âge L 1 open kaart spelen Eer weegt meer dan Chocolade. Naoorlogse economische problemen. A ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 a t/ NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiêel Orrfoon oéezand en Sappem 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 74e Jaargang WOENSDAG 20 JUNI 1945 No. 17 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLADOfficiêel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Met Walcherens herstel. Politieke confliden. Gebrek aan steenkool. Uit onze Gemeenten. De aarde vlamt. Wereldflitsen '«ni îeuws. Nederland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. No. 22 Jaarwedde voor soldaten. De Duitse Roof. No. 32 No. 31 •pemeer Tel 213 JBonnenlijst r% istributie verwacht d 74ste Jaargang No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", nim. 75 et. (bij vooruit "i t, ABONNEMENTSPRIJS f I.-p.kwart. franco per post f i.zo (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleii\tjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) ÔOST-GOORECHTI VerschijntWoensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT» Noorderstr. S+- Sappemeer Tel „3 Men is het er over eens, dat wij allen moeten trachten, ieder op zijn gebied, om het Vaderland te redden uit de chaos, waarin het door het gedegeneerde nazi-volk is achter- gelaten. Dat betekent dat wij vooral ailes moeten nalaten, wat de toch reeds weinig rooskleurige toestand zou kunnen verergeren. En wij dienen ons Vaderland beslist niet met het verspreiden van geruchten, door er maar op los te fantaseren, zodat er gevaar bestaat, dat men zich laat meeslepen door een stem- ming van: ailes is verkeerd. Laat men zich er toch voor wachten een oordeel uit te spreken, dat niet gefundeerd is. Maar dan moet ons volk ook de kans gegeven worden zich een oordeel te vormen. De „stop het in de doofpot" méthode of het „stuur hem met een kluitje in het riet" systeem behoren in onze tijd niet meer thuis. Dit geldt bovenal vopr regeringsmaatregelen. Zeker, er zijn zaken. waar wij als grote massa niet direct mee te maken hebben er zijn er echter evenveel, waar wij, vooral zolang het Nederlandse volk geen Volksvertegenwoor- diging bezit, wel degelijk mee te maken hebben. En laat men juist in regeringskringen omtrent die zaken de grootst mogelijke openhartigheid betrachten en aile geheim- zinnigheid vermijden. Dan ook, maar dan alleen, kan de pers goed, gefundeerd en geargumenteerd met succès voorlichten en zodoende beantwoorden aan haar eerste plicht in deze tijd: voorlichting geven. Hierbij denken wij onwillekeurig aan het- geen in een paar bladen in het Noorden geschreven is over de uitvoer van goederen te Delfzijl en het meevoeren van paarden door de terugtrekkende Duitsers- Waarom hier- over geen officieele verklaring gegeven Is dit een aangelegenheid, die onmiddellijk en alleen de Canadese autoriteiten aangaat goed, maar waarom dat dan niet gezegd? Nu geeft men aanleiding tôt het ontstaan van wilde ge ruchten: en men vergete niet, dat er nog steeds mensen schijnen te zijn. die opzettelijk valse geruchten verspreiden, om zodoende de chaos nog te vergroten. Openhartigheid, een publiceren van redenen, die tôt het nemen van een bepaald besluit hebben doen overgaan, zal rust en vertroCwen schenken en is derhalve ook in het belang van degene, die ze neemt. Nog een ander geval uit onze onmiddellijke omgeving. Enige weken geleden is er hier in de beide gemeenten een collecte huis aan huis gehouden voor de slachtoffers van terreur en oorlogsgeweld. Wel doen geruchten omtrent een opbrengst van die inzameling de ronde, maar van een officieel door het betrokken Comité uitge- geven bericht, behelzende een mededeling omtrent het totaal opgebrachte bedrag ver- namen wij niets, en in eerste instantie had zulks toch aan de pers moeten worden medegedeeld om ook hierin het publiek te kunnen voorlichten. En nu gelieve men dit niet te beschouwen als een gebrek aan ver- trouwen in tegendeel,. het