tfsrlovinpiip in Zita. E. HOLLE, Hc Pijpe H. 1 Stofzui «jérs s v. d. SPA Wat doet KAPf KR -r Welke distributie-bons zijn geldig GEZICHTSH N.V. 1 GROOT is 01 met Broodbonboekje. van 25 Mei t.m. 7 Juni voor 200 gr. ee rantsoenen gebak. Deze bon blijft Wij hebben kunnen kiu juni. partijtje VERLOVINGS"» 22 J""1 "°°r m*'- in ZILVER. Zooiang Aardappelkaart. raad strekt f 2,--van 2 Juni t.m. 8 Juni voor 1V2 kg- -appelen. Bon 03 blijft geldig t.m. 4 Juni. Bloemkaart. Bon 8 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloein, roggemeel Of^zelfrijzend bakmeel of 50 gr. brood of 2 rantoen gebak. Boter en Met. Boterkaart. Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni voor 250 gr. boter of 200 gr. sla-olie of raapolie. Deze bon blijft geldig t m. 14 Juni Bon 18 van 26 Mei t.m. 11 Iuni voor 250 gr. boter. Deze bon blijft geldig t.m. 14 Juni. Vetkaart. Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni voor 250 gr. ynargarine of 200 gr. sla-olie of raapolie. blijft geldig t.m. 14 Juni. van 26 Mei t.m. 11 Juni voor 250 gr. A 15 cent reductie. Deze bon blijft gel- K.E. M. A. goedgekeurin. m juni Melkkaart. Noorderstraat 56 m Bon 17 Groote zuigkracht, lange Q Nu nog de b e s t e k van 2 Juni t.m. 8 Juni voor l3/4 1. Eleci Sloch worden afdoe behandeling, door Ged. ery afspraak. Zr. A. K. DRENT-LAI Groningen, Tel. 278C hebben Nieuw Verl. Vleesch en Vleeschwaren. m „17 vleesch" van 31 Mei t.m. 7 Juni voor half rantsoen (50 gr.) vleesch of een half oen vleeschwaren. )n „17 worst, vleeschwaren" voor een half rantsoen vleeschwaren. Bon 16 blijft geldig t.m. 4 Juni. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Bon 31 van 12 Mei t.m. 8 Juni voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. Bon 34 van 26 Mei t.m. 22 Juni voor 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Peulvruchten. Bon 52 van 2 Juni t.m.-22 Juni voor 500 gr. peulvruchten. Bon 33 blijft geldig t.m. 4 Juni. Kaas. Bon 67 en 77 van 2 Juni t.m. 15 Juni voor 1 ons kaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 29Juni. Bon 66 en 76 blijven geldig t.m. 15 Juni. Eieren. Bon 97 van 2 Juni t.m. 8 Juni voor 1 ei. Bon 87 blijft geldig t.m. 4 Juni. Bon 41 van 29 Mei t.m. 4 Juni voor 1 ei. Grutterswaren. Bon 32 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel (gemengd meel). Bon 24 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gr. havermout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 25 van 21 April t.m. 15 Juni voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 26 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon 27 van 21 April t.m. 15 Juni voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gr. zetmeel bevat. Zeep. Bon 35 van 1 Juni t.m. 29 Juni voor 150 gr. toiietzeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huis- houdzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder (alleen voor wascherijen). Scheerzeep. Bon K van de textielkaart van 1 Mei t.m. 31 Aug. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Brandstoffen. De bonnen „brandstof 01 K.F." van de bon- kaarten M. en N. welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uit- sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn van 1 Mei t.m. 31 Mei aangewezen voor een eenheid brandstof. Petroleum. Petroleumzegel Période 10 van 21 April t.m. 15 Juni voor 2 1. petroleum voor kookdoeleinden. Textielkaart. Bon K van de bruine textielkaart van meisjes en vrouwen van 15 jaar en ouder voor een zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor. Bon A van aile textielkaarten voor een bad- costuum of zwembroek. Hoofdvert. AMSTE W. JOEI - Ziet onze voorraad ze worden gratis f H Gedpl. Installai Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Met 