IlIKI'i Vseverzskiriii Dagelijks Geopend Voorjaarsaanbiediiig SeëmaiilesÉ fioederen Emaille Waschakers Vop van Scto NU is T« Kropswolde en Wolfsbatge Thermssflesschan vanaf 6S cl. porselein Thoeserviezon, R. DE VI Speelka Welke dîstrîbutie-bons zijn geldig Electricîteits- werken Jac. H. Fellinger van 2 toi 3 uur. Spaarbank Plaatselijk Nut 2 Brillen ge n.l. 1 voor h en 1 voor o, is ongemak overbodig ei U kunt met prettig lezen makkelijk In zien zonder derlijke verw en het is go> Deskundige voorlic Gedipl. Op H O O G E Z Ondergeteel houdt zich evenals beleefd aanbevolen Wilhelminastr. 103, r ONDER VAN ROI. Vraagt N.V. H H. Y Fabr.: 1 Hoofdvv Grossie H b t D m di lu taurr huizt h. linge op a i. distri In afgifl in wi bruar gunn SIe oordt zal vj On ciale kelen 2. 3. daarv 4. Verl Er z den in Rijksbi ducten wordt ontstaé goed, i dan zo Bakkersartikelen. Broodbonboekje. Bon 1 (van het nieuw uit- gereikte broodbonboekje) van 3 Febr. t.m. 9 Febr. voor 100 gr. roggebrood of 100 gr. an- der brood of een rantsoen gebak. Deze bon blijft geldig t.m. 16 Febr. Bon 25 blijft geldig t.m. 9 Febr. Bloemkaart Bon 4 van 27 Jan. t.m. 23 Febr. voor 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of '/z rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem (d.i. tarwe- bloem,tarwemeel,roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Boter en Vet. Boter- en Vetkaart. Bon 27 blijft geldig t.m. 7 Febr. voor 250gr. boter, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Bon 28 van 1 Febr. t.m. 9 Febr. voor 250 gr. boter of 250 gr, magarine. Deze bon blijft geldig t.m. 16 Febr. Vleesch en Vleeschwaren. Bon „16 vleesch" van 27 Jan. t.m. 5 Febr. voor 100 gram vleesch of een rant soen vleeschwaren. Bon „16 worst, vleesch waren" voor een rantsoen vleeschwaren. Deze bonnen blijven geldig t.m. 9 Febr. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Bon 91 van 18 Jan. t.m. 14 Febr. voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. De hiervoor aan te wijzen bon zal nader worden be- kend gemaakt. Kaas. Bon 19, 32, 45 en 58 van 27 Jan. t.m. 23 Febr. voor 1 ons kaas. Eieren. Bon 03 (van de nieuw uit- gereikte bonkaart algemeen) van 3 Febr. t.m. 9 Febr. voor één ei. Deze bon blijft geldig t.m. 16 Febr. Bon 59 blijft geldig t.m. 9 Febr. Peulvruchten. Bon 102 van 27 Jan. t.m. 16 Febr. voor '/2 kg. peul vruchten, als erwten, boonen en capucijners. Grutterswaren. Bon 92 van 25 Jan. t.m. 21 Febr. voor 250 gr. rijst, of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Bon 57 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 44 t.m. 21 Febr. voor 250 gr. gort af gortmout of grutten. Bon 87 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 100 gr. inaizena, griesmeel. sago, aardappel- meel of een hoeveelheid pud- dingpoeder of puddingsaus- poeder, welke 100 gram zet- meel bevat. Bon 31 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. voor 100 gr. vermi- celli, macaroni of spaghetti. Zeep. Bon 01 van 1 Febr. t.m. 28 Febr. voor 150 gr. toilet- zeep, 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeep- poeder of 600 gr. waschpoe- der (waschpoeder alleen voor wasscherijen). Scheerzeep. Bon 117 (extra bonnen- kaartje) van 1 Jan. t.m. 30 Apr. