Edele ifi •f, H ARTEN. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer S met 71e Jaargang ZATERDAG 30 Augustus 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. 34 Drukker-Uitgever T. K. KREMER SAPPEMEER v'b T V™SSZn' Telefoon 213. Hoe men bij het koken brandstof besparen kan. Geef eens een stamppot met rauwe groenten of een stoofschotel. HET PRIJSBESLUIT. De Vermogensbelasting Sigaren en Sigaretten. De vergiftigingsmoord te Borgercompagnie Particulière détectives, HALLESAP. Handel in bonnen. Melk en sigaretten in beslag genomen. Zware straffen inzake kettinghandel. Weest zuinig Gas en Electriciteit VroC*r T.ÎT FEUILLETON. wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZUIDBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1.20 per jaar. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft Iedereen is er op het oogenblik op gespitst zoo weinig mogelijk brandstof te verbruiken. Een groot deel van de ons ter be- schikking staande brandstof wordt voor kookdoeleinden gebruikt. Ook op dit terrein is een besparing van brandstof zeer goed mogelijk, wanneer men maar de juiste manier van koken toepast en de maaltijden met overleg samen- stelt. In vele gevallen bereikt men er tevens mee, dat voedingsstoften ge- spaard worden. Wil men op een zuinige wijze ko ken, dan zal men de volgende punten in acht moeten nemen 1. Zet de pan thidden op de vlam of op de electrische kookplaat. Laat geen vlammen om de pan spelen en kies voor de electrische kookplaat pannen, die precies op de plaat passen. 2. Zet de spijzen met zoo weinig mogelijk, liefst kokend water op. Wanneer men een gerecht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noodig is voor het verwarmen van het water, nutteloos verbruikt. Zoo kan men bladgroenten met aanhangende water opzetten, I kg. aardappelen met een bodempje water koken en visch in weinig water stoven. De gerechten zijn niet alleen smakelijkerdan wanneer zij afgekookt worden, maar zij behou- den ook hun voedingswaarde. 3. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook. 4. Temper de vlammen, wanneer de inhoud van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat de schake- laar bijtijds laag of uit. Wanneer iets kookt blijft het even goed op een lage als op een hooge vlam of schakelstand aan de kook. Wanneer de spijzen te hard koken, bestaat er kans op aanbranden. 5. Kook altijd met de deksel op de pan. Uit een pan met slecht sluitend deksel of zonder deksel verdwijnt de warmte en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Bovendien ontstaat er kans op aan branden, doordat er teveel vocht verdampt. 6. Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pannen aan de kook gebracht is. Op deze manier kunnen twee gerechten op één vlam of kookplaat gaar worden. 7. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is het nutteloos ze nog langer te ver- hitten. Men verspilt er brandstof mee en ook voedingsstoften. Zoo gaat b.v. vitamine C uit groenten bij langdurige verhitting in waarde achteruit. Stoof de groenten dus niet na en houdt bij het opzetten der spijzen rekening met den kooktijd en het moment, waarop de gerechten klaar moeten zijn. 8. Maak voor de bereiding van peulvruchten, rijst en gort in water en voor het warm houden van water ge- bruik van brandstofbespaarders, zooals de hooimand, de hooikist en kranten. 9. Maak het kooktoestel geregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestellen verbruiken niet alleen veel brandstof, maar ook andere narigheden kunnen erdoor ontstaan verstopte gasvlammen slaan in en vuile petroleumpitten gaan walmen. 