«fe Café Plj Vooi L Verlovings- en Ondertrouwkaarteii Drukkerij KREMER ?k£ ®um •*3 ■*3 «w *3 *3 *3 **3 *3 *3 **3 *3 *3 *3 *3 *3 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 si DA ,,TBE P. V. Welke distributie-bons zijn geldîg Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger vanaf 4 Muziek HOO( s nar s av. Met rr daarvt Noordersi Broodkaart. Bon 25 van 7 Juli t.m, 13 Juli voor 100 gr. brood of één rantsoen gebak. Bon 25-4 van 7 Juli t.m. 13 Juli voor 400 gr. brood of 4 rantsoenen gebak. Bon 23 geldig t.m. 6 Juli voor 200 gr. brood of 2 rantsoenen gebak. Aardappelkaart. Bon 08 van 30 Juni t.m. 6 Juli voor 2 kg. aardappelen. Bloemkaart. Bon 9 van 16 Juni t.m. 13 Juli voor 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gr. brood of V2 rantoen gebak per bon. Boter en Vet. Boterkaart. Bon 22 en 23 van 30 Juni t.m. 16 Juli voor 250 gr. boter. Vetkaart. Bon 22 en 23 van 30 Juni t.m. 16 Juli voor 250 gr. boter met 15 cent reductie. Melkkaart. Bon 24 van 7 Juli t.m. 13 Juli voor l3/4 1. melk. Bon 23 geldig t.m, 6 Juli. Vieesch en Vleeschwaren. Bon „21 vieesch" van 2 Juli t.m. 9 Juli voor een hait rantsoen (50 gr.) vieesch of een hait rantsoen vleeschwaren. Bon „21 worst, vleeschwaren" voor een hait rantsoen vleeschwaren. Bonkaart Aigemeen. Suiker. a Bon 101 van 7 Juli t.m. 3 Aug. voor 1 kilo suiker. Bon 56 geldig t m. 6 Juli. Koffie en Thee. Bon 46 van 23 Juni t.m. 20 Juli voor 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Peulvruchten. Bon 57 van 23 Juni t.m. 6 Juli voor 500 gr. peulvruchten. Kaas. Bon 69 en 79 van 30 Juni t.m. 13 Juli voor 1 ons kaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 27 juli. Bon 68 en 78 blijven geldig t.m. 13 juli. Grutterswaren. Bon 43 van 16 Juni T.m. 13 Juli voor 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel (gemengd meel). Bon 44 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. havermout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 45 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 250 gr. gort. gortmout of grutten. Bon 54 van 16 Juni "km. 10 Aug. voor 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon 55 van 16 Juni t.m. 10 Aug. voor 100 gr. maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gr. zetmeel bevat. Zeep. Bon 38 van 1 juni t.m. 29 Juni voor 150 gr. toiletzeep, (nieuwe samenstelling), 120 gr. huis- houdzeep, 200 gr. zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Januari 1941), 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstelling van 11a 1 Januari 1941), 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder (alleen voor wascherijen). Bonkaart Diversen. Eieren. Bon „25 - eieren" van 7 Juli t.m. 13 Juli voor één ei. Scheerzeep. Bon K van de textielkaart van 1 Mei t.m. 31 Aug. voor 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep. Brandstoffen. Bon 01, 02 en 03 van de bonkaart „haarden en kachels" J bon 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden-kachels" K en bon 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bonkaart „centrale verwarming" L van 24 juni 1941 t.m. 31 December 1941 voor één eenheid vaste brandstoffen. Bon 05, 06 en 07 van de bookaart „haarden en kachels" J en bon 05, 06 07 en 08 van de bonkaart ,.haarden-kachels" K van 24 Juni 1941 t.m. 31 December 