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Brandstoffen. Van 25 Januari t.m. 28 Fe- bruari zijn geldig Bon 11, 12 en 13 van de «bonkaart distributie vaste brandstoffen - haarden, kachels." Bon 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 en 32 van de «bon kaart distributie vaste brand stoffen, centrale verwarming." De geldigheidsduur der met 08 10 gemerkte bonnen van de «bonkaart distributie vaste brandstoffen - haarden, kachels", alsmede de met 15—24 gemerkte bonnen van de «bonkaart distributie vaste brandstoffen, centrale ver warming" is verlengd tôt en met 14 Februari. ..Brandstoffen, één een- heid, vierde période" en „co- kes, één eenheid, vierde pé riode" van 1 t.m. 28 Febr. voor één eenheid brandstof. Petroleum. Petroleumzegel Période D van 20 ]an t.m. 23 Febr. Petroleumzegel Période 8 t.m. 24 Febr. voor 2 liter petroleum. Mededeeling voor Adverteerders In verband met hetfeit, dat sedert 1 Januari j.l. van adver- tentles in couranten en tijd- schriften 2 '/2 Omzetbelas- ting wordt geheven, zijn wij genoodzaakt de prijzen der advertenties met een bedrag, gelijk aan dat der door ons te betalen Omzetbelasting, te verhogen. Deze verhooging gaat 1 Fe bruari a.s. in. De Uitgever. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H'.-S. Een laatste woord van opwek- king om onze jaarvergadering op 5 Febr. in Hôtel Bontehuis op de grens van Hoogezand en Sappemeer te bezoeken. Als aan- vulling op de Agenda moet nog worden geplaatst, dat na ver- kiezing van de nieuwe bestuurs- leden, uit het Bestuur door de leden een présidente moet wor den verkozen. Het Bestuur is het er reeds over eens, dat mevr. Marring— Mandema hiervoor het eerste in aanmerking komt. Na de vergadering volgt de mooie nieuwe film, waarover wij reeds voldoende uitvoerig hebben geschreven. In de pauze zal mej. Edzes, directrice der Openbare leeszaal aan de aanwezige leden lijsten ronddeelen, die een overzicht geven van de boeken, welke voor de Huisvrouw speciaal be- langrijk zijn en die zich in de Openbare Leeszaal bevinden. Bond van Plattelandsvrouwen. Afd. H.—S. Verg. op Dond. 6 Febr. 's avonds kwart voor 7 in 't Hôtel ,,'t Bontehuis" te Sappemeer. Lezing met projectie door den heer Fop. I. Brouwer: «Met de Caméra de Natuur in". Ieder wordt aangeraden, deze avond vrij te houden, daar het een zeer intéressante lezing belooft te worden. Zooals op de vorige vergade ring is afgesproken, worden ook de mannen v. d. leden deze avond verwacht. Nieuwe leden zijn welkom. D. O. S. Door bijzondere omstandig- heden zijn we gedwongen de lesuren enigszins te wijzigen. In het vervolg heeft de dames B afdeling weer les op Vrijdag- avond van 9.30—10.30 uur. Voor de kleuter afdeling wordt nog een oplossing gezocht en zal dit op de school worden bekend gemaakt. De secretaris M. Nagengast. Officieele Publicatie Kondenbelasting. Ondergeteekende brengt ter kennis van houders van honden, dat zij verplicht zijn voor 15 Februari a s. hiervan aangifte en betaling te doen te zijnen kantore. De belasting bedraagt zes gulden voor elken hond. Voor een hond, uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw, eenig bedrijf van nijverheid of ter bewaken van gebouwen of ervenmits deze hond nimmer op den openbaren weg wordt aangetroffen, tenzij dit noodzake- lijk is voor het doel, waarvoor hij wordt gehouden, bedraagt de belasting f 3.