tfcÈà&È&à&ÈMà rr BIOSCOO] [en v Aangifte voor Le Praktijkschool voor Groente Staaniie blauwi' Mans PAU HAN Avondvoorstellingen 8 uur, Coords Mans PI 7 **3 <*3 VRIJDAG 15, ZAT 4? *3 43 41 43 43 43 43 43 43 43 4 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 43 WOEN Een fe< te Sappemee met doffe en gladd Welke distribuée-bons zijn geldig Electriciteits- werken Jac. H. Fellinger .?r 43 in een v toppunt genoegza In Ween gespeeld. sfeer en veel vroo 43 Toegang i aan de Voor deze school, aanvangende 10 ■^r nen de leerlingen zich schriftelijk 1 September a.s. ten Gemeentehuize te Sa] geteekende. Vereischten voor toelating zijn werkzaan bedrijf en in .het bezit van een diploma algei lagere tuinbouwschool of land- of tuinbouw mede overeenkomende kennis bezitten. De schooldagen zijn 1 dag per week ged helft der lesuren worden in de praktijk gege te Sappemeer. Inlichtingen worden door ondergeteekende 8 Augustus 1941. De Directeur der J. HEE1V RijkstuinbouwconsL Florij gi innikl „Een luitenan dwenen ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN BESCHIKBAAR PER PESOON 0 t/m 3 jaar vol- was- senen eenheid 32—4 Brood 32 Brood 32 Bloem 32 Vleesch 32 Vl.waren 32 Kaas 31 Eieren 32 Melk 1 32 Reserve 4 Rantsoenen R f Q k 1 Rantsoen Brood 01 ueDak 1 /2 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak Vleesch of VI. waren Kaas Eieren Melk 107 Algemeen 108 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen B Rijst 111 Algemeen B Havermout 112 Algemeen '/2 Rantsoen 1 Rantsoen 100 Gram 1 Stuks l3U Liter l'/2 KG 1 KG. Suiker Koffie-Surrogaat Jam 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 Rijst 500 250 250 250 Havermout of Gort 500 250 250 250 Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 29—30 Boter 250 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 29-30 Vet 250 Gràm Boter met reductie 250 500 500 500 Gram In tijdvak van één week 10 Rants. Rants. Rants. Gram Stuks Liter KG In tijdvak van vier weken KG In tijdvak van 18 dagen Gebak 75 gram Beschuit, Wafels, Biscuits, Koekjes ôf 140 gram Speculaas, Koek ôf 300 gram Cake ôf 400 gram Gevuld Klein Kortgebak ôf 500 gram Gevuld Groot Korstgebak ôf 600 gram Taart, Gebakjes Bloem 70 gram Tarwebloem, -Meel, Roggebloem, -Meel, Zelfrijzend Bakmeel Rijst 250 gram Rijst, Rijstemeel, -Bloem, -Gries, Gruttenmeel (Gemengd Meel) Havermout 250 gram Havermout, -Vlokken, -Bloem, Aardappelvlokken Gort 250 gram Gort, Gortemeel, Grutten Vermicelli 100 gram Vermicelli, Macaroni, Spaghetti Maizena 100 gram Maizena, Sago, Aardappelmeel ôf 100 gram Zetmeel, verwerkt in Pudding- poeder of Puddingsauspoeder Vleesch 100 gram Vleesch, gewiclit van been inbegrepen Vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt Vleesch ôf 75 gram gerookte Worstsoorten ôf 100 gram gerookte Worstsoorten ôf 125 gram Leverartikelen, Tongenworst, Nierbrood ôf 150 gram Bloedworst Jam 500 gram Jam, Siroop, Honing, enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. ATTENUE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig. 31 Brood (brood of gebak), 31 Vleesch (vleesch of vleeschwaren), 31 Bloem (bloem), 31 Melk 1 (melk), 29 en 30 Reserve (aardappelen). N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor KAAS blijven geldig tôt en met 6 September 1941. Bon 31 Reserve blijft geldig tôt en met 30 Augustus voor l'/2 kg- aardappelen. De bonnen, welke van 24 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Augustus 1941 worden gebruikt. Het koopen van Vleesch of Vleeschwaren 'oij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Soort der kaart Bon no. Haarden en Kachels J. 01, 01, 05. 