wijken van Ferrara wordt hevig ge vochten. Het vliegveld der stad is reed; veroverd. In het Westen hebben troe pen van het 8e leger Ferrara reed: achter zich. De in wanorde naar he N. terug trekkende D. troepen werdei door de Geai, luchtmacht hevig be stookt. In Japan hebben vliegende fortei aanvallen gedaan op de industrieëlt buitenwijken van Tokio. Onder dt doelen bevonden zich de vliegtuigfa- brieken te Hitachi die voor de eerst< maal werden aangevallen. Eden, Stettinius en Molotoff hebbei hun bespreking over de Poolse kwestif beëindigd. Hun derde bijeenkoms werd bijgewoond door de Chines* Min. van Buit. Zaken Tytoon. Er is omtrent het resultaat der be> sprekingen nog niets bekend gemaakt Maarschalk Petin is in Zwitserlam aangekomen. Hij vroeg en verkreej toelating om het land binnen te komer op doorreis naar Frankrijk. Hij vvach thans de regelingen voor zijn vervoe naar Frankrijk af. Van de zijde der autoriteiten word de bevolking er met den meesten na druk op gewezen, dat het - behouden: machtiging van den Provincialen Mi litairen Commissaris- verboden is di tankgrachten te slechten of aicht b gooien. Eventueele aanvragen om deze hin dernissen - die intusschen de Cana deezen gelukkig niet verhinderd heb hen ons van onze beschermers ei .Cultuurbrengers" te bevrijden - o) een of andere wijze uit den wej -uimen, dienen te worden gerich de Sectie Voorlichting of aan dei Hoofd-ingenieur van het B.U.W te provincie Groningen. motief om deze tankgrachtei Isnog in stand te laten is gele gen ÀV d?.? êia.afeœei^oelioj^stie ge bruik voor mogelijke verbeteringenvQj waterstaatkundig gebied. De vondst van het massagraf ti Anloo heeft aan het licht gebracht dat hier een zeer groot aantal perso nen slachtoffer is geworden van d( Duitsche overheersching. De mogelijkheid bestaat dat alsnoj eenige slachtoffers kunnen wordei geidentificeerd. In verband met dit onderzoek wor den degenen, die vermoeden, dat fa milieleden of bekenden hier kunnei zijn om gebracht, zoo spoedig moge lijk verzocht een photo van dezi personen in te leveren bij den Stad Commandant, Westerkade 10, Kame 15, Groningen. De Nederlandsche Regeering zetej t steeds te Londen. De miniç^ v in voortdurend conl!aC 'rijde deel van Nederlanc !e ministers vertoeven ge ns land, o.a. de ministe andsche Zaken. eeren in de open lucf Rost van Tonningen is vertrokken en heeft de Nederl. Bank als een failliete boedel achtergelaten. Op 26 Maart j.l. was de bankbiljetten- circulatie gestegen tôt bijna 5,5 milliard. Dit betekent een stijging van 1 milliard sedert 28 Aug. 1944. De oorzaak van deze stijging behoeft men niet ver te zoeken, wanneer men onder de activa de „papieren op het buitenland" zag oplopen van 3.9 tôt 4.5 milliard. Blijkbaar is dus de „export" naar Duitsland tôt een record tempo gestegen en op de gewone manier betaald. De brandspuiten, die tijdens de grote luchtaanvallen op Britse steden werden gebruikt, worden nu in allerijl naar ons land gebracht, om de inundaties ongedaan te maken. Andere kapitale pompen, ter waarde van 3000 elk, met een capaciteit van bijna 1,000.000 1. per uur, zijn even- eens onderweg. De Hollandse