VELO Waschmachines H. TEUBEN AUTOPEDS PAS-FOTO's. FOTO-BEUMER Leeren Koffers G. BUITENKAMP, ZADEN en KUNSTMEST. J. SMITH, B. H. TEUBEN BRUIDSWERKEN Vv E. HOLLE, A. ELZINGA ZOON, Voor U Mevrouw DAGELIJKS van 2 tôt 7 uur. ZONDAG's tôt 5 Sappemeer. Wat doet ge liever H.C. PRENGER Uw MEUBELEN herstellen en opnieuw Bekleeden De Breinaald door den vakman. P. v. DU KEN - Hoogezand. vanaf f 9.- met Luchtbanden f 17.50. N.V. BOUWKAS „ROHYP" Door onze Dames Garneer Knoopen Filiaal te Sappemeer: Noorderstraat 119. in aile prijzen en modeiien. Noorderstraat 56 Sappemeer. Ruim gesorteerd in Kweekerij - Slochterstraat - SAPPEMEER. H et beste adres voor Vakkundige inlichtingen worden gaarne door ons verstrekt. Rijwielhandel HOOGEZAND. Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen Hooge hypotheek-rente betalen of het rentebedrag gebruiken om Uw schuld af telossen? Vraagt inlichtingen Mmmwhh bij de AMSTERDAM (C) - SPUISTR. 219-221 Hoofdvert. W. JOËL, Zuidlaarderweg Kielwindeweer Wi] hebben een encrme sortering De nieuwste prachtige dessins. Verl. Hoofdstraat HOOGEZAND. jarenlange ervaring zijn wij het vertrouwde adres voor het verzorgen van Uw Snelle levering tegen billijke prijzen. Kerkstraat 20 - Tel. 349. HOOGEZAND. Een BRIL waar U goed door kunt zien en die U goed staat koopt U zeergeschikt bij HOLLE. Wij hebben nog een mooie keus. Ook in glas- brillen met zeer moderne vormglazen. Neemt Uw recept mee. Wij voeren haar direct en correct uit. Niet VAKKUNDIGE reparaties zijn ALTIJD te duur. Laat daarom Laat Uw reparaties en veranderingen eens dpor ons uitvoeren en U zult tevreden zijn. GEDIPL. STOFFEERDER en BEHANGER Zuiderstraat 134 - SAPPEMEER. Meubeimakerij Stoffeerderij. OPTICIEN V. V. O HOOGEZAND. bij ons vindt U een mooie sorteering Wol- en Handwerkhuis Noorderstr. 53, Sappemeer. Kunstzijde. Het woordje kunstzijde doet de meeste menschen alleen al schrikken, men stelt zich een product voor,dat zich zeer slecht in de wasch gedraagt. Aan het feit dat kunstzijde zich vroegerinderdaad zeer slecht liet wasschen valt niet te tornen, anders is het echter gesteld met de hedendaagsche, door onze eigen industrie vervaardigde kunstzijden garens. De weerstand van de heden- tendage vervaardigde garens is ettelijke keren vergroot zowel in droge als in natte toestand. We willen hierbij dadelijk opmerken, dat kunstzijde in natte toestand iets niinder dan de helft van zijn kracht verliest, dit is dan ook vrijwel de enige slechte eigen- schap die kunstzijde bezit en we willen daar direct degoedeeigen- schappen tegenover stellen. 1. Kunstzijde is zeer goed waschbaar, echter niet met een boender, hetgeen ook niet nodig is. 2. Kunstzijde is zeer hygie- nisch, aile chemicalien zijn nauw- keurig geneutraliseerd het irri- teert de huid niet, daar het is samengesteld uit zuivere cellu- loze. 3. Kunstzijde neemt zeer ge- makkelijk vocht op, is dus aan- genaam in het dragen. 4. Kunstzijde laat bepaalde groepen van licht door o.a. ultra violet, welke nodig zijn voor onze gezondheid. 