Jllj Inn u A. ELZ Prîm Wat d p door den eer met en P. v. DU Kl Welke dîstributie-bons zijn geldig t.o. R.K. Vartaf hed Niet VAKKUi zij Laat uitvi En zoo sterk was dezi zij hevig schrok, toen 5 tusschen het kreupelhor Hij keek overal rond, z hij haar zocht. Zij liet knieën vallen en kroop wenkend zich stil te hq Het schrandere dier dadelijk. Bon 18 van 6 Mei t.m. 24 Mei voor 100 gr. brood of een rantsoen gebak. Deze bon blijft geldig t.m. 28 Mei. Bon 20 van 17 Mei t.m. 24 Mei voor 100 gr. brood of een rantsoen gebak. Deze bon blijft geldig t.m. 28 Mei. Bon 19 blijft geldig t.m. 21 Mei. Bon 02 van 19 Mei t.m. 25 Mei voor l'/2 kg. aardappelen. Deze bon blijft geldig t.m. 28 Mei. Bon 01 blijft geldig t.m. 21 Mei. Bon 8 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gr. brood of V2 rantoen gebak. Boter en Vet. Boterkaart. Bon 15 van 8 Mei t.m. 25 Mei voor 250 gr. boter. Deze bon blijft geldig t.m 29 Mei. Bon 16 van 17 Mei t.m. 25 Mei voor 250 gr. boter. Deze bon blijft geldig t.m. 28 Mei. Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni voor 250 gr. boter of 200 gr. sla-olie of raapolie. Vetkaart. Bon 15 van 8 Mei t.m. 25 Mei voor 250 gr. boter of margarine. Deze bon blijft geldig t.m. 29 Mei. Bon 16 van 17 Mei t.m. 25 Mei voor 250 gr. boter met 15 cent reductie. Deze bon blijft gel dig t.m. 28 Mei. Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni voor 250 gr. boter of margarine of 200 gr. sla-olie of raapolie. Bon 17 van 19 Mei t.m. 25 Mei voor l3/4 1. melk Bon „15 vleesch" van 15 Mei t.m. 22 Mei voor een half rantsoen (50 gr.) vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. Bon „15 worst, vleeschwaren" voor een half rantsoen vleeschwaren. Deze bonnen blijven geldig t.m. 24 Mei. Bon 31 van 12 Mei t.m. 8 Juni voor 1 kilo suiker. Bon 30 van 5 Mei t.m. 25 Mei voor 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Bon 33 van 19 Mei t.m. 1 Juni voor 500 gr. peulvruchten. Deze bon blijft geldig t.m. 4 Juni. Kaas. Bon 66 en 76 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 1 ons kaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 17 Juni. Bon 65 en 75 blijven geldig t.m. 1 Juni. Bon 96 van 19 Mei t.m. 25 Mei voor 1 ei. Deze bon blijft geldig t.m. 28 Mei. Bon 86 blijft geldig t.m. 21 Mei. Grutterswaren. Bon 21 van de boter- en vetkaart van 3 Mei t.m. 25 Mei voor een extra rantsoen (250 gram) rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel (gemengd meel). Bon 32 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel (gemengd meel). Bon 24 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gr. havermout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 25 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 26 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon 27 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gr. zetmeel bevat. Bon 29 van 28 April t.m. 31 Mei voor 150 gr. toiletzeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huis- houdzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941), 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder (alleen voor wascherijen). Bon K van de textielkaart van 1 Mei t.m. 31 Aug. