BESCHERMT P. VAN DIJKEN, Pijpen H. TEUBEN joël de fange Ook in tijden van Materiaalscbaarschte BERNARD PEPER GEBR. HOEN Verlovings- en Ondertrouwkaarten Drukkerij KREMËR Hand in Hand Waschinrichting KLEIN, Tuinnetten Vogelverschrikkers. Tuingereedschappen. foto's voor persoonsbewijzen KREMER's Boekhandel Waterleiding-installatie vanaf f 9.75. Dames Garneer Knoopen De Breinaald Uw Vruchtboaineri, Planten en Zaden tegen de vogels met in aile maten. Verder leveren wij Ruime keuze bij ons is wachten uitgesloten. onze moderne inrichting waarborgt U een goede foto. kinderfoto's bruidsfoto's Wereldkaart Uitgevoerd in 8 frissche kleuren. welke aile landen en hun bezittingen duidelijk aangeven. Bovendien voorzien van een lijst van hoofdsteden, aantal inwoners en oppervlakte van het land, alsmede de voornaamste uitvoerartikelen. Kaart van Albanië en Griekenland Verdeeld in twee delen het eene gedeelte geeft een beeld van geheel Griekenland en Albanië, het andere gedeelte geeft naast Albanië op grootere schaal ook nog een gedeelte van Zuid-Oost Italië. Kaart van de geheie Baikan Deze kaart geeft een beeld van aile Balkanlanden, het Zuid- Westen van Rusland en een groot gedeelte van Turkije. Tevens is hierop een spéciale kaart van Italie aangebracht. Kaart van Afrika waarop tevens kaarten van de Nijldelta en het Sueskanaal, van Tripolis, Cyrenaïca en Beneden-Egypte en van Egypte, den Soedan en Italiaansch-Oost-Afrika. Kaart van Engeland De schaal is van dien aard dat vele plaatsen konden wor- den genoemd zonder dat de duidelijkheid wordt geschaad en geeft een duidelijke aanduiding van de belangrijkste industrie centra's. doen wij ons best om Uw nieuw aan te leggen te verzorgen. Erkend Waterleiding-bedrijf Van Royenstr, 9, HOOGEZAND. GEZICHTSHAREN worden afdoende verwijderd, zonder lidteekens. Med. behandeling, Huidverzorging volgens medisch advies door Ged. ervaren verpleegster. Behandeling volgens afspraak. Zr. A K. DRENT-LANDSKROON, N. Ebbingestr. 165a Groningen, Tel. 2783, Spreekuur van 2-3 uur. in aile prijzen en modellen. Voor naar bij ons vindt U een mooie sorteering Officieele Publicaties Een Vischnetje. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Het wassen van corsetten. Het is verbazingwekkend hoe vele vrouwen, die hun ondergoed en kousen met de grootste kennis van zaken wassen er eenvoudig niet aan denken, hun corset één keer in de week te wassen, terwijl dit toch absoluut nodig is, daar deze gewoonlijk direct aan het lichaam gedragen wordt. Daarbij komt nog, dat corsetten veel langer en beter hun vorm houden, als ze geregeld op vakkundige wijze worden gerei- nigd, omdat door veelvuldig bewegen en door de geabsor- veerde transpiratie het corset haar weerstand verliest, terwijl het transpireeren bovendien een zeer nadelige invloed uitoefent op de rubber. Geregeld wassen verwijdert dus niet alleen de geabsorveerde lichaamsvochten, maar geeft de vezel tevens ver- nieuwde weerstand. De volgende méthode bevelen we aan 1. Maak het corset vochtig en wrijf op buitengewone plaatsen wat Lux, wat U er met de vinger inwrijft. 2. Behandel dan het corset in een lauwwarm zeepsopje en bor- stel met een zachte nagelborstel waar nodig. 3. Spoel twee keer in sehoon lauw water. 4. Pers tussen een badhanddoek het overtollige water er uit, niet wrijven of wringen. 