cage Annexatie. Voorspellingen en verwachtingen Frankrijk en West-Europa. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 S/// -z°gen- ''nleln|iii|li'H NIEUWSr en AD VERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" Ofliciëel Orgaan vonr H^ogezand en Sappemeer Drukkery t.6k6kremer ;nieuws. j Bonnenlijst 74e Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1945 74e Jaargang WOENSDAG 4 JULI 1945 No. 22 No. 21 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en AD VERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Onze Reputatie omtrent de oorlog in de Pacific. staat op het Spel. Uit onze Gemeenten. No. 32 No. 31 Tpemeer vanuit En- distributie verwacht ket 74ste Jaargang OOSTGOORECHT 'SPRT'TS: No. 58 f ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 w.ua. v> PRIJS DER ADVERTENTIES I— u'i& T. K. KREMER, Saf Noorderstr. 54. Sappemeer, Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Dnil/bû»'!-! m T7" Trnr«rT-.^ Zn. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 In ons vorig artikel over annexatie hebben wij betoogd,dat annexatie moreel verantwoord is. Dit sluit echter nog niet per se in, dat zij 00k zal moeten plaats vinden. Immers, wij wezen er reeds op, deze zaak heeft zoveel facetten, zoveel pro en contra, dat een rustig afwegen van het voor en tegen alleszins noodza- kelijk is. Maar hierbij dient men voor ogen te houden, dat deze gehele aange- legenheid buiten de gevoelssfeer ge- bracht moet worden, dat men nuchter en zakelijk dient te redeneren. Zal het te annexeren gebied zijn oor- spronkelijke bewoners moeten behouden of zullen dezen naar andere Duitse ge- bieden moeten worden overgebracht, is de eerste vraag, die zich opdringt. Het is zeer zeker wel te verklaren, dat er grote bezwaren aan verbonden zijn, de oorspronkelijke bewoners te laten wo- nen, temeer daar deze vrijwel allen ge- infecteerd zijn vooral de jeugd door de ailes verpestende bacil van het nationaal socialisme. Het gevaar is dus geenszins denktoeeldig, dat eventuele im- migranten in het geannexeerde gebied daardoor in moeilijkheden zouden ko- men, ja, misschien wel door de bacil aangetast zouden kunnen worden. Maar gaat men de bewoners emigreren, waar- heen dan? Niet alleen Nederland zal een deel van Duitsland vragen, 00k an dere landen zullen op gebiedsdelen aan- spraak maken. En wanneer die allen de inheemse bevolking zouden willen doen verhuizen naar een rompstaat van Duits land, dan zou daar een opeenhoping van mensen ontstaan, samengedrongen op een veel te klein gebied, met aile moei lijkheden en gevaren daaraan verbon den. En beschikt men dadelijk over vol- doende krachten om het ontstane va- cuum weer te bevolken niet alleen, maar 00k productief te maken? Verder kan men zich afvragen: Zal de annexatie tijdelijk of permanent zijn? Het eerste levert geen bezwaren, maar biedt 00k geen schadeloosstellings-ele- menten. Geen bezwaren, want de eerste jaren zal Duitsland toch niet in staat zijn gevaar op te leveren. Maar wat be- zwaariijker is, bij een tijdelijke annexa tie krijgen wij niet de waarde van de gr >nd met ailes wat zich erop en er on- der bev. idt, maar tijdelijk de vruchte 1 ervan. El wanneer na veel werken en zwoegen het geannexeerden gebied weer tôt voile bloei is gebracht, zou Duits land het weer kunnen opeisen. Alleen permanente annexatie zal ons de ver- goeding kunnen opleveren, die ons ver- woeste land vraagt. Hoe groot zal het eventueel te annex eren gebied zijn? Ook inzake deze kant van de zaak zijn de meningen verdeeld. De ene groep stelt zich tevreden met een klein deel in het Zuiden, de andere wenst een strook langs onze gehele Oostgrens, van Noord tôt Zuid. Beide partijen heboen hun argumenten, die voor hun plan pleiten. Indien dan toch geannexeerd moet worden en wij