instanties zonden wanhopige berichten naar Londen, met het dringende verzoek zendt ons aile pompen, die gemist kunnen worden. De Duitsers hebben het in hun macht o.a. een vierde van Rotterdam en Amster dam onder water te zetten. In het veroverde gebied zijn verzamel- kampen ingericht voor de bevrijde buiten- landse arbeiders. Ze bevinden zich o.a. bij de IJssellinie, Iangs het Dortmund- Eems-kanaal en aan de Weser. Uit Oost-Europa afkomstige arbeiders mogen deze lijnen niet overschrijden in Westelijke richting. De overigen worden, overeenkomstig de nieuwe beschikkingen der legerautoriteiten gerepatrieerd naar België, Frankrijk en Nederland. De Militaire Commissaris in de Provincie Groningen, gelet op de desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit, heeft bevolen aan M. Bakker te Groningen Savornin Lohmanlaan 21, de uitoefening van zijn functie van algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Groningen te staken, met ingang van heden. Dit bevel strekt tevens tôt staking van aile andere door den be- trokkene eventueel beklede openbare functies, een en ander met behoud van aile aan die functies verbonden inkom- sten en voordelen. Arnhem, de eens zo prachtige hoofd- stad van Gelderland, is voor een belang- rijk deel door het oorlogsgeweld verwoest, terwijl vèôr de bevrijding de nog over- gebleven particulière bezittingen door de Duitsers zijn geroofd of geplunderd. Bijna aile grote gebouwen zijn beschadigd of grotendeels vernield. Het mooie oude Arnhem bestaat als zodanig niet meer. In Apeldoorn is in tegenstelling tôt Arnhem betrekkelijk weinig schade aan- gericht. Het gedeelte ten Oosten van het kanaal Apeldoorn -Dieren heeft meer te lijden gehad, doch er is gelukkig niet van een algehele verwoesting sprake. Het paleis Het Loo heeft geen noemens- waardige schade opgelopen, doch is wel geheel leeggeplunderd. In Velp is veel schade aangericht door de Engelse tankbeschieting. Zwolle heeft het er vrij goed afge- bracht. De grote ljselbrug is door de Duitsers vernield, doch de electrische centrale is nog geheel intact en is reeds weer in bedrijf gesteld. De Districts— telefooncentrale is echter geheel vernield. In Meppe! hebben de Duitsers de tele fooncentrale opgeblazen de schade aan andere gebouwen is verder gering en ook de burgerbevolking heeft weinig te lijden gehad. Aile paardenhouders zijn echter zwaar gehandicapt, daar de Duitsers al hun viervoeters tijdens hun terugtocht meegenomen hebben. Te Steenwijk is geen spoor van schade te vinden. Heerenveen heeft met uitzondering van aile bruggen geen schade gekregen. Uw LevGnsmiddelBnbednjf JO KOENEMAN Breinn en lepareren wij Handels- Dag- en Avondschool Aangifte Korte Mededelingen. De toestand in onze bevrijde steden. Medeburgers van Stad en Lande. Wi] zijn bevrijd van de Duitse tyrannie en ons hart is vervuld van dankbaarheid. Wel is ons leed groot over hetgeen werd vernietigd. Wel zijn wij bezorgd over de berooide staat, waarin onze onderdrukkers ons hebben achter gelaten. Wel zijn wij beangst over velen der onzen, die nog niet tôt ons terugkeerden. En boven ailes dragen wij diepe rouw over de zeer velen, ook