T cage-j I Oorlog en naoorlogse weeën .i y/? s NIEUWS- W ederopbou w Wereldflitsen. 74ste Jaargang ADVERTENTIEBLAD Offinî^i rw ,ndezand en Sappemeer neuws. No. 22 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Wat vraagt de Persstemmen over de Annexatie. In ons nummer van Zateidag j.l. schreven wij over de woorden die de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. van Kleffens, aan Annexatie wijdde in een van zijn jongste radio-toespraken, waarbij wij wezen op de propaganda, die voor de Annexatie-idee in het Zuiden van ons land gemaakt wordt. Deze propaganda gaf „Ons Noorden" aan- leiding in z'n nummer van Maandag j.l. terug te komen op deze aangelegenheid, waarbij genoemd blad deed uitkomen hoe, juist door de in het Zuiden gepropageerde annexatie- plannen, die een gebied omvatten, dat aan- sluit bij onze Zuidelijke grens de belangen van het Noorden gevaar lopen en bagatelle behandeld te worden, terwijl. toch 00k hier in het Noorden wel degelijk belangen liggen. die bij een uitbreiding van grondgebied in Noord-Oosterlijke richting in de hoogste mate gediend zouden worden. Men denke hierbij slechts aan Delfzijl en ne Eemsmonding. Ge noemd blad vraagt dan 00k zeer terecht of de tijd niet gekomen is 00k hier in het Noor den te geraken tôt de oprichting van een Comité, dat actie zal voeren voor Annexatie, en dat 00k rekening zal kunnen en willen houden met de belangen van het Noordelijke deel van ons land, welke vraag zeer oppor- tuun geacht kan worden. Nêderland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. Binnen onze Gemeenten No. 32 •pemeer iur. riE. bestelbon ten laat- lelaar van betrekken fanuit En- Bonnenlijst t.m. 143 listributie verwacht j ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00ST-G00RECHT fr. d. Dost f i.5n iu No. 58 Ut/ ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zoeen. ..Kleinties" - Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Verschijnt Woensdag en Zaterdag Ultg. T K. KREMER, Sappemeer rtaTi!"ratle" en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn Noorderatr. 54. Sappemeer Tel 213 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 74e Jaargang WOENSDAG 6 JUNI 1945 No. 14 ABONNEMENTSPRIJS et. p. kwart. franco per post f 1.20 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" Dat de wederopbouw van ons ver- woeste Vaderland meer, veel meer vraagt dan menigeen vermoedt, is de reden, waarom het dienstig lijkt hier eens na te gaan, wat er al zo nodig is om weer te kunnen geraken tôt een enigszins dragelijk functionneren van van de verkeersorganen. De gegevens hier- voor worden ontleend aan een persconferentie, door Minister Tromp, Minister van Waterstaat en Wederopbouw, te Eindhoven gehouden. Wanneer men de verschillende getallen beziet, die bij die gelegenheid door dezen bewindsman zijn gepubliceerd, dan zal men niet alleen beseffen, welk een groot stuk werk er verzet moet worden, maar tevens hoe hard, hard nodig het is, dat ajle arbeid, voor zover daarvoor materiaal aanwezig is of al naar gelang het benodigde binnenkomt, zo gauw en zo uitgebreid mogelijk hervat wordt, wil men weer geraken uit de nood- toestand, waarin de roof- en vernielzucht van den bezetter ons in de vijf achter ons liggende jaren gebracht heeft. Wanneer wij eens de toestand bi] de grote verkeers- en vervoerlichamen bezien n.l. de spoorwegen, de binnenscheepvaart en de auto-bussen, dan zien wij het volgende De Spoorwegen. Hieromtrent zijn reeds meerdere malen cijfers en gegevens gepubli ceerd, zou het overzicht hierover zeer beknopt kan zijn. Welke bruggen het eerst hersteld zullen worden en welke verbindingen zo spoedig mogelijk weer zullen functionneren, mag bekend verondersteld worden. Nadat de bruggen bij Arnhem en Nijmegen zullen1 zijn gerepareerd komt aan de beurt de grote brug bij Katerveer (Zwolle), waardoor de Noordelijke provincies weer aan het spoor- wegnet