zage Het Nieuwe Kabinet. Rusland en West-Europa L" ïs annexatie van verantwoord Duits gebied moreel ABONNEMENTSPRIJS -MM.. JEÏÏUL JBR f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 1 PRIJS DER ADVERTENTIESWaarm Opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Verschijnt Woensdag en z NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel -- oaezana en sappemeer Drukkerij T. k. kremer S/j/ opgenomen de en ADVERTENTIEBLAD „SLOCHTER COURANT' Officiëel Ordoan 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 74e Jaargang WOENSDAG 27 JUNI 1945 No. 19 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Mededolingen Piaatselijke Distributiediensîen. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer bereikten ons geruchten, dat op een eiland ten Oosten van Hal- maheira, dus een der meest Oostelijke eilanden der Molukken, Geall. troepen zijn geland. Een landing op Nederl Bor néo kan iederogenblik worden verwacht Uit onze Gemeenten. oéezand en Sappemeer gn ieuws. _^221^IZi£__£li_^a-P|Pemeer. Tel 213 No. 22 No. 32 No. 31 ipemeer vanuit En- IBonnenlijst istributie verwacht >s en 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00STG00RECHT 5o. 58 t J ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Tijdens de Conferentie te San Francisco heeft Minister van Kleffens, de minister van Buitenlandse Zaken zowel in het oude, als het nieuwe Kabinet, verklaard, dat hij per- soonlijk van mening was, dat de enige manier, waarop Nederland compensatie zou kunnen krijgen voor de door Duitsland aangerichte schade zou bestaan in de annexatie van een kleim maar vruchtbaar deel van Duitsland. De Minister voegde hieraan toe, dat het Nederlandse Volk t.z.t. over deze aange- legenheid zal moeten beslissen; een soort référendum derhalve. Sindsdien is er reeds veel in couranten, in tijdschriften, voor de radio en door comités van actie over het pro en contra van annexatie geschreven en gesproken. Gelet op het buitengewone belang van dit vraagstuk, zullen wij in enige artikelen de verschillende facetten ervan belichten, waarbij zowel het voor als het tegen van deze zaak zullen worden besproken. In dit eerste artikel zullen wij nagaan of wij moreel gerechtigd zijn op de komende Vredesconfe- rentie annexatie te eisen. Voorop dient echter gesteld te worden, dat voor Nederland het verwezelijken van annexatie van Duits gebied niet identiek is met een imperialistisch streven om bij gelegenheid van de ineenstorting van het Duitse Rijk gebiedsuitbreiding te verlangen. De verwezenlijking van annexatie is moreel geoorloofd om drie redenen. Wij hebben recht op annexatie als scha- devergoeding. Het zal zeker geen lang be- toog eisen om het duidelijk te maken. Wan- neer men even in aanmerking neemt de ont- zettende schade aan ons Vaderland toege- bracht meer dan 500.000 H.A. cultuurgrond vernietigd door inundaties, door het aanleg- gen van vliegvelden, van tankgrachten, meer dan 2000 boerderijen met de grond gelijk gemaakt onze steden en dorpen verwoest onze veestapel verminderd onze havens en hun kostbare installâmes vernield en geroofd ons locomotief- en wagenpark weggevoerd om nog maar alleen enkele materiële scha- deposten te noemen wanneer men dat ailes overweegt, dan volgt daar uit de con- clusie, dat deze schade vergoed moet wor den, temeer, omdat lang niet al dat nadeel ons berokkend werd dooroorlogshandelingen, maar voor een zeer groot deel toe te schrij- ven is aan roof- en vernielzucht, aan on- vervalst vandalisme. Maar dan dringt zich 00k onmiddellijk de vraag op hoe zal een door de oorlog berooid land als Duitsland, met zijn verwoeste en vernielde steden en fabrieken, met z'n door anderen bezette in- dustriègebieden dat kunnen vergoeden Zeker niet in natura, in producten of in geld, want voor deze laatste mogelijkheid is het te arm. Eén middel blijft er slechts over: gebieds- afstand. Recht op annexatie hebben wij als bestraf- fingsmiddel. Als men maar even denkt aan de schaamteloze manier, waarop