Margien Vegter, in de leeftijd van 62 j. en 9 mnd., gel. Echtg, van R. Rook. Ned.Herv.Toneelvef., Sappemee In het veld waren de partijen tegen elkander opgewassen, en Veendam dankt haar over- winning uitsluitend aan haar superioriteit in het schieten. Steeds weer liepen Hoogezands aanvallen dood door aarzeling voor het vijandelijke doel het was alsof Bien bang was onhoudbare kanonskogels af te vuren. Enige goedgerichte schoten werden door den Veendamsen keeper op uitstekende wijze gestopt. De rust trad in met een blanco stand 0^0. Na de pauze verving de Vries de back v. d. Laan, die een knieblessure had opge- lopen. Met een o.i. voor den Hoogezandsen keeper houdbaar schot nam Veendam de leiding, en bracht kort daarna de score op 0—2. Nu nam ter velde Hoogezand het spel in handen, maar haar goed opgezette aanvallen mislukten steeds weer door getreu- zel voor het vijandelijke doel. Veendam liet keeper Pruis echter nog twee maal achter het net vissen.. (figuurlijk na- tuurlijk Tenslotte merken wij nog op dat Huizing zijn club in deze ontmoeting uit stekende diensten heeft bewezen. H.S.C. tegen een Esgelse elftal. De mededeling in dit blad dat H.S.C- heden tegen een elftal van de Royal Air .Force zou spelen is niet juist. Deze wedstrijd is thans nader vastgesteld op Donderdag 31 Mei a.s. Handbal. Zondagmiddag organiseerde de Vereen. „W.I.K." een Handbaltournooi voor Heren, dat in de vorm van een halve competitie werd gespeeld, en waaraan deelnamen, de Vereen. S.V.A. H.S. en W.l.K. Het spel stond op een behoorlijk peil. De uitslagen luiden S.V.A.—H.S. 1-2. W.l.K.-S.V.A- 4—0. H.S. W.l.K. 3—7. De eindstand luidt ges. gew. gel. verl. punten doelgem- W.l.K. 2 2 0 0 4 11—3 H.S. 2 10 12 5-8 S.V.A 2 0 0 2 0 1—6 Het Militair Gezag. In een vorig artikel zette ik uiteen, welke functie het Militair Gezag bij de opbouw van ons afgetakelde land heeft. Daarbij noemde ik de namen van hen die in militair verband de leiding van het Militair Gezag in ons rayon, de Veenkoloniën, hebben en voorts van hen, die deze militairen op aile gebied als deskun- digen terzijde staan. Doch er zijn problemen, welke niet door deze personen alleen zijn op te lossen. Diverse commissies zijn daarom nog gevormd en wel zodanig, dat daardoor de meest economische werkverdeling en de meest objectieve beoor- deling van de zich voordoende problemen en gevallen zeker gesteld is. Zo zijn er nog gevormd de Commissie Rechtsherstel, de Zuiveringscommissie, de Politieke Opsporingsraad en een Commissie ter beoordeling van de gedragingen der be- drijfsondernemers in de oorlogsjaren. Deze laatste commissie zal een dezer dagen haar werkzaamheden aanvangen de eerder ge- noemde zijn reeds langere of kortere tijd werkzaam. Ik wil U hieronder uiteenzetten de taak en de werkwijze van enige commissies. De Zuiveringscommissie. Deze commissie heeft tôt taak het zuiveren van gemeente- ambtenaren van hen, die zich in de afgelopen 5 jaren met de vijand op een voor een goed Nederlander onduldbare wijze hebben inge- laten of een geestelijk contact met onze vijand hebben getoond. Hiervan