Edele Maatregelen in de Grensgebieden H ARTEN. 1NIEUWS- en ADVERTENTIEliLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Het Handelsavondonderwijs en de opleiding voor het Middenstandsdiploma 71e Jaargang ZATERDAG 23 Augustus 194] Oplaag 8000 exemplaren No. 33 Drukker-Uitgever T. K. KREMER SAPPEMEER v'h- T' Jo2ï Zn" Telefoon 213. Frauduleus banden vervaardigd. VROUW VERGIFT1GD Hij won vijfhonderd gulden. Weest zuinig met Gas en Electriciteit FEUILLETON. 00ST-G00RECHT wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZUIDBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1.20 per jaar. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. Tegen de smokkelarij. Om te voorkomen dat, nadat veel tijd, moeite en kosten aan onze bodem- opbrengst zijn besteed, een min ofmcer belangrijk deel dezer voor ons volk noodige productie clandestien over onze grenzen zou worden gebracht, heeft de overheid den desbetreffenden boeren met betrekking tôt het dorschen van graan, peulvruchten en tôt de aflevering er van aan de provinciale inkoop- centrales voor akkerbouwproducten („P.I.C.A.") bepaalde verplichtingen opgelegd. Dit geldt dus voor de grens gebieden. De getroflen maatregelen hebben ten doel ten eerste, het dorschen te be- spoedigen ten tweede, het toezicht op het dorschen te verscherpen en ten derde, de telers te verplichten hun graan eij peulvruchten aanstonds nadat die zijn gedorscht ter beschikking van de Pica in hun gewest te stellen. Wat het dorschen betreft, verdient vermelding, dat de opbrengst van de kleine bedrijven aan graan en peul vruchten aanstonds in haar geheel zal worden gedorscht. Op deze manier worden deze boerderijen zoo spoedig mogelijk „leeggedorscht". Den oogst van de grootere bedrijven zal men dorschen volgens een bepaald systeem, waarbij de Pica vaststelt, hoevele malen een dorschmachine naar elke boerderij mas worden vervoerd om daar telkens een deel van den oogst te bewerken. Opdat men de productie gedurende het dorschen genoegzaam scherp zal kunnen controleeren zal de Pica dus aan het dorschen de leiding geven. De teler kan bovendien worden verplicht zijn graan en peulvruchten, wanneer die van het land zijn gehaald, te deponeeren op bepaalde zetplaatsen, welke de Pica aan wijst. Deze maatregel, welke vooral voor de kleine bedrijven van belang kan zijn, dient om naast een bespoediging van de dorschcam- pagne, tevens een zoo economisch mogelijk gebruik van de dorschcapaciteit te bewerkstelligen. Voorts zal de teler niet steeds geheel vrij kunnen worden gelaten in de keuze van een loondorscher (d.i. een dorscher, die tegen loon voor anderen dorscht). Wat de bespoediging van het dor schen aangaat, dit zal vooreerst ten goede komen aan het streven der over heid om voor i December a.s. twee- derden van den oogst door de telers te doen aanbieden bij de Pica's. Spe- ciaal in de grensstreken is het versnel- de dorschen een uitstekend middel om smokkelen te voorkomen. Den smokkelaars zal voor hun euveldaden als het ware geen tijd wor den gelaten. Zoo heeft bijvoorbeeld één der Pica's een regeling getroffen, volgens welke de boerderijen, naar gelang van hun grootte, voor een be- paalden datum met dorschen gereed moeten zijn. Bedrijven tôt een opper- vlakte van een hectare moeten hun graan en peulvruchten voor 15 Sep- tember, bedrijven van één tôt drie hectaren voor 15 October en bedrijven van drie tôt vijf hectaren voor 1 Dec. aanstaande hebben gedorscht. De Centrale Crisis-contrôledienst heeit een goede vangst gedaan door de opsporing van een clandestiene bandenfabriek in Amsterdam-Noord. Het betreft een uniek geval van ont- duiking der distributievoorschriften. Het is al heel wat keeren gebeurd, dat het spoor leidde naar handelaren, die zich aan clandestienen handel schuldig maakten, doch dat een fabriek zich toelegtop hetvervaardigen van artikelen, die buiten het distributiesysteem worden gehouden, is zeker een ernstig feit. Te Putten is het eerste spoor ont- dekt. Hier vond men bij een bewoner rijwielbanden die in den zwarten han del thuis hehoorden. Al zoekende bleek den