A. E J. Wat WM\ f, •■4 door Uit Welke distributie-bons zijn geldig Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger Niet V/ Bon 23 van 23 Juni t.m. 6 Juli voor 200 gr. brood of twee rantsoenen gebak. Bon 24 van 26 Mei t.m. 22 Juni voor 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Bon 22 geldig t.m. 22 Juni. Bon 07 van 23 Juni t.m. 29 Juni voor 2 kg. aardappelen. Bon 06 geldig t.m. 22 Juni voor ll/2 kg. Bon 9 van 16 Juni t.m. 13 Juli voor 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gr. brood of '/2 rantoen gebak per bon. Boter en Vet. Boterkaart. Bon 19 en 20 van 12 Juni t.m. 29 Juni voor 250 gr. boter. Vetkaart. Bon 19 en 20 van 12 Juni t.m. 29 Juni voor 250 gr. boter met 15 cent reductie. Bon 22 van 23 Juni t.m. 29 Juni voor 13/4 1. melk. Bon 21 geldig t.m, 22 Juni. Bon „19 vleesch" van 16 Juni t.m. 23 Juni voor een half rantsoen (50 gr.) vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. Bon „19 worst, vleeschwaren" voor een half rantsoen vleeschwaren. Bon 56 van 23 Juni t.m. 6 Juli voor 1 kilo suiker. Bon 42 geldig t.m. 22 Juni. Bon 46 van 23 Juni t.m. 20 Juli voor 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Bon 34 geldig t.m. 22 Juni. Peulvruchten. Bon 57 van 23 Juni t.m. 6 Juli voor 500 gr. peulvruchten. Bon 52 geldig t.m. 22 Juni. Kaas. Bon 68 en 78 van 16 Juni t.m. 29 Juni voor 1 ons kaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 13 Juli. Bon 67 en 77 blijven geldig t.m. 29 Juni. 1 Bon 37 van 23 Juni t.m. 29 Juni voor éénei Bon 99 van 23 Juni t.m. 6 Juli voor éénei. Bon 36 en 98 geldig t.m. 22 Juni. Bon 43 van 16 Juni t.m. 13 Juli voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- rneel (gemengd meel). Bon 44 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. havermout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 45 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 54 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon 55 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gr. zetmeel bevat. Bon 35 van 1 Juni t.m. 29 Juni voor 150 gr. toiletzeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huis- houdzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941), 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder (alleen voor wascherijen). Bon K van de textielkaart van 1 Mei t.m. 31 Aug. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. De bonnen „brandstof 02 K.F." van de bon- kaarten M. en N. welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uit- sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn van 1 Juni t.m. 30 Juni aangewezen voor een eenheid brandstof. Bon 11 van de nieuw uitgereikte bonkaarten „M" en „0" van 16 [uni t.m. 10 Aug. voor 2 1. petroleum voor kookdoeleinden. Willen de dames die er voor voelen om de fietstocht naar Gieten op Donderdag 3 Juli mee te maken zich vôôr Vrijdag 27 Juni opgeven bij een van de bestuursleden Wij willen graag weten of er voldoende animo is en kunnen dan de volgende week bekend maken of de tocht door- gaat of niet. De boottocht op het Zuidlaar- dermeer onder leiding van Drs. Fop. I. Brouwer is vastgesteld op Woensdagmiddag 2 Juli, Vertrek per fiets vanaf de Bon- tehuizerbrug om 1 uur. Dames, die de tocht willen mee- maken en zich nog niet hebben opgegeven, kunnen dit een dezer dagen nog doen bij de secreta- resse. Mocht de datum nog ge- wijzigd worden, dan zal dit de volgende week in de krant wor- bekend gemaakt. Maandagavondhalf acht spelen onze adspiranten op het F.V.V. terrein te Foxhol. Opstelling D. Meints. B. Scholte J. Steenhuis A. Eissing, Ph. Scheen, A. Wilbrink J. Scheen, F. v. der Werff, A. Deiman, L. v. der Werff, C. Stege. Aanvoerder Ph. Scheen, reser ve W. Steenhuis en H. v. der Werff.. Leiders: J. Kerdijk, J. Bakker en B. Scholte. De adspiranten kunnen in het vervolg de contributie betalen op de trainingsavond aan J. Scheen De training wordt op dezelfde wijze voortgezet en wel als volgt: 7-8 uur adspiranten onder leiding van J. Bakker en B. Scholte 8-10 uur oudere leden onder