heb ben daarop recht dan zal het een ge bied moeten zijn, waaruit geheel ons land, geen deel uitgezonderd, profijt trekt. Maar laat men daarbij vooral niet uit het 00g verliezen, dat het recht tôt annexatie nooit mag ontaarden in land- honger. De tegenstanders van annexatie voe- ren nog als argument aan, dat een an nexeren van Duits gebied de kiem van een nieuwe oorlog in zich draagt. Zij be- roepen zich hierbij op de geschiedenis, waar zulks herhaaldelijk te zien is ge- weest. Maar denken die tegenstanders nu werkelijk, dat Duitsland bij een nieuwe oorlog ons zal ontzien, omdat wij na deze oorlog hebben afgezien van ons recht op annexatie Talrijk zijn de facetten van het an- nexatie-probleem zoals wij reeds op- merkten, te talrijk om ze aile in het korte bestek van een paar krantenarti- kelen te kunnen behandelen. Wij hebben er slechts enkele aangestipt. Wanneer na verloop van tijd het annexatiepro- bleem in het stadium gekomen zal zijn, waarin het Nederlandse volk zich hier- over zal moeten uitspreken, zullen wij uitvoeriger op het een en ander terug- komen, waarbij dan ook de economische zijde belicht zal moeten worden. Wij menen thans te kunnen volstaan het te resumeren, dat annexatie ons goed recht is, moreel verantwoord, als het enige middel, het meest effectieve mid- del tôt schadeloosstelling. Nederland heeft zijn plaats in de rij der geallieerde volkeren ingenomen, en met ere. Wij heboen ons verdedigd tegen de laffe Duitse overval op ons land. Tij- dens de bezetting is de gave kern van ons volk niet versaagd, doch is zich blij- ven verzetten tegen de tyrannie der nazi's. Hevig maar kort was de strijd in Indië, maar hij heeft lang genoeg ge- duurd om generaal Me. Arthur gelegen- heid te gëven Australie voor een Ja- panse invasie te behoeden. Neerlands roi in deze krijg is niet zonder betekenis geweest. Thans vertoeven onze bevrijders in ons land. In scholen, in café's, in grote gebouwen zijn zij ingekwartierd. En voor die gebouwen vindt men bijna al- tijd een troep kinderen, die daar bedelen om snoeperij, om een paar sneden wit brood, en zelfs om sigaretten, die de mi- litairen bij de handen pakken, bij hun jasje grijpen, en het hun op nog talrijke andere manieren lastig maken. Er zijn kinderen, die door hun ouders worden gestuurd, anderen gaan uit eigen initiatief, al dan niet met toe- stemming van hun ouders. Wat moeten de vreemde soldaten den ken van deze gedegenereerde jeugd, wat moeten zij denken van ons volk, dat dit toelaat Moeten zij vrienden en kennis- sen onze natie beschrijven als een troep bedelaars Het schijnt zeer moeilijk te bepalen hoe lang de strijd in het Verre Oosten nog kan duren, de meningen daarom- trent lopen dan ook sterk uiteen. Ver- klaarde Generaal Arnold onlangs dat al- léén de geallieerde luchtmacht in staat is Japan voor eind 1946 te verslaan, en wees een andere Amerikaanse bevelheb- ber op de mogelijkheid, dat binnen enige maanden geen Japan meer zou bestaan, thans zijn pessimistischer voorspellingen gedaan. Tsjang-Kai-Sjek deelde op een persconferentie mede, dat indien Ja pan zo verslagen moet worden als Duits land de oorlog nog 18 maanden zal kunnen duren, en admiraal Fr. Sherman voorspelde het einde over ca. een jaar. De gebeurtenissen wijzen er allen op dat er grote geallieerde operaties voor de deur staan. In Tjoenking maakte de Chinese opperbevelhebber bekend, dat in Amerika opgeleide en uitgeruste légers gereed staan de strijd te beginnen. De berichten uit Tokio wijzen op onrust. De voorname industrieën worden naar het vasteland van Mantsjoerijë overge bracht; er is een commando voor de ver- dediging van Tokio ingesteld; de bevol king der Japanse hoofdstad is van 7 millioen tôt 200.000 teruggelopen. Op de eilanden, die Japan omgorden gaat de strijd