1941 voor 195 kg. pers- turf (300 stuks), 200 kg. baggerturf (450 stuks), 275 kg. uit peel afkomstige turf of 200 kg. overige soorten turf. Bonnen „brandstoffen, één eenheid" van 24 Juni 1941 tôt 1 Mei 1942 voor één eenheid vaste brandstoffen. Bon „brandstof 03 K.F." van de bonkaarten M en N van 1 Juli t.m. 31 Juli 1941 voor één eenheid vaste brandstof, voor kookdoeleinden. Petroleum. Bon 11 van de nieuw uitgereikte bonkaarten „M" en „0" van 16 [uni t.m. 10 Aug. voor 2 1. petroleum voor kookdoeleinden. Officiele Mededeling. „KWIEK" Morgen seriewedstrijden te Froombosch. Kwiek II speelt tegen N.O.V.O II, aanvang 4 uur. Opstelling H. Schomaker. B. Mulder, J. Gibcus, I. Kroon, J. Bakker, J Chr. Meijer, P. Deiman, B. Scholte, R. v. der Werff J. Scheen, J. Stiekema. Reserve: F. v. der Werff, G. Scheen, H. Roose. Aanvoerder: H. Schomaker. De leden worden nogmaals opgewekt de training trouw te bezoeken. Zondag 20 Juli fietstocht, op aile leden, behalve de adspiran- ten, wordt gerekend. Neemt vrienden en bekenden mee, het wordt een gezellige dag. S. B. O. Morgen speelt S.B.O. I thuis tegen Voorwaarts I. Aanvang 3 uur. Opstelling als gewoon. De Secretaris. Hoofdvert. Officieele Publicatie De Burgemeesters van Sappe- meer en Hoogezand maken be- kend, dat tengevolge van de brand in de aardappelmeelfabriek te Foxhol de verwerking van aardappelschillen en ander huis- afval moeilijkheden ondervindt Hopelijk zal zeer binnenkort een oplossing zijn gevonden. In verband hiermede gelieven de ingezetenen er mee te rekenen, dat misschien een keer de af- vallen niet op degewone tijden kunnen worden afgehaald. De Burgemeesters voornoemd A. JONKEREN. J. TUIN. KOSTELOOZE INENTING. De Burgemeester van Hooge zand brengt hierbij teralgemeene kennis, dat gelegenheid tôt kos- telooze Inenting wordt gegeven op Woensdag 9 Juli 1941, des namiddags te drie uur, in de onderstaande 0 1. scholen 1. Kielsterstraat voor de o.l. scholen Hoogezand, Hoofdstraat, Kielsterstraat, Boven-Kalkwijk, bijzondere lagere school en bewaarschool te Hoogezand, Stationsweg 2. Martenshoek voor de o.l. school en bewaarschool aldaar 3. Foxhol, voor de o.l. school en bewaarschool aldaar. 4. Kropswolde, 0, 1. school sldsâr 5. Westerbroek, 0. 1. school aldaar en 6. Kiel-Windeweer, o.l. school en bijzondere lagereschoolaldaar. Het is aan te bevelen kinderen beneden het jaar reeds te laten inenten. Verzoeke het trouwboekje, der ouders of een geboortebewijs mede te brengen. Hoogezand, 30 Juni 1941. De Burgemeester voornoemd J. TUIN. Burgerlijke Stand. SAPPEMEER, 27 Juni-3 Juli. Ondertrouwd Jan Messchen- dorp, 23 j., Slochteren en An- chiena Jantiena de Boer, 19 j., Sappemeer Hillebrand Venerna, 24 j., Sappemeer en Jantiena Maria Nijdam, 23 j.', Zuidlaren. Overleden Hindriktje Dop, 79 j., echtgenoote van Jimke Hakkeling. HOOGEZAND 27 Juni-3 Juli. Geboren Aaltje Geziena, d.v. Jan Johs Scheringa en Grietje Douma, Hoogezand. Ondertrouwd Johannes Lode- wijk Vermeij, Gouda en Aaltje H. E. Smith, Hoogezand. Getrouwd Bernardus A. Dekens en Geessien Spoor Willem Pas en Antje Nijenhuis Jan Winkel en Lammechina Meesman Hendrik A. van der Veen en Dientje Kuiper. Overleden: JohannesVerheek, 82 j. weduwnaar van Jantje Fikkers Klaasje Schoohbeeg, 76 j. weduwe van Simon Moesker; Lambertus