijtkoek), 140 gr. specu- laas, 200 gr. andere koekjes, 90 gr. bisquits of wafels, 75 gr, beschuit. 300 gr. cake, 600 gr. taart, 600 gr. gebakjes; 500 gr. gevuld groot korstgebak (bo- terletter e.d.) of 400 gr. ge vuld klein korstgebak (aman- delbroodjes e.d.). Boter en Vet. Boter- en Vetkaart. Bon 24 t.m. 17 Jan. voor 250 gr. boter, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Bon 25 van 11 Jan. t.m. 17 Jan. voor 250 gr. boter of 250 gr. magarine of 200 gr. vet. Deze bon blijft geldig t.m. 24 Jan. Vleesch en Vleeschwaren. Bon „14 vleesch" van 6 Jan. t.m. 15 Jan. voor 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „14 worst, vleesch waren" voor een rantsoen vleeschwaren. Deze bonnen blijven geldig t.m. 19 Jan. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden ge- kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood of 150 gram voor bloed worst. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Bon 86 van 21 Dec. t.m. 17 Jan. voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. Bon 18 van 21 Dec. t.m. 31 Jan. voor een Va Pond kof fie of een 3/4 ons thee. Kaas. Bon 47, 48, 60 en 61 van 30 Dec. t.m. 26 Jan. voor 1 ons kâcis Bon 20 van 30 Dec. t.m. 12 Jan. voor 125 gr. kaas. Eieren. Bon 111 van 13 Jan. t.m. 19 Jan. voor één ei. Deze bon blijft geldig t.m. 26 (an. Bon 33 blijft geldig t.m. 19 Jan. Grutterswaren. Bon 108 van 28 Dec. t.m. 24 Jan. voor 250 gr. rijst, of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Bon 57 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 44 t.m. 21 Febr. voor 250 gr. gort af gortmout of grutten. Bon 87 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 100 gr. maizena, griesmeel. sago, aardappel- meel of een hoeveelheid pud- dingpoeder of puddingsaus- poeder, welke 100 gram zet- meel bevat. Bon 31 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 100 gr. vermi- celli, macaroni of spaghetti. Peulvruchten. Bon 103 van 17 Dec. t.m. 12 Jan. voor '/2 Kg- peul vruchten (voorlopig alleen groene erwten, spliterwten of event. capucijners). Zeep. Bon 113 van 1 Jan. t.m. 31 Jan voor 150 gr. toilet- zeep, 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zeep, 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder. Scheerzeep. Bon 117 (extra bonnen- kaartje) van 1 Jan. t.m. 30 Apr. voor 50 jram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Brandstoffen. Van 15 Dec. t.m. 31 Jan. zijn geldig: Voor haarden tn kachels bon 08, 09 en 10. Voor Centrale verwarming bon 15, 16, 17, 18,19, 20, 21, 22, 23 en 24. De eenheden 3e période zijn geldig 1 t.m. 31 |m. Petroleum. Petroleumzegel Période C van 16 Dec. t.m. 19 Jan. \oor verlichting. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Onze Jaarvergadering zalditjaar plaats hebben op Woensdag 5 Februari bij Hôtel Het Bonte- huis op de grens van Hoogezand en Sappemeer en wel desavonds om half acht uur. Hetvoornaam- ste gedeelte van het programma zal zijn een film Huisvrouwen, niet altijd licht is Uw taak! We nemen uit De Noord-Oos- ter van 2 Nov. iets over deze film over. Tôt Voorlichting van de Huisvrouw. In opdracht en volgens aan- wijzingen van de Nederland- sche Vereeniging van Huis vrouwen wordtdoordencineast W. Beets Jr. te Amsterdam een film vervaardigd getiteld Huisvrouwen, niet altijd licht is Uw taak. Een film van huishoudelijke rondzwervingen in kamers, kleerkast en keuken, die ten doel heeft de Neder- landsche Huisvrouw met goede raadgevingen in beeld en woord bij te staan en haar voor te lichten in haar belangrijke en exta moeilijk geworden taak. De film geeft o.a. veel wen- ken op het gebied van bespa- ringen van voedingsmiddelen, kleeding enz. Verschillende recepten voor deze tijd welke in samenwerking met deskun- digen zijn samengesteld, wor den in beeld gebracht. Mij dunkt verder is er geen opwekking noodig deze avond te bezoeken. De maan is dan weer tusschen eerste kwartier en vol en zal ons pad zoowel heen als terug naar wij hopen, beschijnen. Aan deze film gaat onze jaar vergadering vooraf. De agenda luidt aldus 1. Opening. 