contrôleurs, dat de banden uit de hoofdstad gekomen waren en toen begon men te Amsterdam een onder- zoek dat dagen lang duurde en ten slotte tôt resultaat had dat ernstige vermoedens rezen tegen een fabrikant in Amsterdam Noord. Een halven dag lang moesten recher cheurs van den Crisis Contrôledienst in de gebouwen van de fabriek zoeken, voor zij tusschen stapels andere goede- ren, die tôt aan het plafond reikten, een groote partij rijwielbanden en voor de productie benoodigde materialen verborgen vonden. De geheele partij is toen onmiddellijk in beslag genomen proces-verbaal werd opgemaakt. Het was voorts nog een heel werk de banden op te sporen die den laatsten tijd de fabriek hebben verlaten. Tôt nu toe zijn reeds duizend van deze clandestien vervaardigde rijwiel banden opgespoord. Ook zijn rijwielen in beslag genomen, die van deze banden waren voorzien. Een arrestatie gelast. Begin Juli is in Borgercompagnie, gemeente Veendam, overleden mevr. M., die in Mei het leven had geschon- ken aan een kind. Zij had daarbij de hulp gehad van een baker, daar ter plaatse woonachtig, mej. D., wier hulp in Juli, toen mevrouw M. zich niet goed gevoelde, wederom werd inge- roepen. Kort daarna is mevrouw M. overleden. Zeer spoedig deden hard- nekkige geruchten de ronde, dat mevrouw M. geen natuurlijken dood zou zijn gestorven. Op grond hiervan heeft de Justifie een onderzoek inge- steld met als voorloopig resultaat, dat mej. D. is aangehouden op vermoeden van vergiftiging. Bewijsstuk in verkeerde handen. Het gebeurde in de Van Baerle- straat, dat een Amsterdammer, die met zijn dochtertje van anderhalf jaar een wandeling maakte, een colpor teur met „Winterhulp"-loten ont- moette. De loten met hooge prijzen lokten en de vader, die veel vertrou- wen had in het geluk van zijn kind, liet zijn dochtertje een greep doen in de kist met enveloppen. Min of meer nerveus werd het couvert geopend en zie, het kind bleek inderdaad geluk aan te brengen, want in plaats van de mededeeling die minder gelukkigen plegen te ontvangen en die luidt „dit stamlot heeft niets gewonnen" las de kooper „het stamlot heeft f 500. gewonnen". Vijfhonderd gulden is geen peule- schilletje en het is begrijpelijk, dat er in de Van Baerlestraat vreugde heersch- te. Het lot werd in twee stukken ver- deeld. Het eene bleef bij den colpor teur en het andere verhuisde naar den gelukkige winnaar. Nu zou een dergelijke verdeeling volkomen correct zijn geweest, als het een prijsje van f 10.of lager had bctrofJen. De colporteur had dan 11.1. den prijs kunnen uitbetalen en als be wijsstuk het halve lot moeten behou- den. Maar nu de prijs hoog was, moest de winnaar met het geheele lot naar Den Haag. Het stuk, dat hij nog over had, was echter waardeloos, zooals hij al spoedig ondervond. De colporteur had het goede deel behouden, om er, zooals hij zeide, reclame mee te maken. Maar er kwam een mijnheer, die veel meer van reclame wist en die het papiertje graag koopen wou voor een gulden. De colporteur stond het lot af voor dien prijs. Onmiddellijk toog de on- bekende naar den Haag, waar hij f 500.incasseerde. De eerlijke winnaar, die achterhet net vischte, waarschuwde de politie en ten slotte werd de zaak zoo geregeld, dat de man nog f 250.kreeg uit- betaald van „Winterhulp-Nederland", welke instelling reeds f 500.had uitgekeerd aan den verkeerde. De 64-jarige colporteur, die de beste helft van het lot voor een gulden had verkocht, werd ingerekend en stond nu terecht voor de vacantiekamer van de rechtbank, gepresideerd door mr. Meij- link. De man gaf toe het lot te hebben verkocht, maar hij zeide dit in ver- bouwereerdheid te hebben gedaan. Hij had het alleen willen houden, om er reclame mee te maken, maar toen hij er een gulden voor kon krijgen, had hij het maar weg gedaan. Den gulden had hij bovendien aan „Winterhulp" geschonken, zoodat hij er niets aan verdiend had. Het was een vreemd geval, maar de officier van Justifie, mr. dr. P. Kleene, vond het ernstig genoeg om er zes maanden gevangenisstraf voor te eischen. De verdediger, mr. W. C. I. A. van Sinds de inwerkingtreding