Ze H. F Welke distributie-bons zijn geldîg t.. Het vulpotlood AI h voor koop Natu wanl steec werk Mus P. V. Bon 13 van 21 April t.m. 27 April voor 100 gr. brood of een rantsoen gebak. Deze bon blijft geldig t.m. 4 Mei. Bon 12 blijft geldig t.m. 27 April. Bon 7 van 21 April t.m. 18 Mei voor 35 gr. tarwe- bloem, tarwemeel, rogge- bloem, roggemeel of zelfrij- zend bakmeel. Bon 13 en 14 van 21 April t.m. 8 Mei elk voor 250 gr. boter. Vetkaart. Bon 13 van 21 April t.m. 7 Mei voor 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. Bon 14 van 21 April t.m. 7 Mei voor 250 gr. boter of margarine. Deze bonnen blijven geldig t.m. 10 Mei. Bonnen 12 blijven geldig t.m. 20 April. Bon 13 van 21 April t.m. 27 April voor l3/4 I. melk Vleesch en Vleeschwaren. Bon „13 vleesch" van 21 April t.m. 30 April voor 100 gram vleesch of een rant soen vleeschwaren. Bon „13 worst, vleesch waren" voor een rantsoen vleeschwaren. Deze bonnen blijven geldig t.m. 4 Mei. Bon 11 blijft geldig t.m. 20 April. Bon 21 van 14 April t.m. 11 Mei voor 1 kilo suiker. Bon 18 van 17 Maart t.m. 27 April voor 125 gr. koffie of 250 gr. koffiesurrogaat of 50 gr, thee. Bon 64 en 74 van 21 April t.m. 4 Mei voor 1 ons kaas. Deze bonnen blijven geldig t.m. 18 Mei. Bon 63 en 73 blijven gel dig t.m. 4 Mei. Bon 94 van 21 April t.m. 27 April voor één ei. Deze bon blijft geldig t.m. 4 Mei. Bon 84 blijft geldig t.m. 27 April. Bon 23 van 21 April t.m. 18 Mei voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst- gries of gruttenmeel (gemengd meel). Bon 24 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haver- bloein, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 25 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 26 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. vermi- celli, macaroni of spaghetti. Bon 27 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. maizena, griesmeel. sago, aardappel- meel, of een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gr. zetmeel bevat. Bon 20 van 31 Maart t.m. 27 April voor 150 gr. toilet- zeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Janu ari 1941), 300 gr. zachte zeep- pasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder (alleen voor wascherijen. Bon 117 (extra bonnen- kaartje) van 1 Jan. t.m. 30 Apr. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Petroleumzegel Période 10 van 21 April t.m. 15 Juni voor 2 liter petroleum voor kookdoeleinden. Op Vrijdag 25 April 's avonds 8 uur zal de Heer Heikamp in het Hôtel Struvé voor ons een lezing houden over Het Nationale Park De Hooge Veluwe te Hoen- derloo. De heer Heikamp zal ons eerst wat vertellen over De Hoge Veluwe en daarna zullen lan- taarnplaatjes worden vertoond die betrekking hebben op het Park. Het loopt nu weer tegen de vacanties en misschien zijn er velen die nog niet weten waar de vacantie door te brengen. We hopen dat de voordracht van den Heer Heikamp aanleiding mag zijn om Het Nationale Park De Hoge Veluwe eens te be- zoeken. Op deze avond hebben de huisgenooten van onze leden ook vrije toegang en leerlingen van H.B.S. en U.L.O. school tegen betaling van 10 cent. Dit is onze laatste bijeenkomst in dit seizoen, waarom we ho pen dat zeer veel leden met hun huisgenooten zullen komen om deze avond te doen slagen. Wedstrijden voor morgen Veendam 111—Kwiek 1 11 uur Kwiek IIIN.O.V.O. II 2 uur Opstelling Kwiek I