zijn echter uitgezonderd de burge- meesters, de politie en het onderwijzend per- soneel. Deze categoi iëen worden door andere instanties gezuiverd. De commissie spreekt geen vonnis uit over de schuldig bevonden ambtenaren zij brengt advies uit aan den Militairen Commissaris en doet daarbij tevens voorstellen inzake de te nemen straf- of zuiveringsmaatrcgelen. Wel kan zij ovërgaan tôt het schorsen van ambte naren voor een bepaalde tijd, hetgeen hierop neerkomt, dat zij een tijdlang niet op het werk mogen verschijnen. De Zuiveringscommissie voor dit rayon heeft zeer voorlopig gewerkt, binnen enkele dagen zullen haar werkzaamheden voor aile 10 gemeenten hun beslag hebben gekregen. De Politieke OpsporingsdienstfP.O.D.) heeft tôt taak het verzamelen van bewijs- materiaal tegen reeds gearresteerde en nog te arresteren politiek verdachte personen. Nieuwe arrestaties worden op haar aanwij- zing verricht. Het bezwarende materiaal dat door de P.O.D. wordt verzameld, zal t.z.t. door de Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen worden benut om tôt een rechtvaardige be- rechting van de betreffende personen te kun- nen geraken. Bedrijfszuivering. Niet alleen het over- heidspersoneel zal van politiek onbetrouwbare elementen moeten worden gezuiverd. maar dit zal eveneens dienen te geschieden ten aanzien van het bedrijfsleven. Deze bedrijfszuivering kan worden gesplitst in twee gedeelten en wel a- de zuivering van werknemers en b. de zuivering van werkgevers. De zuivering van werknemers wordt in beginsel overgelaten aan het initiatief der werkgevers. Deze dienen hun werknemers, die politiek onbetrouwbaar zijn gebleken, zo mogelijk in overleg met een commissie be- staande uit verschillende leden van hun personeel, uit hun bedrijf te verwijderen. Zij hebben daartoe toestemming nodig van den Directeur van het Arbeidsbureau. Daarnaast zal de zuivering der werkgevers worden ter hand genomen door het Militair Gezag. Tôt dit doel is thans een Commissie van Advies in het leven geroepen, bestaande uit de heren D. Postma te Stadskanaal, voorzitter, H. W. van Delden, W. G. Douma, j. E. Duintjer, Ir. H, van Mourik Broekman, allen te Veendam, E. Jonker te Borgercompagnie. A. Kolthof te Sappemeer en J. Savenije te Oude-Pekela, leden, terwijl als secretaris zal optreden Mr. H. Doornbos te Veendam. Het zal de taak van deze commissie zijn om de gevallen, waarin zakenlieden zich als zodanig gedurende de vijandelijke bezetting op on-Nederlandse wijze hebben gedragen, op te sporen en te onderzoeken. Hierbij zullen de Plaatselijke Commandanten der Binnen- landse Strijdkrachten worden ingeschakeld. Het ligt uiteraard in de bedoeling om bij dit onderzoek ook acht te slaan op eventuele bezwaren, die van de zijde van het publiek ten aanzien van bepaalde personen aan de Plaatselijke Commandanten mochten worden kenbaar gemaakt. Na onderzoek van de aldus verzamelde gegevens zal omtrent eventueel te nemen maatregelen advies worden uitgebracht door de Commissie aan den Militairen Commissaris. Vrijdag 25 Meihopen onze lieve Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders B Scholte en M. Scholte—Teuben hun 50-j. Echtv. te herden- ken. Hun dankbare Kin- deren, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkind. Martensh-.v.Royenstr.O.l 19 Wegens ziekte liever geen bezoek. Vrijdag 25 Meihopen onze gel. Ouders Sluiter en A. Sluiter—v.d. Boor hun 50-j. Echtv. te herdenken Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter kleinkind. Kropswolde, WoldWeg bij 't meer. Donderdag 24 Mei hopen onze gel. Ouders, Behuwd- en Grootcuders K. de ]onge E. de Jonge—Jonas hun 40-j. Echtv, te herdenken Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Hoogez., Kalkwijk-Oost 49. Woensdag 23 Mei hopen onze lieve Ouders IJpeij en A. IJpeij—Seif hun 20-j. Echtv. te herden ken. Dat zij nog lang gesp. mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen Coba en Verloofde en Rika Hoogezand, Smitslaan 197 Nu zaaien. Barrus- en Groenkr. Voe derbieten, Koolrapen, Win terwortelen, Mergkool, nog pr., voorr. bij Fa, R, Bui tenwerf, Zaadh., Martensh Heden overleed door een noodlottig ongeval onze lieve en onverge- telijke Zoon en Broer EVERT, in de ouderd. v. bijna 22 j. Diepbedroefd geven wij hiervankennis aan Fam., Vrienden en Bekenden. Zuidbroek, 19 Mei 45 Uit aller naam F. Venema. De teraardebest. vindt plaats Woensdag 23 Mei vertrek v.h. sterfhuis 2 u. Volgen vrij. -J- Wij hebben thans de droeve zekerheid dat onze lieve Zoon en Broeder J OS, bij het scheepsongeval op de Eems de 9e Mei 1.1. is omgekomen. Na 'n gedwongen werktijd van bijna 'n jaar in het duitse strafkamp Wan- geroog, op de thuisreis m. de vaderlandse haven in zicht, werd hij, 24 j. oud, plotseling uit dit leven weggenomen. Hij ruste in vrede. L. Galdermans G. Galdermans-vd.Werff zijn Broers en Zusjes. Sappemeer, 20 Mei 45. Heden overleed geheel onverwachts ons enig Achterkleinzoontje en Neefje Reint Geert, slechts 15 dagen mochten zijn Ouders zich in zijn bezit verheugen. Zijn Overopa en Overopoe K. Jansen, W. Jansen— Drijfholt en Ooms en Tantes. Kolham, Mei 1945. Heden overleed, na een kortstondige ziekte onze lieve Vrouw en Moeder Kolham, 19 Mei 1945 R. Rook, Siebe en Ver loofde, Grietje, Aaldrik. De teraardebestelling zal pl. hebben Woensdag 23 Mei '45, des nam. 2 uur. Zij, die de over- ledene de laatste eer wen- sen te bewijzen, worden aan 't sterfhuis verwacht. Gem. Zangver. O.B.K (Directeur L, Bakema) Hervat de Zangrepetitie op 24 Mei in Hôtel STRUVé Tevens voor nieuwe leden. Bloemzaden, thans weer grote voorr, Bloemenmag. F. Wiltjer, Hoogezand Vanaf heden moeten aile Slachtingen overeenkom stigde verordening wederom pl. hebben aan het Slachthuis De dir. K. Huizinga Heden overleed na een kortstondige ziekte onze lieve Zuster en Tante Margien Vegter, in de ouderdom v. 62 j. gel. Vrouw van R. Rook Kolham, 19 Mei 1945. H. Vegter. J. Vegter— Smit en Kinderen. Gym.v. ,Kwiek'Kolham Hervatting der Lessen Donderdag 24 Mei, J.adsp 6—7, D. 7—8, H. Sen. 8-p_ H. 9-10. Maandag 28 Mei Kleuter M. 5.30-6.30, Kleu ter J. 6.30-7.30, Adsp, M, 7.30-8.30, D. Sen, 8.30-9.30 Tevens aang. van nieuwe leden. Ailes onder