Edele Harten. Weest zuinig Kunstmest Rozebotteljam op de boterham NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer JJet Weest zuinig met Gas en Electriciteit. Bederf van Jam. 71e Jaargang Oplaag 8000 exemplaren No. 30 Drukker-Uitgever T K. KREMER met gas en electriciteit. Dieseltractie en Motor rijtuigen belasting. vraagstuk. le recept. 2e recept. FEUILLETON. Men controleere de voorraden OOST- wordt huis aan huis geiezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZU1DBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1 20 per jaar. CA PPRN/fRF'R vh- T. J. BORGESIUS Zn. rCMDEIV Opgerichl 1870. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Telefoon 213. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. Dat daarom iedereen ailes in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afslui- ting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hôtels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particulière woningen moet het licht tôt het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door Uw radiotoestel af te stellen, indien U toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik, ver- koken, wasschen en baden te beper- ken. Dit kan o.a. worden bereikt door Geen kleine vlammetjes doorloo- pend te laten branden onder keuken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan Uw gasbrander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee ofkoffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk eenmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm wa ter te gebruiken dan strikt noodza- kelijk is. Beperk uw verbruik. Het is een algemeen belang en daarbij ook Uw eigen belang want het bespaart U b^éten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom zoo spoedig mogelijk, Uw meter zelf op te nemen. De Persdienst van den B.B.N. meldt Daar door de oorlogsomstandigheden diesel- en gasolie practisch niet meer verkrijgbaar zijn, werden geslaagde proeven genomen, om in een diesel- motorandere brandstoflen te gebruiken. In de praktijk wordt thans tôt vol- doening van de gebruikers een mengsel aangewend, samengesteld uit 90 95 n/0 benzine en 5 10 °/0 smeer- olie, welk mengsel, zooals bekend, ook in tweetact motoren wordt gebezigd. Nu was in verband hiermede de vraag gerezen, of dieselwagens op deze wijze voortgedreven nog in de termen zouden vallen voor de verhoogde motorrijtui- genbelasting, welke voor dieseltractie, volgens art. 3a van de Motorrijtuigen- belastingwet geheven wordt. Op een door den Bond voor Bedrijfs- autoverkeer in Nederland (B.B.N.)- te dezer zake aan den Secretaris- Generaal van het Département van Financiën gericht verzoekschrift werd. inmiddels bericht ontvangen, dat de toepassing van art. 3a der Motorrij- tuigenbelastingwet en art. II, lid 2, van de Wet van 27 April 1939, achterwege kan blijven ten aanzien van dieselauto's, welke zijn ingericht om te worden voortbewogen op an- dere mechanische wijze, dan door een uitsluitend aan benzine ontleende kracht, zoolang niet blijkt, dat zij anders worden aangedreven dan door een mengsel van benzine en niet meer dan 10% smeerolie. De in verband met vorenstaande eventueel te veel betaalde motorrij- tuigenbelasting kan, indien daartoe een verzoek wordt ingediend, van 1 Augustus a.s. af worden gerestitueerd. Bij een dergelijke teruggave zullen zoo noodig de desbetreffende belasting- kaarten worden ingetrokken en nieuwe belastingkaarten, waarop het vermin- derde belastingbedrag is vermeld, worden afgegeven. Geen Kunstmest, Dan Terpaarde. De leider van de vakgroçpen bij het Ned. Agrarisch Front, de heer Ruiter, schrijft Over de moeilijke kunstmestpositie is al zooveel gesproken en geschreven, dat we die zonder meer kunnen vast- stellen. Daaruit spruit, voor een niet Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft Uit talrijke onderzoekingen is ge- bleken, dat rozebottels zeer rijk zijn aan