NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer 13 APRIL 1945. Bij de dood van Président Roosevelt 74e Jaargang ZATERDAG 21 April 1945 Deze datum zal met gouden letters in de annalen der Gemeenten Hooge zand en Sappemeer worden aange- teekend. Dit was n,l. de dag, waarop hier het Duitsche juk werd afgeworpen. Het Duitsche juk, vooral belichaamd in het slaafsche, onchristelijke, on-Nederland- Nationaal-Socialisme, had vijf jaren lang ons volk zwaar op de schouders gedrukt. Het heeft ons lasten opgelegd, die niet gedragen konden worden en waaronder wij niet wenschten te blij- ven. Niet allen trof het lot in gelijken mate. De een had meer te verduren dan de ander, de een deelde ook in meer zegeningen of zgn. zegeningen van het Nazidom dan de ^nder. Allen waren wij echter doordrongen van het feit, dat het juk eenmaal afgeworpen zou worden, dat de bevrijding komen zou. Alleen konden wij dat niet. Wel hebben de mannen van de verzetbe- weging veel gepresteerd, maar ook 7-ii konden nu eenmaal niet tegen de overmacht op. Toen Generaal Winkelraan op 15 Mei 1940 de vesting Holland moest overgeven,(letwel de vesting„Holland" want daarmede hield de Nederlar.dsche Weermacht nog niet op te bestaan, zooals men ons later heeft getracht wijs te maken) toen, op 15 Mei 1940 wisten we niet, wat het worden zou. We hebben er het beste van gehoopt, al was die hoop uiterst gering. Al aanstonds werden we gepaaid met mooie woorden. In de proclamatie van Hitler tôt het Nederlandsche volk heette het, dat hier dezelfde blonde kinderen speelden als in Duitschland, hij hoopte, dat onze jongens flinke Germaansche kerels zouden worden en onze meisjes flinke moeders. Wij wisten wel, dat dit het gefluit van den vogelvanger was, maar be- grepen toen nog niet, dat dit slechts de ouverture was van het groote lied, dat volgen zou. Ailes ging bij de ridders van het Nazidom systematisch. Eerst werd de N.S.B, op den voorgrond geschoven met terzijdestelling van de Nederland sche Unie en daarmede met vele goed- willende vooraanstaande Nederlanders. Toen kwamen allerlei maatregelen. Ze zijn teveel om aile op te noemen, daarmede is een heel boekdeel te vul- len. Maar enkelezullenwe hier noemen. De Joden werden bestempeld als de pest der Maatschappij, een gezwel dat uitgesneden moest worden. En daarmede was hun lot bezegeld. We wisten wel. dat dit moest komen, maar schrokken toch op toen de maatrege len werden uitgevoerd. Overal braken toen stakingen uit, maar deze werden snel de kop ingedrukt. Maar de vogelvanger floot verder met zijn tooverfluit. Hij lokte, neen hij dwong veel jonge mannen tôt werken in Duitschland voordeoorlogsindustrie. Het werken werd geen pleizier maar een last. Hoe eentonig hoe valsch ook, moest het „lied van den arbeid" klin- ken in de ooren van onze jongens in Duitschland en van hen die hier voor de Wehrmacht moesten werken. Hoe kwam toen de ellende over ons volk. Zij, die onderdoken wer den vervolgd, opgesloten, vermoord. De vrijheid van den arbeid was weg. De „arbeidsbeurzen" werden herdoopt in „Arbeidsbureaux", zgn. omdat ar beid geen markproduct, geen koop- waar is, die op een beurs verhandeld en versjacherd kan worden. Maar in iverkelijkheid was het de bedoeling JUè vrijheid te veranderen rn slavernij. De vogelvanger heeft gefloten en velen gelokt in de rijen der N.S.B. Slachtoffers van de leer van het nieuwe heidendom. Velen waren er, percents- gewijs gelukkig een klein aantal, die heil zochten bij ce mannen van de sterilisatie