OPROEP Edele Geenthee meer Zuinig zijn met gas en elec- triciteit is een nationale plicht H ARTEN, jNIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Nieuwe Boterbon. Geen bonnen voor Limonade. Visch voor het opscheppen. 71e Jaargang ZATËRDAG 19 Juli 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. 29 Drukker-Uitgever T. K. KREMER SAPPEMEER vh'T' opSr^8 Z" Telefoon 213. der Groninger Gemeenschap Aanstaande bon geeft uitsluitend recht op koopen van koffie- surrogaat. Nederlandsche kruidenkamer gesticht. Drie rantsoenen vleesch op de bonnen 27 R.H.B.S. Sappemeer. FEUILLETON. wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol SAPPEMEER Borgercompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZU1DBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1.20 per jaar. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. Het zal den meesten Uwerbekend zijn, dat de Groninger Gemeenschap sinds de oorlogsdagen zonder ophou- den heeft gewerkt voor de evacuatie van kinderen uit Rotterdam, de stad, die door het oorlogsgeweld wel het zwaarste getroffen was. Men kent hierbij twee wijzen van uitzending 1. de eigelijke kinder-evacuatie, die in den regel drie tôt vier maan- den duurt en 2. de Vacantie-uitzending. Deze be- treft uitsluitend schoolkinderen van 813 jaar, die hun vier weken vacantie op het rustige platteland komen doorbrengen, teneinde eens weer onbelemmerd te kunnen genieten van al wat zij thuis aan rust en vrijheid moeten missen. Meermalen is echter de opmerking gemaakt, dat niet alleen Rotterdam, maar 00k andere steden van ons land hebben te lijden van de nog steeds voortdurende oorlogshandelingen. De Groninger Gemeenschap heeft daarom thans 00k met deze gebieden contact gezocht, waarbij is komen vast te staan, dat ruim 800 kinderen voor uitzending in aanmerking komen. Daar echter voor de uitzending der Rotterdamsche kinderen vrijwel al het beschikbare adressenmateriaal is ge- bruikt, doet het Dagelijksch bestuur der Groninger gemeenschap hierbij nogmaals een dringend beroep op de medewerking der Groninger bevolking, speciaal van het platteland. Het be- treft hier n.l. uitsluitend zoogenaamde Vacantie-kinderen". Het Dage lijksch Bestuur is er zich van bewust, dat het hier geen gering offer vraagt. Het zou echter tôt deze oproep niet zijn overgegaan als het niet ten voile overtuigd was van de groote noodzaak dezer uitzending. Velen dezer kin deren verlaten tegi n den avond de stad en brengen den nacht door in schuren, schuilkelders e.d. Dat dit voor hun gezondheid uiterst nadeelig is*, heeft de schoolartsendienst reeds herhaaldelijk aangetoond. Uitzending van deze kinderen, een korte tijd van rust en ontspanning is dringend ge- wenscht Het Dagelijksch Bestuur hoopt, dat de Groningers, evenals zij dat bij de vorige oproepen hebben gedaan, zullen toonen, dat zij niet alleen begrib heb ben voor den nood hunner minder bedeelde landgenooten, maar dat zij Verhooging der reductie op de vetkaartbonnen. De secretaris-generaal van het département van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van boter- en vetkaarten recht geven op het koopen van de daarachter vermelde'hoeveelheden boter. Bon ,,24" en ,,25" van de boter- kaart 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter pêr bon en bon ,,24" en ,,25" van de vetkaart 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vast- gestelden boterprijs, met ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt ver- leend van 22V2 cent in plaats van 15 cent. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebonnen vermeld. Het is gebleken, dat in sommige gemeenten de verkoop van limonade slechts geschiedt tegen afgifte van distributiebonnen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat limonade niet in distributie is gebracht en dat bij het koopen van limonade derhalve geen distributiebonnen dus 00k geen bonnen voor suiker of jam moeten worden afgegeven. dezen nood 00k metterdaad willen helpen lenigen. De opgave van pleeggezinnen kan geschieden op dezelfde wijze als voor de Rotterdamsche kinderen bij den Burgemeester Uwer Gemeente of bij het plaatselijk