EEI Jl 11 P. joël HERSER, Sappemeer. miMi I GEZ la BES Tuir Vog Tuin foto's KRE GEZICH Welke distributie-bons zîjn geldig Stoffen in de spéciale Etalage naast het Heerenconfectiehuis. vai -a Bor Bon j tarwe! Het Hoogez van bel geen f< aan de op gem ten heb alsnog lijk. fonl Degei lier bel HOOGE Zr. A I Groniri, He hee Hoofdv Noorderstr (foto- Wereldk Uitgevoi bezitting lijst vai het land Kaart va Verdeelc van get geeft na van Zuic Kaart va Deze ka Westen Tevens Kaart va waarop van Trip den Soei Kaart va De schat den gen en geeft industrie SAPPEMEER wor behi dooi afspi Zr. A. K. DRE Groningen, T< Broodbonhoekje. Bon 22 van 9 Juni t.m. 22 Juni voor 200 gr. brood of twee rantsoenen gebak. Bon 24 van 26 Mei t.m. 22 Juni voor 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Aardappelkaart. Bon 06 van 16 Juni t.m. 22 Juni voor 11 /2 kg. aardappelen. Bon 05 blijft geldig t.m. 15 Juni. Bloemkaart. Bon 8 van 19 Mei t.m. 15 Juni voor 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gr. brood of '/2 rantoen gebak. Boter en Vet. Boterkaart. Bon 19 en 20 van 12 Juni t.m. 29 Juni voor 250 gr. boter. Vetkaart. Bon 19 en 20 van 12 Juni t.m. 29 Juni voor 250 gr. boter met 15 cent reductie. Melkkaart. Bon 21 van 16 Juni t.m. 22 Juni voor 1% 1. melk. Bon 20 geldig t.m, 15 Juni. Vleesch en Vleeschwaren. Bon „19 vleesch" van 16 Juni t.m. 23 Juni voor een half rantsoen (50 gr.) vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. Bon „19 worst, vleeschwaren" voor een half rantsoen vleeschwaren. Bon 18 blijft geldig t.m. 15 Juni. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Bon 42 van 9 Juni t.m. 22 Juni voor 1 kilo suiker. Koffie en Thee. Bon 34 van 26 Mei t.m. 22 Juni voor 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Peulvruchten. Bon 52 van 2 Juni t.m. 22 Juni voor 500 gr. peulvruchten. Kaas. Bon 68 en 78 van 16 Juni t.m. 29 Juni voor 1 ons kaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 13 Juli. Bon 67 en 77 blijven geldig t.m. 29 Juni. Eieren. Bon 36 en 98 van 16 Juni t.m. 22 Juni voor één ei Bon 53 en 88 geldig t.m. 15 Juni. Grutterswaren. Bon 43 van 16 Juni t.m. 13 Juli voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel (gemengd meel). Bon 44 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. havermout, havervlokken, haverbloein, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 45 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 54 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon 55 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gr. zetmeel bevat. Zeep. Bon 35 van 1 juni t.m. 29 Juni voor 150 gr. toiletzeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huis- houdzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoedér (alleen voor wascherijen). Scheerzeep. Bon K van de textielkaart van 1 Mei t.m. 31 Aug. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Brandstoffen. De bonnen „brandstof 02 K.F." van de bon- kaarten M. en N. welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uit- sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn van 1 Juni t.m. 30 Juni aangewezen voor een eenheid brandstof. Petroleum. Petroleumzegel Période 10 van 21 April t.m. 15 Juni voor 2 1. petroleum voor kookdoeleinden. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Wij herinneren nog eens aan de Noordelijke middag op Vrij- dag 20 Juni in de Harmonie te Groningen. Denken de dames die aan de koffiemaaltijd mee doen, er aan dat ze zelf brood meenemen De koffiemaaltijd is om 12 uur, maar de dames wor- den om 11 uur in de Harmonie verwacht. De middagvoorstelling begint om 2 uur en de zaal is open om half twee. De afdeling Groningen verzocht ons om zoo vroeg mogelijk aanwezig te zijn, opdat om twee uur kan worden begonnen. Nu we niet zooals dat de gewoonte was, gezamenlijk kunnen gaan, moet ieder op eigen gelegenheid reizen. Wijwijzener nog even op, dat er om 5 min. voor één een trein vertrekt ^van het station Hoogez.-Sapp. Dit lijkt ons een geschikte reisgele- genheid om s middags op tijd in de Harmonie te zijn. Er zijn nog steeds dames die het verschuldigde bedrag nog niet betaalden. Willen die dit vôôr Vrijdag even bezorgen bij Mevr. Staal Nu we door de tijdsomstan- digheden geen uitstapje per bus kunnen inaken, ligt het in de bedoeling om bij voldoende animo een 'fietstochl te maken. Dit zou dan zijn op Donderdag 3 Juli en wel naar Gieten. We willen om half twee vertrekken en brood meenemen, zoodat we de tijd hebben wij denken dan tegen negen uur half tien weer thuis te zijn. Willen de dames die hiervoor voelen, zich alvast opgeven bij een van de bestuurs- leden Officiele Mededeling. „KWIEK" In het vervolg de training Donderdagavond op het H.S. terrein. Adspiranten van 7 lot 8 uur onder leiding van B. Scholte Sr. en J. Bakker. Vanaf 8 uur voor de andere leden, eveneens onder leiding. Sleutel van het terrein te be- komen bij Jac. Bodewes, hier voor is J. Bakker verantwoor- delijk. Aller opkomst wordt verwacht. De Secretaris. D. O. S. De lessen worden op de bekende uren voortgezet, aller opkomst gewenscht. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris, Verl. Zuiderstaat 14, Hoogezand. De Secretaris. S. B. O. Wedstrijden voor morgen. U.N.L—S.B.O. 1 Aanvang 2 uur Vertrek om 1 uur van Café Boerma. Opsteiling als gewoon. S.B.O. II— U.N.l. II Aanvang 3 uur. Opsteiling Dames A. Bos, A. Berg, G. Post, M. Buurke, L. Veldthuis, S. Schuil. Heeren H. Venema, J. Hartman, J. Mensin- ga, W. Westman, R. Lamniers, W. Mensinga. Reserve M. Draijer. R Lan- tinga. De Secretaris. Thans de nieuwste snufjes Handsehoenert, SjaaSs, Ceintuurs, Kraagjes, Corsages Ziet voorts onze geweldige sorteering Atelier voor het maken, pasklaar maken en knippen. Officieele Publicatie HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand Beschikkende op het verzoek van den heer J. Garnaat, Sloch- terstraat te Sappemeer, waarin onder overlegging der vereischte stukken om verguuning verzocht wordt voor het oprichten van een reparatiebedrijf aan de Kiel- sterstraat, alhier, op de perceelen kadastraal bekend gemeente Hoogezand, sectie B no.'s 1550, 1551, 2008, waarin zullen worden geplaatst een draaibank, een schaafbank, een slijpmachine, een boormachine, een amaril- steen, een kleine luchtcompressor, alsmede drie electro-motoren van resp. '/2. 1 en 2 P.K., die voor aandrijving zullen dienen Overwegende, dat aan het bepaalde in de artikelen 6, 6 bis, 7 en 7 bis, le lid, 2e zinsnede der Hinderwet is voldaan Gezien het proces-verbaal der zitting als bedoeld in artikel 7 der Hinderwet, waaruit blijkt, dat tegen de inwilligingvan het verzoek geen bezwaren bestaan Gezien de berichten van den Hoofd-inspecteur, Hoofd van het 9e district der Arbeidsinspectie te Groningen Mede gelet op art. 8 der Hin derwet b e s 1 u i t e n 1. aan den heer J. Garnaat, voornoemd en zijne rechtverkrij- genden