05, 01 03 03, 07 07, 11 04 08 Hoeveelheid per bon Geldigheidsduur tôt en met 1 eenheid vaste brandstof 1 1 1 1 eenheid vaste brandstof eenheid turf Dec. 1941 Dec. 1941 Dec. 1941 Dec. 1941 Dec. 1941 31 Aug. 1941 1 Mei 1942 achtste période" anthracietnootjes gemerkte bonnen 04 FK 1 Brandstoffen één eenheid 1 Van 1 Augustus t.m. 31 Augustus 1941 geven de met ,,generator-anthraciet gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (maximum 75 kg.) V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „generator-turf achtste période" gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. ZEEP: Gedurende het tijdvak van Maandag 4 Aug. tôt en met Zondag 31 Aug. a.s. geeft de met ,,106" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „A, Zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten p en q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vôôr 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „A Toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart p, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. SCHEERZEEP: De bon K van de textielkaart geeft van 1 Mei tôt en met 31 Augustus recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 12 van de voederkaart voor honden geeft van 1 t./m. 31 Aug. recht op het koopen van een hoeveelheid hondenbrood al naar gelang de groep. Op bon 12 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde période H/2 kg, kattenbrood beschikbaar gesteld. PETROLEUM De met 13 genummerde bonnen van de bonkaarten M en O geven van 11 Augustus tôt 6 October recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. De leden die niet op de leden- vergadering zijn geweest, wor den er attent op gemaakt, dat het secretariaat is veranderd van W. Hanekamp, Stationsstraat naar M. Scheen, Zuiderstraat 20. De aJspirantcompetitie begint op Zondag 7 September De adspiranten beneden 15 jaar moeten de volgende week een nieuwe Identiteitskaart af- halen bij de secretaris. Aile leden worden dringend verzocht a.s. Donderdag bij de training aanwezig te zijn. De Secretaris, M. Scheen. A.s. Donderdag en Vrijdag aanvang der lessen op de gewone tijden. De secretaresse. Zondag 24 Aug. Wedstrijd tegen D.O.L.E S. Willen de leden er voor zorgen om kwart na één bij Boerma aanwezig te zijn. De Secretaris. Officieele Publicaties Heerenregenjas. Een kindermutsje. Inlichtingen opwerkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. SAPPEMEER, 15-21 Aug. Geboren Elsina Bouwiena, d.v. Geert Prins en Roelfina Hartinan, Hoogezand. Ondeitrouwd: Gerardus Da niel Boekholt, 26 j., en Fokkie Patje, 21 j., beiden te Sappemeer. Overleden Anje Gerlofs, 75 j weduwe van Berend Bruins. HOOGEZAND, 15-21 Aug. Geboren Jan Harmannus, z.v. Harm Brugge en Hendrika Bakker, van Roijenstraat W Dievertje, d.v. Wirtje Geuken en Stientje Meulenkamp, Hoogezand; Die vertje, d.v. Hendrik Mennega en Antje Veenstra, Windeweer Berend, z.v. Berend Hesling en Elizabeth Bijl, Kiel. Onderlrouwd Tammo Lamb. Bakema, Hoogezand en Alberta Bolhuis, Groningen Jans Eggens, Westerbroek en Wubbina B. Slagter, Slochteren Roelof Kl. Huizing, Ter Apel en Fenne- chiena D P. Reinholtd, Hooge zand Aile Menkema, wednr. van Jantje Dijkstra, en Fempje de Graaff, beiden van Martenshoek, onlangs te Sappemeer. Getrouwd Johannès Lodewijk Vermeij en Aaltje H. E. Smith Lambertus Muurman en Eppie Slijm. SLOCHTEREN, 14-20 Aug. Geboren: Talje, d.v. Hendrik Berend Terpstra en Aaltje Boer ma, Siddeburen Grietje, d.v. J. vanderTuik en Grietje Nieborg, Borgweg Fennechien Marie d.v. Luitje Zuur en Maria Gesiena Dijkman, Slochteren Frouwke, d.v. Jan Blauw en Geertje Primé Hendrik Aaldrik, z.v. Hendrik Venhuizen en Aagtje Hindrikje, Overschild. Ondertrouwd J. Eggens, 21 j., Hoogezand en W. B. Slagter 19 j., Slochteren. Getrouwd J. Hulshof, 23 j., Foxham en G. Dijk 22 j., Foxham. Overleden Eltjo Kamminga, 60 j., echtgen. v. H. Mulder, Sid deburen. Predikbeurten. Herv. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Schenk. Doop. Hoogezand geen dienst. Kielwindeweer: v.m. 10.30 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen ^lienst. Westerbroek: n. m. 7 uur, ds. C. A. Schenk. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert n. m. 7 uur, de heer Kraaima. Harkstede-Scharmer v.m. 10 uur, ds. Smids. Kolham v.m. 10 uur, ds. mr. J. Schoenmaker. Slochteren v. m. 10 uur, ds. Kwint. Schildwolde: v.m. 9.30 uur, ds Winters. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v.m. 10 uur, ds. Thoden v, Velzen. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. A. J. Snaaijer van Irnsum. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur Cand. W. J. Wijnia n.m. 4.30 uur, W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, de heer H. C. v. d. Houker van Groningen. 's av. geen dienst. Schaaphok: v. m. 10 uur, de heer Blauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, Diensten, n.m. 7.30 uur Jeugddienst. Foxhol v.m. 10 uur, en n.m. 6 uur, Evang. Wolters. n.m. 8 uur, Jeugddienst. Sappemeer. De heer S. Hoff te Haulerwijk (Fr is benoemd tôt onderwijzer aan de Chr. School, alhier. Bij het j.l. te Groningen gehouden examen, vanwege de Kon. Erk. Algemeene Stenografen Bond, gev. te Utrecht slaagden onder meer voor het Praktijk- Diploma Stenografie (Nederl) 130 lettergr. per minuut „Systeem Groote" de dames A. Kamphuis, Sappemeer, G. Venema, Sappe meer, A v. d. Warf, Annerv. Kanaal (onl. Sappemeer) en dhr. R. L. Ruules te Slochteren. Vervolgens slaagden voor de zelfde Vereeniging voor het Practijk-Diploma A (Tienvinger- systeem Typist(e) de dames K. Hilvering, Schildwolde en R. Spakman, Hoogezand en de heeren A. Bakker, Kolham, G. J. Mull, Grijpskerk (onl. te Sloch teren), K. Rijkens, Vroombosch, H. D. Smit, Hoogezand en E. R. Veldman, Schildwolde. Allen ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes „De Erkende School voor Sténo, Typen enz."teSappemeer-Sloch- teren. Wederom zijn tijdelijk benoemd tôt leeraren aan de R.H.B.S., alhier, de heeren G. van Kleef, Th. G. Greiner en A. J. ter Heide. Nood leert bidden, doch hij voert ook wel tôt minder- waardige praktijken. Waarvan de 16 jarige C. M., alhier, het bewijs heeft geleverd. Dat kwam zoo. Een van zijn fietsbuiten- banden had den strijd opgege- ven en nu moest hij een nieuwe hebben. Maar hoe eraan te komen Daarvoor was niet alleen geld noodig, maar ook een bon. En op die bon zat 't 'm vast, die voor hem onbereik- baar bleek. Hoe nu? Moest zijn karretje op stal Het leek hem een vreeselijk spookbeeld, dat hij wou en zou verdrijven. Het koste, wat het wilde. Toen kreeg hij een ideé, een ongeluk- kig ideé. In de stationswacht- kamer had hij wel eens fietsen zien staan, die geduldig wachtten op de eigenaars, totdat dezen hun spoorreis hadden volbracht. Daar was de kans op een nieu- wen band voor hem schoon. Deze noodlottigegedachte voer- de hem naar het station, waar hij dadelijk in de wachtkamer een bandeninspectie begon. Hij pikte er een fiets met goede banden uit en verdween ermee naar de plaats, waar zijn eigen fiets