is ook in het belang voor later. Want reeds nu is er door ..Herrijzend Nederland" aangekondigd dat er een grote landelijke inzameling van meubels enz. op komst is. Maar hoe zal deze tweede collecte succès kunnen hebben, indien men nog steeds in het onzekere verkeert omtrent de opbrengst van de eerste? Vijf jaar lang hebben wij gestreden tegen dictatuur, tegen pers- en radiokneveling, tegen georganiseerd knoeien, tegen misstanden en leugenpropaganda, vijf jaar lang hebben wij verlangd naar een nieuw. vrij Nederland, naar een democratisch Nederland, waaraan iedereen zijn beste krachten zou kunnen geven. Maar dat zal niet kunnen. indien niet in aile belangrijke aangelegenheden voorzover het Staatsbelang zich daar niet tegen verzet, in deze tijd de grootst mogelijke openhartig heid wordt betracht. Voor de droogmaking van Walcheren hebben de Britse autoriteiten een hoeveelheid uiterst modem en welkom materiaal in bruikleen afgestaan, waaronder zich draglines, excavateurs en een bulldozer bevinden; deze zullen naar de vier dljkbreuken (Westkapelle, Vlissingen, Ritthem en Veere) worden over- gebracht. Daarblj zullen weer Engelse lan- dingsvaartuigenWeor het transport beschik- baar worden gesteld. Te Vlissingen is reeds eerder een volledige zandzuigerinstallatie in werking gesteld. In het gat van de Nolledijk wordt nu geregeld zand opgespoten, men hoopt dit gat, dat voor een deel van Walcheren het meest fu- nest is, nog voor het najaar dicht te krijgen. Nu Europa weer kan overzien, wat er na de storm, die woedde, nog overeind is gebleven, en welke mogelijkheden zich nog voordoen, om het economische leven weer op peil te brengen, blijken de moeilijkheden, de tekorten, de verwoestingen, en ook het gebrek aan getrainde en goed-gedisponeerde werkèrs zoo groot te zijn. dat op allerlei gebieden velen wanhopig naar het hoofd grijpen. Hoewel er geen enkele reden is, om niet aan de wederopbouw onder betere voor- waarden te geloven, en de wanhoop wel de minst-aanbevelenswaardige houding is, die men kan aannemen, willen we enkele van de naoorlogse moeilijkheden toch de revue laten passeren. Het behoeft nauwelijks betoog, al willen we daar niet in het bijzonder op ingaan, dat politieke wrijvingen de opbouw vertra- gen- Wenoemen in de eerste plaats het nog niet bereiken van een regeling inzake Duitsland tussen Rusland enerzijds en Engeland en Amerika aan de andere kant. Zonder deze regeling wordt het onmogelijk, om Duitsland voor hongersnood te behoeden. Een werke- lijke hongersnood - en de rantsoenen zijn er reeds zeer laag - zou aile arbeid verlammen, en dus ook de herstelwerkzaamheden. Duits land kon, overtuigd van zijn nedelaag, in de bezette gebieden, en tenslotte in Duitsland zelf, een vernietigingspolitiek toepassen die slechts gebaseerd was op het verlangen, zooveel mogelijk volken mee te slepen in de afgrond, wanneer eenmaal de nazi s zouden zijn over- wonnen. De nazi s hebben derhalve ailes, ook hun eigen volk, prijs gegeven aan een weer- galoze chaos en vernieling. De overwin- naars echter, die weten - en in vol besef van hun verantwoording daarnaar handelen - dat de toekomst van heel Europa en van vele generaties op het spel staat, en die Europa opbouwen en bewoonbaar willen maken voor vrije volkeren, kunnen in Duitsland niet de politiek volgen van „Na ons de zondvloedDerhalve moeten ze pro- beren, het Duitse volk opnieuw op te voeden - een sçhier bovenmenselijke taak - en in zo- verre te zorgen, dat Duitsland herbouwd wordt, dat het tenminste het zijne kan bij- dragen tôt het herstel van heel ons wereld- deel. Als men nu weet, dat millioenen, die eigenlijk in het door Rusland bezette gebied thuis horen, gevlucht zijn naar het Westen - dat dit Westen met zijn (thans vernietigde) industrie en wereldsteden 't meeste voedsel ge- bruikt en 't minst produceert - dat industrieën in het westen van Duitsland allerlei behoeven dat in het oosten aanwezig is - is het dan niet begrijpelijk, dat een nauwe samenwerking