gekoppeld kunnen worden. De Moerdijkbrug zal worden ingekort (400 Meter), terwijl het herstel van de bruggen te Hedel, Zalt-Bommel en Geldermalsen eveneens tôt de grote werken behoort, welk herstel van de grote bruggen 70.009 ton staal vraagt; hiervan is reeds 15.000 ton z.g. prefabricated staal in Engeland besteld, terwijl 00k de oude Waterloo-brug van elf overspanningen voor de herbouw zal gebruikt worden. Hierbij komen dan nog de vele kleinere bruggen, die hersteld moeten worden. Niet minder nijpend is het gebrek aan rollend materiaal. Dit is voor verreweg het grootste deel door de Duitsers geroofd. Om het ontbrekende weer aan te vullen zijn er in Zweden 50 locomotieven besteld, in welker aflevering vertraging is ontstaan. tengevolge van een daar heersende staking. In Duitsland zelf wordt al het daar gevonden geroofde spoor- wegmateriaal samengebrach t in een dépôt waar- uit aile bevrijde landen zullen kunnen putten. Maar omdat ons land meer is leeggeroofd dan welk ander 00k, onderhandelt de Regering om onafhankelijk van de toewijzing uit het dépôt, nog een zekere hoeveelheid extra te krijgen. De Binnenscheepvaart vertoont eveneens een treurig aspect. In het Zuiden gingen nagenoeg aile schepen verloren in de Zuid- Willemsvaart zonken er meer dan honderd, bij Maastricht 240. Ondertussen zijn de kanalen weer bevaarbaar gemaakt. Blijft nog over dit eveneens te doen bij de Maas, de allerbelangrijkste verkeersader, vooral voor het kolentransport. Een aanvang is reeds gemaakt met een herstel van de beschadigde stuwen bij Sambeek, Belfeld en Linné, welke reparatie omstreeks 1 Aug. gereed zal zijn. zodat de Maas dan weder bevaarbaar zal zijn' Hieraan werd nog toegevoegd, dat de sluis bij Barne. weer ongeveer gereed is, zodat de 145 schepen, die daar waren „op- gesloten" weer vJij komen voor de vaart. Wat de Autobusdiensten betreft, hier omtrent deelde Minister mede, dat pogingen in het werk worden gesteld de bussen weder opgang te brengen, betgeen ondertussen bij sommige diensten reeds het geval is. Bij de D. A.F. te Eindhoven zijn 400 bussen besteld. De bedoeling is bij het busverkeer" het par ticulier bedrijf zijn aandeel te geven en niet toe te staan, dat de spoorwegen ailes tôt zich trekken, waarbij gedacht moet worden aan een efficient gebruik van het weinige materiaal, dat voorhanden is. Het aantal vrachtauto's, dat voor de oorlog 170.000 bedroeg, maar dat voor het grootste deel verdwenen is, zal aangevuld worden met de 5910 wagens, die de regering zijn toegezegd, en de 2905 gereconditionneerde vrachtauto's, terwijl voorts nog 1120 zijn aangekocht. Nadat de minister gesproken had over de orga- nen die met verkeer en vervoer belast zijn, wijdde bij enkele woorden aande Electr i ci te i ts- voorziening. Hiervan werd gezegd, dat de Centrales der Staatsmijnen weer compleet functionneren, terwijl voor de vernielde Cen trale te Geertruidenberg in Zwitserland nieuwe generatoren besteld zijn. Amerika zoutwee complété centrales leveren in de maand Mei en twee in Juni Engeland levert in het laatst van het jaar eveneens vier complété installaties. Brabant wordt voor een ceel voorzien van electriciteit door de drijvende centrale bij Antwerpen. Ook het Westen zal bij dit net worden aangesloten, waarvoor bij Geertrui denberg een 95 M, hoge mast zal worden opgericht. Uit dit korte overzicht van Minister Tromp, waarin tevens gewezen werd op het grote werk, bestaande in de drooglegging van het eiland Walcheren, die het koste wat het wil, dit jaar nog gereed moet komen. welk werk de Minister een nationale taak noemde, blijkt duidelijk welk werk er gedaan moet worden. En dat is dan nog maar alleen het werk op een enkel gebied, want hierbij komt nog de wederopbouw van verwoeste steden, ver nielde dorpen, platgebrande boerderijen en fabrieken. Onnodig hier dan nog aan toe te voegen hoe dringend ons land roept om werkers Het verre Oosten. De