wijken van Ferrara wordt hevig ge vochten. Het vliegveld der stad is reed veroverd. In het Westen hebben troe pen van het 8e leger Ferrara reed: achter zich. De in wanorde naar he N. terug trekkende D. troepen werdei door de Geai, luchtmacht hevig be stookt. In Japan hebben vliegende fortet aanvallen gedaan op de industrieëh buitenwijken van Tokio. Onder d( doelen bevonden zich de vliegtuigfa- brieken te Hitachi die voor de eerstt maal werden aangevallen. Eden, Stettinius en Molotoff hebber hun bespreking over de Poolse kwestir beëindigd. Hun derde bijeenkoms werd bijgewoond door de Chinesf Min. van Buit. Zaken Tytoon. Er is omtrent het resultaat der be- sprekingen nog niets bekend gemaakt Maarschalk Petin is in Zwitserlanc aangekomen. Hij vroeg en verkreeg toelating om het land binnen te komer op doorreis naar Frankrijk. Hij vvach thans de regelingen voor zijn vervoei naar Frankrijk af. Van de zijde der autoriteiten word de bevolking er met den meesten na- druk op gewezen, dat het - behouden: machtiging van den Provincialen Mi- litairen Corrmissaris - verboden is d( tankgrachten te slechten of aicht t< gooien. Eventueele aanvragen om deze hin- dernissen - die intusschen de Cana deezen gelukkig niet verhinderd heb hen ons van onze beschermers ei Cultuurbrengers" te bevrijden - oj een of andere wijze uit den wej 'uimen, dienen te worden gerich de Sectie Voorlichting of aan dei Hoofd-ingenieur van het B.U.W le provincie Groningen. motief om deze tankgrachtei isnog in stand te laten is gele gen À7 êex cvLpabieeiJ_oelioms4ig ge bruik voor mogelijke verbeteringeirv^j waterstaatkundig gebied. De vondst van het massagraf t( Anloo heeft aan het iicht gebracht dat hier een zeer groot aantal perso- nen slachtoffer is geworden van d< Duitsche overheersching. De mogelijkheid bestaat dat alsnoj eenige slachtoffers kunnen wordei geidentificeerd. In verband met dit onderzoek wor den degenen, die vermoeden, dat fa milieleden of bekenden hier kunnei zijn om gebracht, zoo spoedig moge lijk verzocht een photo van dez< personen in te leveren bij den Stad Commandant, Westerkade 10, Kame 15, Groningen. De Nederlandsche Regeering zetçj steeds te Londen. De minis,' în voortdurend con rijde deel van Nederlanc !e ministers vertoeven ge ns land, o.a. de ministe andsche Zaken. eeren in de open luct isT;v >nfaC Van het Informatie Bureau Het Neder- landse Rode Kruis ontvingen wij de lijsten van ooriogsslachtoffers van 15 Aug. tôt 13 Maart 1945 te Ven|o op 21 Fe- bruari '45 te Hengelo (0 op 3 Maart '45 te Den Haag en op 24 Maart '45 te Haaksbergen. Deze lijsten liggen voor belangstellenden aan ons bureau ter inzage. Nu hopelijk de bevrijding van het Westen van ons land niet zo ver meer af is, worden voorbereidingen getroffen om direct daarna een zoo groot mogelijk aantal kinderen vandaar naar hier over te brengen teneinde deze uitgehongerde stakkers weer wat op verhaal te brengen. Daarom doet het comité Kinderzorg „Sappemeer" langs deze weg een beroep op die ingezetenen, die zich nog niet als pleegouders opgaven, maar die nu de nood in het hongergebied van Neder- land nog zoveel groter geworden is alsr.og behoefte gevoelen een goede daad van naastenliefde en burgerplicht te ver- vullen, om zich als as. verzorgers van de; te verwachten kinderen mondeling op te geven ten kantore van deN. V.