de Duitsers 1940 ons land binnenvielen, dan zal men het wel met ons eens zijn, dat op hen straf dient te worden toegepast. Onder het dwaze voor- wendsel, dat Engelse troepen gereed stonden, door Nederland het Roergebied aan te val- len, in strijd met het Nederlands—Duitse arbitrage- en verzoeningsverdrag van 20 Mei 1926, in strijd 00k met de verplichtingen, voortvloeiend uit het pact van de Volken- bond, heeft Duitsland ons land aângevallen „Op een struikroversmanier, zonder enig mo- tief of waarschuwing, werden wij midden in de nacht laaghartig overvallen", zegt O.N. „en onze vreedzame bevolking is gefolterd en gemarteld als in de geschiedenis van de oor- logen niet is voorgekomen." En dat ailes zonder dat wij ooit enig Duitser getart, uit- gedaagd of kwaad gedaan hebben. Een der- gelijke barbaarse manier vanoptredeneist straf en een geschikt strafmiddel is annexatie, 00k al om de blinde volgelingen van het Nazi- systeem duidelijk te maken, dat oorlog niet ongestraft kan gevoerd worden. Het nemen van maatregelen tegen een nieuwe aanval is de derde rechtsgrond, waar op onze annexatie-eis rust. Indien Duitsland i ooit weer een kans krijgt zijn Herrenvolk- en Lebensraumgedachten in de praktijk te te brengen, indien het ooit weer de kans ziet naar de wapenen te grijpen om daardoor Europa en de wereld in een nieuwe, derde oorlog te storten, dan zal het zeker die kans benutten. En dat moet onmogelijk ge maakt worden want het zal dan, wat wel- haast met wiskundige zekerheid vast te stel- len is, z'n blikken naar het Westen richtcn, waarbij Nederland niet ontzien zal worden. Een Duitsland, beknot en afgesneden van de zee, zal minder gemakkelijk tôt een nieuwe oorlog overgaan. En Nederland zal zijn bijdrage moeten leveren tôt de veilig- heid van Europa door mede te werken aan een grensverlegging, welke het Duitsland moeilijker zal maken nog eens een spror.g te wagen. Mr. Linthorst Homan, de vroegere Comm. der Koningin in de prov. Groningen, zal niet op zijn post terugkeren, omdat hij een belangrijke regeringsopdracht. verband houdende met het annexatieprobleem aan- vaard heeft. De Bisschoppelijke Hulpactie, die, vol- gens een Zondag j.l. in aile Katholieke Ker- ken voorgelezen Herderlijk schrijven, de laatste maanden in het Aartsbisdom Utrecht en in het Bisdom Haarlem, meer dan een half millioen aan geld en twee millioen in natura heeft uitgedeeld aan zwaar getroffen landgenoten, zal met haar werk doorgaan. Van de meer dan 100.000 joodse Ne- derlanders die naar het Oosten werden ge- deporteerd zijn thans 1400 teruggekeerd. Het staat vast dat ongeveer 95.000 van deze Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen zijn vermoord. Het grootste deel van hen liethet leven in de gaskamers van Auswitz. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap Sappemeer. Uitgifte Brandstofvergunningen. Volgens onderstaand schéma zul len brandstofvergunningen als aanvullende toewijzing op de eerste verstrekking worden uitgereikt aan de inwoners der gemeente Hoogezand. Voor afhaling dezer vergunningen dient men de Tweede Distributiestamkaart (TD) met bijbehorend inlegvel mee te brengen. De uitreiking van brandstofvergunningen aan inwoners der gemeente Sappemeer wordt Zaterdag a.s. gepubliceerd. Donderdag 28 Juni 1945. 8.30-10Hoofd- str., Verl. Hoofdstr., Zuiderstr. 10-11 Verl. Zuiderstr., Jan Huitzingstr., Parklaan, Sin- gel 11-12 Heveapad, Atlantapad, Knijpslaan, Burg. Bartelsstr.. Kielsterstr. Parallelweg 2-3 Kerslaan, Zuiderlaan, Nutsstr. Meidoorn- laan. Noordersingel, Vijverstr., Stationsweg 3-4 Singelstr., Fabriekskade, jan Sangersl.. Spoordijk, Kerkstr., Beukemastr.. Meint Ve- ningastr. 4-5 Nieuweweg, Verl. Kielsterstr., Kalkwijk O. en W., Lula O. en W„ Spoorstr. Vrijdag 29 Juni 1945. 8.30-10 Werfkade, Sluiskade, Smitslaan, Molendijk, Grintpad, Vossenburg, Zuidlaarderweg 10-11 Sîuis- weg. Dorpsstr.Eendrachtsweg, Pieter Ve- nemakade 11-12 Nw. Compagnie, Krulweg, G. Imbosstr., W. A. Scholtensweg 2-3 Meerweg, Oudeweg, Groningerweg, Borg- weg, Woortmansdijk 3-4 Meesterslaan, Von- derpad, Roodhasterlaan. Nevelslaan, Nieuwe- laan: 4-5 Foxham, Sportterreinstr. Zaterdag 30 Juni 1945. 