âge 300.000.000 gulden gezocht. Ring om Japan Waarin opgenomen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 de ..SLOCHTER COURANT" Officiëel Ordcmn TT No. 22 oéezand en Sappemeer 74e Jaargang ZATERDAG 23 JUNI 1945 No. 18 Waarin opgenomen de SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Autobus Misère. wordt nauwer. Nederland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. Franco in Moeilijkheden Uit onze Gemeenten. Predikbeurten. Zondag 24 Juni'45. Mededelingen Plaatselijke Distributiediensten. Aangewezen bonnen van 24 Juni t.m. 7 Juli. Recept voor bereidingvan Eipoeder. Schoenen en reparatiesop de bon gni îeuws. ipemeer IJBonnenlijst No. 32 listributie verwacht Wef 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00STG00RECHT fr. n. nost f 1.50 u* tf ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PHIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", iiim. 75 et. (bij voor ABONNEMENTSPRIJS fi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT VerschijntWoensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. J4 - Sappemeer - Tel. 213 Naast de vele geestelijke en economische problemen, die zich opgeworpen hebben na de oorlog en die aile een oplossing vragen, komt 00k nog een probleem van financiële aard, n.l. waar moet het geld vandaan komen, waarmee de herstelwerkzaamheden zullen moeten worden betaald. Reeds meer dan eens is er op gewezen, op welk een schrikbarende manier onze Staatsschuld, dank zij het wan- beheer der Nazis en hun trawanten, gestegen is. De geraamde 16 milliard gulden, benodigd voor de dekking van de kosten aan deze werkzaamheden, volgens een bericht uit de Financial Times, verbonden, die per jaar een rente zullen moeten opbrengen van 300 millioen gulden, zal mendus niet behoeven te zoeken in onze tôt de bodem uitgeputte schatkist. Buitendien moet men niet vergeten, dat genoemd bedrag nog vermeerderd dient te worden met de uitgaven, die de bevrijding van ons gebiedsdeel in het Oosten zal vragen, evenals de wederopbouw van dat gebied, waar de verwoesting en vernieling niet minder grondig geschiedt dan in ons Vader- land. Waar moeten al die millioenen rente gehaald worden? Vanzelfsprekend zal iedere belastingbetaler straks op z'n belastingbiljet daarop wel een antwoord kunnen vinden en we twijfHen er niet aan, of dat antwoord zal nu wel juist niet van prettige aard zijn. Maar dat ailes zal nog maar een fractie zijn van het be- nodigde bedrag. Er zullen dus andere bronnen moeten worden aangeboord. En hierbij den- ken wij in de eerste plaats aan de vermogens van landverraders, profiteurs, O.W-ers en sluikhandelaren. De vermogens van de eerstgenoemde groep zijn door blokkade veilig gesteld en de vonnissen van het Tri- bunaal zullen moeten uitmaken of en in hoeverre deze aan de Staat zullen vervallen. Verder zal er ongetwijfeld een flinke aanval gedaan moeten worden op de uitpuilende zakken van aile profiteurs, zwartehandelaren e.d. die schatten verdiend hebben in de achter ons liggende oorlogsjaren, waarbij misschien een volledige opheffing van het bankgeheim voor onze schatkist prettige douceurtjes zou kunnen opleveren. Ofschoon over de maatregelen, die ten opzichte van hen genomen zullen worden nog niets bekend is, althans niet officieel, menen wij toch te mogen aannemen, dat deze heren een zware pijp te roken zullen krijgen. Deze parasieten, die het den goeden Vaderlanders, die moeilijke jaren achter de rug hebben en nog hardere jaren zullen moeten mee maken, moeten aan- gepakt worden op een manier, die hen r.og lang zal heugen. Dit is een plicht van recht- vaardigheid en billijkheid