Klohlag uur OPENT Je Kandelaar" M. LANTING JUIEX" ZBNNESCHEIMEK Binnenkort DRUKWERKEN Slochtsr Courant en Onst-GoornÉ Tuingereedschappen Drukwerken KEURIG UITGEVOERD. Druklcerij T. K. Kremer Luxe- en Huisb. Artikelen Braidssluiers en Bruidsbouquetten enz. IJzerhandel - Hoogezand KlEMEI's Goellian'jel Mej. Gr. BRAAM, Kolham. Zoowe! in groote als kleine oplagen en in elke gewenschte uitvoering worden in den kortst mogelijken tijd en tegen de laagste prijzen geleverd door [Dames, Aile voorkomende P. v. DU KEN - Hoogezand. UNICUM hedenmiddag E!ec. KRONEN KAPPEN APPARATEN GLAS en PORSELEiN die gaan trouwen liet speciaal adres is voor Nog uit voorraad lever- baar UW ADRES TELEFOON 103. Textiel voor de Huisvrouw. De gezellig ingerichte ver- koopafdeeling en de grote keus Zal ook U de overtuiging geven Voor iets aardigs. wordt overgegaan tôt de uitreiking van het nieuwe persoonsbewijs. Deze persoonsbewijzen blijven 5 jaar geldig en net is dus wel noodzake- lijk deze goed te bescher- men, daar het, indien U het los in de zak draagt, er spoedig minder rnooi uitziet en onduideliik wordt. Laat Uw persoonsbe wijs ook werkelijk Uw persoonlijkheid bewijzen bescherm het daarom met een handig étui uit: SAPPEMEER. worden door mij spoedig en tegen billijken priis geleverd, als BRIEFKAARTEN, BRIEFPAPER ENVELOPPEN, REKENINGEN, GONVOG A- TIES, PROGRAMMAI, ENTREEKAARTJES LOTEN, VERLOVINGSKAARTEN. NAAM- KAARTJES, GEBOORTEKAARTEN, ROUW- BRIEVEN, ROUWKAARTEN enz. Agentschap ADVERTENT1ES worden zonder prijsverhooging aangenomen. Beleefd aanbevelend, Niet minder dan in normale tijden willen de plaatselijke manufacturiers ook thans hun clieëntele ter wille zijn met aile mogelijke services. Nu bij schaarste van katoen en wol, andere stoffen, aïs kunst- zijde, celwol en melkwol, meer naar voren worden gebracht, zal een goede voorlichting ons zeer van nut kunnen zijn. Wij zijn overtuigd, dat vele minder goede resultaten, die menigeen reeds heeft ervaren met deze „synthetische vezel" te wijten zijn aan deonbekend- heid met het artikel, waardoor het niet die behandeling krijgt, waarop het aanspraak mag maken. Iedere huisvrouw moet min of meer op de hoogte zijn van de eigenschappen dezer artikelen, en weten*. hoe artikelen uit deze grondstoffen vervaardigd, gewas- schen, gedroogd en gestreken moeten worden. In de volgende artikelen zullen wij U door een deskundige laten voorlichten. Attendeer Uw kennissen op deze aan de orde van den dag zijnde vraagstukken, knip de artikelen uit en raadpleeg ze bij het wasschen. H. H. VEEHOUOERS! Grossier Een Damesportemonnaie. Een autowiel. Inlichtingen opwerkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Een menschenleven lang heb ben wij hooren redekavelen over het al of niet wenschelijke van samenvoegingvan kleinegemeen- ten met grootere, schrijft de „Haagsche Post". „TeIkens als weer eens een wetsontwerp van zoodanige strekking in het parlement aan- hangig was, ging het hek van den dam. Met uiterste vernuftig- heid werden argumenten aange- voerd om zich tegen de voor- genomen samenvoeging te ver- zetten Toch wss in den regel het effect nihil en zoo zijn in den Ioop der jaren enkele tien- tallen samenstellingen tôt stand gekomen en is het totale aantal van 1100 gemeenten geleidelijk ingekrompen. Van de vroeger zoo zwaarwichtige vcrzctargu- menten hoorde men daarna nooit meer iets. Het opruimingswerk der al te kleine gemeenten vor- derde echter slechts zôô lang- zaam, dat ons kleine land nu nog 347 gemeenten niet minder dan 2000 zielen herbergt. Er is wel eenig vooruitzicht, dat het samenvoegingsproces door de vereenvoudigde en meer autori taire werkwijze van de hoogere bestuurslichamen nu zal worden bespoedigd. Dit Iijkt ons een voordeel juist nu, omdat op al- lerlei gebied zich een centrali- satie