uit ons gewest, die hun leven lieten voor het Vaderland. Maar voor ailes komt thans onze taak om met aile krachten mede te werken aan de wederopbouw van ons vader land. Onze dank jegens de gevallenen uiten wij daardoor het best. Daartoe is nodig ons aller eendrachtige sa- menwerking. Zonder onderscheid, van godsdien- stig of politiek inzicht hebben wij de handen inéén te slaan om ook ons gewest weer te maken tôt de bloeiende provincie, die het was en ons openbare leven te vervullen van een nieuwe geestdrift. Te lang hebben wij gezucht onder rechteloosheid en cynische zelfzucht dan dat wij niet zouden trachten met aile macht de grote beginselen van recht, barmhartigheid en naastenliefde te herstellcn. Tôt die samènwer- king en die taak roepen wij, ondertekenaars uit aile kringen der maatschappij U met grote nadruk op. Laat ons in de zeer moeilijke tijd, die ons wacht, ons gedragen weten door datgene, wat, naar onze vaste overtuiging, ons allen als land- genoten moet verenigen Vaderlandsliefde en bereidheid tôt het brengen van offers voor de gemeenschap. Alleen deze gezindheid kan ons volk, na zijn lange ellende, nieuwe moed en nieuwe kracht geven. Om met een blad, zo juist in het Zuiden des lands verschenen, te spreken ,,Wil Nederland niet te gronde gaan, dan is het eerste nodige nieuwe beleving van de christelijke geest. Nieuwe beleving dus van een gemeenschapsgedachte, die in het Evan- gelie gegeven is, maar welker gezag ook ver buiten de belijdende Christenheid wordt erkend als bindend voor ons volksbestaan". Niemand zoeke dus het belang van zichzelf dat van zijn klasse, groep of richting. Ieder streve slechts naar het heil van het gehéle volk. Om dit doel te bereiken is het, naar onze mening, in de eerste plaats vereist, dat wij ons gehoorzaam stellen onder een gezag, dat onze rechten eerbiedigt en door ons kan worden hooggeacht. Wij moeten dit gezag steunen, ook al zullen vele maatregelen, die moeten worden genomen uit harde noodzaak, niet populair kunnen zijn. Hieruit volgt onmiddellijk, dat een ieder moet medewerken aan een strikte handhaving van de orde en een waardige Nederlandse houding bewaren ten opzichte van persoon en goed. Wij richten deze aansporing zowel tôt het volk in zijn geheel als tôt ieder persoonlijk. in het bij- zonder tôt hen. die thans, zij het slechts tijde- lijk, geroepen zijn de organen van het gezag te steunen. Geen gekibbel of geharrewar onder- flng, geen eigenmachtigheid Critiek brenge men aan het juiste adres. In de tweede plaats laat men zich onthouden van aile politieke strijd, totdat niet alleen ons gehele vaderland bevrijd is, maar ook meer normale toestanden zijn weergekeerd. Het is ons aller overtuiging, dat in staatkundig en sociaal opzicht een geheel nieuwe orientatie noodzakelijk is. Wij ondertekenaars, hebben geen gemeen- schappelijk politiek of sociaal program. Maar wèl zijn wij het er over eens, dat een zeer veel hogere waardering van de arbeid en een meer gelijkmatige verdeling van de welvaart dringende eisen zijn van een nieuwe toekomst. Welke de middelen hiertoe zijn, zal ons volk in bezonnenheid moeten overwegen. Laat ons, ons