— of f 1.50, indien de houder een inkomen geniet van f 1200 of minder. Wie voor een verminderde aanslag in aan merking meentte kunnen komen, dient eventueel zijn aanslag in de inkomstenbelasting '40/'41 te toonen. Hoogezand, 31 Januari 1941. De Gemeente-Ontvanger, P. Hoving. Burgerlljke Stand. SAPPEMEER, 24-30 Jan. '41. Geboren George Anthonij z.v. Henderikus Anthonij Smo- renburg en Janna jantina Dissel- hof, wonende te Hoogezand Frouwke d.v. Frouko Porrenga en Egberdina Menzinga; Jacob, z.v. Jan Westerhof en Anna Rumpff Elizabet, d.v. Doedejan Laphor en Atina Buitenhof, wo nende te Slochteren Gerhardus Lebertus, z.v. Dirk Mulder en Hinderkie Brugge Annechina Martje, d, v. Jacob Pieter de Groot en Johanna Wierenga, wonende te Hoogezand. HOOGEZAND 24-30 Jan. Geboren Harmannus Johan- nes, z. v. Gerardus Scholte en Alida Geertr. Visscher, Hoogez. Lodewijk Cornelis, z. v. Egbert Koning en Annechien Meijer, Westerbroek Geertje, d.v. Ber- nardus Pot en Hillechien Spieker, Kalkwijk. Ondertrouwd Willem Klunder, Foxhol en Ida Hill. Stol, Wes terbroek Harm Hoeksema, Win- deweer en Maria Hofmann, Foxhol Nicolaas Bulthuis, Hoo gezand en Maria Schierbeek, Zuidbroek; Hommo ten Have, Kalkwijk, Hgz. en Hermine Boerma, Zuidlaren Pieter Post- ma, Groningen onl. te Hoogezand en Elizabeth Visser, Wijckel, Fr. Klaas van derVeen, Hoogezand en Anna Meijer, Noorddijk. SLOCHTEREN 23-29 Januari. Geboren Sieben, z.v. R Laan en M. van der Laan, Siddeburen Frouwkje Anna, d.v. H. G. Meijer en B. Oosting, Siddeburen Willem, z.v. L. van der Deen en T. Slachter, Klein-Harkstede. Ondertrouwd R. Bakker, 27 j., Wilderhof en H. Bos, 25 j., Siddeburen. Overleden Marten Zuur, 66 j., weduwnaar van D. Tammeling, Kolham. Predikbeurten. ZONDAG 2 Febr. 1941. Herv. Gem. Sappemeer: v. m. 10.30 uur, (wegens ziekte) ds. E. van Ruy- tenberg van Veendam. Hoogezand n. m. 2.30 uur, ds. Lekkerkerke. Kielwindeweer v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek n. m. 2.30 uur, ds. Kruizinga. Engelbert: v.m. 10.30 uur, ds. Kruizinga. Middelbert: v. m. 10.30 uur, de heer Kraima. Slochteren v. m. 10 uur en n.m. 3 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v. m. 10 uur, ds. Zuiderduyn. Flellum v. m. 10 uur, ds. Politiek. Noordbroek v. m. 10 uur, ds. Fischer. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 3 uur, ds. v. d. Veen, Veendam. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 10 uur en n.m. 3 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v, m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Vroombosch n.m. 3 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur, Ds. C. Brandt 's av. 7 uur, Jeugddienst. Foxhol v. m. 10 uur, Evang. Wolters; 's av. 7 uur, Evang. samenkomst. Balade van het varken. In vroeger dagen schold men hier een varken voor een vadsig dier. 't Was gulzig, dom, lui en onrein, men vond het, kort en goed. een zwijn. Maar dit was 'k voeg 't er dadelijk bij nog in het tijd- perk vôôr 10 Mei. Sindsdien is ailes omgekeerd de varkens wor den nu geëerd, en als een echte waarheidsvriend zeg ik, die eer is welverdiend Dit beest toch, 't is een vaststaand feit, munt uit door zijn veelzijdigheid. Wat zou, zoo vraag ik u bij dezen, ons leven zonder varkens wezen Denk aan de vele mal- sche hapjes, de bruingebraden varkenslapjes, 't gedroogde spek, 't zij vet of mager, de varkens- pootjes van den slager, aan onze Zaterdagsche fuif van ouderwet- sche snert met kluif, of aan de boerenkool met worst, waarvan u smulde als een vorst! O, dierbaar volk der Neder- landen, het water loopt mij om om de tanden, wanneer ik al die heerlijkheden weer voor mijn geestesoog zie treden Hoezeer mijn hart ook moge hijgen, nog eens zoo'n fijne kluif te krijgen, ze zijn thans nergens meer te koop. 