H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus, B. Scholte, G. Heller, J. Bodewes, G. Boekholt, M. Scheen, B. Wilbrink, B. Deiman, W. Gibcus. Reserve: J. Scheen en B. Scholte Jr. Vertrek kwart voor tien vanaf de Kleinemeersterbrug. Opstelling Kwiek III F. van der Werff. B. Mulder, J. Bodewes, E, Hijlkema, N. Nagengast, H. Roose, G. Scheen, H. Mulder. J. Bakker, Chr. Tiecke, J. Stiekema. Reserve H. Veerkamp en P. Geling. Wedstrijdprogramma voor Zondag 27 April Lauwerkrans Kwiek— B.N.C. Legpenning: H.S.C. 4—Kwiek 3. 20 April Rohda—S.B.O. I aan- vang 3 uur. Opstelling Dames: R. de Boer, E. Blijham, G. Post, R. v. Delden, A. Bos, I. Springelkamp. Heeren E. Wolda, H Wolda, J. Kuper, E. Kuper, Tj. Rijkens, J. Hartman Vertrek kwart na twee van Café Boerma. S.B.O. II speelt thuis een oefen- wedstrijd tegen U.N.I. II. Op stelling Dames: Zus Smit, S. Schuil, N. Buurke, A. Berg, M. Draijer, L. Veldthuis. Heeren H. Venema, R. Lok, W. Mensinga, S. Lantinga, H. Kleefsman, S. Bakker, Aanvang 3 uur. Woensdag is er geen training. 27 April S.B.O. I Voorwaarts. De Secretaris. 15 April 1941 door AREND SLOOT, van beroep fabrieksar- beider, wonende te Sappemeer, bij hunne vergadering een ver- zoekschrift om vergunning voor den verkoop van zwak-alcoho- lische drank, voor het perceel van Roijenstraat 69 O. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendma- king kan ieder tegen het ver- leenen hiervan schriftelijk be- zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Hoogezand, den 15 April '41. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TUIN. De Secretaris, G. ZW1ERS. Een lederen riem. Een mantelceintuur. Een bril. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand bren gen ter openbare kennis, dat op SAPPEMEER 11-17 April. Geboren Catharina Meintje, d.v. Jarich de Graaf en Meintje Dijkstra; Beka Jakobina, d.v. Aaldrik Kraai en Folina Gerdina Roolfs Albert Meindert, z. v. Albert van der Warf en Hille- chien Klatter; Derk, z.v. Engel Buurema en Klaassien Grissen Hindrik, z. v. Jan Pietersen en Barbara Bouwmeester. Ondertrouwd Klaas Palland, 22 jen Grietje Buurke, 20 j., beide van Sappemeer Jan Mes- schendorp, 30 j., Sappemeer en Hinderkie Heininga, 20 j„ Zuid- broek Hendrik Anne Klasens, 27 j Eindhoven en Aletta Oude- man. 25 j., Sappemeer Jan Arend Wichertjes, 23 j., Sappemeer en Trijntje Hartman, 22 j., Zuid- broek Anno Bosscher, 31 j., Sappemeeren Egberdina Dijkema 28 j., Zuidbroek. Getrouwd: Roelf Schuringa en Antje Brink, beiden van Sappe meer. Overleden Janna Edens, 76 j., weduwe van Harm Deen. HOOGEZAND 11-17 April.| Geboren: Trijntje, d.v.Johan- nes Schouwman en Catharina de Vries, Martenshoek. Ondertrouwd Jan Kornelis Ritzema, Westerbork, Dr. en Jantina Jantje Venhuizen, Wester bork, onl. te Hoogezand Jan Dontje en Ida Kruissel, beiden van Hoogezand; Johannes Sis- sing, Noordbroek en Hamke Niemeijer, Kalkwijk Harke Fok- kema, Roden en Geertdina Eliz. Smit, Kalkwijk; Jan Winkel, Sappemeeren Kammechina Mees- man, Kalkwijk Jan Akkerman, Kalkwijk en LutgerdinaTienkamp Hoogezand Jacobus Bieze, Hoo gezand, a.b. en Annechiena Ber. Uniken, Wildervank a.b. Harm Aaldring, Kalkwijk en Jantje Grofsmid, Sappemeer. Overleden Antje van Dijk, oud zeven maanden, d.v. Johannes van Dijk en Grietje Ketelaar; Levenloos aangegeven kind van Tonnis Woldhuis en Anje Land- man. SLOCHTEREN, 10-16 April. Geboren Karsjen. z.v. J. Knoop