van Haarlem, 33 j, echtgenoot van Helena Cath. Wesker, overl. te Groningen Cornellius Rensema, 76 j. echt genoot van Maria A. Mars. SLOCHTEREN 27 Juni-2 Juli. Geboren Marten, z. v. S. H. Grafthuis en A. Bouwman, Over- schild Geertje, d.v. P. Oudman en L. Venekamp, Overschild; Zwaantje, d. v. P. Oudman en L. Venekamp, Overschild; Alber- tus, z.v. W. Springelkamp en P. Heikens, Kolham Stoffer, z. v. K. v d. Veen en G. Bultema, Kolham; Hendrik, z.v. J Haze en J. Gruben, Siddeburen Jacoba Everdina, d. v. W. Heidema en G. Tonkes, Scharmer Janke, d. v. J. J. Pot en E. Beishuizen, Kolham. Getrouwd: E. Haan, 28 j., Ravestein en A. v.d. Schuur, 27 j., Siddeburen. 'Overleden Tonnis Bovenhuis, oud 76 j., ongehuwd, Schildwolde. Predikbeurten. ZONDAG 6 Juli 1941. Herv. Gern. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. C. A. Schenk. Hoogezand: v.m. 10 uur, ds. Schmidt. Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde n. m. 7 uur, ds. Oskamp. Westerbroek: v. m. 10 uur, ds. Wasch. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert n. m. 7 uur, ds. C. A. Schenk. Harkstede-Scharmer n. m. 3 uur, ds. Smids. Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: n. m. 7 uur, ds. Zuyderduin. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek Noordbroek v.m. 10 uur, ds. Henzel. Doopsgez. Gem. Sappemeer Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: v.m. 9.30 uur ds. W. Tom, n. m. 4.30 uur ds. M. J. C. Bosscher van Zuidbroek. Foxham v.m. 10 uur,, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur de heer F. Faber. Schaaphok v, m. 10 uur, de heer Blauwwiekel. Froombosch n. m. 7 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, Diensten n. m. 7.30 uur, Jeugddienst. Foxhol: v.m. 10 uur, en n.m. 5 uur, Evang. Wolters. Prediking Doopsbediening H.A. Geloofs-Gemeenschap Leger des Heils Zondag v.m. 10 uur, Heiligings- dienst n m. 7.30 uur, Evangelie prediking met medewerking van het muziekkorpsje. Leider den heer A. Visscher. Flaatselijk Nieuws. Sappemeer. Bij het den j.l. te Groningen gehouden examen slaagde om. voor het practijk- diploma Boekhouden vanwege de vereeniging van Leeraren in Boekhouden de heer A. Buining, te Zuidbroek. Hij ontving zijn opleiding aan hetinstituut Boelkes. ,De Erkende School voor Sténo, Typen ect. te Sappemeer. Onze plaatsgenoot, de heer B. Oldenziel, is Woensdag aan de universiteit te Groningen geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitvoering van het kinderkoor Hoogezand, die heden Zaterdagavond onder lei- ding van mej. Ina Kranenborg in hôtel Faber zal worden ge geven. Het programma ziet er zeer aanlokkelijk uit en voor velen moet een bijzondere prik- kei zijn de sympathieke bedoe- ling om de netto-opbrengst af te dragen aan de afdeeling H.S van het Centr. Genootschap van Kinderh. en Vac. kolonies. Zoo speelt en zingt het gezonde kind voor het zwakke. Tôt een be- zoek wekken wij daarom gaarne op. Hoogezand. Voor het toe- latingsexamen tôt de eerste klasse der G.H.B.S. (Instituut Hommes), alhier, zijn geslaagd Harm Hoepman, jacob Hoepman, Wil lem Huurnink te Vinkeveen, Frederik Klok te Kielwindeweer, Willem Nieborg, Marius Nijhoff, Bram Spreen Brouwer te Mar tenshoek, Evert Vonk te Urk en Ubbo van der Woude. Degenen, waarachter geen plaatsnaam is vermeld, wonen te Hoogezand. In het Hôtel Faber, alhier, werd ten overstaan van den Heer Notaris Hoogenboom, ten verzoeke van de Erven Ham ming publiek verkocht eene Burgerbehuizing, met apart ver- huurd wordende bovenwoning en het altijddurende erfpachts- recht van erf en tuin, staande en gelegen aan de Hoofdstraat te Hoogezand, groot 5.20 Are, voor f 8305.