5. Kunstzijde is zeer elastisch, dit voorkomt scheuren, terwijl betrekkelijk los geweven of ge- breide goederen hun vorm be- houden mits men de voorschrif- ten gedurende het wasschen en nabehandeling in acht neemt. Ailes wat wij van kunstzijde zeiden, geld tevens voorcelwol. Het w< ordje celwo! wordt dik- wijls verkeerd uitgelegd, het betekend dat deze vezel uit 100% cellulose bestaat en heeft dus met wol als zodanig nièts te maken, celwol is populair uitge- drukt gesponnen kunstzijde. die Uw Linnengoed keu- rig verzorgt wenscht te zien, en Uw goed niet door abnormale slijtage wenscht te laten bederven, zijn wij het aangewezen adres. Vakkennis waar- borgt U dat abnormale slijtage absoluut is uitge- sloten. Waschinrichting KLEIN Slochterstr. 21Sappemeer. Officieele Publicatie Gevonden voorwerpen. Een klein rieten koffertje. Een boodschappentasch. Een portemonnaie. Een zweep met rieni. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. School voor U.L.O. Sappemeer. Bevorderd van klasse I naar klasse II Aukina Bakker, Roelof Beetjer, Arie Bergman, Hendrik Blaauw, Abraham de Boer, Jan- tje Brinks, Betty Broerken, Jan W. Buurke, Sonja v. Bijnen, Roelof ten Cate, Trijntje Coops, Heike van Dam, Heike G. van Dam, Jantje Groenewold, Jantje Gruber, Harm Kliphuis, Geertje Lukkien, Babs Meihuizen, Martha Menzinga, Maria Oldenziel, Rika Perdok, Jan Poortman, Chris v. d Schoot, Mina Schomaker, Harm Schuitema, Rolina Springelkamp. Hendrik Steenbeek, Gretha Stie- kema, Arnold Stokkel, Hendrik v. d. Velde, Suzanna Visker, Anna Wortelboer, Aaltje Zwiers. Niet bevorderd 7. Van klasse II naar III Jantje G. Akkerman, Elisabeth Akker- man, Jantien Blaauw, Eppie Fledderman, Engbert Kooi, Han Kuijer, Geertruida Meijer, Hil- brand v. d. Meulen, Harma Prins, Jan Roggen, Annie Schreuder, Kini Siems, Jan Siebe Spiekman, Klaas Veentjer, J. H. Silje Gini Woltjer, Herman Wijnants en Egbert Zwart. Niet bevorderd 4. Van klasse III naar IV (tevens schooldiploma) H. van Bijnen, W. Bakema, K. Beikes, G. Brink, H. Brinks, G. Daling, W. Feen- stra, P. Groeneveld, H. Hendriks, I. J. Hommes, J. S. Hommes, T. Kasemir.J. Kliphuis, W.Knoop, E. Kroon, D. v. d. Laan, H. Lammers, F. Roelfzema, N.Smith, H. de Wit. School voor U.L.O. Hoogezand. Bevorderd zijn van klasse I naar II S. Bekius, G. Berg, j. Bischoff, H. Blauw, A. Boe- lens, W. Bronsema, J. Geling, A. Hoedemaker, G Jongman, B. Koeneman, T. Koning, R. Kramer, K. v. d. Laan, J. Lam- merts, D. Maas, E. Mulder, A. Nanninga, j. Nieland, J. Nieu- wold, J. Oostland, M. Pietersen, A. Reinek, H. Schafer, G. Schnei- ders, B. Spakman, W. v. d. Veen, B. Vonk, G. de Vries, J. Zuur, A. v. d. Ark, D. Bakker, W. Bast, T. Benes, W. Boersma, A. Brouwer, O. van Dijken, M. Hamburger, G. Hartenhof, H. Hoepman, D. v. Holstein, J. Holtman, E. KampJjuis, J. Klip huis, F. Klok, R. Koning, M. Kraster, E. Mandema, H. Mid- del, W. Nieborg, M. Nijhoff, G. Scholtens, H. Smallenbroek, J. Velthuis, P. Venekamp, H. Vis ser, B. de Vries en U. v.d. Woude. Niet bevorderd 6. Van II naar II! G. Blaak, T. Blaauw, B. Blik, G. van Duinen, K. Fluks, B. Jager, C. Jager, J. Kruit, H. Lambeek, J Middel, K. Nieboer, L. Scholtens, G. Schrage, Am. Wajon, J. Wieringa, L. Bakema, B. Bischoff, W. Bûr- ger, K. Bouwman, J.Burema, H. Haandrikman, J. Hartman, F. Hei- linge, H. Jonker, G. Kamphuis, I. Klein, G. Klok, D. Knevel- baard, R. v. d. Laan, E. Lammerts, A. Meihuizen, J. Nijhoff, B. Ol denziel, H. Oldenziel, J. Rutgers, R. Scholtens, A. Smit, R. Smit- tenberg, A. Spakman, T. Visser. Niet bevorderd 6. Van III naar IV (tevens school