leiding van den heer Schut. De leden worden nogmaals verzocht de training trouw te bezoeken. Morgenavond organiseert onze zustervereen, D.O S een sQiree tn het Hôtel Struvé, aanvang 7 uur, we wekken onze leden op deze soiree te bezoeken. De Secretaris. Morgen Zondagavond Gymna- stieksoiree in het Hôtel Struvé, aanvang 7 uur. We wekken aile leden op deze soiree te bezoeken. De Secretaris. Wedstrijden voor morgen Rhoda—S.B.O. I, aanvang 2 uur. Opstelling als gewoon. Vertrek kwart na 1, vanaf café Boerema. S.B.O. II—C-B. III. Aanvang 3 uur. Opstelling als de vorige week. De Secretaris. Een kinderschoentje. Een damestrui. lnlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. De Burgemeester der gemeente Hoogezand maakt bekend, dat de ingezetenen dier gemeente, die vôôr 1 Januari 1942 den leeftijd van 15 jaren zullen hebben be- reikt en wier geslachtsnaam voorgehuwde vrouwen en wedu- wen geldt de meisjesnaam begint met de letters A tôt en met D in den loop van de maand Juli 1941 een uitnoodiging zul len ontvangen tôt het in ont- vangst nemen van een Hoogezand, 21 Juni 1941, De Burgemeester van Hoogezand, TUIN. SAPPEMEER, 13-19 Juni '41 Geboren Freerkien, d.v. Eggo Zuidema en Barberda Geertje Vriesma; Jacobus Wilhelmus, z.v. Jacobus Hendericus Fellinger en Geertruida Christina de Wit, wonende te Hoogezand Rein- hardt Marinus, z.v. Sijmen Wiels- ma en Tjitske Kooistra. Ondertrouwd Aaldrik van Weerden, 26 j., Veendam en Tal- lina Bakker, 22 j., Sappemeer Bernardus Henricus Fikkers, 29 j., Hoogezand en Johanna Nicola Agatha Barkman, 28 j., Sappe meer; Hindericusjohannes Suur- meijer, 22 JWildervank en Gezina Susanna Dekens, 24 j., Sappemeer; Roelof Kliphuis, 24 j., Sappemeer en Geertje Lam- beck, 25 j., Hoogezand Theo- door Gérard Greiner, 28 j., Sap pemeer en Hillegonda Johanna Boss, 23 j., Groningen. Getrouwd Simon Meijer, Arn- hem en Geertje Christina Nieweg, Sappemeer; Derk Staal en Johan na Kremer, beiden van Sappe meer. Overleden Steven van Del- den, 67 j., overl te Groningen;: Reinder Aeilkema, 78 j., overl. te Groningen Anje Kremer, wed„ v. Jacobus Huizing, 86 j. Samuel Doddema, 38 j., ongehuwd. HOOGEZAND 13-19 Juni. Geboren: Hielke Roelf Sjoerd,. z.v. Harm R. Vos en Barteldina M. van Dijk, Hoogezand Hille- chien, d.v. Jan Steen en Geessien de Haan, Hoogezand, van Roijenslr. Albert, z. v. Harm Heerlien en Jantina Kôrte, Hoo- gezand jan, z.v. Freerk Lambeck I en Catharina R. Rodermond, Hoogezand. Ondertrouwd Roelf Kliphuis, Sappemeer en Geertje Lambeck, Foxhol Jans Duit en Anje Kluin, beiden van Foxhol Bernardus H. Fikkers, Martenshoek en Johanna N. A. Barkman, Sappe meer Cornelis B. Boer, Wilder vank en Catrina Bouwina G. j Helmers, Martenshoek; Klaas van den Berg en Freerkje Aagtje Drewes, beiden van Hoogezand. Getrouwd Garmt Jager en Petronella Joh. Laning. Overleden: Nettina Ludewina Bronkema, oud 62 jaren, echt- genoote van Jan Meijer Jan Reinek, oud 77 jaren, wednr. van Tallegien Woltman Ile van der Veen, oud 26 jaren, echtgenoot van Antje van der Leij, overl. te j Groningen. i SLOCHTEREN 12-18 Juni. Geboren: Zwaantje, d.v. J. van j Delden en Z. Wiltjer, Kolham j Grietje Derktje, d.v W. Nienhuis en B. van Dijken, Overschild. Ondertrouwd H. Borgers, 22 j., Groningen en T. Rijkens, 21 j., Slochteren. Getrouwd S. Krol, 21 j.„ Appingedam en G. van Dijken, 18 j., Siddeburen B. Bakker, 21 j., Noorddijk en H. Slachter, 19 j., Harkstede. Predikbeurtèn. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand n.m. 2.30 uur, ds. J. Schmidt. Kielwindeweer: v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Kropswolde: v. m. 10 uur, ds. J. Schmidt. Westerbroek: n. m. 7 uur, de heer Kraima. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (Doop). Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids (Zang Gron. Jeugddienstkoor.) Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v.m. 9 30 uur, ds. Zuyderduin. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 10 uur, ds. De Nie. Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur ds. W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, Cand. R. R. Wigboldus van Groningen. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur de heér F. Faber. Schaaphok n.m. 2.30 uur, de heer Blauwwiekej. Froombosch: n. m. 7 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 10 en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt. n.m. 7.45 uur, Jeugddienst. Foxhol v.m. 10 uur, Huwe- lijksinzegening n. m. 6 uur, Prediking Evangelist Wolters en n.m. 8 uur Jeugddienst. Geloofs-Gemeenschap Leger des Heils Zondag v.m. 10 uur, Heiligings- dienst n m. 7.30 uur, Evangelie prediking met medewerking van Zangkoor. Leider den heer A. Visscher Donderdagmiddag 2 30 uur, Vrouwenvereeniging. Sappemeer. Te Groningen zijn geslaagd voor het diploma Ned. Handelscorrespondentie de heeren J. Roggen, alhier, D. Molog, Zuidbroek, K. Rijkens en R. L. Ruules, Slochteren en voor het diploma Duitsche Handels correspondentie de heer J. M. Bos, Kolham. De heer E.J. Weert, alhier, komt als no 2 voor op de voor- dracht voor hoofd dero.lschool te Zuidlaren (Schuilingsoord). Voor het praktijk-diploma Ned. Handelscorrespondentie slaagden o.m. bij het j.l. gehou- den examen vanwege de Ned Vereen. tôt Bev. der Handels- wetenschappen (Vereen. voor Bedrijfs Econ.) de heer K. J de Haan, L. Kok en J. Roggen, Sap pemeer, D. Molog, Zuidbroek, K. Rijkens, Vroombosch (Sloch teren) en R. Ruuls, Slochteren. Allen ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes de Eric School voor Sténo en Typen te Sappemeer en Slochteren. Hoogezand. Op de ten waterschapshuize, Café Menses, onder voorzitterschap van den heer E. Benes gehouden verga- dering van ingelanden van het waterschap „Wallen Hoogezand" bleek uit het financieel rapport, dat de ontv. f 1215.53 hadden bedragen, de uitg. f 81.97, zoodat er een batig saldo was van f 1133.56. De begrooting voor het dienstjaar 1941—42 werd vastgesteld op f 1393.56 en de omslag werd bepaald op f 0.30 per strekkende M. Voor nood- zakelijke onderhoudswerken aan de wallen is een bedrag van f 600.— noodig. In de plaats van de aftr. be stuursleden de heeren G. J. v.d. Werff en M. S. de Beer, niet herkiesbaar, werden de heeren R. Molema en H. Venekamp gekozen. De voorzitter betuigde aan de afgetreden bestuursleden zijn dank voor de de door hen ge- boden diensten. De maréchaussée heeft procesverbaal opgemaakt tegen den 17 jarigen H. B, te Nieuw Compagnie terzake van een diefstal van een groote partij zakken Slochteren. De heer J. W. de jonge, ambtenaar ter gemeen- tesecretarie, alhier, is benoemd tôt chef van de afdeeling Werk- verruiming van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Groningen. Te Groningen zijn o.m. geslaagd voor het Middenstands- examen H. G. Molenhuis, R. Noordhuis, E. Pot en F. Werk- man te Siddeburen en H. Roze- ma te Schildwplde. VOOR In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de inlevering van metalen. Hierin wordt het vol gende bepaald Art. 1. (1) ledere beschikking over zich in het bezette Neder landsche gebiedbevindende voor werpen welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan bestaan, is verboden. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op metaalvoor- raden, tôt het gebruik waarvan door het Rijksbureau voor Non- ferrometalen goedkeuring niet is verleend. (2) Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod worden ver- richt, zijn nietig. Met rechtshan delingen worden beschikkingen, welke bij wijze ven executie of beslaglegging geschieden, gelijk gesteld. Art. 2. (1) De in het eerste lid van artikel 1 bedoelde voor werpen en metaalvoorraden moe ten worden ingeleverd. (2) Tôt inlevering is verplicht hij die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden beschikken kan, ongeacht of dezelve eigenaar, bezitter dan wel houder (bijv. huurder, bewaarnemer, expédi teur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk Iichaam, dan wel een natuurlijke of rechts- persoon is. Art. 3. In het bijzonder moet worden ingeleverd (1) door overheidsinstanties