20 dames zijn we Woens- dag naar de Hortus geweest. Daar we nog niet gewend waren aan de zomersche temperatuur, hadden we wel wat last van de warmte en vermoeidheid, maar het is toch een aardige middag geweest. Onder leiding van Mej. Boon hebben we deverschillende kassen en planten in de tuin be- zichtigd. De vele soorten orchi- deën waren prachtig en vooral een flinke tros bananen en de vanillestokjes trokken de aan- dacht. Daar de Hortus om vier uur gesloten wordt, moest het laatste gedeelte wel wat vlug worden afgewerkt. We hebben ^daarna nog gezamenlijk thee gedronken en waren mooi op tijd weer thuis. Officiele SVSededelsng. „K W I E K" Wedstrijd voor de 2e Pink- sterdag Lauwerkrans halve finale Veelerveen 1—Kwiek I 2 uur Vertrek om 10 uur vanaf sta- ion Hoogezand-Sappemeer. De oelers worden verzocht ten min- J$!e viif vôôr tien aanwezig te jQçsAelling H. Ronde. J. Hanekamp, J. Kerdijk. M. Scheen, G. Heller, B. Scholte, *G. Boekholt, B. Scholte Jr., B. Wilbrink, B. Deiman, W. Gibcus. reserve M. Nagengast. De zomertraining begint a.s. Donderdag om 7 uur, op het H.S. terrein. De adspiranten beginnen om 6 uur. Opgave nieuwe leden bij de secretaris Stationsstraat 76, Sap- pemeer. De Secretaris. D. O. S. De volgende week les onder leiding van den heer Baas, aile lesuren als gewoon. Liefhebbersvoor eenop te richten Heeren en Jongens adspiranten afdeling kunnen zich opgeven bij ondergetekende. De Secretaris, M. Nagengast. Johanna Gerarda Steffens, wonen- de te Hoogezand Janna, d. v. Jan Zwaneveld en Hinderika Velthuis; Willem, z.v. Johannes Hendrik Snitjer en Domiena van Delden. Ondertrouwd Hendrik de Vries, oud 24 j., Sappemeer en Grietje Vroom, oud 21 j., Noord- broek Simon Meijer, oud 21 j., Arnhem en Geertje Christiena Nieweg, oud 16 j., Sappemeer; Hindrik Ham, oud 32 j. en Hen riette Alberdine Wierenga, oud 29 j., beiden van Sappemeer; Derk Staal, oud 25 j. en Johanna Kremer, oud 20 jbeiden van Sappemeer. Hendrik Norder, Grietje Meijer, Getrouwd Slochteren en Sappemeer. Overleden S. B. O. Wedstrijden voor de Pinkster- dagen Zondag, Voorwaarts I-S.B.O. I. Opstelling als gewoon. Vertrek half twee van Café Boerma. Maandag, C.B. III—S.B.O. II. Opstelling Dames: G. Post, A. Bos, A Berg, S. Schuil, M. Buur- ke, M. Draijer. Heeren J. Hartman, R. Lam- merts, J. Mensinga, W West- man, W. Mensinga, H. Venema. Reserve L. Velthuis, S. Bakker, R. Lantinga. Vertrek half twee van 't Café Boerma. Training weer gewoon op Woensdag. De Secretaris. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER 23-29 Mei. GeborenEngbert Johannes Harmannus, z.v. Engbert Johan nes Harmannus Hijlkema en Hilbrandus Hin- derikus Bodewes, oud 76 j., echtgenoot van Helena Johanna Alida Nagel; Feikje Andelbeek, oud 1 j., d.v. Wilko Andelbeek en Jenke van der Veen. HOOGEZAND 23-29 Mei. Geboren Harm Heiko, z. v. Harm G. Edens en Jantje Mees- man, Westerbroek Fenna, d.v. Hendrik Tilman en Geertina de Rook, Martenshoek Harm, z.v. Hendrik Knevelbaard en Janna Hill. Oosterveld, Windeweer; Alida Hillechien, d.v. Jelle Pieters en Margien Rutgers, Wester broek; |anna Trijntje, d. v. Jan Derk Kliphuis en Catharina Breemhaar, Windeweer; Sietske Enberta, d.v. Engbertus Bouwman en Sietske Landkroon, Hooge zand Jakob, zv. Jakob Laning en Geziena Hilkea Geerts, Krops- wolde Tonny, Willem, z. v. Uko de Jong en Geessien Hoep- man, Hoogezand. Ondertrouwd Frederik van Meurs, Kalkwijk en Janneke Vos, Zuidbroek Garmtjager, Sappe meer en Petronella Joh. Laning, Kropswolde Ludde Kornelis Scholtens en Apollonia den Boer, beiden van Hoogezand. Getrouwd Andries de Vries en Helena Drent; Willem Klun- der en Ida Hillechien Stol Auke Heeres en Antje Zuur Johan Lesterhuis