leiding van den heer Jost. Fam. KOK enz. Cabaret en Dansork. komen Woensdag 23 en Zondag 27 Mei in de Concertzaal Parkzicht, Slochterstr., Sap pemeer K, Venema. GEVRAAGD voor direct net Meisje voor halve dagen, Tulp Badhuis. zal op Zaterdag 26 Mei a.s 's av. 8 uur, in het HOTEL FABER opvoeren „Onder ain dak" van Jan Fabricius Gerepatrieerden toegang op vertoon v. vrijkaart. Verder, voor zover voorr. vanaf Vrij dag 25 Mei kaarten f 1.25 verkrijgb. bij H.Lamein,V erl. Hoofdstr. en 's av. a.d, kas. Netto opbr. geheelten goe- de v. de oorlogsslachtoffers Het is van hogerhand aan kwekers verboden nog lan ger producten aan particul. en handelaren af te leveren. Op de bevolking wordt derhalve een beroep gedaan om hiermede rekening te houden, Coôp. Veilingsver. „Hoogezand-Sappemeer"u.a. Dagmeisje boven 18 j. E. Zwart, v. Roijenstr. 171, Hoogezand Dagmeisje tôt plm. 4 u. B. Borcherts, Machine- fabriek, Sappemeer voor direct net Dag meisje. Bakker J. Vink Kolham Mevr. van Lonkhuijzen, Oude Boteringestr. 55b, Groningen, vraagt voor direct een Meisje voor dag en n., niet ben. j werkster aanw., gr, was buitensh. Aan te melden Hoofdstraat 84, Hoogezand- Morgen meisje. Mevr. Benes, Hoofdstraat 82 voor direct net Dag- of Morgenmeisje of Werk ster voor 2 d, p. week, E. Scheeringa, Bakker, Noorderstr. 88, Sappem. il. Dagmeisje. J. v. d. Velde, Slagerij, Sappem. voor direct net Meisj voor dag of d. en n.en Werkster voor 1 of m. dagen in de w., door D. Dijkstra, Hoofdstraat 76 Hoogezand net Meisje v. Winkel en Huishouding. Jo Koene- man, Levensm.bedrijf Sappemeer net Meisje voor de mor- genuren, T. Albronda Noorderstr. 43, Sappem net Meisje voor de mor- genuren of tôt plm, 3 u. klein gezin, niet ben, i6j. J. Huizinga, Slochterstr. 77I, Sappemeer v. direct net Dagme'sje of Morgenmeisje. B. Ru- ding Gz., Sappemeer wegens teleurst, in klein gezin een Meisje v. d, e. n„ zelfst. k. w. niet ben. 20 jaar v. g. g. v. Mevr. Ruding, M. Ve- ningastr. 8, Hoogezand net Dagmeisje. Mevr. Beekhuis, Sappemeer-O. Meisje voor de'morgen- uren of de geh. dag. Mevr. Borcherts, Noor- derstr. 96, Sappemeer voor direct Dag of Morgenmeisje of Werk ster. F. Spaak, Stations- straat 80, Sappemeer I net Morgenmeisje. J. Wiardi, Kolham net Morgenmeisje oftot 3 uur. N. H. Brand, Hoofdstr. 125, Hoogez. voor direct net Meisje voor de morgenuren of Werkster voor enkele halve d. per w. Mevr, Hooft, Jan Sangersl. 21 voor direct of in nader overleg fl. zelfst. werk. Meisje voor kantoor en winkel, in 't bezit van Mulo dipl., n. ben. 18 j H. Geerts, Sluiskade 6, Hoogezand I fl, Werkster. G. J. Broer- ken, Noorderstraat Sappemeer nette Huishoudster leeft. 5055 j. in een net arb. gezin, gen. na wederz. goedv. een huw. aan te gaan. Van Roijenstr. O. 59, Hoogezand nette Huishoudster, liefst van middelb. leeft. weg. vertr. der tegenw. (éva cuée) door éénb. pers, (zelfverz,) Westerbroek, I Oudeweg 86 voor direct il, Huishoud ster. h. loon, door A. Ottens, landb., Borger compagnie H 14 Werkster voor 1 of halve d, per w, Hoo- gezand, Zuiderstraat 20 nette Huishoudster, Bor- gercompagniesterstraat Huisnaaister. Mevr, Reinders, Hoofdstr. 