en bedrijven ai onbereid, onbewerkten on- afgewerkt materiaal en afval- stoffen b) aile roerende metalen voor werpen, welke gemist kunnen worden c) aile eindproducten, welke zich bij handelsbedrijven (zooals warenhuizen, winkels) bevinden 2) Overigens a. oud materiaal en afval- stoffen afkomstig uit de huis- houding b. aile roerende metalen, voor werpen, welke gemist kunnen worden, zooals aschbakken, bloempotten, rekken, vazen en bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van elken aard, borstelgarnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haard- stellen en schoorsteenmantel- garnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers, luchters, metalen vazen, afbeel- dingen in' metaal, fruitschalen, rookgarnituren, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafel- garnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteerbladen, tafelstukken, vazen, vogelkooien en -standaards en andere ge- bruiksvoorwerpen. Art. 4. (1) De verplichting tôt inlevering geldt niet ten aanzien van 1. openbare monumenten en gedenkteekenen op graven 2. kerkklokken 3. voor den kerke- lijken dienst bestemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen 4. orgels en hun onderdeelen 5. museumstukken 6. hetgeen behoort tôt eenige volksdracht 7. ordeteekenen en eereteekenen 8. gangbare mun- ten 9. voor overheidsinstanties en bedrijven. a. Aile voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de technische bedrijfsuit- oefening dienen en welker on- middellijke vervanging onvoor- waardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, die niet ingeleverd behoeven te worden; b. Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afval- stoffen van elken aard, welke voor de geregelde voorziening van het bedrijf noodig zijn en tôt het gebruik waarvan door het Rijksbureau voor non-ferro- metalen goedkeuring is verleend. c. Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afval- stoffen van elken aard, waarop voorschriften van 't Rijksbureau voor non-ferro metalen betref fende de verplichting tôt het houden van voorraad boeken en tôt aanmelding, alsmede betref fende de verwerking en de ver plichting tôt aflevering, van toe passing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalverwer- king bij bedrijven op het gebied van den metaalhandel, van den handel in oude metalen of van de metaalwinning bevinden. 10. Overigens aile voorwerpen, welke bij voortduring gebruikt worden en welker onmiddellijke vervanging onvoorwaardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervanging niet kan ge schieden door voorwerpen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. (2) De in lid 1 omschreven voorwerpen vallen niet onder het in artikel 1 vervatte verbod. Art. 5 (1) De verplichting tôt inlevering geldt wijders niet voor die voorwerpen, welke 1) Een hooge wetenschappe- lijke, geschiedkundige of kunst- waarde hebben, 2) Als antiquiteit en als hand- werk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn. (2) De in lid 1 aangeduide voorwerpen dienen door de in artikel 2, lid 2, genoemde per- sonen binnen den in artikel 8 aangegeven termijn bij het plaat selijk bevoegd inleveringsbureau, bedoeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst te worden aangemeld. (3) Het inleveringsbureau on- derzoekt de bij de aanmelding (lid) verstrekte gegevens. De in artikel 2, lid 2, genoemde per- sonen dienen daartoe gelegen- heid tôt bezichtiging van een aangemeld voorwerp ter plaatse te geven en hetzelve aan de met het onderzoek belaste personen op hun verlangen te overhandi- gen dan wel te doen overhan- digen bij gebreke waarvan het voorwerp is te behandelen als hadde het onderzoek het hier- onder in lid 6 te omschrijven resultaat gehad. (4) Mocht bij het onderzoek blijken, dat het voorwerp op grond van het bepaalde bij lid 1 niet onder de verplichting tôt inlevering valt, dan dienteenen ander bij de schriftelijke aan melding (lid 2) te worden ver- meld en dient hetzelve den aanmelder te worden terugge- geven en