'k Ging vaak reeds met mijn slager spreken, hem om een enkel pondje smeeken helaas, hij gaf me weinig hoop. Weg, varkensboutjevisioenen, haminen in alleriei fatsoenen, weg hoofdkaas, klapstuk en rollade, weg leverworst en karbonade, weg, ailes wat mijn hart vervoert. Hoe kon men t varken ooit verachten, terwijl nu lekkerbekken smachten naar een klein stukje van het zwoerd De wind schudt meest aan hooge boomen elk, die tôt eer en staat mocht komen, werd stellig ook dit feit gewaar. De varkens zijn thans «hooge Pieten", maar al de eer, die ze genieten, brengt menig krulstaart in gevaar. Er zijn dikhuiden, die „ver- dwijnen" ze gaan den weg van aile zwijnen toch blijft hun einde onbekend. Er zijn er ook bij heele hoopen, die 's avonds stiekem „weg gaan loopen" de fokker is ze zôô maar kwijt.. Ook «diefstal" schijnt wel voor te komen, heb ik uit goede bron vernomen het is voorwaar een booze tijd! Doch ziet «het daget in het Oosten", dit moge de verliezers troosten. Er is een middel uit- gedacht, dat aan het plotseling verdwijnen van vele honderd tal- len zwijnen een einde maken zal met kracht, Het veeboekje zal redding geven wij krijgen dus een beter leven, de slager heeft straks varkensvleesch. Ofnéé, 'k wil niets meer onderstellen, een mensch hoort thans zooveel vertellen, looze geruchten nog het meest. Ik blijf vol vreugdevol ver- wachten straks gaan we vette varkens slachten wat wordt me dat een heerlijk feest! O, knorrepot, o, borsteldrager, al ben je vet, al ben je mager, elk haalt je met een juichkreet in. Zoo ik je beeltenis af kon malen, iklietje loensche oogjes stralen van louter teedere men- schenmin N. Prov. Gron. Crt, VOOR Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Voor het examen boekhouden (Mercurius) zijn ge- slaagd mej- A. Plukker en den heer M. Smid, beiden alhier. De heer J. H. Brust van hier is aan de Landbouwhooge- school te Wageningen geslaagd voor het propadeutisch examen A. en B. Ds. De Zeeuw van Twisk hoopt zich 9 Maart a.s. aan de Doopsgez. Gemeente, alhier, te verbinden. Voor het examen Kinder- verzorgster voor Koloniehuizen, afgenomen door den Centralen Raad voor Kinderuitzending zijn o.m. geslaagd de dames H. Boer, alhier en B. H. Buiter te Hoo gezand. Hooqezand - Sappemeer. Het aantal uitgeleende boeken van de Openbare Leeszaal te Hoogezand bedroeg in 1940 ruim 20 meer dan in 1939. In 1940 werden in totaal uit- gegeven 57647 banden,waarvan 12563 studieboeken, 32352 romans en 12732 jeugdboeken. Een leerrijke avond is het geweest voor vele leden van de Handelsvereeniging Hoogezand- Sappemeer", die Dinsdagavond in Het Bontehuis waren bijeen- gekomen, om te luisteren naar den voorzitter der vereeniging, den heer Mr. Dr. J. H. Bast die een betoog hield over «Wat den Middenstander heden ten dage zakelijk interesseert" en daardoor velen in het labyrinth van be- palingen en verordeningen meer wegwijs heeft gemaakt. Vroeger, aldus ving spreker aan, waren