lechien Wolthuis, 30 j., Hoogezand Willem Nieborg, 32 j., en Annegien Koops, 30 j Hoogezand Azing Dol- fing, 27 j-, en Harmanna Agnes Wessels, 29 j., Hoogezand. Overleden Johanna Berendina Stege, 50 j., echtgen. v. Henderikus Teuben, Hoogezand Willemtje Doddema, 72 j., weduwe v. Geert Tilman, Hoogezand Retnko Tepper, 73 j., echtgen. v. Ca~ tharina van Sloten, Hoogezand Jantje Heuveling, 84 j., wed. van Jan ter Veer, Hoogezand. Arend Koning, in de ouderdom van ruim 71 jaar. Hoogezand, 17 Mei '45- Kalkwijk Oost 89. Het Rijksarbeidsbureau. Een der eerste maatrcgelen, welke de Duitse bezetting na de dagen van Mei 1940 in ons land nam was wel de reorganisatie van het lichaam, dat tôt dusver de arbeidsbe- middeling had verzorgd. De bestaande ar- beidsbeurzen werden omgedoopt in arbeids- bureaux. Waren voordien de gemeentelijke arbeidsbeurzen de centra, waar de werkloos- heid zich formeel kristalliseerde, de feite- lijke werkloosheid en het leed, dat deze mee- bracht, zag raen dââr niet de arbeidsbu reaux zouden die instellingen blijken te zijn, waar de deportatie van een groot deel van onze mannelijke bevolking naar Duitsland werd geregeld. Ieder van ons weet, welk een ellende de maatregelen van dit instituut af- komstig, over ons volk teweeg hebben ge- bracht. Hoe zal het nu verder gaan met deze arbeidsbureaux Het besluit ..Arbeids- bemiddeling" geeft hierop als antwoord „Het Rijksarbeidsbureau wordt gehandhaafd". Nu zou het onduldbaar zijn, dat zij, die als ambtenaar aan de deportaties naar Duits land hebben medegewerkt, zouden worden gehandhaafd. Daarom zal het Rijksarbeids bureau zeker niet ongewijzigd blijven bestaan een scherpe zuivering zal plaats hebben. Maar, zal men verder vragen, is het ar- beidsbureau dan geen Duitse instelling met Duitse werkmethodes en Duitse bevoegdhe- den, dus een instelling, welke in onze Ne- derlandse samenleving niet thuis hoort Hier moet men onderscheid maken. De oorlogs- omstandigheden brachten overal ter wereld de noodzakelijkheid met zich mee, dat de overheid zich een vergaande invloed op de arbeidsmarkt verschaftc. Zo ging het dus niet alleen in Duitsland, maar ook in Engeland, Amerika, Rusland en andere geallieerde lan- den ontstonden op dit gebied ordenend werkzame overheidsbureaux. Het is verkeerd de arbeidsbureaux en hun vergaande bevoegd- heden als een uitsluitend Duitse vinding te zien men kan ze evengoed zien als Engelse de bevoegdheden van de Engelse „labour-exchange-offices" (arbeidsbureaux) gingen veel verder dan die van onze ar beidsbureaux Russische, Amerikaanse, enz. bureaux. Het belangrijkste punt is, dat onze arbeidsbureaux door de bezetter wer den misbruikt ten behoeve van zijn oorlogs- machine en wel op een dusdanige wijze, dat zijn handelingen overeenkwamen met die van een slavenhandelaar. Reeds voor de oorlog was een reor ganisatie van de gemeentelijke arbeids beurzen en gemeentenlijke agentschappen Verlcofd Corrie Kruijer en Alko Kampen. lste Pinksterdag 1945. Sappemeer, Slochterstr. 66 Schildwolde, Hoofdw. C214 Thuis van 45. Met blijdschap geven -wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje Jochem Tako Kornelis Sappemeer, 16 Mei 1945. Noorderstraat 53. F. R. Kremer J. KremerLeidekker Koosje Tijdelijk: St. Jozef-Stichting Hiermede geven we kennis van de geboorte van een dochter Christina Rikstelina A. Smit, J. A. Smit-Vegte Kolham, 14 Mei 1945, Hartelijk dank aan allen die blijken van belangstelling hebben gegeven voor en na het overlijden van mijn geliefden Man. W. DavidsKoster. Sappemeer, Langewijk. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan allen voor de belangstelling en hulp betoond bij het over lijden van onze gel. Zoon Tonnis Meijer bij het noodlottig ongeval op 13 April. Borgweg, Mei 1945. K. Meijer, J. MeijerRieks. Dinsdag 22 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd- en Grootouders H. de Vries en J. de Vriesv.d. Woude hun 25-jarige Echtver. te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kin- deren, Behuwd- en Kleink Westerbroek, Mei 1945. Groningerweg 34. Donderdag 24 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd-, Groot en Overgrootouders F. Klok en H. KlokHamminga hun 55-jarige Echtver. te herdenken. Hun dankb. Kin- deren, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Kiel, Mei '45. Sluisweg 108. Zondag 20 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd- en Grootouders Hendrik Venema en Margaretha Steen hun 40-jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen, A. Venema, R. VenemaDontje, Hendrik, Dina en Marten. Westerbroek, 20 Mei 1945. Oudeweg 11 Vrijdag 25 Mei hopen onze gel. Ouders Behuwd-, en Grootouders Jan Aten en Bina Koning de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het Huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang voor ons gesp. mogen blijven is de wens van hun liefh. Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofden Kalkwijk O. 38, Mei 1945. Zaterdag 26 Mei hopen onze gel. Ouders en Groot ouders Willem Freij en Aagje FreijReinders hun 45-jarige Echtver. te herdenken. Hun danbare Kinderen en Kleinkinderen Hoogezand, Mei 1945. Zuiderstraat 11 der arbeidsbemiddeling in voorbereiding de invloed van de overheid zou versterken. De oorlog en de bezetting kwamen tussen- beide en spoedig was de arbeidsbeurs om gedoopt in het zo zeer gevreesde en gehate arbeidsbureau. Nu is ons volk de hele be- zettingstijd door geneigd geweest om ailes wat door de bezetter werd georganiseerd te verwerpen, en gelukkig! Toch mogen wij niet een apparaat ver werpen, omdat de Duitsers dit apparaat misbruikt hebben, maar wij moeten nuchter genoeg zijn om in te zien, dat een bureau, dat het Duitse belang kon dienep, ook ge- schikt en zelfs noodzakelijk kan zijn, om gezuiverd in Nederlandse zin het eigen Nederlandse belang te dienen. In hetalgemeen wordt te weinig beseft dat de rijkdom aan het rijke Nederland is ontvallen, dat duizenden woningen, werkplaatsen, fabrieken, kantoren, kerken enz, tôt puin zijn gewor- den, dat duizenden hectaren grond onder water zijn gezet, dat onze bruggen, spoorwegen, sluizen, waterwerken, haveninstallaties en scheepswerven, onze veestapel, ons afzetge- bied enz. enz. zijn vernield. Nochtans de NEDERLANDER, met zijn energie en ar- beidskracht, is gebleven. Goddank, want hierin ligt de toekomst van Nederland. Deze krachten zullen ons land niet alleen behoe- den voor een nog diepere val, doch bewerk- stelligen, dat ons land naast de andere mo- gendheden in zijn voile grootheid zal her- rijzen. Daarvoor is echter nodig dat aan deze krachten richting wordt gegeven. De overheid zal zich daarom van een daarvoor geschikt apparaat, dat toegerust is met de nojige bevoegdheden, het arbeidsbureau, moeten bedienen. Moet het arbeidsbureau als een afzonder- lijke instelling naast de raad van arbeid en de arbeidsinspectie blijven bestaan Geenszins. Aile mogelijkheden voor de toekomst staan open. Ons arbeidsrecht is stuksgewijs tôt stand gekomen, het groeide met het groeiend sociaal besef en elk deel ervan draagt het kenmerk van den tijd, waarin het ontstond. Zo draagt ook de huidige période het ken merk van een betere verhouding tussen werknemer en werkgever, het kenmerk van eenheid bij de gemeenschappelijke arbeid de plaats en de waarde van de arbeid in de samenleving kan niet meer worden betwist. Het wordt erkend. Het zal nu ook moeten ko- men tôt een nieuwe codificatie van het ar beidsrecht en een coôrdinatie der diensten, op het gebied van den arbeid werkzaam, tôt één Dienst van de Arbeid. Ook in de re- geringskringen wordt in deze geest gedacht. Na de bovenstaande uiteenzetting zal men wel begrijpen, hoe noodzakelijk het is dat aile Nederslanders de Regering bij haar zware taak om ons verarmd land en volk weder op te richten, helpen en hun arbeidskracht bereidwillig beschikbaar stellen. Onze regering in Londen heeft het Arbeids bureau opgedragen haar te helpen, zodat iedere Nederlander zich dan ook moet hou- den aan de verplichtingen, die de Arbeids bureaux aan de bevolking bekend maken. Als dat geschiedt, weet iedere arbeider, dat hij met zijn arbeid ons Nederland op de beste wijze dient. H. R. Veendam 7 Mei 1945. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Uit aller naam F. KoningBaptist. De begr. zal plaats hebben op Dinsdag 22 Mei a.s 's nam. 12uur. Zij die den overledene de laatste eer wensen te bew. worden om 11.30 u. aan het sterfh. verw. Maandag 21 Mei hopen onze lieve Ouders K. H. Dontje en H. Dontje—Bos hun 35-jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gesp. mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- kind en Verloofde. Kooipolder D 404, Sloch. Maandag 21 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd-, en Grootouders H. Roukema en J. Roukema'Smit hun 35-jarige Huwelijksfeest te vieren. Hun danbare Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Sappemeer, Heerenstr. 27. Dinsdag 22 Mei hopen onze gel. Ouders en Behuwd- ouders J. Mellens en T. MellensRowaan hun 30-jarig Huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare Kinderen, J. Mellens, M. Mellens-Medendorp, Assen Jantje Mellens. Kropswolde, Woldweg 140. Dinsdag 22 Mei hopen onze geliefde Ouders Christiaan Lambeck en Tjaaktje Dijk hun 25 jarige Echtver. te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Willem, Hendrik, Christiaan en Janna. V. Royenstr. O. 64, Hoogz. Dinsdag 22 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd- en Grootouders C. Korte en J. KorteKuiper hun 50-jarige Huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen Noordbroek B 381. Heden overleed na een smartelijk lijden onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Johanna Schievink, in de ouderdom van 77 jaar, sedert Juni '29 Wed. van Jan Ruiter. Hoogezand, 17 Mei '45. Van Royenstr. O. 16. Uit aller naam N. J. Drenth. De begr. zal plaats hebben op Dinsdag 22 Mei a.s., 's nam. 2.30 uur te Hoogezand. Zij die de overl. de laatste eer wensen te be wij zen worden aan het sterf- huis verwacht. Heden overleed zeer onverwacht onze innig geliefde Broer en Oom Harm Brink, in de ouderd. van 59 j. Zuidbroek, 16 Mei 45. Nieuweschans A. Brink en kinderen. Zuidbroek J. Brink, T. Brink-Meijer en kinderen. De begr. zal plaats vinden op Dinsdag 22 Mei, 's nam. half 3. Dinsdag 22 Mei hopen onze Broer en Zuster J. Knapper B. Knapper—Millier, hun 30-j. Echtvereniging te herdenken. Fam. Knapper- Baptisten Gemeente Hoogezand. Aankondiging en Uitnoodiging tôt het bij wonen van de volg. diensten: e Pinksterdag to en 4 u Pinksterpr. ds. Hekhuis. 2e P.dag 4 uur Samenk. Vrij woord, deel. en zang. Entr. en Zitpl. vrij. Allen welkom Leid. ds. Hekhuis. Heden ontvingen wij het droevige bericht uit Duitsland van het over lijden van onzen lieven Zoon, Broeder en Verl. JAKOB, in de bloeien- de leeftijd van 22 jaar en 9 m. Zwaar valt ons dit verlies. Kolham, Knijpsl. E 428. Uit aller naam R. W. Sanders. E. Sanders- Hamminga. F. Sanders. B. Sanders-Joel. E. San ders. A. C. Sanders. A. Sanders. G. Douwes verl. Heden overleed in de gezegende ouderdom van ruim 91 jaar, onze gel. Vader W. Wiegman sedert 1910 weduwnaar van Grietje Janssens, Slochteren, 13 Mei '45. Uit aller naam F. Wiegman. De begrafenis heeft Vrijdag 18 Mei plaats gehad. De 13 April j.l. over leed onze geliefde Vrouw, Zuster, Behuwdzuster en Tante Titia Schuth in de ouderdom van 64 jaar. De begrafenis had plaats op 19 April op de Zuiderbegraafplaats te Groningen. Groningen, 14 Mei '45. Prinsesseweg 17A. Groningen: J. Petersen, E. Schuth, Hoogezand W. E. Brand-Schuth, J. H.Brand en Kinderen, Musselkanaal G. Schuth. Door oorlogsomstan- digheden pas heden gepl. N3 een ziekte van slechts 6 dagen is van ons heen gegaan ons zo innig geliefd pleegkindje Dirk Ha>manus Martinus Pot slechts 6 maanden oud. Fam. Kannegieter. De teraardebest. heeft plaats gehad Donderdag 17 Mei te Groningen, Wij nodigen U uit Baptiste Gem. Foxhol ie Pinksterdag to uur Wijdingsdienst. 