Wegens vacantie verschijnt dit blad a.s. Zaterdag 9 Augustus NIET. Wees zuinig Edele met gas en electriciteit. H ARTEN. Distributie van schoenen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Verboden actie geconstateerd. Smokkelhandel 71e Jaargang ZATËRDAG 2 Augustus 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. 31 Drukker-Uitgever T. K. KREMER SAPPEMEER vh'T" JbPBÉ?richfiS8roS Zn' Telefoon 213. 4? 4+ 4* 4? 4? 4* w -»!»• A TTTTTTTTT rP T 1?VI TTT rr Strenge maatregelen te vvachten. Gas. Contrôleur" kwam koper nakijken. Oplichter liet overtreders boete betalen. FEUILLETON. In beperkte mate bonnen in Augustus. in Oostelijk Groningen. Maximumprijzen voor zoetwatervisch. OOST-GOORECHT wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZUIDBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1.20 per jaar. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties v66r Vrijdagmiddag 12 uur. tXstXa cXj tX» «_Xj tXj tX) cXj cTj>cXjtXjeXKX;eXjeX5e^sX-eX)tX> Eenige dagen geleden is er reeds op gewezen, dat de strengere rantsoe- neering van electriciteit en gas, welke op i Juli j.l. is ingegaan, nog onvol- doende besparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan aile verbruikers, met uitzondering van enkele bijzondere bedrijven, voorge- schreven het verbruik van electriciteit en gas per 2-maandeIijksche période tôt 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige période van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toege- staan, waaromtrent het volgende medegedeeld kan worden Electriciteit. Voor vorlichting en andere huis- houdelijke doeleinden dan koken enz. zijn de volgende minima gesteld a. voor hen, bij wie de meterop- neming plaats gehad heeft tusschen 15 Juni en 15 Juli resp. 18, 36 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaan- delijksche période van dit jaar; b. voor hen, bij wie de meterop- neming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp. 24, 46 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e twee- maandelijksche période van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bepaald op 150 kwh per tweemaandelijksche période. Het minimum, dat voor het gas- verbruik is toegestaan, is 60 m3 per tweemaandelijksche période. Een ieder is dus gehouden om zijn verbruik met 25 pCt. te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men het toegestane minimumverbruik aanhou- den. Bij overschrijding van dcze voor- schritten kan een boete opgelegd wor den ten bedrage van 50 tôt 300 pCt. van het te hooge verbruik en kan alsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name genoemde uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voed- selvoorziening werken) is 00k ieder bedrijf verplicht tôt een beperking van 25 pCt. Aangezien een regelmatige voor- ziening met gas en electriciteit alleen gewaarborgd zal zijn, wanneer door samenwerking van aile verbruikers de noodzakelijke besparing wordt verkre- gen, zal in de naaste toekomst zeer streng worden opgetreden tegen over schrijding van de verbruikshoeveel- heden, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rantsoenen behoeft niet meer per 2-maandelijksche période geconstateerd te worden, doch overschrijding in een bepaald gedeelte dezer période van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de betrok- kene voor de geheele période recht heeft, is eveneens ten strengste ver- boden. Dit gedeelte der période zal echter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdeeling van het rantsoen over de geheele période niet toelaat, kan een uitzon dering gemaakt worden. In aile plaatsen des lands zullen in verband hiermede tusschentijdsche meteropnemingen plaats hebben en indien bij bepaalde verbruikers over- treding wordt geconstateerd, zal tôt het nemen van maatregelen, als onmiddellijke afsluiting van den toe