Edele Nieuwe distributiekaarten H ARTEN. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Duitsch—Turksch vriendschapsverdrag. Hooger rantsoen Aardappelen 71e Jaargang ZATËRDAG 21 Juni 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. 25 Drukker-Uitgever T. K. KREMER Duitsch protest te Washington. Josjizawa uit Batavia teruggeroepen. Schoeisel zonder bon. Kinderschoenen t.m. maat 27 op bon no. 2. Wijziging gebakrantsoen Systeem vereenvoudigd Uitreiking bonboekjes FEUILLETON. Het vereenvoudigd systeem. Twee kilo per bon. OOSTGOORECHT u t nnnrR7AN1) Kiel-Windeweer Krooswolde Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOGHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, wordt hu1S aan hu.s gelezen te HOOGEZAND, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZL'IDBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 120 per jaar. SAPPEMEER vh' T' JoS,Ei8,UoS Z" Telefoon 213. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties voor Vrijdagmiddag 12 uur. BERLIJN (D.N.B.) Woensdagom 21.00 uur is te Ankara door den Duitsche ambassadeur von Papen, in opdracht van de rijksregeering, en door den Turkschen ministervan Buitenland- sche Zaken, Saradjogloe, namens de Turksche regeering, een vriendschaps verdrag tusschen Duitschland en Tur- kije onderteekend. Het verdrag heeft de volgende tekst: Het Duitsche rijk en de Turksche republiek, bezield door den wensch de betrekkingen der beide landen te ba- seeren op wederzijdsch vertrouWen en oprechte vriendschap, zijn ondervoor- behoud van de tegenwoordige ver- plichtingen van beide landen overeen- gekomen een verdrag te sluiten. Hiertoe heeft de Duitsche rijkskan- selier tôt zijn gevolmachtigde benoemd ambassadeur Franz von Papen en de président van de Turksche republiek den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de volgende be- palingen zijn overeengekomen Artikel i. Duitschland en Turkije verplichten zich wederzijds de integri- teit en onschendbaarheid van hun staatsgebied te eerbiedigen en geenerlei maatregelen te nemen, die direct of in direct tegen denanderen verdragspartner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije verplichten zich in de toekomst om in aile vraagstukken, die hun wederzijd- sche belangen raken, met elkaar in vriendschappelijk contact te treden, ten einde bij het behandelen van der- gelijke vraagstukken tôt overeenstem- ming te geraken. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.). De Amerikaansche regeering heeft gisteren - naar gemeld - den Duitschen zaak- gelastigde te Washington uitgenoodigd de Duitsche consulaire ambtenaren bin- nen haar territorium, benevens de em- ployé's van de Duitsche bibliotheek te New York, het persagentschap Trans- ocean en de Duitsche spoorwegen te nopen uit de Ver. Staten te vertrekken. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de betrokken Duitsche instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwijten als ongemotiveerd en wille- keurig van de hand gewezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de han- delwijze van de Amerikaansche regee ring, die in strijd is met de bestaande verdragen. gatie op 29 Juni naar Tokio zal terugkeren, overeenkomstig de uit Tokio ontvangen instructies." Dit besluit maakt een definitief einde aan de onderhandelingen, welke sedert begin Februari door Jojizawa werden gevoerd. De besprekingen zijn de vorige zomer door de Japansche minis ter ïchize Kobajasji begonrlen. Volgens de woordvoerder van het Centrale Bureau van voorlichting te Tokio, zal het staken der onderhan delingen in geen enkel opzicht invloed hebben op de normale betrekking tusschen Japan en Ned.-Indië. ,,2" verkrijgbaar is, doch 00k een aantal soorten schoeisel, hetwelk ge- bruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier ge wezen op schoenen met houten zool, pantoflels met leeren zool en gymna- stiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen worden om het normale schoeisel te vervangen. Volgens het Japansche persagent schap Domei heeft de leider der Japan sche handelsdelegatie in Ned.