vitamine C. Reeds in vroegar eeuwen werd rozebottelthee gegeven aan kleine kinderen met tandvleesch- bloedingen, waarna genezing optrad. Er was toen nog geen voldoende zuigelingenzorg en door ondoelmatige voeding ontstond genoemde aandoening als gevolg van een gebrek aan vitamine C. Door ervaring geleid werd door de moeders rozebottelthee als genees- middel gegeven. Wanneer de goede soort rozebottels op de juiste wijze verwerkt wordt tôt jam of thee, blijft het vitaminegehalte nog zqo groot, dat het zeker de moeite waard is de rozebottels op deze wijze te verwerken. In den winter en in het vroege voorjaar loopt het vitamine-C-gehalte van onze voedingsmiddelen, waaronder de aardappel de voornaamste plaats inneemt, terug. Versche en vooral rauwe groenten en vruchten zijn in den winter niet altijd in voldoende mate te krijgen. Het is dus van be lang een natuurlijke bron van vita mine C te benutten en de rozebottels te conserveeren. Deze kunnen dan gebruikt worden, wanneer groenten en vruchten schaarsch zijn. Bovendien is rozebotteljam zeer smakelijk voor de boterham, terwijl een aftreksel van rozebottels een frisschen drank vormt ter vervanging van thee. Eind Augustus, in September en in October zijn de rozebottels voor de verwerking geschikt en is het oogen- blik van den inmaak aangebroken. De rosa rugosa en de rosa hebben bottels met een hoog vitaminegehalte. Ze groeien in tuinen, plantsoenen en duinen. Men doet verstandig deze soorten voor de inmaak te kiezen en ze spoedig na den pluk te verwerken. Het is gewenscht, dat ieder, die de beschikking over deze rozebottels heeft, deze bereidt op de hieronder aange- geven wijze en bewaart tôt in den winter of 't vroege voorjaar. De bottels wasschen en van kelk- blaadjes en steeltjes ontdoen. De bot tels doorsnijden en de pitten met een theejepeltje of aardappelmesje verwij- deren. De vruchten wegen, een gelijke ge- wichtshoeveelheid suiker met zoo wei- nig mogelijk water verhitten tôt ze een draad trekt. De bottels bij de stroop voegen en de massa onder voortdurend roeren nog 10 minuten koken. De jam warm in de uitgekookte potjes overdoen en afsluiten met een laagje gesmolten parafine of met cello phane, dat een paar uur in den bran- dewijn heeft gelegen. Van deze jam is het gehalte aan vitamine C. bepaald. Dit bleek 650 mg pCt. te zijn. Het voordeel is de korte kooktijd van de rozebottels. Een nadeel is de groote hoeveelheid suiker, die men er voor noodig heeft en de zeer harde consistentie (gelijk geconfijte vruchten), die dejamkrijgt. Anderhalve kilogram rozebottels, suiker en bessensap. De bottels schoonmaken, zooals boven aangegeven is. De vruchten wegen en in een wijde pan, waarvan de bodem met een weinig kokend water bedekt is, aan de kook brengen. De vruchtenmassa onder voortdurend roeren inkoken tôt tweederde van het volume. De suiker (3/4 kg. op 1 kg. schoon- gemaakte en van pitten ontdane roze bottels) en wat bessensap toevoegen. De jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer vloeien. De jam heet in de potjes doen, die zorgvuldig gewasschen en metschoon water (liefst gekookt) zijn omgespoeld. De potjes zoo vol mogelijk vullea en atsluiten met een stukje cellophane, dat met een elastiekje of touwtje strak om het potje wordt gespannen. Een schoteltje op het potje plaatsen, het geheel omkeeren en zoo laten afkoelen. 