Edele I H ARTEN. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Weest zuinig met Gas en Electriciteit 71e Jaargang ZATËRDAG 6 September 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. 35 Drukker-Uitgever rI SAPPEMEER v.h. t. J6borgusius z„. K. KREMER Gorrespondentie met Duitsche instanties. De Gas- en Electriciteits- distributie. De nieuwe inkomsten-belasting. Wijziging in het zeeprantsoen. Moeilijkheden met Rijwielbanden. De vergiftigingsmoord te Zuidwendinge. ^FEUILLETON. 13-jarig meisje bij Qisterwijk vermoord. Er viel f 500 op een lot. WAARSGHUWING tegen onderwicht van brood. "i wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgercompagnie, SLOGHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, huis êel Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZU1DBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1 -20 per jaar. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Telefoon 213. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. We maken onze lezers er nogmaals op attent, dat aile correspondentie die met Duitsche instanties gevoerd wordt uitsluitend in de Duitsche taal behoort te geschieden. Dit is vooral noodig om zoodoende een belangrijke versnel- ling in de afwikkeling van zaken te verkrijgen. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tôt 75% van het verbruik in de overeenkomstige période van het vorige jaar terugge- bracht worden en een ieder is ver- plicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde beperking houden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aanmerkelijk meer gebruiken dan waarop zij krachtens de distributieregeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitge- bleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan ioo afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen. Gisteravond is afgekomen het nieuwe uitvoeringsbesluit voor de inkomsten- belasting. In hoofdzaak komt dit besluit hierop neer: Het belastingjaar loopt voortaan van Jan. tôt Jan. in tegenstelling met tôt nu toe, toen het van Mei tôt Mei liep. Wie in loondienst is wordt aange- slagen voor het bedrag vermeld op de formulieren van de loonbelasting. In de practijk beteekent dit dus, dat hij in de meeste gevallen niet te maken heeft met deze inkomstenbelasting, omdat het te betalen bedrag over eenkomt met de ingehouden loon belasting. Wie een zelfstandig beroep of be- drijt uitoefent wordt aangeslagen voor den termijn van Jan. tôt Jan. Loopt zijn boekjaar over twee kalenderjaren dus b.v. van Mei tôt Mei, dan wordt zijn winst practisch bepaald op het bedrag dat in dat kalenderjaar is be- rekend, waarop de aangifte betrekking heeft. Verder mag nu voor afschrijving van huizen de huuropbrengst worden verminderd met een som tôt maximaal tien procent van de huurwaarde. Zooals bekend mocht tôt op heden geen afschrijving plaats vinden. Gedurende het tijdvak van i Sep tember tôt en met 30 September a.s. geeft de met ,,113" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met „B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respec- tievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leef- tijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van hetzij 150 gram toiletzeep (samen- stelling van na 1 September 1940) hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 2T)0 gram zachte zeep (samen- stelling van vôôr 1 Januari 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samen- stelling van nà 31 Augustus 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samen- atelling van nà Januari 1941), hetzij 300 gram zachte zeeppasta, hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uit- verkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op ge wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin- derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver- plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zoo als reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behan- deling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd dat bovenstaand voorschrift 00k geldt voor de zoogenaamde „waschverzen- ders" die slecht# als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wassche rijen optreden. De wasch van kantoren, hôtels, café's enz., voor zoover het hand- doeken, poetsdoeken en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zon- der dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Herhaaldelijk duiken hier en daar berichten op over een goede uitvinding voor de vervanging van rubberbanden. Zoo vernamen wij van de uitvinding van een Amsterdammer, die om zijn rijwielvelg een houten velg liet maken en in een hierin uitgespaarde gleuf een stuk buitenband bevestigde, in deze halve ronding deed hij een stuk opge- rold buitenband, dat voor eenige vee- ring zorgde. Ook deze week lazen we weer van een dergelijke uitvinding een schipper had een stuk hoorntouw gesplit tôt een touw zonder eind, welke precies om de velg van het wiel paste, over dit stuk touw werd een loopvlak van een oude buitenband geschroefd, het geheel geeft een vol- doende veering, zoodat de uitvinder in kwestie zeer tevreden is over zijn uitvinding. Ook van overheidswege wordt het doen van nieuwe uitvinding voor de vervanging van de rijwielband gewerkt. Zoo is dezer dagen door het Centraal Instituut voor Industrialisatie een prijs- vraag uitgeschreven, waaraan zoowel beroepstechnici als amateurs kunnen deelnemen. Voor hen die het beste vervangings- middel voor de rubber band weet te vervaardigen worden prijzen beschik baar gesteld. De jury zal bestaan uit een aantal vooraanstaande personen uit de Neder- landsche industrie. De oplossing welke onder de huidige omstandigheid uitvoerbaar zijn zullen uiteraard het eerste voor een prijs in aanmerking komen, terwijl vernuftige ideeën, welke door de huidige grond- stofFen schaarschte niet uitvoerbaar zijn door de jury terzijde zullen worden gelegd. De prijzen welke voor bruikbare ideeën worden uitgeloofd bedrâgen f 250, f 100 en 5 prijzen van f 50, waarbij de jury zich het recht voor- behoud de prijzen niet of gedeeltelijk niet uit te keren. De C.I.V.I. heeft het recht iedere inzending, met eerbiediging van de rechten voortvloeiende uit aangevraagde of verleende octrooien, aan de industrie door te geven. Bij beschikbaarstelling aan de industrie zal aan de inzenders een door de C.I.V.I. vast te stellen ver- goeding worden uitgekeerd, terwijl niet aan de industrie door gegeven inzen ding desverlangd weer ter beschikking van de inzenders worden gesteld. Eenvoudige niet gedetailleerde uit- gerichte ideeën kunnen, indien zij een bruikbaar element bevatten voor een prijs in aanmerking komen, zoodat een ieder die meent iets omtrent het probleem de rijwielbanden te kunnen zeggen, wordt uitgenoodigd dit op papier te zetten en aan de jury in te zenden. Inzendingen, bij voorkeur vergezeld van teekeningen of schetsjes, dienen onder motto te geschieden vôôr I October 1941 aan het Centraal Instituut voor Industrialisatie, Bezuidenhoud- scheweg 81, 's Gravenhage. Omtrent de vergiftigingsmoord op de 27-jarige mevrouw Molema-Engel- kens en de echtgenoot van de 45 jarige baker mej. A. D., te Zuidwen dinge vernemen wij, dat, bij de sectie op de onlangs opgegraven lijken in beide lichamen sporen van arsenicum zijn gevonden. Mej. D. ontkent arsenicum te hebben gekocht, doch volgens de verklaring van een drogist te Veendam, heeft mej. D. een week voor het overlijden van mevr. Molema bij hem een groote dosis arsenicum gekocht. 