het afzet, prijzen en kosten, die den winkelier vooral ter harte gingen, thans zijn het de be- voorrading, prijzen en lasten. Van de laatste drie liet hij het eerste punt rusten, om zijn aan- dacht meer speciaal te wijden aan prijzen en lasten. Uitvoerig ging hij de historié der prijsrege- ling na, daarbij vooropstellend, dat hierbij een vaste lijn wordt gevolgd 'met het doel om te voorkomen, dat tegen een over- maat van geld een ondermaat aan goederen komt te staan met prijsopdrijving, die het algemeen belang schaadt tôt noodzakelijk gevolg, om zich vervolgens ten bewijze daarvan tôt bijzondere voorbeelden te bepalen. Lang- durig stond hij stil bij de ver- schillende beperkingen en be- lastingen, die den Middenstander worden opgelegd en beantwoord- de ten slotte tôt volkomen bevrediging verschillende vragen, die in verband met het behan- delde onderwerp tôt hem werden gericht. Nog besloot de verga dering om voor de maand Fe bruari het sluitingsuur vast te stellen op 7 uur. En daarna? Algemeen bleken de aanwezige leden van gevoelen te zijn, dat ook voor de volgende maanden 7 uur als sluitingsuur moest worden gehandhaafd, behoudens 8 uur op Zaterdagen. Het bestuur zal dienaangaande een nader onderzoek instellen. Hoogezand. In de gisteren gehouden raadszitting is wegens het bereiken van den 60 jarigen leeftijd met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend aan den heer J. Albronda als hoofd der o.l. school te Kiel-Windeweer. Herbenoemd werden tôt lid der Damescommissie, toegevoegd aan het Burg. Armbestuur, mevr. K. Velthuis—Blaauw, tôt lid van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs de heer J. L. L. C. Hoogenboom en tôt lid van de Commissie van Advies voor het gemeentelijk Internaat mevr. T. Benes-Jonker en be- noemd werden tôt leden van het Burg. Armbestuur de heer Albert Benthem, Foxhol, in rie plaats van den heer R. Schierbeek, die zich niet herkiesbaar stelt en in de vacature E. Schrage de heer T. Koetse en tôt lid van de plaatselijke schoolcommissie in de vacature Lucieer de heer J. Pot herbenoemd werd als zoo- danig de heer K. Jonker. Voor de Rechtbank te Groningen heeft deze week te- recht gestaan de 23 jarige R. J. V. gedetineerd, ervan beschuldigd aan het postkantoor een geld- zending ad f 200, bestemd voor Siddeburen, te hebben verduis- terd. Na een urenlang getuigen- verhoor vorderde de Officier van justitie, hoewel hij verklaarde geen rechtstreeksch bewijs te hebben, 10 maanden gevangenis- straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. J. H. Bast, van hier, als verdediger optredende, kwam na een uitvoerig pleidooi tôt de conclusie, dat en het wettig en het overtuigend bewijs ontbrak, reden waarom hij vrijspraak vroeg en onmiddellijke invrijheid- stelling. De Rechtbank gaf aan het laatste verzoek gehoor. Benoemd is tôt tijd. onderwijzer aan de Komschool de heer E. Lahpor, alhier. Kolham. Zooals uit de advertentie elders in dit nummer blijkt, zal in 't Café Braam, alhier, Zondag a.s. door de Voetbalvereen. «Froombosch" een feestavond worden gehouden naast toneelspel ook de bekende Prof. Hakanini als messenslikker en goochelaar optreden. Waarge- noemde prof, reeds meermalen nu eens de zaal van het lachen heeft doen daveren, dan weer door zijn geheimzinnigheid een doodse stilte veroorzaakte, zijn