diploma) H. Bullinga, W. Kamp huis, H. Kornaat, G. Kranenborg, K. OIthof, H. Pruis, A. Ritsema, J. Schaap, R. Schierbeek, J. Smit, H. Vegter, M. Vrengel, H. Zuur, G. Brands, R. Edens, T. Edens, T. Eefting, T. Geersinga, M. Hartman, B. Hoekstra, T. Hoe- vens, J. Kalk, L. Kleefman, W. Lamein, G. Lok, B. Meijer, A. Rook, A. Schreur, J. Smid, S. Smit, J. Tillema en G. Weites. Niet bevorderd 5. Jaarverslag over 1940 van het GROENE KRUIS te Sappemeer. Het jaar 1940 is in de geschie- denis der vereniging ondanks de abnormale omstandigheden, een van de rustige jaren geweest. De taak, welke de vereniging op zich heeft genomen, kon ten voile worden vervuld. Het aantal leden bedroeg per 31 Dec. 1939 1643, op 31 Dec. 1940 1650, dus een winst van 7 leden. De exploitatierekening sloot met een totaal van f 4543,79 aan ontvangsten en f 5084.04 aan uitgaven, zodat een nadeligsaldo ontstond van f 540,25. De plaatselijke t.b.c. commis- sie boekte aan ontvangsten f 2074,03, terwijl de uitgaven f 2074,93 bedroegen, zodat de rekening sloot met een nadelig saldo van f 0.90. De Algemene Ledenvergade- ring werd gehouden de 6e Mei in het Groene Kruis gebouw. De aftredende bestuursleden, de heren R. Schoemaker, F. O. van Sijtzema en A. G. Larmoyeur werden herkozen. In het Dage- lijks Bestuur kwam een wijziging, doordat de heer R. Schoemaker het secretariaat niet langer wenste waar te nemen, hetwelk werd toevertrouwd aan de heer A. G. Larmoyeur. Voor het vele werk, door de heer Schoemaker als secretaris gedurende een lange reeks van jaren voor de vereni ging gedaan, brengt deze hem haar dank. In de loop van 1940 werd 631 maal gebruik gemaakt van het verplegingsmateriaal en werden 226 hoogtezonbestralingen toe- gediend. Onze wijkverpleegster Zr. E. de Boer, en tijdens haar ziekte Zr. Mulder, legden ten bate van de ziekenverpleging 3027 bezoe- ken af. Daarnevens legden de zusters 342 bezoeken af als en- quêtrice van de t.b.c. bestrijding, 349 bezoeken ten bate van de Kinderhygiène en 74 bezoeken voor maatschappelijke doelein- den. In totaat dus 3772 bezoeken. Blijkens het verslag van de lcider van het consultatiebureau voor zuigelingen, Dokter H. Ca- semier, werden door dit bureau 43 zittingen gehouden, waar 723 consulten werden verstrekt. Er werden 83 zuigelingen nieuw in- geschreven. Uit deze cijfers trekt Dr. Casemier de conciusie „Het bureau mag zich dus in de blij- vende belangstelling der bevol- king verheugen." Evenals de vorige jaren ver- leende naast Zr. de Boer (Zr. Mulder) Mevrouw J. Perdon Dijkhuis belangeloos haar mede- werking, waarvoor het Bestuur haar bij dezen hartelijk dankt. Ten bate van het Groene Kruis werd de Groene Kruis collecte gehouden. De strijd tegen de t.b.c. biijkt uit het volgende Op 1 Jan. '40 stonden onder toezicht 35 gezinnen met 56 patiënten. In de loop van het jaar werden nieuw onder toe zicht genomen 6 gezinnen met 9 patiënten. Afgeschreven wegens genezing 3 gezinnen met 3 pa tiënten en wegens verhuizing 2 gezinnen met 7 patiënten, zo dat op 31 Dec. 1940 onder toe zicht staan 36 gezinnen met 55 patiënten. Van de lighallen waren 4 ge- regeld dag en nacht in gebruik. In 5 gezinnen werd op advies van de wijkverpleegster-enquê- trice een meer practische bewo- ning van het huis in toepassing gebracht. De plaatselijke t.b.c. commis- sie verleende steun aan de ver- pleging van 4 patiënten in een sanatorium. Ailes resumerende is het be stuur over het afgelopen werk- jaar tevreden en ziet het met vertrouwen het jaar 1941 tege- moet. De secretaris, A. G. Larmoyeur. 