Geallieerden boeken in de oorlog tegen Japan successen op aile fronten. Nog is Japan sterk en is in staat hier en daar een aanval te Ianceren, maar zijn krachten worden minder, en die der Geall. nemen voortdurend toe. Teneinde een juist beeld van de toestand te kunnen krijgen, hebben wij de laatste berichten die ons bereikten per front ge- combmeerd In Z.W. China is de strijd [om Lintshou, de vroegere vlieg-basis der V.S. losgebroken. Chinese colonnes rukken van 2 zijden op. Tsjen Kiang en Ninso werden veroverd. Het schijnt, dat de Japanners Zuid-China gedeel- telijk zullen ontruimen. In de provincie Hoenan oefenen de Chi- nezen druk uit op het kustgebied, terwijl de Japanners druk uitoefenen op de havenstad Foechow. Amerikaanseen Philippijnse troepen hebben op Mindanao Ula, Alhambra en Bayabas veroverd. De Japanse tegenstand die bij het oversteken van de rivier de Puleangi werd ondervonden is gebroken. Maandag zijn Ame- rikaanse mariniers geland op het schiereiland Oroku, ten zuiden van Nahar op Okinawa. De infanterie rukte, zonder noemenswaardige te genstand Gusichou binnen. Verder werden Meka, Iwa en Tomosu op het schiereiland veroverd. Volgens een Japans radio-bericht, in Mel bourne opgevangen zijn, geallieerde troepen op Brits Bornéo geland en zijn de aanval op de hoofdstad Sandakan begonnen. Amerikaanse vliegende vestingen hebben 3000 ton brandbommen boven Japans tweede havenstad, Kobe, uitgeworpen. Bij een Japanse aanval met 45 vliegtuigen ging een Ameri- kaans schip verloren. Bovendien maakte de marine het verbes bekend van 2 torpedo- bootjagers, die opereerden bij Okinawa. Hier bij zijn veel slachtoffers te betreuren. Het Conflict in het Midden Oosten. Het conflict in de Levant is zijn hoogte- punt gepasseerd er is thans een toestand van algemene ontspanning ingetreden. Het verloop was als dat van een ernstige ziekte. Toen Frankrijk troepen in Syrie en Liba- non ontscheepte werden de eerste symptomen van de kwaal merkbaar. De crisis werd ge- vormd door de hevige botsingen in de Sy- rische steden. Maar toen greep dokter Chur chill in, en met succès Onder bescherming van Britse troepen is de evacuatie van Fransen, zowel burgers als soldaten, begonnen. Gevechten komen niet meer voor. Volgens Reuter zouden de Franse troepen uit ca. 3000 man bestaan. Dit pers- agentschap meent verder te weten dat de Franse opperbevelhebber in Zuid-Syrië, Oli via Roget is vervangen. Hij verliet Damascus op 4 Juni per vliegtuig. Over zijn toekom- stig werk is nog niets bekend. Vermoedelijk gaat hij eerst naar Beyrouth en zal zich van daar naar Frankrijk begeven. De stakingen die Donderdag in Beyrouth waren uitgebroken. zijn geëindigd. De win- kels zijn weer open. de verkeersdiensten functionneren weer normaal. De weg schijnt thans te leiden naar de driezijdige bespreking te Londen, waarvan Churchill gewag maakte. Wellicht zijn de besprekingen, die Generaal de Gaulle had met Duff Cooper en later met de Ameri kaanse gezant en de Russische Ambassadeur daarvan het voorspel. Rumoer om Triëst. Triëst, eens Oostenrijks voornaamste han- delsstad, en sedert 1918 aan het Italiaanse Koninkrijk toegevoegd, zou een geschilpunt kunnen worden tussen Zuid-Slavië en Italië. Tito's wensen omtrent de haven zijn genoeg- zaam bekend. Thans heeft Pietro Nenni, de socialistische candidaat voor het Italiaanse premierschap, te Napels een rede gehouden, waarin hij een verzoek tôt Tito richtte het geschil om Triëst op onpartijdige wijze op te lossen. Hij zei, dat Triëst het recht had deel te blijven uitmaken van Italië als punt van vereniging van het nieuwe democratische Italië en het nieuwe democratische Zuid- Slavië en niet als punt van onenigheid tus sen die beide landen. Thans geeft de aanwezigheid van Maar- schalk Alexander in de stad aanleiding tôt het vermoeden, dat een ôvereenkomst tussen Tito en de geallieerden op het punt staat te worden