-Hout- handel Maathuis, Zuiderstraat Sappemeer, alwaar zitting wordt gehouden op aile werkdagen van 912 en 25 en des Zaterdags van 9 -12. De nood is hoog velen hebben ailes verloren stelt daarom niet te veel be- perkende voorwaarden Zij, die zich vroe- ger reeds aanmeldden door invulling van de bekende groene formulieren en nog geen kinderen kregen toegewezen, moeten zich niet opnieuw opgeven. Het comité neemt aan hen zonder meer als a.s. pleegnuders te kunnen blijven beschou- wen. Gaarne vertrouwen wij op de voile mede- werking van de gehele bevolking. Namens het comité voornoemd Azing Kamps, voorzitter. Officiele Publicaties. De Burgemeesters der gemeenten Hoo- gezand en Sappemeer; overwegende, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N.S.B.-ers of andere landverraders onder zich heeft, verplicht is hiervan onmiddellijk aangifte te doen; dat het, teneinde contrôle hierop te kunnen uitoefenen gewenst is voor het vervoeren van meubilaire goederen binnen deze gemeente bindende voorschriften vast te stellen in opdracht van het militair gezag vast te stellen de volgende Verordening, be- treffende het vervoer van meubilaire goe deren in de gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Art. 1. Het vervoer van meubilaire goederen in de gemeente Hoogezand en Sappemeer mag slechts plaats hebben op schriftelijke vergunning van het Bureau van Roerende Goederen van Vijanden en Landverraders. Dit bureau is voor de gemeente Hoogezand gevestigd ten huize van den heer P. K. Hartog, accountant, Para'.lelweg 11 te Hoogezand en voor de gemeente Sappemeer in een lokaal achter het gemeentehuis te Sappemeer. Art. 2 1. Overtreding van het bepaalde in het voorgaande artikel wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. 2. De vervoermiddelen, alsmede het meubilair, waarmede de overtreding ge- pleegd is, kunnen worden verbeurd ver- klaard, voor zover zij aan de veroordeelde toebehoren. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op 2 Mei 1945. Aldus gedaan te 2 Mei '45. De Burgemeester der gem. Hoogezand J. TUIN. De Burgemeester der gem. Sappemeer: A. JONKEREN. Bureau van Roerende Goederen van Vijanden en Landverraders Gemeenten Hoogezand en Sappemeer. De Burgemeesters van Hoogezand en Sappemeer in opdracht van het Neder- landse Militair Gezag maken het publiek met de meeste nadruk er op attent, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N.S.B.-ers of andere Landverraders onder zich heeft, verplicht is, hiervan onmiddellijk aangifte te doen aan bovengemeld bureau. Deze aangifte geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aanwijzingen kan verschaffen, omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn, ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Art. 44 E 133 stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. Bij aldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tôt strekking hadden of hebben, goederen aan in beslagneming te onttrekken, dient hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau kennis te geven. Het bureau is gevestigd voor de ge meente Hoogezand ten huize van