door laatstgenoemde te worden bewaard. Is het ver- werp aan een met het onderzoek belasten persoon overhandigd, dan dient hetzelve onverwijld aan den aanmelder teruggegeven te worden. (5) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp wel is waar onder de verplichting tôt inleve ring valt, doch dat om redenen van billijkheid meer dan de metaalwaarde vergoed moet worden, dan is het voorwerp indien zulks nog niet het geval is geweest onverwijld bij het plaatselijk bevoegde inleverings bureau in te leveren. Tegelijker- tijd kan het in artikel 6, lid 2, bedoelde verzoek worden ge- daan. Het aldaar voorgeschreven rapport kan door een schriftelijke uiteenzetting van dengeen, die het onderzoek heeft verricht, vervangen worden. (6) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp onder de verplich ting tôt inlevering valt, zonder nochtans een geval, als bedoeld in lid 5, bestaat, dan besluit het inleveringsbureau of de met het onderzoek belaste persoon tôt inhouding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van toepassing. (1) De tôt inlevering verplichte persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het rijk der Nederlanden de metaal waarde van het ingeleverde voor werp vergoed. (2) Voor ingeleverde voor werpen kan in bijzondere gevallen op verzoek een hoogere vergoe ding worden uitgekeerd. Dit ver zoek dient vergezeld te gaan van een rapport van een beëedigd deskundige omtrent de waarde van het voorwerp. Art, 7. (1) De inlevering ge- schiedt voor iedere gemeente afzonderlijk. (2) Rijksduitschers, die niet in- gevolge par. 5 van de eerste verordening tôt uitvoering van de rijksburgerwet van 14 Novem- ber 1935 Jood zijn of als Jood worden aangemerkt, moeten de inlevering verrichten bij den met de uitvoering der metaalinleve- ring belasten „Ortsgruppenleiter" van het Arbeitsbereich Nieder- landederNationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij. (3) Aile overige tôt inlevering verplichte personen moeten de inlevering verrichten bij inleve- ringsbureaux, welke vanwege de gemeenten uiterlijk op 10 Juli 1941 moeten zijn ingesteld. (4) Uiterlijk op 1 Juli 1941 wordt voor de in lid 3 bedoelde inleveringsbureaux de wijze van inlevering, van onderzoek (arti kel 5) en van vergoeding (arti kel 6) door de Secretarissen- Generaal van de betreffende de- partementen geregeld. (5) De burgemeesters zijn er voor verantwoordelijk, dat de inlevering bij de in lid 3 bedoelde inleveringsbureaux ten voile plaats vindt. Art. 8. De inlevering moet uiterlijk 10 Aug. 1941 beëindigd zijn. Strafbepalingen. Art. 9 (1) Hij, die (1) de ver plichting tôt inlevering opzette- lijk of door zijn schuld niet na- komt, of 2) opzettelijk of door zijn schuld in strijd met het bepaalde in artikel 1 over in te leveren voorwerpen of metaalvoorraden beschikt, of 3) ingeleverde voorwerpen of metaalvoorraden opzettelijk wederrechtelijk zich toeeigent, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete tôt een onbe- perkt bedrag of met een dezer straffen. 2 Met dezelfde straffen wordt gestraft hij die 1 tôt een feit, als bedoeld in het eerste lid, aanzet of zich daarvoor aanbiedt, of 2 Op zoodanig aanzetten in- gaat of zoodanige aanbieding aanneemt. 3 In buitengewoon ernstige gevallen dient gevangenisstraf van ten hoogste acht jaar te worden opgelegd. 4 Feiten, als bedoeld in het eerste en tweede lid, worden beschouwd als misdrijven. 5 Wordt het strafbare feit begaan in het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tôt het plegen van het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen of nalaten. Art. 10. Naast de straf kan ook de verbeurdverklaring van de voorwerpen of metaalvoorraden, waarop het strafbare feit betrek- king heeft, uitgesproken worden. Art. 11. In overeenstemming met het bepaalde bij het besluit no. 71 y 1941 met betrekking tôt de berechting van strafzaken, rakende het economisch leven, oordeelt de economische rechter bij uitsluiting over misdrijven, als bedoeld in artikel 9. Art. 12. Deze verordening