Edele Meer aardappelen, minder brood en boter. H ARTE NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Vermogen van het huis van Oranje Nassau verbeurd verklaard. 20-30°|o voor been. Uitreiking nieuwe aardappelkaarten. 71e Jaargang ZATËRDAG 20 September 1941 Oplaag 8000 exemplaren No. S/ Bekendmaking. Een nieuwe textielkaart. Verduisteren Fraude bij Metaalinlevering. SPORTNIEUWS VOETBAL HANDBAL. FEUILLETON. wordt huis aan huis gelezen te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, Borgereompagnie, SLOCHTEREN, Siddeburen, Schildwolde, Hélium, Kolham, Harkstede, Scharmer, Lageland, Overschild, NOORDBROEK, ZUIDBROEK enz. Dit BLAD verschijnt ZATERDAGS Franco per post f 1.20 per jaar. Drukker-Uitgever T. K. KREMER SAPPEMEER vh"T" Zn> Telefoon 213. Hoofdredacteur R. F. KREMER, Sappemeer. Inzending van advertenties vôôr Vrijdagmiddag 12 uur. Het Rijkscommissariaat deelt mede Wilhelmina van Oranje-Nassau houdt, zonder iets geleerd te hebben uit de loop der gebeurtenissen, halsstarig vast aan het bolsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daarmede buiten de gemeenschap van het Nieuwe Europa. Zij richt tôt het Staatshoofd en de weermacht van het Groot- Daitseîie Rijk verbazingwekkende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op onverantwoorde- lijke wijze aan tôt het plegen van daden van geweld tegen de bezettende macht, welke slechts de hardste repré sailles zouden hebben. In opdracht van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft dientengevolge de Commissaris-Generaal voor de veilig- heid op grond van artikel I der ver- ordening no. 33/1940 omtrent het verbeurd verklaren van het vermogen van personen, die een anti-Duitsch of tegen het Duitsche Rijk gerichte stre- ven bevorderen, bepaald, dat die ver- mogenswaarden van de levende leden van het Huis Oranje-Nassau worden verbeurd verklaard, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. De verbeurdverklaring wordt door hare openbare bekendmaking van kracht (artikel 4, alinéa I van de verordening no. 33/1940). De verbeurd verklaarde vermogens- waarden zullen krachtens artikel 4, alinéa 2, van de genoemde verorde ning voor doeleinden ten algemenen nutte in het bezette Nederlandsche gebied gebruikt worden, voor zoover deze waarden niet- voor den duur-van den oorlog voor de bezettende macht noodig zijn. Het Rijkscommissariaat deelt mede In aansluiting op de verbeurdverklaring van de vermogenswaarden der levende leden van het Huis van Oranje Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de Verordening no. 138/41 door den Commissaris-Generaal voor de veiligheid bepaald Artikel I. Het noemen of gebrui- ken van namen der levende leden van het Huis van OranjeNassau door economische en niet-economische ver- eenigingen en stichtingen, openbare en particulière instellingen en inrichtingen, alsmede in firmanamen en als aan- duiding van een handelsartikel is ver- boden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het Huis van Oranje. Nassau wordt aangeduid. Artikel 2. Handelingen in strijd met deze verordeningen zijn overtre- dingen en worden overeenkomgtig artikel 45 (2) van de Verordening no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens ândere bepalingen een zwaar- dere straf is vastgesteld. Artikel 3. De afkondiging van deze verordening geschiedt door be kendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. Het vleeschrantsoen. De secretaris-generaal van het département van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tôt het percentage been, dat bij de distributie van vleesch mag worden gerekend. In eenige gemeenten zijn in de plaatselijke bladen ofin slagerijen vaste beenpercentages gepubliceerd, waardoor het publiek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen ge- wijzigd is. Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenper- centage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het algemeen worden gezegd, dat on- geveer 20 tôt 30van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, (fat, zooals bekend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. De Secretaris-Generaal van het Département van Landbouw en Vis- scherij deelt het volgende mede Ge- durende het tijdvak van 22 September tôt 3 October a.s. zullen nieuwe aardappelkaarten worden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen dit precies zal geschieden. De nieuwe kaarten zijn te onderscheiden in vier verschillende soorten en wel a. Kaarten, gemerkt met de letter U, bestaande uit dertien bonnen met opdruk „aardappelen" en genurpmerd van 38 tôt en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b. Kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bonnen, met opdruk „aardappelen" en genummerd van 01 tôt en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd. c. Kaarten, gemerkt met de letter W, welke dezelfde kenteekenen ver- toonen als de kaarten U, doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B. d. De kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeenkomen met de kaar ten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van de verschillende kaarten, welke aan de Van deskundige zijde vernemen wij> dat de ongunstige weersomstandig- heden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voedsel voorziening voor den komenden winter in 011s land niet gemakkelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders aihankelijk, Ons land is op één 11a het dichtst- bevolkte land van Europa. België heeft 4.6 inwoner per H.A. cultuur- grond, Nederland 3.7 en het is 011- mogelijk een volk van 9 millioen zielen te voeden van de opbrengst van den hier beschikbaren cultuur- grond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het benoodigde worden inge- voerd. En is de oogstopbrengst gelijk thans het geval is, niet al te gunstig, dan stijgt de noodzakelijkheid van in voer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Het heeft den voed- seltoevoer naar aile door de As-mo- gendheden bezette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van de oogstopbrengst op de distributiemoge- lijkheden terug en dwingt tôt eenige beperkingen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan normaal, eenige ver mindering ondergaan. Ook de vet- positie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het krachtvoer voor het vee inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rantsoenen behoort niet tôt de onmogelijkheden. Inmiddels wordt al het mogelijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande zich zeer veel inspanning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voed- selpositie van Nederland zoo gunstig mogelijk te maken en aan de Neder landsche distributie-autoriteiten allen mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributie-autori teiten gevoelen diep leed over elke beperking, die zij aan de bevolking moeten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hooren. Doch voorzichtig en vooruitziend beleid is nu eenmaal eisch en dit beleid zal te meer succès hebben naarmate de be volking de autoriteiten sterker steunt en alleszins helpt ont het saboteeren der distributie door den sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet enkel somberheid te ademen. Het aardappelrantsoen wordt verhoogd. Wat wij in granen tekort komen, hebben wij des te ruimer in aardappelen mogen oogsten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappelen, die een maximale opbrengst gaven en het eerst op moeten. En dit zijn niet de mooiste aardappelen, maar daarna komen de mooiere. verschillende categorieëen van personen zullen worden uitgereikt. Kaarten U en V. Bevolkingsgroepen a. o3 jaar, na 1 Oct. 1938 geboren 1 U-kaart en 1 V-kaart b. 413 jaar, na I Januari 1928 en voor 2 Januari 1938 geboren 2 U-kaarten en 2 V-kaarten;c. 14- 20 jaar, na 1 Januari 1921 en voor 2 Januari 1928 geboren: 3 U-kaarten en 3 V-kaarten d. volwassenen, voor 2 Januari 1921 geboren 2 U-kaarten en 2 V-kaarten. Voorts krijgen personen, die zwaren arbeid verrichten, een kaart U extra en personen, die zeer zware arbeid verrichten, twee kaarten U extra. Houders van vetkaarten. Aan houders van vetkaarten zullen ongeacht den leeftijd of werkzaam- heden, die zij verrichten, bovendien nog een kaart W en een kaart X worden uitgereikt, zoodat een houder van vetkaart, zoowel kaarten U en V, als kaarten W en X ontvangt. Aardappeltelers. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf Are of meer telergrond dan wel 10 Are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaarten in aanmerking. In verband hiermee dienen deze personen zich met hun stamkaar- ten en die van hun gezinsleden en hun inwonend personeel bij de plaat selijke distributiediensten te vervoegen. Dit zal dienen te geschieden op een nader door deze diensten te bepalen dag, doch voor 21 September a.s. Omtrent het gebruik der kaarten zullen nog nadere gegevens worden bekend gemaakt. Naar men ons van officieele zijde mededeeld, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 November a.s. tegemoet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe distributie-regeling van klee- ding en huishoudgoederen zullen tijdig worden verstrekt. van hedenavond 19.45 tôt Zondagmorgen 7.23 van Zondagavond 19.42 tôt Maandagmorgen 7.25 van Maandagavond 19.40 tôt Dinsdagmorgen 7.26 van Dinsdagavond 19,38 tôt Woensdagmorgen 7,28 van Woensdagavond 19,35 tôt Donderdagmorgen 7,30 van Donderdagavond 19,33 tôt Vrijdagrnorgen 7,31 van Vrijdagavond 19,31 tôt Zaterdagmorgen 7.33 Een goede verduistering is goed- kooper dan een procès-verbaal Utrecht heeft een primeur, zij het dan een ongunstige, namelijk fraude bij de inlevering van metalen. Wegens diefstal, subs. verduistering, van een ketelstel, ten nadeele van den staat, heeft de 30-jarige tandtechnicus M. C. C. V. uit Utrecht, die op 5 Aug. jl. op heeterdaad was betrapt bij het wegnemen van een ingeleverd antiek koperen ketelstel, zich voor den po- litierechter te verantwoorden gehad. Verdachte die in het metaalinleverings- bureau als deskundige optrad, had geruimen tijd naar een gelegenheid omgezien om eens een waardevol voorwerp mee naar huis te kunnen nemen. De politierechter sprak er zijn meening over uit de gemeente Utrecht dezen verdachte, die reeds vier zeer zware straffen achter den rug heeft, had aangesteld als deskundige bij de inlevering van metalen. De officier van justitie was aan- vankelijk van plan de maximumstraf van zes maanden te eischen, maar omdat hij dezen verdachte een zielige figuur vond, zou hij zich voor dezen keer bepalen tôt een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Morgen Zondag spelen uit deze omgeving de volgende clubs Nederlandsche Voetbalbond. District V. ie klasse Heerenveen—GVAV, Be Quick LSC, VelocitasHSC, SneekVeendam, AchillesLeeuwarden. 2e klasse B NoordsterWVV, Bato- Appingedam, FVVEmmen, Hoogezand Woltersum, MuntendamGRC. 3e klasse D DelfzijlWildervank, Bel- lingwoldeNieuweschans, ScheemdaNoord- pool, ThosZuidbroek. Reserve te klasse: HSC 2Velocitas 2, Emmen 2Be Quick 2, Alcides 2Achilles 2. Reserve 2e klasse B GVAV 3Be Quick 3, B.R.C. 2Hoogezand 2, GRC 2Munten dam 2, Veendam 2Noordster 2. Onderafdeeling Groningen N.V.B. Afdeeling I. 1A HunsingoAstrea, UsquertBe Quick 4, WarffumWesterbroek, Velocitas 4- VVG, Groen Wit^GVAV 4. 2B Westerbroek 2GRC 4, VVG 2- Groen Wit 2, Velocitas 7SVMH, Leek— Hakoak. Afdeeling II. iB: Nw.Buinen 2—DWZ, STA—HSC 3, KwiekVeendam 3, MeedenMusselkan. 2. 2C SiddeburenKwiek 2, Froombosch SGV, FVV 3-Zuidbroek 2, HSC 4Hoo gezand 3. 3C Kwiek 3NOVO 2, Froombosch 2 Froombosch 3, Hoogezand 4Zuidbroek 3, Siddeburen 2- HSC 5. Adspiranten Atdeêling II. A2 HoogezandFVV, HSCMunten dam. Bz FVVHoogezand, Wildervank Kwiek, VeendamNw.Buinen, Hoogezand— Muntendam. Morgen Zondag spelen uit deze omgeving 2e klasse B heeren A.S.V.H.S., S.G.V, W.I.K. 2. 