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. De bonnen „brandstof 01 K.F." van de bon- kaarten M. en N. welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uit- sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn van 1 Mei t.m. 31 Mei aangewezen voor een eenheid brandstof. Petroleum. Petroleumzegel Période 10 van 21 April t.m. 15 Juni voor 2 1. petroleum voor kookdoeleinden. Op Woendsdag 28 Mei zullen we onder leiding van Mej. R. Boon een bezoek brengen aan de Hortus in Groningen. In over- leg met Mej. Boon hebben we de datum zoo gekozen, dat er voor ons veel te zien is Dege- nen die de Hortus wel eens eer- der bezocht hebben, zullen zeker nog wel eens weer willen gaan en de anderen kunnen we een bezoek ten zeerste aanbevelen. De entree bedraagt 25 cent. Na de bezichtiging kunnen we dan samen ergens thee gaan drinken. We zullen met de bus van 1 uur 10 vertrekken, opdat de dames die dat willen 00k op tijd weer thuis kunnen zijn. Wanneer we zooveel dames zijn dat er een bus volkomt, kunnen we de heenreis maken met een aparté dienstbus vanaf de garage, leder kan dan teruggaan wanneer haar dat het beste past. De aangifte is opengesteld tôt en met Maan- dag 26 Mei bij aile bestuurs- leden. We herinneren nog even aan de Noordelijke middag in de Harmonie te Groningen op Vrij- dag 20 Juni. Met het 00g op de vele voorbereidingen die de af deeling Groningen moet treffen, moeten wij vôôr 20 Mei opgeven hoeveel leden van onze afdeeling zullen komen. Men kan zich hier- voor nog opgeven uiterlijk he- den Zaterdag 17 Mei bij aile bestuursleden met betaling van •f 1.50 wanneer 00k aan de kof- fietafel wordt deelgenomen en f 0 85 als alleen de middagvoor- stelling wordt bijgewoond. Avond met eigen krachten op Woensdag 28 Mei 's avonds 7 uur in 't Hôtel ,,'t Bontehuis" te Sappemeer. Men wordt verzocht voorwer- pen voor de verloting, 'sMaan- dag tevoren te bezorgen bij Groeneveld. Officiele Mededeling. Wedstrijden voor 18 Mei, S.B.O. 1—Voorwaarts. Aanvang kwart voor 4. Opstelling als de vorige week. Reserve S. Schuil, R. Zuur. S B.O. Il—C.B. IV. Aanvang 2 uur. Opstelling Dames: G. Post, A. Berg, A. Bos, M. Buurke, M. Draijer, L. Velthuis. Heeren H. Venema, J. Hartman, J.Men- singa, W. Westman, W. Mensin- ga, R. Lok. Reserve S. Lantinga, S. Bakker. Training: Vrijdag 25 Mei U.N.I. 11—S.B.O. Il De Secretaris. Wegens plotseling vertrek van den heer Nijhoff, de volgende week gèén les. Zie Off. Med. van de volgen de week. De Secretaris, M. Nagengast. Wedstrijden voor morgen B.N.C. f-Kwiek I 2 uur N.O.V.O, II—Kwiek 111 2 uur Opstelling Kwiek I H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus. B. Scholte, B. Deiman, J. Bodewes. G. Boekholt, B. Scholte Jr. B. Wilbrink, J. Scheen, W. Gibcus. Vertrek om 10 uur vanaf sta tion H.S. Opstelling Kwiek III F. v. d. Werff. H. Bodewes, B. Mulder. E. Hijlkema, H. Drenth, N. Nagengast. G. Scheen, H. Mulder, J. Bakker, P. Geling, J. Stiekema. reserve H. Roose, H. Veerkamp, Chr. Tiecke. Vertrek om kwart nâ twaalf vanaf de kl'meerster- brug. Bericht van verhindering vôôr hedenavond 8 uur bij M. Scheen, Zuiderstraat, Sappemeer. Wedstrijdprogramma voor Donderdag 22 Mei (Hemelvaarts- dag): Kwiek—Blauw Geel 1915 voor de lauwerkrans. Een koopmans portemonnaie. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentelmis te Hoogezand. SAPPEMEER 9-15 Mei. Geboren Pauwel Johannes, z.v. Anton Bernard Georg Marie Remkes en Christina Catharina Peters Wilhelmus Jacobus, z.v. WilhelmusFellingerenGeertruida Elizabeth Nagengast. Ondertrouwd Lukas Emmens, 29 j. en Margien Hartman, 21 j., beiden van Sappemeer Wubbo Buter, 24 j., Hoogezand en Aagtje Kremer, 23 j., Sappemeer. Getrouwd Harmannus Henri- cus Conradus Savenije, Sappe meer en Johanna Petronella Maria van Ginneken, Groningen Hen- drik Drenth, VlagtweddeenAaltje Westman, Sappemeer; [an Mes- schendorpen Hinderkie Heininga beiden van Sappemeer; Arend Mulder, Hoogezand en Jantina Schut, Sappemeer Remmelt Mulder, Hoogezand en Hindrikje Meerman, Sappemeer Roelf op 't Zandt en Grietje Redeker, beiden van Sappemeer Harm van der Laan en Aaltje Kalk, beiden van Sappemeer Albert Visscher, Slochteren