8.30-10 v. Royen- str. O. en W„ Woldweg 10-11 Aile straten, welke hierboven niet genoemd zijn. Distributie van klompen. Tôt nader aankondiging worden geen formulieren voor klompen meer uitgegeven. Het heeft dus voorlopig geen zin om zich tôt de Distributiekantoren te wenden. Distributie van Textielproducten. De volgende categorieën kunnen vanaf heden een aanvraag indienen voor textiel a. Oorlogsslachtoffers b. Gerepatriëerden c. Ondergedokenen. Andere categorieën en personen kunnen nog geen aanvraag indienen. Het nieuwe kabinet, welks opdracht was samengevat in de woorden ..Herstel en vernieuwing" is de vorige week gereed gekomen. De beide kabinetsformateurs hebben een nieuwe regering samengesteld, die, na Maandagavond beëedigd te zijn, Dinsdagmorgen voor het eerst is samengekomen, terwijl het hedenavond door H.M. de Koningin zelf bij het Nederlandse Volk zal worden geïntroduceerd, door de radio, nu, bij gebrek aan een Parlement, de gewone gang van zaken niet gevolgd kan worden. Wanneer wij de nieuwe mlnisterlijst, welke wij inmiddels bij onze lezers bekend veronder- stellen, bezien dan treffen wij daarop namen aan van personen, die in de politiek hun sporen verdiend hebben, terwijl anderen voor de eerste keer voor het forum treden. Van de eerstgenoemden weten wij, dat zij krach- tige figuren zijn, allen deskundigen op hun gebied, terwijl de personen van de formateurs ons er borg voor zijn, dat 00k zij, die voor het eerst een portefeuille beheren, de rechte mannen op de juiste plaats zullen blijken te zijn. Het is daarom dat wij vol vertrouwen de regeringsdaden van dit nieuwe kabinet tegemoet zien. een vertrouwen, dat welhaast uit aile berichten spreekt. Wij hopen, dat dit nieuwe kabinet, tôt stand gekomen onder omstandigheden, zo moeilijk als onze geschie denis ze niet kent en belast met een welhaast bovenmenselljke taak, met kracht, wijsheid en beleid het Nederlandse Volk moge leiden en besturen, want nooit hing van het al of niet slagen van een kabinet voor ons volk zoveel af als op dit moment. De laatste weken heeft men velerlei geruch ten kunnen vernemen, die er op zouden wijzen, dat de verstandhouding tussen de Westerse mogendheden en Rusland niet voortreffelijk genoemd kan worden. Nu bedenke men wel, dat dergelijke spanningen na een overwinning niets onnatuurlijks hebben, omdat een grote mogendheid - in dit geval Duitsland, - die eerst het evenwicht der krachten mee bepaalde, plotseling is uitgevallen. Toen bijvoorbeeld Napoléon werd verslagen, en 00k zulk een „luchtledig" ontstond, was de rivaliteit van de bondgenoten, en merkwaardigerwijze 00k die tussen Rusland en Engeland zeer groot. Frank- rijk, dat door Russische en Engelse troepen beide „bezet" was geweest, profiteerde ervan. Aile speldeprikken tezamen maken de geprik- keldheid groot. Wat is er werkelijk gebeurd Eerstens zijn er praatjes. Lieden, die hoge posten bekleden in de Westerse geallieerde légers en vloten hebben hun vrees voor Rusland tôt uitdruk- king gebracht. Daarover heeft Moskou thans rapporten. Nu weet men, dat deze weinige lieden in geen enkel opzicht de politiek van hun land bepalen, en zelfs niet de operaties van de strijdkrachten leiden. Bittertafelpraat kan mén 00k horen in societeiten van voor- name lui. Dan is daar het feit, dat enkele Polen uit Londen anti-Russisch zijn, en kennelijk gue- rilla-benden tegen de Russen hebben onder- steund. Zestien onderhandelaars uit Londen zijn in Rusland gevangen gezet, Dat heeft vele Polen helaas aanleiding gegeven, tegen Rusland een hetze te ontketenen, waar ze in democratische landen als Amerika en Enge land nu eenmaal de gelegenheid toe vonden. Dit zijn dan eigenlijk de „feiten". Verder heeft Rusland van zijn kant acties onder- steund, die er op gericht waren, zijn invloeds- sfeer zoveel