Uw Levensmiddeienhedrijf Bevrijding wijken van Ferrara wordt hevig ge- vochten. Het vliegveld der stad is reeds veroverd. In het Westen hebben troe- pen van het 8e leger Ferrara reeds achter zich. De in wanorde naar het N. terug trekkende D. troepen werden door de Geai. luchtmacht hevig be- stookt. In Japan hebben vliegende forten aanvallen gedaan op de industrieële buitenwijken van Tokio. Onder de doelen bevonden zich de vliegtuigfa- brieken te Hitachi die voor de eerste maal werden aangevallen. Eden, Stettinius en Molotoff hebben hun bespreking over de Poolse kwestie beëindigd. Hun derde bijeenkomst werd bijgewoond door de Chinese Min. van Buit. Zaken Tytoon. Er is omtrent het resultaat der be- sprekingen nog niets bekend gemaakt. Maarschalk Petin is in Zwitserland aangekomen. Hij vroeg en verkreeg toelating om het land binnen te komen op doorreis naar Frankrijk. Hij wacht thans de regelingen voor zijn vervoer naar Frankrijk af. Van de zijde der autoriteiten wordt de bevolking er met den meesten na- druk op gewezen, dat het - behoudens machtiging van den Provincialen Mi- litairen Commissaris- verboden isde tankgrachten te slechten of aicht te gooien. Eventueele aanvragen om deze hin- dernissen - die intusschen de Cana- deezen gelukkig niet verhinderd heb- hen ons van onze beschermers en .Cultuurbrengers" te bevrijden - op een of andere wijze uit den weg "uimen, dienen te worden gericht de Sectie Voorlichting of aan den Hoofd-ingenieur van het B.U.W. ie provincie Groningen. motief om deze tankgrachten Isnog in stand te laten is gele- gen AV dêS Tlb ieel^to.ej<o mstij* ge- bruik voor mogelijke verbeterir.genXpp waterstaatkundig gebied. De vondst van het massagraf te Anloo heeft aan het licht gebracht, dat hier een zeer groot aantal perso- nen slachtoffer is geworden van de Duitsche overheersching. De mogelijkheid bestaat dat alsnog eenige slachtoffers kunnen worden geidentificeerd. In verband met dit onderzoek wor den degenen, die vermoeden, dat fa- milieleden of bekenden hier kunnen zijn om gebracht, zoo spoedig moge- lijk verzocht een photo van deze personen in te leveren bij den Stads Commandant, Westerkade 10, Kamer 15, Groningen. De Nederlandsche Regeering zetdt is en blijft voorloopig verboden, in het bijzonder elke opname van Militairen en Militaire objecten. Zij, die foto's of films gemaakt hebben, worden in de gelegenheid gesteld strafvervolging te voorkomen, behoudens bijzondere gevallen, door het foto-materiaal met negatieven enz. zoo spoedig mogelijk in te leveren bij de Sectie Voorlichting van den Mili tairen Commissaris, die hiertoe domi cilie kiest bij de Sectie Voorlichting van de N.B.S., Emmaplein 6, Groningen. Zij, die uit Vaderlandslievende motieven foto's of films hebben ge maakt van de aanwezigheid en het optreden van de Duitsche bezetting en daarna van de bevrijding, worden uitgenoodigd het materiaal ter beschik- king te stellen van het Beeld-Archief van de N.B.S., ondergebracht bij de Sectie Voorlichting van het Militair Gezag, eveneens p.a. Sectie Voorlich ting N.B.S., Emmaplein 6, Groningen. Het oprichten of heroprichten van vereenigingen van allerlei aard is verboden behoudens toestemming van het Militair Gezag. lnitiatiefnemers dienen zich te wenden tôt de Sectie Voorlichting van de