1 âge h 1 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 J/t t f NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Nederland en Indië. Het Verre Oosten. In het vervolg zal ons blad gere- geld weer iedere WOENSDAG en ZATERDAG verschijnen. oéezand en Sappemeer Kunst. gnieuws. No. 22 •pemeer Bonnenlijst istributie verwacht l J V -.V 74ste Jaargang OOSTGOORECHT fr. D. DOSt f 150 mai- J\o. 58 ABONNEMENTSPHIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", im. 75 et. (bij vonri Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 74e Jaargang ZATERDAG 16 JUNI 1945 No. 16 ABONNEMENTSPRIJS f i.- p. kwart. franco per post fi.20 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m.-Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" Wanneer men denkt aan de bevrijding van Indië, denkt men tegelijkertijd aan de toekomst van dat land en aan de verhouding, waarin het in het vervolg ten opzichte van Nederland zal komen te staan. Er schijnen geruchten gelopen te hebben, dat er te San Francisco besloten zou zijn Ned. Indië te plaatsen onder een Internationale Contrôle Commissie om het rijp te maken voor zelf- bestuur, plannen waartegen de Luit. Gouv. Gen. van Indië, Dr. H. J. van Mook, krach- tig geprotesteerd zou hebben. Defintieve be- richten omtrent deze plannen en omtrent de vorm, waarin de uitvoering ervan gegoten zal worden, ontbreken momenteel nog, Dit belet echter niet om nu reeds een woord van protest tegenover deze inmenging te laten horen, Het is ons ten enenmale on verklaarbaarwaarom die contrôle zalingevoerd worden. Indien er een land is, dat als koloniserende mogend- heid een eervolle plaats inneemt, dan is het zeker Nederland, welks werk op koloniaal gebied door meer dan een andere mogend- heid - Wij denken hier b.v. aan Frankrijk - onomwonden als tôt de beste behorend er- kend is. Is het enkel en alleen om de in- heemse bevolking rijp te maken voor zelf- bestuur Dan is het niet onnodig en onnuttig te verwijzen naar een interview, dat Dr. van Mook nog niet zo heel lang geleden te San Francisco aan journalisten toestond: Hierin werd verklaard, dat de Nederl. Regering niet streeft naar een volledige opneming der overzeese gebieden in het ge- menebest zoals bij de Fransen het geval is zij wenst evenmin het Britse Dominionstel- sel te volgen. Het Ned. systeem zal er een zijn, waarbij de betrokken gebieden er hun eigen wetten, financiëel- en economisch systeem op nahou- den en waarbij zij ten nauwste als deelge- noten, elk met gelijke rechten zullen samen- werken. Men kan, aldus Dr. van Mook, het den Indonesiërs heel goed overlaten hun eigen problemen op te lossen. Buitendien heeft de Ned. Indische Nationalistische Per- himpunan Indonesia een manifest tôt het Ned. Volk gericht, volgens welk manifest er in Indië en in Nederland een uitgespro- ken wens leeft om te komen tôt liquidatie van de Koloniale Status men vraagt een eigen volksvertegenwoordiging en een daar- aan verantwoorcelijke regering benevens een orgaan, waarin vertegenwoordigers van Ned., Indonesië, Suriname en Curaçao de gemeen- schappelijke zaken behandelen, hetgeen weer geheel strookt met de plannen van de rege ring, zoals Dr' van Mook, die in grote lijnen uitstippelde. Volledige gelijkberechtigdheid derhalve, wat de voltooing zal betekenen van de geheleontwikkeling van het verleden. Nederland voelt zich meer dan ooit ver- antwoord voor de groei der overzeese ge bieden en in Indonesië schijnt een overwel- digende meerderheid te zijn, die samenwer- king wil. En deze laatste factor, vrijwillige steun van de meerderheid der bevolking, is nodig voor een politieke eenheid tôt nati onale samenwerking en deze laatste is weer nodig voor de opbouw van het Koninkrijk na de oorlog. Geen Kolen, maar Gas en Turf. Het kolenprobleem is een vraagstuk, dat ten nauwste samenhangt met de