en Aaltje de Jonge, Sappemeer. Overleden Jakob ER-Ht, 3 maanden, z. v. Jakob Elévelt en Antke Ploeger., HOOGEZAND, 9—15 Mei. Geboren Sipke, z.v. Lustinius Zwarts en Martha de Rook, Kiel Harmanna, d.v. Harm Hoeksema en Maria Hofman, Foxhol Be- rend, z.v. Hendrik de Jonge en Tijtje de Jonge, Hoogezand; Har mannus Jan, z.v. Pieter J. Hart man en lmke Lammerts, Hooge zand Frederika Sophia Wilhel- mina, d v. Warner Rowaan en Geertruida W. A. Becrta, Hoo gezand Trijntje Henderika, d.v. Casjen I. J. Vogel en Moije Hesse, Windeweer Fenno, z.v. Jan Koops en Hanna Tilman, Hoo gezand. Ondertrouwd Nantko van Buuren, Kalkwijk en Elizabeth Janssens, Sappemeer Hillebrand Gankema, Slochteren en Lam- mechina Platje, Hoogezand, onl. te Noorddijk Derk Wiltens, a.b. en Hilligje Oostindiën, Zout- kamp, gem. Ulrum Jan Herman ten Kate, Rotterdam en Willem- tje Andréa Kliphuis, Hoogezand. Getrouwd Kasper Mik en Grietje Buurke; Freerk Weites en Grietje Hoving Harke, Fok- kema en Geertdine Elisabeth Smit Alje J. Krol en Trijntje Jac. Tulp, Overleden Klaassien van der Veen, 66 j., echtgen. van Albert Venema Pieterke Oostland, oud drie maanden, d.v. Filippus Oost land en Afie Moesker SLOCHTEREN 8-14 Mei. Geboren Otto, z. v. A. van der Holt en A. M. Kooi, Hark- stede Nantje, d.v. A. Laning en M. Puister, Siddeburen Roelof Gerhard, z.v. M. W. L. Penter- man en H. Elzer, Harkstede; Herman, z. v. H op 't Holt en J. Doornbos, Foxham Sijneke, d. v. B. Ludelphie en W. M. Middelbos, Luddeweer. Ondertrouwd J. P. Lenting. 27 j., en H. Moedt, 24 j., Sloch teren. Getrouwd P. de Waard, 28 j., IJsselmuiden en J. van Oosten, 26 jHarkstede H. Edens, Sid deburen en M. van der Poel, Hélium K. Kempinga, 28 j., Middelbert en L. Mooibroek, 22 j., Schildwolde K. J. Wierenga, 28 j., Lellens (Gem. Ten Boer) en W. S. Venema, 23 j., Kolham K. Perdon, 23 j., Scharmer en J. Knollema, 21 jHarkstede R. Visscher, 22 j., en G. Kamp- huis, 19 j., beiden van Kolham; J. van Timmeren, 32 j., en H. Geuze, 30 j., beiden van Sidde buren P. Doornbos, 26 j., Wa- genborgen (Gem. Termunten) en F. Moedt, 20 j., Tjuchem J. Fokkens, 26 j., Siddeburen en A. M. Jager, 24 jHélium J. Glas, 26 j. en F. Dallinga, 22 j., beiden van Hélium. Overleden Harmke Grasdijk, oud 81 j., weduwev. A. Woltjer, Lageland; Evert Keizer, oud 60 j., echtgen. E. Kap, Slochteren, (Overl. te Groningen). Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand n.m. 2.30 uur, ds. Oskamp Coll. kerkvoogdij. Kielwindeweer: v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Hemelvaartsdag v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek v.m. 10 uur, de heer Kraima. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert: n.m. 7 uur, ds. C. A. Schenk. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. Hemelvaartsdag v. m. 10 uur, ds Smids. Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. Schoenmaker. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, ds. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, (Doop), ds. Kwint. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v.m. 10 uur, ds. Zuyderduin. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Hemelvaartsdag v.m. 9.30 uur, ds. Politiek. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Hemelvaartsdag v.m. 9.30 uur, ds. W. Tom. Foxham v.m. 10 uur, Cand. W. J. Wynia. Hemelvaartsdag, geen dienst. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur dhr. F. Faber n.m. geen dienst Schaaphok n, m. 3 uur, ds. Kwint. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, de heer Blauwwiekel. Froombosch: n.m. 7 uur, dienst. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 en n.m. 5 uur, Diensten n.m. 7.30 uur, Jeugddienst. Foxhol v.m. lOu. en n.m. 6 uur, Evang. Wolters: n. m. 8 uur, Jeugddienst. Sappemeer. Tegen den 40 jarigen slagersknecht C. H. K., alhier, die op 16 April in het postkantoor te Hoogezand door het loket geld heeft gegrist uit eentrommeltje.aan den haal ging, doch dadelijk werd achterhaald, thans gedetineerd, is aan de Arr. Rechtbank te Groningen 10 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Donderdag 15 Mei was het 25 jaren geleden, dat de heer P. Mulder, ambtenaar P.T.T., in technischen dienst, als zoodanig zijn betrekking, steeds in Hoo gezand en O. vervuld, was be- gonnen. Talrijk waren de blijken van belangstelling. Zoo bood de heer C. K. Scholten van Gronin gen, electrotechn. ambtenaar, hem namens den Dir.-Generaal een fraaie oorkonde aan en namens collega s uit het raijon Hoogezand- Veendam- Winscho- ten een prachtige rooktafel. Een fraai bloemstuk vertolkte dege- voelens van het volledige perso- neel van het postkantoor te Hoo gezand, terwijl meerdere bloemen en tal van felicitaties evenveel blijken waren van sympathie. Met familieleden en collega s bracht de jubilaris den avond in gezelligen, intiemen kringdoor. Hoewel mej. G. Reinders» onderwijzeres aan de Chr. schooh alhier, als haar wensch had te kennen gegeven om het feit, dat ze 15 Mei vôôr 25 jaren deze betrekking had aanvaard, in ver- band met de tijdsomstandigheden ongemerkt te laten voorbijgaan, heeft toch het schoolbestuur haar dien dag op eenvoudige wijze gehuldigd. In tegenwoordigheid van personeel en leerlingen heeft de voorzitter de jubilaresse in de versierde lokalen dank gebracht voor de wijze, waarop zij steeds haar taak had vervuld, haar als bewijs van dien dank een ver- rassing aanbiedend en dit deed eveneens, mede namens personeel en leerlingen, het hoofd der school, de heer Turkstra, hulde blijken, waarvoor mej. Reinders haar groote erkentelijkheid be- tuigde. De kinderen werden ont- haald. Hoogezand—Sappemeer. Nieuwe telefonische aanslui- tingen in de maand April te Hoogezand-Sappemeer onder de volgende nummers,438H.Hoving Verl. Hoofdstraat 52,Hoogezand; 442 B. Hommes, Sappemeer 192 B. Berg, aannemer, Verl. Zuiderstraat 29. Hoogezand. Aan den heer B. Nijhoff, tijd. leeraar Lich. Opv. aan de openbare scholen en aan de u.l.o. school in dezegemeente, benoemd tôt consulent L. Opv., met standplaats Gieten, is op diens verzoek een jaar verlof verleend zonder wedde, met ingang van 15 Mei 1941. Bij de in deze gemeente gehouden inspectie door de keur- meesters van den Prov. Keurings- dienst van waren in de prov. Groningen zijn in de maand April 1941 de volgende partijen waren wegens het verkeeren in ondeug- delijken toestand ter plaatse af- gekeurd en voor menschelijk gebruik ongeschiktgemaakt 0.6 K.G. koffiesurrogaat, 100 K.G. bruine boonen en 5 K.G. smeer- kaas. Procesverbaal werd opgemaakt wegens verkoop van karnemelk met te veel toegevoegd water. In April heeft de maréchaus sée alhier aangehouden den jeugdigen smidsknecht D. V.,die zich bij verschillende personen aan diefstal heeft schuldig ge- maakt, waarbij ailes van zijn gading was. Aan de Rechtbank te Groningen heeft tegen ver- dachte, gedetineerd, 4 maanden gevangenisstraf geeischt. De ambtshalve verdediger, Mr. Siert- sema, bepleitte een physiahisch onderzoek, bij aldien de Recht bank niet tôt een lichte straf zou kunnen besluiten. Tegen Errit E., te Gronin gen, die op geregelde tijden goederen heeft gestolen uit de magazijnen van de heeren Bode wes en Lahpor, is door de Recht bank van Groningen veroordeeld tôt 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van voorarrest. De eisch was 1 