N.B S., Emmaplein 6, Groningen via den plaatselijken Commandant van de N.B.S. In verband met het feit, datgecon- stateerd is, dat groenten werden verkocht tegen veel te hooge prijzen, wordt er aan herinnerd, dat tôt nader order aile bepalingen omtrent prijs- vorming en prijsbeheersching blijven gelden. Van aile gevallen van prijsopdrijving dient aangifte te worden gedaan bij de reeds in werking zijnde politie- bureaux of op de Commando-posten van de N.B.S. Op het oogenblik zijn er geen wettige rijvergunningen. Slechts zij, die voor het Militaire Gezag, dan wel voor de militaire autoriteiten, het fetode Kruis of de N.B.S. werken, mogë'h motorvoertuigen berijden of doen cierijden. Voor aile andere gevallen wende men zich tôt de Rijksverkeersinspectie, ZuiderdLèp, Groningen. SAPPEMEER, 11 t.m. 17 April. Qeboren Marquerite Jeanne Mar celin, d.v. Eppo Beishuizen en Teuna vaij' der Horst; Jan, z.v. Willem Moedt en Aukina Smid Willy Franciscus Thfeodorus Elisabeth Maria, z.v. Wil hetm Franciscus Theodor en Maria ■^lisa Wilhelmina Schelber, wonende steeds 'Te" Umden.& De "minls^" hv te Geleen Lambertus Theodorus, z v fn voortdurend conïaCt 'rijde deel van Nederland. '■e ministers vertoeven ge ns land, o.a. de minister andsche Zaken. eeren in de open lucht Berend Kleine en Berendina Margaretha Kroon, wonende te Hoogezand Alida Beatrix, d. v. Theodorus Johannes Lieberom en Alida Anna Swart Lambertus Johannes, z. v. Wiebe Bilijam en Hinderkie Smit, wonende te Winschoten Berend, z.v. Berend Mulder en JantjeMesschendorp Roelof Derk Hendrik, z.v. Jacobus Poppen en Derkie Hendrikje Strabbing, wonende te Hoogezand Cornelia, d.v. Johannes Jager en Trijntje Roggen. Ondertrouwd Johannes Lukkien, 20 j. en Jantje Venema, 17 j., beiden van Sappemeer. Getrouwd Tonnis Werkman en Hinderika Grietje Bouwman, beiden van Sappemeer. Overieden Jan Davids, 77 j. echtg. van Willemke Koster. HOOGEZAND, 1 t.m. 15 April. Geboren Johanna Jantina, d. v. Niklaas Dusink en Hinderkien Oosting, Hoogezand; Harmannus, z.v. Hilbrand Nienhuis en Johanna Evenhuis, Mar- tenshoek Jantje, d.v. Hendrik Gankema en Roelfje Tonnis, Kropswolde Klaas, z. v. Frederik Slekmans en Antje Huisman, Martenshoek Euphemia Margaretha johanna, d. v. Hermann Breurken en GrietjeMeijer, Hoogezand; Harke, z. v. Roelf Buning en Bijke Bekkering, Martenshoek Willemina, d. v. Harm Bakker en Willemina Sietsma, wonende te Muntendam Jantje Egberdina, d. v. Jacob Nanne Pronk en Alida Bouwman, Hoogezand Melle, z. v. Pieter Meile Heerlien en Pietertje van der Scheun, Martenshoek. Ondertrouwd Roelof Schierbeek, 19 j., en Grietje Laan, 20 j., beiden te Hoogezand Willem Nieborg, 32 j., Westerbroek en Annegien Koops, 30 j., Foxham, (weduwe van Harm Grimme Pieter de Vries, 46 j., Hoogezand en Maria Goudhooft, 37 j., Hoogezand, onl. Rotterdam Klaas van Twist, 39 j., Hoogezand, onl. te Schiedam en Hubertina Catharina Camps, 24 j., Hoogezand, onl. te Heerlen. Gehuwd Cornelis van Venrooij, 23 j., te Schiedam en Nelly Mary Baerveldt, Hoogezand, onl. te Rotter dam Petrus Drent, 26 j., Hoogezand en Helena Geertruida Stege, 22 j., Hoogezand Heiko Ruiter, 25 j., Hoogezand en Antina jantje Klaassien Bos, 28 j., Hoogezand Klaas van Twist, 39 j., Hoogezand, onl. te Schiedam en Hubertina Catharina Camps, 24 