van bestuur aan het vol- trekken is. De al te vele kleine gemeentelijke administratiën met dorpspotentaatjes aan het hoofd belemmeren vaak een goede functionneering van het centrale bestuursapparaat. Men denke b.v. maar eens aan de distributie- maatregelen. In dit verband ver- melden wij een opmerkelijke beschouwing van dr. D. Simons in de Economisch-Statistische Berichten. Ook deze deskundige, die toch wel een open oog heeft voor de gevoelswaarde van plaatselijke voorkeur van het dorpskarakter, dringt er op aan, dat de al te kleine gemeenten znllen verdwijnen, daar zij on- voldoende en onvolwaardige bestuurseenheden vormen. Zijn J1J &et.ui£e zlJn de 347 allerkleinste gemeenten maar eerst eens verdwenen, dan kan men verder zien, of er nog voldoende redenen bestaan voor verdere rationeele concentratle". De onweerstaanbare. hè En dan staat de collectie: voor U gereed. WEET U dat het BLOEMENHUIS dat wij het eenigste ter plaatse zijn voor het vervaardigen, leverenen schikkenvan Uw Bruids- sluier Nadere inlichtingen worden gaarne door ons verstrekt. p. vu Dira, Bij een AANKOOP van f 2.50 een aardige herinnering HOGtDSTRAAT 57 HOOGEZAND MET middel voor navuil en witvuilen bij vee is Fabr. firma Lieve Co - Vlaardingen. Hoofdvertegenw. H. SMIT, Muurstraat 5a, Groningen. firma J. BUS Co, Pluimerstr. 4, Groningen. Officieele Publicatie Gevonden voorwerpen. moedertje is nu met je vader hereenigd en later zie je hen beiden terug. Zij zijn nu veel gelukkiger dan hier op aarde. Het kan hier soms zoo treurig zijn en dan moeten we ons verdriet flink uitschreien, dat is beter voor ons." Het kind bleef roerloos zitten. Nog drong de troost niet in haar wanhopig hart door. „Geloof je niet, Mingnon, dat zij in den hemel gelukkiger zijn „Ja ik ik weet het niet het is niet zeker „Celoof je dan niet aan den lieven Jezus, die ook zooveel verdriet had en ook gestorven is Véél droeviger dan ooit eenig mensch stierf „Ja, ik weet het En Lazarus is gestorven en toen heeft de lieve Jezus ook geschreid maar Hij heeft hem weer levend gemaakt. Het staat in mijn testamentboek Maar het is zoo lang geleden. „Later, mijn lieve kind, Als wij allen weer bij elkaar komen als de aarde ophoudt te bestaan en er alleen een hemel van gelukzaligheid is. Maar wij mogen niet wanhopen, Mignon, dat doet onzen lieven afgestovenen zeker verdriet." Weten zij het dan als wij om hen schreien vroeg Mara zacht, opziend naar den man, die zoo den kinderlijken toon vatte om haar te troosten. „Ja, zij zullen het zeker weten, zij hooren onze gebeden immers ook." Het hoofdje boog zich weer, zacht schokten de schouders, het kind snikte en trilde van pijn. „Als moeder daarboven tôt den goe- den God zegt ik heb mijn lief kind op aarde moeten achterlaten, wees Gij haar Vader en bescherm haar, zal Hij, Die almachtig is en vol van eindelooze liefde, dat dan niet doen Hector huilde hartverscheurend bii het lijk. „Zij ligt daar zoo stil en zij zullen haar ook onder den grond leggen Dat hebben ze met vader ook gedaan." „Kijk omhoog, m'n arme, kleine, be- droefde Mignon. Kijk naar den hemel en de trouwe sterren. Niet naar de don- kere aardo, alleen daarboven is hoop en troost, haar ziel, die u lief heeft, is dààr. Denk aan Lazarus en aan het weerzien, dat alléén kan je opbeuren." Verlichtende tranen stroomden uit de pijnlijke kinderoogen. „Schrei gerust uit, wij zullen eerbie- dig voor moeders lichaam zorgen zij zelf heeft nu reeds meer vreugde en vjede.dan wij." „En Hector, zal hij haar ook weer zien Hij houdt ook zooveel van haar en hij huilt zoo om haar." „Alles wat goed en trouw is, is wel- behagelijk aan Hem, Die ailes schiep. En Hij weet en ziet ailes. Ga nu met mij mee, Mignon, wij gaan voor moeder zorgen." „Neen „Kom, hier kun je niet blijven." „Ik wil niet weg De dokter