jegens aile anderen. Of zullen wij weer moeten zien, dat de arbeider, de kleine ambtenaar, de Jdeine burger, het grote gezin weer de voile lasten van de naweeën van deze oorlog te dragen zullen krijgen. terwijl de profiteur, dank zij z'n mogelijke slimmigheidjes. in z'n ego- centrisch denken en leven, de dans weer zal ontspringen. We menen echter te mogen vertrouwen, dat de toekomstige regering, die met straffe hand leiding zal moeten geven om te geraken uit de steeds groeiende chaos, 00k hiertoe de juiste middelen zal weten aan te geven. Maar met dat ailes zijn we er nog niet. Er dient 00k naar andere middelen, buiten ons Vaderland gelegen, omgeziente worden. We willen volstaan met een tweetal hier te noemen: annexatie van Duits gebied als schadevergoeding en een voor zo ver zulks thans nog mogelijk is terughalen van het ons ontroofde. Op de eerste moge- lijkheid, de annexatie, hopen wij binnenkort in een uitvoerig artikel terug te komen deze aangekgenheid heeft zo veel facetten, zoveel pro's en contra s, dat zij een afzon- derlijke beschouwing ten voile verdient. Wat de tweede betreft, hiervoor wijzen wij op de taak, die overste Posthumus Meijes opgelegd is. Deze heeft de allesbehalve gemakkclijke opdracht ontvangen van Regeringswege, om in Duitsland op te sporen wat ons ontroofd is. En nu moet men hierbij niet op de eerste plaats denken aan hetgeen ons particulier ont- stolen is b.v. radio s, fietsen e.d.. Neen, in de allereerste plaats gaat het er om weer terug te halen onze geroofde fabrieksinstallaties, haven-uitrustingen, machinerieën, spoor- en tramwegmateriaal, kortom dat materiaal, dat voor de wederopbouw van ons land dringend nodig is en waarvan de aanschaffing, afge- zien van de lange tijdsduur, ontzettend grote bedragen vordert en dus een verhoging der Staatsschuld voorkomt. Indien dat materiaal, naar wij hopen in zo groot mogelijke hoeveel- heden weer teruggebracht zal kunnen worden, ofschoon de jongste berichten het ergste doen vrezen.'dan zou dat eenvermindering van onze belastingdruk kunnen betekenen. Noorderstraat, 's morgens half acht. Ge- drang enige scheldwoorden een deur wordt dicht geklapt. Dan vertrekt de Gado bus. De juffrouw die op het laatste moment kwam aanhollen en tussen deur en menigte beklemd raakte is nog meegekomen. Maar dertien mensen blijven staan, met ietwat bedremmelde gezichten. Zo gaat het iedere ochtend, bij Struvé, bij Faber, bij aile haltes. Er wordt geklaagd over de Gadodiensten ieder zoekt naar een oplossing die voor hem- zelf het gunstigst is voorrangskaarten voor- rang voor werklieden enz. Op grond van al die klachten hebben wij ons tôt de Directie van de Gado gewend. Indien er gemeenten zijn die een voorrangs kaarten regeling in handen willen nemen, zo zei men daar dan hebben wij er geen bezwaar tegen, maar wij kunnen het niet doen. Wie zouden wij een voorrangskaart moeten ver- strekken, den arbeider, den scholier, den man die naar zijn ernstig zieke vrouw moet? Er moet geroeid worden met de riemen die men heeft, meer bussen kunnen voorlopig niet worden ingezet. Laat het publiek vôôr ailes beleefd zijn, de mensen die het eerst aan de haltes staan hebben het meeste recht om mee te gaan, laat men dat recht eer- biedigen. En laten zij, die niet zeer nood- zakelijk naar Groningen moeten, hun reis uitstellen tôt het passagiersverkeer weer normaa. functionneert. De ring om het Japanse Moederland wordt steeds nauwer aangehaald. Okinawa is na een hevige strijd van 82 dagen gevallen. De Amerikanen hadden de overblijfselen der Jaganse tegenstand in drieën gesplitst, en de vijand op zulke kleine gebieden