15 Mignon zat in het heerlijke scha- duwhoekje achter in den tuin. Over het sofakleedgebogen, neuriede zij een liedje, terwijl haar vlugge vingertjes de naald ijverig op en neer staken. Hector lag aan haar voeten te slapen. Albert naderde onhoorbaar, zorg vuldig de graslijn houdend. Glim- lachend sloop hij nader en nader Hector opende even de oogen en zag hem komen, maar bleef rustig liggen. Goed volk En het was te warm voor zoo'n ouden hond om te blaffen lekker zoo, in de schaduw aan de voeten van de vrouw. Hector droomde. Ook zijn meesteres droomde, oude, weemoedige droomen, die nog zoo nu en dan in een stil uur tôt haar kwamen. „Mignon fluisterde het opeens. Zij keek verschrikt op, er was niemand. „Mignon klonk de stem weer, heel zacht. Weer zag zij rond ha, daar achter de jasmijnstruiken bewoog zich iets. Albert, natuurlijk. Zij was niet recht op haar gemak en wist toch niet waarom. Albert was soms zoo vreemd, de laatste dagen. Hij was wel altijd een hartelijke broeder voor haar ge- weest, vol oplettendheid en belang- stelling, wel had hij haar steeds verrast met allerlei attenties, maar nu, nu had zij somswijlen een gewaarwording alsof hij overdreef. Zij begreep 't niet recht en gaf er zich nog maar weinig rekenschap van, maar het leek haar vreemd. Hij kon haar dikwijls zoo lang en aandachtig aanzien, dat zij er verlegen van werd. En nu was hij daar weer Lachend kwam hij uit de struiken te voorschijn en leunde tegen een lindestam. „Ik wou je eerst doen schrikken, Mignon, maar ik had er toch per slot van rekening geen moed toe." „Zoo Hoe zachtmoedig, beste broertje Mignon zag hoe Albert de wenk- brauwen fronste en toen hij haar plotseling lang en doordringend aan- zag, liet zij van verlegenheid de naald vallen. „0 zei ze verschrikt en bukte zich om ze weer op te rapen. Maar Albert voorkwam haar reeds onhandig zocht hij 't kleine blinkende voorwerp tusschen het kiezel en keek niet op. „Zeg, Mignon begon hij aar- zelend. „Wel „Waarom noem je mij toch altijd broertje „Beleedigt dat verkleinwoordje je waardigheid Dan zal ik voortaan deftig het onverminkte broeder ge bruiken." Albert zocht nog aandachtiger naar de gevallen naald. „Ik ben immers je broer niet, Mignon, wij zijn zelfs geen familie van elkaar." „Albert zei het meisje met beven- de stem en toen hij verwonderd zich oprichtte, blikte hij in een bedroefd, doodsbleek gezichtje. „Wat scheelt er aan, Mignon ik ik wilde stotterde de schilder, verward en ontsteld over deze plotselinge verandering. „Dat weet ik immers wel Waarom herinner je mij daar opeens aan Ik zal het immers niet vergeten. En ik ik kan het toch ook niet helpen schreide het meisje zacht en snelde weg, naar huis. „Mignon riep hij haar angstig en smeekend na, maar zij wendde het hoofdje niet naar hem om. „Het was ailes zoo mooi en nu hoorde hij haar nog klagend zeggen en toen verdween zij. Hij bleef verbaasd staan, doch voor hij tôt zichzelve was gekomen, stormde Alex den tuin in en vertelde hem, naar adem hijgend, het avontuur op de heide. Nu moest hij toch lachen. „Wat moeten wij beginnen, m'neer Ter Meer? Weet u raad vroegde freule eindelijk. „Of ik pochte hij. „Ik ga met u mee en dan draag ik haar hier heen „U Heel alleen Het is zoo ver „Kom maar mee, freule. Wij zullen samen flink overleggen Zij gingen het huis binnen. „Migno'n riep de schilder luide. Ailes bleef stil het meisje was nergens te zien. Nu zocht de schilder zijn moeder en mevrouw Ter Meer luisterde aandachtig naar het verhaal van het ongeval. „Loop vlug met de freule mee ik stuur je een paar mannen met een gemakkelijken rieten stoel na," zei ze en freule Alex ging haastig met den schilder op weg. Zij vertelde hem ailes uitvoerig en haar vroolijke beschrijving deed hem de kleine scène met Mignon vergeten. Soms schaterde hij 't uit van prêt over de kluchtige brutaliteit van jonker Floris. ,,'n Aardige jongen, die kleine broer van u, freule Alex. Dat is een jongen waar wat in zit ik mag hem bijzon- der gaarne. En hij is bij al zijn on- beschaamdheden nog zoo'n echt kind," zei hij glimlachend. „0 ja, onze Floris is nog een on- bedorven ventje Toen zij de freule en haar jeugdigen verpleger bereikten, werd de jolige bij de pakken neerzittenden boer, voort, dat hij andere wegen dient te zoeken, om zijn planten het noodige voedsel te verschaffen. Dit dient 66k te geschieden, wan neer dit pogen verre van eenvoudig is. We kunnen daarbij denken aan het beter uitnutten van