10. Gebruik veel rauwe groenten. In de toelichting, welke de gem. voor de prijzen op het Prijsvormings- besluit 1941 heeft gegeven is wel ge- bleken, dat art. I van het nieuwe besluit het meest belangrijk is omdat daarin de verplichting wordt opgelegd om „de prijzen en vergoedingen voor goederen en diensten van elken aard zoodanig te vormen, dat deze beant- woorden aan de eischen welke het algemeen belang in het bijzonder met betrekking tôt de oorlogsomstandig- heden stelt". In de eerste plaats heeft deze be- paling ten doel te groote winsten, welke ondanks de getroffen prijsregelingen hier en daar ontstaan, in de toekomst te vermijden en de prijsverlagingen, welke hieruit voortvloeien, ten goede van den consument te doen komen. Het belangrijkste element is, dat voortaan iedere ondernemer, hetzij groot of klein, zich heeft af te vragen ofdeprijs, welken hij voor zijn goederen of diensten vraagt, wel overeenkomt met het belang, dat de door hem verrichte prestatie voor de gemeen- schap heeft. Ook koppelverkoopen zijn nu verboden. Het belastingjaar van de verdedi- gings- en vermogensbelasting dat tôt dusver van Mei tôt Mei liep is nu vastgesteld over Jan. tôt Jan. Er is een overgangstermijn van acht maan- den. Bovendien is het verschil in opcenten vervallen. Er is nu één tarief zonder opcenten over het geheele land. De belasting bedraagt nu vijf gulden voor elk geheel bedrag van duizend gulden, dat als zuiver vermogen kan worden opgevat. Het zuiver vermogen wordt bij ongehuwde personen verminderd met f 7500.voor gehuwde personen met f 15.OOO.en voor ieder kind, waarvan kinderaftrek wordt verleend f 7500. Dank zij de Nederlandsche uitvin- ding van een nieuw, zij het dan kunstmatig dekblad voor sigaren zullen onze fabrieken nog dit heele jaar kun nen doorwerken op basis van ongeveer 80 pet. van 1939. Dit dekblad bestaat niet uit papier, maar uit tabaksstof en tabaksvezels, die vroeger niet werden gebruikt. Wat de sigaretten-productie betreft, deze zal zeker nog tôt April 1942 gewaarborgd zijn als gevolg van den invoer van Europeesche tabakken uit loego-Slavië, Italie, Griekenland enz. De „Telegraaf" meent te weten, dat er van verdere accijnsverhooging voorloopig geen sprake zal zijn. Thans ook het lijk van den heer Drenth opgegraven. Omtrent den afschuwelijken vergif tigingsmoord in Borgercompagnie op de echtgenoote van den heer A.Molema vernemen wij nader, dat er. thans ernstige vermoedens zijn gerezen, dat ook de echtgenoot van baker Dr., die acht maanden geleden in Zuidwending is overleden, geen natuurlijke dood moet zijn gestorven. In verband hiermede heeft de justitie uit Groningen zich naar Veendam begeven, om een nader onderzoek in te stellen. Het lijk van den heer Dr., die op de begraafplaats te Ommelan- derwijk was begraven, is op last van de justitie opgegraven en naar Veen dam overgebracht, waar de justitie sectie op het lijk heeft doen verrichten. Steeds meer rijwielen worden in Den Haag ontvreemd, zoodat de politie hieraan de handen vol heeft. Thans heeft een viertal Hagenaars besloten de politie een handje te helpen. Woensdag hadden ze zich bij een gebouw, waar veel rijwielen worden gestolen opgesteld. Hun moeite werd beloond, toen ze na eenige tijd gewaakt te hebben, een man met een rijwiel aan de hand het gebouw verliet. Het bleek dat de fiets aan een der waak- zatrï^ burgers toebehoorde, waarop hij direct gegrepen werd aan de politie overgeleverd. Aangemoedigd door het eerste succès blijven de vier burgers hun poging voortzetten en verwachten nieuwe successen. Naar aanleiding van het verhaaltje van den met de „h" sukkelenden melkboer, die op een distributiekaart als zijn beroep „hondemelkslijter" had ingevuld, vertelt iemand in het Gronin- ger Dagblad als tegenhanger, zich afspelend in Groningen, het volgende Zoo ook dezer dagen op de markt. Bij een der fruitstalletjes. We zien er peren, pruimen, tomaten enz. En op een kartonnen bordje, statig tusschen de perenhoop gepoot, lezen we in koeienletters Hallesap. Nu zijn er peren en peren. U kent de verschillende benamingen misschien beter dan ik. De peren, die hier uitgestald lagen, waren echter van een heel gewoon soort. Dat kon ieder direct consta- teeren. Toch was er een juftrouw, die deze peren blijkbaar niet kende. Na het fruit aandachtig te hebben betast en bekeken, vroeg ze den koop- man eenigszins àchterdochtig wij- zende op het bordje Hallesap „is dat een nieuw merk, koopman „Welnee, mensch", was zijn weder- woord, en hij keek van de juftrouw naar het kartonnen bordje en van het bordje naar de juftrouw. „Ie ken toch wel lezen en handers mot je ze maar proeven. Mien peren ben niks dan sap, (h(allessap, dat eb 'k toch ook op 't bord schreven. 