mogelijk uit te breiden naar het Westen. Joego-Slavië maakte aanspraak op Triëst, Oostenrijk op het Italiaanse Tirol. Zelf bezette Rusland het Deense eiland Bornholm, en het schijnt aan Turkije eisen te hebben gesteld, opdat dit land de Dardanellen open- stelt en daarmee de toegang tôt de Middel- landse zee. Dit ailes is ernstiger, omdat daaruit het streven blijkt van Rusland, zich zoveel mogelijk invloedssferen te verschaffen. Tevens echter heeft Rusland in San-Fran- cisco erop ge3taan, dat zo spoedig mogelijk zou worden gestreefd naar onafhankelijkheid der koloniën terwijl het zelf geen koloniën bezit, en 00k niet de onafhankelijkheid voor- staat van bijv. de Baltische staten, al zijn die veel ontwikkelder dan koloniën. Een zaak is het nu eenmaal, dat aile grote mogendheden de politiek der invloedssferen trachten door te voeren, omdat er in feite maar drie zijn - Amerika, Engeland, Rusland - die de we- reldsituatie beheersen. En waar de een dus zich niet laat gelden, doet noodzakelijk de ander het. Vandaar dat landen met koloniën wel zelfbeschikkingsrecht, zelfbestuur en der- gelijke hebben aanvaard, maar niet de onar- hankelijkheid. Internationale contrôle op ver- overde koloniën (van ]apan bijv.) zal er tevens komen, maar niet op aile. Verschillende ervan zijn namelijk van belang als vloot- of lucht- basis voor Amerika of Engeland. En van zijn kant laat Rusland 00k geen internationale contrôle toe op bijvoorbeeld Koningsbergen, dat een Russische haven zal worden. Dan is daar de veto-kwestie. Een grote mogendheid zal het recht hebben, in de Veiligheids Raad te bepalen. dat het een zaak niet aan de orde gesteld hebben wil, en kan dus zeggen: Ik verbled hier de Nederland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. discussies. Dit zal het doen, indien de ldacht bijv. tegen die grote mogendheid zelf is gericht, of wanneer ze in geen geval terwille van deze kwestie wil overgaan tôt gewapende actie. In de lagere regionen kan cr wel over gepraat worden, maar dat is al. Het beduidt dus, dat de macht der grote mogendheden ten zeerste stijgt, en bovendien, dat alleen dân internationale gewapende actie en in- grijpen plaats vindt, indien aile grote mogens- heden het met elkaar eens zijn. Die eenstemd migheid is logische voorwaarde, want ander- komt er immers toch niets van zo'n actie terecht, en zou de een de ander eerder tegen- werken. Maar dat kleinere landen zich in zulk een organisatie achteruitgesteld gevoelcn, is begrijpelijk. Dat macht meer waard is dan recht, moge dan een realiteit zijn, aangenaam is ze niet. Daaruit vloeit dan weer voort, dat de kleinere landen door régionale verdragen trachten, zich te beveiligen. Voorbeelden daarvan zijn de Pan-Amerikaanse Unie, de Arabische Liga, het te verwachten verbond van de door Rusland bezette landen en een Westers blok. waarvoor propaganda wordt gemaakt. Rusland wantrouwt deze blok- vorming, maar bindt de landen van Oost- Europa uitsluitend en vast aan zich. Ailes tezamen dus dit beeld de nieuwe wereld zal verdeeld worden in nieuwe bloks, naar het zich laat aanzien, maar het juiste evenwicht is nog niet gevonden. Reden voor een derde wereldoorlog (die het einde zou betekenen voor Europa) is er echter geenszins, omdat geen enkel vitaal belang van een der grote mogendheden in het gedrang is. Het betreft grensafbakening en wat gekibbel aan de randen. Grote staatsmanswijsheid is in zo'n tijd nodig, beleid en tact. Maar dat mogen de volkeren na zulk een vreselijke catastrofe, als we beleefden, 00k verlangen van hun diploroaten. en rvuoEuoune n-oc^cn. u, uC auto waenten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als wë aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het Sappemeer Aan de Noorderstraat is op 22 Juni door een vreemdeling die om een beker water kwam vragen, een rijwiel ontvreemd, dat achter een huis stond. Het concert, dat de heren v.d. .Velde (Viool) en Bogaert (orgel) op 29 dezer in de Hervormde Kerk zouden geven