wachtte op een verjongings- kuur. Snel waren de banden verwisseld en toen fietste C. M. naar het station terug, waar een oogenblik later het karretje weer stond in het rek, alsof er niets was gebeurd. Ziezoo, klaar was 't. Wie niet sterk is moet slim zijn. Maar daarmee was de geschie- denis niet uit. Toen de eigenaar later zijn fjets greep, ontdekte hij natuurlijk dadelijk wat er was gebeurd. Aangifte bij de maré chaussée volgde, die onmiddellijk haar onderzoek begon. Zij had succès met als gevolg dat C. M. in de kazerne rustig de gelegen- heid kreeg om te ontvangen wat wel de gevolgen zijn van zijn euveldaad. VOOR naar Muzikale koeien en de melkvoorziening. Zooals men telkens opnieuw kan lezen wordt ailes in het werk gesteld om in deze zorgen- en kommervplle tijden de productie te verhoogen. Land-, tuinbouw en veeteelt worden dagelijkstot productieopvoering aangespoord en aangenomen mag worden, dat daarvoor aile middelen worden aangewend, die kunnen leiden tôt het doel, Bekende en onbekende. Tôt de laatste mag zeker worden gere- kend het middel, dat men in Zweden heeft toegepast tôt verr meerderingvan demelkproductie, zonder dat het noodig was het voeder te verbeteren of te ver- meerderen. Om dit resultaat te krijgen was voldoende om een radiotoestel in den stal te plaatsen en de koeien bij het herkauwen te vergasten op muziek. Het lijkt heel vreemd, doch proefonder- vindelijk is de waarheid ervan gebleken. Op een boerderij ten zuiden van Stockholm heeft men bij een gehouden proef verras- sende resultaten gekrijgen. Van de dertien koeien, die aan de proeven deelnamen.bleken negen uitgesproken muzikaal te zijn. Het gaat koeien blijkbaar net als menschen de een is dol op muziek en de ander kan ze niet uitstaan. Bij de muzikale koeien nu steeg de melkproductie met gemiddeld '/4 "ter. Voor een zuivere contrôle werd het voed- sel constant gehouden, terwijl men twee maanden achter elkaar muziek gaf, gevolgd door twee muzieklooze maanden. Merk- waardige ervaringen deed men bij de proeven op. Zoodra bijv. het concert begon, gingen de muzikale dieren dadelijk liggen, om eerst weer op te staan, als het concert was geeindigd. Bovendien was het den beesten lang niet onverschillig welke muziek werd uitgezonden. Hoe- wel De Telegraaf waaraan een en ander is ontleend, er niet bij vertelt, dat ze bijv. de luchtige muziek van Strausz prefereeren boven de ernstige klassieke mu ziek van een Bach en een Haydn, zegt ze wel dat gebleken is, dat ze het meest houden van viool- solo's en van orgelspel. In Zweden heeft men al uit- gerekend, dat door middel van muziek de melkproductie per dag met 250 ton zou kunnen stijgen. En in ons land? Er wordt geen kwantum genoemd, doch dit zou naar aile waarscliijnlijkheid heel wat hooger kunnen zijn. Er zijn aan een radio-installatie eenige kosten verbonden, doch men zou oppervlakkig zeggen, dat die, gezien de voordeelen, geen be- zwaar behoeven te zijn. Dat was vroeger anders. Zoo heeft men een halve eeuw geleden reeds in Duitschland de koeien bij de tonen van een orkest laten her kauwen, doch toen waren de hooge kosten wel een bezwaar. Wij hebben thans de radio en hebben geen muzikanten noodig. Een groot voordeel, vergeleken bij vroeger. Toch stellen wij ons niet voor, hoe nijpend de tijden ook mogen zijn, dat binnen af- zienbaren tijd in veel stallen op gezette tijden de radio-muziek zal opklinken. De muziek zal wel tôt het loeien der beesten beperkt blijven. Aardappelrantsoen van 3 Kg. hersteld. Reeds herhaalde malen is er op gewezen, dat