84 Hoogezand Werkster. A. G. Lar- moyeur, Luth. Kerkstr. 91, Sappemeer Naaister ook v. verstelw. F, Spaak, Stationsstr. 80, Sappemeer Jongen voor de kwekerij J. Hofsteenge, Kleine- I meer 34 paar Arbeiders of llinke Jongens, R. Schreuder, Kweker, Sappemeer Kwekersknecht. H. Ka- semir, Zuiderstraat 197 Sappemeer fl, Loopjongen, Bakkerij E. Zwart, v, Roijenstr. 171, Hoogezand 2 Bakkersbedienden en een halfwas. B. Pomp- stra, Hoofdstr. 106, Hgz Aardap.sélecteur voor 6 H.A. aardap., tevens Ar- beider v. h, hele seiz. Tj. Schuringa, Kiel-W. Electricien-Loodgieter of haltwas. Noorman,Sloch- teren D 96 te Bakkersknecht. A. Polling, Bakkerij, Klei- nemeer Boerenarbeider, B. Hui- sing, Kropswolde v. direct Bakkersbed., G. Meijer, Sluisweg 54, Kiel Kappersbed. zelfst. kun nende werken, door T I N. Balk, Uiterburen A j 163, Zuidbroek Voor spoedige in dienst tr. Kantoorbediende m.l. leeft, ca. 18 j. Sollicit uitsl. schr. aan Bevrach- tingsk. Rubingh, Hgz. fl. Jongen van 1620j goed k. melken of gen. te leren door A, Mulder Foxhamsterhoofdweg 59 Hoogezand nette Jongen, Fa. J, Knol en Zn., Brood-, Koek Banketbakkerij, Hgz. Kwekersknecht, De Lan ge, Langewijk 20. Knecht voor de kwekerij of de veiling, J. Vos, Achterdiep 26, Sappem. voor direct Kappersbed. goed k. knippen en sche- ren, J. Smid, Oudeweg 16, Westerbroek (1. Boerenknecht die kan melken of wil leren. H. Mulder, Kropswolde TE KOOP: puike Kleiaardappelen. Zuiderstr. 59, Sappem. Electr. Strijkijzer, Oud- Holl. Stoel, Schrijfbureau eiken, Waterstoof koper, Wastafel houten, Boe- kenrek. Patje, Wester broek Voeraardappelen, bij H. Tepper Lz., Knijpslaan E 446 Melkgeit en Kamerka- chel, bij E. Nieuwold, Kalkwijk O 55 beste a.s. kalv, Koe met puike Leveringskoe. H. Hoiting, Borgerc.str. 53 Sappemeer Pootbonen van w.schil padl. en dubb, Witten Joh. Blijham, Achterdiep 34, Sappemeer pluche Karpet en paar Damesschoenen m. 37 ook wel ruilen voor p Herenschoenen m. 41 Middenstr. 42 3, Sapp. oude kw. Kinderwagen of in ruil. Nieuwelaan E 244, Kolham Tomaten-, Bloem-, Sa voie-, Sla-, Rode-, Witte- en Koolraapplanten. H. Sanders, D 90, Slochteren ook wel ruilen paar beste Laarzen m. 45-46. G. Dijk, O 36 Noordbroek beste melkg. Geit 3 1. melk en surrog. Band, J. Meijer, A 2 Noord broek 't Zuiden Huishoudkachel en 2 Wasfornuisjes, Stations^ straat 7, Sappemeer 2 tijd. Schaaplammeren, bij J. Hartman, Spits- bergen Koolzaadschilvers. K. Tromp, Maalderij, Sapp. jonge Konijnen. Luth. Kerkstr. 73, Sappemeer Slachtgeit, 1 Melkgeit, Kippen, 1 Bouvier en oude en jonge Konijnen bij A. Ottens, De Groeve D 60, Zuidlaren. Tabaksplanten bij Wed. J. Bulle, Kalkwijk W 28 jonge Siephond 5 m. oud R. Kremer, Nieuwel.211 2 Geitrambokjes, 1 van 6 w. en 1 van 3 w. en mooie Haan o. w. ruilen v. Kippen, bij H. Oos- terhuis, Kolham E 305 2 dr. Geiten werpt. resp. 20 Mei en 14 Juni, bij J. W. Mulder, Borger compagnie 35 2 beste j. Melkschapen en beste guste jong Schaap, bij B. Duurkens Achterdiep, Sappemeer Kas en koude gr. To maten, bij J. Hofsteenge Kleinemeer 34 of in ruil nw. H.Werk- schoenen t. nette Dames schoenen m. 39 en 2 geklede Pakken en Kin- derschoenen m. 28-29, 1 Mangel, J. Zuidema, Slagerij, Sappemeer O. 4 jonge Herders gekr. 2 Bouviers met off.stamb. 