den Heer P. K. Hartog, accountant, Parallel- weg 11 te Hoogezand en voor de gemeente Sappemeer in een lokaal achter het ge meentehuis te Sappemeer. Hoogezand, 2 Mei 1945. Sappemeer, De Burgemeester van Hoogezand J. TUIN. De Burgemeester van Sappemeer A. JONKEREN. Het ogenblik waarnaar met zoveel smachtend verlangen is uitgezien en waarvoor zoo talloos vele gebeden zijn opgezonden, is aangebroken. Meer dan twee weken is onze Provincie operatiegebied geweest en de sporen daarvan zijn in stad en Omme- landen duidelijk waarneembaar. De ver- twijfelend vechtende vijand heeft in zijn vandalisme heel wat verwoestingen aangebracht, waarvan de gevolgen voorshands merkbaar zullen zijn. Ge lukkig zijn enkele zeer belangrijke objecten voor het economisch leven be- waard gebleven. De verkregen vrijheid heeft slachtoffers gekost, onder onze bondgenoten, onder de bevolking en onder de Binnenlandse Strijdkrachten. Dit tempert onze vreugde, alsmede de ongerustheid over het lot van zovelen onzer, die als misdadigers of slaven zijn weggevoerd. Ook voordat het tijdstip der bevrijding aanbrak, zijn er slachtoffers gevallen Met weemoed en dankbaarheid gedenken wij hen. Hun offer is niet tevergeefs geweest, maar vraagt nu en in de toekomst van ons allen om al onze krachten in te spannen voor de opbouw van ons Vader- land. Geve God bereidheid en krachtom daartoe eendrachtig mede te werken on der de Vaan van het Oranjehuis. Leve het Vaderland. Leve de Koningin. DeGewestelijkeCommandant Bewakingstroepen M. J. van Til Hzn. t Chauffeurs Aangeboden Korte Metiedelingen. zete_i Ooriogsslachtoffers. INGEZONDEN. b e s I u i te n Aangifteplicht roerend bezit van Vijanden en Landverraders. GRONINGEN IS BEVRIJD. Dinsdag 8 Mei hopen onze lieve Oom en Tante F. Hartman en A. HartmanVos hunne 25 -jarige trouwdag te herdenken. Dat ze nog lang mogen leven, is de wens van Tendy en Lianneke Vrieze. Sappemeer, Mei 1945. Luth, Kerkstr. 24, Dinsdag 8 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders Evert Schnuck en Harmke Werkman, hun 25-j. echtv. te herden ken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wens van hunne dankbare kinderen. Westerbroek. Herman D. Schaap en Johanna G. Doddema, geven mede namens weder- zijdse ouders-kennis van hun voorgen. huwelijk, waarvan de voltr. zal plaats hebben opDonderdag 17 Mei,'s nam. 2.30 uur te Hoogezand. Hoogezand, Kerkstraat 16. Sappemeer, Noorderstr. 45. Geleg, te feliciteren van 4-30—5-3° uur. Toek. adres Noorderstr. 45. Zo deHeerwil en zij leven hopen onze geliefde ouders B. N. Meskendorp en L. E. Meskendorp-Middel 6 Mei hun 25-j. echtvereen. te herdenken. Hun dankbare kinderen Hoogezand, Spoordijk 22 Vrijdag de 11 Mei '45 hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders B. Jageren K. Jager-Draaijer hun 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. .Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter- kleinkinderen. Hoogezand, n Mei 1945 "W. A. Scholtenweg 47. Dinsdag de 8 Mei hopen onze geliefde Ouders Rienko v. d. Schuur en Fenna v. d. Schuur-Okken hun 25-j. echtver. te herden ken. Hunne dankb. Zoons Willem en Jacob. Kropswolde, 5 Mei 1945 Gelegenheid tôt feliciteren nam. van 3 tôt 5 uur. Evert Veenhoven en Albertje Wolthuis geven U, mede namens we- derzijdse ouders, kennis van voorgen. huwelijk, waarvan de voltrekk. zal pl hebben op Woensdag 16 Mei a.s., nam. 2 u. te Sappemeer. Hoogez., Verl. Zuiderstr. 