Comité aldaar. Voor het Dagelijks Bestuur der Groninger Gemeenschap J. LINTHORST HOMAN, Voorz. H. MOLENDIJK, Secr. J. C. ROOSE, Penn.m. De Secretaris-generaal van het dé partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat de bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op het koopen van koffiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bij her- bevoorrading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voor- loopig géén thee aan consumenten mag worden verkocht. Aan ailes komt eenmaal een eind 00k aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voor raad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprook- jes er met betrekking tôt onze voed- selvoorziening in omloop zijn. In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den directeur-generaal van de voedselvoorziènijng, il*. Louwes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkopp stopgezet zou moeten worden, aangezien aile voor- raden weggevoerd waren. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij den staart te nemen. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder het publiek gedistribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. De persdienst van het N.A.F. meldt In het kader van het Nederlandsch Agrarisch Front werd opgericht de Nederlandsche Kruidenkamer. Deze organisatie, zal er naar streven aile kweekers, zoekers en handelaren in geneeskruiden en aanverwante gewassen te vereenigen, zij heeft tôt doel de teelt en de inzameling van de in het wild voorkomende kruiden te bevorderen om de opbrengst hiervan zooveèl mogelijk in overeenstemming te brengen met de sterk toenemende binnenlandsche behoefte aan kruiden. Met de organisatorische leiding van dit instituut is voorloopig belast de heer A. G. W. L. Coenen te Amster dam. Het tijdelijk correspondentieadres is De Nederlandsche Kruidenkamer, Heerengracht 538, Amsterdam-C. Allen die kruiden kweeken, zoeken of verhandelen worden verzocht zich tôt dit adres te wenden. Het N. v. d. Dag meldt uit Breda. Ta! van Bredanaars hadden Woens- dagmorgen een buitenkansje ten ge- volge van het feit, dat in de Mark en in de singels de visch in letterlijken zin voor het opscheppen lag. Niet bij honderden, doch bij duizenden tegelijk, zwom de voorn, bliek, brasem, snoek en zelfs de paling hait bedwelmd aan de oppervlakte van het water. Snoeken en brasems van twee pond en meer konden gemakkelijk met de hand gegrepen worden, terwijl voorts met schepnetten emmers vol visch uit het water werden gehaald. De oorzaak van deze wonderbare vischvangst is nog niet precies bekend, doch vermoedelijk is door een hevigen plasregen op Dinsdagnamiddag de zuur- stoftoevoer in het Markwater zôo groot geweest, dat de visch het in het water niet houden kon en half bewelmd naar boven is gekomen. Voor de consumptie bleek de visch uitstekend geschikt. In vele gezinnen kon dan 00k gratis visch worden gegeten. De Secretaris-Generaal van het Département van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tôt de distributie van vleesch. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tôt en met Za'terdag 26 Juli a.s. geeft elk der met ,,27 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleesch waren. De met ,,27 vleeschwaren" gemerk te bon geeft gedurende genoemd tijd vak recht op het koopen van één rant soen vleesch of één rantsoen vleesch waren. In totaal worden dus op de met ,,27" genummerde bonnen drie rant soenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijd vak van Vrijdag 18 Juli tôt en met Zaterdag 26 Juli de met ,,26 vleesch waren" gemerkte bon recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. De met ,,26 vleesch" gemerkte bonnen kun nen vernietigd worden. De detaillisten, die de met ,,27 vleesch" gemerkte bonnen in ontvanst nemen dienen deze bonnen op afzon- derlijke opplakvellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt IOO gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt voor de hierna te noemen soorten het daarachter ver- melde aantal grammen gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden en schapenvleesch en gerookte worstsoorten 75 