— aan den Heer A. Alons te Hoogezand. In de algemeene vergade- ring van de CoOp. Boerenleen- bank, Hoogezand bracht de Voor- zitter, de Heer A. Mulder JWzn, verslag uit over den gang van zaken in 1940. Ook in 1940 heeft de Bank haar taak op bevredigende wijze kunnen vervullen. Zelfs in de eerste oorlogsdagen zijn hare loketten niet gesloten geweest en haar functie van hulpcentrale was maar van korten duur. Spre- ker gewaagde met erkentelijk- heid van de hulp, door het Pro- vinciaal Bestuur aan de hulp centrale toegezegd, waarvan evenwel geen gebruik behoefde te worden gemaakt, ook dank zij de activiteit van de Coôp. Centrale Raiffeisenbank. De omzet bedroeg over 1940 f 12.654.794.- tegen f 10.472.261- over 1939. De geldmiddelen wa- ren gedurende het geheele jaar zeer ruim. Van de winst over 1940 zal na aftrek van winst- belasting f 7054.86 worden toe- gevoegd aan het Reservefonds, dat daarmede zal stijgen tôt f 117.459.17. Herkozen werden als Lid van het Bestuur de Heer Juko Boer te Borgercompagnie en aïs Lid van den Raad van Toezicht de Heer G. Dijkhuis Pzn. te Hooge zand. De balans en de rekening en verantwoording werden goed- gekeurd. Het aantal leden, ver- eenigingen inbegrepen, was op 31 December 1940 gestegen tôt 407. Foxhol. Het heeft weinig gescheeld, of de groote fabrieks- brand, die hier Dinsdagavond heeft gewoed, had nog een slacht- offergevraagd. Hoewel hij genoeg gewezen was op het gevaar is de nachtwaker Nool toch nog de brandende fabriek ingegaan, een roekeloosheid, die al heel gauw tôt gevolg had, dat hij tengevolge van den dichten rook spoedig bewusteloos is gewor- den. Zoodra omstanders merk- ten, dat het met hem niet in den haak was, zijn ze naar binnen gegaan en hebben hem naar buiten gedragen. Aanvankelijk leek de toestand van het slacht- offer nog al ernstig, waarom dadelijk dr. Blonk telefonisch werd gewaarschuwd. Deze kwam dadelijk en wist den patient weer bij te brengen. Het nablusschen is nog niet gestaakt. Daarmee zijn nogsteeds twee baby-spuiten van Gronin gen, de automotorspuit van Hoo gezand en de eigen fabrieksspuit bezig en het laat zich aanzien, dat dit werk nog geruimen tijd zal moeten voortduren, Kropswolde. Op de alhier ge houden keuring werden gepri- meerd de merrieveulens: Verada v. Gambo, eig. T. Kloosterhuis, alhier en N. N. v. Baldo, eig. L. C. Smith, Kalkwijk. Geslaagd voor het examen Nederlandsche Handelscorres- pondentie van de Vereeniging van Leeraren in Talen en Han- delscorrespondentie, de Heer B. Weites, alhier. Slochteren. Het was de vorige week 25 jaar geleden, dat de heer G. S. X. Garrelts, alhier, als volontair te Vlagtwedde zijn loopbaan ter gemeentesecretarie is begonnen. Na aldaar 2'/.2jaar te zijn werkzaam geweest, werd hij op 1 Jan. 1919 benoemd als ambtenaar ter secretarie, alhier, alwaar hij is opgeklommen tôt hoofdcommies, als hoedanig hij op 1 Febr. 1935 is bevorderd. Hij is tevens ambtenaar van den Burg. Stand