2. Jaarverslag secretaresse. 3. Verslag kascommie. 4. Benoemingkascommissievoor het volgend jaar. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn mevr. Kliphuis (herkiesbaar), mevr. Staal (herkiesbaar) en mevr. Beukema (niet herkiesbaar). Verkiezing afgevaardigde Al- gemeene Vergadering. Rondvraag. Sluiting. Wat betreft punt 5 merken we nog op, dat volgens ons règle ment 10 leden het recht hebben een candidaat voor het Bestuur te stellen. Een lijst met 10 hand- teekeningen voor een bestuurs- candidaat kan tôt 14 dagen vôôr de vergadering bij de secretaresse worden ingediend. Er komen dus thans 2 vacatures in het Bestuur n.l. voor de présidente mevr. Schoemaker en voor de secretaresse mevr. Beukema. Verder verzoekt onze penning- meesteresse U mede te deelen, dat de kwitantie, tevens lidmaat- schapskaart van de Vereeniging de volgende week zal worden gepresenteerd. De leden worden vriendelijk verzocht hiermede rekening te houden, ter bespa- ring van kosten en moeite. 5. D. O. S. De leden welke zich vooi sportkeuring opgaven en tôt nu toe niet betaalden, worden ver zocht dit alsnog even in orde te maken. De secretaris. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER, 3—9 Januari '41- Oeboren: Wander, z.v. Hindrik Veenhoven en Elisabeth Geer- singa, wonende te Groningen Jifke, d.v. Jan Klooster en Katha- rina Trijntje Prijt Klaas, z.v, Lukas Salomons en Willemina Rensje Teule: Lammechien, d.v. Arend Bergman en Jacomina Bosscher. Overieden Jan Bakema, 77 j., weduwnaar van Geertruida Gru- ben Harmke Freij, 30 j. d.v. Willem Freij en Martje Jager, overieden te Groningen. HOOGEZAND, 3-9Jan. 1941. Geboren Jantina Frouwina, d. v. Harm Mik en Jantina F. Reinders, Foxhol a.b. Henderi- kus, z. v. Hinderikus Meijer en en Martha Brugge, Hoogezand Jitske Beatrix Irene, d. v. Jan Schut en Elizabeth Groendijk, Foxhol, a.b. Johanna Martha, d. v. Wolter Wolters en Dina Heurneman, Foxhol. Ondertrouwd Jacob Swalve, Kalkwijk en Johanna Doornbusch, Veendam Jan Zuidema, Hooge zand en Niessiena Oorlog, Mid- wolda Gerrit van Dalen, Mar- tenshoek en Saartje Ruiter, Kalkwijk. Overieden Berend Zwarts, oud 57 jaren, wedwnr. van Aaltje Blaauw Wiepka Grasmeijer, oud 78 jaren, echtgenoote van Jan Harkema Renso Taaijke, oud 53 jaren, echtgenoot van Hendrica Dost. SLOCHTEREN, 2-8 Jan. '41. Geboren Richte, z.v. J. Lage- man en F. Strootman, Sidde- buren Derk z.v. J. Begeman en J. Hilverda, Schildwolde. Ondertrouwd J. Roelfsema, 23 j., Siddeburen en R. Hommes, 23 j., Slochteren. Getrouwd D, Pesman, 27 j Ten Boer en S. Abbring, 28 j,, Overschild. Overieden Grietje Dallinga, 7 maanden, d.v. J. Dallinga en H. Zark, Steendam. Predikbeurten. ZONDAG 12 Jan. 1941. Herv. Gem. Sappemeer: geen dienst. Hoogezand: v. m. 10.30 uur, ds. Oskamp. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Wasch. Middelbert v. m. 10.30 uur, ds Schenk. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v. m. 10.30 uur, ds. Kwint. Slochteren n. m. 3 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v. m. 10 uur, ds. Zuiderduyn. Hélium v. m. 10 uur, ds. Politiek. Noordbroek v. m. 10 uur, ds. Wolfson. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10.30 uur, ds. Th. v. d. Veer, Veendam. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 10 uur en n. m. 3 uur, ds. W. Tom Viering H. Av. en Dankz. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 10.30 uur, de heer Blauwwiekel. Vroombosch n. m. 3 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 uur, en n.m. 3.30 uur, ds. C. Brandt, H. Av.; 's av. 7 uur, Jsugddienst. Foxhol v.m. Wolters n. m. Doop en H. Av. Jeujddienst. 10 uur, Evang. 4 uur, Pred., 's av. 7 uur, De Tabakswet. Belinghebbenden, woonachtig in de gemeenten Hoogezand, Sappetteer en Zuidbroek worden eraan heiinnerd, dat het Ver- gunningsrecht inzake de Tabaks wet, venchuldigd over het jaar 1941, vôôr 20 Januari a.s. moet worden betaald ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen, Verlengde Hoofdstraat 63, Hoo gezand. Debetaling kan even- eens geschitden door tijdige storting op tut girono. 5001, ten name van genoemden Ontvanger. Bij betaling ten kantore moet de bedrijfsvergunning worden medegebracht. Examen Typen,Sténo, Nederl. Handelscorresp. Typen A Bij het j.l. te Groningen ge houden examen vanwege de Kon. Erk. AlgemeeneStenografen Bond gev. te Utrecht, slaagden onder meer voor het snelheids- diploma A Machiteschrijven (Tienvingersysteem) Typist(e) de dames T. van Heuveln, Hélium, H. F. Kamp, Slochteren, N. Ko- ning, Noordbroek (Stootshorn), S. Scheidema, Slochteren, W. E. Steenhuizen, Hélium, G. Vene- kamp, Hoogezand en de Heeren J. Blaauw, Kolham (Nieuwelaan), E. Folkersma, Zuidbroek, H.Jager, Hoogezand, D. Meedema, Noord broek, H. Planting, E. Poelstra, en G. Smid, Sappemeer en J. Woltjer, Zuidbroek. Stenografie. Vervolgens slaagden voor de- zelfde vereeniging voor het Praktijk-Diploma Stenografie Nederl. Systeem „Groote" Mej. A. Wilbrink en dhr. W. de Boer te Hoogezand. Nederl. Handelscorresp. Voor hetPraktijk-diploma Ne- derlandsche Handelscorrespon- dentie vanwege de Ned. Vereen. tôt Bevordering der Handels- wetenschappen (Ver. v. Bedr. Econ.), slaagden verder de Hee ren M. van Bergen te Hélium, G. W. Blaauw, Siddeburen en H. Planting te Sappemeer, ter- wijl voor het practijk-diploma Boekhouden vanwege de Vereen. van Leeraren, slaagde de Heer J. Woltjer te Sappemeer. Allen ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes te Sap pemeer en Slochteren, „De Er- kende School" voor Sténo, Typen etc. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Loop der bevol- king over 1940. Aantal inwoners op 31 Dec. 1939: 3557 m., 3397 vr., totaal 6954. Vermeerdering door vestiging 198 m. 213 vr. geboorte 72 m. 64 vr. "270 m. 277 vr. Vermindering door: vertrek 222 m. 239 vr. overlijden 41 m. 31 vr. 263 m. 270 vr. Een vermeerdering dus van 7 mannen en 7 vrouwen. Aantal inwoners op 31 Dec. 19403564 m., 3404 vr., totaal 6968. Aantal huwelijken 41. Aantal echtscheidingen 2, Aantal levenloos aangegeven kinderen 3. Bij het j.l. te Groningen gehouden examen vanwege de Vereen. van Leeraren slaagde voor het practijk-diploma Boek houden de Heer J. Woltjer alhier. Hij ontving zijn opleiding aan het Instituut Boelkes „De Erkende School" voor Sténo, Typen etc. te Sappemeer en Slochteren. Hoogezand. Aan de stroo- cartonfabriek der N.V. Hooites en Beukema, alhier geraakte de arbeider Smallenbroek met een voet, geschoeid met een klomp, tusschen een bok en een cylinder. De klomp werd natuurlijk ver- brijzeld, doch erger was, dat een deel van een groote teen werd afgesneden. Na door dr. Blonk te zijn verbonden, is het slacht- offer huiswaarts gebracht. Het bestuur der afdeeling Hoogezand van den Bond voor Staatspensionneering heeft be- sloten om evenals in andere jaren ook weer in dit winterseizoen een feestelijke propagandaverga- dering