grootstedelijken afval. Is het niet een voorbeeld van libérale verkwisting, dat groote steden als Amsterdam en Rotterdam hun waardevolle faecaliën zonder meer naar de zee afvoeren Wat zou er niet een geweldige oppervlakte cul- tuurgrond bemest kunnen worden met deze hoogwaardige meststoflen, als men een behoorlijk systeem had ont- worpen en doorgevoerd om ze te be nutten Naast de mogelijkheid in de toe- komst dit afval te gebruiken en om andere bronnen aan te boren, komt evenwel een mogelijkheid naar voren, die niet nieuw is maar wèl zeer waar- devol voor de betreftende gebieden en bovendien heel gemakkelijk in de practijk toe te passen. Voordat de kunstmest zoo grooten opgang maakte, paste men in Groningen enFriesland vooral een bemestingsmethode toe, die zeer goede resultaten opleverde, vooral op daarvoor geëigende gronden. Men groef de bestaande terpen en wierden af en benutte de in deze aarde voorkomende geweldige voor- raad aan voedende stof tôt bemesting voor het land. Het is bekend, dat een goede terp, als die voor een belang- rijk deel is opgebouwd uit afval en mest, zooveel plantenvoedsel bevat, dat het land erop reageert, dat het een aard heeft. De mogelijkheid, om tijdelijk weer in grootere mate terpaarde te benut ten, is op het oogenblik nog aanwezig. Er zijn nog enkele terpen in ex- ploitatie. Er zijn ook nog onaange- sneden terpen, al is de ligging daar- van vaak minder gunstig dan van de reeds afgegravenen en komt daardoor de exploitatie iets duurder uit. Er is verder nog een andere moge lijkheid om, vooral lichte landerijen, met vruchtbare kleiaarde te bemesten, zonder dat men daarvoor uitsluitend aan terpaarde denkt. Het is bekend dat de grond in beste kleistreken in 't Noorden, ook zonder van een terp afkomstig te zijn, een goede bemes- tende en zodeverbeterende werking op grasland vertoont, zoodat men deze aarde kan benutten. In bepaalde ge vallen is het daarbij mogelijk den bovengrond van geschikt land voor een deel weg te graven, zoodat nog voldoende bouwvoor overblijft. In andere gevallen leveren vervallen dijken van polders, e.d. goeden grond op. Ten slotte komt er, b.v. bij het Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Den laatsten tijd is er veel jam ver- kocht in kistjes, tonnetjes, glazen potten zonder binnen-deksel, potten die gesloten zijn met een cartonnen dek- sel of gedeeltelijk cartonnen deksel. Ook worden cartonnen bekers met jam in den handel gebracht. Verschillende winkeliers verkoopen de jam onver- pakt en wegen haar voor de klanten af. Daar de onverpakte jam gerégeld met de lucht in aanraking komt, zal er vrij spoedig bederf op kunnen tre- den. De verpakte jam is eenige maan- den houdbaar, doch op den duur zal, vooral wanneer de jam op eenigszins vochtige plaatsen bewaard wordt schim- melvorming niet uitblijven. Degenen, die in verband met de huidige omstandigheden eenigen voor- raad jam hebben opgedaan, die aldus verpakt is of die een verpakking heeft, welke niet gestereliseerd is, doen vef- standig deze jam niet langer dan eenige maanden te bewaren, en ze geregeld te controleeren. Alleen als de jam in potten met binnendeksel, gummiring en schroef- deksel of in weckglazen gesteriliseerd wordt, is deze jam langer houdbaar. Bij de bereiding van eigengemaakte jam wordt pectine, dikwijls zuivere pectine als opecta, penjel of een der gelijke pectine-houdende stof gebruikt. Het voordeel hiervan is, dat door het toevoegen van pectine de kook tijd van de jam belangrijk korter wordt, waardoor men een zuiveren vruchten- smaak houdt, brandstof bespaart, weinig verliest bij het inkoken en bij de bereiding vaste voorschriften kan opvolgen. Toch kan deze bereidingswijze niet onverdeeld worden aanbevolen. Ook deze jam loopt gevaar na eenigen tijd te beschimmelen. graven van kanalen, hier en daar geschikte grond vrij, die in deze tijden niet mag worden gebruikt als opvul- grond, maar