vergunning te verleenen tôt het oprichten van een repa ratiebedrijf als bovenomschreven, een en ander onder de volgende voorwaarden a. de electro-motoren en de daardoor in werking te brengen machines moeten worden aange- bracht op een vanaf den vasten grond opgetrokken gemetselde-,, béton- of paalfundeering b. de electro-motoren moetera zoodanjg zijn ingericht, dat zij geen storingen veroorzaken bij radio-ontvangst 2. te bepalen, dat de inrich- ting voltooid en in werking moet zijn gebracht vôôr of op t Augustus 1941. Hoogezand, 13 Juni 1941. Burgemeester en Wethouders; voornoemd G. ZWIERS, Secretaris. J. TUIN, Burgemeester. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER, 6-12 Juni '41. GeborenAlphonsus Hende- rikus z.v. Johanna Rudolphus Bodewes en Martha Bos, wo- nende te Hoogezand Franciscus- Cornelis Marinus z.v. Marinus Johannes Leonardus van Hoo- genhuizen en Petronella Johanna van Daal. Ondertrouwd Bernardus Al- bertus Dekens, 20 j., Sappemeer en Geessien Spoor, 22 j., Hoo gezand Adriaan Akkerman, 24 j., Sappemeer en Maria Slor, 19 j, Muntendam Berend Hartman, 19 j., Sappemeer en Gezina Veg- ter 18 j., van Slochteren. Getrouwd Jan Menkema en Jantje Veentjer beiden van Sap pemeer; Klaas Palland en Grietje Buurke beiden van Sappemeer. Overleden Trijntje de Roosz 36 j. d.v. Heike de Roosz en Johanna Boiten. HOOGEZAND 6—12 (uni. Geboren Geertruida, d. v. Klaas Pruisman en Geertruida Teuben,Martenshoek; Wilhelmus z.v. Wilhelmus van Hal en Grietje Venema, Hoogezand; Hillechiena, d.v. Hindrik Kleefman en Aaltje Tonnis, Kropswolde Grietje, d.v. Klaas Niemeijer en Rielfje Oldenburg, Hoogezand. Ondertrouwd Fokko Brugge, Foxhol en Immechina Vegter, Foxham, SI. Watze Struik, Martenshoek en Klazina Derk. Woltman, Hoogezand Hendrik Albert van der Veen, Hoogezand ■en Dientje Kuiper, Foxhol, Hgz. Getrouwd Pieter Koning en Teitje Tr. Bos; Hillebrand Gan- kema en Lammechina Platje; Henderikus Valk en Henderika Piersma. Overleden Egbert Aalders, oud 75 jaren, echtgenoot van Zwaantje Huttinga; Elizabeth Creutsman, oud 87 jaren, echt- genoote van Gerardus Josephus Verstokt. SLOCHTEREN 5-11 Juni. Geboren Margaretha Catha- rina, d. v. T. Kuipers en A. M. Reinders, Siddeburen Jantje Sieben, d, v. W. P. Hazenhoek en G. G. Laan, Siddeburen Soetje, d.v. A. Tammenga en S. Kempinga, Scharmer; Janriette Henriette, d.v. J. v.d. Wolde en J. Puister, Siddeburen Gerrigjen, d.v. E. Lenting en A. Hartman, Slochteren Jakobje Tammechien, d. v. H. Slump en F. Hoven, Schildwolde. Ondertrouwd H. R. Schuring, 24 j., Foxham en T. Koekkoek, 18 j., Slochteren A. Knollema, 28 jHarkstede en A. A. Mes- schendorp, 21 j., Ruischerbrug (Gem. Noorddijk) F. Brugge, 24 j., Hoogezand en I. Vegter, 19 j., Foxham B. Hartman. 19 j., Sappemeer en G. Vegter, 18 j., Foxham A. P. Moedt. 31 j., en D. Folkersma, 25 j., beiden van Schildwolde. Getrouwd W. T. Hazenhoek, 21 j., Siddeburen en A. Zondag, 22 j.. Schildwolde E. Ritsema, 24 j. en M. J Betke, 22 j., beiden van Overschild J. Keizer, 28 j., en A. Dallinga, 27 j., beiden van Siddeburen. Overleden Berend Meijer, oud 77 j., echtgen. v. E. Woltjer, de Paauwen Arent Slagter, oud 82 jechtgen. v. IJ. Jager, Veen- dijk. Predikbeurten. ZONDAG 14 Juni 1941. Herv. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand: v.m. 10 uur, ds. J. Schmidt. Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde: v. m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek: n. m. 7 uur, ds. Oskamp. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (Doopaangifte 19Juni). Middelbert n. m. 7 uur, ds. C. A. Schenk. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. Schoenmaker. Slochteren: v. m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v.m. 10 uur, ds. Zuyderduin. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 10 uur, dr. Glas. Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur ds. W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, Cand. W, J. Wijnia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n!m. 5 uur de heer F. Faber. Schaaphok v.m. 10 uur, de heer Blauwwiekel. Froombosch: n. m. 7 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt. n.m. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol: v.m. 10u. en n.m. 6 uur, Evang. Wolters; n. m. 8 uur, Jeugddienst. Plaatselijk Mieuws. Sappemeer. Debakkersknecht J. J. de V., alhier, gedetine.erd, tegen wien de Off. van Justifie een veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf had geeischt terzake diefstal van een porte feuille met f 3200.— ten nadeele van J. Zwaneveld, alhier, is door de Rechtbank te Groningen ver- oordeeld tôt 10 maanden gevan genisstraf, met aftrek van voor- arrest. In de a.s. vacature, mej. Mulder is benoemd tôt hoofd der Chr. kleuterschool, alhier, mej. J. Wories te Groningen, die in deze school reeds eerder als hoofd is werkzaam geweest. Een ernstig ongeval had hier Donderdagmorgen plaats. De schilder J. Hamminga van hier, die bezig was het café Dijkhuis bij de Borgercompag- niesterbrug op te schilderen stortte, voordat de ladder uit- gleed van een hoogte van on- geveer 10 M. neer. Het liep betrekkelijk goed af. Wel had hij een ernstige verwonding aan een zijner handen en klaagde hij over inwendige pijnen, maar toch kon hij, na door dr. Gisch- ler te zijn verbonden, per auto naar zijn woning te Kleinemeer worden vervoerd. Voor het Middenstands- examen te Groningen zijn o.m. geslaagd E. P. Spaak; alhier, G. Postina en G. J. Wortelboer, beiden te Westerbroek. In het geheel zijn in Groningen 449 candidaten geexamineerd, van wie 148 na het schriftelijk ge- deelte zijn afgewezen. Van de 301 candidaten, die ook monde- ling werden geexamineerd, ont- vingen 188 het diploma d.i. ongeveer 40 van het totaal en 60% van het aantal mondeling geexamineerden. Te Veendam zijn voor het Middenstandsdiploma geslaagd Arend Bakker, Kolham, Alberdina Blaauw, Martenshoek, Jan Hoving, Sappemeer, Arendina Huttinga, Martenshoek Harm Poortman, Sappemeer, Folkert Prins, Sappemeer, Jan Spakman, Hoogezand, Elzo v. d. Ark, Kielwindeweer, Jan Krijgsveld, Foxham, Joh. Molter, Sappemeer, Ali Scheuder, Zuidbroek, Roel- fina Spakman, Hoogezand, Hen drik Wehmeijer, Kropswolde. Allen leerlingen van de Han- delscursus Hoogezand-Sappe- meer. Onze plaatsgenoot, de Heer J. Helmens, tijdelijk onderwijzer alhier, is als no. 2 geplaatst op de voordracht voor onderwijzer te Wildervank. Hoogezand. De telefonist le kl. A. Dijk wordt met ingang van Maandag a.s. van Groningen (tfknt) overgeplaatst naar hier. Kolham. Te Assen slaagde voor het Middenstandsexamen de heer K. Uilderiks, alhier. Kropswolde. Voor het Mid denstandsdiploma zijn te Gro ningen o.m. geslaagd J. Eisinga, alhier en A. Luchtenberg, Sid deburen. Huisslachtingen. Afgifte van vergunning voor het aanhouden van varkens voor huisslachting. De Prov. Voedselcommissaris