daartoe de tijd gunnen. Laat de gedachten, vaak onder dwingelandij geboren, in vrijheid rijpen. Dan kan een openbaar optreden van politieke partijen voor het gehele land weer zijn nut hebben. Laat ons thans ons van agitatie onth. en in onderling vertrouwen, bij aile verschil van inzicht, de grondslag Ieggen van een vernieuwd staatkundig en economisch leven, dat, hoezeer ook naar echt Nederlandse aard geschakeerd, over de gehele lijn bezield is van waarlijk christelijke, nationale en sociale geest. Zo willen wij, aangevuurd door het voorbeeld van onze Koningin, samenwerken tôt wederop bouw van ons geestelijk en stoffelijk leven. Dr. W. Aalders, Wald Pyrmontplein 13b; Mevr. A. W. Boissevain-Middelberg, Kamplaan 8 Deken L. I. Buve, O. Kijk in 't Jatstraat 13 G. F. Dalenoord, West. Drift 80, Haren E. H. Ebels. Q.iintuslaan 11 Mr. W. W. Feith, Ossenmarkt J. Gjaltema, Landbouwschool Marum Iz. Gorter, West. Drift 66, Haren M. J. Hartgerink, U. Emmiusstraat 34 F. Huis- man, Gymnasiumstraat 2a L. Huizinga, H.W. Mesdagstraat 72a B. H. Hulsman, Kraneweg 21a Mr. J. Klaasesz, Wilhelminalaan 23, Haren S. Knigge, Kamperfoeliestraat 53 J. Kuipers, Kanaalstraat 6 Prof. Dr. G. van der Leeuw, Kraneweg 107; H. D. Louwes, Ulrum h! Molenaar, Lage der A 30b Prof. Mr. C. W. v.d. Pot, H. W. Mesdagpl. 8 W. H. Segaar, Patersw.weg 172a; Mr. H. Tromp, Verl. Heereweg 174; J. Tuin, Burgemeester Hooge- zand W. Vasbinder, Meerweg 121, Haren; Ds. H. Volten, Ketkstraat 16, Haren; Mr. J. van Zaaijen, p.a. Stadhuis. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje RiMKJE Sappemeer, 30 April 1945. Noorderstraat 51 B. Middeldorp J. MiddeldorpKoens Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon Rolf Johan Herman Sappemeer, 26 April 1945 Noorderstraat 96 H. R. Borcherts A. L. BorchertsRedeker Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Dochter Anna Tecla Susanna WeSterbroek, 29 April 1945. Groningerweg 59. H. J. v.d. WerfF H.A.M. v.d. WerfF-v.d. WerfF Tijd. St. Josef-Stichting. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje Fransina Frederika Kolham, E 464,27 Apr. 1945 J. Pluis H. PluisMeijer, Jan Tijd. St. Josef-Stichting, Spm. J. Hoving G. HovingRoggen hopen op 4 Mei a.s. hun 50-jarige Echtvereniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen,Behuwd-en Klein- kinderen. Slochterstraat 50. Zaterdag 5 Mei hopen onze geliefde Ouders P. Hiddinga A. HiddingaBoiten hun i2l/2jarigeECHTVER. te herdenken. Hun dankb. kinderen. Sappemeer, Achterdiep 38. Het Huwelijk van Hendrik Poelma en Johanna J, v, Bekkem zal inplaats van 23 April op 7 Mei worden voltr, Kropswolde. Zondag 12 Mei hoopt de heer P. VIERKANT de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst is getreden bij de Fa. Borcherts te Spm. Het moge den Jubilaris en de Familie die dag niet aan gelukwensen ontbreken. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder,Behuwd-,Groot- en Overgrootmoeder Riekelfje de Vries, in de ôuderdom van 74 jaar, sedert 29 Mei 1930 wed. van jan Buter. Groningen,29 Apr.'45. Winschoterdiep w.z. 69. Uit aller naam Fam. Buter. De begrafenis heeft plaats a.s. Donderdag, 's nam. 2 uur te Hooge- zand. Zij, die de over- ledene de laatste eer wensen te bewijzen, wor den verzocht samen te komen bij J. Buter te Foxhol. De 29e April over leed geheel onverwacht na op 13 April het leven te hebben geschon- ken aan een zoon onze innig geliefde Dochter,Zuster en Klein- dochter Geesje Gezina Kremer, in de leeftijd van 31 j, geliefde echtgenote v. K. Rooda. Middelstum, 29 Apr. '45 Groningen H. Kremer, R. H. KremerSmid. Hoogezand T. G. Al- brondaKremer, T. Albronda. B. Kremer. De begrafenis zal pl. vinden op Donderdag 3 Mei te Middelstum. Enige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vrouw.Moeder, Behuwd en Grootmoeder Henderika Rieks, in de ouderdom van 55 jaar. Balkbrug 1307,27Apr. 45 Balkbrug G. Uildriks, Sappemeer J. Uildriks, D. Uildriks-Kliphuis, Geert en Dirk. Balkbrug F. Uildriks, M. E. Uildriks-Redeker, Groningen G. Uildriks. Sappemeer G. Grimme- Uildriks, R. J. Grimme. De begrafenis heeft plaats gehad Dinsdag 1 Mei. Attentie! De Familieleden van ge- ïnterneerdenkamp, Brugstr. 18, worden hiermede in ken nis gesteld, dat het brengen van gewassen ondergoed Vrijdag tussen 9 en 4 u, moet plaats vinden, Het afhalen van vuil goed dient 's Maan- gs tussen 9 en 4 u. te geschieden.De Kampleiding. Het is ten STRENGSTE VERBODEN om Vee te weiden of Gras weg te halen aan de Kielsterachterweg vanaf de Nieuweweg tôt k.m. paal 31/2. De huurders H. Vegter, Kielwindeweer en O. Marring, Kalkwijk. Sappemeer Tel. 270 Wij vragen en bezorgen. Dames en Heren Kappersz. overgeplaatst van Werfkade15 naar Fox- hamster Hoofdweg, Hoogezand. H. W. RIJKENS. Heropening Wij delenonze clientèle mede dat de Slagerij van Wed. B. de BEER, Noorderstr. 146, Sappemeer weer is heropend en hopen UUn^ de toekomst evenals inilet verleden naar Uw beste wensen te kunnen bedienen. Fruittuin niet in orde! wij helpen U voor aile be- spuitingen tegen wormsteek bladluis schurft enz. J. SMIT, Tuinman Knijpslaan 8, Hoogezand. Vroeger, nu, en in de toekomst GEZUSTERS KRAAI, Spéciale Wolzaak en Mach. Brei-Inrichting, Sappemeer. Ondergetekende biedt zich aan voor AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN Beleefd aanbev. J. Smit, Tuinman, Knijpslaan 8, Hoogezand. Instituut Boelkes, Zuiterstraat 100I, Sappemeer vanaf heden voor Boekhouden (Opleiding As- sociatie), Ned. Handelscorr., Eng. Handelscorr.(privé-les- sen, Franse Handelscorr. Spaanse Handelscorr,, Duitse Handelscorr, en Conversatie- lessen, Stenogratie (Alg. Stenogr, Bond), Machine- schrijven (Alg. Stenogr.Bond) Steno-T y pist(e)(Alg,Stenogr, Bond), Alg, Ontwikkeling. Handschriftverbetering, Ned, Taal, Bijw. van scholieren, Middenstandsopleiding, Be- drijfsboekhouden en Tuin- bouwboekh,, Privé-Secr,, Be- drijfseconomie, Kantoorop- leiding, Alg, Handelskennis, Handelskennis l.o. Fijne Vleeswaren Slagerij JOH. TIMANS, Zuiderstraat, Sappemeer. Accordeonisten Laat UW Accordéon vak- kundig STEMMEN en REPAREREN. Tevens privé lessen voor Piano- Accordeons L. PEKELDER, Noorderstraat 123, Sappem. b.d. Borgercomp.brug. TE KOOP: beste Melkgeit, 2 guste Gei- ten en een jonge Fox, bij H. W. Stokkel, Slochterstr. 127I, Sappemeer. 4 Konijnenhokken. J. Wolt- huis, Stationsstr. 