en chef van den Luchtbeschermingsdienst. Hellum. Op de locale keuring van veulens, alhier, werden ge- -primeerd Kirara v. Hendrik, eig. K. J. Holtkamp, Schildwolde; Werdea v. Ridderslag, eig. M. Cock v. d. Veen, Schildwolde. Reisgeld entermerries toege- kend aan de enters Tavoria v. Godehard.eig. R. Atzema, Schild wolde, Knivara, v Hendrik, eig. K. J. Holtkamp, Schildwolde en aan de twentermerrie Rafuta v. Godehard, eig R. Atzema, Schild wolde. Kettinghandelaren in thee gestraft. Een, dezer dagen voor het Duitsche landgerecht behandelde strafzaak wierp een bijzonder goed licht op het verderfelijke karakter van den sluikhandel en op de voor de volksgemeenschap zoo gevaarlijke praktijken van hen, die zich hiermee bezig houden. Zeven verdachten, welke allen min of meer betrokken waren geweest in een kettinghandel in een partij thee van ruim 3000 kg. stonden terecht. Op 20 Januari was de eerste verdachte in de gelegenheid een partij thee van 3000 kg. tegen overlegging van de daarvoor be- noodigde vergunningen en distri- butiebescheiden te koopen voor f 3.80 per kg. Aan een scholier, die hem deze tip had bezorgd, had hij duizend gulden gegeven, terwijl iemand anders 1500 gul den had betaald om in het bezit van de noodige papieren te ko- men. De papieren bleken naderhand valsch te zijn, welke vervalsching op het oogenblik bij den Neder landsche rechter in behandeling is, doch de verdachte beweerde niet te weten, dat deze papieren valsch waren, en was er stellig van overtuigd dat de zaak in orde was. Nog dezelfde dag verkocht de de eerste verdachte de geheele partij aan de tweede verdachte tegen een prijs van f 6.75 per kg. Deze verkocht ook eenige uren later de partij weer en thans voor f 7.75, aan de derde verdachte, welke op zijn beurt de partij weer aan de vierde en vijfde verdachte verkocht en nu voor f 8.50. Ook deze laatste hielden de partij niet en verkochten ze voor fil.— aan de zesde ver dachte. Thans echter was het verkoopen van de partij afge- loopen, want toen deze laatste het voor f 12.— aan deze vende verdachte wilde verkoopen, liep de zaak verkeerd, met het gevolg dat de sluikhandelaren zich thans voor de rechter te verantwoor- den hadden. Aangezien men eerst uitge- maakt wenscht te zien of de eerste verdachte, die beweerde, niet op de hoogte te zijn geweest van de vervalsching van de be- noodigde bescheiden, op dit punt de waarheid had gesproken, werd de zaak tegen deze ver dachte voorlopig yitgesteld. De zes andere verdachten beweerden stellig, dat ze van de echtheid van de papieren overtuigd waren, ofschoon zij deze nimmer hadden gezien. Aan vankelijk antwoorden ze op de rechtstreeksche vragen van de Staatsanwalt en de rechter of ze de prijzen varieerend tusschen f 6.75 en f 12.— van de thee, welke volgens bestaande voor- waarden in de handel is, ook normaal vonden, ontwijkend, doch moesten ten laatste toe- geven, dat er iets niet klopte. Als een ergerlijk geval van sluikhandel werd deze affaire door de Staatsanwalt geschetst en verdachten, die de Distribu- tewet hebben overtreden en zich tevens aan prijsopdrijving hebben schuldig gemaakt, dienen streng gestraft te worden. Zijn eischen baseerende op de verordening van 7 Januari van dit jaar, vroeg de Staatsanwalt, betreffende de prijsopdrijving van veroordeling van vijf verdachten tôt gevangenisstraf varieerende tusschen 5 en 8 maanden en bovendien voor aile geldboete, varieerende tusschen 1000 en 8000 gulden. De verdedigers, mr. P. S. Noyen, mr. A. P. C. Peters en mr. M. H. Huygens, allen te 's Gravenhage, vroegen in plaats van gevangenisstraffen geld- boeten. Een der^verdachten werd ver- oordeeld tôt twee maanden ge vangenisstraf en tweemaal f 6000.