5. Hang dan het corset in de lengte over een handdoeken-stok opzij van Uw waschtafel. Niet in de zon of bij een radiator. Hiermede geachte lezers zijn we aan het einde gekomen van onze wekelijksche beschouwin- gen over het wassen van ver- schiilende textielgoederen. We hopen van harte dat het zijn nut heeft gehad. gaan ze samen. Ze horen bij elkaar. Keurige zorg- vuldige aflevering en absoluut minimum slijtage. Vakkennis waarborgt U dit Slochterstr. 21 - SAPPEMEER. beschikking kwamen, in gebreke bleven de renten en aflossings- termijnen hunner schulden te voldoen. Daardoor steeg de achterstallige intrest, die einde 1939 de som van f 6252 31 be- droeg tôt f 47.191.94 op 31 December 1940. Waar de solidi- teit dezer achterstallige rente- vorderingen niet onomstootelijk vaststaat, zijn zij niet in rekening gebracht bij de berekening der winst over 1940. De waarde der vorderingen ten laste van Duitsche debiteuren werd berekend naar den koers derhandelsmerkenop31 Decem ber 1940, welke toen ongeveer 39 bedroeg, terwijl daartegenover de valuta-reserve werd verhoogd met het bedrag der aldus ver- kregen waardestijging dier vor deringen. Van de 36 na het uitbreken van den oorlog bereikbare ten behoeve van de vennootschap verbonden zeeschepen werden 2 door de eigenaren van de handgedaan, tengevolge waarvan de daarop rustende vorderingen werden afgelost. 5 gebezigd in de binnenvaart. 3 opgelegd. 26 na aanvankelijk te zijn op gelegd aangewend voor de vrachtvaart op de Oostzee. Deze laatst genoemde vaart was niet zoodanig loonend, dat daarvan een tijdige en volledige betaiing van renten en aflossings- termijnen het gevolg kon zijn. Ook met betrekking tôt deze schepen ontstond rente-achter- stand. De schuldenaren derleeningen onder verband van binnensche- pen konden in het algemeen aan hun betalingsverplichtingen vol doen, doordat voor hen geregeld vrachten waren te vervoeren. Een drietal dier schepen werd op last van de regeering tôt zinken gebracht, Twee daarvan zijn gelicht en worden op regee- ringskosten voiledig hersteld, het derde wacht nog op het oogen- blik, waarop de noodige krach- ten beschikbaar kunnen worden gesteld om tôt iichting over te gaan. De door de vennootschap op zich genomen verplichtingen tôt het verstrekken van hypothé caire leeningen konden zonder moeite tijdig worden nagekomen. Aan nieuwe leeningen werd uit- gezet een bedrag van f 252.600.— Executies hadden in 1940 niet plaats. Pandbrieven werden niet uitgegeven. Van de in 1940 vervallen ren ten der in Nederland gesloten leeningen bedragende f 102.225.43 kwam tôt heden binnen een bedrag van f 66.006.04. Van de in dat jaar vervallen aflossings- termijnen ten bedrage van f 289.8Y2.30 werd betaald f 105.259.70. Bedrag f 1,415.164.50 in 84.236 221.194.— 13.166 De Binnenlandsche leeningen zijn naar den aard der ondernan- den als volgt te splitsen a. Motorkustvaartuigen 64 leeningen op 62 schepen b. Binnenvaartuigen motorschepen 49 leeningen op 46 schepen schepen, niet door mechanische kracht voortbewogen 17 leeningen op 20 schepen sleepbooten 3 leeningen op 3 booten motorschepen voor de Wadvaart 4 leeningen op 4 schepen De bedrijfsreserve bedroeg op 1 Januari 1940 ten gunste van dit reserve werd gebracht Een eerste uitdeeling uit een faillissement, welke vor- dering reeds vroeger p.m. werd opgenomen Totaal 19 048.66 17.904.