voor Groningen maakt bekend, dat voor het aanhouden van varkens, welke)a.s. herfst voor huisslachting zullen worden be- stemd, vergunningen dienen te worden aangevraagd bij den plaatselijken bureauhouder. De tôt nu toe hiervoor verstrekte vergunning en zijn niet geldig. Varkenshouders, die reeds een vergunning van den plaatselijken bureauhouder hebben ontvangen, dienen deze dus zoo spoedig mogelijk weer bij den plaatselij ken bureauhouder in te leveren, waarvoor dan een nieuwe ver gunning wordt afgegeven. Voor varkens, welke thans meer wegen dan 60 kg., mag geen vergunning worden ver- strekt. Hiervoor moet een leve- ringscontract worden afgesloten. Meeldauw bij Tomaten en hun bestrijding. Reeds eenige malen kwam in ons blad een advertentie voor van den Heer G. Buitenkamp, waarin deze Fruit Protector als bestrijdingsmiddel tegen meel dauw onder de aandacht der lezers bracht. Naar aanleiding van deze advertenties zullen wij de ziekte welk ieder kweker, die tomaten kweekt kent, en hare beperking en bestrijding in een tweetal artikelen nader bespreken. Deze ziekte, welke ieder jaar in het gewas verschijnt, richt bij de eene kweker weinfg schade aan, terwijl het bij een ander de opbrengst geweldig kan ver- minderen. Door de, in de hoeken ver- schijnende, eerst gele en Iater bruin wordende vlekken, open- baartdeze ziekte zich gewoonlîjk. Deze vlekken breiden zich in groote en aantal spoedig uit, en doen de bladeren op den duur geheel verschrompelen, bruin worden en afsterven Het zich aan de onderkant. bevindende bruine vilt bevat de sporen van deze zwam, die voor de voort- planting zorgen, en de ziekte spoedig door de geheele kas verbreiden. Als de planten reeds worden aangetast, wanneer deze nog geruimen tijd moeten groeien om zich geheel te ontwikkelen, is de schade in de regel het grootst, terwijl bij het optreden der ziekte na het volgroeid zijn der onderste drie trossen de schade nog slechts een zeer geringe omvang heeft. Er zijn kwekers, omdat in het Iaatste geval de groei uit de planten gaat en de vruchten daardoor vlugger aanrijpen zelfs zeer gaarne zien, dat de meel dauw optreedt, deze vergeten echter, dat dit ten koste van gewicht en kwaliteit gaat. Over de bestrijding van cultuur- technische aard zullen we in ons volgend artikel een en ander mededeelen, deze middelen zijn echter slechts ten dele in staat de meeldauw te bestrijden, zoo dat in het volgende artikel over de bestrijding met Fruit-Protector enkele belangrijkc wenken zullen worden gegeven. Fruitoogst boven het gemiddelde. Kersen beloven veel. Ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden in ditvoor- jaar, zullen de fruittelers in de Betuwe over het algemeen geen reden tôt klagen hebben. De strenge nachtvorsten hebben wel eenige schade aangericht, maar de toestand van de vruchtboo- men is zoo, dat men nog op een behoorlijk fruitjaar kan rekenen. Dit is een geheel ander geluid, dan sommige sceptici hebben laten hooren, die van meening waren, dat er weinig van't fruit terecht zou komen. In breede kringen was men trouwens de Iaatste weken dit oordeel toe- gedaan. De Betuwe beloofde aanvankelijk immers zooveel. De boomen stonden er prachtig voor en er was maar weinig zon noodig om de hooge verwach- tingen, die men koesterde, in vervulling te doen gaan. De zon bleef echter weg en de nacht vorsten deden alie hoop op een goed fruitjaar teniet. Erg meegevallen. Toch is het met de