1er eb ie 'n pond en heet ze thuus maar lekker hop. Hallesap Bij een onderzoek welke de politie instelde, inzake het aanbieden van 300 kolenbons bij een kolenhandelaar te Edam leidde het spoor naar Hil- versum. Hier bleek de handel in bon nen zich tôt boter- en vetbonnen uit te strekken, welke uit Noord-Brabant atkomstig waren. Door een veertigtal personen uit het Gooi en Noord-Brabant zijn meer dan 13000 bonnen onder het publiek gebracht. In deze handel traden vooral melkhandelaren als bemiddelaars op. Nadat van de geheele zaak processen- verbaal waren opgemaakt zijn de aan- vankelijk in arrest gestelde personen weer op vrije voeten gesteld en is het onderzoek doorgegeven aan de crisis- contrôlediensten te Oss en omstreken. Aan het Paul Krugerplein te Den Haag werd door de ambtenaren van de Haagsche Distributicdienst en de Haagsche politie een goede slag ge- slagen, toen zij 25000 blikjes gecon- denseerde melk in beslag nam. De blikjes stonden op het punt verhan- deld te worden, zoodat de recherche juist op het goede oogenblik verscheen. Met een kraanwagen en twee groote vrachtauto's werd de voorraad, be- staande uit 480 kisten naar het hoofd- bureau van politie overgebracht. De personen die bij deze transactie be- trokken waren werden in verzekerde bewaring gesteld. Met het achterhalen van 50.000 sigaretten brachten de ambtenaren hun tweede succès. In de Paets van Troost- wijkstraat, waar men wist, dat de partij verhandeld zou worden, stelden eenige rechercheurs zich verdekt op. Met een aantal kisten hoog op een bakfiets geladen naderde een jongen, terwijl ook de kooper en verkooper verschenen. Op het moment dat de koop door een handklap bekrachtigd zou worden werden de beide mannen, wegens overtreding van het prijsbehearsings- besluit, gearresteerd. De beide aange- houdenen waren de 33-jarige Rotter- dammer L. M. H. en de 46-jarige J. H. uit Den Haag. De sigaretten bleken van vooroorlogsche kwaliteit te zijn. Deze sigaretten welke destijds voor 18V2 et. per doosje werden ver- kocht zouden thans voor f 1.per doosje worden verhandeld. De loopjongen met de bakfiets bleek van de hele transactie niets af te weten. De economische rechter te Gro ningen mr. J. Feitsma kreeg dezer dagen een bijzonder geval uit de kettinghandel te behandelen. Uit de zaak tegen den losarbeider J. V. te Nieuweschans en den 29-jarigen koopman L. V. te Assen bleek, dat de betrokkenen bij dezen handel er niet tegen opzien elkaar te bedriegen. Van een Groninger koopman had den verdachten vijf-en-twintig coupons heerenstoffen gekocht voor f 800. Inplaats van met gangbaar Neder- landsch geld, betaalden zij den koop man met een waardeloos bankbiljet van 20.000 mark. Terwijl de koopman naar de waarde van het biljet infor- meerde verdwenen de beide verdachten met de stoften. De stoften werden later door iemand in Nieuwe-Schans gekocht voor f 325.met de bedoeling deze over de grens te smokkelen. Tegen ieder der verdachten die be- kende smokkelaars zijn, werd door den Officier van lustitie acht maanden gevangenisstraf geëischt, waarbij reke- werd gehouden, dat de verkoper be- drogen was. Door de Economische rechter werd de eerste overeenkomstig de eisch ver- oordeeld, terwijl de tweede er met zes maanden atkwam. Eveneens werd door de economische rechter een uitgebreide smokkel- en kettinghandel in koffie en thee be- handeld. Deze handel werd sinds eenige maanden in het Groninger Wester- kwartier gedreven, het eindpunt was een levensmiddelen bedrijf in de stad Groningen. Door verschillende winke- liers in de gemeenten Haren en Groote- gast werden buiten de distribuée om koffie en thee geleverd aan de 59-jarige koopman T. B. te Doezum, onder de gemeente Grootegast. De koffie werd verkocht tegen prijzen varieerende van f 5 tôt f 7 per pond en de thee van f 9.tôt f 15.per pond. Door de koopman B. werden deze koffie en thee aan de 45-jarige houder van een levensmiddelen bedrijf J. S. te Gronin gen verkocht. Deze op zijn beurt geriefde er zijn klanten en vrienden mede zonder, naar hij verklaarde, abnormale winst er mede te maken. 