2e klasse B dames A.S.V.H.S. 22 Mignon was nog eenmaal in het doktershuis geweest en mevrouw Ter Meer had haar beleefd en vriendelijk ontvangen, maar met zooveel koelheid dat het meisje duidelijk gevoelde, hoe- ver de scheiding van Albert haar van de geliefde pleegmoeder had verwij- derd. Van de familie Van Forren kwamen dikwijls brieven en telegrammen met berichten omtrent den zieke. Nog altijd was de toestand twijfelachtig en Mignon zag er zoo bleek en neer- slachtig uit, dat de freule zich ongerust maakte. „Je moet afleiding hebben, Mignon," zei ze eens. „Ik zal iemand voor je zoeken met wie je muziek kunt stu- deeren en je verder in zang bekwamen." Of Mignon al verzekerde, dat zij geen lust en aandacht voor de studie meer had en geen toon zou kunnen uitbrengen, de oude freule bleef bij haar voornemen. Haar eenige afleiding waren de brie ven van Alex en Floris, die geregeld kwamen en trouw werden beantwoord. Urenlang schreef zij en vermoedde niet dat Alex al haar brieven zorgvuldig bewaarde in een geheim hoekje van haar schrijftafel. De beide meisjes leerden elkander uit haar brieven nog beter kennen en gingen zich als zusters aan elkander hechten. En een gemeenschappelijk verdriet weefde een band van onver- breekbare innigheid, van machtige sympathie tusschen haar. Elke gedachte, iedere droom en wensch werd door Alex en Mignon neergeschreven, openhartig en gui, en even zoo gelezen door haar, voor wie gedachten en droomen geschreven waren. Freule Fee liet zich dikwijls uit de brieven van Alex voorlezen en ver- heugde zich als een kind in de vriend- schap der beide jonge meisjes. „Een lief hartje zei ze soms en knikte goedkeurend. Het was overigens een stil, afge- zonderd leven op het slot. Mignon deed wat zij kon om het gezellig te maken in de oude vertrekken, maar de vroolijkheid vermocht zij niet aan te brengen. Voortdurend vertoefden haar ge dachten bij hem, dien zij niet vergeten kon. Hij lag zoo ongelukkig en lijdend, ginds, in de verre stad. En zij kon en mocht niets voor hem doen. Zwaarmoedig liep zij dikwijls door de velden, waar nu geen schoonheid meer was te genieten en als de lucht zoo grauw en somber verborgen was in mist en wolken, dan leek die lucht zoo ver van haar af, alsof zij zelfs met haar gebed die hoogte niet be- reiken kon. Het werd winter en freule Fee voelde zich ziek. Zij mocht niet uitgaan en Mignon paste haar zorgvuldig op. De dokter bezocht haar dikwijls en drukte dan zijn arm pleegdochtertje lierdevol en bemoedigend de hand. Hij leed evenzeer als zijn vrouw onder het verdriet, dat men zijn jongen had aangedaan en onder de teleurstelling van zijn eigen wensch. Maar hij be- greep Mignon en had haar vergeven. Dikwijls bracht hij haar de groeten van Albert over en verzekerde, dat de jongeman hard werkte en volstrekt niet het hoofd liet hangen. „Hij is gevoelig, maar geen lafîe peinzer, die zich laat meesleepen door zijn verdriet er is een flinke, gezonde kern in hem De vader was trotsch op zijn zoon. Het deed Mignon goed deze lof- spraak te hooren en nog meer goed deed haar de geruststellende verzeke- ring, dat Albert niet gebukt ging onder de scheiding. O, zij hoopte zoo vurig volkomen vrede en een nieuw, groot geluk voor hem. Vol van dankbaarheid zei ze dit ailes aan den dokter. „Mama zal er overheen komen, m'n kind, maar zij heeft er tijd voor noo dig Geloof maar, dat zij je nog niet vergeten heeft, daar zorgt je portret wel voor, dat Albert voor haar geschil- derd heeft." Floris zou eenige dagen komen logeeren. De oude freule wist niet genoeg verrassingen voor hem te bedenken. Allerlei dingen, waarin hij belang stelde of waaraan hij behoefte kon hebben, liet zij voor hem uit de stad komen en Mignon moest haar bij de keuze helpen. En dit deed dezelfde vrouw, welke eens den knaap ontvangen had met wantrouwen en