en H. de Boer, Tjuchem Dina, z.v. J. Roelfsema en B. Hamhuis, Schildwolde Hendrik Jan, z.v. T. Pestman en J. D. Smit, Over- schild; Sebina, d.v. J. Mulder en J. Viswat, Kolham Sjoert, z.v. S. Por en T. Nieuwold, Sidde- buren Tidda Geessien Anna, d.v. W. Uuldersma en W. Hop- ster, Siddeburen Abel, z.v. R. Witting en H. van Eerden, Slochteren. Ondertrouwd J. Fokkens, 26 j Siddeburen en A. M. Jager, 24 j, Hélium; W. Kremer 28 j., Zuidlaarderveen (gem. Zuidlaren) en A. H. Koning, 24 j., Kolham E. Hartog, 46 j., Siddeburen en G R. Boerema, 40 j., Hélium J. Glas, 26 j., Hélium en F. Dal- linga, 22 j., Hélium H. B. Terp- stra, 29 j., Siddeburen en A. Boer ma, 23 j., Siddeburen E. de Rook, 19 j. Slochteren en A. Pelgrim, 24 j., Slochteren P. de Waard, 28 j., IJsselmuieen en J. van Oosten, 26 jHarkstede. Getrouwd: J. Veendorp, 25 j., Zuidbroek en H. Prins, 19 Steendam J. Heinneman 30 j., Wilderhof en R. Smit, Sidde buren j. Rozema, 25 j., Klein- dijk (gem Odoorn) en A. Edens, 22 j., Hélium. Overledenen Jacob Dallinga, 65 j., echtgen. v. E. Niewold, Hélium. Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer n. m. 2.30 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Kielwindeweer geen dienst. Westerbroek v. m. 10 uur, ds. Wasch. Engelbert v. m. 10 uur, 4s. Kruizinga Middelbert: v. m. 10 uur, de heer Koppius. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v. m. 10 uur, ds. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, de heer Faber. Schildwolde v. m. 10 uur, ds. Siega. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek: v.m. 10 uur, dr. Glas. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. R de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur ds. W. Tom Voorber. H. Avondm. en Openbare Belijdenis en n.m. 4.30 uur, ds W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, Cand. W. J. Wijnia, Voorber. H.Avond- maal. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur, ds. K. G Kwint van Slochteren H.A. en n.m. 4.30 uur, de heer F. Faber, Dankzegging. Schaaphok v. m. 10.30 uur, de heer Blauwwiekel. Froombosch n.m. 7 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Weled. Heer H. Mostert en 's av. 7.30 u. Jeugddienst. Foxhol v.m. 10 u. en n.m. 6 uur, Evang. Wolters n. m. 8 uur, Jeugddienst. Hooqezand. Op de algemeene ledenvergadering van de afdee ling van den Bond voor Staats- pensionneering, onder voorzitter- schap van den heer F. |ansma in hôtel Faber gehouden bracht na de afdoening der gewone officieele punten de heer J. D. Groeneveld als secretaris zijn jaarsverslag uit. Hieruit klonk ondanks de ernstige gebeurtenis- sen, die zich in 1940 hebben afgespeeld een voor de afdeeling nog al bemoedigende toon op. Deze had zich vrijwel ongerept weten te handhaven. Het ledental was 370. Ook het verslag van den pen- ningmeester, den heer H. Klok, schonk voldoening. De inkom- sten bleken incl. een saldo ad f 8.29, f 581.94 te zijn geweest, waarvan 385.70 aan contributie, de uitgaven f 537.48, zoodat er op 1 Jan. 1940 een batig saldo was van f 44.46, ongeacht een bedrag van f 44.25, dat op de spaarbank is geplaatst. Nadat de heer H. Voort namens de kascommissie gunstig over dit verslag had geadviseerd, volgde décharge. De heeren F. Jansma, H. Klok en H. Nieborg werden als be- stuursleden herbenoemd. De heeren P. Broekema, H. Huttinga en H. Voort werden als leden der kaBcommissie