samenge- drongen, dat het vuren van de artillerie ge- staakt moest worden. Toen het feit van de nederlaag tôt de Japanners doordrong spron- gen vele van hen van de rotsen in zee. Zij wilden lie ver sterven dan zich overgeven. Met de val van Okinawa hebben de Geall. een steunpunt gekregen op circa 500 Km. van Japan zelf, een steunpunt met uitstekende vliegvelden. Op Mindanao en Luzon vielen verschil- lende plaatsen in Geallieerde handen en op Bornéo zijn twee nieuwe landingen uitge- voerd. Door de landing die uitgevoerd werd bij Mempakol hebben de Australiërs de Baai van Brunei geheel onder contrôle. De laatste landing geschiedde bij Lubong, een centrum van olie-raffinaderijen. Intussen worden de zware bombardementen voortgezet. Militaire doelen worden vernietigd steden weggevaagd. Op een persconferentie zei een der Amerikaanse bevelhebbers„Bin- nen een paar maanden zullen we geen doelen om te bombarderen meer hebben, misschien zal Japan niet meer bestaan!" De bladen te Tokio waarschuwen het volk opnicuw voor een Geallieerde invasie. De „Nechi-Nichi-Sjimboeng" geeft instructies voor de verdediging van het Moederland en geeft advies omtrent de zelfmoord- methode Als het getij verandert, verzet men de bakens. Generaal Franco is bezig de bakens in Spanje te verzetten. Talrijke maatregelen, die genomen worden wijzen op een verzach- ting der dictatuur en een poging om op vriendschappelijke voet te geraken met de Verenigde Volkeren. In een onzer vorige nummer hebben wij reeds gewezen op het ter sprake brengen van het Spaanse probleem te San Francisco. Thans wordt uit de Californische hoofdstad gemeld dat een voorstel van een der Mexi- caanse gedelegeerden om Spanje uit te sluiten uit de Organisatie der Verenigde Volkeren, met algemene stemmen werd aangenomen. Wereldflitsen. Het telegraafverkeer in Groningen, Fries- land en een gedeelte van Drenthe is hersteld. Veldmarschalk Montgomery heeft verklaard dat S.S. lieden waarschijnlijk 20 jaar gevangen gehouden zullen worden. Leden der Générale Staf zullen uit Duitsland worden weggevoerd en voor onbepaalde tijd in kleine kolonies worden afgezonderd. De leider der Roomsen in België heeft aan minister président van Acker medegedeeld, dat zijn partij een kabinet zal vormen dat na de terugkeer van den Koning aan het bewind zal komen. Tôt 1951 moet Hongarije aan Rusland goederen leveren tôt een bedrag Van 200.000.000 dollar per jaar. Sappemeer. Tôt tijdelijk onderwijzer aan de Oosterschool is benoemd de heer J. J. de Wit uit Gorredijk. De plaatselijke muziekkorpsen „Juliana" en ..Cartona" hebben het voornemen ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernard op Vrijdag 29 Juni s avonds een concert te geven in het park Alhier. Aanvang halft acht. Het programma zal in ons blad van a.s. Woensdag bekend gemaakt worden. Verschillende personen zijn bekeurd wegens het Diet naleven der verkeersregels. Wij wijzen er de weggebruikers nogmaals op dat tegen overtreding van de verkeers- wetten streng zal worden opgetreden. De toneelvereniging „Naar de Vrijheid alhier heeft haar werkzaamheden hervat. Aan de voorbereiding van een toneel-uit- voering wordt gewerkt. Naast de oude leden hebben zich 00k een aantal nieuwe aangemeld. Hoogezand. Tegen P. te Foxhol is procès verbaal opgemaakt wegens verzet tegen de politie. Een geëvacueerde uit Venlo, zekere G. die de vorige maand naar zijn huis is ver- trokken heeft falsificaties gepleegd ten nadele van den boer waar hij hier ingekwartierd was. Nederl. Herv. Kerk. Sappemeer: lOu. ds. Schenk 1115u. kinderk. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Coll. Kielwindeweer v.m. 10.30 ds. Wasch. Westerbroek: 10 u. ds. Bloemhof; 11.15 u. kinderkerk, dhr. Hemmes. Kolham 10 u. ds. mr. Schoenmaker. Noordbroek: 10 u. ds. v.d. Meiden. Stootshorn (school): 7 u. n.m. ds. v d. Meiden. Kropswolde: 3 u. ds. Bijl uit Westerbroek; 7 u. Mej. Hoving. Doopsgez- Gemeente. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. en 4.30 u. ds. W. Tom. Martenshoek: 10 u. Leesdienst; 2.30 u. ds. S. Toornvliet van Groningen. Geref. Kerk Vrijgem. Sappemeer9.45 u. Leesdienst, 5 u. ds. G. Staal, em. Pred. te Drachten. Ned. Herv, Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. en 4 u. dhr. K. Pruijsen. Baptisten Gem. Hoogezand: 10 u. Zondagschool; 4 u. ds. Hekhuis, 6 u. Jeugdsamenkomst. Foxhol: 9.30 u. Bijbelbesprek. 7 u. Evang. samenkomst (Kerkkoor). Leger des Heils 10 u. heiligingsdienst 3.30 u. Openlucht- samenk. 7.30 u. Verlossingssamenk. o.l.v. Kapt. Krommenhoek 2 u. Zondagsschool. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap Sappemeer. Nooduitgifte TD's en noodbevlokings- registratie. Personen, die tijdelijk verblijf houden in de gemeenten Hoogezand en Sappemeer, en niet in het bezit zijn van een geldige distri- butiestamkaart met inlegvel c.q. noodkaart 5e serie. komen in aanmerking voor de nood-uitgifte van een TD met I.V., indien de gemeente, waar zij in het bevolkingsregister zijn opgenomen, nog niet bereikbaar is. Aan personen, die zich slechts op doorreis in deze gemeenten bevinden, worden deze bescheiden niet uitgereikt. Het betreft dus alleen personen, die hier over een huisadres beschikken en wien het on- mogelijk is, de distributiebescheiden te laten overkomen. De uitreiking vindt plaats voor Hoogezand: Maandagmorgen 25 Juni a.s. van 9—12 uur voor évacués. Maandag- middag 25 Juni a.s. van 24 uur voor ge- repatrieerden en voor gewezen onderduikers. die hier tijdelijk verblijven. De uitreiking voor Sappemeer vindt als volgt plaats: Dinsdagmorgen 26 Juni a.s. van 912 uur voor évacués. Dinsdagmiddag 26 Juni a.s. van 24 uur voor gerepatrieer- den en gewezen onderduikers, die hier tijdelijk verblijven. Al deze personen moeten de distributie bescheiden die reeds in hun bezit zijn mee- brengen met eventuele bewijsstukken. Distriebutiebescheiden v. onderduikers. De voormalige onderduikers v. Hoogezand en Sappemeer, die niet in het bezit zijn van de volledige distributiebescheiden, dienen een politierapport te laten opmaken van de bescheiden, die vermist worden. Deze ver- klaring moet zo spoedig mogelijk op het Distributiekantoor worden ingeleverd. Zij, die nog niet in het bezit zijn van een Noodkaart 5e serie kunnen deze op de na- uitreiking komen afhalen. Zie hieronder. Na-uitreiking Noodkaarten 5e serie. Voor Hoogezand: Maandag 25 Juni a.s. van 9—12 en van 2—4 uur. Voor S'meer: Dinsdag 26 Juni a.s. van 9-12 en van 2-4 uur. Na-inname Zelfverzorgingsbonnen, Voor Hoogezand Donderdagmorgen 28 Juni a.s. van 9—12 uur. Voor Sappemeer: Vrijdagmorgen 29 Juni a.s. van 912 uur. Distributie van Klompen. Tôt nader aankondiging worden geen formulieren voor klompen meer afgegeven. De persoon in Sappemeer, die omstreeks Juli 1943 verschillende stempels ontvangen heeft van de Plv. Leider van het Distributie kantoor te Uithuizen wordt vriendelijk ver- zocht deze weer in te leveren bij den Heer J. Swarts, p.a. Distributiekantoor Hoogezand. Aile leeft. 