voer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voorziening Jmet electriciteit en gas zou moeten worden stopgezet. Een dergelijk gebrek aan gemeenschapszin zal met de daarmede in overeenstem- ming zijnde gestrengheid worden be- handeld, De commissaris-geperaal voor de Openbare Veiligheid deelt mede Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zondag) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden padvindersvereenigingen in strijd met de voorschriften haar onwet- tige actie voortzetten. Deze Duitsche politie-afdeelingen hebben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werdook een kamp bij Putten gevonden en ontbonden. De deelnemers aan dit kamp verzetten zich niet alleen op onbeschaamde wijze tegen de aanwij- zingen van de politiepatrouilles, doch beleedigden 00k de Duitsche politie- beambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wapens ge- bruik moesten maken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid zie ik mij genood- zaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stellen, aangezien zij de volledige verantwoordelijkheid voor dergelijke gebeurtenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere padvindersvereenigingen ont bonden zijn en dat het ten strengste verboden is nôg voor deze vereeni- gingen of bon den werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoordelijkheid ten voile op de ouders valt, vestig ik er de aandacht op, dat de Duitsche veiligheidspolitie bevel gekregen heeft bij dergelijke gevallen in de toekomst de ouders via de veiligheidspolitie ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoover zij leer- lingen zijn aan middelbare ofhoogere scholen, van elk onderwijs aaia Neder- landsche leerinstellingen worden uitge- sloten." De gemeentepolitie te Leeuwardera- deel deed deze dagen een goede vangst door de arrestatie van de 35-jarige J. M. wonende te Huizem. M. had zich uitgevendê voor rijks- controleur bij verschillende ingezetenen van dorpen in Noordwest-Friesland aangediend. Volgens hem moest hij constateeren of eventueel voor inle- vering in aanmerking komende kope- ren voorwerpen in huis waren. De man die zeer brutaal optrad verklaarde twee personen schuldig aan overtreding, waarna de boete voor hen op bedragen varieerende tusschen f 10.en f 30. werd vastgesteld. M. bood eqjtter aan, genoegen te nemen met een geringer bedrag, indien de overtreders over de transactie zwegen. Zo heeft hij twee personen weten te bewegen hem een bedrag te geven. De personen die later argwaan kregen, deden bij de politie van Barradeel aangifte alsmede volledige opgave van het signalement. Het per politie-radio-omroep ver- spreide signalement deed de politie te Leeuyvarderadeel de aandacht op M. vestigen, waarna zijn arrestatie volgde. Spoedig bekende hij schuldig te zijn. M. zal ter beschikking van de Of ficier van Justifie te Leeuwarden ge steld worden. Van politie zijde wijst men er nog eens op, dat het publick bij eventueel bezoek van opsporingsambtenaren naar hun legitimatie moet vragen. Op deze wijze kan men zich vrijwaren voor oplichterstrucc. 16 Maar zij zat daar alleen moest zij niets doen of zeggen zij genoot toch gastvrijheid Bah, had zij daarom gevraagd Rekenden zij mis- schien op een kostbaar geschenk? Neen, dat toch niet de Ter Meer's waren rijk. Mevrouw bekeek de fraaie geschen- ken en dankte de gevers, 00k Alex en Floris, die voor hun zakgeld toch nog een aardige verrassing hadden weten te koopen. Tante Fee voelde zich onbehaaglijk, bepaald onbehaaglijk. Niemand lette op haar, maar juist daardoor voelde Fee zich tentoongesteld. Och, was zij toch maar in het slot. Nu keerde de gastvrouw zich tôt haar met een vriendelijk glimlachje. „Goeden morgen, freule Hoe gaat het hebt u een goeden nacht gehad „Slecht, heel slecht, mevrouw bromde Fee, woedend op zichzelve op de gastvrouw op den