81, Sapp. Rodekool ilanten Groot, K H. *45- de Noordeling en Ultimus Poot- aardappelen uit kiembakkqn N.A.K. gek., S. J. Hevinga Noordbroek A 173. Bloemkoolplanten, G. Dijk- huis Pz., Hoogezand. 1 p. Landschoenen m. h. zool m. 46, ook w. ruilen. B. Kremer, Heerenstraat 8, Sappem. Niet op Zondag. Voeraardappelen, bij Gebr. Tepper, Kolham E512. een 2de dracht veel melkg. Geit m.enige dagen lammeren R. L. Vos, Hoofdstr. 9, Hgz. Een hond bij G, Hartman, Spoordijk no, 6, GEVRAAGD een net Dienstmeisje die zelfst. kan werken, door B. Drenth, Centra Kruidenier Sappemeer. Mevr, Dr. Meihuizen, Sap pemeer, vraagt een Dienst meisje voor d, e. n. Aanm, Woensdags- en Zaterd.av. fl. Dag- of Morgenmeisje, kl. gezin, S. J. Pompstra, Sportterreinstr. 6, Hoogez. net Dienstmeisje liefst R.K. Fam. Korsten, Radesingely Groningen. Mevr. Ruding, Brugstr. 8 vr. v. direct, in kl. gezin, een zelfst. Dienstmeisje, v. d. en n. Veel vrij. t. half Mei fl. Dienstbode v. dag of d. en n. Mevr. Scholtens, Noorderstr. 128 Sappemeer. fl. Dienstbode met mid.kost Mej. M. Ruding, Brugstr. 8 (zijdeur) Hoogezand. Meisje voor de morgenuren Mevr. Homan, Parkstraat 35II, Sappemeer. net Meisje v. 's morg. of v. de nam. Bosma's Kap- perszaak Hoogezand. net Dagmeisje, J. Bakker Wilhelminastr. 5, Sappem. Dagmeisje. J. v. d. Velde, Slagerij, Sappemeer. w. huw. d. t. net Dagmeisje n. ben. 18 j., d. J. Laphor Werfkade 17, Martensh. Meisje v. hele of halve d. P. v. d. Berg, Meidoornstr. n, Hoogezand. fl. Dienstmeisje, n. jonger d. 20 j. P. Smit J.Ez,, Hoogez. een net Meisje voor de morgenuren, Mw. K. d. Vries Singel 19, Hoogezand. een morgenmeisje, Deuling, Luht. Kerkstr. 96, Sappm. een fl. Dagmeisje offl. Werk- ster, D. Kuipers, Zuiderlaan 20, Oosterpark, Hoogezand. nette huishoudster leeft. 50- 55 j. in een net arbeidersgez. genegen na wederz. goedv. een huwelijk aan te gaan. Br. onder no. 3 v. d. Blad. een fl. nette Huishoudster, J. Smith-Braams, Noorder- singel 17, Hoogezand. fl. Hulp in de huish., in- of extern. Hoen, Zuiderlaan 7 Oosterpark, Hoogezand. Werkster. Noorderstr. 160 Sappemeer. nette Werkvrouw voor 1 2 d. p. week, R. Gooijert Slochterweg 5, Sappemeer. Kwekersknecht, G. Ubels, Zuiderstr. 34, Sappemeer. v. direct Kwekersknecht of Werkkracht, J. H. Geling, Luth. Kerkstr. 67, Sappem. nette Loopjongen, n. ben. 16 jaar. B. Drenth, Centra Kruidenier, Sappemeer. fl. Arbeider, door H. Ol- denziel, Achterdiep. Schoffelder, Gebr. Hoen, Kalkwijk West 1 een juf. v. d. huishouding bij bejaarde mensen. F. ten Kate, Hoofdstr. 81, Hoogz. een fl. Loopjongen, fa. H. Bosscher en Zn., Zuiderstr. 51, Sappemeer. vaste Arbeider, A. Blaauw, Woldweg 67, Kropswolde. een nette Jongen voor de Drukkerij van dit Blad. Ruilen 2 vette Koeien ruilen tegen Melk- of Kalfskoeien, A. Reinders, Kropswolde 98. Verloren Zondag 22 Apr. een porte- monnaie met inh. geld en bonnen. Tussen Doopsgez. kerk en Slochterweg 22. De eerl. vinder zal bel. worden. J. Smid, Slochterw. 22, Sapm 15 April een Bril m, etui tussen Hoogez.-noodbrug en Gorter's Fabr. T. b. t. b. Parallelweg 14, Hoogezand, e

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2