tussen de drie bezettende mogendheden en een gemeenschappelijk plan, noodzakelijk is Thans hebben allerlei misverstanden, en voor al Russische angst en wantrouwen jegens de Angelsaksische bondgenoten. deze samenwer king bemoeilijkt. Indien Rusland zich terug- trekt in zijn eigen sfeer, en zich met een chinese muur omgeeft - en dit is waarschijn- lijker, dan dat het tôt een gewapend conflict zou kunnen komen met andere landen - dan zou Rusland wel in staat zijn. zichzelf te her- stellen en te hèrbouwen, maar het westen van Europa zou daarvan zeer nadelige ge- volgen ondervinden. Een tweede grote moeilijkheid is. dat de verstrekking van energie geweldig moeilijk is geworden. Dit is een verschijnsel, dat zich in heel Europa voordoet. Overal is de pro- duktie per mijnwerker en per dag terugge- lopen, ondanks mechanisatie van het ver- voer en ondanks extra rantsoenen en hoge Ion en. (In Engeland verdient een mijnwerker onder de grond bijvoorbeeld tôt 5 pond ster ling per week.) Het schijnt, dat de mindere kwaliteit van het voedsel en psychische ver- moeidheid een roi spelen, maar tevens ook de wetenschap, dat men voor het geld niets kan kopen, wat de moeite waard is, zoals voorheen kleren, huisraad, luxevoorwerpen, motorfietsen enz. enz. De prikkel. om dus meer te produceeren, ontbreekt, Men zal nu ook in Nederland proberen allerlei in te voeren voor bepaalde kategorieën van wer- kers, van wier produktie het lot der volkeren nu eenmaal afhankelijk is. Geen electriciteit, geen gas, geen industrie, geen treinen zonder steenkool. In het Roergebied liggen nog voor- radeft. maar ze kunnen nanwelijks vervoerd worden, doordat wagons ontbreken en kana- len kapot zijn. Ontstellend zijn in aile landen de cijfers van teruglopende productie. In Engeland van 287 miljoen ton in 1913 tôt 195 In het jaar 1944. In Frankrijk van 41 miljoen In 1938 tôt 30 thans. Per mijnwer ker is daar de produktie gedaald met onge- veer 30 pet. Nooit nog is de wereld zo afhankelijk ge- weest van steenkool, nooit ook van de arbeid van een klein deel der werkers. Mogen deze zich hun verantwoording bewust zijn Sappemeer. Aan de Noorderstraat is een motor tegen een auto gebotst. De auto, die uit de richting Groningen kwam draaide de Garage bij de fa. Letmaath in. De motor, komende uit de richting Zuidbroek botste tegen deze wagen op. De bestuurder, een Canadese militair werd van de moter ge- slingerd en kwam een 10 tal meters verder in een tuintje terecht. De man werd schijn- baar niet zeer ernstig gewond, hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hoogezand. Zaterdag, s namiddags werd aan de Verl. Hoofdstraat een damesrijwiel gestolen. Zondagmorgen werd deze fiets teruggevonden in de Kropswolderpolder, bij het station Kropswolde, in vernielde staat en zonder banden. De zaak is in onderzoek bij de politie. Aan de Hoofdstraat is een wielrijder door een auto aangereden, tengevolge waar- van hij verwondingen aan zijn voet opliep. De fiets werd vernield. De autobestuurder had blijkbaar geen les gehad in het vak beleefdheid hij reed zonder meer door. De KieLsterstraat beleefde dezer dagen een primeur op het gebied van diefstal. Er werden daar géraniums uit bloembakken ontvreemd. Tegen S. te Hoogezand is proces- verbaal opgemaakt wegens verduistering van f 200.- In het begin dezer maand is in Wes- terbroek een geval van mensenmishandeling voortgevloeid uit dierenmishandeling. De landbouwer S., aldaar mishandelde zijn paard op een zo ergerlijke wijze dat H. W. en V. die daarbij aanwezig waren S. beet- pakten en hem een stevig pak slaag toe- dienden. Zowel S. als H. W. en V. zijn wegens mishandeling geverbaliseerd. De hoofden der gezinnen, die door de brand op de Borgweg dakloos geworden waren, hadden aangifte gedaan, dat hun distributiebescheiden verbrand waren. Daar is gebleken dat de papieren niet door het vuur vernietigd waren, is tegen deze lieden proces-verbaal opgemaakt. De G.A.D.O. diensten zijn met ingang van Maandag j.l. belangrijk