-Indië, Josjizawa, aan den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachou- wer medegedeeld, dat na de mislukte onderhandelingen, de Japansche dele- De secretaris-generaal van het dé partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van een aantal soorten schoeisel, hetwelk tôt dusverre op een z.g. bon ,,2" moest worden gekocht, weer vrij vatn bon zal kunnen geschieden. Het betreft de volgende soorten schoeisel Baby- schoeisel, pantoffels met een cocsyzool en bovenwerk van stof, rubberbad- schoenen en klompsokken. Voorts zal, ten einde te gemoet te kornen aan den veel geuiten wensch van het publiek, om meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon ,,2" verkrijgbaar zijn, uitge- breid worden van maat 23 tôt maat 27. Van heden af is dus kinderschoei- sel tôt en met maat 27 op bon ,,2" verkrijgbaar. Bovendien zullen sandalen met leeren- of rubberzool op bon ,,2" verkrijgbaar zijn. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat\jéet alleen zomer- schoeisel en kinderschoeisel op bon De Secretaris-Generaal van het Département van Landbouw en Vis- scherij heeft het volgende bekend gemaakt. Bij den aanvang van de distribuée van gebak e.d. werden de hoeveel- heden der verschillende gebaksoorten voorloopig vastgesteld. Het is echter in de practijk geble- ken, dat deze rantsoenen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klan- ten in ontvangst genomen bonnen weer een voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband met het bovenstaande zijn de gebakrantsoenen gewijzigd. Een rantsoen gebak omvat in den vervolge voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram- men Beschuit 75 gram, Biscuits of wafels 75 gram, Andere koekjes 75 gram, Speculaas 140 gram, Ontbijt- koek 140 gram, Cake 30 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. aman- delbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. bo- terletter) 500 gram, taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere ge baksoorten, dan de hierboven genoemde, worden berekend naar de daarin ver- werkte hoeveelheid bloem of meel. Daarbij komt eeli rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem. oud zijn 6 bonnen 1 kaart Q bestaande uit voor zeep. Kaas en Eieren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans 00k bepaalde bonnen zijn ge- drukt voor kaas en eieren, die op de kaart diversen" van de stellen A en B voorkomen. Deze kaart „diversen" bestaat verder uit de bonnen voor bloem, waarvoor vroeger een aparté bloemkaart bestond, alsmede uit een aantal bonnen gemerkt met „reserve". De met „reserve" gemerkte bonnen zullen worden aangewezen voor het koopen van aardappelen. Op de kaart voor „diversen" van stel B, welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uitgereikt, komt slechts de helft van het aantal bonnen voor aardappelen van de kaart voor „diversen" van stel A voor. Zware of zeer zware arbeid. Tegelijk met deze uitreiking zullen 00k bonkaartenstellen worden uitge reikt voor hen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Deze personen ontvangen indien zware arbeid wordt verricht 1 stel kaarten C. bestaande uit 2 vleeschkaart '/2 aardappelkaart (is De Secretaris-Generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaat- selijke distributiediensten bekend te maken data tôt de uitreiking van nieuwe distributiekaarten zal worden overgegaan. Zooals bekend werden bij vorige uitreikingen aan kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar halve kaarten voor vleesch, brood en aardappelen en bovendien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder, alsook volwassenen heele kaarten ontvingen. Ten einde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen zijn ditmaal de kaarten tôt stellen vereenigd, welke als volgt worden uitgereikt Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn 1 stel kaarten a, bestaande uit 1 vleeschkaart (bladai), 1 broodkaart (bladen a2 en a3), 1 kaart diversen (blad a4), 1 kaart algemeen (blad a5) Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn 1 stel kaarten b, bestaande uit V2 vleesch kaart en 1 papkaart (blad bi) V2 brood kaart (blad b2), 1 kaart diversen (blad b3), 1 kaàrt algemeen (blad b4). Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud zijn extra uit gereikt; 1 kaart E (1/5 broodkaart). Voorts worden aan jonge kinderen nog zeepbonkaartjes uitgereikt en wel als volgt Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zijn I kaart P bestaande uit» 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2 jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar 10 Zoo praatten zij samen heel gezellig en wandelden stevig voort. „Hebt u zusters, m'nheerTer Meer?" vroeg Alex later terloops. „Eén maar maar zij is lief en goed voor tien." „Het doet mij genoegen te hooren, dat u uwe zuster zoo prijst. Onze jongelui willen tegenwoordig liever niet weten, dat zij nog wat met zusters ophebben en schijnen zich verplicht te achten, haajj op de hate- lijkste wijze te beschimpen en te bespotten. Daarover heb ik mij wel 'ns geërgerd. Gelukkig ben ik met mijn beide broers op '11 heel goeden voet." „Dat verwondert mij niets," ver- klaarde Albert oprecht. „Heel vriendelijk en zachtmoedig geoordeeld over een zoo middelmatige zuster als ik ben," zei Alex, schalks lachend. Hij voerde haar over een zijweg, waarop het gras welig woekerde tus schen oud geboomte. Bij een draai van den weg wees hij haar het kasteel. „Nu kunt u niet meer dwalen, freule. Ik dank u voor het voorrecht, dat „A1 genoeg, zeg thuis de rest maar op. Het was heel vriendelijk van u, die vervelende reistasch zoolang te dragen. Dank u zeer. 'n Prettige thuiskomst Wilt u uw zuster voor mij groeten Zeg haar, dat Alex van Forren spoedig met haar kennis hoopt te mogen maken Lachend knikte zij hem toe en ging over de eerste valbrug naar het binnen plein. Daar stond zij nu voor het roofslot hoe zou het haar daarbinnen vergaan Alex was een heel klein weinigje gekrenkt door de onbeminnelijke be- handeling harer tante. Maar terwijl zij het plein overging en de tweede valbrug overstapte, dacht zij er opeens aan, dat het misschien geen opzet geweest was Misschien was tante nog ongesteld en kon daarom slecht de bedienden missen misschien zelfs was De deur was open. Alex ging binnen en een koele, kelderachtige lucht kwam haar tegen. Zij stond in een groote ruimte, die bijna ledig scheen en waar ailes slechts grauwe steen was. Snel wipte zij de steenen treden op en keek toen nieuws- gierig rond. Er was niemand waar nu heen „HoIa riep Alex ongeduldig haar stem zwierf zwak, als de kreet van een vogel, langs de geweldige wanden weg. Alex doorliep de steenen voorzaal en kwam aan een gang. Die sloeg zij driftig in nog altijd niemand. Nu ontdekte zij een trap, zou zij eens een kijkje nemen daarboven Dapper klom zij de trap op, die haar weg in een gang voerde, waarin vele dcuren uitkwamen. „Dat is om je geduld te verliezen," pruttelde het meisje en rammelde aan verscheidene gesloten deuren. Verschrikt bleef zij eensklaps onbe- wegelijk staan. Uit een der verst verwijderde ver trekken klonk een kermend weenen, dat beantwoord werd door een aller- akeligst geluid het was of er een dozijn honden tegelijk huilden. „Goede God, wat is dat," fluisterde Alex, schuw uitkijkend. Het kermen en huilen duurde voort soms verhief het zich tôt roerend gegil, dan weer verzwakte het plotseling. Alex vermande zich. Vlug liep zij verder de gang in en bleef stokstijf van verbazing staan voor een open deur, de laatste in de gang. Welk een tooneel Honden overal honden op tafel in de vensterbank, op de stoelen honden van allerlei kleur en ras. Katten in aile hoeken van het vertrek En midden in de kamer