— welk bedrag voldoende wordt geacht tôt dekking van de verliezen eventueel te lijden op de uitstaande leeningen en andere vorderingen' met belegd op onderpanden, zich in het buitenland bevindende' zoomede op de ingekochte onderpanden. De verlies- en winstrekening over 1940 sluit met een voordeelig saldo van f 85 485 12 voorgesteld wordt dit bedrag als volgt te verdeelen Aandeelhouders f 80.004.40 Tantiemes 4.250.85 f 1.680.007.16 (1.749.142.90) 207.567.05 48.570 93) gevestigd te Sappemeer. Aan het verslag over 1940 van bovengenoemde instelling ont- leenen wij het volgende Ten aanzien van het bedrijf der vennootschap, is door het feit, dat Nederland in den oorlog werd betrokken, een toestand ontstaan, waarvan de gevolgen voor dit bedrijf nigt met juist- heid kunnen worden aangeduid. Daardoor zullen verslag en baians slechts bij benadering een beeld kunnen geven van de werkelijk- heid. Op den lOMei 1940 waren verschillende ten behoeve der vennootschap "verbonden zee schepen, varende of aanwezig in vreemde havens. Sedert dien tijd is daarvan geen bericht ingekomen, zoodat omtrent de lotgevallen dier onderpanden vrijwel algeheeleonzekerheid be- staat. Op deze vaartuigen, ten getale van 31, is door de vennoot schap in totaal beleend een bedrag van f 794.940.— Wat de molestverzekeringaangaat, waren 27 dier onderpanden verzekerd bij Lloyds te Londen, 3 bij den Nederlandschen Staat en 1 on- verzekerd. Tôt den 1 Octoberis, voorzoover de scheepseigenaren aangesloten waren bij de Ver- eeniging „Oranje" te Groningen, door deze verzekering gezorgd voor de casco-verzekering met bijstand van de vennootschap ten opzichte van die betrokkenen, die onmachtig waren de premie te betalen. Daarna is door 22 scheepseigenaren, samen schul denaren der vennootschap voor een bedrag van f 529.115.met medewerking van de Bank en Oranje een onderlinge verzeke ring aangegaan tôt dekking van casco-schaden, die niet door eenige andere verzekering zullen worden vergoed, Daarmee is ten aanzien van de verzekering der onderpanden Jdoor de ven nootschap gedaan, wat mogelijk was. Verwacht mag worden, dat zij, voor wier rekening de boven- bedoelde schepen thans even tueel mochten varen, de molest- verzekering zullen hebben ver- zorgd. Het ligt voor de hand, dat het meerendeel der schuldenaren van de vennootschap, wier schepen zich elders dan in Nederland bevinden, doordat de inkomsten uit de vrachtvaart niet te hunner 32.888.15 35.367.- en het restant ad vermeerderd met de onverdeelde winst over 1939 ad totaal over te boeken op de nieuwe rekening. De baians vermelt de volgende cijfers Activa- Scheepshypotheken in guldens, Nederland Scheepshypotheken in guldens, Duitschland Scheepshypotheken in Marken, Duitschland Hypotheken in Guldens, Nederland Hypotheken in Marken, Duitschland Diverse vorderingen Kas Postrekening Kassiers, Nederland Kassiers, Duitschland Effecten Ingekochte vaartuigen, in huurkoop afgestaan Gebouw Meubilair P a s s i v a Aandeelenkapitaal 4% Pandbrieven Diverse schulden Reservefonds Reserve voor koersverlies op Effecten Bedrijfsreserve Valuta-reserve Winstsaldo 84.255.25 f 1.229.87 3.199.30 f 4.429.17 1.245.27 39.688.12 5 034.92 5.377.91 188.468.60 33.886.20 130.056.62 onv. onv. onv. onv. 32.204.31 V2) onv. 30.223.27) 96.061.42) 14.397.141 113.417 92'/2) zoodat de baians sluit met een bedrag van f 2.389.080 De verlies- en winstrekening sluit met de volgende cijfers: Rente van pandbrieven f Onkosten Rente van scheepshypotheken banksaldi enz. Rente van effecten Provisie Boete voor vervroegde aflossing Diverse baten v De tusschen haakjes geplaatste cijfers geverTche"van het°voor- afgaande boekjaar weer. gang- Nog AMERIKAANSCHE GRASMAAI- MACHIN ES. Diverse soorten SCHOF- FELMACHINES, w.o. Planeet Senior. IN DEN IJZERHA^IDEL VAN HOOGEZAND. Noorderstraat 56 (foto- en smalfilmbedrijf) oude sint jansstraat19t/o kinderziekenhuis groningen. SAPPEMEER Telefoon 213 Graanmaal- oiolens Zuiderstraat 15 HOOGEZAND Tel. 188 Sappemeer. Wol- en Handwerkhuis Noorderstr. 