1 - PU peu Behangselpapier. was het met hem eens, dat wist hij wel, maar papa deed het natuurlijk toch. „Ik hoop, dat zij wegblijft," dacht mevrouw, „maar als zij terugkomt, zal ik hàa£ toch onder dak nemen." De doodgraver bracht haar thuis en mevrouw liet het zich welgevallen. „Je vindt het niet prettig, is 't wel, Leonie vroeg de dokter haar zacht- kens, terwijl Mara verlegen haar eerste boterham at in het nieuwe tehuis. Mevrouw bloosde even en wilde het hoofd schudden er lag zooveel wel- sprekendheid in haar doordringenden blik. Maar toen dwaalde haar oog naar het bleek, tengere kind, dat het be- schreide gezichtje diep gebogen hield en de roode, gezwollen oogleden nauwe- lijks dorst opslaan. En er trilde iets in haar hart, want zij was niet gevoelloos. „Eerlijk ge- zegd, neen, ik had liever dat zij niet ware gekomen maar zij is er nu eenmaal en och, laat haar gerust blijven, ik zal wel aan haar wennen. En jij bent immers op haar gesteld, Frits". „Ja, vrouw, dat wil zeggen, ik heb diep medelijden met het arme, zwervende vogeltje het heeft nu immèrs heelemaal geen nestje meer." Zijn stem klonk warm en tegelijk weemoedig. „Dichter zei ze en zag hem ver- wonderd aan. Dat deed zij altijd, als zij hem niet volgen kon in de aando.eningen zijner ziel. En die verwondering deed hem pijn- lijk aan het was hem alsof zij hem zeide «wa^ ben je toch een onbegrij- pelijke aansteller." En in zulke oogen- blikken schenen zij heel ver van elkan- der te staan, schenen zij niet bij elkander te passen. Zij pasten ook niet bij elkander, niet genoeg om gelukkig te zijn. En toch waren zij beiden goed Alleen, zij begrepen elkander niet zij hadden ieder hun eigen gedachten en hun eigen wenschen. „Wil je eens bij me komen, kind Mara stond gehoorzaam op en kwam schuw nader. „Mijnheer noemt je Mignon, heet je zoo Het kind sloeg de vochtige oogen naar de vraagster op en schudde het hoofdje. „Hoe heet je dan Hoe noemdeje moeder je „Mara „Mara Die naam is al even wel- luidendals Mignon. Maar ik wil je toch Mignon noemen, je lijkt op haar, dunkt me. Dus voortaan ben je Mignon. Onze kleine, gehoorzame Mignon, Je wilt immers wel bij ons blijven en ailes doen wat mevrouw graag heeft," vroeg de dokter. Vertrouwend zagen de kinderoogen in het ernstige mannengelaat. Zij voelde dat hij van haar zou houden, hij was zoo goed. „Ja zei ze gewillig en toen be- schroomd nog een schrede naderend, vroeg ze opeens „Waarom lijk ik op Mignon Wie was dat „Zij was een ouderloos meisje, dat met Zigeuners rondzwierf en op de mandoline speelde, zooals jij ook doet." Het kind hield haar blik aandachtig op hem gevestigd. „Ik wil liever Mara heeten," zei ze zacht. „Waarom, kind „Moeder noemde mij altijd Mara. Ik heet Mara." „Nu, als je het liever wilt, dan Mara. En ga nu zoet slapen. Hanna zal je naar boven brengen er is een lief kamertje naast het hare, daar mag jij alleen in regeeren. Goeden nacht, Mara." Zij stak schuchter haar handje uit. „Nacht, mijnheer Mevrouw hield zich juistmet de lamp bezig. Er lag een uitdrukking van on- verschillige rust op