gehand- haafd. Nog had een korte behandeling plaats van den beschrijvingsbrief van de op 19 April in Groningen te houden federatievergadering, waarheen als afgevaardigden werden gekozen de heeren Alssema, J. D. Groeneveld, F. Jansma en H. Voort. De heer Faber, die er blijkbaar niet van houdt om bij de pakken te gaan neerzitten, zoekt altijd w^er wat anders en wat nog meer zegt wat goeds. Waarin hij gewoonlijk slaagt. Bedriegen de feiten niet, dan zal het laatste zeer zeker kunnen worden getuigd van de verbintenis, die hij volgens een advertentie in dit nummer voor Zondagavond heeft aangegaan. Dan treedt op een amateur- cabaret, bestaande uit de prijs- winnaars in den wedstrijd, die op Zondag en Maandag in de Harmonie te Groningen telkens voile zalen hebben getrokken en groot succès hebben geboekt. Verwacht mag worden, dat dit amateur-cabaret ook hier een grooten toeloop zal krijgen en dit te meer nu het Amusements- orkest wel zorgen zal voor de goede stemming. Dit Amateur-Cabaret gaat om het kampioenschap van Gronin gen, o.m. hebben zich hiervoor reeds opgegeven Stalknecht, 14 jarige imitator, kampioen van Groningen Hoben, humorist Jac. Helder, 15-jarige accordeo- nist; Timmerjr., 15-jarige cither- speler; Mej. Vellema, accordeo- nist; Mej, Bouman, (lady-croner Timmer Sr., humorist enz. enz. Voor het verbeteren van den wegaanlegHoogezand-Veen- dam kwamen bij de aanbesteding in het Provinciehuis te Gronin gen 20 inschrijvingen in. Hoogste was die van J. Hensema, O. Pekela met f 104.900.- op perc. I en f 18000.- op perc. II, laagste die van K. en K. Snitje te Schildwolde met resp. f 89535.- en f 13214.-. Van het optreden van kinderen op het tooneel, die zich ongekunsteld geven, die zoo leuk kunnen doen en toch ook zoo deftig, die volop meeleven met wat voorgesteld, gaat steeds een bijzondere bekoringuit. Wie zich daarvan wil overtuigen en wie daarvan wil genieten, brenge Zaterdagavond een bezoek aan het Vonk-gebouw, waar de heer H. W. van Bijnen met zijn zang- lessen een opvoering zal geven van „De Betooverde Poppen", een opvoering, waarin natuurlijk de zang een belangrijk aandeel heeft. Tôt dit bezoek wekken wij gaarne op. Een annonce in dit nummer vermeldt er meer van. Kolham. De Gymnastiek-Ver. „Kwiek" geeft Zaterdag 26 April eenuitvoering in 'tCafé Boerma. Voor sportliefhebbers belooft dit een genoegelijke avond te zullen worden. Slochteren. Bij de alhier gehouden stierenkeuring, uitge- schreven door de Veeteeltcom- missie van den V.B.B. werd bij de eenjarigen no 1 Agitator, V Korengaster 62, f. A. Noordhof te Noordbroek, toebehoorende aan de stierhouderij, alhier, met 85.52'/2 p. Prijs f 15, plus f 5.- v.d. Bond v. zwartbontfokkers. Naar wordt gemeld, zal bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling De Woldjerspoor geheel worden opgeheven en dus niet aile n het gedeelte Sloch- teren-Delfzijl.zooalsaanvankelijk is bericht. Voorloopig zal het in de provincie met deophefffng van spoorlijnen hierbij blijven, zoodat o.m. ook de Noord Ooster Locaal zal blijven gehandhaafd. De heer A. Welp, volon- tair ter gemeentesecretarie, alhier. is in vasten dienst benoemd tôt ambtenaar ter gemeentesecretarie te Delfzijl. Zooals men dagelijks hoort en leest, wordt het door velen in deze benarde tijden met de eer- lijkheid zoo nauw niet genomen. Veler geweten schijnt rekbaar te zijn geworden. Hoezeer dit ook