der Ves- tigingswet Kleinbedrijf 1937 zijn thans zeven examens afgenomen voor het Middenstandsdiploma Algemene Han- delskennis. Tôt heden behoorde het bezit van dat diploma tôt de eisen van vestiging in die branches, welke na aanvraag onder de bepalingen der wet gekomen zijn. Het ligt intussen in de bedoeling van de Overheid, om zeer waarschijnlijk reeds op korte ter- mijn, te beslissen, dat voortaan geen enkele nieuwe vestiging van een mid- denstandszaak wordt toegelaten, wan neer de ondernemer niet tenminste voldoet aan de eisen van handelsken- nis en credietwaardigheid. Het doet er dan niet toe, of in de betreftende branche vakeisen gesteld zijn. Dit is dus een reden te meer voor allen, die in de toekomst een eigen zaak hopen te beginnen, om de studie voor het Middenstandsdiploma aan te vatten. Het Département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wil, dat het examen, meer dan tôt heden nog ge- schiedde, gericht wordt op de practijk. Studerenden zullen daarorn goed doen, een opleiding te bezoeken, waarvan zij vertrouwen kunnen, dat de leraren op de hoogte zijn en blijven van hetgeen gevraagd wordt. Dat zijn de cursussen, die officieel erkend zijn door een der onderwijsinstellingen van een der drie Middenstandsbonden. Deze instellingen toch staan in voortdurend contact van het Département en haar Bureaux geven aile voorschriften en wenschen terstond aan de aangesloten cursussen door. De eerste drie leerjaren van onze Handelsavondschool vormen zo'n er- kende cursus. (Zie advertentie in dit blad). De moeilijkheden, waarmee de cursus het vorig winter te kampen had, zijn helaas nog steeds aanwezig. Er liggen nog steeds de verduisteringsvoorschrif- ten, zodat een groot deel van de les- sen weer gegeven wordt op Woensdag- en Zaterdagmiddag. Zo lang zulks dit jaar nog mogelijk is, zullen de lessen gegeven worden op de avonden, terwijl in 't voorjaer zo spoedig mo gelijk weer met avondlessen wordt begonnen. De cursus begint 8 Sept, a.s. en eindigt op 24 April 1942. Door een andere indeling van de lesrooster is het mogelijk gebleken het aantal voorgescheven lessen te hand- haven, zodat het onderwijs beter tôt z'n recht kan komen, dan het vorige winter. We rekenen echter weer op de medewerking van de werkgevers om aan hun werknemers de gelegen- heid te geven aile lessen te kunnen Everdingen, zeide, den indruk te heb ben, dat de man te goeder trouw is geweest. Hij vroeg daarorn vrijspraak. Een verzoek tôt onmiddellijke invrij- heidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. Op Dinsdag 2 September zal de rechtbank uitspraak doen. bezoeken. Vele van de afgewezen candidaten hebben hun niet-slagen te aan te veel verzuim. Over het resultaat van de afgeloopen examens het volgende. Van het Département was een mededeeling in- gekomen, dat nu gevoeglijk de tijd gekomen kon worden geacht, om clementie te laten varen. Het resultaat was daardoor vanzelfsprekend minder goed, wat het percentageder geslaagden aangaat. In totaal werd aan 48,38% der geëxamineerde candidaten het diploma uitgereikt, terwijl aan 51,62% dus meer dan de helft, het diploma moest worden geweigerd. Uit het officieel rapport lezen we de volgende cijfers betreffende de examenplaatsen Groningenen Veendam Groningen Veendam Geëxam. 452 184 Tôt. afgew. 264 (58,40/0) 85 (46.2%) Geslaagd 188 (41,6%) 99 (53,8%) Gelet op de beroepen geeft het rapport het volgende beeld Bakkersbedrijf 37% geslaagd. Kappers 31o/0 Kruidemers 45% Rijwielherstellers 450/0 Smeden 42o/0 Timmerlieden 64% Meubelmakers 59% Zooals bekend, werd door het Département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bepaald, dat aan 't examen alleen deel kunnen nemen, die de leefrijd van 17 jaar hebben bereikt. Verschillende candidaten kregen dispensatie. Over de resultaten van deze jonge candidaten zegt het rapport o.a. Groningen 27 cand. met dispensatie Geslaagd 8 (30%) Afgewezen 12 (63%) Daarna volgt in 't rapport een bloemlezing van advertenties van op- leiders, wier enig doel is winstbejag, en die zich niet in 't minst storen aan de bedoeling van de