voerde haar den wagen binnen en ontdekte het glimlachende gelaat der doode. Toen hief hij het kind op. «Stil, hond, braaf dier IVîignon, zie je lieve moeder nu eens goed aan Zie je wel, hoe rustig zij slaapt Zie je hoe zij giimlacht „o, moesje, kijk „Ja," snikte Mara, nog één keer naar me „Weet je wat zij daarmee zeggen wil? „Mignon, ik ben gelukkig en je moet niet over mij treuren, vergeet mij niet, maar wees nie zoo erg bedroefd. Blijf mijn eigen lief kind, dan wacht ik bij vader op je." Zie maar, hoe zij lacht, zij is werkelijk gelukkig. Geefhaar een kus en ga met mij mee." „Neen, ik wil bij haar blijven Ik wil met Hector sterven. Ik wil niet weg „Je moogt niet sterven, je moet eerst den hemel en het weerzien leeren ver- dienen. Jezus luistert wel, maar Hij wil dat je nog zult blijven leven en dus wil moeder het ook. Hoor je; Mignon, moeder wil het ook." Het kind vouwde eensklaps plechtig de handen en zag met haar donkere weenende oogen haar vriend aan. „Zal moeder het weten, als ik ge- hoorzaam ben Zal zij er blij om zijn „Ja, mijn lief, gehoorzaam kind. En zij zal je er voor beloonen, Je zult weer gelukkig worden," zei de trooster ernstig Met bevende lipjes kuste zij het dood gelaat, nog weer en opnieuw, telkens. „Nacht, moeke De dokter nam haar op. „Breng mij weg," kreunde zij nauw hoorbaar. Hij droeg haar uit den wagen, „Houd de wacht, Hector, brave hond! riep hij nog achterom. Het goede dier stond trouw tegen de bedstede en door den maneschijn schreed de krachtige man, lieflijke Samenvoeging van gemeenten. door ILONA HANSONIUS. Franco del Bajo was niet wat men noemt een mooie man. Toch was zijn succès bij de vrouwen groot. Wanneer hij op straat liep wierp geen enkele vrouw of geen enkel meisje hem ooit een verlangenden blik toe, maar als Franco del Bajo zijn mond opende en zong, dan klopten aile vrouwenharten sneller. Hij was de beste radiozanger van Spanje. "Als hij zingt," verklaarde de radio- omroeper, „gebeuren er in de wereld nog wonderen." En Franco zelf zei zelfbewust: „Als ik zing, wieg ik aile vrouwen in een teedere begooche- ling en als ik tegen een van haar zeg ik zing voor jou alleen, dan smelt zij weg als sneeuw onder een zonnekus. Hoor, dit is mijn nieuw programma nummer „Op de groote boulevard Een nieuw nummer voor een nieuw meisje! Maar dit keer is 't mij ernst, dit keer wil ik een vrouw begoochelen voor haar heele leven." "Wie is die ongelukkige vroeg de omroeper sarcastisch. „Irma Durgo", klonk het triom- fantelijk. „Irma lachte de omroeper. „Irma, die Pista Nagy vergeefs iedere week een huwelijksaanzoek doet Mijn hemel, daar zul je plezier van hebben Irma wil geen kunstsnaar, die houdt van de burgerlijke behagelijkheid." Fianco del Bajo lachte zelfbewust. "Dat begrijp jij niet, Tibor. Ik zing de vrouwen eenvoudig in een trance- toestand. Eén lied is al voldoende. Dan worden ze zwak en verlangend. Er ontwaken gevoelens in haar^~ die hun harten voor liefde toegankelijk maken. En daarom zal ik vanavond mijn nieuw lied zingen. Voor Irma. Als zij weet, dat ik zing voor hààr alleen, dan zal zij voelen, dat zij mij toebehoort." „Misschien zet ze de radio wel af" veronderstelde Tibor ironisch. „Dat doet zij in geen geval. Ik heb" zoo juist met haar getelefoneerd. Drie minuten na de sluiting van het pro gramma zit ik in een taxi en tien minuten later zal Irma al overleggen, wie van haar vriendinnen brulds- meisjes zullen zijn. Ik moet vlug voortmaken, de vrouwen voelen het meest intensief, wanneer mijn stem nog in hun ooren naklinkt." Een paar minuten later klonk h lanco s stem reeds door den aether en beroerde millioenen vrouwenharten. Zoo vleiend en dwinge»d had hij nog nooit gezongen. Teeder vragend, Aiet streelend fluisterend klanken drong nrj de vrouwenharten binnen en al die vrouwen