13 Sappemeer, Molenstraat 1. Gelegenh. te felicit. van 4.5.30 uur, Molenstraat Toek. adres „De Bloe- mert", Midlaren. Voor de vele bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van onze innig geliefde Zuster, Behuwdzus- ter en Tante Anna Christina Hovinga, betuigen wij onze hartelijke dank. Hoogez., Verl. Zuiderstr. 23 Uit aller naam :C.J Hovinga. Bij dezen betuigen wij onze hartelijke dank voor de blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Vader, Be huwd- en Grootvader Barteld Boerma. Sappemeer. Mei 1945. A. A. Boerma M. Smid-Boerma L. Smid en Kleinkinderen. Woensdag 9 Mei hopen onze geliefde Ouders J. Mulder T. MulderHamminga hun 20-jarige echtvereen. te herdenken, Hunne dankb. kinderen A. Mulder, F. Mulder en hun pleegd. L. v. d. Bor. Hoogezand, Nieuweweg 60. H. de Groot D. de Groot-Dekens betuigen hiermede hun har telijke dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Sappemeer, Mei 1945 De 10 Mei a.s., hopen mijn geliefde ouders Jan Akkerman en Afien Grasdijk hun 20-jarige Echtveren. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun lief- hebbende dochter Niessien. Hoogezand, Kalkwijk-O 93 Hierbij betuigen wij onze hartelijke Dank aan (allen voor de belangstelling en hulp betoond bij het over lijden van onze lieve Vrouw en Moeder bij het noodlot- tig ongeluk op 14 April. Hoogezand, Mei 1945. Van Royenstr. West 3. H. Alberts en Kinderen. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon Roelf. Sappemeer, 3 Mei 1945. Achterdiep 34 N.z. E. de Jonge T. de Jonge-Blijham Tijd. St. Josef-Stichting D. Kliphuis en T. KliphuisKremer geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter Janna Sappemeer, 3 Mei 1945. Luth. Kerkstraat 52, Spm. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze in nig geliefde Zoon, Broe- der, Behuwdbroeder en Oom Bernardus Jacobus Maria Visker, voorzien van de H.Sacra- mentèn der Stervenden, in de bloeiende leeftijd van ruim 23 jaar. Sappemeer, 1 Mei '45 Noorderstraat 55. Uit aller naam JOH. J. VISKER. De gezongen uitvaart zal plaats hebben Zater- dag 5 Mei, 's morgens 9 uur, in de Parochiekerk St. Willibrordus, daarna de begrafenis. Volgen vrij. Heden overleed onze kleine Lieveling en Broertje Henkie, in de leeftijd van 8 mnd. Sappemeer, 1 Mei '45. Fam. R. Heikens-Zwarte Heden overleed na een ziekte van een paar weken, onze beste kame- raad en bestuurslid Harm Bakker, in de ouderdom van ruim 46 jaar. Uw na- gedachtenis zal steeds in onze herinnering blij ven, rust zacht beste kameraad. Het Bestuur der Geiten- fokveren. Muntendam en Omstreken. Heden overleed zacht en kalm, doch zeer on- verwachts onze lieve Moeder. Behuwd-, Groot en Overgrootmoeder GRIETJE PLUIS, in de ouderdom van 83 jaar, sedert 4 Febr. 1920 wed. van Roelf Wolthof. Hoogezand, 3 Mei 45. VI. Hoofdstr. 