de moeilijkhe- den bij de aardappelvoorziening van tijdelijken aard waren. Thans is de situatie ten gunste gewij- zigd, de moeilijkheden kunnen thansoverwonnen worden geacht. In een der vorige berichten betreffende de aardappelvoor ziening heeft de Secretaris-Ge- neraal van het Département van Landbouw en Visscherij mede- gedeeld, dat zoo spoedig moge- lijk het normale rantsoen van 3 Kg. zal worden hersteld. Thans zijn de voorraden en de aanvoer voldoende om naast bon „32 reserve", welke van 22 tôt en met 30 Aug. geldig is, voor de volgende week nog een tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn tôt en met 30 Augustus. Op deze bon zal het normale rantsoen van 3 Kg. verkrijgbaar zijn. De bestrijding van de tuberculose. Het woord „tuberculosebestrij- ding" roept ongetwijfeld bij de meesten onzerdankbaregedach- ten op aan het werk, dat in ons land zoo bij uitstek waardeering vindt. En geen wonder, want dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan tuberculose de laatste jaren aanmerkeiijk terug- gegaan. In 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hooger dan in 1939, zoo sphrijft het A N.P. De tubercuiosebestrijding is mede oorzaak, dat op hët terrein van de volksgezondheid ons land zulk een vooraanstaande plaats inneemt. Wil dit zoo blijven, dan dienen aile krachten te worden ingespannen. De tubercuiosebestrijding wordt gevoerd door plaatselijke, provinciale en landelijke vereeni- gingen, die door haar voorlichting, consultatiebureaux, deskundig huisbezoek enz. een belangrijk apparaat vormen in den strijd tegen de tuberculose, hierbij krachtiggesteunddooroverheids- instanties, organisâmes en fond- sen, welker taak op het gebied van de verpleging ligt en die uitzending naar sanatoria en ziekenhuizen mogelijk maken. De tubercuiosebestrijding omvat derhalve zoowel de zorg voor den patiënt als de voorzorg t o.v. diens omgeving. De bevojking in geheel haar samenstelling heeft steeds gui voor dit mooie werk geofferd, omdat ze de groote beteekenis ervan begreep en de resultaten hiervan zag. In moeilijke tijden, zooals wij thans doormaken, worden aan de tubereulosebe- strijding extra hooge eischen ge steld, en ailes moet worden ge daan, het koste wat het kost, om het bereikte gezondheidspeil zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tuberculose bestrijding voor haar taak zijn berekend, de steun en medewetking van allen, zonder uitzondering, is hierbij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tôt voldoening, dat op29 en 30 Augustus a s. in een groote landelijke collecte voor dit be- langnjke werk een beroep op de geheeie bevolking kan worden gedaan. Dit beroep nu moge niet onbeantwoord blijven, het gaat hier om het behoud van het hoogste goed de volksgezond heid. Steunt daarom deze collecte en wel in ruime mate Trouwen op een klein salarie Dan maar stelen. Voor ongeveer duizend gulden aan japonnen had de jongeman verduisterd, die voor de vacantie- kamer van de rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. Meylink, terecht stond. Het was een stille jongen, op wiens gedrag nooit iets was aan te merken geweest, doch die, eenmaal op het verkeerde pad geraakt, was doorgegaan met zijn oneerlijkheden. Hij was verloofd en wilde trouwen. Maar het salaris, dat hij verdiende en waarvan het grootste deel voor zijn moeder was, bleek niet toereikend om zijn plannen tôt werkelijkheid te doen worden. De moeder kon het niet vinden met het meisje en het is te begrijpen, dat de toestand allesbehalve ideaal genoemd moest