g<"am gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst 100 gram leverartikelen, tongenworst en nier- brood 150 gram bloedworst 150 gram In verband met het voorgaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat aile bonnen van de vleeschkaart dus zoowel de met „vleesch" als met „vleeschwaren" gemerkte bonnen in den vervolge recht geven op het koopen van vleesch ôf vleesch waren. Het koopen in winkels van vleesch en vleeschwaren zal van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag verboden zijn. Geslaagd voor het eindexamen 5 j. c. B. *1. Cazemier, *T. I. Nieboer, *M. H. Sprang, M. W. Alons, en J. G. v. d. Bend te Hoogezand. *J. Kuipers *0. Spaak, *G. J. M. Wortelboer, Th. v. d. Berg, J. G. Groeneveld, R. Vonk en J. L. Wever te Sappemeer, R. Smid te Scharmer en R. Vos te Noordbroek. Afgewezen I. zijn meisjes. 14 Wat moest zij nu zeggen wat bevelen Zij wist het niet en daarom zei ze maar niets en beval 00k niets. En zoo sprong Floris vooruit, de brug over en de laan in met al de honden. De bogrenkinderen bleven staan en lachten het gansche gezel- schap, menschen en honden, zoo ongegeneerd mogelijk uit. „0 kiek es Watte gekke minse De honden hebben allemaol deskes um. Floris lachte zelf 00k. Iedereen keek hen na. De oudere menschen schudden het hoofd. ,,'t Gekke mins van 't kastêl Nou jao Maor 't was toch zunde um die aorige kiender, die nou wel èven gek mosten worden." Zij gingen langs de villa Mignon. In den tuin stond een bekoorlijk jong meisje de honden stormden allen tegelijk tegen het tuinhek op om haar met luid geblaf hun vreugde over dit onverwachte weerzien te betuigen. Het mooie meisje sprak ze vrien- delijk toe. Floris bedelde om een roos en Alex lachte tegen haar met schalksche verstandhouding. Tante Fee keek stijf voor zich. Zij peinsde over het onbegrijpelijke gedrag der honden. Wat beteekende die dolle uitgelaten- heid tegenover een vreemde Zij voelde zich miskend en zoo gegriefd, alsof haar liefste vriend haar zou heb ben verwaarloosd. Tante Fee had echter geen lieven vriend zij had slechts dienaren. En nu deden die dieren z66 Om het eerste vreemde gezicht lieten zij hun oude vriendin in den steek Had zij hen daarvoor gevoed en verzorgd. Tranen slopen stil onder haar grijze voile uit tante Fee weende. „Menschen zijn valsch, verraderlijk en ontrouw. Maar de dieren hangen ons aan met innige liefde en trouw. Zij doen ons nooit pijn en miskennen ons niet," had zij nog pas kort geleden tôt Alex gezegd. En nu deden zij zôo. „Hebt u ze wel 'ns op de proef gesteld Zij komen met niemand in aanraking 'n gemakkelijke manier om trouw te zijn", was Alex antwoord geweest. En nu dit te moeten ondervinden. Tante Fee weende zoo droevig. En terwijl zij weende, rende Floris voor haar uit en sprongen de honden vroolijk om hem heen. O, die honden met hun blauwe halsdoeken, tante's blik volgde hen met teeder verwijt. Zij wandelden al verder en verder.. het was buiten overal zoo mooi. Floris hoorde een koekoek roepen en deed den vogel na. Alex plukte bloe- men en neuriede een vroolijk liedje. Alleen tante Fee was stil. „Tante, zouden wij niet wat uitrusten Er is geen bank „Hier is de ruimste en gemakkelijkste bank, tante," riep Floris en liet zich languit in het heidekruid vallen, want zij waren nu in de heide aangeland. Alex keek aandachtig naar den grond. „Is er geen mierennest vroeg zij voorzichtig. „Hier, lieve tante Een prachtig plaatsje. Er is voor ons allemaal ruimte genoeg Gatoch zitten tante drong Floris aan, toen hij het aarzelen der oude freule bespeurde. „Wat zei je, Alex ging de ondeugd ernstig voort, „mieren? Wel, Alex! Wat heb je toch weinig hart en verstand Wat hinderen jou die mieren, al waren zij met tienduizenden Aile dieren zijn schepselen Gods en even goed als wij Tante Fee ging zwijgend en haastig op het dikke heidekruid zitten. De honden snuflelden rond. Shakes peare maakte voortdurend jacht op denkbeeldige konijnen. „Tante ging Floris onvermoeid voort, „krijgen wij nu 00k eens 'n biefstukie of 'n ander smakelijk stukje vleesch, als wij thuis zijn Ik voel nu al, dat ik er verbazend veel trek in zal hebben. 