53, Sappemeer. Gevonden voorwerpen. 6. Nooif de elastische gedeel- ten strijken. 6 696. - f 1.134 1.065 0.399 96.061.42 3.032 16 f 99^093.58 N.V. Veenkoloniale bank voor Hypotheek en Scheepverband. 7.735.37) 37.965.-) 512.37) 30.773.71) 4.250.64) 5.221.13) 140.659.82) 6.664.80) 123.826.75) 29.491. 1. 1.- 30.391.-) f 1.142.920. 457.300. 37.581 78V2 299.192.35 37.392.29 99.093.58 226.915.57 88.684.42>/2 pnfp \nn mti/jhrimjon C io or* nn "L 18.291.98 8.899.66 93.414.96 4.447.59 4.497.50 4.473.75 5.842.96 17.300.45) 11505.91) (118.514.41) 4.470.22) 5.825,-) 3.451.04) 2.859.95) gend de trap af, tuimelde beneden tegen den huisknecht aan, kneep hem vinnig-speelsch in den arm en kromp ineen van 't lachen. „Dank je wel, jongeheer zei de knecht, toen hij der, kneep kreeg. Floris richtte zich opeens trotsch op en keek hem gebiedend aan. „M'nheer jonker, zeg ik je, Hendrik; ik ben 'n toekomstige baron Verbaasd keek de oude knecht op hij was lang bekend met de denkbeel- den en opvattingen van hetjonkertje en had er als 'n echte voornaam-den- kende heerenknecht dikwijls 't hoofd over geschud. 'n Baron moet als 'n baron doen als hij ten minste 'ns ba*on was dacht Hendrik dikwijls. „Asjeblieft, jonker zei hij alleen maar, het hoofd deftig buigend. „Straks moet 'k eens in den spiegel zien, hoe deze houding me staat," dacht Floris op zijn heurt en het dadelijk weer vergetend, in een wilde, jongensachtige stoeibui gaf hij Hendrik een fikschen stomp, om 'n jacht te beginnen door de gang. Hendrik mocht 't jonkertje toch we!. „Laat m'nheer de luitenant 't niet zien, jonker „Och, wat", joelde de toekomstige baron-advocaat, „als ik maar eerst student ben, dan doe ik wat ik wil. Dan ga ik leeren boksen en worstelen en laat mijn portret maken als gla- diator. Wacht maar, Hent." „Ja, jonker", zei de gedienstige. „Mijn broer komt nooit uit de plooien ik mag dan blauw bloed hebben, ik kan daarom toch wel 'ns dol schik maken. Allemaal gekheid, aristocratie. Hier, Hent, vrijheid en gelijkheid, de helft van mijn sinaas- appel, 't is de laatste. De beurs zal ik maar niet met je deelen, je portie zou de moeite niet loonen." Onbezorgd slenterde Floris door de Boven aan de trap stond de luitenant en keek neer op het afvallige jongste lid van zijn geslacht. Wat moest daar van worden Als voelde de bengel de aristocra- tische zorgen van zijn broer, zoo plotseling keek hij omhoog. Toen bootste hij hem na en begon weer met neusstem „Oost, Westen Zuid De luitenant kwam zwijgend de trap af. „Grooter dan groot, groote Mars Mars de reus gilde Floiis en vloog als bezeten met woeste sprongen weg naar marna, om zich te gaan beklagen, „dat de luitenant toch zoo lastig was." Hendrik boog diep voor den luite nant hij had een eindeloos respect voor den jongen edelman, die in zijn oogen zoo ailes was wat een edelman moet zijn. 't Is verheffend, een hoog- welgeboren heer te dienen. Hendrik had wel kunnen buigen voor het paard, dat mijnheer den luitenant dagelijks droeg. En aïs hij het voorrecht had de laarzen van m'nheer den jonker te poetsen, gevoelde hij zichzelf voor- namer. Bijna alsof hij nu zelf baron was. In zulke buien kon Hendrik 't niet laten een neerbuigend-goedwilligen toon aan te nemen tegenover de dienst- meisjes. De luitenant nam nauwfelijks nota van Hendriks groet. Statig liep hij de gang door en ging het salon binnen. ,,'n Echte baron," dacht Hendrik en keek hem bewonderend na. Tante Fee was weer aan de beter- hand, maar zij mocht nog niet uit- gaan, voor