en Pieterke Boersma Martinus Uden Topper en Aaltje dejonge; Siemen Henderikus Huisman en Hinderkie Oomkes. Overleden Egbert Kielman, oud 58 jaren, echtgenoot van Hinderika Dijk, overleden te Groningen. SLOCHTEREN, 22 - 28 Mei. Geboren Grietje, d.v. J. Wilt- hof en K. Wolda, Kolham Tho mas, z.v. L. Fledderman en J. A. Wolthuis, Tjuchem Hein Eltjo, z.v. D. Vegter en G. Koning, Siddeburen Cornelia, d. v. F. Wiltjer en C. Vos, Slochteren Jantje, d.v. H. Haze en J. Riep- ma, Siddeburen Geessiena Su- zanna, d.v. H. Kuipers en F. A. Vegter, Lageland Folgert, z.v. H. Vroom en T. Rotgers, Kol ham Jan Roelof, z.v. P. Siebe en A. Bos, Schildwolde Zwaan- tje Jantje, d.v. J. v. d. Kamp en J. C. Jonkman, Overschild. Ondertrouwd: J. Keizer, 28j., Siddeburen en A. Dallinga, 27 j., Siddeburen S. Krol, 20 j., Ap- pingedam en G. van Dijk, 18 j., Siddeburen. Getrouwd: H. Hemmen, 26j,. Groningen en H. Olthof, 28 j., Scharmer R. Werkman, 27 j Siddeburen en H. Vos, 22 j., Schildwolde; M Zuur, 26 j., Kol ham en J. v. d. Laan, 24 j., Kol ham H. A. Klok, 26 j., Zuidlaren en A. Zuur, 21 j., Borgweg H. Noordhof, 26 j., Schildwolde en H. Star, 18 j., Schildwolde; F. Huisman, 24 j., Wagenborgen (Gem. Termunten) en E. Enge- lage, 23 j., Siddeburen. Overleden Hillechien Moedt, 69 j., weduwe v. H. Sissing, Schildwolde; |an Boven 58 j., echtgen v. E. Oostland Sidde buren. Pred ikbeurten. ZONDAG 1 Juni 1941. Herv. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Extra Coll. Hoogezand n.m. 2.30 uur, ds. C. A. Schenk Bevestiging ds. J. Schmidt. Intrede Extra Coll. Aangifte voor Doop te Sappemeer 6 Juni 8—8.30 in de ieerkamer. Kielwindeweer: v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert n.m. 7 uur, ds. Oskamp. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. (Doop). Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v.m. 10 uur, ds. Zuyderduin. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 10 uur, ds. Fischer. Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Foxham v.m. 10 uur, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v.m. 10 uur, de heer Blauwwiekel. Eroombosch: n. m. 7 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt. Viering Heilig Avondmaal n.m. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol: v.m. 10 u. en n.m. 6 uur, (Doop en H. A.) Evang. Wolters n. m. 8 uur, Jeugddienst. MAANDAG 2 Juni. 2e Pinksterdag. Herv. Gem. Westerbroek: v.m. 10 uur, ds. C. A.Schenk. Slochteren v. m. 10 uur, ds. Kwint. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur, ds. J. A. Winter v. Kiel. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 10 uur, de heer F. Faber. Bapt. Gem. Foxhol n.m. 6 uur, Liefdemaal (kerkkoor). Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Aan de vergade- ring van Aandeelhouders van de N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband, alhier, zal ^worden voorgesteld over het boekjaar 1940 een divi- dend uit te keeren van 7°/n (v j- 9%). Sappemeer. Aan de Recht- bank te Groningen is Donderdag behandeld de bekende zaak tegen J. J. de V., alhier, verdacht van diefstal van een portefeuille met f 3200.- ten nadeele van den paardenhandelaar Zwaneveld te Kleinemeer. Zooals indertijd ge- meld, beweerde de V., de porte feuille te hebben gevonden bij Zwaneveld's schuurtje en hij hield dit ter terechtzitting 00k vol, terwijl daarentegen de be- nadeelde getuigde, dat dit een onmogelijkheid was. Wel was hij dien avond bij het schuurtje geweest, doch vast stond, dat toen het vest, waarin zich de bewuste porteteuille bevond binnen hing. Mr. Buwalda, beklaagdes ver- dediger, achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, 00k al bleef het feit van verduistering dan nog bestaan, dat een