in het algemeen streng dient te worden afgekeurd, toch bestaat de neiging om mild te zijn in zijn oordeel over verschillende euveldaden, indien ze althans niet worden bedreven uit winst- bejag Past deze mildheid ook voor het vergrijp, Woensdag- ochtend tusschen 8 en 8>/2 uur gepleegd aan het postkantoor te Hoogezand Gegeven de feiten, kan men moeilijk anders aan- nemen. Welke die waren Op den genoemden tijd bevond zich Woensdagochtend iemand, die later bleek de 41 jarige sla- gersknecht C. H. K. uit Sappe meer te zijn, momenteel wegens een blessure buiten dienst, ge- huwd, vader van twee kinderen, alleen in de wachtkamer van het postkantoor. De ambtenaar van den loketdienst, de heer Meije- ring, had zich even verwijderd, een omstandigheid, die K. nood- lottig werd. Hij zag op een tafeltje bij het loket een trommeltje, staan met papiergeld, dat hem, die het niet heel breed heeft verleidelijk lokte en toen is het gebeurd. Hij wrong zich snel halverwege door de loketopening en deed een greep, Iiet in zijn zenuw- achtige haast een zilverbon van een rijksdaalder en een briefje Ik zei onder zekere omstan digheden, jufFrouw Jane. Misschien ben ik nu ja, een sleurmensch. Ronduitik zal U missen, elken dag om twaalf uur. Zoo beke Film N.V Dep< van mak» Je hebt r wanten d »Wij I jufFrouw, zoo goed Er wa; stem van geworden schreide 5 „Wat „ben je r „Het ii zoo onvei onss plotseling Wijck gr Weer teru zooveel g Linden? gelukkig, met al da genoeg orr willen wij Welke< haar oude" door een geld, en c bij het be- vader vaa, of verspee „Hoor „ik begriji dat je te grepen voorbereid ontroering Lieven H twijfel nie niittig geb maken. K Bakkersartikelen.' Broodbonboekje. Bloemkaart. Boter en Met. Boterkaart. Melkkaart Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Koffie en Thee. Kaas. Eieren. Grutterswaren. Zeep. Scheerzeep. Petroleum. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Officiele Mededeling. „K W I E K" S. B. O. Officieele Publicatie Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. DRANKWET. ZONDAG 20 April 1941. Plaatselijk Nieuws. Bezweken voor de verleiding door IBN ISKANDER. Twee wekenonder sommige omstandigheden een eeuwigheid, zei Smith. Zoo om, tenminste bij ons op kan- toor. Smith keek het jonge meisje even onderzoekend aan. Meende zij het Ruim een half jaar had hij dage lijks met haar aan hetzelfde tafeltje in het drukke restaurant, tusschen twaalf en half één, het tweede ont- bijt gebruikt. Op een uiterst drukken dag had hij gezien, dat zij vergeefs een plaatsje zocht en ergens een stoel voor haar veroverd. Blij, dat zij ein- delijk kon gaan zitten, had ze aan het tafeltje in den hoek, waar hij altijd zat, plaats genomen. Dat was zoo gebleven. Ze kwam meèstal wat laat en had daarom weinig keus. Het kwam er allesbehalve vlot uit. Smith bloosde over zijn jongensach- tigen schroom. En miss Preston bloos de ook, mogelijk van den weerom- stuit. Maar Smith beschouwde dien blos als een aanmoedigend teeken. Onder andere omstandigheden zou ik het niet durven voorstellen, zei hij, een kloek besluit nemend. Maar nood breekt wet. Hebt U lust om vanavond met me mee te gaan naar de bios coop Het is een prachtfilm in de Rotai Liefde en Plicht". Jane had er van gehoord. Ze zou graag van zijn aanbod gebruik ge- maakt hebben, maar haar ouders zouden ongerust worden, als zij niet op tijd thuis kwam. Dan schrijft