uitgebreid. Er gaan thans dagelijks behalve 's Zondags 5 bussen van Sappemeer, via Hoogezand naar Groningen en terug. Op Bornéo vlamt de aarde. De Japan- ners passen er de tactiek der verschroeide aarde toe. Verkenningsvliegtuigen namen waar, dat in de petroleumvelden van Séria, 100 K.M. ten Zuid-Westen van Brunei meer dan 20 bronnen in brand staan. Op Balikpapan, de Oliehaven op Ned. Oost Bornéo is 130 ton bommen afgeworpen. Geallieerde torpedoboten beschoten punten bij de Miri olievelden, terwijl aan de Ooste- lijke zijde van de baai van Burnai een nieu- we landing werd uitgevoeid, Op het Ned. Oostlndische eiland Tarakan is de strijd bijna geëindigd. De Japanners zijn op 2.5 K.M.2 samengedrongen. Het 14e Britse leger heeft in Oost Birma in 4 dagen een der sterkste stellingen van de gehele campagne veroverd. Intussen is de luchtoorlog naar het schijnt in een nieuwe phase getreden. Het bombar- deren der grote steden is blijkbaar voltooid, en nu is de heurt aan kleinere en minder bekende industrieplaatsen. Met het uitwerpen van 3000 ton brandbommen op 4 stadjes is de nieuwe phase begonnen. Generaal Arnold deelde op een perscon- ferentie mede, dat alleen de geallieerde lucht- macht in staat is Japan voor einde 1946 te verslaan. Hij herhaalde de mededeling dat in de komende 12 maanden 2.000.000 ton bom men op Japan zullen regenen, waaronder de nieuwste creatie op dit gebied, de 6 tons bom. Naar de zelfmoord van Mr. Rost van Tonningen wordt een onderzoek ingesteld. Na 5 jaar is de eerste oceaanstomer de Amsterdamse haven binnengelopen. Over de IJsel bij Zwolle is door Royal Engineers een Baily brug gelegd, die reeds voor het verkeer is opengesteld. In Noorwegen zouden zich 4000 Neder- landers bevinden. Volgens radio Praag be vinden zich inDobrany ca. lOOONederlanders, die per vliegtuig naar ons land zullen worden gebracht. Na de bijeenkomst der „Big Three zal een gezamenlijke verklaring worden uitge- geven, waarin het Duitse volk wordt mede gedeeld welke prijs het zal moeten betalen voor het beginnen van de oorlog. - oc eu rvuoo»aej Een mooie zomeravond de maan glimlacht over een vredig landschap en haar zacht wit licht legt een sfeer van onwezenlijkheid en romantiek over de aarde. Langs een stille weg lopen twee mensen een Canadese sol- daat met een Nederlands meisje. Zij hebben elkanders middel omarmd en spreken zo nu en dan enige woorden. Dan lachen zij, want hij verstaat geen Nederlands en zij begrijpt zijn woorden niet. Maar de sfeer van on- waarachtigheid om hen heen heeft zich meester gemaakt van hun gevoelens en die losgescheurd van het gezond verstand. Zijn sterke arm trekt haar vaster naar zich toe. hun gezichten raken elkander. Bij die trek- kende beweging ritselt iets in zijn binnen- zak, een brief, een brief van zijn meisje ginds in het verre Canada Men kan het de Canadese soldaten, die reeds jarenlang ver van huis en van hun vrouw of meisje rondzwerven, niet kwalijk nemen, dat zij een avond uitgaan met een aardig Nederlands wichtje. Maar wel kan men het de Hollandse meisjes kwalijk nemen, dat een aantal van hen avond aan avond staat te wachten en te flirten bij de plaatsen waar Canadese soldaten zijn ingekwartierd. Meisjes, voor je daar gaat staan moet je beseffen dat het mede jouw taak is de eer van de Nederlandse vrouw hoog te houden En die eer verkwansel je voor een stukje chocolade en een paar sigaretten. Zondag heeft Z. H. de Paus een radio- rede gehouden tôt het Franse Volk, waarin Z. H. sprak over de heiligheid van het huwelijk. De gespannen toestand in Syrie is aan leiding geweest tôt verschillende incidenten, waarbij doden vielen o.a. werden 2 Franse officieren gedood. De vroegere Hongaarse minister prési dent Imredy leider der pro Nazi Partij is gearresteerd. Imredy moest in 1939 afgetreden tengevolge van de anti Joodse wette», die hij zelf had uitgevaardigd. Welingelichte Belgische kringen verkla- ren dat de Koning zijn besluit om terug te keren nogmaals in overweging zal nemen, gezien de ontwikkeling der algehele politieke situatie. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat Koning Leopold van gedachten is veranderd. „Germany Calling Germany Calling hij die deze woorden dagelijks voor de Duitse radio sprak, Wiiliam Joyce, bijge- naamd Lord Haw-Haw, is te Londen voor de rechtbank gedaagd wegens hoogverraad. Te Middelburg heeft een slager zich niet ontzien distributiebescheiden te verval- sen, waardoor hij plm. 600 Kg. vlees op onrechtmatige wijze heeft toegewezen ge- kregen. De Duitsers zouden in Noorwegen dezelfde voedselrantsoenen ontvangen als vroegèr de Russische krijgsgevangenen dat zal dus weh geen vetpot worden. De soldaat in het nieuwe Nederlandse leger zal geen soldij meer kennen, aldus „Het Vrije Volk" en de achterblijvenden krijgen geen kostwinnersvergoeding. Voor elken militair is een jaarwedde vastgesteld, waarvan hij echter niet meer dan 1.25 gld. per dag in handen krijgt. De rest is voor zijn gezin. Een gehuwd soldaat krijgt een wedde van 1148 gld., met dien verstande, dat dit bedrag met 360 gld. wordt verhoogd als hij bij het onder de wapenen komen reeds ge huwd is. De kindertoeslag bedraagt 3 pCt. per kind met een minimum van 150 gld. per jaar. Donderdagmiddag heeft minister van Klef- fens in de ministerraad gesproken over de terugvordering van de door de Duitsers in ons land geroofde goederen. Er zal een voorlo- pige organisatie in het leven geroepen worden. die binnen korte tijd door een permanente organisatie zal worden vervangen. Allereerst zal de aandacht worden geconcentreerd op verkeersmateriaal, dat in het bijzonder nodig is voor kolentransport. Een grote moeilijkheid hierbij is het feit dat dit materiaal, evenals de schepen voor de binnenvaart, over geheel Europa is verspreid. De vorige week wijdde ,,Het Parool een artikel aan deze gestolen goederen. „Wij wil len ons bezit terug", schreef het blad, „en daartoe vragen wij de medewerking van onze bondgenoten, en niet hun tegenwerking. Het gaat niet aan dat een Brits officier Neder landers, die hun eigendommen komen opeisen, onverrichter zake terugstuurt. Er dient nu gehandeld te worden, snel en afdoend. In Duitsland moet gevorderd wor den en het gevorderde naar ons land ge bracht. Men moet daarbij niet omzichtig te werk te gaan, er is geen reden voor mede- gs enZaterdags VIER, Sappemeei enZaterdags '.R, Sappemeei dactieadres MER Zn. eer - Tel. 213 GEZAND PEMEER. Voodkaarten. dt voor beide 9 Aug. Me- rden: Tweede van allé ge- inwisselings- •ten 5e serie. offenkaârten igsdoeleinden Deze na-uit- icle kantoren de indiening le aanvraag- iraan op de 575, B 575, (an de nood- 11e gezinsle- ;ijn geplakt g van aile kaarten TTe uitgereikt mvergunnin-i schéma zul- ningen als 3 de tweede gereikt aan lten Sappe- iestamiiaart el van het oet worden onderdag 9 ifdstr., Verl. '-11.00 Verl. Parkîaan eapad, At- g. Bartels- Iweg 2.00 Nutsstr., el, vijver- .00 Singel- ngerslaan, :ukemastr., .00 Nieu- Kalkwgk Spoorstr. 8.30—10.00 tslaan, Mo- purg, Zuid- Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- istr., W. A. Meerweg, Borgweg, Meesters- arsterlaan, 4.00—5.00 t. 8.30-10.00 10.00-11.00 en niet ge- onderdag 9 Achterdiep r.; 10.00— rteerenstr. ilochterstr. Ihoek; 3.00 tr. 8.30—10.00 Zz., Klei- str.; 10.00 Kerkstr., Tripseom- .00 Jagers- ksi aan et straten, ermeld. Zaterdag 2 uur uur. riE. bestelbon ten laat- flelaar van betrekken et bericht .e stichten terle van deze aan- anties on- sonder la- en. ,,Hawai vliegboot z\jn gered vanuit En- 1, B12 Verschjjnt Woensdag en Zaterdag K KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- eer Drukkerij T. K. KREMER Zn. 11 tôt en met 25 November 1945. Itonkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers 49 1^,' L£00 ëram brood 42, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschult 400 gram suiker 125 gram boter iwl £ram margarine inS £ram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 13 1 kg. aardappelen 14 2 liter melk 14, C14 3'/2 liter melk onkaarten KD, KE 512. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel c 1 rantsoen gebak 1 70 gram beschuit 2 500 gram suiKer 3 250 gram boter s gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 0 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel iiakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart (geen import-sigaretten) >p de broodbonnen kan men Engelse Bits betrekken, voor over de detail- of bakker deze nog voorradig heeft. oor de week van 18 tôt en met 24 rember a s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, melk, aard- îlen, grutterswaren, ontbijtkoek, jam peulvruchten, vermicelli en Ivruchten. 236 17, 238 D12 Ls în komen scherven voor, waarop ostbare messen der schilmachines ield worden. De directie heeft daar- thans de beschikking gekregen de nodige instrumenten, waarmee men g6n splinters in het hout kan grootste der Nederlandse lucifers- :ken, die te Eindhoven, heeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie e van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewijs van het feit, 30k het brandend probleem der s weer een klein stapje nader tôt Dlossing komt. j A ***^4 f c. V— 11 dikke man. Hij bond een touw H hais en trok me mee. Samen «ve langs een paar landwegen, Z.T "Z1- verwaandste en akeligstë schepseltje, dat îk ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- auco waenten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het wvwiiiçii waren. ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn vissex luei Uiuis geKomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuidem windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij »Ven Rubberconferentie te Londen. 19 dezer begint te Londen een entie van de Rubberstudiegroep. itse en ook de Amerikaanse dele- bestaat uit 9 personen. Nederland irden vertegenwoordigd door een •ie bestaande uit de heren P. H. ann, Handelscomm. van N. O. .onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannler, gecommitteerde voor 1e Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- er Handels Ver. ..Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; uerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. /ervangend lid is de heer J. F. bfort. SAPPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- vaarin de z.g. ,,hooghoutjes" in leente Sappemeer verkeren. In 1 met deze klacht hebben w(j ons rsoonljjk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ?en we eerst de brug bfl de lerk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- len vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn ;en, zodat het afdalen, vooral lere mensen moeilijk is. Boven- nkeert een leuning. ug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog g gebroken. Hier is reparatie 1 noodzakelijk. ;n doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De cerd dag, de zon rees tôt het hog was geen van belden terug- Ik liep làngs het smalle duin- lr het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. sen mens was er: de vrouw! ep ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- n naar de zee, die nu weer s en de zonnestralen duizend- eerkaatste. Somtijds balde ze :ten en dan rolden haar ogen un kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik net, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis leer van Staanderen. Eindelijk et er woonden vreemden. raathond werd ik. die leefde -ven resten en eetbare hapjes s emmers, en die sliep in par- )rtieken. De ellende en ontbe- m dit bestaan mp.akten me sleepte mijn uitgeput lichaam fs de straten; ik moest toch n opscharrelen, er desnoods ;n met andere honden, want even. avond legde ik mij uitgeput 'acht neer. In de verte lokte Chte winkelstraat; een ijle drong door een geopend ijn gedachten verstarden, mijn rd zwaar en neeg naar de wijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich ficends duwden mannen van de [miging het hondencadaver in ht. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1