j., Hoogezand, onl. te Heerlen. Overieden Josephus Jacobus Bodewes, 78 j., echtgen. v, Alagonda Bodewes te Martenshoek, overl. te Assen Magretha Helena Eising, 75 j., echtgen. v. Gerardus Johannes Bodewes Foxhol Tekke Withaar, 66 j., echtgen. v. Derkje Drenth, Kiel-Windeweer. Na vijf jaren van verdrukking Zijn wij nu gelukkig vrij, Wij zijn dolblij van verrukking. En voelen ons nu prettig, blij 't Was een dag van groote spanning Vrijdag, dertiende April. Maar Canadeesche tankbemanning Bleek bezield met goeden wil. Onze vroegere „beschermers" Gingen ijlings op de vlucht. Zij beschermden slechts zich zelven, Meen'ge brug vloog in de lucht. Maar dit mocht heel weinig baten, Onze vrienden kwamen snel En bezetten vele straten De Canadeezen doen het wel En de wakk're Hoogezanders Sloegen gauw een nieuwe brug, Dit zijn ware Nederlanders. Nooit komt hier een mof weer terug. 't Leed is nu welhaast vergeten, Nederland is spoedig vrij. Burgers, weg met aile veeten Strijden wij nu zij aan zij Strijden wij voor recht en vrijheid, Voor Oranje en Nederland, Opdat wij tezaam verbonden Blijven in één hechte band Maar wij denken aan de velen, Die voor ons gebleven zijn. Aan de jongens van Mei '40, Al dat leed doet nu nog pijn. Denken wij ook aan de mannen, Die naar Duitschland moesten gaan, Om daar voor de mof te werjken. Want dat kostte meen'ge traan. Maar ook veel gefusileerden, Die, standvastig en getrouw, Weigerden ontrouw te worden Aan Oranje en Rood Wit Blaauw. Nu de redding is gekomen, Nu de vrijheid er weer is, Worden toch vervuld de droomen En verdwijnt de ergernis. Als de vrede weergekeerd is, Danken wij dan allen God, Die ons volk heeft willen redden, Den bestierder van ons lot Bezoek Canadeesche generaal Woensdagochtend werd de Com mandant van het Canadeesche leger dat onze stad heeft bevrijd, Major General A. Bruce Matthews, ten Stad- huize ontvangen. De Generaal die zich in gezelschap bevond von Colonel G. Gaskell en de Majors Gobson en Fremantle, betrad langs een eerewacht van padvindsters en welpen het Stadhuis, waar hij door den burgemeester en Luitenant Kolonel H. Holtkamp, Militair Commissaris voor de provincie Groningen en Ma- joorJ.F. H. Sollewijn Gelpke, Militair Commissaris voor het district Gronin gen werd begroet. Tijdens de plech- tigheid welke hierop volgde, heeft de Burgemeester gelegenheid gevonden den Generaal den dank der burgerij over te brengen voor de vele offers welke het Canadeesche leger thans ook voor de bevrijding van Groningen heeft willen brengen. Teneinde dezen dank tôt uitdrukking te brengen is de naam van General Bruce Matthews in het Gulden Boek der stad ingeschreven, terwijl hem ter zijner tijd de bronzen eerepenning zal worden toegezonden. Van zijn kant bood de Generaal aan den Burgemeester een Canadeesche vlag aan, welke in de hall van het Stadshuis een eereplaats zal krijgen, en deed hij er mededeeling van dat eerlang een herinneringsplaquette zal worden aangeboden, welke eveneens in het Stadshuis een plaats zal worden gegeven. JO KOENEMAN Advertenties Snstituut BoeSkes, Korte Mededelingen. Ouders. hoort naar goeden raad, Houdt Uw kind'ren van de straat. Burgerlijke Stand. Aan het ,veroverde Groningen. Maandag den 30 April hopen onze Ouders, Behuwd en Groot- ouders Geert Schipper en