't Is bij u al zoo lang vastendag Alex keerde 't hoofd snel naar den anderen kant. „Schaam je viel tante Fee met onverklaarbare heftigheid uit. „Waarvoor tante Ik vind er niets schandelijks in trek te hebben in een biefstukje „Je moogt je zuster wel verwijten maken over gebrek aan hart, jij, die zelf zoo harteloos bent, datjelevende schepsels wilt offeren aan je grove, onmenschelijke neiging tôt vleesch- eten." „Pardon, tante, u vergist zich Ik wil geen enkel dier levend eten ik lust zelfs geen lever.de garnaal ze mogen ze gerust eerst allemaal slach- ten. L'ieve hemel, Alex, hè Wat zou '11 kookboek zijn zonder gevogelte en vleeschrecepten Jongens De knaap likte zich de lippen af. Het hart draait me om klaagde tante. Alex, Alex Kijk eens Een vogel, hoog in de lucht." Alex keek waar Floris haar wees. „Gecn mensch heeft het recht een levend schepsel te beschouwen als zijn eigendom, dat hij dooden kan uit lust en vermaak," predikte tante ijverig. „Maar uit nut, tante vroeg Alex. „Er is geen nut in dooden en moor- den, wij hebben er geen recht toe. Het is tegen aile begrippen van zacht- heid en liefde Hij trekt kringen merkte Floris op, in de lucht kijkend, zonder schijnbaar, naar zijn tante te luisteren. „Ja, 't is een roofvogel zei Alex. „Het is laag en wreed een schepsel het leven te benemen om het op te eten. Zijn er geen planten zijn er niet zooveel andere nuttige dingen om ons te voeden en te kleeden Zijn er geen vruchten en „Gelukkige koeien, zij hebben 'n eenvoudig menu gras, spurrie, hooi, lijnkoeken zuchtte Alex. „De vruchten zullen van 't jaar duur zijn," verklaarde Floris practisch. „Als de koeien nu oud zijn en de paarden versleten, wie moet dan voor al die sukkelende dieren zorgen „De natuur de natuur zorgt voor ailes zij doet groeien en bloeien en 00k weer vergaan," onderwees de oude freule volijverig „zij zorgt uit zichzelve voor ailes „Kijk, kijk, Alex schreeuwde Floris plotseling. Alex keek en zag hoe de roofvogel fluitend dreef en toen plotseling neer- schoot om een prooi te verrassen. Floris veegde zich de oogen. ,.U weet niet, hoe zeer mij dat doet, tante Hadden wij nu maar vleugels om even dien roover te volgen dan kon u hem een lesje geven over zachtheid en liefde, want daar heeft hij bepaald weinig gevoel voor." „Had ik nu 'n geweer, dan schoot ik dien moordenaar dood," zei Alex driftig, den opstijgenden vogel na starend. „Foei berispte Floris, volkomen. ernstig en zelfs weemoedig, „is dat nu zachtheid Luister jij dan nooit naar tante Dooden is laag en wreed Je moest dien vogel maar liever over- tuigen gras te eten in plaats van 'n malsch boutje. De natuur helpt zich zelve en zorgt voor ailes en Alex kneep hem in den arm. Tante kuchte en keek onrustig rond. „Wie weet hoeveel dieren wij nu al weer hebben doodgedrukt met onze logge lichamen. Daar zou een talent- vol schrijver, die weinig te doen heeft met andere, gewone dingen des levens, een heel droevig en verheven boek over kunnen schrijven. De levens- roman b.v. van een sentimenteele tor of 'n glimworm. Of de geschiedenis van een pessimistische slak, die door droevige ervaringen een walg van het leven kreeg. 't Is treurig, dat men niet in een bosch kan wandelen „Floris, Floris," zei Alex vermanend. „Dit droge heidekruid wordt door bakkers gebruikt voor den oven, hé, Alex „Ja, Floor „Vroeger was er 'n boertje, dat altijd dit kruid met z'n wagen naar een bakker bracht. Op 'n morgen kwam hij weer, maar hij was dood Het paard wist al zoo lang den weg en bracht zonder besturing z'n dooien baas en z'n vrachtje aan het goede adres. Leep Toen ze het lijk schouw- den en naar de oorzaak van den dood zochten want vragen hîelp niet hij gaf toch geen antwoord bleek het, dat een adder, die zich in de heidestruikèn verstopt had, hem had gebeten." „Zitten hier heusch giftige slangen „Nou, bij dozijnen Alex vloog op. „Sta op, Floris tante, sta toch dadelijk op." „Onzin, ga zitten, Alexje Slangen (Vervolg op pag. 4). haar dikwijls zoo lang en aandachtig I sch,eide he. me^ciL ekln.lde I ÎT® k„g e=me,kt, jongcn," flui.terde zij (Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1