U een briefje. Ik laat het bezorgen, stelde Smith voor. Hij reikte haar het gouden vulpot lood toe, dat hij nonchalant in zijn vestzak droeg. Een blaadje uit zijn blocnote en een enveloppe van het restaurant aile benoodigdheden waren er zoo, Juftrouw Preston moest onder zulke omstandigheden wel capituleeren. Ze schreef het briefje en reikte hem het potlood weer toe. Een echt heerenpotlood, merkte zij op. „Het weegt minsfens een kilogram Beiden moesten lachen om haar overdreven schatting. Zwaar is het, dat moet ik erkennen, zei Smith. Voor een nederig make- laartje als ik wel een beetje erg duur ook. Maar het is een cadeau van een collega, wien ik een buitenkansje heb laten verdienen. U draagt het vecl te veel voor het grijpen van mogelijke liefhebbers, meende Jane. En U kunt het ook licht verliezen, als U te diep bukt. Geen nood, jufFrouw. Ik heb nog nooit iets verloren en tegen zakken- rollers ben ik op mijn hoede. A. Smith. Ik heb gauw uw naam gelezen op het potlood, maar veel wijzer ben ik er niet door, er zijn zoo verbazend veel Smith's. Ook een heeleboel Alberts, jufFrouw Preston en ook heel wat Prestons. Wij moesten elkaar maar niet met onze familienamen aanspreken. Die zeggen zoo goed als niets, vind U niet Albert en Jane zijn tenminste even duidelijk. U hebt gelijk, meneer Albert, zei Jane lachend. Onwillekeurig legde ze nadruk op „meneer". Dat was mijn bedoeling niet meneer jufFrouw Eaten we vanavond een probeeren of Albert en Jane niet voldoende zijn. Jane Preston beloofde haar best te zullen doen en Smith beloofde dat hij het haar niet te veel zou aanre- kenen, als zij er niet altijd bijtijds aan dacht, dat ze elkaar eigenlijk al zoo lang kenden. Het bezoek aan de bioscoop werd een succès. De film was eeu mooi en Jane zei hoogstens drie keer „meneer Albeet". Smith vergifte zich niet één keer. Het meisje zag er bijzonder opge- wekt uit, toen zij dien avond laat thuis kwam. Zij vertelde haar ouders, dat meneer Smith den volgenden Zondag over drie weken een bezoek wilde brengen om kennis te maken. Jammer, dat hij nu juist voor een paar weken voor zaken naar Schotland moest. Zoo'n haast is er toch niet bij zei haar vader schertsend. Jane bloosde plotseling zoo diep, dat zij het geraden achtte overhaast de vlucht te nemen naar haar slaapkamer. Den volgenden Zondag, aan het ontbijt, kwam de oude heer met een intéressant nieuwtje. Hij had een prachtkans op promotie. Een opdracht om een brutaal heerschap in te rekenen, die het de politie al jaren lang buiten- gewoon lastig had gemaakt. Maar dezen keer zou hij toch niet ont- snappen. Hij had zijn adres achter- gelaten bij een inbraak in een juwe- lierszaak. Een vulpotlood met zijn naam erop gegraveerd. Een bijzonder duur, gouden pronkstuk. De leveran- cier van een dergelijk stuk schrijfge- reedschap kon natuurlijk gemakkelijk gevonden worden en dan was men al een heel eind op het goede spoor. Hoe heet hij vroeg Jane geïnte- resseerd in het verhaal. Smith. Het zegt op zichzelf niet veel, antwoordde haar vader. Dezelfde naam als die van je nieuwe kennis Heet die toevallig ook A. Smith voegde hij er plagend aan toe. Jane gaf niet direct antwoord. Zij bloosde hevig. Mogelijk wel, maar zoover zijn we nog niet Ik bedoel, dat ik alleen nog maar weet, dat hij Smith heet. Vader zei het alleen om je even te plagen, viel moeder in. Je bloost ook zoo gauw, kind. Jane