Vestigingswet Kleinbedrijf n.l. van den aanstaanden zelfstandigen ondernemer kennis te vorderen, welke hem van blijvend nut zal zijn en waardoor het algemeen geestelijk en zakelijk peil van de Mid- denstand wordt verhoogd. Inzonder- heid de schriftelijke opleidingen moeten afgekeurd worden. Verreweg de meeste candidaten hebben het levende woord, de directe mondelinge uitleg, brood- nodig. Particulière opleiding Best Maar dan ten voile in overeenstem- ming met de bedoeling van de Vesti gingswet Kleinbedrijf! G. SIEMS. „Hoor eens, juffrouw Mignon, ik wou, dat u dien lastigen m'nheer de officier eens onder uw commando kon krijgen, dan zou hij 'n veel aardiger broer voor ons worden." Het jonkertje hing zich aan haar arm en zag vertrouwelijk naar haar op. „Is de luitenant dan zoo lastig vroeg zij schertsend. Floris zuchtte zwaar. „Onbeschrijflijk Eenvoudig nààr En hij spreekt zoo door z'n neus, dat decd hij vroeger niet. Vroeger, ja, toen was hij 'n aardige broer, maar sinds hij luitenant geworden is, kan niemand meer wat met hem beginnen." Die klacht werkte op de lachspieren en de aangeklaagde lachte zelf mee. „Wat heb je dan op me te vitten, Floris vroeg hij. „Een heele lijst vol aanmerkingen maar het ergste is, dat jij je zelf voor zoo'n gewichtig wezen houdt en zoo erg aristocratisch van neiging bent. Jij wilt nooit toestemmen, dat er ook in de burgerstanden allerliefste menschen zijn en heel brave menschen ook. Want tusschen twee haakjes, in onze adellijke kliek zitten 'n heele boel prullen en vodden, die niets meer waard zijn dan een bod van den antiquair, wegens de oudheid van hun geslacht". „Dat ontken ik ook niet, jonker Van Forren." „Poeh, jonker Daar geef ik nie- mandal om. Als je geen dikken geld- buil hebt, kun je treurig bij je ver- kleurd wapenschild gaan zitten huilen. Of je neemt een rijke, een heel rijke vrouw, al is ze ook gebocheld, natuur- lijk toch van adel. Een adellijke bult Ha, ha, ha „Waarom juist een adellijke," "vroeg tante spits. „Maar weet u dan niet, dat Kuno „Zwijg", beet de luitenant hem toe onder het spreken van zijn broertje was de officier vuurrood geworden en had van ter zijde snel Mignon aangezien. „Je weet, dat het een vaste gewoonte van me is, altijd uit te spreken. Tante en juffrouw Mignon weten toch al lang, dat je gezworen hebt, nooit een burgerlijk meisje te trouwen. Ha, ha, ik heb al je zonden en gebreken ver- klapt ik had je immers wraak ge zworen." De luitenant werd bleek van toorn en ergernis, hij stampvoette. Toen trof hem de zachte, kinderlijke blik van Mignon en de trotsche officier voelde zich beschaamd en zijn drift berouwde hem. Hoe had hij zoo buiten de vormen kunnen gaan en de tegenwoordigheid der dames vergeten Zij bezichtigden ieder vertrek, tôt de kelders, de onderaardsche gevan- genis en de geheime gang toe. Floris genoot, draafde rond en haalde allerlei grappen uit. Soms verstopte hij zich in een donkeren hoek en kwamen de anderen voorbij, dan begon hij te zuchten en te kermen, dat het door merg en been drong. Er was een gevangenis zonder licht de officier ging er binnen en Floris sprong toe en deed vlug de ijzeren deur achter hem dicht. „Wel te rusten, lief luitenantje riep hij hem spottend toe. „0 doe dat toch niet," zei Mig non onwillekeurig en angstig. Floris keek haar snaaks aan en boog diep. „De schoonste der vrouwen is het, die gratie voor je vraagt, Kunootje Daar kan niemand neen op zeggen." „Het was zeer vriendelijk van u, juffrouw Mignon, mijn voorspraak te willen zijn, ik dank u daarvoor Mignon lachte zacht, maar zoo onbeschrijflijk welluidend, dat Kuno haar aanstaarde met een blik, waarin zich zijn verrukking afspiegelde. Tante Fee en Alex vingen dien blik op en glimlachten blij verrast. Na het slot bezichtigd te hebben, keerden zij naar de kamers der oude freule terug* Alex verzocht Mignon de liederen te zingen, welke zij ook op den ver- jaardag van haar moeder gezongen had. Ook freule Fee drong er op aan en Floris zette zich op een tabouretje dicht naast haar en vouwde de handen om de knie. Mignon voldeed aan dit verlangen en