Jeichien SchipperDe Haan hun 3 5 - jEchtvereniging te vieren. Hun dankbare Kind. Behuwd- en Kleinkinderen Geert en Danie. Sappemeer, Kleinemeer 125. Met blijdschap geven wij kennis an de geboorte van onze dochter Marquerite Jeanne Marcelle Sappemeer, 10 April 1945. Luth. Kerkstraat 107. E. Beishuizen. T. Beishuizenv. d. Horst. Den 10-den April over- leed in het R.K. Ziekenhuis te Groningen onze lieve Zuster, Behuwdzuster en Tante Alida Geziena Scheltens, in den ouderdom van 66 jaar Hoogezand, 10 Apr. 1945. Stadskanaal D. Scheltens, S. Scheltens-Dorenbosch, Veendam J. Bennema- Scheltens, Hoogezand J. Scheltens, J. W. Scheltens- Brand. De begr. heeft plaats gehad Zaterdag 14 Apr., te Hoogez. Plotseling werd ook door den Heere uit gevan- genschap in eeuwige Heer- lijkheid gesteld, onze lieve Broer en Oom Mr. Martinus Ritzema slechts 34 jaar, oud geliefde Echtgenoot van H. A. Haan Burgemeester der gemeente Oldekerk. Sappemeer, 10 April 1945 G. BergRitzema en Kinderen. IHeden overleed door een noodlottig ongeval geliefde Echtgenoote en Moeder JANTJE MEIJER, in den ouderdom van bijna 45 jaar. Hoogezand, 14 April 194s Van Royenstraat 3. Hendrik Àlberts, Jantje, Grietje, Geert, Berend, Wil lem. De begrafenis heeft plaats gehad Donderdag 19 April j.l. op de Stille Hof, Hoogez. Hiermcde vervullen wij den treurigen plicht van het overlijden van onze Dochter en Zuster JANTJE, geliefde Echtgenote van Hen drik Alberts, in den ouder dom van bijna 45 jaar. Hoogezand, 14 April 1945 B.Meijer, G.Meijer-Meiborg T. Haan-Meijer, A. Haan, K. J. Meijer, J. Meijer- Meiborg, J. Ipema-Meijer, J. Ipema, L. Meijer, W. Meijer-De Vries, G. Norder- Meijer, H. Norder. De begrafenis heeft plaats gehad op Donderdag 19 Apr. j.l. op de Stille Hof Hoogez. Heden overleed onze in- nig geliefde Zoon, Broeder, en Oom ARIE BOSSCHER, in den ouderdom van 39 jaar Sappemeer, 8 April 1945. Zuiderstraat 51. H. Bosscher-Prak, G. G.Bos- scher-Reinek, H. Reinek, Henny. De begrafenis heeft op 19 April plaats gehad. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze lieve Man en Vader JAKOB SWAAGMAN, in den ouderdom van 40 jaar Hoogezand, 16 April 1945 Sportterreinstraat 28. K. Swaagman-Werkman, Kina, Koert, Ineke. De begrafenis heeft plaats gehad op Vrijdag 20 April'45 Heden overleed tôt onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader en Grootvader GEERT SMITH, in den ouderdom van 73 jaar Hoogezand, 20 April 1945 Noordersingel 17 J.Smith-Braams, Midhuizen: E. M. Huizenga-Smith, H. Huizenga, Kalkwijk L. C. Smith, A. R. Smith-Koops, Truus, Piet, Rennie, Geert, Leendert. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Dinsdag 24 April. is SAPPEMEER Tel. 270 Wij vragen en bezorgen. worden in een beperkt aantal aangenomen. vanaf heden aile Lessen weer begonnen. GEVRAAGDj Meisje voor Kantoor en Winkel Bureau van dit Blad. een net Dagmeisje, B. RUDING Gz. Zuiderstraat 84, Sappemeer een nette Dienstbode, Mw. ICOLT- HOF, Noorderstr. Sappemeer. Dienstmeisje voor dag ofdagenn. Fam. KONING, De Groeve. een fl. Meisje v. de morgenuren. T. K. KREMER, Noorderstr. 54 een flinke Dienstbode. Mevr. DOORNBOSCH—BRUI- NINGA, hoek Kerkstr. Veendam. een fl. Bakkersknecht, n. ben. 23 j Bakkerij R. HEIKENS, Sappem

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2