sliep dien nacht heel weinig. Albert had haar immers zoo duidelijk gezegd, dat hij nooit iets verloor. En nu A. Smith toevallig natuur lijk. Er waren duizenden Smiths en waarom dan niet een stuk of honderd A's Toch had zij geen rust reden om hem te verdenken had zij allerminst, maar stel het geval Wat moest zij dan doen Zij had de keuze tusschen liefde en plicht, juist als de heldin in de bioscoop Het leek ailes wel bij zonder „toevallig Eindelijk werd zij het met zichzelf eens. Als Albert werkelijk niet een onschuldig makelaartje was, maar een sluwe inbreker, zou zij hem toch niet in den val laten loopen. Haas vader was inspecteur van de recherche, maar zij had heel andere plichten, een man als Albert kon onmogelijk een ver- stokte misdadiger zijn. En zelfs, al was hij diep gezonken, haar edelmoe- dige daad zou hem mogelijk tôt inkeer brengen. Ze zou hem waarschuwen.. liefde en plicht stonden in dit geval niet tegenover elkaar. De dag, waarop een eind zou komen aan de folterende onzekerheid brak eindelijk aan. Geef me even je potlood, Albert, zei ze, kort nadat zij aan het restau- ranttafeltje hadden plaats genomen. Smith reikte haar een gewoon potlood toe. Wat kijk je vreemd, kind", zei hij. „Het is niet zoo mooi als mijn gouden, maar het schrijft ook. Jane legde het potlood neer en keek hem strak aan. „Waar is dat vroeg zij. Smith lachte vroolijk. Niet bij Oome Jan, kind zei hij daarop. „Het is gerold, denk ik, toen ik mijn kaartjc aan het station nam. Kan je bewijzen, dat je naar Schotland geweest bent vroeg Jane angstig. Hoe heb ik het nou riep Smith, verbaasd uit. Sta ik onder verdenking van den een of anderen diefstal of van inbraak En ben jij bij de recherche Ik niet, maar vader wel", luidde het antwoord fluisterend. Dat potlood is in zijn handen, Albert Nee, luister even kalm, ik kan onmogelijk gelooven, dat jij Smith liet haar niet uitspreken. Dus mijn mooie potlood is het bewijs, dat ik ergens heb ingebroken Ik zie het heele romannetje al Maar zeg nu eens ronduit, Jane, zou je me „erin gelapt" hebben Werkelijk Nooit Maar het zou toeh vreeselijk geweest zijn, Albert. Geweest zijn Geloof je me dan zoo maar op mijn woord Goed. Ik heb geen bewijs, dat je me geholpen zou hebben, nietwaar Dat heb je wel, Albert, zei Jane, als je maar even nadenkt. Ik had er toch niet over behoeven te spreken, wel? Toe, laten we opstappen, Jane, zei Smith. Van verder eten komt er zoo toch niets. Je hebt gelijk. We hebben beiden een moeilijk momentje beleefd, maar we zijn er toch prachtig doorheen gekomen Vanavond ga ik met je mee naar je vader om mijn alibi op te geven. Dan krijg ik mogelijk mijn potlood ook weer gauw terug. Is je vader al over den schok heen vroeg Albert lachend. Voorloopig niet, luidde het antwoord. Hij ncemt het me toch kwalijk, dat ik op eigen gelegenheid de zaak in handen genomen heb. Als je het gedaan had, had ik het hem moeten vertellen, vindt hij. Verbetering van verstokte misdadigers ressorteert volgens hem onder de reclasseering. En een dochter van een inspecteur hoort te weten wat haar plicht is. Politiemenschen gaan te weinig naar de bioscoop, Jane. Laat je vader eens naar „Liefde en Plicht" gaan Denk je, dat hij er dan toch niet een beetje kijk op zou krijgen Ik denk van niet, Albert, misdadi gers zijn niet de eenige verstokte menschen.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2