lag een grijze vrouw op den grond geknield met een hond vôôr zich om haar heen potten en fleschjes, windsels en allerlei verband-artikelen. Het dier bloedde en zag er erbar- melijk uit, soms schreeuwde het van pijn onder de behandeling der oude, magere handen. En de oude dame boog haar leelijk, van tranen overstroomd gezicht over den gewonde kermend en snikkend, alsof zij zelf de patiënte was, en tus schen al haar gekerm en gejammer lieve woordjes stamelend, teedere, dwaas-lieve naampjes, zooals een moeder voor haar lijdend kindje kest. „Zij is krankzinnig dacht Alex ontzet, „dat tref ik Bij iedere nieuwen kreet van ge- wonden en verpleegster stemde het viervoetige gezelschap vol sympathie mede in en het was een wanhopig koor. Alex stond nog altijd stil op den drempel. „Jou te overrijden, mijn lieve, trouwe Morus, mijn lokkige lieveling Dat is weer zoo'n lage gemeene streek van die hartelooze schepsels, die zich menschen noemen. Zou eenvanjullie dit ooit een ander kunnen aandoen Neeri, immers Daarvoor ben je te goed, te zachtmoedig maar je hebt 00k geen verstand en je bent maar 'n stom dier. 11 12 vetkaart 72 reserve), (blad Cl) broodkaart (blad C2). Indien zeer zware arbeid wordt verricht I stel kaarten D., 1V2 vleesch kaart (bladen Di en D2) 2 vet- kaarten en 1 aardappelkaart (blad D 3); 1 broodkaart (bladen D4 en D5). Ten slotte wordt medegedeeld dat de uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten op een later tijdstip zal plaats vinden. Huisslachtingen en pluimveehouders. Degenen, die huisslachtingen ver richten of verricht hebben en de pluim veehouders, die voor kippenvoer in aanmerking willen komen, dienen aile distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel, gezamenlijk mede te brengen, teneinde de noodige aanteekeningen op deze kaarten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eierbonnen van de boekjes zal worden verwijderd. De uitreiking van de nieuwe bonnen zal volgens een nieuw systeem ge schieden. H'et publiek ontvangt ditmaal niet zooals de vorige keer een pakje losse kaarten, maar boekjes, die aile kaarten en bonnen bevatten, welke voor een persoon nodig zijn. Dit systeem is wel zoo handig, daar het uitreiken hierdoor vlotter kan gaan en er minder kans op abuizen bestaat. De kaarten zijn voor zoover mogelijk vereenvoudigd, bijvoorbeeld daar de broodkaart aanmerkelijk kleiner is geworden, door de invoering van bon nen, welke op 4X 100 gr. brood recht geven. Dit was mogelijk, aangezien een half brood ongeveer 400 gr. weegt, waardoor men dus op bovenbedoelde bonnen een half brood kan koopen. Bij de broodkaart, welke in twee bonbladen gesplitst is, zullen 4 bonnen recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen op i rantsoen. Het publiek zal ervaren, dat dit beter voldoet, terwijl het bovendien een belangrijke papierbesparing geeft. Door het vereenigen op een blad „diversen" van de bonnen voor kaas en eieren tezamen met die van bloem en aardappelen is 00k de bonkaart „algemeen" aanzienlijk verkleind. Voor kinderen is de vleeschkaart gecombineerd met een halve papkaart, waardoor het zoekraken hiervan aan zienlijk verminderd wordt. Mocht men ondanks deze verbete- ring dan de invoering van bonboekjes, toch de voorkeur geven aan losse bons, dan is er geen enkel bezwaar de bladen van elkaar te scheiden. Het publiek wordt aangeraden, aan de hand van bovenstaande zorgvuldig na te gaan welke bonboekjes hij voorieder van zijn gezinsleden ontvangen moet en onmiddelijk bij de uitreiking te controleeren of hem het juiste is uit gereikt. Het zou wel het gemakkelijkst zijn, indien aan ieder een gelijk bon- boekje kon worden uitgereikt, maar dit is nu eenmaal onmogelijk, daar men met de leeftijd rekening moet houden. Men zij steeds voorzichtig met zijn bonboekje, daar er bij verlies geen nieuwe kunnen worden uitgegeven en wie nu zijn boekje verliest, is meteen ailes kwijt. De eenvoudige wijze