we overtuigd, dat het in de zaai van den heer Braam wederom een avond zal worden waarnaar reikhalzend zal worden uitgezien. Is Uw zaklantaarn in orde? Slechts officieel goedge- keurde blauwe lampjes mogen thans in voetgan- gerslantaarns worden gebruikt !J Op 15 Jan. is de verplichting ingegaan, volgens welke alleen officieel goedgekeurde blauwe lampjes in voetgangerslantaarns mogen worden gebruikt. Men vergete dus niet zijn zaklantaarn in orde te brengen, teneinde mogelijke onaangenaamheden te voorkomen. De vraag naar lampjes is abnormaal groot, zoo werd van de zijde van een groote fabriek op dit gebied aan de Tel. mede- gedeeld De geheele productie is er op ingesteld, zoo zelfs, dat op het oogenblik in het geheel geen heldere lampjes gemaakt worden. Een groot aantal be- zitters van voetgangerslantaarns zal dus op den daarvoor vast- gestelden datum een dergelijk lampje kunnen monteeren. Ove- rigens kan gezegd worden, dat de voorraden van grossiers en winkeliers van dag tôt dag worden aangevuld, zoodat, naar verwacht mag worden, aan het eind dezer week niemand be- hoeft te worden teleurgesteld. De voetgangers zullen er even aan moeten wennen, dat de lampjes maar een bescheiden licht geven, waartegenover even- wel het voordeel staat, dat de batterij langer mee kan. De RyckeTrek Verloiing. |Trekking 21 Februari a.s. In verband met de vertraagde expeditie vooral met veraf gele- gen kleinere plaatseri ziet het Comité der Rijcke Trek Verloting van de Ned. Ver. v. Luchtvaart (afd. Zweefvliegsport) zich ge noodzaakt de trekking instede van 31 Jan. te doen plaats vin- den op Vrijdag 21 Febr. a.s. in het Venduhuis der Notarissen t.o.v. Notaris J. C. J. Waldorp te Den Haag. Advertentieën. heeft de SCHATTINGS- WAARDE van de PAAR- DEN met 50%verhoogd en van de KOEIEN met 25 De uitbataling bedraagt bij afkeuring 100 De Secretaris J. A. NIJBOER. Hoogezand-Sapperneer. V66r 10 Februari a.s. worden geen Spaarbusjes behandeld. Men gelieve Spaarboekjes uit sluitend voor reritebijschrijving niet voor 10 Februari a.s. aan te bieden. Inleggersrente 3 Belangnjke Martenshoek alsmede een enorme partij Voorts Pannen, Ketels, (bruin, rood en blauw) waar- onder fabr. B K en andere goede merken. Fluitketels emaille en allum. Koekepannen Steelpannen. Melkkokers. Vergieten. Broodtrommels. Belangrijke partij Emailie Emmers vele kleuren, met en zonder opschrift. Toiletemmers. Em. Bakken en Schalen. Reuzen partij Waschbakjes. Compôte Schalen. Bazarbakken. Complété Keukens. Doofpotten. Turfbakken. Partijen gegalv. Emmers, Tob- ben, Waschakers, enz. 1 gegoten Kookkachel. 1 geg. emaille Kookkachel. Franco levering. Betaling uitsluitend contant. P.S. Behalve bovenstaande goederen, bieden we aan, een reuzen partij prachtige buitengewoon mooie décors en geen hooge prijzen. LUI bank. Ik I >rrie, dat eeft om u «Dr, Ha het jonge naast God, zal ik ver£ gedaan hel Toen C was,- kwar had opni kracht bij 1 ontgooche koesterde achting v baron, to< een zoo i veronders het ellei ongelukk willen bt beeld, d? Horseux tuig waâ deren schonker wil een naar val wel gen door he van haa belang nu zag hebben de barc in zijn L zijn hebzucht z< Corrie wande: om. Ze was r thans reeds thui zich zelt nog zoo I Q. ri' 1 2 i ii g bi di di d< d< m naar POOL

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2