voort. Kume, 80 K.M. ten Westen van Okinawa (ruim 400 K.M. van het moederland) viel zonder slag of stoot in geallieerde handen. Wat ons Nederlanders het meest in- teresseert is de landing op Bornéo nabij de stad Balikpappan. Na 7 weken vanuit de lucht bestookt te zijn, nadat oorlogsschepen vanaf 15 Juni de kuststellingen gebombardeerd hadden, en mijnenvegers dicht langs de kust hadden geopereerd, is Zondagmor- gen de 7e Australische divisie aan land gegaan. Sindsdien verlopen de operaties gunstig Het bruggenhoofd is uitgebreid, het troepencontingent is vergroot o.a. met Ned. Indische afdelingen. Volgens de jongste berichten is het bruggenhoofd thans 5 K.M. breed en i/2 K.M. diep. .^oewel naar Oostelijke en Westelijke richting, zomede landin- waarts goede vorderingen zijn gemaakt, hebben de Australiërs nog niet het ge bied ten N.W. van het bruggenhoofd, waar zich de olietanks met bijbehorende gebouwen bevinden, bereikt. De radio deelde mede, dat ingaande 15 Juli, voor zover de energie dit toe laat, weer de volgende electriciteitsrant- soenen aan particulieren zullen worden geleverd Juli en Augustus 8 K.W.U. September en October 12 K.W.U. November en December 23 K.W.U. Januari en Februarl 26 K.W.U. Maart en April 19 K.W.U. Mei en Juni 12 K.W.U. In 1944 heeft minister van Kleffens reeds de wenselijkheid uitgesproken, dat de West-Europese staten tôt een ver- bond zouden komen, en sindsdien zijn ook in Engeland onder andere in de „Economist" stemmen opgegaan, om .Nederland, België, Frankrijk en Enge land te verenigen in een regionaal blok. Nu staat het vast, dat in aile landen daar de meerderheid der burgers voor is. Ze verwachten grote voordelen van het samengaan. Economische samenwer- king, politieke eenheid, militaire over- eenkomsten... dat ailes kan veroorza- ken, dat 120 millioen mensen een niet te verwaarlozen bondgenootschap zouden vormen. Daarbij komt, dat ze aile vier grote overzeese gebieden hebben in Afrika en Azië en ook in dezen één lijn zouden kunnen trekken. Tegenstander van dit blok is Rusland. Het is steeds bang, dat een bepaalde al- liantie tegen Rusland gericht zou kun nen zijn, staat uiterst wantrouwend te- genover de conservatieven, vreest een te behouden koloniale politiek enz. Daarbij gaat het uit van de gedachte, dat de internationale samenwerking er onder lijden zal. De voorstanders van het Wes telijke pact wijzen echter op hun econo mische behoeften, op het feit ook, dat Rusland in Oost-Europa evengoed een blokvorming begunstigt onder eigen con trôle, omdat zijn economische wederop- bouw eist, dat het Oost-Europa beheert. Mag 't Westen dan niet hetzelfde doen? Maar ook de Verenigde Staten van Amerika zijn er niet voor. Ze vrezen een markt te verliezen, een belangrijk afzet- gebied; de voorstanders van het régio nale verdrag betogen echter, dat de Ver. Staten die markt toch behouden, en nu een veel meer geordende en gezonde. Zo zou dan waarschijnlijk toch wel een West-Europees nauw verbond tôt stand komen - in beginsel hebben Holland en België zelfs al een tol-unie gesloten indien niet het huidige Frankrijk on der De Gaulle bezwaren maakte. Het is duidelijk, dat De Gaulle, ontevreden met de positie, welke Frankrijk heeft, ernaar streeft, Engeland te dwingen tôt con- cessies. Het is, of De Gaulle zegt: 6f eon- cessies 6f we wenden ons tôt Rus land. Nu is het zeer de vraag, of Frank rijk van Rusland lets te verwachten zou hebben. Inzake Syrië steunt Rusland de aanspraken van de Arabieren. Wat Italië betreft waar Franse troepen de Aosta-vallei hadden bezet neemt Rus land het eerder op voor Italië. In Duits land krijgt Frankrijk een deel te bezet- ten (in het Zuiden) en het is niet be kend, dat Rusland dit aandeel zou willen vermeerderen. Maar zo Frankrijk dus met eens veel te verwachten