is weder- om uithesteld, en wel tôt 6 Juli. Aanvang 's avonds 8 uur. Naar wij vernemen is de afdeling der B. S., alhier opgeheven. De B. S. voor Hoo gezand en Sappemeer zijn thans tezamen in Hoogezand gevestigd. Een schip is in botsing gekomen met de noodbrug, die bij de Borgerc. straat over het Winschoterdiep ligt- De brug werd zo ernstig beschadigd, dat zij tijdelijk wegge- sleept moest worden om de nodige herstel- werkzaamheden te kunnen verrichten. De Militaire Commissaris voor het Dis trict Veendam, provincie Goningen maakt bekend, dat door hem is samengesteld een adviescommissie voor uiveringz van onder- wijzend personeel. (L. O., Bijz. onderw., Ulo), Lid is o.a. de heer J. Heikens, Sappemeer. Hoogezand: De Buurtvereniging "Fox ham, Borgweg" heeft haar werkzaamheden weer opgevat. Ondanks de annexatie van Foxham door de gemeente Hoogezand blijven de grenzen van het gebied, welks belangen zij behartigt ongewijzigd, en omvatten geheel Foxham, Borgweg tôt de Meesterslaan, de Nieuwelaan en het beginvande Vrouwenlaan. Zaterdagavond, de vooravond van de vergadering der gewestelijke afdelingen waarin nieuwe richtlijnen voor de toekomst zijn aangegeven en bestuursverkiezing heeft plaats- gehad, heeft de afdeling H.—S. van de Jong. Geheel Onthouders Bond in de zaal van café Sloots een feest- en propaganda avond ge- organiseerd. Na een korte inleidende rede van den voorzitter, werd een programma van dans toneel, muziek, declamatie en zang gebracht. Muziek en zang, zomede de [dansnummers werden niet onverdienstelijk uitgevoerd. In deze gemeente zijn tien personen aangesteld als hulp-agent van politie en te vens onbezoldigd Rijksveldwachter. Zij zijn 25 dezer in dienst getreden en zijn kenbaar aan een witte band om de mouw, waarop met oranje letters is vermeld „van Politie" De namen van de nieuwe politiedienaren zijn G. E. Lok, F. G. Veldhuis, E. Nie- wold, K. H. Kolthof, K. Mulder, B. Veld- man, J. W. B. Helders, P. J. Drent, M. Jon- ker en H. K. Vos. Tegen den Schipper E. H. is procès verbaal opgemaakt wegens bedreiging, met een revolver een misdrijf tegen het leven te znllen begaan. Het vuurwapen is in beslag genomen. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen zekeren J. te Foxhol wegens mishandeling. M Vergadering waterschap „Rustplaats Voorz. de heer R. Smit. Secr.-Boekh. de heer H. Kremer. Ink. over 1944 1945: f. 3489.37. Uitg. f. 1678.27. Begroting 1945- '46 f. 2912.77 naar f. 4.- per H.A. De heer J. Akkerman werd als bestuurslid herkozen. Leden der Kascommissie werden de heren L. E. Boerma en J. Scheltens met als plaatsv. de heer W. Hoen. TT". - Woensdag en Zaterdag Uitg. T K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. igs en Zaterdags VIER, Sappemeei en Zaterdags ;R, Sappemeei flactieadres MER Zn. -Tel. eer zi3 GEZAND PEMEER. Voodkaarten. 3t voor beide 9 Aug. Me- den: Tweede van allé ge- inwisselings- ■ten 5e serie. offenkaArten gsdoeleinden Deze na-uit- ide kantoren de indiening le aanvraag- iraan op de 575, B 575, 'an de nood- ,11e gezinsle- :ijn geplakt g van aile kaarten He uitgereikt ;nvergunnin-i schéma zul- ningen als p de tweede gereikt aan iten Sappe- iestamiiiart el van het îoet worden londerdag 9 fdstr., Verl. 1-11.00 Verl. r., Parkïaan 'eapad, At- •g. Bartels- weg 2.00 1, Nutsstr., gel, Vijver- .00 Singcl- angerslaan, eukemastr., 5.00 Nieu- Kalkwijk Spoorstr. 8.30—10.00 tslaan, Mo- Durg, Zuid- Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- pstr., W. A. Meerweg, Borgweg, Meesters- larsterlaan, 4.00—5.00 it. 8.30-10.00 10.00-11.00 en niet ge- mclerdag 9 .chterdiep 10.00— ieerenstr. lochterstr. Ihoek; 3.00 ;r. 8.30—10.00 Zz„ Klei- istr. 10.00 Kerkstr., Tripscom- ,00 Jagers- kslaan et e straten, ermeld. Zaterdag 2 uur uur. riE. bestelbon ten laat- îelaar van betrekken et bericht e stichten terie van deze aan- anties on- sonder la- fin. „Hawai vliegboot zjjn gered 11 tôt ei îonkaarten ,23 35 t.m. 42, 143 44 141 154 B12 met 25 November 1945. KA, KB, KC 