schade erg meegevallen. Enkele soorten appels, waaronder de goudrei- net, die verleden jaar veel ge- dragen hebben en tweemaal in bloei kwamen, konden thans de koude niet weerstaan en het- zelfde was 't geval met een aan tal soorten peren en pruimen. Daarentegen ontwikkelden de vruchten op de boomen, die het vorige jaar weinig opleverden, zich op het oogenblik bijzonder goed. De kersenboomen beloven zelfs een zeer goeden oogst. De eerste bloei van de aardbeien heeft sterk geleden. Over het geheel genomen, zijn de vooruitzichten zoo, dat de Betuwe ongetwijfeld een fruit oogst boven het gemiddelde zal leveren. Men kan zich nu reeds voorbereiden op een behoorlijk aanbod van kersen, waarvan over enkele weken de eerste aanvoeren te verwachten zijn. («Tel.") Een ruilbureau voor schoenen. Hoe krijgen wij voor onze kinderen een paar nieuwe, des- noods een paar andere schoenen? De oplossing van deze vraag is voor vele ouders een moeilijk probleem, waarvoor ze telkens opnieuw komen te staan, nu kinderen, zooals bekend, niet al leen spoedig uit hun kleeren, maar ook uit hun schoenen groeien. De Vrouw. Vrijwillige Hulp te Arnhem heeft er een middel voor gevonden, dat waard is algemeen bekend te worden en waarvan navolgingeldersmin- stens overweging verdient. Deze vereeniging heeft n.l. een ruil bureau voor schoenen voor meis- jes en jongens tôt en met 18 jaar opgericht. Ouders ^kunnen daar de voor hun kinderen te klein geworden schoenen inleveren, waar ze door de V.V.H. op kwaliteit en maat worden gesor- teerd. De bedoeling isnatuurlijk voor ieder ingeleverd paar een ander zooveel mogelijk goed pas- send paar te verstrekken. Dit zal wel niet altijd kunnen ge- schiedpn, doch de kans, dat het wel kan wordt des te grooter, naarmate er meerderen van het bureau gebruik maken. Het ruilbureau is ingericht met instemming van den distfibutie- dienst. N.V, Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheeps- verband gev. te Sappemeer. In de 12 Jnni in het Hôtel Struvé onder voorzitterschap van den Heer W. C. Wilderva^ck, alhier gehouden vergadering van aandeelhouders werd alsaandeel- houder ingevolge het bepaalde in art. 36 der statuten benoemd de Heer A. Doornbos te Sap pemeer. Het verslag over den toestand der vennootschap en hare ver- richtingen over het jaar 1940 werd goedgekeurd. De balans- en verlies- en winstrekening werden vastgesteld en het voor- stel inzake de winstverdeeling aangenomen. Het dividend over 1940 werd vastgesteld op 7%. De periodiek aftredende com- missarissen de Heeren J. N. Spoelstra te Leens en W. C. Wildervanck te Sappemeer wer den herkozen. In het bestuur der vennootschap kwam geen ver- andering. Vroeg maaien een eisch De leider van de Vakgroep Weidebouw van het N.A.F., de Heer G. J. de Ruiter schrijft Na een lange schrale lente- periode krijgen wij nu wat meer warmte. Gelukkig maar voor boer en volk Nooit beter dan thans gevoelt men aïs mensch zijn af- hankelijkheid van de natuur. Nimmer leerde men den boer beter waardeeren als den on- misbaren bemiddelaar tusschen natuur en consument. Een ieder gevoelt thans dat een meer of minder gunstige weersgesteldheid en dat meer of mindere toewijding en deskun- digheid van den boer tevens be- slissend is voor de dikte van de boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleg- gen dik of dura Daaroin hebben onze boeren thans zuikeenontzaggelijkgroote