tegenzin. Floris kwam en deed-zijn best om tante door allerlei nieuwtjes en plage- rijen wat op te vroolijken. De mooie geschenken nam hij aan met aile kalmte, alsof het zoo behoorde. Hij was er volstrekt niet uitgelaten over. Dat prikkelde tante Fee tôt wrevel en vinnigheid. Toen hij 's middags bij haar zat, begon zij er over. „Allemaal gekheid, men moetnooit kniezen, ,tante. Als je bepaald niet dood wil en dat vriend Hein heel duidelijk aan het verstand brengt, och, dan is hij zoo'n kwaje kerel niet, of hij is wel voor redeneering vatbaar. En dan komt hij wel 'ns een ander keertje terug. Zie onzen jonker bij voorbeeld eens, wat is hij er niet ellendig aan toe geweest Het was soms niet aan te zien, zooveel pijn leed hij. Maar nu is hij er bovenop. Wel zeggen de dokters, dat het nog lang kan duren en het is ook nog niet zeker, dat hij in dienst kan blijven, maar het leven heeft hij er afgebracht," vertelde Floris. „En als hij uit den dienst moet, wat dan Floris haalde de schouders op en zuchtte. „Waarom moeten ook zooveel nu«telooze oude menschen, om wie niemand iets geeft en die niet eens meer van het leven genieten willen, zoo driedubbe! dik in hun duiten zitten en een zieke luitenant te weinig zak- geld hebben Een mooie verdeeling, voorwaar „Nuttelooze oude menschen zei tante kregel. „Ik zie niet in, wie nutteloozer is, een oud mensch, die groote sommeil in zijn testament ver- maakt aan liefdadige instellingen en wijze genootschappen, ofeen armzalige jongeman, die zich airs geeft en voor zich zelf niet kan zorgen Of denk je, Floris, dat rijke, oude bloedver- wanten altijd zoo gek zijn, hun geld na te laten aan de lieve familie, die op hun dood aast, als gieren op een lijk „Neen," spotte Floris bedaard, „zij kunnen het ook b.v. vermaken aan een kattenasyl, of een tehuis voor ver- waarloosde muizen en ratten of aan een vlooientheater „Je wordt belcedigend," snauwde tante. „Dat is toch niet mijn bedoeling, tante. Ik zeg wat wààr is, wat rijke, gekke bloedverwanten kunnen doen. Want van de verstandigen is zoo iets niet te vreezen. „Vreeselijke gedachte Om het geld, het ellendige, doode geld, waarvoor men geen geluk kan koopen, worden wij geteld als een som, verlangt men naar onzen dood," steunde tante Fee bitter. „Dat kunt u voorkomen. Geef ailes voôr uw dood weg, dan verlangt nie mand meer daarnaar, want dan heeft niemand er meer belang bij, of u leeft of sterft. Misschien wordt u dan nog wel na uw dood oprecht beweend. Uw leven is ons voorloopig nog te weinig dierbaar om tranen te kunnen eischen." Floris lachte zacht. Zijn luidruchtige jongenslach had hij in de ziekenkamer van zijn broer in weken van angst en smart verleerd. „Je praat mooi, die bij mijn leven reeds toont geen dankbaarheid te ken nen voor mijn geschenken," beet tante hem toe. „Wij worden zeer persoonlijk, tante. Maar waarom eigenlijk een conflict Verlangt u dat ik knielen zal voor de mooie dihgen, die u voor me gekocht hebt Het was heel vriendelijk van u, ik ben er u ook dankbaar voor. Maar ik blijf er kalm onder, omdat ik weet, dat het u eigenlijk niets kost. Of u een gulden of een goudstuk voor mij bcstecdf, blijft voor u hetzelfde. Als er liefde in uw geschenk was, de hartelijkheid van een goede tante voor haar neef, dan zou ailes mij veel meer waard zijn. Daar kan ik echter van u moeilijk aan gelooven." „Liefde, hartelijkheid", gromde tante, „wat noem jij zoo, brutale jongen „Luister, tante Ik had een vriendje, een armen, gewonen jongen, die nooit zakgeld had en weinig mooie dingen. Ik gaf hem wel eens dingen, die ik zelf dubbcl en dwars had en waar ik niets aan miste. Ik mocht hem graag en eens kon ik hem een dienst bewijzen, daardoor hechtten wij nog meer aan elkaar. Hij kon mij nooit iets terug- geven, maar op een keer bracht hij mij zijn vink, een mooien bloedvink, (Vervolg op pag. 4).

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1941 | | pagina 1