het weder mooi was. Nu zat zij voor het venster der oude, oude zaal in de diepe nis ineenge- doken zat zij daar, onooglijk als een grauwe vleermuis, in haar slap, grijs kleed. De wind schudde de boomen op het slotplein en zij keek er werk- tuigelijk naar. Kraaien vlogen heen en weer zij hadden haar nesten in de oude hooge kruinen, waar zij veilig waren voor roofzieke handen. Vondel lag aan haar voeten en Multatuli lag in een hoek ineengerold, wrokkend, omdat hij niet had mogen doen wat hij verkoos. Byron zat in de vensterbank en keek met zwaar- moedige oogen de wolken na. En Fee tuurde werktuigelijk naar de boomtoppen. Alex zou komen, zij had het telegram ontvangen. Hoe oud was dat kind nu Zeventiïn jaren, rekende Fee. Nu, 't was bereidwillig genoeg van haar lieve familie, haar het kind zoo per omgaande te sturen alsof het een pop was, die men voor haar gekocht had. Maar de Forrens hadden geen geld, en een zoon, die luitenant afschuwelijk, tante Fee zou na haar dood die bonté heerlijk- heid moeten betalen en onderhouden. Het viel haar niet mee, dat Alex zich zoo spoedig bereid had getoond te komen. Zij herinnerde zich een overmoedig, rondborstig kind was dat schepseltje nu reeds veranderd in een ijdele jongedame, die goed rekenen kon Ha, ha, tante Fee was niet gek en niet zoetsappig het kon wel ge- beuren, dat zij nog allen misrekenden. Zij kon met haar geld doen wat zij verkoos, dat ging niemand aan. Dat nest zou haar natuurlijk vleien en aanhalen. Om de erfenis, bah Maar zoo zijn de menschen. Haar lievelingen wisten er niets van, dat zij rijk was, rijk en leelijk. Brave dieren. De poort aan den overkant van het slotplein werd geopend en er kwam een wezentje te voorschijn, dat uit een sprookje scheen ontsnapt. Fee, de leelijke Fee, sperde wijd haar grijze oogjes open en staarde de betooverde verschijning aan als een wonder. En rijzige, slanke gestalte in een rood kleed, waarover lange gitzwarte vlechten zwierden. Op het klêine hoofd- stond een groote, witte hoed vol papavers. Wonderlijk tengere voetjes kwamen onder het kleed uit en gleden luchtig over het bemoste plaveisel Aan den arm van het mooie meisje hing een mandje, waar- uit bloemen staken in de bevalligste wanorde. „Freule, hier is een juffer, die door den dokter gestuurd is," meldde een oogenblik later de oude kamervrouw.ï •Fee wist zelf niet, welk bevel zij] gegeven had, maar opeens stond het schoone schepsel op den drempel van haar kamer, aarzelend, met neerge- slagen oogen. „Papa zendt mij, freule," zei ze zacht, met de welluidendste stem, welke Fee ooit gehoord had. „Kom binnen", verzocht de freule kortaf. Het meisje kwam nader blozend van verlegenheid, bood zij haar bloe men aan. „Ik heb niets aan die dingen, leg ze daar maar neer," gebood Fee bijna barsch. Nu sloeg het meisje de oogen op met een angstigen blik en Fee keek verbaasd in die groote, donkere droom- oogen, zacht glanzend als zwarte violen. „Hoe heet je." De onvriendelijke vraag deed het kind een stap achterwaarts gaan. „Mara heet ik, freule. Maar thuis noemt iedereen mij Mignon „Zoo, dat is 'n malle naam", zei Fee beminnelijk. Mara ging nog meer achterwaarts. Schuw blikte zij rond, overal zag zij dieren, in de gangen en in de kamers. Multatuli, kom bij de vrouw", vroeg Fee, veel liefelijker dan zij tôt het jonge meisje gesproken had. De hond gehoorzaamde en Fee greep ruw en onhandig het mandje bloemen en zette het ter zijde. Mara zag het zwijgend aan. ,,Wat kom je doen vroeg de freule weer. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 4