bereikt, of reeds bereikt is. Een probleem in Z.W. Europa. S P A N J E, het land van de toréadors, van de sinaasappels en de Valencia-pindas, het land dat tientallen jaren in zoete sluimering droomde van eeuwen van vergane glorie en grootheid, totdat het ruw en bruusk uit die sluimering werd gewekt door het geweld van de burgerstrijd. Nog zijn symptomen van Spanje's macht in de middeleeuwen merkbaar. Is niet in aile Zuidamerikaanse republieken met uitzondering van Brazilië het Spaans de omgangstaal? En nog steeds is Spanje een koloniserende mogendheid, die in Afrika o.a. het tegenover Gibraltar liggende Ceuta bezit, een punt van groot belang voor de afsluiting van de Middellandse Zee. De burgeroorlog wie herinnert zich niet hoe de wanhopig en heldhaftig strijdende republikeinen onder generaal Miaja, het on- derspit dolven tegen Franco's macht, die niet alleen bestond uit Fascistische Spanjaarden, maar ook uit sterke, en goed uitgeruste af- delingen ltalianen en Duitsers, hoe Frankrijk door sluiting van zijn Zuidgrens Miaja's nederlaag heeft bespoedigd en zoo wellicht de wereldbrand heeft uitgesteld tôt Septem- ber 1939? Als een eiland van fascisme in een zee van démocratie, ligt Spanje thans in Z.W. Europa. Zullen de golven nu hoger gaan stijgen en het land overstromen met hun de mocratische geest - De „big five" zwijgen over het Spaanse probleem, maar in de Con- ferentie te San Francisco is er wel over gesproken. Het is intéressant hier even na te gaan wat in Californië's hoofdstad over Franco's Spanje is gezegd, Reuter meldt dat Indealitio Priëto, de ver- tegenwoordiger der Spaanse arbeiderspartij in het Bevrijdings Comité een uit 4 punten bestaand plan bekend maakte voor het op vreedzame wijze ten val brengen van het Franco regiem in Spanje. Hij sprak onder de auspiciën van het Amerikaanse comité voor een vrije Spaanse republiek. Het plan is een poging om van de Wereld-Veiligheids Conferentie een verkla- ring te verkrijgen waarbij het regiem Franco verworpen wordt en waarbij duidelijk wordt gemaakt dat Spanje wordt uitgesloten van de nieuwe internationale organisatie. De Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Padilla, die een voorstel van die aard zou doen, geloofde, dat de meerderheid der de- legaties voor het voorstel zal zijn. Volgens het tweede punt zullen de diplo- matieke betrekkingen tussen de democratische bc cil rvuocuaciic landen en het Franco regiem afgebroken moeten worden. Het derde punt behelst een bijeenkomst van het Spaanse parlement en de spoedige vorming van een constitutionele regering door dit parlement. Volgens het laatste punt moet de voorlopige regering door de democratische landen er- kend worden. Wij vragen ons af quo vadis Spanje? Aanhouding. Door de Hoogezandse poli- tie is aangehouden een schipper M. Deze schipper nam van verschillende mensen pak- jes aan om deze naar het Westen van ons land te brengen. Hij gebruikte echter de in- houd zelf, en bracht wat hij niet gebruiken kon naar Duitsland. Het schip, dat hem door de Duitsers was toegewezen, had hij zich toegeëigend en had er verschillende onderdelen van verkocht. Met de arrestatie van schipper M. heeft de politie een goede vangst gedaan, daar de man bovendien NSBer bleek te zijn. Mishandeling. Zaterdag zijn bij de brug te Foxhol twee schepen met elkander in botsing gekomen, Er ontstand ruzie tussen de beide schippers, die ontaardde in een vechtpartij. Ten slotte moest een der vech- tenden wegens mishandeling worden gearres- teerd. Waarschuwing. Van bevoegde zijde wijst men erop, dat in de laatste tijd weinig con trôle is uitgeoefend op de naleving der ver- keerswetten. Vermoedelijk is het daaraan te wijten, dat velen de weg niet meer ge- maar misbruiken. Aan dit euvel moet een einde komen, daarom zal de politie in het vervolg streng optreden tegen hen die de verkeerswetten of de rijwiel- en motorwet overtreden, G.A.D.O. Ingaande 