voelden, dat elk woord, elke belofte haar alleen gold. En nu kwam het laatste programma-nummer „Op de groote boulevard...." );De violen snikten, de klarinetten zuchtten en Franco zong: „Op de groote boulevard, bij de zee en de sterren daar vond ik jou „J0U stem kan een stuk îjzer week maken", zei Tibor bewonderend, toen Franco' het lied beëindigd had. Maar Franco kusferde er niet naar, die rende naar beneden, riep een taxi aan en beval den chauffeur zoo hard mogeliik te rijden. Irma opende zelf de deur, ze was buiten adem en haar gezichtje tusschen de donkere krullen straalde. „0 Franco", zei ze ontroerd, Franco keek lachend in haar verliefde oogen. Heeft het lied je gegrepen, Irma vroeg hij innig. „Het was prachtig, franco, ik dank je Juist toen de laatste toon wegstierf, kwam Pista en opeens wist ik, dat ik hem liefheb Door jouw lied, Franco, zijn gevoelens in mij ontwaakt, die mij het geluk hebben gebracht. Feiicfteer me, lieve franco, ik zal met Pista trouwen. Enik wou je iets vragen. Wil "Ik",..vroeg Franco ontredderd, "la j'j"> zei Irma lief. „Dat heb je verdiend met je mooie lied „Op de groote boulevardFranco ik ben je zoo dankbaar. woorden sprekend, troostend het weesje dat hij naar zijn huis voerde. Zij werd van den arme bagraven. Vier mannen droegen de baar, waar op een witte, ongeschaafde kist stond. De dorpskinderen hadden vriendelijk kransjes gevlochten en de madeliefjes, boterbloemen, wilde vergeet-mij-nietjes en haagroosjes gaven toch een wee- moedigen zweem van poëzie aan het treurig tooneel. Een begrafenis van den arme. De dorpelingen waren toegestroomd, nieuwsgierig-belangstellend naar het zeldzame schouwspel. De kinderen speelden op het kleine kerkhof, tus schen de graven mannen en vrouwen drongen zich om den open kuil en praatten zachtjes, fluisterend schier over de doode en het was toch een weldadig afscheidswoord, dat zij spra- ken het was toch een bloemengroet, dien zij meegaven aan ne doode. „Zij was toch 'n fatsoenlijk mensch" zei de een meewarig. „En eerlijk dat ze was," verzekerde een ander en knikte in diepe gedachten met het grijze hoofd. „En zij laat een kind achter, de stakker,"zuchtte een stokoud moedertje. „Ach ja, dat kind waar zou het wezen „Bij den dokter. Dat 's toch 'n eoeie, „Daar komen ze, daar komen ze En fluisterend ging een rouwend be- klag door den kring van menschen de kinderen snelden toe en drongen naar voren om niets te missen van de begrafenis. 't Ging ailes eenvoudig, doch plech tig. En er was iets aandoenlijks in de stille aandacht der dorpelingen. Hun naieve zielen leefden het treu- rige tooneel van armoede en verlaten- heid mede hier was een mensch toch een mensch, ook al werd hij van den arme begraven. En zij hadden haar gekend. „Zij laat een kind achter Dit had het medegevoel van ijllen gewekt en het verzelde haar tôt in het ruwe grat van den arme. Daarin was iets schoons en verhevens. «De dokter, de dokter met 't kind Men maakte eerbiedig plaats. Toen had de ter-aarde-bestelling plaats De dokter stond naast het graf en hield zijn armen geslagen om de ten- gere schouders van Mara, die Hector aan een touw vasthield. Het kind stond rechtopen onbeweeg- lijk en staarde naar de droevige han- deling zonder een wimper te voelen trillen met wijdgeopende oogen en stervensbleek staarde zij de wegzinken- de kist na en dan in den kuil. En Hector liet zich gedwee vasthou- den en stond dicht tegen haar aan, eveneens de kist nastarend als in ademlooze aandacht. En al die omringenden keken naar de twee verlatenen. Het meisje droeg een fraaien krans de dokter had dien voor haar uit de stad laten komen en niets had het arme wezentje zoo troos tend aangedaan als het mooie laatste geschenk, dat zij aan moeder geven. zou (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 4