treedt heden in werking. In ons*vorig nummer spraken wij reeds over het verschijnsel van meeldauw bij tomaten en hun gevolgen. Thans zullen wij een helecultuurtechnischemetho- den tôt voorkoming en de sproei- behandeling welke voor de be strijding nodig blijft bespreken. Dat de meeldauw bij de eene kweker meer voorkomt als bij de ander kan o.a. aan plaatselijke omstandigheden wordengeweten, Het kan, bijv. zijn, dat de grond erg opdrachtig is en er veel bodem vrucht kan verdampen. waardoor de luchtvochtigheid in de kas groter wordt. Terwijl we bij een droge grond weer meer moeten gieten. Beiden zijn voor het optreden van de ziekte zeer bevorderlijk. Aile moeite moet men aan- wenden om het optreden van dau w te voorkomen, die vooral ontstaat, als de temperatuur des nachts sterk daalt, terwijl de luchtvoch tigheid gelijk blijft, waardoor de lucht dan met waterdamp over- verzadigd wordt, welke water damp zich tegen de zomer en op de planten afzet. In stook- kassen is de temperatuur in de regel aardig goed te regelen en men moet dan zooveel mogelijk zorgen de temperatuur tegen de morgen boven 65° F te houden. Als de nachten niet zoo koud zijn kan men aan de lauwe kant en weinig luchten en dit naar gelang de nachten warmer wor den geleidelijk uitbreiden. Met luchten moet vooral zoo spoedig mogelijk worden begonnen op de plaatsen, waar men uit ervaring weet, dat hier de eerste kans bestaat voor het optreden van de ziekte. In der gelijke gevallen is het beter de ramen een kwartiertje eerder open te zetten, dan eenige minu- ten te laat, daar de ziekte zich, als men de ramen eenige morgens een half uur te laat open zet, snel uitbreidt. De boven besproken methoden van cultuur technische aard zijn echter niet geheel afdoende voor de meeldauw bestrijding voor de verdere bestrijding met de sproei- methode kunnen wij het Fruit- Protector, waarmee reeds vele kwekers goede resultaten behaal- den, ten zeerste aanbevelen. Bij het sproeien met Fruit- Protector, dat gebruikt wordt in een sterkte van 5°/0 dient men op de volgende punten goed te letten, Het spuiten moet spoedig mogelijkgeschieden,d.w.z.zoodra de eerste vlekken worden waar- genomen, Voor het spuiten kiest men een zonnige dag en goed drogend weer, zoodat het gewas snel kan opdrogen en vooral tijdig op de dag zoodat de planten 's avonds droog zijn. Men zorge er voor speciaal de onderkant van de bladen te raken en niets over te slaan. De vloeistof behoeft niet van de planten af te druipen, zoodat men niet te veel moet gebruiken. Men kan al naar de ontwikkeling van het gewas volstaan met 6 9 liter per roe. De bespuiting herhaalt men nu na8 10 dagen nog eens, waarbij men eveneens dezelfde regels in acht neme. Bij koude tomaten laat men zoo noodig, nog een derde bespuiting volgen. -1 I I Meubelr J. Hoofdver bij het zon< moeten leid „Maak j Je weet, da heb de din kant te ziei en orr dat ik er ni heb duizend heelen zak op reis genc de•zotheden Vermakelijke bn -als h zaak niet tç barig woord kniezen, jor te humoristi houd veel y toch bij voc Willen hebb( De luiten^ „Wat he plannen vod plan daar ir, schoone voo „Wie weel grasvinkje met 'n geze verschoten b gen en een verschijning maakt. Ha, naast jou dreven elega Alex had al „Onuitsta; jonker tusse „Och wa of daar 'n die het hart Broodbonboekje. Aardappelkaart. Bloemkaart. Melkkaart. Vleesch en Vleeschwaren. Algemeen Distributiebonboekje. Suiker. Koffie en Thee. Eieren. Grutterswaren. Zeep. Scheerzeep. Brandstoffen. Petroleum. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afdeeling H.-S. Bond van Plattelandsvrouwen. Afd. H.-S. Officiele Mededeling. „KWIEK" D. O. S. S. B. O. Officieele Publicaties. Gevonden voorwerpen. Bekendmaking. Persoonsbewijs. lederzorge de noodige foto's tijdig in bezit te hebben. Burgerlijke Stand. ZONDAG 22 Juni 1941. Herv. Gem. Plaatselijk Nieuws. naar Voorwerpen van tin, lood, nikkel en koper moeten worden ingeleverd. Vergoeding. Meeldauw bij Tomatenen hun bestrijding.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2