ander de por tefeuille had gestolen, die uit angst weggeworpen heeft, waarna ze door verdachte is gevonden. De Officier eischte een gevan- genisstraf van 1 jaar. De heer J. R. Hiemstra, commies ter gemeentesecretarie te Muntendam, is benoemd tôt directeur van het bijkantoor, al hier, van het Gewestelijk Ar- beidsbureau Groningen. De kerktelefoon zal 00k in de doopsgezinde kerk haar intrede doen, waardoor een reeds lang gekoesterde wensch van die gemeenteleden, wier gehoor een beletsel is om de preek goed te kunnen volgen, wordt voldaan. Voorloopig zullen tien aanslui- tingen worden aangebracht, die naar aile waarschijnlijkheid reeds den eersten Pinksterdag in ge bruik kunnen worden gesteld. Hoogezand. Overeenkomstig den eisch is D.V., smidsknecht, alhier, terzake diefstal, meer- malen gepleegd, door de Recht- bank te Groningen veroordeeld tôt 4 maand, gevangenisstraf. Echter met aftrek van voorarrest. Op de onder voorzitter- schap van den heer A. Klok in caféRubingh gehouden algemeene ledenvergadering van de Onderl. Huurwaarborg Mij „Eendracht maakt Macht", gevestigd te H.S. bleek uit het verslag van den secretaris, den heer H. Blijham, dat de toestand der Mij kern- gezond is en dat de leden over het afgeloopen boekjaar waren vrijgesteld van contributiebeta- ling Het aantal leden steeg met 52, het aantal woningen met 100. Goede samenwerking was er met de zustervereeniging „Recht en Plicht" en „De Goede Verwach- tingen". Uitzettingen hadden niet plaats, enkel waarschuwin- gen. Het rapport van den penning- nreester, den heer A.Alons, was eveneens gunstig. De balans sloot met f 7164.56. Aan 590 leden werd f 4130terugbetaald. De heeren P. van Dijken en H. Blijham werden als bestuursleden herkozen en gekozen werden als arbiters in de plaats van de heeren Th. Joosten en J. R. Bosman de heeren B. Albronda en J. Scheltens. Vaststelling der contributie had niet plaats. Dit werd overgelaten aan de prudentie van het bestuur. Uitstekend geslaagd is de groef van de afd. H.S. van den ond van Plattelandsvrouwen om uitsluitend met eigen krach ten een gezelligen avond te orga- niseeren. Deze vond plaats in het Bontehuis onder leiding van mevr. Scheltens en was zeer druk bezocht. Voor een aantrekkelijk programma was gezorgd, waar- op 00k enkele voordrachten voorkwamen. Op de onder voorzitjer- schap van den heer R. Smit in café Menses gehouden vergade- ring van stembevoegde ingelan- den van het watërschap „Rust- plaats" bleek, dat het financieel rapport van den secretaris-boek- houder, den heer H. Kremer, sloot met f 1654.11 w.o. f 6 65 als batig saldo. De begroting van 1941-42 naar f 6.— per H.A., te innen in twee termijnen, werd vastgesteld. De heer R. Bouman werd als bestuurslid herkozen en gekozen werd als lid der kascommissie in de plaats van den heer J. Scheltens, niet herkiesbaar, ae heer M. K. Boon. Door de politie werd ons medegedeeld, dat er scherp op wordt gelet, of de verduisterings- voorschriften wel goed worden nageleefd. Deze voorschriften moeten nogstipt worden gevolgd. Donderavond j.L hield de Nat. Soc. Vr. Org. kring Hoo gezand een kameraadschaps- avond in de grote zaal van Hôtel Faber te Hoogezand, "waarbij 00k de leden van de N.S.B., afd. W.A. dejeugdstorm en sympathiseerenden waren uit- genoodigd De zaal bleek te klein voor het groot aantal bezoekers, on- geveer 450, Nadat de Kring- leidster der N.S.V O. allen wel- kom had geheeten, werd de in- deeling van de avond verder opgedragen aan de Zangprop. der N.S.B., Melchert Schuurman en de Voordrachtkunstenaar Adriaan van Hees. Onder de enthousiaste leiding van Melchert Schuurman schal- den weldra de Iiederen door de zaal, terwijl Adriaan van Hees onder doodsche stilte zijn