20 De meisjes hoorden hem mompelen „Ik zeg met tante 5 'n ellendige wereld, 'n ellendige wereld Het gras der weiden werd valer en eindelijk geel. Op de stoppelvelden waren bij scharen vogels neergestreken, onrustige trekvogels, die zich verza- melden voor hun groote najaarsreis. En op een morgen hadden zij zich hoog in de lucht verheven, statig een donkerlijnige wig vormend, die ver- dwenen was, ver, aan den horizon. En langs de wegen ritselden de dor- rende blaren, als de wind ze spelend op hoopen veegde en dan weer uit- eenblies. Mignon had haar oude vriendin Liesje op de pachthoeve bezocht. Albert had verzocht haar te mogen vergezellen, maar zij had met voorge- wend ongeduld het hoofd geschud „zij wilde liever alleen zijn en meteen moeders graf bezoeken." Toen had zij hem bijna gesmeekt een boek naar het slot te gaan bren- gen „zij hàd het stellig aan Alex beloofd en ko 11 zelf niet gaan." Hij had aan haar wensch voldaan, maar met tegenzin. En Mignon was alleen uitgegaan, had een uurtje met de vroolijke Lize en vrouw Mina gepraat en zat nu droevig te mijmeien op moeders graf. Bleek zilverglinsterende draden* teer als spinrag, vluchtig als droomen, zweefden in de lucht. Doodstil was het om haar heen plechtige weemoed omwuifde iedere rank, elk bloempje. „Wij welken, wij sterven ademden zij allen. Zwaar gleden tranen onder de lange wimpers uit haar stemming was zoo overgevoelig, dat zij haast schroomde haar voet op het gras te zetten. ,,'t Sterft ailes, ik wil 't niet dood- drukken 't moge leven zoolang het kan dacht zij en vond het treurig, dat ailes verdwijnen moest, wat toch zoo onzegbaar schoon was. Lang zat zij zoo, verloren in zwaar- moedige gedachten. Doch eindelijk vermande zij zich en verliet het kerk- hof om naar huis terug te keeren. Langzaam liep zij het zoo welbekende dorp door, langs de woningen, waar zij als kind gezongen en gespeeld had, langs het oude doktershuis met den grooten tuin, waarin zij met Albert gespeeld en gekibbeld had. Er woonden nu vreemden in dat huis en terwijl zij voorbijging, dacht zij aan den somberen nacht van moeders dood, toen zij als een krankzinnige diezelfde stoep was opgestormd om hulp te vragen. Zij ging ook langs het huis van den goeden, ouden schoolmeester, die nu ook al op het eenvoudige kerkhof lag. Zijn weduwe zat voor het venster tusschen de bloeiende géraniums en knikte het mooie meisje toe. Mignon groette met een vriendelijk lachje terug, maar er was geen vroolijkheid in dat lachje. Hier en daar langs muren en schut- tingen, bloosden nog de winterdranken. Stervensblos, die op de bladeren gloeide in wonderschoone liefdekleuren. Vluch- tige herfstschoonheid, reeds veroordeeld tôt verwelken. Mignon zag die schoonheid aan met de teedere aandacht, welke men aan een scheidende schenkt. Voor haar waren de roode bladerglansen liefelijke glimlachjes, die afscheid namen van 't leven. Albert kwam haar dicht bij het dorp tegen. Zij zag hem aan alsof dit een onaangename verrassing voor haar was. „Heb je Alex niet meegebracht vroeg zij teleurgesteld. Hij had haar blik diep gevoeld en haar ernstig aanziende, vroeg hij kort- af „Hinder ik je soins, Mignon Zij bloosde schuldbewust, maar zij zag er zoo ongelukkig uit, dat hij niet den moed vond een hard woord te zeggen. Neen stotterde zij aarzelend, „maar „Wil je mij cens zeggen, waarom je mij het gezelschap van freule Alex zoo voortdurend opdringt Er lag toch iets bitters in zijn stem. Onthutst zag Mignon naar hem op. „Mag je Alex dan niet lijden Zij is mijn liefste vriendin en ik wil haar omgang niet missen. En zij heeft anders ook zoo weinig aan haar leven bij die oude vrouw." „Dat ontken ik volstrekt niet, lieve. Maar, het doet me pijn, dat je mij afscheept met het gezelschap der freule en je zelf terugtrekt, alsof ik je geheel onverschillig ben geworden." Mignon sloeg de oogen neer en zuchtte diep. „Wat scheelt cr aan, Mignon Is er iets wat je verdriet doet Vertrouw het mij dan toe „Ik kan niet," stamelde Mignon verward en dadelijk begrijpend wat zij daar gezegd had. „Er is dus toch iets, Mignon stel je dan geen vertrouwen in mij, je ver- loofde „Och er is immers niets Zwijgend gingen zij verder Mignon zou even marna gaan begroeten. „Je moest weer bij marna terug- keeren, Mignon, ik geloof, dat je in dat sombere kasteel al je vroolijkheid en levenslust verliest. Ik ga