verantwoordelijkheid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uitstek aan op hun bekwaam- heid en bovenal op hun geheelen lichamelijken en geestelijken inzet tôt groote productie. Daarom staan wij schouderaan schouder in den productieslag. Welnu, als er dan zoo weinig mogelijk çyerloren mag gaan van het gewonnene, dan dienen onze weideboeren op hun tellen te passen De goeden niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nôg rustig wordt gezondigd tegen de eischen „de grootst mogelijke productie en de kleinst mogelijke verliezen". Nog steeds zien wij het gras veel te oud worden èn in de weiden, maar vooral in het hooi- land. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashooi een hoog- waardig veevoeder is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven het als krachtvoeder niet zeer vermaarde graanslroo Wij zullen geen streeken noe- men waar men de koeien nog veelvuldig weidt in bosschige weiden vol boterbloemen en ver- der minder gewenscht onkruid. Ook noemen wii de provin- ciën niet, waar men dok nu weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reèds noodig in moet Maar dat men zich daar betere Jonge weide beteekent betere weide en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemak- kelijk maaien en hooien en tevens beter hooi met meer en beter nagras. Met het geringe kracht- voerrantsoen komt het in den volgenden winter vooral aan op best hooi. Dus nogmaals: Maait jong, weidt kort. Besteedt aile moge lijke zorg aan de verpleging der weiden en vooral aan de con- serveering van den oogst door het winnen van prima droog jonggemaaid hooi en met zuur ingekuild gras, en bedenkt dat aile verlies en aile mindere productie beteekent, dat straks onze volks- voeding zal worden geschaad Keuring Gron. Paardenstamboek. Bij de merriekeuringen van het Gron. Paardenstamboek zijn te Scharmer o.m. in het stamboek opgenomen Uconette van R. Kortholt te Scharmer en Ambine van H. j. Heringa, Kolham Adinda? van J. L. Boer, Schild wolde, Pinola van F. Koster Hélium, Madeliefje van M. Cock v. d. Veen, Schildwolde, Nerima van gebr. de B^er, id. en Mo dela van dezelfaen en Orila van M. Pestman, id. in het Hulp- boek Merrie van Tj. Starke, van K. G. Folkersma, beiden Schildwolde, van F. Koster en van gebr. Bollegraaf, leiden te Hélium Stermerries werden Osantina en Ofieni, beide» van -*îf Er il gezelscha lievelinge tige verz ras. Feeks hebben e| hart toc' wezen t onmin, zj ringde zij vérzorgda ze schooj ontwikke veel zorg behoefte Zij haû maar dez vi n g ze i Baron bat'ones 1 Forren, f jonkertje de Iaatste de oude kon haar uit de st£ had een overigens En fie men. «Zij ht op mijn doen heb had zij ee haar dok moest v doorbrent vertrek. »Dat g meer mej Uw lieve PU gend de trap i tegen den huiski vinnig-speelsch i ineen van 't lac „Dank je wel knecht, toen hij Fions richtte op en keek hem „M'nheer jonk ik ben 'n toekor Verbaasd keek hij was lang beker den en opvatting en had er als 'n kende heerenknei over geschud. 'n Baron moel als hij ten minst dacht Hendrik d „Asjeblieft, jor maar, het hoofd „Straks moet zien, hoe deze dacht Floris op dadelijk weer ver jongensachtige st< een fikschen storr beginnen door de Hendrik mocht „Laat m'nheer zien, jonker „Och, wat", je baron-advocaat, student ben, danj Dan ga ik leeren en laat mijn port diator. Wacht m „Ja, jonker", z „Mijn broer k plooien ik maaj hebben, ik kan d;

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2