voedsel- voorziening. Immers, voor de bereiding van de dagelijkse warme maaltijd heeft men kook- gelegenheid nodig, hetzij in de vorm van huisbrand, hetzij in de vorm van gas of electriciteit. Voor al deze vormen zijn kolen noodzakelijk. Helaas moet worden vastgesteld, dat de kolenproductie momenteel onvoldoende is, daar zij slechts plm. 30 pCt. bedraagt van de vooroorlogse opbrengst. Die lage op- brengst is het gevolg van een volkomen ontwrichting van de economische machine. De mijnen hebben voor de vergroting van de productie diverse artikelen nodig van tal van bedrijven, maar die bedrijven kunnen de bedoelde artikelen niet of slechts in on voldoende mate produceren wegens gebrek aan stroom, en die wordt weer veroorzaakt door kolenschaarste. Men is dus als het ware in een kringloop van moeilijkheden geraakt en het zal moeilijk zijn daaruit te komen. Met een schok zal de gederailleerde machine zeker niet meer in de rails gebracht kunnen worden. Meer succès kan verwacht worden van zachte, goed beoordeelde stoot- jes. De Regering is in deze aangelegenheid delegent. Een andere moeilijkheid bij de kolenvoor- ziening is de transport. Men is hoofdzakelijk aangewezen op autovervoer, en deze wijze van transport is bezwaarlijk en op de duur onvoldoende. Eén grote schuit vervoert meer dan 60 auto s Weliswaar zijn de scheep- Vaartwegen Zwolle-Groningen en Coevorden- Groningen weer ingeschakeld, maar de kolen- positie hier in het Noorden blijft zeer précair. Over kolentoewijzingen voor huisbrand behoeft men zich dan 00k geen illusies te_ maken. De beschikbare kolen zijn in de eer- ste plaats bestemd voor voedselproducerende bedrijven (zuivelfabrieken, bakkerijen, enz.), die men op grotere capiciteit wil laten wer- ken en de heropening der gasfabrieken. Waarschijnlijk kan naast gas voor kook- doeleinden 00k nog turf beschikbaar gesteld worden, maar 00k in dat opzicht koestere men niet al te grote verwachtingen, want 00k bij de turfvoorziening bestaan ernstige moeilijkheden. In verband met het bovenstaande is een mededeling van „Het Vrije Volk" van be- lang, volgens welke minister Tromp verklaard zou hebben, dat minstens 10 eenheden brand- stof voor de komende winter beschikbaar gesteld moeten worden. Uit onze Gemeenten. SAPPEMEER. Door een jongedame is een persoonsbewijs verloren. Dit persoons- bewijs, dat is uitgeschreven op de naam: Corrie de Bruyn. gelieve de vinder terug te bezorgen in de Noorderstraat no. 127, alhier. In het zwembad „Nero" werden enige personen betrapt op het stelen van hout. Tegen de daders wordt procès verbaal op- gemaakt. Aangehouden is zekere E. P. De man is naar Groningen overgebracht, waar hij voor den Officier van Justifie zal worden geleid wegens diefstal en brandstichting in 1942. Door de Maréchaussée is aangehouden v. D. uit Groningen. De man, die geklecd was in een uniform van de Canadese politie, en zich als zodanig uitgaf, trachtte twee ge- ïnterneerde meisjes uit een kamp te bevrij- den. Door de Canadese politie te Gron., waaraan hij werd uitgeleverd, is hij in het huis van bewaring opgesloten. HOOGEZAND. In een vergadering der werkers van de W. A. Scholtensfabrieken te Foxhol werd besloten tôt de oprichting van een bedrijfsorganisatie van de Eenheids Vak Beweging. De vergadering werd inge- leid door de heren H, R. v. d. Hende en J. Rootliep uit Groningen. In een vergadering gehouden op 11 Juni in het Hôtel Faber, door bewoners van de Hoofdstraat, werd opgericht de „Buurtver. Hoofdstraat". Totbestuursleden werden ver- kozen de heren: Notaris Hoogenboom (voorz.) J, A. Koeneman (vice voorz.), T. Albronda (penn.m.), G. J, Milius (secr.), D. Dijkstra, M. van Dijk en W. Gorens. In de nacht van 10 op 11 Juni is inge- broken in het brandspuitenhuisje achter het Gemeentehuis. Er wordt niets vermist. Wegens het in omloop brengen van valse melkbonnen