morgen Daar mej. D. Rotterdam en Utrecht een week voor den dood van haar man heeft bezocht, wordt ook hier het onderzoek door de justitie voort- gezet. Naar wij vernemen, heett de ver- dachte in deze moordzaak zich van- nacht, door ophanging in haar cel, van het leven beroofd. Nadat zij Woensdag weer voor den Rechter van Instructie was ge- weest, om te worden verhoord, werd ze naar haar cel in het Huis van Bewaring teruggebracht. Vanmorgen vond men haar dood. Ze had zich door middel van het laken, aan haar krib, opgehangen. De vorige week Vrijdag werd het Rûtterdammertje Annie Remken in de Oisterwijksche bosschen vermoord. Het meisje dat in Oisterwijk gelogeerd was, werd die dag door haar ouders afgehaald. Het meisje, dat vooruit fietste, was plotseling spoorloos ver- dwenen. Later vond men haar lijk, doch haar fiets was verdwenen, wel vond men in de nabijheid van het lijk een heerenrijwiel. De eigenaar van dit rijwiel de 35 jarige onge- huwde bankwerker Th. v. B. uit Tilburg werd Zaterdag door de Til- burgsche recherche gearresteerd. Dadelijk bij het vinden van het lijk van het meisje was verband gezocht met het geval van de tien-jarige Ria Pagie uit Tilburg, die sinds 15 Aug. j.l. is verdwenen. Dit vermoeden is door de arrestatie van v. B. sterk be- vestigd, daar de Tilburgsche recherche reeds voor het geval te Oisterwijk sterke aanwijzingen tegen v. B. had, hoewel men niet tôt arrestatie was overgegaan. De verdwenen Ria Pagie is nog steeds niet gevonden, zoodat v. B. geen strafbaar feit ten laste kon worden gelegd. De 10-jarige Ria Pagie, verdween op 15 Augustus, samen men de vader kwam de thans gearresteerde v. B. aangifte bij de politie doen. Hierbij bood v. B. zelfs aan te helpen dreg- gen in het Wilhelminakanaal. Het meisje werd echter niet gevonden, zoodat er weken verstreken. In deze tijd had de politie echter niet stil gezeten en een diepgaand onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek bleek, dat Ria op dien dag tweemaal voor een dubbeltje snoep in een winkel in de buurt had gekocht. De dubbeltjes had zij van v. B. gekregen. Blijkbaar op iemand wachtend was Ria in de avond van 15 Augustus nog op de heuvel in Til burg gezien. Ook bleek, dat v. B. de zelfde avond per fiets van huis was gegaan met een damesfiets aan de hand. Twee dames vertelden, zij hadden kun nen voorkomen, dat twee kleine meis jes door de man werden meegelokt. De man had de kinderen getracteerd op ijs en haar een mooie pop met wagen beloofd, als ze in een bepaalde richting wandelen wilden. De dames, die de man niet kenden, herkenden hem later in v. B. Er waren thans aan wijzingen genoeg doch nog geen re- den om v. B. te arresteren, daar er geen misdaad was en de kleine Ria onvindbaar. Na de gruwelijke moord te Oister wijk, werd het onderzoek aan de Tilburgsche Inspecteur Stevens opge- dragen, die ook het onderzoek naar de verdwenen Ria leidde, deze vond na het vinden van de fiets van v. B. aanleiding genoeg deze te arresteerca. Een huiszoeking bracht bezwarend bewijsmateriaal aan het licht. De ver- dachte is naar Breda overgebracht, waar hij hardnekkig blijft ontkennen. De aanwijzingen zijn echter sterk en het verleden van v. B. is geenzins gunstig. Hij is in Amerika reedfe tôt vijftien jaar veroordeeld, wegens zeden misdrijf. De Vacantiekamer van de recht- bank heeft de zaak tegen een 64-jarigen colporteur terug verwezen om een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stellen. De man had aan een Amsterdam- mer in de Van Baerlestraat een lot van „Winterhulp Nederland" verkocht dat recht gaf op een prijs van f 500. De colporteur scheurde het lot in twee stukken en behield zelf het goede en gaf zijn klant het verkeerde deel. Het halve lot verkocht de colporteur voor een gulden en de nieuwe kooper toog naar Den Haag en incasseerde daar de f 500.J De winnaar, die achter het net dreigde te visschen, ging naar de po litie en diende een klacht in. De zaak met ,,Winterhulp Nederland" werd zoo geregeld, dat de winnaar alsnog f 250 kreeg uitgekeerd. De Officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf geëischt. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Bij het onderzoek van brood door den Keuringsdienst voor Waren isgebleken, dat het aantal gevallen, waarbij een te laag gehalte aan droge stof werd geconstateerd, sterk is toegenomen. Ook de mate, waarin bij de droge stof onderwicht optreedt, neemt toe. De gemachtigde voor de prijzen waarschuwt de bakkers, dat de prijs- voorschritten uitdrukkelijk iedere ver- mindering van prestatie als een prijs- verhooging beschouwen. Als zoodanig moet ook het geven van onderwicht aan droge stof worden aangemerkt. Bakkers, die zich hieraan schuldig maken, overtreden niet alleen de be- palingen van de Warenwet, maar ook de prijsvoorschriften. toch op reis. De oudeluitjes hebben behoefte aan-gezelligheid en zij missen hun dochtertje." Bij het bericht van zijn vertrek was er een levendige gloed in haar oogen gekomen, het scheen hem, alsof die tijding haar verademing bracht. Hij deed, alsof hij het niet begreep, en vervolgde met gcdwongen kalmie „Ik begrijp wel, dat die oude freule op je gezelschap verzot is geraakt, maar ieder is zichzelf toch 't naast en marna verlangt ook naar je. Te meer wijl ik de eerste maanden wel niet weer thuis zal komen." „Je gaat zeker aan 't werk Het zal hier stil zijn van den winter, Alex gaat een poos naar huis. Enfin, wij zijn stilte gewoon, vroeger kenden wij niets an ders." „Het voornaamste is, dat men de vroolijkheid in zich omdraagt, Mignon. Mignon zweeg. Hij sloeg haar, angstig vorschend, gade. „Ik heb nog iets nieuws voor je van freule Alex", zei hij langzaam. Nu sloeg zij haastig de oogen naar hem op. „Toch niets kwaads „Zij werd naar huis geroepen, omdat haar broefi, de luitenant, er heel ernstig aan toe is." „0 God wat dan stiet zij angstig uit en greep zijn arm. Hij werd bleek van ontroering en klemde de tanden opeen. „Maak je niet zoo overstuur, kind. Hij is immers geen broer van jou Freule Alex zelf was kalmer dan jij." „Och, vergeef me, Albert je hebt me zoo doen schrikken. Ik geloof, dat ik zenuwachtig geworden ben. Je moet wat geduld met mij hebben ik kan het immers niet helpen Tranen rolden langs haar wangen. „Is hij dood, Albert „Was hij 't maar stiet de anders zoo goedige, blonde reus tnsschen de tanden uit. „Dat is laag riep Mignon met van verontwaard/ging vlammende oogen. „Wat heeft die arme man je gedaan „Wat hij mij gedaan heeft Maar de schilder klemde de lippen weer vast opeen en stak de handen in de zakken. Opgewonden stapte hij voort. „Wat is er dan gebeurd waagde Mignon nog schuchter te vragen. „Wat doet het er toe De lotgeval- len van dat romantische, hoogmoedige jongemensch gaan ons immers niet aan. Hij zou zelf om onze belangstelling glimlachen met zijn hem eigen onuit- staanbaar, welwillend lachje. Die ver- waande-luitenant Van Forren. Ha,ha!" Albert lachte toornig en schamper. Mignon zag hem onuitsprekelijk droevig en verwijtend aan zij snikte, ondanks al haar inspanning om zich te beheerschen. Daar kon die reus met het edel- moedige kinderhart toch niet tegen. Haar hand in de zijne nemend, ver- telde hij, dat de luitenant met zijn paard gevallen en zwaar gekwetst was. Men vreesde zelfs voor zijn leven. Mignon zij niets meer, maar Albert zag wel, hoe zij herhaaldelijk verlan- gend naar het slot keek, alsof zij het liefst naar Alex had willen snellen om meer van het ongeluk te hooren. Ein delijk kon zij zich weer bedwingen. „Ga maar naar het slot terug, je volgt mij toch met tegenzin, wij zijn niets meer voor je." Albert riep zij op zôô pijnlijken toon, dat hij medelijden met haar kreeg. Schaamte en smart lagen als een situer over haar teer gezicht. Zij kon het toch niet helpen „Neen, ik ga mee naar je moeder Hij nam haar arm en keek haar lang en ernstig aan. Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1