4 Juni zal de GADO weer 8 diensten onderhouden, vanzelf sprekend slechts in beperkte mate. Van de Nederlandse bouwgrond is dit jaar, wegens verschillende oorzaken, 90.000 ha niet bebouwd. De schoolvacantie begint dit jaar op 1 Juli en eindigt 1 September. Na 1 September zal het leerplan gelijk zal zijn aan dat van voor Mei 1940, Volgens Radio Praag konden aile Neder landers in Praag, die zich voor repatriering hadden gemeld. Zondagmiddag de Tsjechische hoofdstad verlaten. In het binnenlands verkeer mogen weer brieven tôt een gewicht van 200 gram ver- zonden worden. Het briefverkeer op Enge land is op enige kleine uitzonderingen na in het gehele land hersteld. De Secretaris Generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart waar- schuwt tegen inschrijvingen op Radiotoestellen rijwielen enz. en in het bijzonder tegen voor- uitbetalingen. Men verkrijgt daardoor geen enkele voorkeur. Prof. A. Donkersloot is benoemd voor de zuivering in de kunstwereld. In een rede heeft Z. H. de Paus het na- tionaal-socialisme gebrandmerkt als een „dui- vels spook, dat nu verdwenen is". De Zwitserse opperbevelhebber, zomede de chef van zijn staf hebben gevraagd van hun posten ontheven te worden. Een aantal Zwitserse Cantons heeft de Federale Raad lijsten gezonden waarop de namen van ongewenste Duitsers vermeld zijn. Aile Duitsers, die op deze lijsten vermeld zijn moeten Zwitserland vôôr eind Juni verlaten. Toneelavond in Hôtel Faber. Na de geslaagde uitvoering van de Ned. Herv. Toneelclub een week geleden, zijn we Zaterdagavond vol goede moed naar Faber gegaan om de gezamenlijke prestaties van ..Nieuw Leven en ..Centrum te bewonderen. Maar die prestaties hebben, helaas, niet het peil bereikt, dat wij verwacht hadden. Ook deze uitvoering had weer plaats ten bate van de oorlogsslachtoffers, en aangezien de recette's meer dan f 700.- bedroegen, kan de avond in dat opzicht als geslaagd be- schouwd worden. Op verzoek van een der bestuursleden sprak de burgemeester een inleidend woord. De heer Tuin memoreerde twee gelegenhe- den, waarop hij in dezelfde zaal hetpubliek had toegesproken, n.l: het huwelijk van H.K.H, Prinses Juliana en de geboorte van Prinses Irene. „Ik wees toen", aldus spreker, „op de wolkjes die aan de horizon dreven, en die wolkjes zijn tôt ons gekomen in de vorm van 5 jaar onderdrukking". Na de igs enZaterdags MER, Sappemeei No. 31 enZaterdags !R, Sappemeei dactieadres MER Zn. eer - Tel. 213 GEZAND PEMEER. Voodkaarten. ât voor beide 9 Aug. Me- den: Tweede van aile ge- inwisselings- •ten 5e serie. pffenkaârten igsdoeleinden Deze na-uit- ide kantoren de indiening le aanvraag- ;raan op de 575, B 575, 'an de nood- ,11e gezinsle- ïijn geplakt ig van aile kaarten He uitgereikt !nvergunnin-i schéma zul- ningen als p de tweede gereikt aan iten Sappe- destamiiaart el van het loet worden Jonderdag 9 fdstr., Verl. 11.00 Verl. r., Parkïaan eapad, At- g. Bartels- weg 2.00 1, Nutsstr., gel, vrjver- .00 Singel- angerslaan, eukemastr., 5.00 Nieu- Kalkwijk Spoorstr. 8.30—10.00 tslaan, Mo- >urg, Zuid- Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- istr., W. A. Meerweg, Borgweg, Meesters- arsterlaan, 4.00—5.00 ,t. 8.30-10.00 10.00-11.00 en niet ge- onderdag 9 Achterdiep 10.00— Jeerenstr. ilochterstr. hoek; 3.00 tr. 8.30—10.00 Zz„ Klei- str.; 10.00 Kerkstr., Tripscom- 00 Jagers- rsl aan er_ straten, ermeld. Zaterdag 2 uur ît bericht e stichten erie van deze aan- anties on- tonder Ia- en. „Hawai vliegboot zijn gered 11 tôt en Bonkaarten 123 135 142, 144 1945. 154 B12 C14 met 25 November KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker gram boter gram margarine gram margarine gram kaas gram chocolade of suikerwerken gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Va liter melk 125 250 125 200 100 150 nkaarten KD, KE 512. 