500 501 18 j: en o. A550 A551 A552 NOODKAART V. 14-18 4-14 j. C550 C551 1-4 j. 0-1 j. B550 B551 B552 502 503 504 505 506 507 508 509 A553 A554 - D550 E550 C552 D551 E551 D552 E552 C553 D553 E553 B553 C554 D554 E554 B554 C555 D555 E555 C556 D556 E556 12 rantsoenen brood 8 rantsoenen brood 10 rantsoenen brood 18 rantsoenen brood 2 rantsoenen bloem 500 gram kindermeel 250 gram rijst (voor-inl.) 150 gram kinderbiscuit (voor-inl.) 250 gram peulvruchten 250 gram grutterswaren 200 gram Ëng. biscuit (voor-inl.) 125 gram suiker 250 gram suiker 0.5 rantsoen chocolade (voor-inl.) 1 rantsoen chocolade (voor-inl.) 100 gram zout 112.5 gram Eng.huish.zeep (voor-inl.) 70 gram eipoeder (voor-inl.) 125 gram jam, stroop enz. 100 gram maizena artikelen 200 gram kaas 250 gram boter Een afgestreken eetlepel poeder en twee lepels water roert men in een kopje of bakje dooreen. Vervolgens giet men het mengsel in een braadpan waarin een stukje boter is gesmolten. Indien men het vervolgens op een zacht vuur laat bakken verkrijgt men een eierpannekoekje. Wanneer men tijdens het bakken roert verkrijgt men een z.g. „roerei Een eetlepel poeder en twee lepels water komen overeen met één ei. A.N.P.-Aneta meldt, dat binnenkort tôt de distributie van Schoenreparaties zal worden overgegaan. Allereerst moeten 40 pet. der evacué's en 15 pet. der repatriërenden geholpen worden. Om daarna uit de heersende chaos te geraken kan begonnen worden aan een geordende distributie, waarbij voorlopig slechts 1 per 30 personen geholpen kan worden. Schoenen zonder leer zijn bonvrij. Versehjjnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T K. KREMER, Sappemeer e" en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 A555 B555 C557 D557 E557 125 gram boter A556 B556 C558 D558 E558 5 rantsoenen vlees of vleeswaren 2.5 rantsoenen vlees of vleeswaren A557 B557 7 liter gestand. melk C560 D560 E560 i 1 liter gestand. melk A558 B558 C561 D561 E561 8 kg. aardappelen 3 kg. aardappelen NOODKAART IV 440 0.5 liter petroleum. enZaterdags ;R, Sappemeei dactieadres MER Zn. eer - Tel. 213 GEZAND PEMEER. Voodkaarten. Jt voor beide 9 Aug. Me iden: Tweede van allé ge- ïnwisselings- •ten 5e serie. offenkaârten gsdoeleinden Deze na-uit- ide kantoren de indiening |e aanvraag- iraan op de 575, B 575, 'an de nood- ,11e gezinsle- :ijn geplakt g van aile kaarten Ce j" uitgereikt mvergunnin- schema zul- ningen als de tweede gereikt aan iten Sappe- iestamiiaart el van het loet worden ïonderdag 9 fdstr., Verl. i-ll.OO Verl. r., Parkïaan eapad, At- rg. Bartels- weg 2.00 1, Nutsstr., gel, Vtjver- .00 Singel- angerslaan, eukemastr., 5.00 Nieu- Kalkwijk Spoorstr. 8.30—10.00 tslaan, Mo- mrg, Zuid- Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- istr., W. A. Meerweg, Borgweg, Meesters- 'larsterlaan, 4.00—5.00 ,t. 8.30-10.00 10.00-11.00 en niet ge- nderdag 9 .chterdiep 10.00— eerenstr. lochterstr. hoek; 3.00 r. .30—10.00 Zz„ Klei- itr. 10.00 Kerkstr., Tripscom- 00 Jagers- kslaan et e straten, ermeld. Zaterdag 2 uur uur. riE. bestelbon ten Iaat- flelaar van betrekken et bericht e stichten terie van deze aan- anties on- ïonder la- en. ..Hawai vliegboot zjjn gered vanuit En- gs enZaterdags 1ER, Sappemeei 4 1945. U tôt en met 25 November ionkaarten KA, KB, KC 512. 5 1 doosje lucifers ao -,?!,• 141 800 gram brood 42, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter &ram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees ri9 Lng- aardaPPelen fcil2 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk C14 3 liter melk >11 kaarten KD, KE 512. 