te houden, waarvoor b.n.g. als datum voorlopig Zater- dag 15 Februari is vastgesteld. Het feestelijk gedeelte zal weer worden verzorgd door „De Oud Groene Weezen" en het ensemble Evelyn Novacek. Donderdagmiddag stortte vôôr van het torentje van het gemeentehuis een stuk gepleisterd ornament van ongeveer '/2 M2, dat bij de klok was aangebracht en blijkbaar door de vorst was losgeraakt, met een geweldigen smak naar beneden. De val werd gebroken door de iuifel, die danig werd toegetakeld. Ongevallen kwamen hierbij niet voor. Wel was juist tevoren een moeder met een kinderwagen gepasseerd. Mooi ijs, prachtig winter- weer, geen wonder, dat er van de ijsbaan hier een druk gebruik wordt gemaakt. Zoo was het bijv. Donderdagmiddag, toen de schoolkinderen vrijaf hadden, een lust om het druk en gezellig gezwier te aanschouwen. Maar niet alleen des middags wordt er genoten, ook des avonds tegenwoordig. Het bestuur spaart trouwens moeite noch kosten om de baan prachtig in orde te houden niet alleen^miaar eveneens om den leden en belangstellenden iets bijzonders aan te bieden. Zoo zijn er voor Zaterdag en voor Zondag wedstrijden aangekondigd, waar voor wij gaarne naar de des- betreffende advertentie in dit nummer verwijzen. Onder voorzitterschap van den heer H. Bijlstra had in het Bontehuis de jaarvergadering plaats van de Onderl. Begrafenis- vereen. „Steunt Elkander," alhier. Uit het verslag van den secre taris, den heer N. Spiekman, bleek dat het aantal huisgezinleden was gestegen van 422 tôt 440 en dat er 10 begrafenissen had den plaats gehad van niet-leden en 4 van leden. Volgens het rapport van den penningmeester, den heer D. Streuper, sloten de ontv. en uitg. met f 777.03'/2l w.o. een batig saldovanf274.9072 dat het bezit deed stijgen tôt f 3265.08'/i. Herkozen werden als bestuurs- leden de heeren H. Bijlstra, D. Streuper en H. Pietersen en ge- kozen werd tôt lid der kascom- missie de heer H. Blijham. Ten slotte bood de voorzitter den secretaris voor diens verdienste- lijken arbeid een actetasch aan. Hoogezand— Sappemeer. Onze plaatsgenooten slaan op het ijs een goed figuur, te Uit- huizen werd door den heer A. Polling een 3e en door den heer T. Nagengast een 4e prijs behaald, te Holwierde om het Kampioen- schap van Fivelingo de heer A. Polling een le prijs en den heer J. A. Wichertjes een 4e prijs. foxhol. Deze plaats heeft knappe voetballers, doch schaat- senrijders ook. Zoo won bijv. in een wedstrijd van mannen, gehouden te Leek, A. Huizinga van 43 deelnemers den eersten prijs en was Draaier in eenzelf- den wedstrijd te Zuidbroek van 21 deelnemers no 4. Een dezer dagen hebben wij een kijkje genomen bij den heer J. Messchendorp te Foxhol, welke een spéciale schaatsen- slijpmachine in bedrijf heeft ge nomen. Deze practische machine is ingericht voor vlak- en hol- slijpen, waardoor zoowel Noor- sche- en Friesche schaatsen als Kunstschaatsen met dezelfde nauwkeurigheid worden geslepen. Door spéciale klemmen is het mogelijk, de schaatsen, zonder deze vooraf te demonteeren, te slijpen. Wij durven daarom den heer Messchendorp ook met gerust- heid voor het slijpen van uw schaatsen aanbevelen en ver wijzen naar een desbetreffende advertentie in dit nummer. Een gewaagd door Ex périment. A. DU LAC. - J.SM GEB i Als je nu maar ee hebt, dan zal je m( zijn," meende Corrie „Och, dat zeg je al Edmond mismoedig, hetzelfde." Het ziekc jongetje begon te snikken sneden Corr; Waff er dan niemant kon, die dat jonge Zeker verkwijnend, n geven Zou het nog kelen blijven, en zou i dood ontijdig een ein Vreugdeloos bestaan, gonnen Wat konc Weelde hier baten, naderenden dood tegi