heeft van Moskou het heeft zelfs aile invloed in Oost-Europa aan de Russen verloren dan belemmert De Gaulle toch de Engelsen in hun West-Europese politiek. Engelse bladen, die de kwaliteiten van de Gaulle erkennen, wijzen op zijn gril- lig karakter en op zijn geprikkeldheid, zodra hij denkt, dat Frankrijk beledigd is. Gevaarlijk voor de vrede is dit op- treden natuurlijk niet maar wel ver- Nëderland is voor de Nederlanders, en naastenliefde. traagt het de overeenkomsten, die het herstel moeten mogelijk maken. Wat Nederland nu betreft: een West- Europees pact zou wel degelijk van be- tekennis zijn, indien dit ook de markt van West-Duitsland omvatten zou. We moeten straks weer gaan invoeren en niet weinig - maar inruil daarvoor ook zo veel mogelijk exporteren. En niet al leen naar Engeland, ook naar België en Frankrijk en... hoe vreemd het klin- ken moge naar Duitsland. Men kan ons land niet afsnijden van zijn natuur lijk en economisch achterland. En evengoed als Duitsland ons zal moeten leveren: steenkool, ijzer, machines, fa- brikaten enz. bij wijze van herstelbe- taling, zullen we bovendien overtollige producten van eigen bodem ruilen moe ten tegen Duitse produkten, die wij be- hoeven. Het staat reeds lang vast, dat de Engelsen en Amerikanen willen po- gen, een toenadering te zoeken tôt Duit- sers, die zich tegen het nazi-regiem heb ben verklaard en die willen samenwer- ken met de geallieerden. Met hen willen ze een nieuw bestuur vormen, dat het economisch leven zal moeten herstellen, om de Duitse productie op te voeren ten bate van de herstelbetalingen. Indien Nederland daarbij wordt ingeschakeld, des te beter. Hoeveel haat er ook begrij- pelijkerwijze bestaat, op den duur moe ten we met de „betere" Duitsers toch Europa weer opbouwen in een geest van menselijkheid en begrip. Maar vorming van een Westers blok zou Duitsland niet alleen kunnen inschakelen ze zou het gevaarlijk land ook kunnen blijven controleren, se exi xvuooiiswie Ons volk, gehard door zijn voortdu- rende strijd tegen het water, is het voor- beeld van een kleine natie, die geduren- de eeuwen haar onafhankelijkheid heeft gehandhaafd. Laat ons onzen bondge- noten tonen, dat wij trots zijn op ons roemrijk verleden, en ook op ons heden. Dat kan niet door middel van een troep bedelende kinderen. Wij hebben de plicht vriendelijk en hulpvaardig te zijn jegens onze bevrijders, maar ouders laat niet toe, dat Uw kinderen hen lastig vallen. De reputatie van ons volk staat op het spel. En laten wij die hoog houden. Daarvoor hebben wij ook Uw medewer- king nodig. SAPPE-i -FER. Zaterdagmiddag hield de Nederlandse Vereniging v. Fabrieks- arbeiders een locale bijeenkomst in café Wed. Groeneveld, met het doel te gera- ken tôt de heroprichting van de fabrieks- arbeidersbond. De zaal was slechts ma- tig bezet. Na een inleidend woord van den voor- zitter, nam de heer M. ter Borch het woord. Hij gaf een overzicht van het- geen door het bestuur der moderne vak- beweging in de afgelopen 5 jaar werd gedaan, en ging na enige mededelingen over zijn eenjarig verblijf in een concen- tratiekamp over op de bespreking van de vakbeweging in het algemeen in de toekomst. Spreker gaf een korte uiteen- zetting van geleide économie, waarvan hij een voorstander bleek te zijn, en wees daarna op de verbeteringen, welke in de arbeidsvoorwaarden voor werkers in aardappelmeel- en cartonnagefabrieken zijn bereikt. Wegens overtreding der verkeers- voorschriften werden in deze gemeente vele bekeuringen gemaakt. Er is aangifte gedaan van de dief- stal van een visnet te Kleinemeer. Reeds tijdens de bezetting werd door een aantal jongelui contact gezocht voor het oprichten van een afdeling pad- vinders. Kort na de bevrijding is de pad- vindersgroep opgericht onder de naam „de