is een huisvrouw geverbaliseerd. Tegen diverse personen is procès verbaal opgemaakt wegens het verkopen van Engelse en Canadese sigaretten tegen* te hoge prijs De prijs per doosje (20 stuks) mag ten hoogste f. 1.75 bedragen. In de omgeving van het Distributiekantoor is een rijwiel ontvreemd. Men zij dus op zijn hoede. Op 12 Juni herdacht de Hoogezandse politiechef van Dijk de dag waarop hij voor 35 jaai in politiedienst trad. Het jubileum werd in intieme kring gevierd. De burge- meester gaf blijk van zijn belangstelling door aanwezig te zijn, Den jubilaris werd een prachtige bloemenmand aaangeboden. (Van deze gelegenheid maken wij gebruik den heer van Dijk, met wien wij reeds ja- renlang op zo prettige wijze hebben samen- gewerkt, hartelijk geluk te wensen met zijn jubileum. Red „Oost Goorecht"]. Te Kalkwijk is tegen 3 personen procès verbaal opgemaakt wegens het stelen van draadpalen. SLOCHTEREN. Enige tijd geleden is hier gevonden een portemonnaie met inhoud. Voor nadere inlichtingen wende men zich tôt het Gemeentehuis. Er zijn symptomen waar te nemen, die erop wijzen, dat de oorlog tegen Japan in zijn laatste stadium is getreden. Ondanks het feit, dat de Japanse tegenstand hier en daar is versterkt, behalen de geallieerde troepen op aile fronten successen. Enige weken geleden heeft de Amerikaanse lucht- macht circulaires verspreid, waarin zij de Japanners aanspoorde het nutteloos bloed- vergieten te staken. De Japanse regering heeft het parlement uitgeschakeld en zich dictatoriale macht toe- geëigend. Een Japanse woordvoerder bereidde het volk voor op een invasie in het Moederland. Hij sprak over de voordelen, die een der- gelijke operatie voor Japan zou hebben. Maar de regering weet beter. Zij weet, dat zij kijkend naar de puinhopen van Tokio, Yokohama, Nogaya of Kobé, de Japanse ondergang in het aangezicht staart. Waarschuwingen Naar aanleiding van voorgekomen gevalien van vordering door onbevocgden, wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht van het publiek op gevestigd, dat vorderingen, dus 00k van auto's en motorrijwielen, uit- sluitend mogen geschieden door of vanwege het Militair Gezag. Op verschillende plaatsen in Overijsel is de aanwezigheid van Colorado-kevers gecon- stateerd, en thans wordt bericht dat 00k in een plaats in onze provincie dit schadelijke insect is waargenomen. Teneinde de uit- breiding van het kwaad zoveel mogelijk te beperken, dienen landbouwers hun gewas goed in het 00g te houden. Herrijzend Nederland maakte bekend, dat inlichtingen over gerepatrieërden te krijgen zouden zijn aan het kantoor Repatrieëring van het Mil. Gezag in Den Haag. Deze mededeling berust op een misverstand, voor inlichtingen dienaangaande wende men zich tôt de Gemeente Secretarie ter plaatse. Hier krijgt men een formulier ter invul- ling, dat doorgezonden wordt naar den Dienst der Repatrieëring. Het is niet zeker, of de bedoelde formulieren reeds bij aile Secretaries zijn gearriveerd. De Paus en het telegram aan onze Koningin. Men zal zich herinneren, hoe in 1940 bij de brute inval in ons land, Z. H. de Paus aan onze Koningin een telegram zond, waarin Hij Zijn innige deelneming uitsprak met het tragische lot van ons land. Evenzo handelde Z. H. ten opzichte van den BelgischeKoning. Hitler en Mussolini waren in de hoogste mate verontwaardigd over deze geste, waar aan zij uiting gaven bij monde van hun ge- zanten bij de H. Stoel. De Paus antwoord- de, volgens O. N., op deze verontwaardi- ging met de woorden, dat noch de boosheid van Duitsland. noch de ontstemming van het fascitische Italie Hem er ooit toe zouden kunnen nopen niet voor het recht te getuigen en het onrecht te brandmerken, zelfs al zou Hem dit opsluiting in een concentratiekamp kosten Predikbeurten. Zondag 17 Juni'45. Nederl. Herv. Kerk Sappemeer 10 u. ds. Schenk. (Doop.) Hoogezand 10 u. ds. Schmidt, Kielwindeweer 10.30 ds. Wasch. Westerbroek n.m. 3 u. ds. Wassenaar. Kolham n.m. 2.30 u. ds. mr. Schoenmaker. Noordbroek; n.m. 7 u. ds. v. d. Meiden. Doopsgez. Gem. Sappemeer n.m. 7 uur ds. de Zeeuw. Noordbroek 10 u. dienst. Geref. Kerk Sappemeer 9.30 u. Leesd 4,30 ds. W. Tom. Martenshoek 10 u. ds. Tom 4.30 u. Leesd. Geref. Kerk (Vrijgem.) Sappemeer 9.45 u. ds. Jongeling 4.30 u. ds. Jongeling (Coll.) Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer 10 en 4 u. dhr. K. Pruijsen. Baptisten Gem. Hoogezand: 10 u. Zondagsch; 4 u. ds» Hekhuis 7 u. Jeugdsamenk. Foxhol 9.30 u. Bijbelbespr. 4 u. Ev. Wolters 5 u. Gemeenteverg, 7u. Jeugdd. dhr. Siesling. Opbouw en Critiek. Enige dagen geleden hoorde ik voor „Herrijzend Nederland" een pater het slot- woord van de uitzending van dien dag uit spreken. Hij sprak over de onrust en de on- tevredenheid van de bevolking in het Zuiden des lands. Dit was voor hem een reden te vragen of men dan nu al weer vergeten was het grote geluk dat ons ten deel viel toen de bezetter hier verdreven werd en wij onze vrijheid terug kregen. Inderdaad, is men nu al vergeten de drei- gende beulshandelingen van de S.S. en de Griine De plundering, de moorden, de ver- banning, de achtervolgingen, de vernietiging van al onze productie en transportmogelijk- heden, de wegvoering of vernietiging van onze materialen, de vernietiging van onze havens, landerijen, bruggen, spoorlijnen en de honger En, wat misschien nog belang- rijker is dan al het andere, de vernietiging van de zedelijke normen van een zeergroot deel van onze bevolking Kijkt om U heen en U zult zich. bewust worden hoe het met de verwildering der zeden gesteld is van jong en oud. Is er dan zoveel reden om ontevreden te zijn Ontevredenheid ontstaat wanneer men overtuigd is, dat iets nagelaten of iets ver- keerd gedaan wordten, dan is er plaats voor critiek. En al dat gekanker, dat men bij de straat hoort Komt dat voort uit genoemde overtuiging of is er helemaal geen overtiu- Nederland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. dikke man. Hij bond een touw n haïs en trok me mee. Samen ive langs een paar landwegen, TA verwaandste en akeligstë schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was miin bestemmmg. Het was een verschrikke- uc auto waenten. We décr it ruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het ev, Mededelingen Plaatselijke Distributiediensten. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap Sappemeer. DISTRIBUTIE van KLOMPEN. Vanaf heden kunnen weer klompenformu- lieren worden afgehaald. De gelegenheid hiervoor bestaat uitsluitend 's Maandags en Dinsdags van912uur. Deoude en nieuwe stamkaart moet steeds meegebracht worden. Turfgravers moeten bewijs overleggen van de Ned. Heide Mij., dat zij als zodanig werkzaam zijn. Teruggekeerden uit Duits land moeten bewijs van Repatriëring over leggen. Vrouwen kunnen voorlopig nog niet aanvragen, daar de huidige houtpositie zulks niet toe laat. Leerpiichtige kinderen kunnen alleen aanvragen, indien zij een verklaring van hun klasse-onderwijzer overleggen, waaruit blijkt, dat de aanvraag dringend noodzakelijk is. Gezinnen van 1—5 personen kunnen hoog- stens 1 aanvraag indienen grotere gezinnen hoogstens 2 aanvragen. GEEVACUEERDEN. Aile personen, die geëvacueerd zijn uit Holland (hongervluchtelingen) en niet be- schikken over hun Tweede Distributiestam- kaart en Inlegvel, moeten deze bescheiden zo spoedig mogelijk laten overkomen, daar uitsluitend tegen overlegging van TD en Inlegvel een Noodkaart 5e serie verstrekt kan worden. Personen, die door oorlogsomstandigheden (oorlogsgeweld, terreur, razzia, onderduiken enz.) nog niet over hun volledige distribu- tiebescheiden beschikken, dienen een nadere publicatie af te wachten. Hiermede wordt bekend gemaakt, dat in de vacatures op het Distributiekantoor in- middels is voorzien. Officiele Mededelingen. KRUIDENIERSVER. H.