het mooie gelaat en zij zag het k:nd niet aan. „Nacht, mevrouw," fluisterde Mara beklemd en maakte beleefd een kinder- buiging. Albert begon te lachen, toen hij die buiging zag. „Wel te rusten, kind. Maak je kamertje niet slordig," zei mevrouw kalm. Mara keerde zich verschrikt en angstig naar Albert zij werd vuurrood. „Goeden nacht, jongeheer," zei ze luid en haast stotterend. „Goeden nacht, juflrouw Mignon," riep Albert spottend en deed zoo over- dreven mogelijk haar buiging na. Mara verliet bang de kamer en volgde het kamermeisje naar het zolderkamertje. „Ga maar gauw slapen en maak geen leven," zei het meisje slaperig, „kleed je dadelijk uit, licht heb je niet noodig, dan maak je ongelukken." „Ik ben gewend met licht om te gaan, ik zorgde altijd voor onze lamp," verzekerde Mara eerbiedig en gedwee. Het meisje ging weg en het kind opende het venster. Met haar groote droomoogen staarde zij naar buiten, in den nacht, zonder iets te zien. „Moeder," fluisterde zij droevig, „zij vindt het niet prettig dat ik hier ben. Als ik nu maar wist waar u is De nachtwind speelde met haar lange, zijdeachtige lokken en het kind legde het moede hoofdje op de venster- bank en schreidde het leed van haar zieltje uit in de diepe, plechtige stilte. Het was nog heel vroeg en het zonnetje scheen zoo mooi. Hector had haar wakker geblaft uit eenen heerlijken droom en het schit- terende morgenlicht verblindde een oogenblik haar verwonderde oogen. Zij sprong op en liep naar het ven ster. Hoe mooi lag de wereld voor haar de wereld dat waren die fluweelige, zacht-groene velden, de mat-gele akkers, de breede, zilverglanzende stroom, waarop een enkel bruin ziel zichtbaar was. Dat waren de slooten, die zich als lichtende banden om het verre groen kronkelden de rustelooze wilgen en elsen de hooge slanke popels en de boerderijen, waarop hier en daar ooievaarsnesten stonden. Blauw, heerlijk blauw was de hemel en in het oosten schitterde en fonkelde het gouden zonneoog met ontelbare stralen. En ailes weerstraalde dien blijden, warmen levensglans. Mara genoot en dacht niet, nog niet. Haar ziel gaf zich onbewust aan al de schoonheid en weelde der zomer- natuur aan de frissche betoovering van den morgenstond. N6g was ailes mooi, blij en heerlijk voor haar zij vergat zichzelf, ailes zij dacht niet en staarde alleen maar in verrukking op die zonnige wereld. En terwijl zij staarde en dat ailes in zich opnam, was zij gelukkig. Maar het duurde niet lang. Hector blafte luid, dwingend en ongeduldig. Mara herinnerde zich opeens. Zij boog zich voorover en keek in den hoenderhof, waar de kippen kakelden. Zij kon haar dier niet zien, maar zij hoorde Alberts schelle stem, die hem afsnauwde. Met ingehouden adem luisterde zij. „Koest hond zei Albert, „als je geen appèl hebt, ga je den vijver in, versta je „Den vijver in Dat was een bedreiging, Mara begreep het maar al te wel. Haar hart klopte wild van angstige teederheid. Haar trouwen hond verdrinken. Dan liep zij weg met hem. Niemand zou haar Hector kwaad doen, liever wilde zij bedelen en ieder stuk brood eerlijk met haar lieveling deelen dan hem laten ver- moorden. Zij was echter bang voor Albert, hij was een groote jongen en de zoon van een rijken heer, een dokter nog wel. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 4