513. doosje lucifers 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit gram suiker gram boter gram margarine gram margarine gram kaas gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen liter melk 400 125 250 125 200 100 C14 3 y2 liter melk m kaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter J25 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel sakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) p de broodbonnen kan men Engelse UV"Su ekken, voor over de detail- ot bakker deze nog voorradig heeft oor de week van 18 tôt en met 24 ember a.s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, malk, aard- Blen, grutterswaren, jam, peulvruchten, vruchten. L, D12 ontbijtkoek, vermicelli en "I!scherven voor, waarop astbare messen der schilmachines eld worden. De direptie heeft daar- gekregen thans de beschikking de nodige instrumenten, waarmee verborgen splinters in het hout kan iren. rootste der Nederlandse lueifers- en, die w< veer de 5 'edei y;1- her VCH.LOX! va.11 ue proauctle gelden als een bewfjs van het feit, >ok het brandend probleem der fs weer een klein stapje nader tôt ilossing komt. r-,"'. iviuunoven, neeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te hortroftnn imv. ,1 i 1 Kubberconferentie te Londen. 19 dezer beglnt te Londen een sntle van de Rubberstudiegroep. itse en 00k de Amerikaanse dele- iestaat uit 9 personen. Nederland irden vertegenwoordigd door een bestaande uit de heren P. H. ann, Handelscomm. van N. O. xonden, hoofd der delegatie; Dr. Bannler, gecommitteerde voor e Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- ir Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; uerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. lfort. IAPPEMEERSTER KLAAGT ezer wjjst ons op de slechte con- 'aarin de z.g. ,,hooghoutjes" in leente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben wij ons rsoonljjk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- (en we eerst de brug bij de .erk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- ien vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn :en, zodat het afdalen, vooral ïere mensen moeilijk is. Boven- nkeert een leuning. ug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zltten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog g gebroken. Hier is reparatie l noodzakelijk. doek om haar hais en ver- de inktzwarte duisternis. De rerd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- 1 Ik liep làngs het smalle duin- Jr het strand, dat stil was en In de zonnige herfstdag. êén mens was er: de vrouw! ep ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- eerkaatste. Somtijds balde ze iten en dan rolden haar ogen un kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik net, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis ieer van Staanderen. Eindelijk er woonden vreemden. raathond werd ik, die leefde ■ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- >rtieken. De ellende en ontbe- dit bestaan mpakten me ite mijn uitgeput lichaam e straten; ik moest toch opscharrelen, er desnoods met andere honden, want in Slee 1 even. avond acht chte legde ik mij uitgeput neer. In de verte lokte winkelstraat een ijle drong door een geopend jn gedachten verstarden, mijn rd zwaar en neeg naar de wijl de blik van wentelde mijn mijn ogen lichaam zich Ook een ..vvso«umen waren. ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de aicohol het hart van rhijn baRs ver- steend Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn visseï met lhuis geKomen. Samen m'et cVr°"W z?t lk te wachten. De storm was gaan hggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het heim. 't Werd 9 uur lOjiur... 11 uur. De nacht viel 7 b":n(ls duwden mannen van de Sinierina het hondencadaver in groene water sloot zich mu... uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hieid het niet langer uit, zij "ci K'uene water sioi cen het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1