5, 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter J25 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 aardappelen D12 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel iakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart (geen import-sigaretten) p de broodbonnen kan men Engelse Ults betrekken, voor over de detail- ot bakker deze nog voorradig heeft oor de week van 18 tôt en met 24 ember a s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, m«lk aard- elen, grutterswaren, ontbijtkoek, jam peulvruchten, vermicelli en vruchten. komen scherven voor, waarop stbare messen der schllmachines eld worden. De directie heeft daar- thans de beschlkking gekregen de nodige instrumenten, waarmee iren g6n splinters in het hout kan rootste der Nederlandse lucifers- en die te Eindhoven, heeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productle van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewijs van het feit, Dok het brandend probleem der •s weer een klein stapje nader tôt 3lossing komt. dikke rfhals ve X I2V.2 J.J, CCI! man. Hij bond een touw en trok me mee. Samen langs een paar landwegen, 1 bestemming. was net verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn Het was een verschrikke- --v... ...u Lie auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zmd van Oost naar West, en âls we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het "«."xcngciYA/nieii waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol net hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman h! 1 c?u.is gekomen. Samen m'et de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel itubberconferentle te Londen. 19 dezer begint te Londen een entie van de Rubberstudiegroep. Itse en ook de Amerikaanse dele- sestaat uit 9 personen. Nederland irden vertegenwoordigd door een tie bestaanae uit de neren P. H. •mann, Handelscomm. van N. O. -onden, hoofd der delegatie; Dr! Bannler, gecommitteerde voor ie Zaken aan het minfsterie voor Gebledsd.; D. Bolderhey, dlrec- er Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; uerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F ufort. SA PPEM FiERSTER KLAAGT ezer wijst ons op de slechte con- vaarin de z.g. ..hooghoutjes" in leente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben wij ons rsoonlijk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ;en we eerst de brug bij de ierk. Deze is vrrj goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- den vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn en, zodat het afdalen, vooral tlere mensen moeilijk is. Boven- nkeert een leuning. ug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog I gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. doek om haar hais en ver- de inktzwarte duisternis. De [erd dag, de zon rees tôt het hog was geen van beiden terug- Ik liep làngs het smalle duin- .1' het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. êén mens was er: de vrouw! ep ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer i en de zonnestralen duizend- eerkaatste. Somtijds balde ze :ten en dan rolden haar ogen un kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik net, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis leer van Staanderen. Eindelijk et er woonden vreemden -aathond werd ik, die leefde •ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep In par- srtieken. De ellende en ontbe- .n dit bestaan mpakten me ileepte mijn uitgeput lichaam ;s de straten; ik moest toch n opscharrelen, er desnoods :n met andere honden, want even. avond legde ik mij uitgeput acht neer. In de verte lokte chte winkelstraat; een ijle drong door een geopend 4jn gedachten verstarden, mijn rd zwaar en neeg naar de wijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich J. iiœnds duwden mannen van de jmiging het hondencadaver in it. Het groene water sloot zich êén het met stenen bezwaarde lijk. H. B. - Jt L

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1