verjaardag op dien grooten blonden man, die daar zoo geniepig stond te lachen. „Dat spijt mij oprecht," verzekerde mevrouw deelnemend en zette zich naast haar. Fee wenschte zich mijlen ver van daar. Zij spande haar vermoeid hoofd in om zich een behoorlijken geluk- wensch te herinneren het was 00k al z6o lang geleden sinds zij een „men- schelijken verjaardag" had helpen vieren. „Ik hoop, dat eeri goed ontbijt u wat op zal knappen. Albert, duw jij den stoel van de freule even naar de eetkamer, wil je „Laat Floris dat doen", verzocht Fee haastig. Zij stelde sedert eenige dagen een groot vertrouwen in Floris, hoe hij haar 00k sarde en plaagde. De knaap kwam bereidwillig nader. De overigen gingen hem voor. „Floris," fluisterde tante, „ik moet toch 00k iets zeggen, nietwaar „Ik hoop van wel, tante om ons fatsoen, weet u U hebt daar toch al zoo'n leelijken flater gemaakt. Open- hartig gesproken, tante, ik zou'u niet gaarne te logeeren hebben en 't aller- minst op mijn verjaardag Tante slikte de pil schuldbewust, zij voelde zich plotseling wel helderder van gedachte. „Wat zou ik zeggen, Floris „Lieve gastvrouw dat komt er goed bij te pas, dunkt me. Ik zal u wel soutfleeren, vooruit maar." Hij duwde den rolstoel vlug voort en schoof hem tôt v66r mevrouw Ter Meer. „ZuIlen we maar met de voordracht beginnen, tante vroeg hij ongege- neerd. De arme oude freule werd purper- rood. „Lieve gastvrouw begon Floris halfluid. Tante nam een heldhaftig besluit zich aan de armleuningen van haar stoel klemmend, het bovenlijf wat voorover, keerde zij zich naar de jarige. „Lieve gastvrouw", begon zij hape- rend, „ik voel mij verplicht u op uw verjaardag een paar woorden te zeggen „Niet op uw gewone beleefde manier, alsjeblieft, tante, anders vallen wij flauw," fluisterde Floris verstaanbaar. „Ik het valt mij heel moeilijk steunde freule Fee, doodsbenauwd van hulpeloosheid. „Daar twijfelt niemand aan. Vooruit maar, tante," bemoedigde Floris weer. Maar freule Fee raakte in de war er kwam iets vochtigs in haar oogen en haar hand uitstekend, zei ze op ongewoon zachtmoedigen toon „Ik hoop, dat u nog lang en gelukkig moogt leven x Mevrouw drukte hartelijk de toege- stoken hand. „Met uw man en uw kinderen," voleindigde Fee den eersten geluk- wensch, dien zij sinds lange, lange jaren uitsprak. „H<Jera riep Albert overmoedig en Floris liet zich 00k niet onbetuigd. „Ziet u wel, dat het niets moeilijk is, als men eerst maar aan menschelijk gezelschap gewend is. Dat was bepaald de mooiste speech, welke ik in mijn leven hoorde, tante." Maar tante verzonk 11a deze hevige emotie in diepe gedachten en hard- nekkig zwijgen. De anderen vierden feest lachten, schertsten en plaagden en freule Fee zat eenzaam in haar rolstoel. 's Mid- dags echter zette Mignon zich aan de piano met haar mandoline, Albert speelde, zij zong en tokkelde de snaren van haar geliefkoosde instrument. Het waren haar oude wijsjes en in haar mijmerende blik rees heel de herinnering van haar kinderleven. Freule Fee luisterde naar den zeld- zaam boeienden zang en staarde in 't mooie', uitdrukkingsvolle meisjesge- zicht. Ook voor haar blik rezen herinneringen aan een meisjesjeugd een droevige jeugd vol bitter ijverzucht en treurige ervaringen. Albert luisterde in verrukking naar de liefelijke stem zijner Mignon. De dokter en zijn vrouw zaten hand in hand, vol aandacht en ontroering. Plotseling knikten zij elkander toe met een glimlach van verstandhouding zij hadden slechts één gedachte en één wensch. Na afloop der muziek trok de freule De secretaris-generaal van het département van Ilandel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend Gedurende de maand Augustus zullen er wederom in beperkte mate schoenenbonnen beschikbaar worden gesteld. Degenen, die volgens reeds eerder gepubliceerde richtlijnen voor een schoenenbon in aanmerking