Trappers" waarvan de leiding mo- menteel berust bij de heren Buter, Kolle en Schiltkamp, en voor de welpen bij mej. Pik, mej. Smit en mej. Prins. De De N. P. V. heeft de afdeling erkend. Tôt de welpen kunnen nog nieuwe leden toetreden, tôt de verkenners echter niet meer. HOOGEZAND. Door de politie is aan- gehouden zekere M., te Foxhol, die ver- dacht wordt van de diefstal van drie rijwielen. Tegen een vrouw V., is procès ver- baal opgemaakt terzake van oplichting. Onder een valse naam heeft zjj kinder- kleren en andere goederen losgekregen van plaatsgenoten. Vrijdag j.l. heeft in de van Royen- straat een ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad. De heer Middel, die in deze straat woonachtig is, stak met zijn rij- wiel plotseling de rijweg over. Hij werd door een Canadese auto gegrepen en op slag gedood. Naar wij vernemen herdenkt de heer W. van Hoeven op Donderdag 5 Juli den dag waarop hij vôôr 25 jaar in dienst trad van de Nederlandse Spoorwegen. NOORDBROEK, 24 Juni. Een 25-tal jongens van 1218 jaar hebben zich he den op het sportterrein aangemeld om padvinder te worden. Ds van der Mei- den, die als „Hopman" fungeerde, bij- gestaan door een ...Hopman" uit Sloch- teren en enige vaandrigs gaven blijk van hun willen en kunnen als padvinder. ZUIDBROEK. Het resultaat van de collecte ten bate van oorlogsslachtoffers heeft bijna f 10.— per hoofd opgebracht. Thans doet het N.V.H. weer een beroep op U, het vraagt U thans goederen be- schikbaar te stellen. Uit de radiorede van Pater de Greve en de oproepen van H.M. de Koningin en onzen ministerpre- sident is nogmaals gebleken de nood waarin vele larfdgenoten verkeren; het ontbreekt hun aan ailes. Ailes wat U missen kunt is daarom welkom, pannen, lepels, messen, vorken, borden, meubi- lair, textielgoederen, enz. Op 6 en 7 de- zer zal een wagen rondgaan om het be- schikbaar gestelde op te halen. Op 6 Juli worden bezocht Uiterburen, Haltepad, Kleiweg Heiligelaan en Torenstraat. Zaterdag 7 Juli gaat de wagen langs Trekweg, Spoorstraat, Klaas Woltjerstr., Stationsweg, Achter de Wal, Diepstreek en Westeind tôt grens Sappemeer. Legt ailes wàt U missen kunt klaar, het wordt afgehaald. 1 - - •- ags en Zaterdags MER, Sappemeei s en Zaterdags ER, Sappemeei idactieadres 1MER Zn. aeer - Tel. 213 1GEZAND 'PEMEER. ■Noodkaarten. îdt voor beide g 9 Aug. Me- >rden Tweede van allé ge- inwisselings- ,rten 5e serie. toffenkaârten ngsdoeleinden Deze na-uit- eide kantoren j de indiening de aanvraag- eraan op de 575, B 575, van de nood- alle gezinsle- zijn geplakt ng van aile nkaarten TTe |9" uitgereikt !envergunnin-i schéma zul- tmingen als }p de tweede tgereikt aan mten Sappe- tiestamiiaart /el van het noet worden Donderdag 9 ofdstr., Verl. 0-11.00 Verl. tr., Parkïaan veapad, At- jrg. Bartels- elweg 2.00 n, Nutsstr., hgel, Vijver- -4.00 Singel- Bangerslaan, Beukemastr., (-5.00 Nieu- r., Kalkwijk Spoorstr. 8.30—10.00 itslaan, Mo- îburg, Zuid- 0 Sluisweg, Pieter Ve- Nw. Com- osstr., W. A. Meerweg, Borgweg, O Meesïers- 'tharsterlaan, 4.00—5.00 ,at. 5. 8.30-10.00 10.00-11.00 ven niet ge- londerdag 9 Achterdiep itr. 10.0(1— Heerenstr. Slochterstr. elhoek; 3.00 str. 8.30—10.00 n Zz„ Klei- astr.; 10.00 Kerkstr., Tripscom- 3.00 Jager:i- ij ksi aan er lie straten, vermeld. is Zaterdag -12 uur uur. JTIE. d bestelbon Bt ten laat- tidelaar van betrekken ret bericht te stichten sterie van deze aan- stanties on- zonder la- ken. le ..Hawai vliegboot zijn gered 4 *J, CCJJ, ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen an we langs een paar IandwegenT" wo.fi net verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een versehrikke- -w<xci 1 ctînwe aoor- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij 11 tôt en met 25 November 1945. ionkaarten KA, KB, KC 512. 