en de rassenhaat. Maar het gros van het Nederlandsche volk bleef hopen. Het gaf de moed nooit op. Al werd de ellende nog zoo groot, eenmaal zou de redding komen. De kansen zouden keeren. Dan zou de tooverfluit van Hitler gebroken wor den, zijn macht zou tanen, terwijl de groote drie in opkomst waren. Die hoop is niet ijdel gebleken. Na vijf jaar kwam de redding Hôé die redding kwam weten we, dât ze kwam, is een feiï, dat dankbaarheid in ons hart geeft. De vrijheid is er weer. Laat het echter nooit losbandigheid worden, want dan zijn we moreele verliezers. Recht, orde, vrijheid en sociale gerech- tigheid zijn de vier zuilen, waarop onze samenleving opgebouwd moet worden, mede gedragen door een waar- achtig Christendori. Dan zal Nederlsnd, geleid door de Oranjes, in vrede fcn voorspoed leven en zuilen we ons viependevies getrouw blijven V JE MAINTENDRAI IK ZAL H AN DHAVEN EEN GROOT MAN STIERF Een Strijder voor de Lijdende Mensehheid Franklin Delar.o Roosevelt, de Prési dent der Ver. Staten is overleden. Donderdag 12 April werd gemeld, dat hij te Warm Springs in Virginia, waar hij geregeld voor herstel van zijn ziekte, de gevolgen van kinderverlamming, vertoefde, gestorven was aan een bloeduitstorting in de hersenen. Mevrouw Roosevelt werd in Wa shington in kennis gesteld van het vreeselijk verlies, een verlies op de eerste plaats voor haar, maar niet voor haar alleen, voor de geheele wereld. In het licht van de komende victorie is hij gestorven, in den aanbrekenden dageraad van een nieuwe wereld, aan de voorbereiding waarvan hij vooral gewerkt heeft met een nooit falende energie, met een ongeëvenaarde kloek- moedigheid, onverbiddelijk streng als het moest, met een koel verstand, een helderen, wijden blik en een warm hart. Hij werd geboren den 30sten Januari 1882 te Hyde Park in den Staat New York, hij studeerde aan de Harvard en de Columbia universiteit. In 1907 werd hij advocaat. Van 1910 tôt 1913 was hij Senaatslid. In 1913 stelde président Wilson hem aan als Ondersecretaris van Marine een functie, die hij dus in den ooriog van 1914 bekleedde en waarin zijn liefde voor ailes wat de marine betrof, goed tôt zijn recht kon komen. In 1921 werd hij getroffen door kinderverlamming maar met de ge- weldige energie, hem eigen, wist hij de belemmeringen van deze ziekte te overwinnen. Hij keerde in het politieke leven terug. In 1923 werd hij gouver neur van den Staat New York. In 1932, door de Democratlsche Partij candi- daat gesteld, werd hij gekozen tôt président van de Vereenigde Staten. Dit jaar in Januari ging zijn vierde ambtsperiode als zoodanig in want vier maal werd Franklin Delano Roosevelt gekozen. Waarom Omdat hij een -man was, die de nooden van het Amerikaansche volk zag, die de verschr kkelijke bedreiging van het Nazidom juist schatte, ook voor Amerika, en omdat zijn inzicht steeds doorgloeid werd van zijn liefde voor de gemeenschap, in het bijzon- der voor het volk, voor de vgftrapten en de verdrukten, de velen, die zich- zelf niet verdedigen kunnen in een wereld, te zeer door baatzucht ge- regeefd. Reeds in Juni 1933 begon hij met zijn NIRA, zijn National Industrial Recovery Act, zijn Nationale Industrie- ële Herstelwet, den strijd om een betere economische verdeeling, den strijd om de N e w D e a 1. Het was een strijd tegen het eenzijdig particu lier initiatief, een strijd voor de be- langen van de geheele samenleving tegen enkelen. Het was een hevige strijd. Het is werkelijk wonderbaarlijk, dat hij tegen de Suprême