prach- tige gedichten voordroeg. Een geweldige verrassing voor de aanwezigen was het toen onverwachts de komst van de Leider der N.S.B. Ir. Mussert met zijn Adjudant werd aange- kondigd, aangezien niemand van deze komst op de hoogte was. Onder aanhoudend „Hou Zee" geroep trad deze de zaal binnen, waarna de Leider tusschen de aanwezigen plaats nam en zich met de aanwezigen onderhield. Voor de pauze sprak Ir. Mus sert nog een kort woord, waarin hij zijn verheugen uitsprak, dat 00k hier, in deze zoo moeilijke tijden vertrouwen in de toekomst is, en spoorde de aanwezigen aan metterdaad te toonen dat het Nat. Socialisme niet is wat men er van zegt, maar dat het juist met het volk wil opgaan naar een nieuwe betere toekomst. Nadat de Leider door de Kringleidster aan verschillende werkers van de N.S.B., N.S.V.O., W.A. en Jeugdstorm was voor gesteld, verliet deze de bijeen- komst, waarna deze besloten werd met het zingen van het 6de couplet van het Wilhelmus, en een driewerf „Hou Zee" voor den Leider. De kring Hoogezand kan op een bijzonder goed geslaagde avond terugzien. Foxham. In het café „Wiardi" werd ten overstaan van Notaris J. L. L. C. Hoogeboom te Hoo gezand, ten verzoeke van Mej. Wed. H. Venema en kinderen, publiek verkocht eene Burger- behuizing met Erf en Tuin, en aparté tuin, staande en gelegen te Foxham, te zamen groot 18.70 Are, in 2 perceelen, te zamen voor f 2605 aan den Heer H. Rowaan te Foxham. Schildwolde. Aan mej. K. F. W. van Sloten, onderwijzeres aan de o.l. school, alhier, is op haar verzoek met ingang van 1 Aug, a.s. eervol ontslag w r- leend. Slochteren. Overeenkomstig het verzoek van de Slagersver- eeniging heeft de raad besloten een verordening in het leven te roepen, waarin wordt vastgelegd, datslagerswinkelsin de gemeente Maandagnamiddags na 1 uur gesloten zijn/ Schouwburgzaal Hôtel Faber. Zooals reeds de vorige week is aangekondigd zal het Snipen Snap ensemble de beide Pmk- sterdagen in het Hôtel Faber in hun nieuwste cabaret-revue „Kop op" optreden. Hier brengen Willy Walden en Piet Muyselaar, niet uitsluitend, maar 00k als Snip en Snap, een gezonde dosis humor. Aan deze cabaretrevue wordt voorts nog medegewerkt door Gérard Walden, Betty Kievits en het revue-orkest. De vele vroolijke liedjes zul len deze avond tôt een onge- kendegezelligheid maken en ieder noden, de vlotte en aardige re freins mede te zingen. Deze avond zal velen geven, wat ze in de tegenwoordige tijden dringend noodig hebben, n.l. een avond van ontspanning en ver- getelheid. Wij raden hen, die het voor- nemen hebben een van deze avonden bij te wonen in hun eigen belang, de plaatsen vroeg- tijdig te bespreken, daar deze avonden reeds thans een groot succès beloven te worden. Tragiek in kerkelijke armenzorg. In de kerkorde van 1591 was in betrekking tôt den diaconalen arbeid bepaald, dat „alle de armen sonder onderscheijt van de religie naer den eijsch van haeren noot mochten worden geholpen". Het is bekend, hoe onze va- deren in de praktijk der armen- verzorging met den „eijsch van haeren noot" zijn omgesprongen. In de oude kerkelijke annalen, waarin vaak met nuchtere zake- lijkheid de dagelijksche diaconale ervaringen zijn neergeschreven, vinden wij een getrouw beeld van de opvattingen omtrent armen en armenzorg en we lezen door de regels heen de tragiek in het leven van de „arme keyn- ders, overjaerigen en misera- belen", die aan de zorgen van de kerkelijke armbesturen waren toevertrouwd. Zoo vonden wij in een oud kerkeboek van Almen enkele aanteekeningen, die wel een schel licht werpen op de diaco nale armenzorg in vroeger eeu- wen. Uit deze aanteekeningen blijkt, dat in het vriendelijke Almensche kerkje, evenals dit in tal van kerken in