- boete, terwijl de overige werden veroordeeld tôt geld- boeten varieerend van f 1000. tôt f 8000.- V. O. N. K. „Vonk" is nu eenmaal een goede bekende geworden. Vraag den eerste, den beste wie of wat „Vonk is en ieder weet te vertellen, dat het een zusterkring is van de Ned. Herv. Kerk te Hoogezand, waarvan de leden op gercgelde tijden in het eigen gebouw bijeenkomen en in een prettig, gemoedelijk samenzijn zich beijveren met het maken van handwerken en wat dies meer zij, die later worden ten- toongesteld en verloot en dat de opbrengst dient om zooveel mogelijk de eigen kerk testeunen. In dit opzicht is „Vonk" popu- lair geworden en als 't voorjaar voorbij is vraagt menig- een dan ook „wanneer komt „Vonk"?" Dit beteekent „wan- neer is de tentoonstellingmet de verloting?" Want die zijn ver- maard geworden en genieten dan ook telken jare enorme belang- stelling. Welnu, het is zoo ver. Het heeft meer dan gewone moeite gekost, vooral de verduisterings- voorschriften speelden bestuur en leden parten, doch waartoe- wijding is en energie kunnen moeilijkheden worden overwon- nen en die waren er. In de ko- lommen dezer courant komt een advertentie voor, dat „Vonk 'op Dinsdag 8 Juli de poorten van haar gebouw opent voor twee dagen en dat de verloting op den volgenden Donderdag wordt gehouden. Men overtuige zich. Moeten wij er iets aan toe- voegen Feitelijk is dit niet noodig. Voor zeer velen isdeze kennisgeving tegelijkertijd een prikkel tôt een bezoek. Zoo is het altijd geweest en met recht vertrouwen wij, dat dit bezoek ook nu, vooral nu, weer een climax zal toonen. VOOR naar Locomotief van de Drachtster tram op een schip gereden. Donderdagmiddag omstreeks vier uur liet de brugwachter te Leek het schip „De Volharding" van de schipper j. van B., de brug passeeren. De brugwachter had de brug voor het verkeer afge- sloten, het sein voor de Dracht- stertram op onveilig gezetende brug omhooggedraaid. Toen het schip echter ter hoogte van de brug was naderde uit de richting Groningen de Drachtstertram, de machinist S. H., die het onveilige sein zag haalde de remmen over, doch tôt zijn schrik bemerkte hij dat deze weigerden. Ofschoon de machinist onmiddellijk tegen- stoom gaf, kon hij de tram welke uit vijf goederen wagens bestond op de ter plaatse enigszins naar beneden lopende weg niet tôt staan brengen. De machinist sprong van de machine en wist door schreeuwen het publiek voor de brug en de schipper en zijn gezin welke op het dek zaten te waarschuwen. De schipper en zijn vrouw met twee kinderen konden door in het water te springen zich nog op het laatste oogenblik zwemmende redden. De machine reed door de afslui- ting en kwam op het schip terecht, dat onmiddellijk zonk, terwijl ook de locomotief in de diepte verdween. De verbinding tussen de goederenwagens en de loco motief brak bij het vallen at. Er zijn gelukkig geen