Corrie dacht aan haar oom, gezonde, I deren, al waren ze ii rende omstandigheder aan Wim, die door geheel was genezen. voor haar geest het 1 bescheiden jongen n anders in zijn optri Van der Bilt, die den smaak van haar dokter Hastings zou stellen, Edmond mis] Een bediende bracl brieven. Een was var. kende het aanstonds onregelmatige schrift «Net de hand van e(j haar moeder gezegd, i het schrift gezien had haar dochter correspo boerenmeisje. ,,Och, moeder, watt Kennissen plachten te zeggen Hoe kon Francine ooit dien man trouwen Want de kennissen waren allen be- wonderaars en aanbidsters van Francine de talentvolle, de brillante, de bijzon- dere Francine, wier boeken in ver schillende talen vertaald werden en opzien plachten te baren. Allen waren het erover eens, dat Francine een verschrikkelijke fout had begaan door dezen man te trouwen. Peter was goedhartig en rijk, goed, dat stond natuurlijk op zijn credietzijde, doch overigens Die onbeduidendheid, die talentloosheid Niemand besefte hoe verstandig Francine was geweest, toen zij Peter huwde. Want zij was gezegend met al de lastige eigenschappen van talent volle menschen wisselende stemmin- gen, prikkelbaarheid, egoîsme Had zij een even beschaafden man getrouwd, even egocentrisch als zij, dan zou het leed niet te overzien zijn geweest en het huwelijk was waar- schijnlijk van korten duur geweest. Nu echte. kon zij haar talenten ten voile Ontplooien, kon doen en laten wat ze wilde, kon haar vrienden en vriendin- nen ontvangen, kon reizen als ze er lust toe Voelde, werken, het huishouden verwaarloozen, zonder dat er ooit scenes kwamen. Daarbij had zij toch altijd het zalige gevoel, dat zij zich opofferde en, ten koste van een groot levensgeluk, dat zij anders misschien zou hebben gekend, een armen, goeden man zielsgelukkig maakte. Zoo verliepen jaren. Francine werkte aan een nieuwen roman en het wilde maar niet vlotten. Op een dag sprak zij tegen een van haar vrienden een journalist, die haar was komen bezoe ken Ik denk, dat ik me aan een intéressant experiment zal wagen, beste vriend. Weet je, er komt in mijn boek een moment voor, waarop de weliswaar onbeduidende, doch goedhartige man eener géniale vrouw een briefje van haar ontvangt, dat zij hem verlaten heeft. Het is gek, ik kan me intéres sante ofslechte nogbijzondere menschen voorstellen, in momenten van hevige ontroering, doch niet een onbeduidend mensch. Wat doet zoo'n gewone man op dat oogenblik Ook de journalist kon op die vraag geen bevredigend antwoord geven. Zie je en over dat punt kom ik maar niet heen. Nu ben ik op een idee gekomen. De man uit mijn boek is een tweelingsziel van mijn man. Je weet, ik waardeer Peter maar wel, ik heb er nooit over gesproken, maar jullie hebt het natuurlijk allemaal wel gemerkt, dat het eigenlijk een ver- gissing van me was Enfin, daar gaat het nu niet om. De kwestie ik wil zien, wàt Peter doet, hoe hij reageert, als hij zoo'n briefje ontvangt, dat zijn hart breekt. Daarom heb ik besloten, me in de kast van zijn kamer te verbergen, er is daar een spleet in het hout, Waardoor je de heele kamer kunt zien. Ik leg een soortgelijk briefje neer op tafel en dan kan ik hem observeeren. De journalist waagde een zwakke tegenwerping Zou het hem niet te erg aanpakken Och men moet voor de ware kunst iets over hebben, meende Fran cine, en ik zal het niet te lang maken het is mij te doen om de eerste minuten na de lezing, begrijp je Als ik die gezien heb, kom ik te voorschijn en stel hem gerust. Heb je lust om het experiment mee te maken Dank je, weerde haar vriend haastig af. Francine verborg zich dus alleen in de kast dat