komen kunnen voor 10 Augustus a.s. schrif- telijk aan den plaatselijken distributie- dienst om toezending van een aan- vraagformulier verzoeken. Dit formu- lier dient eveneens voor 10 Augustus weer bij den distributiedienst te zijn ingeleverd. Formulieren, die na 10 Augustus worden ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat degenen, die een af- wijzend antwoord op hun aanvraag hebben ontvangen, niet direct bij de volgende gelegenheid deze aanvraag dienen te herhalen, daar dan toch ook de volgende maal afwijzend zal worden beschikt. Een en ander bezorgt den distributiediensten slechts noodeloos werk en werpt geen resultaat af. De officier van Justifie te Gronin gen mr. W. H. Overbosch sprak in zijn requisitoir tegen den stations- restaurateur J. P. B. uit Winschoten de volgende woorden „Als Neder- lander schaam ik mij deze verdachte. die zich volkomen buiten de volks- gemeenschap heeft geplaatst, landge- noot te moeten noemen." De restaurateur had zich dezer dagen voor den Economischen Rechter mr. J. G. A. Kattenbusch te verant- woorden, wegens het keopen van koffie, thee, zeep en kaas buiten de distributie om. Deze zaak werd door de Officier de ernstigste genoemd, welke tôt dusver door den Economischen Rechter te Groningen is behandeld. De verdachte, welke voor het 00g der wereld een rustig en correct burger is, bleek, zooals het onderzoek is komen vast te staan in de restauratie het centrum te hebben van de smokkel handel in Oostelijk Groningen. De Officier achtte het, vooral in verband met de grOote hoeveelheid levens- middelen e.d. onwaarschijnlijk dat verdachte, zooals hij het thans voor- stelde, slechts uit pure vriendschap anderen ter wille wilde zijn. Dat verdachte trachtte, bij haar onderzoek de Nederlandsche politie te intimîdee- ren, door zich achter Duitsche instan- ties te verschuilen, achtte de Officier al zeer laakbaar. Een jaar gevangenisstraf met ver- beurdverklaring der in beslag genomen goederen luidde tenslotte de eisch. Verdachtes raadsman, mr. Velthuis, die meende dat de Officier zich in deze zaak te veel door zijn gevoel liet meeslepen, drong op clementie aan. Mr. Kattenbusch veroordeelde ver dachte overeenkomstig de eisch tôt een jaar gevangenisstraf. Noch verschillende andere smokkel- zaken in het GroningschDuitsche grensgebied kreeg de Economische Rechter te behandelen, waarvan eenige eveneens zwaar werden gestraft. Hierbij wees de Officier van Justifie in zijn requisitoir erop, dat evenals in den vorigen oorlog deze handel alom weer opbloeide. Het is noodzakelijk met grote kracht en strengheid hiertegen op te treden. Tegen de schoenmaker B. van D. uit Beerta werd wegens het herhaal- delijk van niet alleen schoenen, maar ook koftie en thee buiten de distributie om in en verkoopen, negen maanden geëischt. Tegen de arbeider F. T. uit Boer- tange, die van winkeliers in zijn dorp koffïe en thee heeft gekocht, zonder afgifte van bonnen en tegen veel te hooge prijs, en tegen de winkelier H. S. uit Jipsinghuizen, die zeep, koffie en thee buiten de distributie om verkocht en welke volgens de Officier beschouwt moet worden als de belang- rijke, eerste schakel in een uitgebreiden ketting en smokkelhandel in het grens gebied, werd een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. De verdachten werden door den Economischen Rechter mr. Katten busch, aile overeenkomstig de eisch veroordeeld, telkenmale met verbeurd- verklaring van in beslag genomen goederen. De groote belangstelling, die er voor zoetwatervisch bestaat, maakte het eenige maanden geleden maximum prijzen en het verhandelen in een besluit te regelen. In een nieuwe be schikking, die in de Staatscourarït van heden is gepubliceerd, zijn, zooals de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, de voorschriften nader uitgewerkt en verschillende maximumprijzen