5, 236 800 gram brood 7, 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of a suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg- aardappelen -> D12 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Jakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) p de broodbonnen kan men Engelse u'ts betrekken, voor over de detail- ot bakker deze nog voorradig heeft oor.de week van Ï8 tôt en met 24 ember a.s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, m»lk aard- slen, grutterswaren, ontbijtkoek jam peulvruchten, vermicelli en vruchten. m komen scherven voor, waarop ostbare messen der schllmachines eld worden. De directie heeft daar- thans de beschikking gekregen de nodige instrumenten, waarmee verborgen splinters in het hout kan grootste der Nederlandse lucifers- îken, die te Eindhoven, heeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewjjs van het feit, ook het brandend probleem der ■s weer een klein stapje nader tôt 3lossing komt. lubberconferentie te Londen. 19 dezer beglnt te Londen een pntie van de Rubberstudlegroep. Itse en 00k de Amerikaanse dele- )estaat uit 9 personen. Nederland en vertegenwoordigd door een .le bestaande uit de neren P. H. Tnann, Handelscomm. van N. O. .onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor le Zaken aan het ministerie voor Gebledsd.; D. Bolderhey, direc- er Handels Ver. Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; uerts van Reesema, dir. Rubber- Mlj. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. Ufort. SAPPEMEERSTER KLAAGT ezer wijst ons op de slechte con- vaarin de z.g. ,,hooghoutjes" in eente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben w(j ons rsoonljjk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- :en we eerst de brug bij de erk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- len vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert Tn wat goede toestand. De treden zijn en, zodat het afdalen, vooral dere mensen moeilijk is. Boven- nkeert een leuning. ug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog g gebroken. Hier is reparatie l noodzakelijk. n doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De rerd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- Ik liep làngs het smalle duin- |r het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. ién mens was er: de vrouw! ïp ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- reerkaatste. Somtijds balde ze sten en dan rolden haar ogen un kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik tuet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis Heer van Staanderen. Eindelijk et er woonden vreemden. raathond werd ik. die leefde rven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- srtieken. De ellende en ontbe- in dit bestaan mpiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam gs de straten; ik moest toch n opscharrelen, er desnoods en met andere honden, want even. avond legde ik mij uitgeput 'acht neer. In de verte lokte Chte winkelstraat; een ijle drong door een geopend ijn gedachten verstarden, mijn rd zwaar en neeg naar de wijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich dikke in hais we tcu man. Hij bond een touw ^■en trok me mee. Samen langs een paar landwegen, w m nei verwaandste en akeligstë schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zrjn speelmakker te worden was mijn bestemmmg. Het was een verschrikke- ituco waenten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden. dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het waren. uok ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had alcohol het hart de Crisis dan wel de rr, van "irjh baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn visseï ,uei Uiuis geKomen. samen m'pf de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur 11 uur. De nacht viel De vrouw hield het niet langer uit, zij wen Jn.ends duwden mannen van de het hondencadaver in it. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1