Court, het Hoogste Gerechtshof in en ondanks de belemmeringen van de Amerikaan sche grondwet, zijn maatregelen er door wist te krijgen en zoo werkelijk de eerste hulp wist te brengen, die Amerika zoo dringend noodig had. Maar de strijd om een rechtvaar- diger economische--Verdeeling was-, het eenige. Roosevelt werd président van de Vereenigde Staten, in hetzelf- de jaar, dat Adolf Hitler aan de macht kwam. Velen in Amerika, de zooge- naamde isolationisten, die Amerika buiten Europa's zaken wilden houden, Amerika wilden isoleeren, meenderi niet met Hitler en de zijnen te hoeven rekenen. Roosevelt wis wel beter. Nooit af- latend, wees hij op de dreigende ge- varen. In 1940 wist hij, tegen het verzet van de isolationisten in, de Bruikleenwet er door te krijgen, die de oorlogvoering van de met Engeland strijdende volken onberekenbaar groote mogelijkheden verschafte. En toen, juist zooals Roosevelt voor- zien had, kwam Pearl Harbour, kwam Amerika in ooriog met Japan. Roosevelt werd opperbevelhebber. De Amerikaansche industrieele produc- tie werd geheei .op de oorlogsvoering ingesteld. Confermtie volgde op con- ferentie. Met Chu.chill in voile zee bij de tôt stand koming van het Atlantic charter. Bij de invasie in Noord Afrika te Casablanca. Voor de voorbereiding van de Europeesche invasie te Quebec. En, niet te vergeten, de samenkomst der drie staatshoofden Roosevelt, Stalin, Churchill, te Téhéran. Als de vrede in de wereld zal z.jn weergekeerd, dan is dit voor een zeer groot deel te danken aan Franklin Delano Roosevelt. Hij zelf zal er niet meer zijn om dat mee te maken. Zoo als rnevrouw Tsjang Kai Tsjek echter vaststelde Zijn lichaam is wel bij Âan de Lezers Na gedurende meer dan drie en een half jaar de uitgave van „Oost-Goo- recht" te hebben moeten staken is het ons thans na de bevrijding door de gealliëerde légers mogelijk de uitgave te hervatten. „Oost-Goorechf, welke bijnâ"75 jaar onafgebroken in ieder huisgezin in de gemeenten Hoogezand, Sappemeer en -Qrngeving werd.gelezen is door velen in de moeilijke jaren welke liggen gemist. Evenals voor het ver- schijningsverbod zal „Oost-Goorecht" ook thans weer een zuiver neutraal blad worden, wat onder de Duitsche bezetting, welke slechts een richting kende en dulde, niet mogelijk was, en zoodoende de medeaanleiding was tôt het verschijningsverbod. Wat betreft de toekomstige uit- voeiing van „Ooat-Guïïrêctif Zdl UU^ worden, zooals deze in de laatste maanden van onze verschijning was, n.l. in hoofdzaak een nieuwsblqd, aan- gevuld met populair wetenschappelijke artikelen, sport, film en lectuur, waar- voor wij reeds thans, voor zoover nog niet reeds aanwezig, de meest geschikte krachten zoeken. Ook ligt het in de bedoeling zoodra het daarvoor be- noodigde papier beschikbaar komt, „Oost-Goorecht" 2 maal per week te laten verschijnen. De abonnementsprijs van ons blad is voorloopig vastgesteld op 65 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Abonnementen worden reeds thans aan ons bureau aangenomen. Door voorlopig beperkte omvang van ons blad zuilen particulière ad- vertenties de eerste tijd niet kunnen worden aangenomen. De Uitgever T. K. Kremer. Ons Bureau is gevestigd Noorder- straat 54, tusschen Kleinemeersterbrug en R.K. Kerk. de dooden, zijn geest echter blijft leven tôt heil van de lijdende menseh heid. Zijn einde komt ons tragisch voor. Wat is er tragischer zou men zeggen, dan te sterven in het gezicht van den

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1