ons vaderland in vroe ger jaren het geval was, zoo nu en dan een „besteding bij afslag" werd gehouden. Dan werden de „01den, weesen of gebrecki- gen", waarvoor de Diaconie had te zorgen, na afloop van de godsdienstoefening in het open- baar uitbesteed. In het Almensche kerkeboek vinden wij onder meer het relaas van de verpleging van een ouden man, Wolter Koeckoek geheeten, die ten laste van de Diaconie was gekomen. Het register ver- meldt, dat op 24 Januari 1717 deze stakker als „een arm en out man" bij afslag in het open- baar werd uitbesteed tegen een bedrag van 29 gulden per jaar. Naderhand bleek, dat de man door zijn „pleegouders" werd mishandeld, waarover herhaal- delijk klachten bij de diakenen binnenkwamen. De diakenen delibereerden in diverse verga- deringen over dit geval, maar de heeren bleken van meening, dat zij voor het geringe kost- geld, dat mën voor hem betaalde in het gezin, waar hij toen was ondergebracht, den man nergens anders onder dak kon brengen. De oude man bleef dus waar hij was. Dat deze klachten over mishandeling wel gegrond waren blijkt wel uit een rekening, die later door de Diaconie moest worden betaald aan een chirur- gijn, die den ouden man gedu- rende vijf weken in behandeling had vanwege de verwondingen, die de stakker had opgeloopen. Toen bleef de oude Koeckoek in hetzelfde gezin totde„pleeg- vader" overleed, waarna de man weer „int openbaar op het choor in de kercke werd besteet met een afslag" en hij in een ander gezin overging. Aan de vroegere pleegmoeder werd bij het vertrek van den „costganger" nog een gratificatie van 1 ducaat gege- ven voor het „luisen en pluisen" van den bestedeling! In het nieuwe kosthuis wordt de man opgenomen onder de voorwaarde „dat hij sal mede doen tôt 's huis beste zoo veel sijn ouderdom toelaet". Hier blijft hij drie jaar. De pleegouders beklagen zich, dat de man „te weijnig wercks" verricht en verzoeken den dia kenen den man weg te nemen. Wolter Koeckoek komt dan bij een ander echtpaar, dat er blijk- baar weer op los ranselt en na 3 maanden loopt de oude man weg en vervoegt zich bij den dominée, wien hij smeekt om niet meer bij deze „boose lieden" te worden teruggeplaatst. Nu wordt de oude man weer in zijn vorig kosthuis opgenomen. Op 14 Maart 1726 sterft de man en vier dagen later wordt hij begra- ven, bij welke gelegenheid op kosten der diaconie 1 halve ton bier en U/2 kan jenever wordt gedronken. Het register vermeldt nog de betaling van „de doodkiste" en de geschiedenis van Wolter Koeckoek eindigt met de notitie van den diaken „en vorder is ailes voor den olden Wolter af- gedaen door de Diaconie". (Orgaan voor Onbehuisden.) Gebrek aan kleingeld in Denemarken. Postzegels als particulier noodgeld. De Scandinavische N.R.C.- correspondent schrijft Het gebrek aan kleingeld in Denemarken, wordt met den dag lastiger, en hoewel er nu kans schijnt te bestaan, dat de Munt binnenkort opnieuw een paar millioen stukken van 2 en van 5 Ore uit aluminium zal mogen slaan, is een particulière onder- neming begonnen, noodgeld te maken in den vorm van kleine zakjes van cellofaan met een postzegel van 1 Ore er in. Voor de stevigheid zit er achter den postzegel een stukje stijf papier en op de achterzijde daarvan staat een reclame van de firma, die deze niet wettige pas- munt in omloop brengt. Enkele groote firma's hebben reeds meer dan een half millioen postzegel- munten besteld en men verwacht, dat de productie spoedig tôt eenige millioenen zal stijgen. Men twijfelt er niet aan, dat het publiek gretig zal accepteeren, 00k al zal geen enkele bank het mogen aannemen. Maar men mag er wei aan twijfelen of dit be- denksel het gebrek aan pasmunt merkbaar minder zal doen wor den. Een