250 pond koffie en 75 pond thee zijn in totaal op die manier verhandeld. De officier van lustitie, welke de feiten, vooral op de groote hoeveelheid koffie en thee gelet, wel ernstig achte, eischte tegen de eerste, die als cen- trum van deze smokkelhandel werd beschouwd, acht maanden en tegen de tweede, de centrale figuur buiten de stad Groningen, zes maanden. Beide verdachten werden door de economische rechter tôt zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. A tX9 •p Want er mee trouwen dat nooit, zei Van Speijk Och, arme Kuno Je zou onverstandig zijn uit vrees voor de meening van die menschen, welke bij je dood zouden zeggen baron Van Forren is dood Jammer, zoo'n knappe, flinke jongen En na zes weken spreken ze nog terloops een over je en na zes maanden is de gefêteerde luitenant vergeten. Neen, Kuno, wat mij betreft, van mij zullen ze misschien kunnen zeggen 't is 'n gekke vent, maar zij zullen er moeten bijvoegen doch 't is een gelukkige vent Amen „Waar haalt die grijsaard z'n levens- wijsheid en zijn menschenkennis van- daan hekelde de luitenant. „Laten wij maar zwijgen, Mignon. Wij zijn het eens en hij is uit z'n humeur en wat de rest betreft och iedere goede raad is aan hem toch verspild." Floris haalde de schouders eens op en de luitenant zweeg dat was de eenige manier om broertje ook het zwijgen op te leggen hij wist het uit langdurige ervaring. Floris stapte naast Mignon voort, nu en dan fluisterend en plagend, tôt zij villa Mignon hadden bereikt. Daar stelden zij den luitenant voor aan den dokter en zijn vrouw. Mignon voelde zich onbehaaglijk en toch wist zij niet waarom. Zij hoorde een ietwat gedtvongen toon in het onderhoud en het w. s haar alsof er iets vreemds was, iets ouitengewoons, in ieder, die haar omr.f, Marna en papa keken haa-r geheel anders aan dan toen zij heenging met de oude freule. Niet onvriendelijker, in tegendeel zelfs. Vooral marna scheen in haar blik een uitdrukking te leggen van innige verstaridhouding. Toen zij eindelijk haar mandoline ging halen, volgde mevrouw haar naar boven. En nauwelijks was zij in haar eigen kamer of mevrouw sloeg haar de armen om den hais en kuste haar teeder op het voorhoofd. Het ging haar voorbij als een droom, toen die goede pleegmoeder haar wel- kom heette in heur woning en in heur hart als haar eigen dochtertje en haar vertelde, dat zij zoo gelukkig was door Alberts keuze. O, zij moest niet blozen en niet het kopje afwenden. Marna mocht toch wel zien, hoeveel haar lieve kind van haar eenigen jongen hield. Zij had het immers al lang zien aan- komen en zij had dit bespieden van een ontluikend gevoel in de harten van haar beide lievelingen het heerlijkst van ailes gevonden. En Albert was zoo gelukkig het was niet uit te spreken, maar zij zag wel hoe het geluk hem uit de oogen schitterde en zong in zijn stem. Nu, haar verstandig, ge- voelvol meisje, wist ook wel welk een warm, edel hart haar vroolijke, blonde reus bezat het hart van zijn vader. Zoo liefkoosde marna en in haar stem beefde vreugde en trots. Met groote vragende oogen staarde het meisje haar aan. Zij voelde zich zoo vreemd, zoo wonderlijk. Zij voelde zich niet ongelukkig, maar evenmin tôt juichen gestemd, werktuiglijk liet zij het ailes over zich heen gaan en gaf zich geen rekenschap meer. Zij wist alleen maar duidelijk en helder, dat zij Alberts verloofde was Alberts verloofde men had haar niets gevraagd en zij had ook niets gezegd. En toch was zij nu verlootd, verloofd met Albert. Maar toen papa met uitgestrekte handen haar naderde om haar geluk te wenschen en toen Albert juist thuis kwam en, geheel tegen zijn gewoonte, bijna stil en ernstig van aandoening zijn bruidje begroette toen vergat Mignon al het andere en dacht er alleen nog aan hoe heerlijk het was iets te zijn, een deel van het geluk van deze drie voortreffelijke menschen. En toen werd het haarcerstwèl te moede. Floris van Forren liep door het veld, in diepe gepeinzen verloren, en sloeg zelfs geen acht op de pogingen, die zes honden deden om hem tôt een vroolijk spelletje te lokken. „Ik