zong weer haar oude, zwaarmoedige wijsjes. Zij zat in de vensterbank en hield haar gezichtje afgewend, zoodat men haar en profiel zag. De zachte, fraaie lijnen van het droomerige kopje met de donkere lokkcnweelde, kwamen bekoorlijk uit tusschen die oude, sombere, maar trotsche lijst. Ietwat ter zijde leunend, staarde zij uit het venster over het slotplein, waar de vogels dartelden die er hun nesten hadden, en naar het donkere water van de slotgracht, waarop hier en daar bleeke bloemen lagen. Zij kon nooit deze liedjes zingen of zij voelde zichzelve weer Mignon, het bedelkind, dat langs de huizen zong om brood voor haar moeder. Dan verloor ze zich al peinzend geheel in het treurige verleden en zag zichzelve terug op het trapje van den armelijken woonwagen, turend naar de sterren. Of zij hurkte op den vloer, naast de kleine lamp, met haar oude boeken op den schoot. Ook aan dien laatsten, dien droevigen avond dacht zij dan, toen moeder van haar was wegge- gaan Innig, maar ach, zoo klagend werden haar liederen. Zij was allen om haar heen vergeten. Freule Fee zat roerloos, de handen in den schoot gevouwen. De hazewind liep heen en weer, drukte nu eens z'n kouden neus tegen de knie der „vrouw" en naderde dan weer Alex of Mignon, om haar de hand te likken en met groote verstandige oogen naar haar op te zien. Geheel verloren in haar zwaarmoe dige mijmerij, vergat Mignon te zingen en staarde met gebogen hoofd naar het vijverwater en de witte bloemen Niemand stoorde haar; de luitenant voelde zich wonderlijkgestemd en sloeg haar aandachtig gade als een liefelijk raadsel. Nimmerhadhij zooveel schoon- heid vereenigd gezien met zoovgel ongekunsteldebeminnelijkheiden talent. Welk een meisje Z66 volmaakt was hem zelfs nimmer in den droom een beeld verschenen en zij, zij moest nu juist behooren tôt een burgerlijke familie. Hij, Kuno van Forren, had zich nimmer met burgerlijke kringen bemoeid, dat was te ver van hem af. En nu onder lien dit sprookjeswezen te ontdekken, deze schoonheid, een schepseltje zôo keurig van manieren, zoo natuurlijk talentvol en fijn be- schaafd. Nu, ja zij was de dochter van een geneesheer en behoorde dus tôt de beste kringen van den midden- stand. Ach, waarom had hij haar niet met dat „freule" kunnen begroeten, waaraan hij zoo gewoon was en ge- hechr. Hoe anders zou dan ailes zijn geweest. Kuno van Forren en een burgerlijk meisje het verschil was al te groot Mignon was wel is waar anders dan aile anderen maar het onderscheid kon niet worden vergoed door aile schoonheid en aile 1 ieftal 1 igheid der wereld. Waarom was er niet in zijn stand zulk een Mignon Geen van al die freules, welke hij kende en die hem bewonderden, kon met haar wedijveren. „Wees verstandig, Kuno Kijk niet den verkeerden kant uit, daarvan kan toch niets komen Aldus wees luitenant baron Van Forren zichzelven terecht en heldhaftig dwong hij zich om een anderen kant uit te zien. „Waarom is zij niet van adel, helaas Luitenant Van Forren zuchtte diep en telkens weer waren zijn veelbewonderde oogen hem onge- hoorzaam en dwaalden naar de liefe- lijke, die daar zoo stil-droomend in de vensterbank zat. Nu sprak de oude freule weer en haar stem klonk zoo zacht en zoo week bijna, aïs nog niemand harer gasten ooit gehoord had. „Het is jammer, dat je je mandoline thuis hebt gelaten, juffrouw Mignon „Wil ik ze gaan halen bood Floris volijverig aan. „Dan ga ik mee Ik heb vergeten marna iets te vragen. Maar, lieve freule wilt u mij 't plezier doen mij bij mijn voornaam te noemen „Ja, kind, het klinkt ook beter. Mara heet je immers Mignon lachte weer. „Wect u dat nog Thuis hebt u mij nooit zoo hooren noemen, niet waar Ik ben altijd Mignon, slechts Mignon „Is dat dan niet je naam vroeg Floris verwonderd. „Neen, ik heet Mara Maar waarom zegt iedereen dan Mignon tegen je „Och dat past bij mijn geschie- denis. De dokter en Albert noemden mij al zoo, toen ik nog maar 'n klein meisje was zij zijn aan dien bijnaam gehecht. Ik weet niet hoe dikwijls ik vroeger wel deze ®ude liedjes heb moeten (Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1