heel wat beter idee heeft een groote industrieele onder- neming in de provincie gelan- ceerd. Daar krijgt het personeel in de wekelijksche loonzakjes geen kleinere munten dan 25 Ore-stukken. De bedragen, die de arbeiders door de afronding naar beneden tegoed hebben, worden door de onderneming opgespaard en zullen in de week voor Kerst- mis, wanneer de Deen altijd veel geld gebruiken kan, uitbetaald worden, In een aantal groote zaken moet dit voorbeeld reeds navolging gevonden hebben. Examen voor Sigaren- winkelier. Schriftelijke cursussen. In het jaarverslag van het Koloniaal Instituut te Amster dam werd onderander melding gemaakt van een schriftelijken cursus over tabak en tabaks- fabricage sainengesteld door den ambtenaar van de Krosok-Cen- trale, verbonden aan de afdeeling Handelsmuseum van het Kolo niaal Instituut, den heer F. J. van den Broek. Dit gaf ons schrijft de „TeI.", aanleiding hierover eens nadere informaties in te winnen aange zien op grond van de Vesti- gingswet Kleinbedrijf reeds op 1 April 1940 een z.g. „spertijd" werd afgekondigd voor de ves- tiging van nieuwe sigarenwin- kels; voortaan zal de vergunning tôt het vestigen van een sigaren- winkel afhankelijk gesteld worden van het voldoen aan bepaalde eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaam- heid. De bedoelde schriftelijke cur sus geeft de opleiding voor de vakbekwaamheid en behandelt het tabaksvak in zijn geheelen omvang van de cultuur van tabak af tôt de fabricatie van sigaren, sigaretten, rook-, pruim- en snuiftabak toe, alsmede al dat- gene, wat een sigarenwinkelier dient te weten om als vakman te kunnen worden aangemerkt. Een bestuurslid van een der grootste sigarenwinkeliersver- eenigingen in Nederland deelde voorts nog mede, dat de cursus is uitgegaan van de Federatie ter bevordering van het vakon- derwijs aan handelsreizigers en -agenten te Utrecht. De beide grootste vereenigingen van siga- renwinkeliers, de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliersver- eenigingen, gevestigd te 's-Gra- venhage, Prinsestraat 27 en de Nationale Hanze bond van Sigarenwinkeliers, gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 21, besloten haar leden tôt deelne- mers aan deze cursus op te wek- ken. „Wij kunnen niet anders zeg- gen, dan dat wij met het resul- taat ten zeerste ingenomen zijn", aldus woordvoerder. „De cursus verschijnt in veertiendaagsche afleveringen en begon op 1 Jan uari 1941. De belangstelling is zeer groot, er zijn nu reeds ruim 260 deelnemers. Met ingang van Juni a.s. wordt opnieuw de ge legenheid opengesteld den cursus van les 1 af te volgen. Aile on- derwerpen, die voor het vak van belang zijn, worden er grondig in behandeld Naar aile waarschijnlijkheid zal in October a.s. het eerste vak- examen voor sigarenwinkelier worden afgenoinen, en het lijdt geen twijfel of een candidaat, die deze lessen met zorg heeft be- studeerd, zal zijn diploma voor vakbekwaamheid verwerven. Wij vertrouwen, dat opdenduurhet vak van sigarenwirkelier, dat de laatste jaren zoo h verval ge- raakt is, hierdoor veder een vak zal worden in de wae beteekenis van het woord". Ons klimtat. Het grilligste, di er bestaat, is vast het Nederlanlsch klimaat. Dat merkt een ider die de kuren van onze lete moest ver- duren. Ja, 'k weet het wl, de dichters zingen over Meimand schoone dingen, van vogeliis die lieflijk fluiten en bloemelijr, die 't knopje ontsluiten, van magdelijns en jongelingen, die dor den avond- schemer gingen, ofzonderhoop op wederliefde, de weedomdie hun hart doorgriefe, in zwoel doorgeurde Meisch nachten uit- snikten in de droete klachten Enfin, de dichtei kunnen 't weten, ik heb daaran geen kaas gegeten. Maar in (e veelbezon- gen Mei, als „al:s bloeit in beemd en wei", al „alles blinkt in zonnebrand" bpt dikwijls nog heel Nederhd, wat de poëten 00k bewert, te huiv'ren in zijn winterkleen De Noordpol beteekent koude, G r 0 e n I a d altijd ijs en sneeuw de S a a r a zand en hitte en één igenbui per eeuw. N e d e r 1 a n d, lat is héél anders. 