jaar en 6 maanden, zonder aftrek. Naar aanleiding van inge- komen verzoekschriften 1. van de Kappersvereeniging H.S. en de ongeorganiseerde kappers om te bepalen dat kap- pers- en barbierswinkels op de Maandagnamiddagen vanaf 1 uur gesloten moeten zijn, 2. van de slagervereeniging H.S. om hetzelfde te bepalen ten aanzien van slagers- en vleesch- winkels en 3. van de Kruideniersafdeeling van de Handelsvereeniging om vast te stellen, dat aile kruide- nierszaken gesloten moeten zijn a des Woensdagsnamiddags na 1 uur, behalve in de weken, waarin feestdagen vallen als Paschen, Pinksteren, Hemelvaart en Kerstmis b aile andere dagen des mid- dags van 121 uur; c des avonds na 7 uur, behalve des Zaterdags, op welken dag de sluiting wordt bepaald op 8 uur gelet op de enquête, bij belang- hebbenden sub 1 en 2 ingesteld, die tôt resultaat had. dat allen er zich voor verklaarden en eveneens gelet op de verklaring van aile belanghebbenden sub c, overgelegd bij het verzoek, dat zij hiermee accoord gaan. heeft de raad in zijn zitting van gisteravond besloten een veror- dening in het leven te roepen, als bij gemelde verzoekschriften bedoeld. Tengevolge van een hevigen windstoot tijdens den sneeuw- storm van gistervoormiddag zijn een zijmuur en de gebinten van een aan den Borgwegin aanbouw zijnde boerderij van den heer Hulshof, werk, dat werd uitge- voerd door den aannemer Man- dema van Zuidbroek, ingestort. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen bij voor. Kielwindeweer. Op het graf van Geert Wijchers, juist een jaar geleden gesneuveld, is door luite- nant Oosterbaan namens de kameraden van de 101e Batterij lie Reg. Luchtdoel-artillerie in het bijzonder van de weduwe, de wederzijdsche ouders en den heer J. Albronda, kerkvoogd, een groote krans gelegd, als een be wijs van de achting en de sym pathie, die de overledene bij allen genoot Hjervan getuigde luite- nant Oosterbaan in treffende be- woordingen, eraan toevoegend, dat de weduwe steeds op aller hulp en steun zal kunnen reke- nen. De heer Albronda dankte namens familieleden voor de be- wezen eer. Deze daad van piëteit liet niet na op allen een diepen indruk te maken. Slochteren. In de plaats van den heer K. Homan, vertrokken naar Wolvega, is tôt leider van het distributiebureau in deze ge meente benoemd de heer A. Scheidema, thans als zoodanig werkzaam in de gemeente Anloo. Bevoegdheid der ambtenaren. Het pas verschenen nieuwe verordeningenblad no. 20 bevat besluit nr. 88 van den secretaris- generaal van het département van Justitie met betrekking tôt het strafrechtelijk onderzoek in bepaalde strafzaken, rakende het economische leven. De verordening betreft de op- sporing en vervolging van aile misdrijven en overtredingen, waartegen straf is bedreigd in de landbouw-crisiswet 1933, de distributiewet 1939, de prijsop- drijvings- en hamsterwet 1939, het prijsbeheerschingsbesluit (110. 11-1941), het voedselvoorzie- ningsbesluit 1941 (no. 69-1941). Zij bepaalt o.a. het volgende: Ook buiten het geval van ont- dekking op heeterdaad is iedere opsporingsambtenaar bevoegd den verdachte aan te houden. Hij draagt zorg, dat deaangehoudene ten spoedigste voor den officier van Justitie of een van diens hulpofficieren wordt geleid. Een bevel tôt inverzekering- stelling is gedurende ten hoogste vier dagen van kracht en kan éénmaal voor ten hoogste gelijken termijn worden verlengd. Ter zake van de genoemde teiten kan voorloopige hechtenis worden bevolen, indien tegen den ver dachte ernstige bezwaren zijn gerezen. De bevelen tôt voor loopige hechtenis worden ge geven door den economischen rechter. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd ten behoeve van de opsporing elke plaats, daaronder begrepen besloten lokalen, erven en woningen, te betreden. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien des- noods met behulp van den ster- ken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van Justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van een hulpofficier van Justitie, in een bepaalde zaak gegeven, of van een algemeenen of bijzonde ren schriftelijken last van den officier van Justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van het binnentreden wordt bin nen tweemaal vier en twintig uren proces-verbaal opgemaakt. Dit besluit is in werking ge- treden op 15 Mei 1941. Doopsgez. Prediking in dezen tijd Het dagelijksche bestuur van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit gaf den predikanten richtlijnen voor de prediking. Deze richtlijnen bevatten o.a. de volgende aanwijzingen „De prediking wijze op de noodzakelijkheid, dat de christe- lijke kerken in onderlinge samen- werking haar eenheid versterken, gedachtig aan het woord „Dat allen één zijn." Zij wijze op den christelijken plichtde liefde tôt de naaste te beoefenen, dat is tôt allen, die onder de hui- dige omstandigheden lijden en wier geestelijke en stoffelijke nood om hulp en voorziening vraagt. De prediking wijze op de eeuwige normen van liefde, waar- heid en gerechtigheid, zonder welke geen enkele maatschappe- lijke orde, hoe stevig overigens ook gefundeerd, bestaanbaar is. De prediking wijze op de waarde der menschelijke persoonlijkheid, op de christelijke beschouwing van den mensch in zijn indivi- dueele beteekenis en in wat hij in Ciods 00g beteekent, waarbij zijn waarde niet opgaat in wat hij voor het geheel, voor de maatschappij beteekent, maar ligt in wat hij als schepsel Gods is. De prediking wijze op de taak die het Christendom heeft ten opzichte van de maatschappij. Christus heeft wel is waar ge- tuigd, dat zijn Koninkrijk niet niet van deze wereld was, maar door Hem is het wel bedoeld vôôr deze wereld. Daarom is een van de wereld zich afwendende houding onjuist, als Protestant- sche christenen gelooven wij ons voor God geroepen om staande te midden der wereld tôt hare verheffing en tôt haar welzijn mede te werken, indien noodig, in samenwerking met in gehoor- zaamheid aan de over ons ge- stelde overheden, waarin Gods Woord en Zijn gebod de maat- staf blijft voor onzen handel en en wandel. De prediking wijze op de so ciale roeping van het christen dom om mede te werken aan het leggen van de zedelijke en godsdienstige grondslagen van een maatschappij waarin aan in- dividuen en gemeenschap hun rechtmatige plaats worde aange wezen, de gerechtigheid in liefde heersche en vrijheid van den menschelijken geest geëerbiedigd worde als onmisbare voorwaar- de voor zijn harmonische ont- plooiing. Marktwaarde door taxatie. Volgens den heer C. Nijveen te Amsterdam, gevolmachtigde van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Paarden- handelaren inNederland(Albopa) zal binnenkort de paardenhan del, geschoeid op een andere leest dan voor Mei 1940, weer een aanvang nemen. Met name de prijzen van de paarden zullen een groote ver- andering ondergaan. ..Wantdeze prijzen", aldus de heer Nijveen, «zijn op het oogenblik abnor- maal hoog. De toekomstige prijzen zullen dan ook lager komen te liggen dan de tegen woordige, doch zij zullen hooger worden dan die van voor 10 Mei 1940. De maximumprijs voor de beste soort is vastgesteld od f 1350." Wanneer men binnenkort een paard wil verkoopen, moet men een verkoopsvergunnig hebben die men kan aanvragen bij de plaatselijke bureauhouders. tegen betaling van een bedrag van f 10.