23 1 doosje lucifers ■35 t.m. 141 800 gram brood 42, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 y2 liter melk onkaarten KD, KE 512. c o-,» 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 8 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel ibakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) >p de broodbonnen kan men Engelse :uits betrekken, voor over de detail- of bakker deze nog voorradig heeft. o°r de week van 18 tôt en met 24 ivember a.s. zullen nog bonnen wor- aangewezen voor vlees, melk, aard- >elen, grutterswaren, ontbijtkoek, it, jam, peulvruchten, vermicelli en 4vruchten. 154 I, B12 !13 .14 ;14, C14 35, 236 37, 238 39 0 1 2 3 4 5 6 D12 îen komen scherven voor, waarop kostbare messen der schilmachines rield worden. De directie heeft daar- thans de beschikking gekregen f de nodige instrumenter waarmee 1 verborgen splinters in het hout kan Doren. e grootste der Nederlandse lucifers- leken, die te Eindhoven, heeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie .je van de zusterfabriek et Breda en lerde Nederlandse lucifersfabriek te rt. Dit hervatten van de productie e gelden als een bewijs van het feit, ook het brandend probleem der ers weer een klein stapje nader tôt iplossing komt. »re ..en hc Rubberconferentie te Londen. 19 dezer begint te Londen een rentie van de Rubberstudiegroep. îritse en ook de Amerikaanse dele- bestaat uit 9 personen. Nederland vorden vertegenwoordigd door een atie bestaande uit de heren P. H. ermann, Handelscomm. van N. O. Londen, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor che Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- der Handels Ver. Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; euerts van Reesema, dir. Rubber- jr Mij. Amsterdam, allen leden. B-vervangend lid is de heer J. F. aufort. SAPPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- waarin de z.g. ..hooghoutjes" in meente Sappemeer verkeren. In nd met deze klacht hebben w(j ons Jersoonlijk op de hoogte gesteld. et Westen naar het Oosten gaan- rjjgen we eerst de brug b\j de Kerk. Deze is vrij goed. Enkele în zijn stuk, en kunnen gemakke- Orden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat r goede toestand. De treden zijn leten, zodat het afdalen, vooral mdere mensen moeilijk is. Boven- lankeert een leuning. brug bij de Victoria Fabriek is er I aan toe. De païen waarop zij nn half verrot, de treden zijn zeer leten en zitten op ongelijke af- n van elkaar. De leuningen zijn le verdwenen, en voor zover nog Zig gebroken. Hier is reparatie ad noodzakelijk. een doek om haar hais en ver- j in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- d. Ik liep langs het smalle duin- aar het strand, dat stil was en >n in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaalde ar armen, schreeuwde dwaze be- ?en naar de zee, die nu weer 'as en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze jisten en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig pn ng niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang t land, op zoek naar het huis nheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. straathond werd ik, die leefde orven resten en eetbare hapjes lis emmers, en die sliep in par- portieken. De ellende en ontbe- van dit bestaan mpiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam mgs de straten; ik moest toch ten opseharrelen, er desnoods iten met andere honden, want leven. n avond legde ik mij uitgeput gracht neer. In de verte lolîte rlichte winkelstraat; een ijle (ik drong door een geopend Mijn gedachten verstarden, mijn verd zwaar en neeg naar de erwijl de blik van mijn ogen Je, wentelde mijn lichaam zich tends duwden mannen van de âniging het hondencadaver in .cht. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1