4 u. Prediking en Doopd 7 u. spéciale Jeugddienst o.l v. Theol. Student Bosma v Groningen. Allen welkom Terr. achter Instituut Hommes Zondag 1e Pinksterd. 2.30 u Hoogezand IVeendam I Entrée gew. Opbrengst ten bate van Oorlogsslachtoffers Leden geen vrije toegang. Hôtel „STRUVE" ie Pinksterdag 6 uur Soirée Dansante. Fred. Prummel and his White Stam (10 personen). Beide Pinksterdagen Groot TUINFEEST Hôtel Bouwman t.o Station Zuidbroek. Mâtiné 36. Soirée a. 7 u Dancing morgen Zondag in het Con certgebouw Parkzicht Sloch terstr. Sappem. K. Venema. Bij 't Distributiekan. te Sapp. per vergissing een tas met geld en bonnen in een verk. fietstas gedaan, T.b. J. de Boer, Kleinemeer 13, Voor Oorlogs- en Be zettingsslachtoffers in de ruimste zin. In de gem. Hoogezand, Sappemeer en Zuidbroek bestaat de ge legenheid om van de aldaar gevestigde Bureaux van Roe rende Goederen van vijan den en landverraders roe- rende goederen in bruikleen te ontvangen of te huren alsmede enige levensmidde len, voor zover beschikbaar. in ontvangst te nemen. Aanvragen dienen schrif telijk te worden ingezonden 1. in de gem. Zuidbroek bij het Bureau ald., Nieuwe Stationsstraat 3 2d. 2. in de gem. Sappemeer bij het Bureau ald., geves- tigd ten Gemeentehuize, 3. in de gem. Hooge zand bij het Bureau aldaar, gev. in het gebouw van de jrm. Volksdienst, Stati onsweg, Hoogezand. Namens de Bureaux Mr. H. Douwes, Secr. Jeugdsamenkomst op 2e Pinksterdag, 'sn. 3U in de NED. HERV. KERK te Slochteren. Liturgie: Ds. F. Zuijderduin. Spreker de hr. K. Pruijsen. Onderw. Heersen of dienen Me dew. v. h. Kerkkoor v. SI. Vrijwillige Dienstneming. Het is de wensch der Nederlandsche Regeering om, in afwachting van het weder oproepen van personeel ingevolge de Dienstplichtwet, zoo spoedig mogelijk te kunnen beschikken over geoefende troe- pen. Zij stelt daarom thans de gelegenheid open voor ALLE mannelijke Nederlandsche onderdanen tusschen 18 en 36 jaar om zich te melden als Oor- logsvrijwilliger voor dienstneming bij Leger, Vloot of Luchtstrijdkrachten om overal ter wereld waar noodig militairen dienst te verrichten. Deze oproep geldt niet voor het beroeps- en reservepersoneel van Zee- en Landmacht, waarvoor afzonderlijke instruc- ties zullen worden gegeven; Wel echter voor hen, die dienen bij grenswacht- of bewakingscompagnieën. Aanmelding en inlichtingen bij het Aanmeldings- bureau te Veendam, Kerkstraat 62, dat dagelijks geopend is van 9 tôt 12 uur en van 14 tôt 17 uur. Op nog nader bekend te maken tijdstippen zal het Aanmeldingsbureau ook zitting houden in de om- liggende gemeenten. Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij den Burgemeester. Het Hoofd van het Aanmeldingsbureau voor Oor- logsvrijwilligers, de kapitein F. van der Wijk. Het bureau is gevestigd Veendam, Kerkstraat 62 De Minister van Oorlog gelast 1. De Beroeps- en de Reserve-Officieren,') 2. Het Beroeps- en het Reserve-Personeel beneden den rang van tweede-luitenant,1) 3. Het personeel, dat op 10 Mei 1940 in opleiding was voor officier,1) 4. De Capitulanten,1) die op 10 Mei 1940 tôt de Koninklijke Land macht behoorden, zich persoonlijk te melden ter vrijwilligers zijn belast met de registratie van boven- registratie. De aanmeldingsbureaux voor Oorlogs- genoemd personeel. In Uw gewest zijn deze bureaux gevestigd te Groningen. Winschoten, Veendam en Delfzijl. U behoort zich bij het dichtstbijzijnd bureau te melden. Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogs- vrijwilligers te Veendam, Kerkstraat 62. is geopend van: 9 tôt 12 uur en van 14 tôt 17 uur, Zij wier familienaam aanvangt met een der letters A t.m. G melden zich van Dinsdag 22 Mei t.m. Zaterdag 26 Mei 1945, H. t.m. O van Maandag 28 Mei t.m. Woensdag 30 Mei 1945, P t.m. Z van Donderdag 31 Mei t.m. Zaterdag 2 Juni 1945. De Minister van Oorlog o.l. het Hoofd Aanmel dingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam. De kapitein F. van der Wijk. Veendam, den 12 Mei 1945. De Ministers van Marine en Oorlog gelasten aan 1 aile beroeps- en reserve officieren van gezondheid van de Kon. Landmacht en de Kon. Marine 1); 2 aile adspirant-reserve-officieren van gezondheid van de Kon. Landmacht, die inmiddels hun arts-examen hebben afgelegd 1); 3 aile reserve militaire tandartsen v.d. Kon. Landmacht 1); 4 al het geneeskundig personeel (beroeps- en dienstplichtig) van de Kon. Landmacht en Kon. Marine 1), zich persoonlijk te melden ter registratie bij het dichtst- pijzijnd aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers. In uw gewest zijn deze bureaux gevestigd te Groningen, Winschoten, Veendam en Delfzijl. Dit bureau is gevestigd te Veendam. Kerkstraat 62 en is geopend van 9 tôt 12 en van 14 tôt 17 uur. Aanmeldig dient te geschieden in het tijdvak van 22 tôt 26 Mei 1945. De Ministers van Marine en Oorlog o.l. het Hoofd Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam, De Kapitein; F. van der Wijk. Veendam, 12 Mei 1945. Aile burgerartsen en Tandartsen, die bereid zijn zich als Res. Offic. van Gezondheid, resp. militaire Tandartsen ter beschikking te stellen voor het ver richten van Mil. Geneeskundige Diensten, worden verzocht zich in hetzelfde tijdvak te melden bij het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers. 1) zooals deze was samengesteld op 10 Mei 1940. De Minister van Marine gelast het gehecle personeel dat op 14 Mei 1940 tôt de Nederlandsehe Zeestrijdkrachten behoorde, zich persoonlijk aan te melden ter registratie. De aanmel dingsbureaux veor Oorlogsvrijwilligers zijn belasf met de registratie van bovengenoemd personeel. In uw gewest zijn deze bureaux gevestigd te Groningen, Winschoten, Veendam en Delfzijl. U behoort zich bij het dichtbijzijnd Bureau te melden in het tijdvak van 22 tôt en met 26 Mei 1945. Het aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam, Kerkstraat 62 is geopend van 9 tôt 12 en van 14 tôt 17 uur. De Minister van Marine o.l. het Hoofd Aanmel dingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam. De Kapitein F. van der Wijk. Veendam, 12 Mei 1945. De Minister van Oorlog gelast de dienstplichtige onderofficieren, die op 10 Mei 1940 tôt de Koninklijke Landmacht behoorden, voor zoover zij zich niet reeds ingevolge een voor- fgaande lastgeving hebben gemeld, zich persoonlijk aan te melden ter registratie. De aanmeldingsbureaux voor Oorlogsvrijwilligers zijn belast met de registratie van bovengenoemd personeel. In uw gewest zijn deze bureaux gevestigd te Groningen, Winschoten, Veen dam en Delfzijl. U behoort zich bij het dichtstbijzijnd bureau te melden. Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam, Kerkstraat 62, is geopend van 9 tôt 12 uur en van 14 tôt 17 uur. Zij wier familienaam aanvangt met een der letters A t.m. G. melden zich: van Dinsdag 22 Mei t.m. Zaterdag 26 Mei 1945, H t.m. O van Maandag 28 Mei t.m. Woensdag 30 Mei 1945, P t.m. Z van Donderdag 31 Mei t.m, Zaterdag 2 Juni 1945. De Minister van Oorlog o.l. het Hoofd Aanmel dingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Veendam, De Kapitein: F. van der Wijk. Veendam, den 12 Mei 1945.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2