gewij- zigd. Vooral voor visschers, hande- laren en rookers zijn er vele belang- rijke bepalingen in opgenomen. De maximumprijzen gelden per kg. met dien verstande, dat de win kelier de visch niet schoongemaakt weegt. Hij is echter verplicht, volgens normaal handelsgebruik, de visch zon der prijsverhooging schoon te maken. De winkelier mag voor het thuis- bezorgen van visch een extra-bedrag in rekening brengen. Dit bedrag mag per bezorging van hoeveelheden tôt een gewicht van twee kg. 5 cents bedragen. Voor hoeveelheden van twee tôt vijf kg. mag hij 10 cents bezorg- I0011 in rekening brengen. Voor hoe veelheden grooter dan 5 kg. mag het bezorgloon hoogstens 20 cents be dragen. haar nichtje ter zijde, stopte haar een sleuteltje in de hand en gaf haar heel zacht eenige inlichtingen. Alex verdween ongemerkt en keerde eerst na een uur terug. 's Avonds heerschte er een buiten- gewoon vroolijke stemming. Freule Fee stribbelde wel tegen, maar toch stond er een glas schuimende Cham pagne voor haar en na eenige teugen kreeg zij plotseling moed genoeg om 't plan, waarover zij den ganschen middag gepeinsd had, uit te voeren. In een keurig étui lag een ongezette brillant, die prachtig uitkwam op het donker satijn. Mevrouw Ter Meer keek verwon- derd op de oude, bleeke hand, die haar het étui aanbood. Floris werd bij deze daad rood van verrassing en genoegen. De wijn was hem naar het hoofd gestegen en dit maakte hem dol vermetel. „Bravo, tante riep hij zegevierend uit; toen greep hij Alberts arm, sprak met jij en jou, alsof hij de intiemste vriend van den sçhilder was en ver- telde hem allerlei manoevte-grappen van zijn broer den luitenant. En om zijn tante te plagen hemelde hij zijn broer zoo op, dat de luitenant woedend geworden zou zijn, als hij 't gehoord had. Vooral gaf hij zeer over- dreven beschrijvingen van zijn aristo- cratische vooroordeelen. Alex wierp er nu en dan een woordje tusschen om weer te vergoederi wat de bengel misdreef. „Wees toch stil, vlegeltje Je maakt van onzen luitenant een caricatuur „Caricatuur Floris voelde zich be paald beleedigd. „Caricatuur Onzin Onze Kuno is '11 kranige vent alleen maar wat te veel aristocraat. Ha, ha, weet je nog, Alexje „Och, wees nu toch stil, Floris „Een burgerlijk meisje, daar trok hij zijn hoogadellijken neus voor op.... ha, ha, ha!" lachte het dwaze jonker- tje, in een droom van genot en herin nering verloren. Mignon keek hem met verbaasde oogen aan zij maakte zich een voor- stelling van den veelbesproken huza- renotficier en deze voorstelling was niet schitterend. Floris was ook zoo zot geweest. „Stel je voor, Alexje, dat Kuno 'ns onverwachts in onze muizenval daar- ginds kwam binnenstappen en over al dat gedierte struikelde." Hij wees met een lichte hoofdbeweging in de richting van het slot. Tante Fee draaide ongedurig op haar stoel. „Hij joeg ongetwijfeld aile honden en kattew in één hok en gaf de mar- motten aan de vogels tôt voedsel," spotte Floris. Tante begon van schrik bij deze hartelooze voorstelling te hoesten. „Weet u, mevrouw," ging het jon- kertje voort, zich tôt de gastvrouw wendend, „hoe tante Feek Fée, die beste tante van mij, vroeger verjaar- dagen vierde Mevrouw Ter Meer wenkte glim- lachend, dat hij zich stil moest houden, maar het hielp niets. Floris had nu eenmaal spraakwater gehad. Hij gaf een komische beschrij- ving van een plechtigen hondenver- jaardag en illustreerde deze met de be- spottelijkste sprongen en gebaren. Zij lachten allen, behalve tante Fee. „Is er binnenkort niet een van uw lievelingen jarig, tante Dan komen wij allen op het feest met Frankforter knakworstjes. Onze Kuno slacht er misschien wel één van zijn oude knol- len voor. Ja, tante, daar heb ik een idee U Jioudt zooveel van dieren en doet zelfs de honden dasjes om voor den tocht (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1