's Morge: straalt de voorjaarszon, maaom tien uur valt de hagel jikermuisjes zonder bon. Een n later steekt de wind op, die hevolkenfloers verscheurt. 's Midtgs warmte, regen, vriesw'ind, Ile soorten beurt om beurt. Vreemdelingen.dihier komen, krijgen het al gau te kwaad met de wisselvalliglden van het Nederlandsch klim2 Maar de echte Nederlander in weer en wind gehard en erlangt in vreemde streken 112 ons land terug met Smart. N. F Gr. Crt. VOGELLED. Naar aanleiding vi den brand in het natuurreserv.1 te Dwin- geloo schrijft de „,ser Crt." Welke tragischefebeurtenis- sen zich hebben gespeeld is niet te beschrijven. in zagreeën met geschroeide Iten angstig heen en weer reien op het klagelijk blaten vi de kleine kalveren. Broedendvogels ble- ven tôt 't laatste genblik op de vele honderden sten zitten. Vaak zag men khennen en fasanten zich in t Iucht ver- heffen doch bijna delijk daar- na met brandendeeeren weer neerstorten. Ook kqnen, hazen en vossen trachtte een goed heenkomen te zoekedoch velen gelukte het niet; vcal dejonge diertjes kwamen on't Was een akelig gezicht in h nachtelijk duister vele vogelswaaronder grutto's en wulpei tegen het schijnsel van de vrgloed met angstigen roep te 21 rondvlie- gen. Wie zoo iets eft meege- maakt neemt zich nstig voor in het vervolg inhleenbosch dubbel voorzichtige zijn met vuur. Beter is het nihet rooken geheel na te laten men zich op licht ontvlambaiterrein be- vindt. T U R FPRÔDUCE 1940, Volgens het ver§ van het Rijksturfproefstationpgenomen in het Mei-nummeran Econo- mische Voorlichtin heeft de totale turfproductie 1940 be dragen 842.000 t( waarvan 520.000 ton voorhuisbrand, 205.000 ton voor vtruik in de industrie en 117.01 ton voor turfstrooisel. Dezeoeveelheid was ongeveer everroot als de gemiddelde produciin de jaren 1937, 1938 en 1939 Het proefstatioi verstrekte onder meer over volgende onderwerpen advie) turf als brandstof voor graogers, ge bruik van turf in (traie ver- warmingen, uitvinc} van een turfkar, invoer v Duitsche turfmachines, verMing van turfbriketten, verspitn van turf- vezels, fabriceere van een humusproduct uitturf voor bodemverbetering, oken van gruisturf in fabriekefabriceeren van een bijzondei jturf voor broodbakkerijen en exploitatie vanveenderijendiecer normale omstandigheden ni geëxploi- teerd zouden zijn, Iricage van turfeokes. lac. H. r altijd, alsof hij er bij dact koud Dat hinderde haar. zij het kind uren ver w zij geen hekel aan haar Maar Frits hield zich t< bezig en zij vondzichzelv wanneer zij zoo vlot en y vertelden en bespiegelin| over allerlei dingen. Dan haalde zij dikwijls- een ander onderwerp aan, terste onderwerp. om hen „Mama, hè, toe, laat uitvertellen," vroeg Albprt»:-. En dan maakten zij sa, J Waarom kon zij noj Maar had hij daar aan Zou zij willen meed het zelve niet, maar er haar hinderde. Iets wat schen te veranderen, alj maar kende. Vroeger hj wijls 00k niet begrepen. er was. Maar toen had zv c dacht aan geschonken. E 00k niet. Maar zij wist wilde. Opletten, altijd opl zich niet zou kunnen eiger.^ hem zoo aantrok. Zij hij van hem, Mevrouw werd onrustig Angstvallig bespiedde zii trachtte te begrijpen. De dokter sloeg haar ont hij zag haar onrust en v aan ze toe te schrijven^ De winter was vooç bloemen staken dappeij den op om de zonnestj „De zwaluwen riefcjK 1 '•ftTTïïw-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2