-S. De Kaasbon No. 245 kan de volgende week bij de Distributiedienst ingeleverd worden. ging en is dat alleen maar gekanker zonder grond, waar men zich maar niet aan moet storen Natuurlijk worden er fouten gemaakt door hen die momenteel een ambt bekleden wie werkt maakt fouten. Critiek daarop is nodig, dat is immers een uiting van onzp democratische gevoelens, die in de bezet- tingsjaren onderdrukt moesten worden. Daar- om critiek moet er zijn, maar opbouwende critiek. Geen smalende of schampere opmer- kingen jegens personen of regelingen. Is er reden tôt wijziging van een bestaande vorm, dan zullen bezwaren daartegen toch behoor- lijk kenbaar gemaakt moeten worden, hetzij in een ondertekend schrijven, hetzij via een bespreking. Hoe is de practijk Felle critiek op daden en personen. Critiek, die de rust en goede wil van de bevolking ondermijnt, critiek in de ruimte. Probeert men die critiek zwart op wit ingebracht te krijgen, dan vangt men bot. Dat zou immers misschien wat lastige consequenties met zich mee kunnen brengen voor onze critiekasters. Wanneer ik thans een goede raad mag geven is U het met de een of andere maat- regel van de overheid niet eens, zijn er ern stige bezwaren tegen regelingen of personen, die door of vanwege de overheid zijn ge- plaatst in functies, waar zij vanwege hun gedrag in het verleden niet geduld mogen worden, ga daarover niet kankeren en daar- door de toch al zomoeilijke omstandigheden nog moeilijker maken, doch dient Uw grieven schriftelijk in. Wanneer deze grieven gegrond zijn, zal zeker niet nagelaten wor den wijzigingen aan te brengen, indien zij van algemeen belang zijn. Op deze wijze zal de critiek een belangrijke factor zijn van opbouwende waarde. H. R. Op 9 Juni werd door een 12-tal musici van de Gron. Orkest Veren. onder leiding van Albertus Warnars een concert ge- geven in het hôtel Struvé. Het programma, bestaande uit een 13-tal orkestnummers van licht gehalte, werd ge- opend met de pittige marsch van Sousa „Stars and Stripes", nadat vooraf het volkslied door het publiek staande was aangehoord. Naar onze smaak was het programma wat al tè populair gekozen, al moet dadelijk worden geconstateerd, dat het publiek, blij- kens de hartelijke bijval, over de keuze en de prestaties van het orkest zeer voldaan Verschijnt Woensdag en Zaterdag Ultg. T K. KREMER, Sappemeer n^m1u1S-ra^,18" en Redactieadres Drukkerij T K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 No. 32 igs en Zaterdags MER, Sappemeei No. 31 en Zaterdags IR, Sappemeei dactieadres MER Zn. eer - Tel. 213 GEZAND PEMEER. Moodkaarten. dt voor beide 9 Aug. Me iden: Tweede van allé ge- inwisselings- ■ten 5e serie. offenkaârten igsdoeleinden Deze na-uit- ide kantoren de indiening le aanvraag- iraan op de 575, B 575, ran de nood- ,11e gezinsle- îijn geplakt ig van aile kaarten tie uitgereikt mvergunnin-, schéma zul- ningen als p de tweede gereikt aan iten Sappe- .iestamliiart el van het oet worden Jonderdag 9 fdstr., Verl. i-ll.OO Verl. r., Parkïaan eapad, At- •g. Bartels- weg 2.00 1, Nutsstr., gel, Vtjver- s.00 Singcl- angerslaan, eukemastr., 5.00 Nieu- Kalkwijk Spoorstr. 8.30—10.00 tslaan, Mo- >urg, Zuid- Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- istr., W. A. Meerweg, Borgweg, Meesîers- ^arsterlaan, 4.00—5.00 t. 8.30-10.00 10.00-11.00 en niet ge- onderdag 9 Achterdiep r.; 10.00— -Ieerenstr. îlochterstr. lhoek; 3.00 tr. 8.30—10.00 Zz., Klei- str.; 10.00 Kerkstr., Tripscom- 00 Jagers- kslaan er straten, ermeld. Zaterdag 2 uur uur. HE. bestelbon ten laat- delaar van betrekken et bericht e stichten terie van deze aan- anties on- londer la- en. ,,Hawai vliegboot ziJn gered vanuit En- 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 513. »23 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram choeolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Vu liter melk >11 kaarten KD, KE 512. 