die via beaarding voor de voedselproductie dient te worden gestemd, als hij daarvoor tenminste beschikt is. We vragen dus aandacht voor be aarding met terpaarde, en goeden anderen kleigrond. Wij wijzen verder op het benutten van waddenslik. De belangrijkheid van een en ander doet ons een beroep doen op de boeren, die van deze mogelijkheden kunnen gebruiken om hen uit te nutten. Verder roepen wij de houders van terpen en geschikte andere gronden op om deze te bewerken, waarbij eigen voordeel ook zeer zeker kan worden gediend. Onze oproep geldt de „modderschip- pers", die op deze manier geregeld en loonend werk kunnen vinden en niet in de laatste plaats de autoriteiten om hen te vragen in deze moeilijke tijden ailes in het werk te stellen om te bevorderen, dat deze bron van planten voedsel verder wordt aangeboord en benut. schilder door freule Alex voorgesteld. Freule Fee was stil en pijnlijk en liet zich gedwee huiswaarts dragen. Zelfs liet zij het later stilzwijgend toe, dat men haar in den ruimen rieten stoel zette en haar zoo transporteerde. „Wat nu vroeg zij eindelijk on- rustig, toen de stoel voor de villa van den dokter werd neergezet. „Bravo riep de geneesheer op het zelfde oogenblik de stoep afkomend, dat hebben jullie netjes er atgebracht, kinderen „Ik wil naar huis," stamelde de oude freule, weinig op haar gemak. „Bedaard blijven, lieve freule U weet, dat ik tegenover mijn patiënten nooit afstand doe van mijn recht op het laatste woord. Albert, jou groote, sterke kerel, draag de freule naar de logeerkamer." „Och neen, och neen protesteerde de freule zenuwachtig. Maar Albert was niet te vermurwen en toen de dokter weer beneden kwam verklaarde hij lachend „De oude dame heeft een voet verstuikt en is voor de eerste weken onze gevangene." „Hoera!" spotte Albert. Floris lachte schaterend, hij vond dit geheele avontuur onbetaalbaar. Alex werd er verlegen van. „Stel je maar gerust, freule Alex, uw geëerde tante komt hier niet van- daan v66r zij geheel genezen is d.w.z. zij komt hier niet weg voor wij haar geleerd hebben, dat een mensch geen dier en een dier geen mensch is." Alex keek den dokterdankbaar aan. Een poos later vroeg het meisje naar Mignon. Albert herinnerde zich dadelijk weer het vreemde gedrag van zijn lief pleegzusje en sprak er ongemerkt zijn moeder over. Mevrouw Ter Meer keek haar zoon blij in de oogen. „Ik heb 't al lang gemerkt, jongen," fluisterde zij hem in het oor. Zijn gezicht straalde van verrukking, „Mama, lieve, beste marna, zou u er niets tegen hebben Zij is een engel, jongen. Papa en ik wenschen niets liever. Alleen zegt pa hier glimlachte mevrouw schalks en zag haar grooten, knappen jongen met welgevallen aan dat zij veel te mooi en te zacht is voor zoo'n langen, vervelende, luien vertknoeier als jij ben t. „Zeer dankbaar voor dat welwillend vaderlijk oordeel. Maar, maatje, wat denkt u van haar houding Waarom deed zij zoo vreemd ,,0 raadsel van een meisjeshart," plaagde de moeder. „Maatje, neen, lach nu eens niet. Zou ik wel kans hebben Zou zij mij willen hebben „Gekke jongen! Wie zou jou niet willen „Ja dat is moederlijke hoOgmoed. Maar ach, ma, zij is zoo mooi, zoo buitengewoon mooi een sprookjeskind en ik ik ben maar zoo'n wanhopig-gewone, alledaagsch» leelijke kerel." „Ga asjeblieft gauw heen, Voor zulken nonsens is mijn tijd veel te kostbaar." Mevrouw ging lachend weg. Alex en Floris gingen naar het slot terug om een en ander voor hun tante in orde te brengen. Mignon had zich niet laten zien. Zij zat eenzaam op haar kamer en had haar oogen rood geschreid. Waar om wist zij eigenlijk zelf niet recht. Maar toen Albert gezegd had Waarom noem je mij toch altijd broertje Wij zijn niet eens familie van elkaar toen had Mignon eensklaps zichzelve teruggezien in den tuin van het oude doktershuis met Albert en Hector toen had zij hem (Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1