17 Foxham Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De begrafenis zal plaats vinden op Maan- dag 7 Mei, 's nam. 2.30 uur. Zij, die de over- ledene de laatste eer wensen te bewijzen, wor den aan het sterfhuis verzocht. Heden overleed zacht en kalm onze kleinste Lieveling en Broertje Jan Berend, de ouderdom van slechts 9 dagen. Tripscomp, 4 Mei '45. B. Redeker- J. Redeker-Blijham. Grietje en Arie. Heden overleed ons geliefd Kleindochtertje en Nichtje Helena, in de leeftijd van 15 mnd. geliefd Dochtertje van J. Buurke en L. Buurke- Brinkman. Noordbroek, 2 Mei '45 Fam. E. Buurke. Heden overleed in het Acad. Ziekenhuis, ons geliefd Dochtertje en Zusje Helena Buurke, in de ouderdom van 1 jaar en 3 maand. Noordbroek, 2Mei'45. J. Buurke L. Buurke-Brinkman. Gepke. GROENTENTEELT door Gemeenten. De gemeente Sappemeer wenst voor hare rekening te laten verbouwen peen, koolrapen, spruiten en rode kool. Gegadigden gelieven zich aan te melden voor a.s. Dinsdag ten Gemeentehuize, waar eventueel inlichtingen kunnen worden gegeven. Sappemeer, 1 Mei 1945. Comité Kinderzorg Sappemeer". Betreft: Distributiebe- scheiden. Pleegouders, die nog geen distributiebeschei- den voor hun pleegkinderen ontvangen hebben, worden verzocht hiervan mondeling mededeling te doen op Maandag de 7 Mei a.s., ten kantore van J. A. Mul der N.V., Noorderstraat 125 Sappemeer, tusschen 9 en 12 u, voorm. en 2 en 5 n.m. Het Bestuur. een net Dagmeisje, d. Mevr. Veldhuis. Brugstr. 17, Hgz. een morgenmeisje, Deuling, Luht. Kerkstr. 96, Sappm. Voeraardappelen, bij Gebr. Tepper, Kolham E512. t. half Mei fl. Dienstbode v. dag of d. en n. Mevr. Scholtens, Noorderstr. 128 Sappemeer. een Vaarskalf, bij R. Kalkwijk no. 44. fl. Meisje v. liele of halve dagen. H. Mulder, Zuider straat 46, Sappemeer. Voran Pootaardappelen A M 3045, bij Tj. Buining Kropswolde, v. direct een net Morgenm. of v. de middagen, of een Werkster, v. 2 morg. per week, F. v. d. Span Jr., Slochterstraat, Sappemeer. een solide v.o. Kinderwagen Na 6 uur. G. R. Lokken, Nieuweweg 80. een jonge Siephond teef en Foxhond teef 1 jaar. H. Niemeijer, Borgweg 17. fl. Morgenmeisje. Mevr. ter Heide, Zuiderstr. 126, Sapp. partijtje Voederbieten 2 et, per K.G. A. Klok, Kalk wijk W. 30, een net Dagmeisje, door F, Hommes, Sappemeer-O. 144, fl. Dagmeisje. M. Brand, Stationsstr. Dag- of Morgenmeisje, J, A. Kampen, Slochterstr. 5 Sappemeer. GEVRAAGD voor Canadese bezet- ting voor inzet in Ne- derland. In aanmerking komen ie. personen, in het be zit van rijbewijs A en die als oud-militair dienst heb ben gedaan bij het Korps Motordienst of eventuele onderdelen daarvan. 2e, personen, die als chauffeurs op vrachtauto's zijn werkzaam geweest. Overgelegd dient te wor den een bewijs van den plaatselijken commandant der N.B.S. dat betrokkenen zich gedurende de jaren 1940 t.m. 1945 als een goed Nederlander hebben gedra- gen. Aanmelding ten spoedigste op het ARBEIDSBUREAU te SAPPEMEER. Het Accountantskantoor H, Kolthof te Hoogezand is overgenomen door Accountantskantoor J. H. VISSER, Noorderstr. 