5, 236 800 gram brood 7, 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter J25 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. choeolade of suikerwerken 8 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rljst of kindermeel Jakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) 'P de brood bonnen kan men Engelse H. T,trekken. voor over de detail- ot bakker deze nog voorradig heeft oor de week van 18 tôt en met 24 ember a.s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, m»lk, aard- elen, grutterswaren, ontbijtkoek, jam peulvruchten, vermicelli en vruchten. 1, D12 în komen scherven voor, waarop ostbare messen der schilmachines leld worden. De directie heeft daar- thans de beschikking gekregen de nodige instrumenten, waarmee men g6n splinters in het hout k»n grootste der Nederlandse lucifers- EKen die te Eindhoven, heeft tôt înkele weken stop gestaan. thans zij w-eer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewjjs van het feit, Dok het brandend probleem der ts weer een klein stapje nader tôt plossing komt. ubberconferentle te Londen. 19 dezer begint te Londen een s van de Rubberstudiegroep. tse en 00k de Amerikaanse dele- lestaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. ann, Handelscomm. van N. O. 'nden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor le Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- er Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; erts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. fort. APPEMEERSTER KLAAGT lezer w(jst ons op de slechte con- vaarin de z.g. ..hooghoutjes" in eente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben w(j ons rsoonlyk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ;en we eerst de brug bij de erk. Deze is vrtj goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- Jen vervangen. Het ,,hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn •en, zodat het afdalen, vooral lere mensen moeilijk is. Boven- nkeert een leuning. ug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij lialf verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog X gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. n doek om haar hais en ver- n de inktzwarte duisternis. De rerd dag, de zon rees tôt het hog was geen van beiden terug- Ik liep làngs het smalle duin- Jr het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. én mens was er: de vrouw! p ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- eerkaatste. Somtijds balde ze sten en dan rolden haar ogen un kassen. Ze was waanzinnig waren. ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol Set hart van mijn baas ver- steend Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn visse! met tnuis geKomen. Samen m'et de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan hggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij niet terug naar ons huis, ik net, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis leer van Staanderen. Eindelijk et er woonden vreemden raathond werd ik, die leefde rven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- Drtieken. De ellende en ontbe- in dit bestaan mp,akten me Sleepte mijn uitgeput lichaam de straten; ik moest toch opscharrelen, er desnoods sn met andere honden, want even. avond legde ik mij uitgeput •acht neer. In de verte lokte dite winkelstraat; een ijle drong door een geopend 4jn gedachten verstarden, mijn rd zwaar en neeg naar de vrijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich ~tt t^i-ends duwden mannen van de iiniging het hondencadaver in ht. Het groene water sloot zich l'en het met stenen bezwaarde lijk. H. B. jpr-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1