weet 't niet," zuchtte de jonker, die nog maar enkele maandemgeleden zoo zelfbewust verklaard had ailes te weten. „De wereld moet stelligaan het einde van haar tijd zijn, want de vreemde dingen zien we al gebeuren „Daar heb je tante Fee Feeks noem ik haar niet meer, want ze is tegen- woordig zoo weinig strijdlustig als een lam. En ik heb toch ailes gedaan wat redelijkerwijs te verlangen was In 't zweet mijns aanschijns heb ik levende muizen gevangen en in haar kamer gejaagd. Ik heb spinnen in haar servet gestopt en kikkers in haar werkdoos. En al kreeg zij kippenvel van angst en al vleide zij van „lieve Floris" voor en na om het ongedierte uit den wçg te krijgen nijdig, nijdig, zoo als zij vroeger nijdig kon worden ailes voorbij. Die schoone oude tijd komt nooit weerom Er hapert wat aan „Alex kniest Ik wed, dat ik weet waarom. Toen zij de lieve Mignon en Albert geluk moest wenschen, werd zij bleek en nu plaagt zij mij nooit meer. Soms heeft zij dikke tranen in de oogen en voor tante lijkt zij wel een liefdezuster hm Arme Lex Zij wordt er bleek en saai van. Dat is een heel andere ziekte dan die van tante „Mignon treurt als een» duif, die 't heimwee heeft, en neuriet liedjes, dat je de tranen over je gezicht rollen. IJselijk mooi Steeds dieper boog de jonker het hoofd en zijn beweeglijk, schrander gezicht stond ernstig Sekommerd. „Mijnheer Albert is ook al raar. Hij loopt Mignon onophoudelijk na met attenties en verrassingen, maar recht vroolijk is hij niet. En de duivel zelf mag uit onzen hoogwelgeboren luite nant wijs worden Ik zie 'm nog, zooals hij opeens voor tante stond om afscheid te nemen. Recht als 'n kaars en trotsch als Caesar. „Ik vertrek, waarde tante." „Zoo waarheen, neef „Naar huis en vandaar naar Indië." „Je bent krankzinnig „Ik wil 't tegendeel hopen." „Hoe kom je daartoe „Ik ik heb hier niet genoeg te doen en ik wil wat meer en als 't mogelijk is wat beters." „Maar ik wil het niet „Mag ik u opmerken, tante, dat ik niet onder uw voogdij sta en mijn eigen heer en meester ben." „Zoo Ben je dat Nu, wij zullen eens zien, als tante haar beurs sluit, of wij dat trotsche zelfbewustzijn niet wat kunnen verminderen." „Gelukkig heb ik nooit iets aan u te danken gehad en ik ben daar ook heel weinig op gesteld in de toekomst. Er zijn weldaden, die drukken als een straf en toegereikt worden als een belcediging. Dat is niets voor mij „Als je vertrekt dan vertrek je meteen uit mijn testament „Vaarwel, tante Ik kan niet anders, zelfs niet om uw ongenade te ontgaan. Intusschen blijf ik u dankbaar voor de goede voornemens te mijnen be- hoeve, al behooren ze tôt het ver- leden Ja, zoo was er gesproken door tante en neef, en Kuno was heengegaan, ernstig en bleek, alsof hij een groot verdriet met zich medenam op reis. Tôt Mignon had hij nauwelijks meer gesproken, alleen bij het afscheid en dat had zoo zonderling geklonken, alsof Kuno iets in zijn keel had gehad, wat hem het spreken bemoeilijkte. Maar Floris had wel gezien hoe dikwijls de luitenant het jonge meisje had aan- gestaard, wanneer hij meende, dat niemand het opmerkte. Och 't was ailes zoo akelig en Kuno was weg Waarom waren aile menschen dan ook zoo dwaas om een verkeerden weg op te willen Floris was zeer onte- vredèn en begreep er niets meer van. Zou het een kwaal zijn Dan was het er toch stellig eene, welke niet te verhelpen was met de medicijn zijner vroolijke zotternijen. De arme Floris ging onder zorgen gebukt en er was heel wat wilskracht toe noodig, vond hij, om nu zijn beetje levenslust bijeen te houden. Of hij de honden al nachtmutsjes opzette "en tante uit de geschiedenissen van Tobias en Abraham al bewees, dat men een beestje mocht dooden, als het noodig was, er werd nauwelijks om gelachen. En tante werd niet eens meer nijdig. Wanhopig was het, ronduit wan- hopig. „Een ellendige kwaal," mompelde Floris en nam een Jsloot, die gevaarlijk breed was. Met natte voeten krabbelde hij tegen den oever op en hervatte wandel/ng en bespiegeling. Maar toen hij een uur geloopen had en de laan van het kasteel voor zich (Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1