Peter moest thuiskomen en wachtte in spanning. Prompt op tijd, als altijd, ging de voordeur open en eenige seconden later trad Peter zijn k'Snner binnen. Hij zag er vermoeid en terneergeslagen uit. Langzaam ging hij naar de tafel, zag den brief Francine hield haar adem in nam dien op, scheurde de enveloppe open en begon te lezen. Francine kon juist zijn gezicht zien. De brief was kort. Er stond iets in over zielsverwantschap, die tusschen hen ontbrak en dat zij voorgoed was weggegaan. Onder het lezen hiervan veranderde Peter's gezicht. Langzaam, zeer langzaam, begon het wonderlijk op te helderen. Eensklaps schrikte Francine. Hij had een schreeuw uit- gestooten. Peter, de rustige, bescheiden Peter had geschreeuwd als een kleine jongen die indiaantje speelt En zijn gezicht straalde van vreugde Hij begon door de kamer te huppelen, absoluut te huppelen, zoodat Francine een moment geloofde, dat hij van smart waanzinnig was geworden, doch toen greep hij eenklaps naar de telefoon en even later hoorde zij hem spreken, met van opwinditig trillende stem Hallo, hier met je broer Peter! Ik heb geweldig nieuws ja, goed nieuws heerlijk nieuws Denk je eens in, ze is weg Uit zichzelf weggegaan Ik kan het bijna niet ge- looven, het is net een heerlijke droom, maar het staat zwart op wit, ze heeft een brief achtergelaten Ze kan het niet langer bij me uithouden. Wat zeg je Nu ja jij hebt haar altijd al heel hard beoordeeld. In den grond was het een arm schepsel heusch, ik had medelijden met haar, daarom kwam ik er nooit toe, me vrij te maken. Hoewel ze het waarachtig niet waar- deerde Maar ze is zoo naîef Ze gelooft heusch, dat al die flikfooiende vrienden haar aanbidden, terwjjl ze ln werkelijkheid wat graag op haar of beter op mijn kosten lekkere dinertjes gebruiken en tôt laat in den nacht fuifjes houden, die ik betaal Ja, je kunt nu wel zeggen, dat ik zooveel jaren verknoeid heb, maar ik voelde het als mijn plicht. Wat moet dit onevenwichtige schepseltje in 's hemelsnaam beginnen zonder mij f Ze beseft het niet, maar ze kan abso luut niet op cigen beenen staan. Ze smijt met geld en heeft geen begrip van huishouden en gelooft, dat Ze altijd succès zal houden, terwijl haar boeken alleen maar een tijdelijk mode-succes- je hebben gehad het is al flink aan het afnemen Enfin, ik heb werkelijk gedaan, wat ik kon, nu mag ik me verheugen, nietwaar Je hebt geen idee, wat een opluchting het is is om Geen lastige, humeurige vrouw meer, die zich alleen met het huishouden bemoeit, om ruzie met de huishoudster te maken en die allerlei vervelende, aanstellerige lui in huis sleept Ik kan het nu echt gezellig inrichten hier en de menschen om me heen hebben, die zij allemaal te onbeduidend vond Luister 'es, ik moet deze blijde op- lossing vieren. Wegaan vanavond fijn dineeren met z'n drieën, jij, je man en ik Ik tracteer. Ik zou de heele wereld wel willen tracteeren. Dat dus afgesproken, ik haal jullie zeven uur af! Hierop hing hij den haak op, maakte eenige danspassen, zong valsch doch onmiskenbaar vroolijk Tralala-lalal-la en huppelde de kamer uit. Francine hulde zich altijd in geheim- zinnig zwijgen, als iemand wenschte te weten, waarom ze Peter tenslotte toch verlaten had^ En als er wel eens werd opgemerkt, dat hij erg tevreden gelukkig leek met zijn tweede vrouw een vroolijk dood-onbeduidend vrouwtje, dat hem aanbad glim- lachte ze. Zoo'n Gioconda-glimlach. Die moest zeggen Jullie vermoedt het niet, maar eigenlijk is zijn hart gebroken Maar in een kast is ze nooit meer gekropen en ze neemt geen experi- menten meer (Nadruk verboden.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2