worden. Toen kwam de verleiding, waarvoor de jongeman zou be- zwijken. Een man, die wist waar hij werkte; vroeg hem een japon mee te brengen zonder textiel- punten. De jongen, die sinds twee jaar in dienst was bij een fabriek en daar het beheer en de contrôle over de afdeeling japonnon had, zag hier een kans iets te ver- dienen door oneeriijkheid. Hij nam een japon weg en verkoebt die, hij wilde trouwen en zocht geld en toen de eerste stap was gezet, stal hij zonder schroom verder. Van Oc-tober tôt Juni stal hij voor ongeveer f 1000 aan japonnen, die verhandeld werden. Tôt hij door de mand viel en werd gearresteerd. De jongeman, die vol berouw was over het bedreven kwaad, had geen andere verdediging, dan dat hij had willen trouwen, doch dat het geld hem ontbrak. Zijn vroegere chef kwam ge- tuigen en vertelde veel goeds over hem. Maar de officier van justifie, mr. dr. P, Kleene, voud, dat er, ondanks het goede dat er over den jongeman te zeggen viel, schromelijk misbruik van ver- trouwen was gemaakt. Hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden. De verdediger, mr. W. M. Pronk, pleitte clementie en ver zocht ook rekening te houden met den tijd in voorarrest door- gebracht. De rechtbank zal op Dinsdag 2 Sept, uitspraak doen. De politie te Nijmegen heeft aangehouden vijf jongelieden van ongeveer achttien en negentien jaar, die zich schuldig gemaakt hebben aan verschillende dief- stallen. Een negentienjarige winkelbe- diende heeft zijn patroon bena- deeld voor honderden guldens aan bonnen en levensmiddelen. Een bediende van een andere firma werd voor eenzelfde feit gepakt. Gelijk overal in den lande zijn rijwieldiefstallen ook te Nijmegen aan de orde van den dag. De politie is er in geslaagd drie jonge arbeiders te pakken wegens diefstal van tientallen rijwielen. Men dreef in Nijmegen de bru- taliteit zôô ver, dat op zekeren dag dieven met een vrachtauto langs de buizen reden, waar men dacht rijwielen te kunnen stelen. Als deze op slot stonden werden zij den vrachtauto ingedragen en weggevoerd. In tijden van nood worden de ontdekkingen gedaan. Tôt dus- ver was zaagmeel een artikel, waarmee weipfg meer werd ge daan. Een Winschoter is hej gelukt het aan te wenden als brandstof voor particulieren. De heer J. Rienmeyer, houtzagerij St. Vitusholt heeft aan een groote carbidbus een kachelpijp beves- tigd, daarop de bus gevuld met zaagmeel dat aangestampl werd en door op handige wjjze te zorgen dat er binpen in epp luchtkanaal open bleef, en er daarna een kool vuur in le wer- pen, is het hem gelukt deze bus vijf uur lang brandend te houden. Er werd meer dan voldoende hitte ontwikkeld 0111 spijzen op te kokep, schrijft de Nieuwe Winschoter Courant. Deze uitvinding kan een uit- komst beteekenen in dezen tijd van brandstoffenschaarschte.Niet iedereen past het, om houtblok- ken te stoken. Door op den bus een kachelring te leggen hepff men dank zij de uitvinding vap den heer Rienmeijer een model- kookgelegenheid. Ongetwijfeld is het systeem-Rienmeyer ook toe te passen in staande kachels. Scherpe contrôle. Het komt in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat tweede- handsche goederen (bijv. schrijf- machines) worden verhandeld tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prijzen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uitzondering, dat voor tweede- handsche artikelen méér wordt betaald, dan voor overeenkom- stige nieuwe goederen, ook in dien daarvoor maximumprijzen zijn vastgesteld, Tweedehandsche artikelen mogen in beginsel slechts