1 Fox prima rattenv. H. Schrage, Tripsc. 53 versp. Tabaksplanten, Kwekerij J. Kraai, Klei- nemeersterdiep N.z. 1 en A, Radema, Kalk wijk O 61, Hoogezand, jonge vecl melkg. Geit. o. r. t. guste Schaap ol Ooilam. A. Haaijer Vroombos partijtje Voerbieten en 'ootaardappels Noordel. kl. A en jonge Hond (teef),R. Schreuder, Kwe kerij, Sappemeer oartijtje Voederbieten en Tabaksplanten no. 25, J Blaauw, Noordbroekster straat 43, Sappemeer Melkgeiten en 2 dr. Konijnen, Th. Bakker, Poeltje. Zuidbroek van Hgz. n. Westerbr Bonkaart 4 en Babyp.k T.H.B.T.B. Meesters laan 28, Westerbroek prima versp. Tabakspl. no. 25 De bestelde pl. kunnen worden afgeh. G. R. Heeres, Achter diep 51, Sappemeer Damespolshorloge Zond 13 Mei van R.K. Kerl tôt Zuiderstr. 14. T.t.b Breurken, Zuiderstr. 1, 25 H,L. groen gerooide Eigenh, Pootaardappelen bij D. Hogenberg, Wes terbroek extra beste zomerkalv. Koe. J, A. Mulder, Klei nemeer, landbouwer dr. Geit. J. B. Woord- meijer, Woldw. 29Krops- wolde 2 jonge Geiten 8 en 6 w. oud. Sportterreinstr. 123, Hoogezand dr. Geit en 2 van 10 w. B. Wolthuis, Noordb str. 38, Sappemeer mooie Herder. b. heem- of waakhond, ook wel ruilen voor iets anders. Schoenmaker, Heerenstr. 14III, Sappemeer beste j. Melkgeit, solide Kinderwagen v.o., prima spelende Luidspreker en 2 p. n. Damesschoenen m. 37, bij W, Schuitema Eiland 1, Tripscomp.nie 2 beste jonge Melkgeiten met 4 ooilam, 6 w. oud ook ruilen tegen lichte Korrewagen. Jac. Retse- ma, slagerij t.o. Gemeen tehuis, Hoogezand Bloemkool- en Tabaks planten, A. Jongman, Kwekerij, Slochterweg, Sappemeer Tomatenplanten voor de buitencult. en Tabaks planten, Zaterd. na. 1 u gesloten. Gem. Proeftuin Sappemeer. nieuw dubb. Konijnen- hok met 6 konijnen. A Jansen, v, Roijenstr. m Hoogezand prima v. o. Kinderwagen bij B. Eggens, Dorpsk. 90, Kiel-Windeweer Tabaksplanten kunnen worden afgeh. Te koop onversp. Tabaksplanten 2 et., bij H. H. Geling Zuiderstraat 119, Sapjt, beste Kalf koe en guste Koe. Café Kroon, Kol liant. 1 Windpistool 4.5 m.m Halteweg D 283, Froom bos. Verloren tussen Hgez. en Gron op Hemelv.dag l.bruim Garb. Regenjas terugb bel. bij Wed, J. Boitei Middenweg 2,Muntend paar dubb. Fietstassel vanaf Kalkwijk-O. naa Kielsterstr. Ter. t. bel J.Miedema, Kalkw.07: Ruilen n. zw. Damesschoenei o. kw. m. 38 V. Meisje Schoenen m, pl. hak m 39half 40. G. Kliphui Noorderstr. 150, Sapj: Saxofoon tegen Guitaai P. Veldkamp, Foxhap 146 nieuw Radiotoestel voo Bouwterrein. Brugstraa 07, Martenshoek. beste Landschoenen m. 4 tegen lage H. Schoene m. 44, Rubberlaarzen n 45 tegen lage zw. Here Schoenen m. 45. E. Veld kamp, Foxham 146 br. Jongens m. 29, voa paar lage schoentjes m, 31. Zuiderstraat Hoogezand gebr. Kookkachel, Sloc terstraat 16, Sappemeei nieuwe Meisj esschoene m. 31 tegen m. 33 of Zomerjurkjes, W. Krai ter, Meerweg 20,Foxht

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2