102, Sappemeer Bijhouden van boeken, verrichten van contrôles, adviezen inzake belastingen. Thuis Dinsdag 95 Zaterdag 91 t WORTELZAAD Berlicummer, Lange rode winter, Amsterdamse vo de voile grond en half lange van Nantes, Ailes ontsmet en gewreven zaad, nog volop in voorraad, K. AMERIKA Zaadhandel - Knijpslaan Postbus 12 - Hoogezand Pakjes prima Bakpoeder, Fanapoeder K.g. hussen Plaksel, Aristo" Theesurrogaat, K.g. pakken Décor Waterverf in de na volgende- kleuren, Groen, Bruin, Blauw, Crème, Grijs. N.B. Melkblanke ZUUR KOOL. Uw Levensmiddelenbedrijt Jo Koeneman, Sappemeer GEVRAAGD: om dadelijk in dienst te tr. een flink Dienstmeisje. S. Westers, Borgweg F 244 v. direct een fl. Meisjes dag en n. O. Struif Bontkes Noordbroek. v. direct een fl. Dagmeisje. Mevr. D. Wolters-Mulder Verl. Hoofdstr, 66, Martensh Otten 85, Sapp Bloemkool- en Andijvieplan- ten. J. Smit, Hoofdstr. 61 Hoogezand. partijtje Voederbieten. Joh. Nieboer, Kropswolde 36. Voeraardappels billijke prijs. M. Sluis, Kropswolde, net Dagmeisje, E. Huizing, Meubilering, Hoogezand een juf. v. d. huishouding bij bejaarde mensen. F. ten Kate, Hoofdstr. 81, Hoogz. of ruilen 2 j. Toggenburgers nieuwmelkte 1 1. p. dag, piet pap. en een drachtige bij R. Habing, Dorpsstr. 37. Kielwindeweer, fl. Hulp in de huish., in- of extern. Hoen, Zuiderlaan Oosterpark, Hoogezand. fl. Huishoudster bij een Bur german alleen, Br. no. - Bureau dezes losse Boerenarbeider v< direct, door A. J. Adams, Woldweg 41, Kropswolde een Kwekersknecht of Arb en te koop Tomatenplanten speciaal koude grond tom Gebr. v. Dam, Kalkw.075 een Boerenarbeider a. werk kunnende verrichten. K. Ja ger, Tripscompagnie. voor direct een Bakkersbe diende of vaste Broodlooper niet beneden 20 j, J. Vink bakker, Kolham, een losse of vaste Arbeider P. Bossema, landb., Kiel Dorpsstr. 120. v. direct Kwekersknecht of Werkkracht, J. H. Geling. Luth. Kerkstr. 6.7, Sappem nette Bakkersbediende en een Halfwas. B, Pompstra Hoofdstr. 106, Hoogezand een Meisje v. dag en nacht zelfst. k. werken. Gebr. v. eigen zit- en slaapk. Flink loon. Mevr. Mulder, Sap pemeer, Noorderstraat 126 Meisje voor de morgenuren Mevr. Homar,, Parkstraat 3 5II, Sappemeer. v. direct een net Dagmeisje niet ouder dan 18 j. W. Smallenbroek, Nieuweweg 54, Hoogezand. v. direct een Bakkersbed G. Meijer, Sluisweg 4, Kiel een Bakkersknecht, z. werk goed verst. A. Cost, Kolham een Leerjongen om in het Stoffeerdersvak te worden opgeleid. E. Huizing, Meu bilering, Hoogezand. v. tijdelijk in Hoogezand of Sappemeer door Juffr. een kosthuis voor 5 d. p. week, Br. no. 6 Bureau dezes TE KOOP; Smit houten Wastafel, Tegelplaat Schemerlamp (koper), Fiets- zadel, Schrijfbureau (eiken- hout), nw. Schoenen weg. te klein maat 40, Ganglamp oude kwal. Zomermantel Oudeweg 14, Westerbroek. twee volbl. Stieren v. beste afstamming. Te bevr. bij WKremer, boerderij Boon Hoogezand, mooie D. Herder, Heerenstr. 14III, Sappemeer. of in ruil voor Jongvee een pas gekalfde Vaars, bij S. Bos, Achterdiep 58, Sappém. Te koop gevraagd 2-pers. Ledikant o. w. r. t. pers. m. matras. A. Ve- nema, Heerenstr., Sappem. aile soorten Leesboeken, J. Gruisinga, Middenstraat 92 Sappemeer. een Herencostuum m. 50 of een Pantalon, door Abr. Winkel, Langewijk 14, Sap. een Ned. Woordenboek. P. v. d. Veen, Atlantapad 3, Hoogezand. een Paard tegen goede kost tôt half Aug. Th. Cordes, Verl. Hoofdstr. -jq, Hoogez. een nette Werkvrouw voor omg. Sappemeer. Br. no. 5 Bureau dezes. Verloren een Portemonaie v. Schoen- winkel Van Buuren tôt L. Zuur. Kalkwijk-Oost 76 1

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2