tegen prijzen worden verkocht, waar- tegen zij op 9 Mei 1940plachten te worden verhandeld. Voorzoo- ver na 9 Mei 1940 met de toe- stemming van den gemachtigde voor de prijzen van nieuwe ar tikelen bijzondere prijzen werden vastgesteld, moeten de prijzen van tweedehandsche goederen van dezelfde soort in een rede- lijke verhouding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blijven. De gemachtigde voor de prij zen vestigt er de aandacht op, dat dergelijke overtredingen der prijsvoorschriften scherp zuilen worden gecontroleerd en dat de bedrijvers er van zich aan ver- volging door de inspecties voor de prijsbeheersching blootstellen Hooi, het voedsel der toekomst Ieder weet, hoe vaak er ge- waarschuwd wordt tegen de gevaarlijke gewoonte van vele menschen en vooral de kin deren hebben er een handje van om gedachteloos een grashalm of plantenstengel af te plukken en in den mond te steken. Men vergeet daarbij, dat deze grassen soms bezet zijn met ko- Ionies vergiftige zwammen, die bij het kauwen op zoo'n spriet of stengel leelijke ontstekingen van de huid of het tandvleesch kunnen veroorzaken. En dat de sierlijke grassen ook nog in ander opzicht gevaarlijk kunnen zijn. '- r4MM flENSEN - Marte wonder tante Fee liep Vondel bijna zonder een groet voorbij. „Wat is dat boven voor 'n geblaf, tante? Het lijkt wel alsof er een vreemde in huis is „Dat kan niet. jongen „Ja, maar, blijf 'ns staan en luister eens „Vooruit nu, Floris, blijf toch niet zoo dikwijls staan." „Neen, tante, ik zal mij beteren Zij kwamen aan de huiskamer. Tante ging vooruit en legde de hand op den deurknop. „Doet je oogen dicht, meisjes, jij ook, Floris Aile drie gehoorzaamden lachend. Tante had een verrassing in petto wat mocht dat wel zijn De deur ging open, men hoorde een voetstap en een welluidend gerinkel. «Oogen open commandeerde de oude freule plechtig. „Kuno schreeuwden Alex en Floris gelijktijdig. Mignon bleef verlegen op den drem- pel staan, terwijl Alex en Floris hun broer begroetten. Maar zij werd vuur- rood, tocn de knappe huzarenofticier, over die beiden heen, haar een blik van verrassing en bewondering toe- wierp. «Mignon, ik had waarlijk niet ge- dacht, je in dit huis mijn broer te mogen voorstellen Kuno, dit is mijn lieve vriendin Mignon, het dochtertje van onzen dokter." De beide jongelieden stonden tegen- over elkander, in schoonheid elkander gelijk, inwendig de een den ander bewonderend. De spore! zijn versci de d gesois strijdl «V tante van g «W nooze Aie zoo d van hier z genoo «Je freule «Oïl Floris Forren De over d broertj ,,/ul liebben Mignoi ook w; ontbijt «Zoé Migj hcrstelp met he, De I oogen. 4 t/m 13 jr. 14 jr. t/m 20 jr. 24 Augustus tôt en met 30 Augustus 1941. Aardappelen 10 Augustus tôt en met 6 September 1941 21 Augustus tôt en met 6 September 1941 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 1 1 100 1 7 l'/a 20 1 3 100 1 3'/2 l'/2 24 1 3 100 1 l'/a 20 1 3 100 1 l'/a Gram Gram Gram Gram Gram Brood 100 gram Brood 3RANDSTOFFEN IZ v n n r n J- K. Centrale Verwarming L. Kookdoeleinden M. en N. 02, 02, 06, 06, t.m. n 7) ANDERE GELDIGE BONNEN Officiele fîflededeling. „KWIEK" D. O. S. S. B. O. Gevonden voorwerpen. Burgerlijke Stand. ZONDAG 24 Aug. 1941. Plaatselijk Nieuws. Een tweede bon voor de vol gende week voor 3 Kg. Een landelijke collecte op 29 en 30 Augustus. Brutale dieven. Zaagmeel als brandstof Prijzen voor tyveedehandsch artikelen Amerikaansche verklaring 1 K.G. hooimeel gelijk aan 20 Kilo fruit.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 2