van bundelen toont aan, dat het Centraal distribu ée kantoor ailes in het werk stelt om het compliceerde van het distributie- systeem voor het publiek zoo gemak- kelijk mogelijk te maken. De secretaris-generaal van het dé partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappel- rantsoen zal worden verhoogd met een half K.G., derhalve van D/f tôt 2 K.G. per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegen heid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 K.G. in plaats van, zooals voorheen, il/j K.G. per op de toewijzing vermeld rant soen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tôt 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 K.G. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen afleveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tôt 22 Juni a.s. of een vroegeren datum, blijft de af te leve- ren hoeveelheid gesteld op il<8 K.G. per rantsoen. Het aandachtig gehoor van keezen, windhonden, leeuwtjes en colly's stemde eenparig mede in. Geblaf en gejoel, alsof ieder op 'n eigen manier het antwoord gaf. Alex had medelijden met 't gewonde dier, maar dit tooneel van jammer en beklag, al deze hondengezichten en te midden daarvan de oude dame, die in half gebroken zinnen haar men- schenhaat en dierenvergoding luchtte, ontnam er al het ernstige aan en bijna was zij in lachen uitgebarsten. Gelukkig dat Floris er niet was. Eindelijk was het dier verzorgd en steunend, met belachelijk overdreven teederheid, op een zijden kussen gelegd. Het lag stil en gehoorzaam en keek dankbaar met mooie welsprekende oogen zijn verzorgster aan. Het kon zich nauwelijks bewegen, maar toch boog het zijn kop naar haar handen en likte ze. Alex kreeg een traan in de oogen. De sprakelooze dank van het dier roerde haar. Maar toen barstte de oude freule in een zenuwachtige huilbui uit, snikte, wrong de handen, schold op de men schen en boog zich eindelijk neer om het dier op zijn kop te kussen. „Bah riep Alex hartgrondig af- keerig. Nu eerst keek de oude freule op. Wat moet jij vroeg ze ver- achtend, zonder zich op te richten. „Dag tante zei Alex kalmpjes. „Ben jij Alex vroeg de freule overbluft, terwijl zij haar tranen weg- wischte, en nu keken haar oogen weer scherp en vinnig als altijd. „Ik ben zoo gelukkig Alex van Forren te zijn, tante „Ik had je niet meer gekend je bent zoo opgedirkt." „Dank u, tante „Dat is mijn verwelkoming," dacht Alex, „ik hoop niet, dat ik voor een kus van mijn tante in aanmerking kom, nadat die hond pas zijn portie De freule stond langzaam op en bleef haar nichtje strak aankijken met haar scherpe grijze oogen. Er lag in dien blikzooveel onderzoekende streng- heid, zoo weinig vriendelijkheid en zooveel onverholen atkeuring, dat Alex zich 't liefst dadelijk had omge- keerd om weer heen te gaan. Maar zij dacht aan haar broers „Als je hier met mij samen wilt wonen, moet je wat eenvoudiger worden. Meisjes moesten te trotsch zijn om modepoppen te willen wezen, maar de meisjes zijn niet trotsch meer tegenwoordig „Ik ben moe, tante, wilt u mij zeggen, waar ik mijn hoed kan afzetten en mij wat opfrisschen Zoo kalm-beleefd, maar 00k zoo beslist viel het meisje de menschen- hatende tante in de rede, dat deze met een glurenden blik het „brutale nest" van het hoofd tôt de voeten opnam. Daarna schelde zij en hield zich weer met haar dieren bezig, vol zorg en teederheid. De oude kamermeid moest de freule naar haar kamer brengen. Alex volgde gedwee. Maar in het hooge, holle vertrek voelde Alex zich erg beklemd, ailes was er zoo oud en zoo spookachtig, vond zij. Langzaam liep zij heen en weer en beschouwde ailes aandachtig. De gobelins en de prachtige meubelen, waarvan sommige er uitzagen of zij bij de minste aanraking in elkaar zouden storten. Bij nadere beschouwing viel de kamer haar weer mee, er zou toch nog wel iets van te maken zijn. (Wordt vervolgd).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1