- per paard. De kaarten, alsmede de aankoopmachtigingen, waar voor de gewone regeling van kracht blijft, zijn geldig voor een bepaalden tijd, welke door de Landbouwcrisisorganisatie wordt vastgesteld. Men kan het paard aanbieden op de markt, nadat de taxatie- commissie de marktwaarde zal hebben vastgesteld. Men kan afleveren aan wie men wil, doch niet tegen een hoogeren prijs. Onder deze koopregeling val len aile paarden met een leeftijd van ten minste één jaar, uitge- zonderd lo. fokpaarden, te we- ten hengsten en inerries, welke zijn ingeschreven in een der re- gisters van een op grond van de Paardenwet 1939 erkende stam- boekvereeniging. 2o. Renpaarden en harddravers, welke staan in geschreven in de door de Neder- landsche Veehouderijcentrale aan te wijzen registers van de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging te 's-Gravenhage, 3e. Concours- paarden welke zijn ingeschreven in registers van de vereeniging Centraal Comité voor concour- sen hippique in Nederland, te 's-Gravenhage, 4o. voor slach- ting bestemde paarden welke ter levering aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn opge- geven. Voor den Kantonrechter te Groningen mr. W. J. M. Weers- ma, stond hedenmorgen de 19- jarige magazijnknecht D. H., te- recht, die blijkbaar stierenvech- tersbloed in zijn aderen heeft. Hij demonstreerde dit op zeer ergerlijke wijze, want hij pro- beerde op de Groninger veemarkt stieren Ios te maken. Des mor- gens was er al eentje op „on- verklaarbare" wijze los geraakt en men had de grootste moeite gehad het dier weer aan de stang te krijgen. In het middaguur slopen ver dachte en enkele kornuiten tel- kens weer door het hek, maar toen de politie er aan kwam namen ze de vlucht. De hekken werden dichtge- daan, verdachte gaf het echter niet op en klom er over heen om zich weer met de stieren bezig te houden. Toen de politie hem, na veel moeite, te pakken kreeg zette verdachte bovendien nog een grooten mond op. Den Kantonrechter vertelde hij dat evenwel hij bevoegd was om op de veemarkt te komen, omdat hij wel eens vee dreef, waarop mr. Weersma hem er op wees, dat kooplieden en slagers ook niet over het hek klimmen, wanneer ze op de markt moeten zijn. De ambtenaar van het O.M., mr. W. M. Overbeek, eischte tweemaal f 4 boete, of twee ffi A Hoofdvert. W Wij hebb 7a Zoolang de prijzen van 19* Over enkele i aantal losse RI Voorts losse meters enz. en GEC Zui< Meubelmakerij liep weg." „Draai er niet om Onwillig vertelde d. ailes. »Wat moet er van h terechtkomen Alberl Waf meer hart bezat. verwijtend. «Ga je uit En je gebruikt „Het smaakt mij ni Ik ga zien of ik haar mogen haar niet latei: een hond of kat. Daa altijd nog te goed voc En hij ging heen. >,Dweper," dacht m toonderde zich steeds i Mara was op h et grt geweest, daarna had z den slotvijver vaarwel naar een boerderij op waar zij menigmaal ge altijd goed ontvangen hongerig' maar terug wi had wel meer honger kon niet naar het huis teruggaan Zij was bang voor Albert haatte zij. „Mara klonk he( duidelijk. Broodbonboekje. Aardappelkaart. Bloemkaart. Melkkaart. Vleesch en Vleeschwaren. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Koffie en Thee. Peulvruchten. Eieren. Zeep. Scheerzeep. Brandstoffen. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Bond van Plattelandsvrouwen. Afd. H.-S. S. B. O. D. O. S. „K W I E K" Officieele Publicaties Gevonden voorwerpen. Burgerlijke Stand. ZON DAG 18 Mei 1941. Plaatselijk Nieuws. OPSPORING VAN ECONOMISCHE MISDRIJVEN. Algemeene richtslijnen. Paardenhandel en Maximum prijzen. De Stierenvechter.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2