doden bij te betreuren, hetgeen hoofd- zakelijk aan het kordate optreden van de machinist te danken is. Prijsopdrijving Textielgoederen. Boete van f 5000 - Eind December 1940 had de grossier in textielwaren K. te 'sGravenhage aile nog aanwezige goederen in prijs verhoogd. In de eerste maanden van dit jaar verkocht hij allerlei mode- en fantasie-artikelen, met name jongenshemden, tegen aanmerke- lijk hoogere prijs dan vûor 9 Mei 1940. Daar reeds voor de prijsverhooging een ruime winst- marge in de prijzen was inge- calculeerd, kreeg deze verhooging nog een zeer ernstig karakter. De inspecteur voor de prijs- beheersching te 's Gravenhage veroordeelde K. tôt een boete van f5000.- en gelastte publicatie. De zon in Juli. Nu de Iangste dag is gepas- seerd, gaat het met het daglicht weer terug. Wij boeten in deze maand ruim een uur aan zon- licht in, n.l. des ochtends35 min. en des avonds eveneens. Na- tuurlijk gaat dat heel geleidelijk, zooals uit onderstaande lijstje blijkt De Coloradokever. Op het gemeentehuis van Borne deelde dezer dagen de heer R. mede, dat hij op een door hem gehuurd aardappelland, dat hon- derd vierkante meter groot is, een diertje had gevonden, dat naar zijn meening een colorado kever was. Het gemeentebestuur waarschuwde onmiddellijk de rijkslandbouwcontrolete Hengelo die spoedig arriveerde. Vastge- steld werd, dat men hier inder- daad met een coloradokever te doen had. Het aardappelveld werd aan een grondig onderzoek onderworpen. Het resultaat was, dat men honderd coloradokevers en een zeer groot aantal larven vond. Deomliggende velden heeft men eveneens een aan nauw- keurig onderzoek onderworpen. De Rijkslandbouwhoogeschool te Wageningen is vandevondst in kennis gesteld. Men zij op zijn hoede. Ieder artikel moet duidelijk geprijsd zijn. Volgende week strenge contrôle. Op Onder 5.20 uur 22.07 5.20 22.07 5.21 22.06 5 22 22.06 5.23 22.06 5.23 22.04 5.24 22.03 5.25 22.03 5.26 22.02 5.27 22.02 5.28 22.01 5 29 22.00 5.32 21.59 5.33 21.58 5.34 21.57 5.35 21.56 5.36 21.55 5.37 21.54 5.39 21.53 5.40 21.51 5.41 21.50 5.43 21.49 5.45 21.48 5.46 21.46 5.47 21.45 5 49 21.43 5.50 21.42 5.51 21.40 5.53 21.39 5.54 21.37 5.56 21.36 Gedurende de volgende week zal in het geheele Iand een ver- scherpte contrôle worden gehou den op de naleving van het prijsaanduidingsbesluit. De verplichting om aile levens- en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren van duidelijke prijzen te voorzien, bestaat na ruim een maand. In het aigemeen heeft men zich behoorlijk aan de voorschriften gehouden. In die gevallen, waarin echter de overtredingen zoodanig waren, dat niet met een waar- schuwing kon worden volstaan, werd proces-verbaal opgemaakt. De inspecteurs voor de prijsbe- heersehing hebben reeds een aantal vonnissen gewezen. Bij de contrôle, die de volgende week in aile gemeenten door de politie wordt ingezet, zal men niet meer waarschuwen, men zal zich ook niet beperken tôt het nagaan der étalages, doch in den winkel onderzoeken of aile goederen, die voor verkoop gereed zijn, van prijskaarten zijn voorzien. In het bijzonder wordt er op gelet, dat de prijzen niet bij één of twee artikelen, juist die waar- voor men teveel vraagt, weg- gelaten zijn. Voor naar 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2